ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
kokoras30
Ονοματεπώνυμο: kostas papas

Re: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kokoras30 » Παρ 05 Μάιος 2017, 01:19

τελικα καταλαβα ότι εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ οποιος εχει προιγουμενα με καποιον η οποιος θελει ετσι απλα να καταγγειλει καποιον βρησκει ένα αυτοκινητο λεει ότι αυτος που οδηγησε το αυτοκινητο μεχρι τη παραλια κ εκατσε ,ότι εκανε παραβαση του νομου κ ετσι απλα σου ερχεται το προστιμο στο σπιτι,ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Άβαταρ μέλους
kokoras30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kokoras30 » Παρ 05 Μάιος 2017, 01:29

chris81 έγραψε:Αφού ξέρεις το όνομα του καλοθελητή άκου τι θα κάνεις. Θα τον βρεις και θα του πεις να πάει στο λιμεναρχείο να αποσύρει
την καταγγελία και να πει ότι έκανε λάθος. Αλλιώς θα κάνεις εσύ μια και θα πεις ότι το απόγευμα που βγήκατε ήρθε αυτός να πέσει νύχτα και σας έκανε και παρατήρηση ότι δε θα αφήσατε κανένα ψάρι και πως θα ψαρέψει αυτός.... Το πιάνεις το σκεπτικό μου....και μάλιστα θα πεις ότι τον είδες να βουταει λίγο πιο κάτω.... Και ότι βγήκε μετά από κάνα 3 ωρο με ψάρια.
φιλε μου δεν εχω μαθει στη ζωη να λεω ψεματα ουτε να κατηγορω καποιον που δεν εκανε κατι,απλα του ειπα να αλλαξει την καταθεση του κ λεει ότι θα τον τρεχουνε με βαρυ προστιμο για ψευδη καταγγελεια κ ασκοπη μετακινηση αρχων,απλα μου ειπε ότι μπορει να εκανα κ λαθος!τι να το κανω εγω ?είναι παντος διατεθιμενος να πληρωσει το μισο τα 300ε ο ιδιος από ότι μου ειπε

Άβαταρ μέλους
kokoras30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kokoras30 » Παρ 05 Μάιος 2017, 01:33

αξιζει να το τρεξω με προσφυγη στο συμβουλιο αλιειας?οικονομικα αν ακολουθησω αυτή την λυση αξιζει?ποσο επιβαρυνση θα εχω?

Άβαταρ μέλους
chris81
Ονοματεπώνυμο: Λάππας Χρήστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris81 » Παρ 05 Μάιος 2017, 01:37

kokoras30 έγραψε:αξιζει να το τρεξω με προσφυγη στο συμβουλιο αλιειας?οικονομικα αν ακολουθησω αυτή την λυση αξιζει?ποσο επιβαρυνση θα εχω?
πες του αφού μπορεί να έκανε λάθος να τα πληρώσει όλα. νομίζω αν το τρέξεις θα σου πάει περισσότερα
Φονιάδες των ψαριών Πελεκάνοι.

Άβαταρ μέλους
kokoras30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kokoras30 » Παρ 05 Μάιος 2017, 01:51

chris81 έγραψε:
kokoras30 έγραψε:αξιζει να το τρεξω με προσφυγη στο συμβουλιο αλιειας?οικονομικα αν ακολουθησω αυτή την λυση αξιζει?ποσο επιβαρυνση θα εχω?
πες του αφού μπορεί να έκανε λάθος να τα πληρώσει όλα. νομίζω αν το τρέξεις θα σου πάει περισσότερα
μετα από πολύ συζητηση τα μισα όχι δεν μπορει όλα με τπτ,για 300ε αξιζει να κανω προσφυγη?

