Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Άβαταρ μέλους
Navaho

Re: Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τετ 31 Ιούλ 2019, 14:55

Να πω κ γω τα δικα μου. Πολλα νερα την προηγουμενη μερα ακομα και στο δρομο για βουτια καθως και νερο στη σημαδουρα να πινεις συχνα. Υστερα και οι εξισωσεις ειναι θεμα προπονησης. Οσο πιο συχνα το κανεις τοσο βελτιωνεται. Βεβαια με την προυποθεση που ειπαν τα παιδια οτι δουλευει το συστημα γιατι αν δεν δουλευει εξω. Προσπαθησε να χαλαρωσεις οσο μπορεις καλυτερα με την αναπνοη. Μεινε επιφανεια οσο χρειαζεσαι με αργες εκπνοες μεχρι να νιωσεις "αλοιφη". Μη σε νοιαζει αν περασες το καλο ποστο αστο πεσε παρακατω. Λιγο πριν νομιζεις οτι εισαι ετοιμος ξεκινα ελεγχο απο γαμπες και ανεβαινε προς τα πανω ενα ενα ολους τους μυες σου οτι ειναι χαλαροι. Γαμπες, οκ τετρακεφαλοι, οκ μεση, οκ πλατη, οκ ωμοι οκ θα δεις οτι θα βρεις αρκετους μυς σφιγμενους παρε μια καλη ανασα μετα και φυγε. Εξισωσεις κανε συνεχεια μην περιμενεις να νιωσεις πιεση. Αλλωστε ειτε 50 εξισωσεις κανεις ειτε 2 τον ιδιο αερα θα βαλεις στα αυτια. Ειναι σαν να γεμισεις τη σημαδουρα αερα. Θα παρει οσο αερα χρειαζεται ειτε το κανεις με δυο φυσηματα ειτε με 50. Ο ογκος που βαζεις θα ναι ο ιδιος μη φοβασαι οτι χανεις αερα. Αυτα κ καλη επιτυχια
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 12 Σεπ 2019, 13:10

Μικρο update

Λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων, διακοπες ακομη τζιφος. Μια βουτια εκανα ολη και ολη.

Ξεκινησα με το otovent το μπαλονακι απλα να εκπνέω εναλλαξ το καθε ρουθουνι και ειδα οτι τουλαχιστον μετα την ασκηση μερικων ημερων, η εξισωση εξω απο το νερο ερχεται πιο γρηγορα απο το αριστερο αυτι που με προβληματιζε.

Τεσπα εκανα μια βουτια και ειδα πολυ μικρη βελτιωση. Εξισωνω εξω απο το νερο και αν ξεροκαταπιω μολις μπω ολος μεσα στο νερο κατι γινεται, μετα τιποτα με αποτελεσμα στα 6-7 μετρα νερο να σταματω λογω πονου. Δε ξερω κατα ποσο λοιπον με βοηθαει το otovent-μπαλονακι αλλα ειναι νωρις να βγαλω πορισμα. Παντως εχω προσεξει οσο ειμαι πιο χαλαρος στην αρχη του ψαρεματος η "ψευτοεξισωση" ας την αποκαλεσω γινεται πιο ευκολα.

Παρατηρω ομως πως η αναπνοη μου και το στηθος μου-κοιλια μου δεν χαλαρωνουν τοσο οσο οταν ειμαι πχ χαλαρος στην καρεκλα του υπολογιστη μου που σας γραφω τωρα. Δηλαδη στο νερο μεσα ειμαι σφιγμενος. Δεν μπορω να χαλαρωσω οπως εκτος νερου. Ισως παιζει αυτο ρολο τι να πω. Ελπιζω να βρω χρονο να παρω 2 βδομαδες αδεια μολις και οταν κοπασουν τα μελτεμια οπου με καθημερινα σχεδον ψαρεματα θα εχω μια πιο πληρη εικονα.

Απο εκει και επειτα πρεπει να βρω χρονο για καποια σχολη οπως εχουμε γραψει και νωριτερα.

Δημητρης
Δημητρης

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 21 Οκτ 2019, 11:01

Καλημέρα σε όλους,

χθες "ολοκλήρωσα" το Level 2 της AIDA στη Νότιο Ελλάδα ύστερα απο μαθήματα 4 ημερών (θεωρία-θάλασσα-πισίνα) όπου δυστυχώς δεν μπόρεσα να βελτιώσω το πρόβλημα της εξίσωσης μου.

