Προβλήματα εξίσωσης

dimitrikotz

Προβλήματα εξίσωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 12 Μάιος 2020, 11:28

Γενικά όταν καταδύομαι δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα εξίσωσης, μάλιστα σε όποια κατάσταση και να είμαι οι βουτιές μου γίνονται εύκολα και μετά τις δύο πρώτες εξισώσεις με την μέθοδο valsava, καταφέρνω και εξισώνω καταπίνοντας ή κουνώντας το σαγόνι. Όσο βαθαίνω, τόσο πιό εύκολα εξισώνω κιόλας. Το πρόβλημα μου εμφανίζεται συνήθως μετά την πέμπτη ώρα και ενίοτε γίνεται βασανιστικό. Δυστυχώς ενώ κουτσά στραβά καταφέρνω και εξισώνω στην κατάδυση, αντιθέτως η εξίσωση (που γίνεται αυτόματα) στην ανάδυση, δεν επιτυγχάνεται με αποτέλεσμα αφόρητους πόνους και ζάλη. Έτσι μένω στην επιφάνεια με την πίεση του βάθους που καταδύθηκα, και περιμένω καρτερικά να επανέλθω μετά από κάποια λεπτά. Μέχρι όμως να γίνει αυτό, ο πόνος πραγματικά δεν αντέχεται.
Οταν ήμουν νεώτερος λόγω μ...@ας του εγκεφάλου επέμενα, και νομίζω πρέπει να είχα περάσει κάποια μικροεγκεφαλικά, γιατί μετά στην βάρκα δεν μπορούσα να μιλήσω. Μεγαλώνοντας κάπως σοβάρεψα και έμαθα να προστατεύω τον εαυτό μου, και να σταματάω. Επίσης διαπίστωσα όταν πίνοντας αρκετό νερό σε τακτά διαστήματα (ανά μισάωρο περίπου), και εισπνέοντας λίγο θαλασσινό νερό από την μύτη, μπορούσα να καθυστερήσω την εμφάνιση των συμπτωμάτων και να κερδίσω καμιά ώρα ακόμα. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει το ίδιο θέμα, πάντως για μένα είναι εφιάλτης.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Προβλήματα εξίσωσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 12 Μάιος 2020, 19:07

Αυτό που περιγράφεις ότι παθαίνεις στην ανάδυση λέγετε reverse block, και είναι πολύ επικίνδυνο, για να δημιουργήσει μονιμες βλάβες, αλλα και την στιγμή που σου συμβαίνει να έχεις απώλεια προσανατολισμού, ζαλάδες, ή βερτικο.
Παιζεις την υγεία σου και την ζωή σου κορώνα γράμματα
Προφανώς η ενυδάτωση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο (μπορείς να δοκιμάσεις και με ηλεκτρολύτες).
Όταν όμως έρχεται αυτή η στιγμή που σου λέει το σώμα σου ότι δεν πάει άλλο, να το ακούς..
Φυσικά όλα αυτά είναι απλές συμβουλές ενός ερασιτέχνη, η επίσκεψη σε καταδυτικό ωρλ επιβάλλεται :wave:

left228a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από left228a » Τρί 12 Μάιος 2020, 19:20

Υπαρχει καταδυτικος γνωστος σας ωρλ για αθηνα;;
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 12 Μάιος 2020, 19:29

δοκίμασε να μιλήσεις με κάποιον απο το κέντρο υπερβαρικής ιατρικής στον Τάυρο.
Εχουν εξιδεικευμένες γνώσεις που παλιότερα με ειχαν βοηθήσει πολύ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 12 Μάιος 2020, 21:21

Φίλε Ανδρέα, δοκίμασα ωρλ, αλλά με απόλυτη αποτυχία, δεν με βοήθησε καθόλου, μάλιστα δεν έδειξε καν να καταλαβαίνει τι του έλεγα

Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 12 Μάιος 2020, 23:10

peskandritsas έγραψε:
Τρί 12 Μάιος 2020, 19:29
δοκίμασε να μιλήσεις με κάποιον απο το κέντρο υπερβαρικής ιατρικής στον Τάυρο.
Εχουν εξιδεικευμένες γνώσεις που παλιότερα με ειχαν βοηθήσει πολύ