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 05 Μάιος 2017, 08:01

thalassa50 έγραψε:ΛΟΙΠΌΝ ,αντιγράφω από το περιοδικό THALASSA
ο άρειος πάγος με την υπάρχει,αριθμών 264/2004 απόφαση του Νο Β 2004.1453) αποφάνθηκε ότι προκειμένου να θεμελιωθεί το αδίκημα της απείθειας θα πρέπει να υπάρχει νομιμότητα της πρόσκλησης της αρχής ,ο άρειος πάγος με την απόφαση του αυτή θεωρεί απαραίτητο προαπαιτούμενο για την βεβαίωση της παράβασης ότι ο παρανόμως αλιεύων θα πρέπει να καταληφθεί από τα όργανα που βεβαιώνουν παράβαση κατά την στιγμή που προβαίνει σε παράνομη αλιεία
Όλα αυτά είναι από το περιοδικό THALASSA ,τεύχος 39 μάρτιος του 2005 του γιάννη παπαγιάννη δικηγόρου στο εφετείο αθήνας
υγ.έγραψα μικρό μέρος μόνο που αφορά το θέμα
αντιστοιχα οταν καλεσα εγω την αστυνομια για καποιον που εκλεισε τον δρομο και δεν μπορουσα να παω στην δουλεια μου,με ειπαν οτι στην ελλαδα πρεπει να βεβαιωσει την παραβαση καποιο οργανο.μπορει λεει καποιος να κανει ψευτικη καταγγελια για καποιον που δεν τον γουσταρει!αλλιως πρεπει να γινει μηνυση απο τον ενδιαφερομενο στα πολιτικα δικαστηρια !!!
εδω δεν ειναι γερμανια !! :rules: με ολα τα + και τα -
αφου εχουμε νομικο εδω μπορει να μας πει για τον ισχυρισμο!
παντως εγω θα εκανα μηνυση στον υπογραφοντα το προστιμο και σ'αυτον που δεχθηκε ως αληθη την καταγγελια !!
εννοειτε και στον καταγγελοντα ,γιατι δεν πειραξε κανεις το χωραφι του !
εν τω μεταξυ κατι αλλαξε προς το καλυτερο ,στο ποιος πρεπει να αποδειξει τον ελεφαντα !ξεκινησε με την εφορια!ελπιζω να γινει και στο υπολοιπο δημοσιο !

αααα !!!αν θελεις να προχωρησει πιο γρηγορα η διαδικασια μπορεις να πας στο λιμεναρχειο,να καλεσεις το 108
και να ζητησεις να στειλουν οργανο να παρει τα στοιχεια αυτων που θελεις να μηνυσεις και να παει με αυτοφωρη διαδικασια.αφου ισχυει για την αστυνομια πρεπει να ισχυει και στο λιμενικο.τους απαγγελεις μια αραδα κατηγοριες,βαλε και την απρεπη συμπεριφορα και να δουμε αν ειχαν το δικαιωμα να το κανουν !!!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 05 Μάιος 2017, 09:38

Κωστή,έχεις απόλυτο δικιο αλλά όπως γράφει ο tas στην τελική είναι πολύ ποιο πολλά τα έξοδα η ταλαιπωρία και πολύ μεγάλος ο χρόνος δικαίωσης που λες πάει στο διάολο πληρώνω και ξεμπερδευω.Και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά στο λιμενικό .
Η άνθρωποι αυτοί στην πλειοψηφία είναι από άλλο πλανήτη ,για γέλια και πανασχετοι με τους νόμους της ερασιτεχνικής αλιείας και εχεις και το κράτος κάθε φορά που βγάζει νόμους να τους γράφει με τέτοιο τρόπο ώστε ο καθένας να μπορεί να τους ερμηνεύει όπως γουστάρει από αυτούς με τα γνωστά αποτελέσματα και στο τέλος είσαι εσύ απέναντι σε αυτά που γράφει ο λιμενικός πχ ευρέθη να αλιεύει με ψαροτούφεκο τον μήνα Μάιο στην περιοχή εαρσκλαμπ της Σαλαμίνας (λέω τώρα ) και εσύ όμως την ώρα που σου κάνει έρευνα το σκάφος του λιμενικού είσαι ένα μίλι ανοιχτά από εκεί σε βάθος 300μετρον και δίχως όπλο στην βάρκα φορώντας μόνον μαγιό και κρατώντας τον φραπέ στο χέρι εντός βάρκας :D
Να διαβάσεις περιπτώσεις στο περιοδικό thalassa να φριξεις :D πρόστιμο σε ιδιοκτήτη σκάφους για παράνομη αλιεία ενώ αυτός ήταν σπίτι του εκείνο το βράδυ και κοιμωταν :rotfl:
Και κάτι άλλο για να γνωρίζετε,δεν είστε υποχρεωμένοι να πάτε με το σκάφος σας η όχι εκεί που βρίσκεται το λιμενικό για έλεγχο ,το λιμενικό είναι υποχρεωμένο να έρθει σε εσάς :)
Αλλά δυστυχώς στην χώρα που ζούμε όλα είναι ραμμένα κομμένα στα μέτρα τους
Ο φίλος ας ξεκινησει αν θέλει και ξέρει πως ,ήδαλιως πληρώνει τα μισά !Αϊ τελειώνει
Αλλά ούτε εγώ θα το άφηνα έτσι είτε πλήρωνα είτε όχι τον λεβέντη που με είδε λέει (αν ήμουν αθώος )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Παρ 05 Μάιος 2017, 09:42

