Κανό/Καγιάκ και ψαροτούφεκο.

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
JPman

Re: Κανο/Καγιακ και ψαροτουφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JPman » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:04

Με το ψαροντουφεκο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι δεν ψαρευεις πανω απο το κανο!!Αλλα επειδη στην ελλαδα εχουμε μακακια φουλ ειναι ικανοι να στο λεμβολογισουν και να 8ες αλλο ενα κανο δεμενο για να βαλεις τα σωστικα!!!Επειδη μου αρεσει και μενα πολυ η ιδεα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα και γω οχι μονο γισ ψαρκο αλλα και για βολτες και καθετη.

Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotosdeep » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:09

JPman έγραψε:Με το ψαροντουφεκο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι δεν ψαρευεις πανω απο το κανο!!Αλλα επειδη στην ελλαδα εχουμε μακακια φουλ ειναι ικανοι να στο λεμβολογισουν και να 8ες αλλο ενα κανο δεμενο για να βαλεις τα σωστικα!!!Επειδη μου αρεσει και μενα πολυ η ιδεα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα και γω οχι μονο γισ ψαρκο αλλα και για βολτες και καθετη.
Ούτε από το φουσκωτό κάνεις ψαροτούφεκο από πάνω, αλλά χρειάζεσαι άδεια αλιείας για να το χρησιμοποιήσεις. Δεν παίζει ρόλο αυτό που λες.
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ

Άβαταρ μέλους
sokratis
Ονοματεπώνυμο: Σωκράτης Καραβίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:15

atasos έγραψε:Ένας φίλος που ψαρεύει με κανό πήγε στο λιμεναρχείο και ρώτησε κατά πόσο είναι νόμιμο. Η απάντηση που πήρε ήταν ότι σαν πλωτό μέσο θέλει άδεια αλιείας όπως και τα σκάφη αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να του βγάλουν μιας και δεν υπάρχει πλαίσιο λεμβολόγησεις καγιάκ. Όταν ρώτησε τελικά τι να κάνει ή απάντηση που πήρε ήταν ότι καλύτερα θ αήταν να αποφύγει να ψαρέψει με αυτό.
Δεν ξέρω τι ισχύει απλά σου μεταφέρω ένα περιστατικό. Ψάξ'το...
Ναι ρε γαμώτο, αυτό είναι ένα ζήτημα με τις δυσκοίλιες υπηρεσίες της χώρας μας. Αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο %αλάκες που να σου κάνουν έλεγχο και να σου την κάτσουν. Από την άλλη πάλι........είναι.!!! :scratch:
"Μόνο αν πιεις Herbalife ψαρεύεις σωστά"

redhairfreerider
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από redhairfreerider » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:21

sokratis έγραψε: Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο internet από Αμερικανούς, Αυστραλούς και Νεοζηλανδούς. Μάλιστα δεν θυμάμαι που αλλά είχα βρει και ειδική κατασκευή πλαστικού για ψαροτούφεκο, με στεγανές θήκες, δεσίματα, gps και "αποσπόμενο" χωνευτό στο σκάφος ψυγείο.
.
Μπορείς να μας δώσεις το link. Ψαχνω εδώ και μια ώρα και το καλυτερα που βρήκα ηταν της ocean kayaks αυτά που είναι για ψάρεμα. Σκεφτόμουν να κάνω καγιακ για άθληση πριν αρχίσω το ψαροτούφεκο και τώρα βλέπω τις φωτό απο το εξωτερικό και έχω τρελαθεί!!

Άβαταρ μέλους
sokratis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:31

redhairfreerider έγραψε:
sokratis έγραψε: Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο internet από Αμερικανούς, Αυστραλούς και Νεοζηλανδούς. Μάλιστα δεν θυμάμαι που αλλά είχα βρει και ειδική κατασκευή πλαστικού για ψαροτούφεκο, με στεγανές θήκες, δεσίματα, gps και "αποσπόμενο" χωνευτό στο σκάφος ψυγείο.
.
Μπορείς να μας δώσεις το link. Ψαχνω εδώ και μια ώρα και το καλυτερα που βρήκα ηταν της ocean kayaks αυτά που είναι για ψάρεμα. Σκεφτόμουν να κάνω καγιακ για άθληση πριν αρχίσω το ψαροτούφεκο και τώρα βλέπω τις φωτό απο το εξωτερικό και έχω τρελαθεί!!
Έχει πάρα πολύ καιρό που τα είχα βρει και δεν τα έχω κρατήσει. Κάνε "σύνθετη αναζήτηση" μέσω του google στις χώρες αυτές και θα βρεις. Στη Νέα Ζηλανδία είχαν σε φόρουμ ειδική ενότητα, 'ψάρεμα με καγιάκ'.