Δοκιμασε αυτους
Εχουν εξειδικευμένες γνωσεις
Πριν χρονια ειχα μεγαλο θεμα γυρισα 10 ωρλ και τιποτα.
Πηγα εκει και με βοηθησαν πολυ να το λύσω.
Θυμήθηκα και το ονομα
Με τον βαβαση είχα κάνει ραντεβου.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 13 Μάιος 2020, 00:28

thanks, θα τους δοκιμάσω γιατί όντως αν δεν είναι ειδικοί σε καταδύσεις δεν είναι σε θέση να βοηθήσουν. Πολύ χρήσιμο αυτό το φόρουμ!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 13 Μάιος 2020, 18:41

Συμπληρώνω στα παραπάνω. Η "κόπωση" των βλεννογόνων που έρχεται μετά από ένα αριθμό καταδύσεων έχει ως αποτέλεσμα την φλεγμονή και την δημιουργία οιδήματος. Αυτό σημαίνει ότι η διαδικασία εξίσωσης κατά την κατάδυση αλλά και η "αποσυμφόρηση" του πιεσμένου αέρα από το μέσω αυτί κατά την ανάδυση γίνονται δυσκολότερα. Η ενυδάτωση παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο. Η ξήρανση των βλεννογόνων από την αφυδάτωση που προκαλεί το έργο αλλά και η αυξημένη διούρηση λόγω αντανακλαστικής υπερλειτουργίας των νεφρών για να ρυθμίσουν θέματα με τα αέρια του αίματος, έχει ως αποτέλεσμα το "στέγνωμα" των βλεννογόνων και αντιδραστικά οίδημα. Επίσης η κόπωση των μυών της πέριξ των ευσταχιανών σαλπίγγων περιοχής επιτείνει το πρόβλημα. Αυτά ως μηχανσιμός.
Όπως είπε ο Αντρέας αν υπάρχει δυσκολία στην εξίσωση πίεσης κατά την ανάδυση, τότε πρέπει να σταματά η κατάδυση.
Τώρα, ένα θέμα το οποίο ακούω συνεχώς είναι η εισρόφηση από τη μύτη θαλασσινού νερού. Είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κανείς. Έχει μόνο πολύ βραχυχρόνιο αποτέλεσμα επειδή μπορεί να απομακρύνει βλέννες, όμως λειτουργεί αρνητικά ως πολύ αρνητικά σε όλη την υπόλοιπη προσπάθεια. Και τούτο γιατί, η παρουσία στους βλεννογόνους ενός υπέρτονου διαλύματος όπως είναι το θαλασσινό νερό λητουργεί ωσμωτικά με αποτέλεσμα να αναγκάζει το βλεννογόνο προκειμένου να εξισορροπήσει το διάλυμα να εξαγγειώνει "υγρό" από αγγεία, δηλαδή να κάνει οίδημα, αυτό ακριβώς που προσπαθούμε να αποφύγουμε. Οπότε και υπέρτονα διαλύματα πριν την κατάδυση που κυκλοφορούν στο εμπόριο με θαλασσινό νερό είναι ακατάλληλα. Για τις πλύσεις των βλεννογόνων χρειάζεται ένα ισοτονικό υγρό όπως είναι ο φυσιολογικός ορός που πάλι κυκλοφορεί από τις ίδιες εταιρείες σε μορφή που διευκολύνει τις πλύσεις. Ή αγοράζει κανείς ένα λίτρο φυσιολογικού ορού από φαρμακείο που είναι και φτηνός, κάνει μια τρύπα πάνω στο καπάκι και κάνουμε τακτικά πλύσεις γεμίζοντας χούφτα (αφού έχουμε πλύνει καλά).
Εννοείτε ότι πρέπει να είναι καλά οι βλεννογόνοι από τις προηγούμενες μέρες. Για αυτό φροντίζουμε πολύ πριν τη βουτιά. Επίσης τα αποσυμφορητικά μπορεί να δώσουν μια γρήγορη βραχυχρόνια λύση πριν τη βουτιά, όμως με την πάροδο της επήρειας πάλι αντιδραστικά κάνουν ακριβώς το ανάποδο (κατά τη διάρκεια της βουτιάς). Επίσης η χρόνια χρήση τους δεν ενδείκνυται. Ένας καλός ΩΡΛ, μπορεί να συμβουλεύσει σωστά με το να λύσει το πρόβλημα της σωστής αναπνοής από τη μύτη και της παροχέτευσης των βλεννών. Τότε επέρχεται και η θεραπεία στο πρόβλημα της εξίσωσης κατά την κατάδυση.
Εγώ προσωπικά επιλέγω πάντα τη συντηρητική θεραπεία έναντι "επιθετικών" μεθόδων.
Ένα τελευταίο. Η συχνή επαφή με τη θάλασσα, όχι βέβαια η καθημερινή, γυμνάζει το "σύστημα" όλο, όπως γυμνάζονται όλα τα υπόλοιπα.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 13 Μάιος 2020, 23:24