Για ψάξε λιγο τον συνήγορο του πολίτη αν μπορεί να βοήθησει στην περίπτωση αυτή .
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Παρ 05 Μάιος 2017, 09:47

Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι η βεβαίωση παράβασης, επειδή απλά κάποιος έκανε καταγγελία.
Νομικά δεν στέκει, αρα παίζει κι η πιθανότητα καταγγελίας στο λιμεναρχείο για παράβαση καθήκοντος.

Επίσης μπορείς υποθέτω να μηνύσεις τον άλλο τυπά για ψευδή καταμήνυση και να τρέχει αυτός.

Συμπερασματικά εγω δεν θα πλήρωνα τίποτα, έτσι για το γαμώτο, γιατί δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να λέει μια παπαριά κι εσυ να πληρώνεις πρόστιμο.Δεν στέκει, ακόμα και στο...Ελλάντα.

Ως εκ τούτου ρώτα δικηγόρουςκαι πράξε ανάλογα.
Εγω θα του έλεγα του άλλου οτι αν δεν αποσύρει την παπαριά που είπε θα τον τρέξω τόσο πολύ, που τα 300€ που λέει και καλά να πληρώσει θα του φαίνονται μετά ρέστα για τσίχλες.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

jimys
Ονοματεπώνυμο: μητσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Παρ 05 Μάιος 2017, 09:56

Johnkokk έγραψε:Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι η βεβαίωση παράβασης, επειδή απλά κάποιος έκανε καταγγελία.
Νομικά δεν στέκει, αρα παίζει κι η πιθανότητα καταγγελίας στο λιμεναρχείο για παράβαση καθήκοντος.

Επίσης μπορείς υποθέτω να μηνύσεις τον άλλο τυπά για ψευδή καταμήνυση και να τρέχει αυτός.

Συμπερασματικά εγω δεν θα πλήρωνα τίποτα, έτσι για το γαμώτο, γιατί δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να λέει μια παπαριά κι εσυ να πληρώνεις πρόστιμο.Δεν στέκει, ακόμα και στο...Ελλάντα.

Ως εκ τούτου ρώτα δικηγόρουςκαι πράξε ανάλογα.
Εγω θα του έλεγα του άλλου οτι αν δεν αποσύρει την παπαριά που είπε θα τον τρέξω τόσο πολύ, που τα 300€ που λέει και καλά να πληρώσει θα του φαίνονται μετά ρέστα για τσίχλες.
επαυξάνω στα ανωτερω
η τα πληρωνει ολαααα η του κανεις εσυ μηνυση για ψευδη καταγγελια ψευδη μαρτυρια και συκοφαντικη δυσφημηση με αυτοφορο.
ασε αυτόν να τρεξει και να αποδειξει το αντιθετο
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Παρ 05 Μάιος 2017, 10:15

Καλημέρα,έμπλεξες θα σου φύγουν κάποια χρήματα σίγουρα,η κίνηση κατά την άποψη μου είναι μία:
Κάνεις αγωγή για ψευδής καταμήνυση, ψευδορκία και συκοφαντική δυσφήμιση στο άτομο που σε κατήγειλε και ζητάς Χρηματική ικανοποίηση της ηθικής βλάβης λόγω ψευδούς καταμήνυσης.
Αυτός σίγουρα θα αποσύρει την κατηγορία και θα ζητήσει συγνώμη ενώπιω των λιμενικών αρχών αλλι'ως το προχωράς και εύχομαι ότι καλύτερο.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 05 Μάιος 2017, 10:36

Πολύ εύστοχοι Ιντζ και Johnkokk :good:
Νισαφι πια με τη βλακεία και την επιπολαιότητα..
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
mokarran
Ονοματεπώνυμο: Βαγγελης Σ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mokarran » Παρ 05 Μάιος 2017, 10:52