Πιο αναλυτικά μόλις ξεκινήσω να τραβάω με τα χέρια το κάθετο σχοινί, νιώθω μάλλον σφιγμένος και ουσιαστικά δεν εξισώνω είτε εξισώνω ελάχιστα ώστε στα 10 μέτρα και λιγότερα όσο συνεχίζονται οι βουτιές να σταματώ τη βουτιά λόγω της πίεσης.

Χαλαρώνω όσο είναι εφικτό στην επιφάνεια, και μόλις δοκιμάσω να καταδυθώ με πεδιλιές, εξισώνοντας επιφάνεια και συνεχίζοντας αφού πιάσουν τα πέδιλα νερά στην επιφάνεια, κάπως εξισώνω (άλλα όχι πλήρως όπως άρχισα να αντιλαμβάνομαι. Δε νιώθω δηλαδή γεμάτα τα αυτιά μου) με αποτέλεσμα τα 10 μέτρα περίπου να έιναι το όριο μου. Φυσικά με το κεφάλι επάνω κατέβηκα στα 15μέτρα αλλά με κεφάλι κάτω δύσκολα πολύ τα πράγματα.

Δοκίμασα λοιπόν μια εβδομάδα συσκευή σαν το otovent 3 φορές την ημέρα με καμιά 10αρια εξισώσεις απο το κάθε ρουθούνι, αλλα οτι και να κάνω με το κεφάλι κάτω δεν τα καταφέρνω. Εξισώνω ακούγοντας το "τσίριγμα" στο αριστερό αυτί κυρίως που είναι και αυτό που με κρατάει πίσω 9 φορές στις 10, που κατεμέ δείχνει πως δεν περνάει αρκετός αέρας. Ειτε κουνώντας σαγόνι, είτε πιέζοντας περισσότερο, ειτε είτε, δεν δείχνει να βελτιώνεται. Μερικές φορές ξεροκαταπίνοντας ενώ προσπαθώ να εξισώσω περνάει λίγος αέρας αλλα όχι πάντα. Απότι φένεται η μέθοδος που χρησιμοποιώ ειναι μια μίξη ας το πούμε valsalva και frenzel ...όπως κατάλαβα. Τέλος λόγω της πίεσης για εξίσωση που ασκούσα, μου ήρθε σε μερικές βουτίες και εμετός, κάτι πρωτόγνωρο για εμένα.

Στην πισίνα τώρα όπου και για πρώτη φορά δοκίμασα στατική και δυναμική άπνοια, μετά απο 3 άπνοιες ζεστάματος και μία μέγιστη το χρονόμετρο έδειξε 3:03 χωρίς πιέσω τα μέγιστα τον εαυτό μου κάτι που μου έκανε εντύπωση αφού στον "καναπε" μου μέχρι 1:30-45 έφτανα.

Μερική απογοήτευση λοιπόν αλλα όχι ιδιαίτερη αφου μέσα απο τα μαθήματα, έμαθα αρκετά πράγματα που θα με βοηθήσουν στην ασφάλεια μου (πχ αναπνοές επαναφοράς, χαλάρωση κτλ).

Στο ψαροντούφεκο βεββαια που δεν καταδύομαι με το κεφάλι κάτω τις περισσότερες φορές αλλα υπο γωνία, αν προσπαθήσω λοιπόν να χαλαρώσω και να εκμεταλλευτώ τη χαλάρωση που έμαθα και με άπνοια που σίγουρα βελτιώνεται, ίσως με το καιρό να μπορέσω να βαθύνω τα ψαρέματα μου.

Θα προσπαθήσω να βουτάω μερικές Κυριακές το μήνα μιας και βρήκα παρέα (συνάδελφος με ίδιες "ανησυχίες") και θα συνεχίσω και την εξάσκηση με το μπαλονάκι, αλλα κρίμα ρε γαμώτο να με "βοηθάει" η άπνοια μου και να μην με βοηθούν τα αυτιά.

ϊσως να κοιτάξω και εδώ στην Αθήνα εκπαίδευση ΜΟΝΟ για την εξίσωση με κάποιον ειδικό του είδους?