Ψαρογιατρέ νομίζω τα είπες όλα. Ομολογώ ότι τόσο πλήρη αλλά κατανοητή επιστημονική ανάλυση του προβλήματος ούτε κάτα διάνοια κατάφεραν να κάνουν οι προηγούμενοι ειδικοί των οποίων τα φώτα είχα αναζητήσει. Αυτό που κρατάω είναι η σημασία της συχνής ενυδάτωσης, αλλά πρωτίστως η κατανόηση των προσωπικών ορίων του οργανισμού μας, το σημείο δηλαδή που πρέπει να χαράξουμε την κόκκινη γραμμή και να πούμε στοπ.
Για μένα αυτό το στοπ δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση, ιδιαίτερα όταν κάνω κάτι που αγαπώ τόσο πολύ όπως η θάλασσα.
Θυμάμαι ότι όταν ήμουν νεώτερος ενδόμυχα προκαλούσα την τύχη μου, επιζητούσα παράλογα ρίσκα και έθετα διαρκώς τον εαυτό μου σε κίνδυνο. Ήταν κάτι που μου ανέβαζε την αδρεναλίνη, με εξίταρε αφάνταστα αλλά είχα και την ιδεοληψία ότι ήμουν περίπου άτρωτος, ότι ό,τι έκανα το έκανα 'εκ του ασφαλούς'. Έκανα αλλαζονικά ό,τι απαγορεύεται δια ροπάλου στο χόμπυ μας, ψάρευα μόνος μου, πήγαινα βαθύτερα απ' όσο έπρεπε, δεν έβγαινα από την θάλασσα ποτέ. Επειδή είχα υδροβιότητα θεωρούσα εντελώς λανθασμένα ότι το νερό ήταν 'το στοιχείο μου'. Μέχρι βεβαίως δια της βιωματικής, όταν δηλαδή βρέθηκα σε τρεις περιπτώσεις κατάφατσα με τον θάνατο να καταλάβω ότι το νερό δεν ήταν τελικά το στοιχείο μου, διότι δεν είχα βράγχια (αν και πολύ θα το ήθελα). Σε όλα αυτά τα περιστατικά από τα οποία γλίτωσα από ένα συνδιασμό τύχης και ψυχραιμίας, μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου που έμεναν μέχρι το μοιραίο είχα μία ακατανόητη διαύγεια να σκεφτώ πόσο πόνο θα προκαλούσα στους ανθρώπους που θα άφηνα πίσω μου, για μία ανοησία. Ένα ψάρι, μία ταρζανιά, μία περιττή αναζήτηση αδρεναλίνης, μία αυτάρεσκη αυτοεπιβεβαίωση ότι ήμουν από τους 'καλούς'. Με αυτά και με αυτά έγινα τελικά αν όχι σοφώτερος, σίγουρα πιό συνετός. Τουλάχιστον τώρα έχω την ικανοποίηση ότι έχω βοηθήσει κάποια νεώτερα παιδιά να αποφύγουν τις σαχλαμάρες που έκανα εγώ όταν ήμουν στην ηλικία τους.

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”