Όταν λες στους λιμενικούς "ο τάδε εχει πάρει φουσκωτο απο παρανομη πωληση ψαριων, εχει κανει σπιτι απο παρανομη αλιεία, εχει προικίσει τα παιδια του απο νυχτερινο" η απαντηση τους ειναι "το ξερουμε, αλλα δεν τον εχουμε πιασει επ' αυτοφώρω να το κανει"... Οποτε πως στην περιπτωση σας βγαλαν προστιμο μονο απο καταγγελια που δεν επιβεβαίωσαν;

Τα 600 ευρω στις μερες μας ειναι σημαντικο ποσο. Προσωπικα πρωτα θα απευθυνομουν στο συνήγορο του πολιτη, οπως ειπε και ο φιλος Lchristou, να δω τι θα απαντησουν στα επιχειρήματα μου.(Παλιοτερα που ειχα επικοινωνησει μαζι τους για δικη μου υποθεση προσπαθησαν να βοηθησουν)...Παραλληλα θα ρωτουσα δικηγόρο πρωτον για να δω αν υπαρχει ελπιδα να αθωωθώ, δευτερον να δω ποσο θα μου κοστιζε μια τετοια διαδικασια και τριτον να ρωτησω αν υπαρχει αποζημιωση σε περιπτωση που δικαιωθώ (πχ να πληρωσουν οι αλλοι τα εξοδα δικαστηριων κτλ.)

Προσωπικα δε θα κυνηγουσα αυτον που εκανε την καταγγελια γιατι θα μπορουσε να ειναι καποιος που πραγματικα νομιζε οτι παει να πιασει νυχτερινους, και τετοιους ανθρωπους τους χρειαζομαστε. Για μενα η ευθυνη ειναι των [συγκεκριμένων[/u] λιμενικων που αρκεστηκαν σε καταγγελία ,εστω και επωνυμη, και δεν πηγαν για επιτοπιο ελεγχο.

Φιλικα
Βαγγελης
..."Λήμνος γαιάων πολύ φιλτάτη απασέων"....... }<o0;>

Άβαταρ μέλους
heisenberg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από heisenberg » Παρ 05 Μάιος 2017, 11:25

Η ευθύνη θεωρώ ότι βαραίνει και τους λιμενικούς που στη προκειμένη προέβησαν στην διωξη σου χωρίς να ελέγξουν. Διάβασε λίγο τα άρθρα του ποινικού κωδικα περί "κατάχρηση εξουσιας" και "παράβαση καθηκοντος" . 239 κ 259 πκ

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Παρ 05 Μάιος 2017, 12:10

Γειά χαρά!
ΔΕΝ πρέπει να πληρώσεις!Σε κάλεσαν για απολογία;Κι αν ναι, τι έγραψες;
Είχα πάει να θεωρήσω άδεια αλιείας σε Υπολιμεναρχείο. Ψάρευα τότε πολύ συχνά. ;) Δεν είχα δώσει δικαιώματα πώλησης αλιευμάτων, αλλά ο τόπος ήταν μικρός κι οι επαγγελματίες ενοχλούνταν που έβγαζα τα όποια ψάρια απο την θάλασσα(χωράφι τους) :roll: .
Ο Λιμενάρχης με κάλεσε στο γραφείο του μετά το πέρας της διαδικασίας και μου ανακοίνωσε πως ''υπάρχουν καταγγελίες'' ότι ψαρεύω νύχτα.Του απάντησα χωρίς εκνευρισμό:
''Εχει η Υπηρεσία σας μέσα;Σκάφος ταχύπλοο;Εχει όχημα για περιπολίες;'' Εχουμε, ήταν η απάντησή του!
Ε, τότε ελάτε και πιάστε με!
Εκεί τελείωσε και η συζήτηση.Βέβαια εκείνη την εποχή δεν είχα δικό μου σκάφος.Γιατί φίλος που είχε και ψάρευε επίσης αρκετά, του 'ρχονταν τα πρόστιμα...''ότι πήγαινε πάνω των 5 μιλίων εντός του Λιμένος'' ακόμα και μετά θάνατον...είχε πάθει υποξία μάλλον σε ξεβράχωμα ροφού μόνος...
Υπάρχει επίσης δεδικασμένο...μεταμεσονύκτιες ώρες πιάστηκε υπάλληλος της Διευθυνσης Αλιείας με στολή νεοπρέν και αλιεύματα.Το Δικαστήριο δέχτηκε πως είχε...αργήσει και τον αθώωσε! :grin:
Αυτά...
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Επιστροφή στο “Νομικά”