Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Vasilis123
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 11 Απρ 2021, 01:05
Ονοματεπώνυμο: Vasilis kapsalis
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vasilis123 » Τρί 13 Απρ 2021, 09:32

geosub έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 19:20
Πιο πάνω αναφέρεις ότι προσπαθείς να κάνεις φρενζελ, αυτό εδώ που σου υπογραμμίζω κατά κάποιο τρόπο είναι η φρενζελ.Υπαρχει μια λανθασμένη αντίληψη ότι για φρενζελ δεν χρειάζεται να κλείσεις τη μύτη.Χρειαζεται όμως.Για να ξέρεις σίγουρα ότι πέτυχε,τη φρενζελ μπορείς να την κάνεις με ανοιχτό το στόμα.
Με τη γλώσσα πιέζεις στο φάρυγγα τον αερα προς τα επάνω.
Εννοείται ότι για οποιαδήποτε εξίσωση,βαλσλαβα ή φρενζελ, πρέπει να είσαι επαρκώς ενυδατωμενος,και τα ιγμόρεια και ευσταχιανες να είναι καθαρές από ακαθαρσίες, βλέννα κλπ.
Ακόμα και αν είσαι καλά ενυδατωμενος, πρέπει να συνεχίζεις να ενυδατωνεσαι γιατί στο νερό αφυδατώνεσαι χωρίς να το καταλάβεις,.
Την έχω μελετήσει καλά την frenzel και γενικά γνωρίζω ότι θέλει μύτη κλειστεί κτλπ,και ενυδάτωση όλα κομπλε τα προκαταρκτικά 😁😁Απλά ενώ εκτός νερού μου βγαίνει κ η frenzel άνετα και η valsava και αν κρατήσω μύτη και καταπιώ μου βγαίνει άνετα,μέσα στο νερο αλλάζουν όλα αυτά...frenzel δεν μ βγαίνει ούτε με αίτηση,να καταπίνω μου βγαίνει αλλά πρέπει να καταδυθω πάρα πολύ αργά (κ καμία φορά δεν βγαίνει κιόλας) και valsava με το που ξεκινάω την κατάδυση μου ενώ λέω εντάξει πιάνω μύτη και φυσαω ελαφρά θα μου βγει, δεν βγαίνει ποτέ,πρέπει πάντα να την ζοριζω και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βγάνει αυτός ο ήχος από το ζορισμα προφανώς...

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 20:51
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 13 Απρ 2021, 09:33

Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:14
stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 17:57
Ότι και να λέμε..
Αφού ανέφερες τον δρ Λουλούδη να υποθέσω μένεις Αττική?
Κλείσε ραντεβού...χτες!!!!
Τα άλλα είναι ναχουμε να λέμε....
Αττική μένω ναι..Είναι μέσα στο πρόγραμμα μου να κλείσω ένα ραντεβού εκεί,απλά και στον Βαβαση που είχα πάει δεν μου είχε βρει κάτι...Όλα καλά μου είπε,κάνε πλύσεις με ορο 1-2 φορές την ημέρα...Εγραψα εδω μήπως είχε κ κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα...Είναι ακριβώς όπως όταν θες να κάνεις έναν λαρυγγισμο μέσα στο νερο,αλλά αυτός κ ήχος να είναι συνεχόμενος...🤔🤔

Ξεχασα
Βασικο
Δοκιμασε να μην κανεις πλυσεις με ορο μια μερα πριν (τουλαχιστον) και την μερα που θα βουτηξεις.
Πολλες φορες οι πλυσεις διογγωνουν το βλενογονο.
Εγω κατεληξα να μην κανω πλυσεις παρα μονο οταν ειχα βλεννες (ανοιξη, κρυωμματα) και ηταν καλυτερα.
Καλοκαιρι δε, που βαθεναν οι βουτιες, καθολου.
Αυτο που μου ειχε πει επισης ο βαβασης και εκανα, ηταν 10 λεπτα πριν βουτηξω ντεξαρινα ή κατι αντιστοιχο
:hello:

diogenis
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ 08 Οκτ 2012, 16:22
Ονοματεπώνυμο: diogenis christoforidis
Τοποθεσία: Αλιμος, Αγ.Δημητριος

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diogenis » Τρί 13 Απρ 2021, 11:29

Καλημερα βασιλη αν κανεις ΕΚΤΟΣ νερου εξισωση με αδεια πνευμονια τοτε κανεις σιγουρα frenzel , εγω ας πουμε παντα εκανα frenzel και δεν το γνωριζα... στο δευτερο σχολειο το καταλαβα (τριτο επιπεδο)...
Σε μενα , μετα απο δυο τρεις ωρες ψαρεματος ή αν ζορίζω τις πρωτες βουτιες τοτε σαν να σκληραινουν οι ευσταχιανες μου και ακουγονται εντονα οι εξισωσεις μου. Μερικες φορες ακούγετε μονο η δεξια . Γενικοτερα οι πρωτες μου βουτιες προσπαθω να ειναι πολυ μικρες ρηχές και σιγα σιγα ανεβαινω χρονους κ βάθη.. κοινως, καλο ζεσταμα!