Άβαταρ μέλους
sokratis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Δευ 25 Οκτ 2010, 21:39

Εγώ ψηνόμουν για κάτι τέτοιο:

http://www.sevylor-europe.com/fr/p-65-coral-sea.aspx

aballos
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Μπάλλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aballos » Τρί 26 Οκτ 2010, 01:54

Άβαταρ μέλους
sokratis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Τρί 26 Οκτ 2010, 07:31

Εδώ επίσης πολλές πληροφορίες

http://spearboard.com/forumdisplay.php?f=175

Και εδώ μια ωραία περιγραφή, ένας μπούσουλας

http://www.oceanhunter.co.nz/EDUCATION/ ... ttack.html

Επίσης ο Μπέκας στην Θεσσαλονίκη σε μία συζήτηση που είχαμε, μου είπε ότι έχει δώσει αρκετά (φουσκωτά) και οι αγοραστές ήταν πολύ ικανοποιημένοι και ενθουσιασμένοι. Ένα μάλιστα σε μια εκδρομή το δοκίμασε και ο ίδιος και τον εξέπληξε η ευκολία, η ταχύτητα και η ησυχία με την οποία προσεγγίζεις τα μέρη.

Άβαταρ μέλους
JPman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JPman » Τρί 26 Οκτ 2010, 09:17

http://www.cannibals.gr οποιος θελει μπορει να δει εδω για καγιακ

Άβαταρ μέλους
VangelisK

καγιακ-ψαροτουφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VangelisK » Σάβ 01 Σεπ 2012, 18:51

Με αφορμη, το θεμα του φιλου dousmike http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 90#p345490 και επειδη την ψαχνω και γω για καγιακ που να συνδυαζει δυνατοτητα για βολτα με τα πιτσιρικια και ψαροτουφεκο, τι λετε γι αυτο
http://www.decathlon.co.uk/hudson-21-ma ... 57891.html ? το εχει κανεις?
οσοι γνωριζουν λιγο παραπανω μπορουν να μας πουν αν αξιζει τα λεφτα του?
thanks
Βαγγελης

Getis
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μπ

Re: καγιακ-ψαροτουφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Getis » Σάβ 01 Σεπ 2012, 19:24

εχει στα Jumbo Κατι ωραια με 80 ευρω...εχε χαρη που δεν εχω αμαξι και την βγαζω με το σκουτερ!

Άβαταρ μέλους
Stefanos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stefanos » Σάβ 01 Σεπ 2012, 19:28

Πολυ καλο ειναι παιρνει 2 + 1 ατομα. Δηλαδή 2 ατομα και τα συνεργα, ψαροτουφεκα, πεδιλα κτλ. Τωρα αμα πιάσεις πολλά ψαρια υπάρχει προβλημα δε θα έχεις χωρο :scratch: μάλλον θα τα σερνεις με τη σημάδουρα :yahoo:

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Σάβ 01 Σεπ 2012, 20:25

Ριξε και δω μια ματια http://www.cannibals.gr/.

Παιζει να θες και αδεια αλιειας σκαφους..Ξερω ακουγεται καπως, αλλα νομιζω καπου το χα ξαναδιαβασει εδω μεσα..

Άβαταρ μέλους
dousmike
Ονοματεπώνυμο: Ντουσμανης Μιχαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dousmike » Κυρ 02 Σεπ 2012, 01:41

thanasis28 έγραψε:Ριξε και δω μια ματια http://www.cannibals.gr/.
Απο κει το πήρα κ εγω και είμαι πολύ ευχαριστημένος..παντως άν το θές για ψαροντούφεκο
μην πάρεις φουσκωτό ..τα άλλα που είναι φτιαγμένα από συνθετικά του πλαστικου έχουν πολύ καλύτερη
πλευστότητα.. :hello: :hello:
Ο καφές πάντα σκέτος!!!
www.ellinonromi.gr

tolis5
Ονοματεπώνυμο: tolis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tolis5 » Κυρ 02 Σεπ 2012, 08:48

Getis έγραψε:εχει στα Jumbo Κατι ωραια με 80 ευρω...εχε χαρη που δεν εχω αμαξι και την βγαζω με το σκουτερ!
Καλο το καγιακ και συγνωμη για την παρενθεση , αλλα ο καταιγισμος της διαφημισης " ρουφαμε και τα λεμε " με εχει αηδιασει και εκνευρισει υπερβολικα ,προτρεποντας ολους μας να αγορασουμε τα κινεζικα προιωντα τους απο συγκεκριμενο καταστημα ,και πως με αυτην την επιλογη ,θα λυσουμε τα προβληματα μας ,
Η εισαι προτυπο Η δεν εισαι .............. οταν στιριζεις τον κινεζο και τον εισαγωγεα του μεγαλωνοντας τα κερδη τους , και εσυ μετα να μενεις ανεργος
.Η ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ηλιθιοτητας Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ

Επιστροφή στο “Νομικά”