Ευχαριστώ

Δημήτρης
Δημητρης

giannis1600
Ονοματεπώνυμο: γιαννης τουμπας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1600 » Δευ 21 Οκτ 2019, 13:24

brwmogazos έγραψε:Καλημέρα σε όλους,

χθες "ολοκλήρωσα" το Level 2 της AIDA στη Νότιο Ελλάδα ύστερα απο μαθήματα 4 ημερών (θεωρία-θάλασσα-πισίνα) όπου δυστυχώς δεν μπόρεσα να βελτιώσω το πρόβλημα της εξίσωσης μου.

Πιο αναλυτικά μόλις ξεκινήσω να τραβάω με τα χέρια το κάθετο σχοινί, νιώθω μάλλον σφιγμένος και ουσιαστικά δεν εξισώνω είτε εξισώνω ελάχιστα ώστε στα 10 μέτρα και λιγότερα όσο συνεχίζονται οι βουτιές να σταματώ τη βουτιά λόγω της πίεσης.

Χαλαρώνω όσο είναι εφικτό στην επιφάνεια, και μόλις δοκιμάσω να καταδυθώ με πεδιλιές, εξισώνοντας επιφάνεια και συνεχίζοντας αφού πιάσουν τα πέδιλα νερά στην επιφάνεια, κάπως εξισώνω (άλλα όχι πλήρως όπως άρχισα να αντιλαμβάνομαι. Δε νιώθω δηλαδή γεμάτα τα αυτιά μου) με αποτέλεσμα τα 10 μέτρα περίπου να έιναι το όριο μου. Φυσικά με το κεφάλι επάνω κατέβηκα στα 15μέτρα αλλά με κεφάλι κάτω δύσκολα πολύ τα πράγματα.

Δοκίμασα λοιπόν μια εβδομάδα συσκευή σαν το otovent 3 φορές την ημέρα με καμιά 10αρια εξισώσεις απο το κάθε ρουθούνι, αλλα οτι και να κάνω με το κεφάλι κάτω δεν τα καταφέρνω. Εξισώνω ακούγοντας το "τσίριγμα" στο αριστερό αυτί κυρίως που είναι και αυτό που με κρατάει πίσω 9 φορές στις 10, που κατεμέ δείχνει πως δεν περνάει αρκετός αέρας. Ειτε κουνώντας σαγόνι, είτε πιέζοντας περισσότερο, ειτε είτε, δεν δείχνει να βελτιώνεται. Μερικές φορές ξεροκαταπίνοντας ενώ προσπαθώ να εξισώσω περνάει λίγος αέρας αλλα όχι πάντα. Απότι φένεται η μέθοδος που χρησιμοποιώ ειναι μια μίξη ας το πούμε valsalva και frenzel ...όπως κατάλαβα. Τέλος λόγω της πίεσης για εξίσωση που ασκούσα, μου ήρθε σε μερικές βουτίες και εμετός, κάτι πρωτόγνωρο για εμένα.

Στην πισίνα τώρα όπου και για πρώτη φορά δοκίμασα στατική και δυναμική άπνοια, μετά απο 3 άπνοιες ζεστάματος και μία μέγιστη το χρονόμετρο έδειξε 3:03 χωρίς πιέσω τα μέγιστα τον εαυτό μου κάτι που μου έκανε εντύπωση αφού στον "καναπε" μου μέχρι 1:30-45 έφτανα.

Μερική απογοήτευση λοιπόν αλλα όχι ιδιαίτερη αφου μέσα απο τα μαθήματα, έμαθα αρκετά πράγματα που θα με βοηθήσουν στην ασφάλεια μου (πχ αναπνοές επαναφοράς, χαλάρωση κτλ).

Στο ψαροντούφεκο βεββαια που δεν καταδύομαι με το κεφάλι κάτω τις περισσότερες φορές αλλα υπο γωνία, αν προσπαθήσω λοιπόν να χαλαρώσω και να εκμεταλλευτώ τη χαλάρωση που έμαθα και με άπνοια που σίγουρα βελτιώνεται, ίσως με το καιρό να μπορέσω να βαθύνω τα ψαρέματα μου.

Θα προσπαθήσω να βουτάω μερικές Κυριακές το μήνα μιας και βρήκα παρέα (συνάδελφος με ίδιες "ανησυχίες") και θα συνεχίσω και την εξάσκηση με το μπαλονάκι, αλλα κρίμα ρε γαμώτο να με "βοηθάει" η άπνοια μου και να μην με βοηθούν τα αυτιά.