Vasilis123
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 11 Απρ 2021, 01:05
Ονοματεπώνυμο: Vasilis kapsalis
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vasilis123 » Τρί 13 Απρ 2021, 12:29

diogenis έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 11:29
Καλημερα βασιλη αν κανεις ΕΚΤΟΣ νερου εξισωση με αδεια πνευμονια τοτε κανεις σιγουρα frenzel , εγω ας πουμε παντα εκανα frenzel και δεν το γνωριζα... στο δευτερο σχολειο το καταλαβα (τριτο επιπεδο)...
Σε μενα , μετα απο δυο τρεις ωρες ψαρεματος ή αν ζορίζω τις πρωτες βουτιες τοτε σαν να σκληραινουν οι ευσταχιανες μου και ακουγονται εντονα οι εξισωσεις μου. Μερικες φορες ακούγετε μονο η δεξια . Γενικοτερα οι πρωτες μου βουτιες προσπαθω να ειναι πολυ μικρες ρηχές και σιγα σιγα ανεβαινω χρονους κ βάθη.. κοινως, καλο ζεσταμα!
Σίγουρα κάνω την frenzel,την έχω τσεκάρει,ούτε διάφραγμα κουνάω ούτε πνεύμονες γεμίζω τπτ..Αλλά το βασικό είναι ότι δεν μου βγαίνει στο νερο..το καταλαβαίνω ότι κάτι πάει να γίνει αλλά θέλει ποιο πολύ ζόρι,για αυτό κατάλιγο πάλι στην valsava π και αυτή κάποιες φορές τόσο θόρυβο που κάνω είναι λες και ταυτόχρονα κάνω λαρυγγισμο να μου έρθουν οι συναγριδες στο καρτέρι.. 😁😁😂

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τρί 13 Απρ 2021, 13:54

peskandritsas έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:33
Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:14
stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 17:57
Ότι και να λέμε..
Αφού ανέφερες τον δρ Λουλούδη να υποθέσω μένεις Αττική?
Κλείσε ραντεβού...χτες!!!!
Τα άλλα είναι ναχουμε να λέμε....
Αττική μένω ναι..Είναι μέσα στο πρόγραμμα μου να κλείσω ένα ραντεβού εκεί,απλά και στον Βαβαση που είχα πάει δεν μου είχε βρει κάτι...Όλα καλά μου είπε,κάνε πλύσεις με ορο 1-2 φορές την ημέρα...Εγραψα εδω μήπως είχε κ κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα...Είναι ακριβώς όπως όταν θες να κάνεις έναν λαρυγγισμο μέσα στο νερο,αλλά αυτός κ ήχος να είναι συνεχόμενος...🤔🤔

Ξεχασα
Βασικο
Δοκιμασε να μην κανεις πλυσεις με ορο μια μερα πριν (τουλαχιστον) και την μερα που θα βουτηξεις.
Πολλες φορες οι πλυσεις διογγωνουν το βλενογονο.
Εγω κατεληξα να μην κανω πλυσεις παρα μονο οταν ειχα βλεννες (ανοιξη, κρυωμματα) και ηταν καλυτερα.
Καλοκαιρι δε, που βαθεναν οι βουτιες, καθολου.
Αυτο που μου ειχε πει επισης ο βαβασης και εκανα, ηταν 10 λεπτα πριν βουτηξω ντεξαρινα ή κατι αντιστοιχο
:hello:

Συγνώμη, αυτό σου το είπε γιατρός να το κάνεις???
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ??

geosub
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί 16 Ιουν 2009, 19:12
Ονοματεπώνυμο: geosub

