Κανό/Καγιάκ και ψαροτούφεκο.

Τι λέει ο νομοθέτης.
Sea Hunter

Κανό/Καγιάκ και ψαροτούφεκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sea Hunter » Τρί 21 Ιούλ 2009, 20:28

Kαταρχήν σας χαιρετώ όλους και συγχαίρω τους συντονιστές για το καλύτερο site ψαροντούφεκου στην Eλλάδα.
Παρακολουθώ τις συζητήσεις από καιρό και θα ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά το kayak αν υπάρχει κάποιος
που να το χρησιμοποιεί και ξέρει τα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματά του σε σχέση με το κολυμπητό ψάρεμα καθώς
σκέφτομαι να αγοράσω ένα.

Άβαταρ μέλους
Smernas

Re: Κολυμπητό με kayak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Παρ 11 Σεπ 2009, 23:56

Φέτος το καλοκαίρι έτυχε να πάω κάμποσες φορές με καγιάκ για ψαροντούφεκο .

Σίγουρα χρειάζεσαι μια άγκυρα με μπόλικο σκοινί ανάλογα με το βάθος που ψαρεύεις .
Σίγουρα δεν μπορείς να κωπηλατείς για μεγάλες αποστάσεις φορώντας τη στολή το καλοκαίρι - θα σκάσεις .
Σίγουρα θα πρέπει να βρεις μια πατέντα για να κρατάς σταθερά και στεγνά τα πράγματα μέσα στο καγιάκ (μπορεί να πάρει μεγάλες κλίσεις και να ψαρεύεις εξοπλισμό αντί ψαράκια )
Σίγουρα οι ΄΄βλαμμένοι΄΄ (ο όρος είναι κλεμμένος από φίλο στο site) θα γκαζώσουν όταν θα περνάνε κοντά σου .
Σίγουρα θα πρέπει να ακολουθήσεις και στην κωπηλασία το βασικό κανόνα του κολυμπητού (πάμε κόντρα στο ρεύμα και γυρνάμε με τη βοήθειά του ).
Σίγουρα αν δεν έχεις ασφαλές μέρος να φυλάξεις το καγιάκ κάθε βράδυ θα αγωνιάς την επόμενη αν θα το βρεις στη θέση του.
Συμπέρασμα , θα ξαναπήγαινα για ψαροντούφεκο με καγιάκ αλλά δανεικό .

Αυτά τα λίγα μου έρχονται στο μυαλό , ελπίζω να βοήθησα .
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.

Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Σάβ 12 Σεπ 2009, 00:16

Αν δεν πατώνεις, είναι εύκολο να ανέβεις;
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Σάβ 12 Σεπ 2009, 16:20

dtrip έγραψε:Αν δεν πατώνεις, είναι εύκολο να ανέβεις;
Πανεύκολο είναι , ποιο εύκολο από το να ανέβεις σε βάρκα ή φουσκωτό , θέλει μόνο 2-3 φορές για να το συνηθίσεις .

Και προσοχή στις δέστρες , παραμάνες , κλίπς και ότι άλλο μπορεί να σκαλώσει στα εξαρτήματα – ιμάντες του καγιάκ .

Κάποια στιγμή προσπαθώντας να ''γλιστρήσω'' με χάρη γοργόνας στο νερό , πιάστηκε το μαγιό μου σε μια δέστρα και έμεινα σχεδόν 5 λεπτά κρεμασμένος με το μισό σώμα στη θάλασσα το μισό στον αέρα και το ξεχειλωμένο μαγιό στο καγιάκ , σκασμένος στα γέλια μέχρι να το κόψω κατάφερα τελικά να δραπετεύσω με πληγωμένη αξιοπρέπεια και ένα μαγιό λιγότερο στην γκαρνταρόμπα μου.

Την αντίδραση της αρραβωνιαστικιάς μου στο θέαμα θα την αφήσω στην φαντασία σας , ένα θα σας πω μόνο , ακόμη και τώρα μετά από ένα σχεδόν μήνα όταν το θυμάται δεν μπορεί να σταματήσει τα γέλια για καμιά ώρα .