ϊσως να κοιτάξω και εδώ στην Αθήνα εκπαίδευση ΜΟΝΟ για την εξίσωση με κάποιον ειδικό του είδους?

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Τι εξίσωση κάνεις?

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 21 Οκτ 2019, 13:54

Μια μιξη φρενζέλ και βαλσαλβα αποτι καταλαβαν οι εκπαιδευτες μου.

Εγω προφανως και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι κανω. Δοκιμαζοντας βαλσάλβα τουλαχιστον οπως την αντιλαμβανομαι στην επιφανεια, ακουω το ποπ στα αυτια. Αν δοκιμασω με το πισω μερος της γλωσσας (οπου βλεπω να κουνιεται και το καρυδι μου στον καθρεπτη) παλι ακουω το ποπ αρα υποθετω κανω κατι σαν φρενζελ. Συνηθως στην θαλασσα οταν φυσαω στην επιφανεια και ακουω το ποπ μετα στην καταδυση καπου μπλοκαρω και παροτι φυσαω, ειτε συνεχομενα ειτε διακοπτομενα αν ξεροκαταπιω, ακουω το τσιριγμα που περναει λιγος αερας αλλα δεν νιωθω να γεμιζουν τα αυτια αερα. Υποθετω λοιπον οτι ψευτοεξισωνω εκει αλλα οχι με την απαιτουμενη πιεση αερα ωστε να τα ανακουφίσω πληρως.

Ισως λοιπον πρεπει να κατσω στο "θρανιο" με καποιον να δουμε βημα βημα τις 2 αυτες τεχνικές μηπως και κανω κατι λαθος...αλλιως μαλλον δεν με βοηθα το σωμα μου με σφιχτες ευσταχιανες υποθετω.
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 21 Οκτ 2019, 17:47

Δημήτρη καλησπέρα
Ήμουν προ 10 ετιας στη θέση σου,μη καταφέρνοντας να φτάσω τα 20 μέτρα που ήταν το όριο στο σχολείο β επιπέδου.Παραλληλα είχα κι εγώ δυνατή στατική!!
Την απογοήτευση μου τότε δεν είχε ενστερνιστεί ο δάσκαλος μου, λέγοντας μου ότι ποτέ δεν ξέρουμε που φτάνει ο άνθρωπος.
Μακροπρόθεσμα αποδείχτηκε ότι είχε δίκιο,μιας και έπρεπε να αλλάξω τη διατροφή μου πριν την βουτιά,τη γενική μου ψυχολογία,να αποκτήσω ενσυναίσθηση στο ΩΡΛ σύστημα μου,συν να περάσω ένα διάστημα προληπτικά με ρινικές πλύσεις . Σιγά σιγά ,και το τονίζω αυτό το σιγά σιγά,τα θέματα επιλύθηκαν.
Υπομονή και επιμονή λοιπόν ,και προς το παρόν ,αφοσιωσου στο.. λαβράκι,εποχές που έρχονται. :D :hello:

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τρί 22 Οκτ 2019, 17:42

Χαιρομαι που βρηκες λυση. Παραλληλα σκεφτομαι 2-3 πραγματακια να δοκιμασω κατα τη βουτια.

Πχ κατα την εξισωση στην επιφανεια να προσπαθησω να κρατησω την εξισωση γιατι εχω την εντυπωση οτι ξεφουσκωνουν τα αυτια μολις καταδυθω. Τωρα πως θα το πετυχω αυτο με το οπλο στο ενα χερι και το αλλο να πρεπει να δωσω ωθηση για να καταδυθω δε ξερω ακομη. :?:

Θα προσπαθησω παντως να μην αφησω τις βουτιες μεχρι να μην αντεχω με την 3αρα μου στολη.
Σχετικα με τη διατροφη περιορισες καποιες τροφες? Γαλακτοκομικα πχ και εγω τα κοβω μια μερα πριν τη βουτια, ομως δεν ξερω μηπως θα επρεπε και κατι ακομη να περιορισω.
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 22 Οκτ 2019, 19:00