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τρί 13 Απρ 2021, 15:13

Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 12:29
diogenis έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 11:29
Καλημερα βασιλη αν κανεις ΕΚΤΟΣ νερου εξισωση με αδεια πνευμονια τοτε κανεις σιγουρα frenzel , εγω ας πουμε παντα εκανα frenzel και δεν το γνωριζα... στο δευτερο σχολειο το καταλαβα (τριτο επιπεδο)...
Σε μενα , μετα απο δυο τρεις ωρες ψαρεματος ή αν ζορίζω τις πρωτες βουτιες τοτε σαν να σκληραινουν οι ευσταχιανες μου και ακουγονται εντονα οι εξισωσεις μου. Μερικες φορες ακούγετε μονο η δεξια . Γενικοτερα οι πρωτες μου βουτιες προσπαθω να ειναι πολυ μικρες ρηχές και σιγα σιγα ανεβαινω χρονους κ βάθη.. κοινως, καλο ζεσταμα!
Σίγουρα κάνω την frenzel,την έχω τσεκάρει,ούτε διάφραγμα κουνάω ούτε πνεύμονες γεμίζω τπτ..Αλλά το βασικό είναι ότι δεν μου βγαίνει στο νερο..το καταλαβαίνω ότι κάτι πάει να γίνει αλλά θέλει ποιο πολύ ζόρι,για αυτό κατάλιγο πάλι στην valsava π και αυτή κάποιες φορές τόσο θόρυβο που κάνω είναι λες και ταυτόχρονα κάνω λαρυγγισμο να μου έρθουν οι συναγριδες στο καρτέρι.. 😁😁😂
Εγώ με βαλσλαβα δεν μπορούσα να εξισωσω με τίποτα πέραν των 15 -17 μέτρων,και έτσι ξεκίνησα σιγά σιγά να μαθαίνω φρενζελ με τον τότε εκπαιδευη,η οποία μου βγήκε σχετικά εύκολα,και από τότε κανένα πρόβλημα μέχρι και τα 25, σπάνια 30 μου.Μου φαίνεται δύσκολο να μην εξισωνεις με φρενζελ και να μπορείς με βαλσλαβα.
Όσο για τα βοηθήματα, κάποτε δύο τρεις φορές τη βδομάδα καθαρισμό με ορρο, αλλά ποτέ μα ποτέ ποτέ με τα χημικά πριν τη βουτιά...

geosub
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί 16 Ιουν 2009, 19:12
Ονοματεπώνυμο: geosub

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τρί 13 Απρ 2021, 15:19

Φίλος που χρησιμοποιούσε το οτριβιν συχνά πριν τις βουτιές κατέληξε με ιγμοριακη απόφραξη ή κάτι τέτοιο,και τελικά χειρουργείο.Τελος πλέον τα βαθειά.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2009, 20:51
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 13 Απρ 2021, 16:06

GIANNELO έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 13:54
peskandritsas έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:33
Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:14
stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 17:57
Ότι και να λέμε..
Αφού ανέφερες τον δρ Λουλούδη να υποθέσω μένεις Αττική?
Κλείσε ραντεβού...χτες!!!!
Τα άλλα είναι ναχουμε να λέμε....
Αττική μένω ναι..Είναι μέσα στο πρόγραμμα μου να κλείσω ένα ραντεβού εκεί,απλά και στον Βαβαση που είχα πάει δεν μου είχε βρει κάτι...Όλα καλά μου είπε,κάνε πλύσεις με ορο 1-2 φορές την ημέρα...Εγραψα εδω μήπως είχε κ κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα...Είναι ακριβώς όπως όταν θες να κάνεις έναν λαρυγγισμο μέσα στο νερο,αλλά αυτός κ ήχος να είναι συνεχόμενος...🤔🤔

Ξεχασα
Βασικο
Δοκιμασε να μην κανεις πλυσεις με ορο μια μερα πριν (τουλαχιστον) και την μερα που θα βουτηξεις.
Πολλες φορες οι πλυσεις διογγωνουν το βλενογονο.
Εγω κατεληξα να μην κανω πλυσεις παρα μονο οταν ειχα βλεννες (ανοιξη, κρυωμματα) και ηταν καλυτερα.
Καλοκαιρι δε, που βαθεναν οι βουτιες, καθολου.
Αυτο που μου ειχε πει επισης ο βαβασης και εκανα, ηταν 10 λεπτα πριν βουτηξω ντεξαρινα ή κατι αντιστοιχο
:hello:

Συγνώμη, αυτό σου το είπε γιατρός να το κάνεις???
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ??
Ναι πριν 15 χρονια μου το χε πει
Οχι παντα βεβαια, τις περιοδους που ειχα θεματα (κυριως αρχες καλοκαιριου)
Φυσικα οχι για να ανοιξω. Αν ηταν ολα καλα και ημουν καθαρος απο βλεννες.
Μια σε καθε ρουθουνι.
Το χρησιμοποιουσε σε 2 ,3 ψαρεματα και οταν ενοιωθα τους μετωπιαιους μου καλυτερα σταματουσα