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Σάβ 12 Σεπ 2009, 16:40

Χα χα βάλε καμιά φωτό ! :)

Δε μου λες, όσον αφορά την κωπηλασία μες στη ζέστη, υπάρχει περίπτωση να γυρίσεις επίτηδες ανάποδα για να δροσιστείς λιγάκι, και μετά να επανέρθεις και να συνεχίσεις;
Αν γίνεται αυτό, τότε το σκέφτομαι σοβαρά.

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Κυρ 13 Σεπ 2009, 01:53

dtrip έγραψε:Χα χα βάλε καμιά φωτό ! :)

Δε μου λες, όσον αφορά την κωπηλασία μες στη ζέστη, υπάρχει περίπτωση να γυρίσεις επίτηδες ανάποδα για να δροσιστείς λιγάκι, και μετά να επανέρθεις και να συνεχίσεις;
Αν γίνεται αυτό, τότε το σκέφτομαι σοβαρά.
Άμα υπήρχε φώτο θα την είχα καταστρέψει .

Αν σκοπεύεις να γυρνάς ανάποδα το καγιάκ για να δροσιστείς τότε να φροντίσεις να έχεις καλά δεμένο το ζευγάρι σου στη θέση του όπως και κάθε κομμάτι εξοπλισμού που θα μεταφέρεις .(σε περίπτωση που το προσπαθήσεις , σε παρακαλώ να ποστάρεις το ''στόλισμα'' που θα σου κάνει το ζευγάρι ) .

Επισήμανση : μιλάμε για τον τύπο ''ocean kayak'' που δεν επιτρέπει τέτοιες ακροβασίες .

Βάλε στο Google ''ocean kayak'' και θα δεις τι εννοώ . --- δες και το ''fishing kayaks''

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Κυρ 13 Σεπ 2009, 03:25

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Κυρ 13 Σεπ 2009, 21:37

Καλή φάση, μπράβο σε όποιον το κάνει.

atsakotos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από atsakotos » Δευ 14 Σεπ 2009, 17:38

Μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο το οποίο το κάνω και εγώ. Αντί για κανό, έχω μια σανίδα από παλιό windsurfing. Σε σχέση με τα κοινά κανό είναι πολύ πιο γρήγορο και πιο ελαφρύ. Με λιγάκι λαστοιχόσκοινο και ανοξείδωτες βίδες- κρίκους φτιάχνεις ένα πλέγμα που απο κάτω συγκρατούνται τα πάντα. Επίσης μπορείς να το σέρνεις όταν ψαρεύεις σαν μια πολύυυυ μεγάλη σημαδούρα και με αντίσταση λιγότερη της κοινής σημαδούρας μιας και δεν τίποτα απο κάτω γλιτώνοντας το ασκοπο κολύμπι. Είναι πολύ σταθερό τουλάχιστον για ένα άτομο. Η τιμή του είναι πολύ μικρή (περίπου 300€) μιας και πρόκειται για κάτι ξεπερασμένης τεχνολογίας σε σχέση πάντα με ένα κανό που είναι αρκετά τσουχτερά. Με λίγη εξάσκηση μπορείς να ψαρέψεις πολύ μεγάλες αποστάσεις. Στη φωτογραφία δυστυχώς φαίνεται μόνο το πίσω μέρος της σανίδας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
...πας μη ψαροντουφεκάς βαρβαρος...

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Δευ 14 Σεπ 2009, 18:31

Σωστός :)

redhairfreerider
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Κανο/Καγιακ και ψαροτουφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από redhairfreerider » Δευ 25 Οκτ 2010, 15:00

Βασισμένος σε post μου σε άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω τους υπολοιπους αν έχουν δοκιμάσει κάτι παρόμοιο...
Βρήκα τις παρακάτω φωτό στο HSD - Hawaii Skin Divers και μου φανηκαν πολύ ενδιαφέρον...
Εικόνα
Εικόνα

Ελεύθερος
Ονοματεπώνυμο: Dimitris

Re: Κανο/Καγιακ και ψαροτουφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελεύθερος » Δευ 25 Οκτ 2010, 17:23