Η εξίσωση δεν " κρατιέται".
Απλά κάθε δύο περίπου μέτρα,υφισταμεθα έξτρα πίεση που πρέπει φυσώντας λίγο αέρα ,με κλειστή φυσικά τη μύτη,να την εξουδετερώσουμε,και αυτό επαναλαμβάνεται όσο χρειαστεί.
Ήδη η τριαρα στολή πλέον δεν καλύπτει τον οργανισμό από το κρύο,κάτι που "σκοτώνει" την όποια ικανότητα εξίσωσης έχουμε.Πολυ βασικό είναι να κρατιέται απόλυτα ζεστό το κεφάλι,αν θες καλές εξισώσεις.
Το βασικότερο "τρικ" που μπορείς να εφαρμόσεις κατα την κάθοδο σου για να βοηθήσεις στην εξίσωση, είναι να κολλάς το σαγόνι σου προς το στέρνο σου,προσοχή ,χωρίς να σφίγγεσαι.
Σε θέματα διατροφής ,τα γαλακτοκομικά εμένα δεν μου φέρνουν θέμα.Το βασικό είναι να έχω αποφύγει τελείως τις πρωτεΐνες πριν τη βουτιά περίπου 3-4 ώρες πρίν.Δημιουργουν αφυδάτωση,και αυτή είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις εξισώσεις.Λιγα κρακερς κατά προτίμηση ολικής μια ώρα πριν τη βουτιά ή όσο τελοπαντων χρειάζεται για να τα χωνέψει κάποιος, είναι αρκετά.
Επίσης αποφεύγω τα λίπη γιατί θέλω να αισθάνομαι το στομάχι τελείως ελαφρύ στη βουτιά.
Βασικό είναι να έχεις κοιμηθεί επαρκώς,και να έχεις αποφύγει την υπερβολική κούραση πριν τη βουτιά.
Φρόντιζε την ενυδάτωση σου καθόλη τη διάρκεια του ψαρέματος.Το σωστό είναι να πίνεις περίπου 250 ml νερό ανά περίπου μισή ώρα ψαρέματος.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 22 Οκτ 2019, 19:00

Η εξίσωση δεν " κρατιέται".
Απλά κάθε δύο περίπου μέτρα,υφισταμεθα έξτρα πίεση που πρέπει φυσώντας λίγο αέρα ,με κλειστή φυσικά τη μύτη,να την εξουδετερώσουμε,και αυτό επαναλαμβάνεται όσο χρειαστεί.
Ήδη η τριαρα στολή πλέον δεν καλύπτει τον οργανισμό από το κρύο,κάτι που "σκοτώνει" την όποια ικανότητα εξίσωσης έχουμε.Πολυ βασικό είναι να κρατιέται απόλυτα ζεστό το κεφάλι,αν θες καλές εξισώσεις.
Το βασικότερο "τρικ" που μπορείς να εφαρμόσεις κατα την κάθοδο σου για να βοηθήσεις στην εξίσωση, είναι να κολλάς το σαγόνι σου προς το στέρνο σου,προσοχή ,χωρίς να σφίγγεσαι.
Σε θέματα διατροφής ,τα γαλακτοκομικά εμένα δεν μου φέρνουν θέμα.Το βασικό είναι να έχω αποφύγει τελείως τις πρωτεΐνες πριν τη βουτιά περίπου 3-4 ώρες πρίν.Δημιουργουν αφυδάτωση,και αυτή είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις εξισώσεις.Λιγα κρακερς κατά προτίμηση ολικής μια ώρα πριν τη βουτιά ή όσο τελοπαντων χρειάζεται για να τα χωνέψει κάποιος, είναι αρκετά.
Επίσης αποφεύγω τα λίπη γιατί θέλω να αισθάνομαι το στομάχι τελείως ελαφρύ στη βουτιά.
Βασικό είναι να έχεις κοιμηθεί επαρκώς,και να έχεις αποφύγει την υπερβολική κούραση πριν τη βουτιά.
Φρόντιζε την ενυδάτωση σου καθόλη τη διάρκεια του ψαρέματος.Το σωστό είναι να πίνεις περίπου 250 ml νερό ανά περίπου μισή ώρα ψαρέματος.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Lagkou.c
Ονοματεπώνυμο: Χρήστος Λαγκουράνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lagkou.c » Τετ 23 Οκτ 2019, 11:33

Σύμφωνω απόλυτα με όσα έχουν αναφερθεί πιο πάνω.
Επίσης θα σου πρότεινα, ως προπόνηση, να δοκιμάσεις να βουτήξεις από ρηχά νερά και να βαθαίνεις όσο πιο σταδιακά μπορείς κρατώντας χαλαρούς τους μύες του αυχένα.
Νομίζω θα σε βοηθήσει.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τρί 19 Νοέμ 2019, 11:38

Σας ευχαριστω για τις προτασεις-συμβουλές.