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τρί 13 Απρ 2021, 16:33

Όλα αυτά έχουν κορτιζόνη και αντισταμινικά. Είναι εγκληματικό να στα προτείνουν πριν από βουτιά. Εάν δεν έχεις καθαρά ρουθούνια, απλά δεν πας για ψάρεμα.
Ειδικά στην αυτόνομη είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ.
Τες πα, παιδιά να προσέχετε, όχι χημικά και ουσίες πριν τις βουτιές (πώς λέμε όχι σκουπίδια ....) :thumbsup:

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 13 Απρ 2021, 21:08

Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:10
xareas έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 15:11
Να πω κάτι που μου το θύμησε ο Γιαννέλο.
Η κουκούλα σου κάθεται καλά στα αυτιά ή την νιώθεις να βεντουζάρει κάπως.
Μου έχει επηρρεάσει την εξίσωση μερικές φορές όταν ήταν πολύ έντονο το "βεντούζωμα".
Βεντουζαρι πάνω στα αυτια μου...Βουτάω κ με 7αρα αυτή την περίοδο κ όπως καταλαβαίνεις όλα είναι σφιχτά πάνω μου..να ανοίξω καμία τρυπούλα λες στηβ στολή?Αν ξ από όσο θυμάμαι και το καλοκαίρι χωρίς στολή πάλι τα ίδια Έχω...
Θα σου πω τι παθαίνει ο αδερφός/ζευγάρης με ήδη εγχειρισμένες κόγχες που ήταν υπερτροφικές σε σημείο 70% να έχει φράξει το ένα ρουθούνι.
Όταν δεν του βγαίνει η εξίσωση γέρνει λίγο το κεφάλι δεξιά ή αριστερά,αν δεν του βγει σταματά,οριζοντιώνεται σαν να κάνει βουτιά στα μεσόνερα και κάνει το ίδιο.
Είναι μέρες που δεν του βγαίνει ούτε με αυτό το ¨κόλπο¨που κάνει.
Εύχομαι να βγάλεις άκρη.
Αν όχι μην άγχεσαι,ρηχοπατιά αγαπημένη.
:hello:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Vasilis123
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 11 Απρ 2021, 01:05
Ονοματεπώνυμο: Vasilis kapsalis
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Εξίσωση-περίεργος ήχος-λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vasilis123 » Τρί 13 Απρ 2021, 23:08

xareas έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 21:08
Vasilis123 έγραψε:
Τρί 13 Απρ 2021, 09:10
xareas έγραψε:
Δευ 12 Απρ 2021, 15:11
Να πω κάτι που μου το θύμησε ο Γιαννέλο.
Η κουκούλα σου κάθεται καλά στα αυτιά ή την νιώθεις να βεντουζάρει κάπως.
Μου έχει επηρρεάσει την εξίσωση μερικές φορές όταν ήταν πολύ έντονο το "βεντούζωμα".
Βεντουζαρι πάνω στα αυτια μου...Βουτάω κ με 7αρα αυτή την περίοδο κ όπως καταλαβαίνεις όλα είναι σφιχτά πάνω μου..να ανοίξω καμία τρυπούλα λες στηβ στολή?Αν ξ από όσο θυμάμαι και το καλοκαίρι χωρίς στολή πάλι τα ίδια Έχω...
Θα σου πω τι παθαίνει ο αδερφός/ζευγάρης με ήδη εγχειρισμένες κόγχες που ήταν υπερτροφικές σε σημείο 70% να έχει φράξει το ένα ρουθούνι.
Όταν δεν του βγαίνει η εξίσωση γέρνει λίγο το κεφάλι δεξιά ή αριστερά,αν δεν του βγει σταματά,οριζοντιώνεται σαν να κάνει βουτιά στα μεσόνερα και κάνει το ίδιο.
Είναι μέρες που δεν του βγαίνει ούτε με αυτό το ¨κόλπο¨που κάνει.
Εύχομαι να βγάλεις άκρη.
Αν όχι μην άγχεσαι,ρηχοπατιά αγαπημένη.
:hello:
Αγαπάμε ρηχοπατια,αλλα όταν βλέπεις συναγριδια και μαυρακια να αλωνίζουν στα ποιο βαθιά...😤😤😤

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”