Εμένα μου φαίνεται οτι αξίζει το κόπο υπό ορισμένες συνθήκες και έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με ένα μικρό φουσκωτό. Για ψαρέματα κόστα κόστα με ήρεμη θάλασσα χωρίς ανάγκη τρέιλερ για μεταφορά και με λίγο χρόνο ετοιμασίας και κυρίως χωρίς χρηματικά ποσά για άδειες , γραφειοκρατίες κλπ.Άσε που μπορείς να το έχεις σαν γιγάντια σημαδούρα. Στην αγόρά υπάρχουν πολλά καγιάκ σε τιμές πολύ φτηνότερες από ένα φουσκωτό και κυρίως δεν χρειάζεται κινητήρα. Τέλος πιστεύω πως σε ορισμένα ψαρέματα είναι πολύ καλή λύση μπορεί να πάρω ένα κάποια στιγμή μου φαίνεται καλή λύση . Άν κάποιος έχει μπορεί να μας πεί εντυπώσεις για χρήση Ψ/Τ?
Τα ψάρια βρίσκονται στη θάλασσα.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 25 Οκτ 2010, 17:31

Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
sokratis
Ονοματεπώνυμο: Σωκράτης Καραβίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Δευ 25 Οκτ 2010, 20:38

Ρε παιδιά μην με βάζετε πάλι στην πρίζα. Το σκέφτομαι εδώ και δύο χρόνια αλλά όλο κάτι μου το αναστέλλει.
Πρέπει να είναι πολύ καλό σε κάποιες φάσεις όπου θα σε γλυτώσει από το κολυμπητό για μεγάλες αποστάσεις, όταν τα "καλά" κομμάτια δεν είναι προσβάσιμα με αυτοκίνητο. Με ζευγάρι θα μπορούν να ψαρευτούν μεγάλα κομμάτια με σκάντζα. Να ψαρεύει ο ένας, να φεύγει ο άλλος μπροστά να ποντίζει και να έρχεται ο άλλος να το παίρνει να φεύγει μπροστά και πάει λέγοντας.
Επίσης φέτος που πήγα Σαμοθράκη πιστεύω ότι θα μου ήταν χρησιμότατο μιας και ο δρόμος δεν πάει καθόλου στην νότια πλευρά του νησιού, όπου είναι και τα καλύτερα ψαρευτικά μέρη. Έπαθα πλάκα όταν σε ένα ψάρεμα εκεί, πέσαμε 'κήπους' και αντικρίζουμε ξαφνικά καμιά 10αριά καγιάκ με τουρίστες οι οποίοι πρέπει ξεκίνησαν από 'παχιά άμμο', και ηλικίες: 60άρηδες. Θέλω με αυτό να πω ότι και για τις διακοπές θα είναι χρήσιμο είτε είναι φουσκωτό είτε πλαστικό. Επίσης μπορείς να πας και βόλτα την αγάπη σου η να κάνεις παιχνίδι με τα πιτσιρίκια (το βιντεάκι όλα τα λεφτά, ζηλεύω).!
Έχω βρει αρκετές πληροφορίες στο internet από Αμερικανούς, Αυστραλούς και Νεοζηλανδούς. Μάλιστα δεν θυμάμαι που αλλά είχα βρει και ειδική κατασκευή πλαστικού για ψαροτούφεκο, με στεγανές θήκες, δεσίματα, gps και "αποσπόμενο" χωνευτό στο σκάφος ψυγείο.
Είναι σε όλους αυτούς τους λαούς αρκετά διαδεδομένο και μάλιστα έχω δει να διοργανώνουν εκδρομές συλλόγων με καγιάκ ακόμα και "αγώνες".
"Μόνο αν πιεις Herbalife ψαρεύεις σωστά"

Άβαταρ μέλους
atasos
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεάκος Τάσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από atasos » Δευ 25 Οκτ 2010, 20:52

Ένας φίλος που ψαρεύει με κανό πήγε στο λιμεναρχείο και ρώτησε κατά πόσο είναι νόμιμο. Η απάντηση που πήρε ήταν ότι σαν πλωτό μέσο θέλει άδεια αλιείας όπως και τα σκάφη αλλά δυστυχώς δεν μπορούν να του βγάλουν μιας και δεν υπάρχει πλαίσιο λεμβολόγησεις καγιάκ. Όταν ρώτησε τελικά τι να κάνει ή απάντηση που πήρε ήταν ότι καλύτερα θ αήταν να αποφύγει να ψαρέψει με αυτό.
Δεν ξέρω τι ισχύει απλά σου μεταφέρω ένα περιστατικό. Ψάξ'το...
Ανδρεάκος Τάσος
"wet and happy"

Επιστροφή στο “Νομικά”