Βλεπω παντως σε 4-5 ψαρεματα που εκανα μετα τη σχολή πως ουσιαστικά δεν εξισώνω πλήρως σε καθε προσπαθεια εξίσωσης. Δηλαδη εξισωνω επιφανεια, μετα παλευω οσο κατεβαινω μαζι με φυσιγμα να ξεροκαταπιω οπου ακουω το φυσιγμα του αερα χωρις ομως να ακουω το "γκαπ" που εχω νιωσει οταν προσπαθω να εξισωσω σηκωνοντας το κεφαλι προς τα επανω. Αρα εκτιμω οτι περναει λιγος αερας σε καθε αποπειρα εξισωσης , και σιγα σιγα αυξανεται η πιεση-χτιζει ας το πουμε και φτανοντας στα 10 περιπου μετρα αρχιζει η πιεση να γινετια πονος οπου και σταματω.

Παντως βλεπω οτι η συχνη επαφη με τη γαλανη βοηθαει μετα απο προσφατο 4ημερο κολυμπητο ψαρεμα. Τωρα πλεον 2-3 Κυριακες το μηνα θα προσπαθησω να βουταω οσο μου επιτρεπει η 3αρα στολή.

Δοκιμασα και εκοψα γαλακτοκομικά όπως και το αλεύρι που μου πρότειναν (ψωμια - μακαρονια κτλ) για 2 μερες πριν τις βουτιες αλλα δεν ενιωσα καποια διαφορά.
Καταληγω λοιπον πως πρεπει να βρω καπως να ειμαι πιο χαλαρος και να βουταω συχνα (πραγμα δυσκολο) και με καποιο τροπο να μπορεσω στις εξισωσεις να διοχετευω περισσοτερο αερα στις ευσταχιανες. Δυστυχως το "κλαπ" που ακουν υποθετω οι περισσοτεροι? κατα την εξισωση οπου και νιωθεις οτι ηρθε στη σωστη θεση το τυμπανο, δεν το νιωθω στις προσπαθειες μου για εξισωση...ισως να μην μπορεσω και ποτε βεββαια...ομως σε σωστούς ψαρότοπους μεχρι τα 10 μέτρα βαριά οι εικόνες αλλα και τα θηράματα αρκούν για να σε κάνουν χαρούμενο.
Τώρα κατι ωραίες σκιές που βλέπω σε γκρέμια στα 15+ μέτρα, μακάρι να μπορούσα να τις πλησιάσω... :cry:
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 12:25

brwmogazos έγραψε:Σας ευχαριστω για τις προτασεις-συμβουλές.

Βλεπω παντως σε 4-5 ψαρεματα που εκανα μετα τη σχολή πως ουσιαστικά δεν εξισώνω πλήρως σε καθε προσπαθεια εξίσωσης. Δηλαδη εξισωνω επιφανεια, μετα παλευω οσο κατεβαινω μαζι με φυσιγμα να ξεροκαταπιω οπου ακουω το φυσιγμα του αερα χωρις ομως να ακουω το "γκαπ" που εχω νιωσει οταν προσπαθω να εξισωσω σηκωνοντας το κεφαλι προς τα επανω. Αρα εκτιμω οτι περναει λιγος αερας σε καθε αποπειρα εξισωσης , και σιγα σιγα αυξανεται η πιεση-χτιζει ας το πουμε και φτανοντας στα 10 περιπου μετρα αρχιζει η πιεση να γινετια πονος οπου και σταματω.

Παντως βλεπω οτι η συχνη επαφη με τη γαλανη βοηθαει μετα απο προσφατο 4ημερο κολυμπητο ψαρεμα. Τωρα πλεον 2-3 Κυριακες το μηνα θα προσπαθησω να βουταω οσο μου επιτρεπει η 3αρα στολή.

Δοκιμασα και εκοψα γαλακτοκομικά όπως και το αλεύρι που μου πρότειναν (ψωμια - μακαρονια κτλ) για 2 μερες πριν τις βουτιες αλλα δεν ενιωσα καποια διαφορά.
Καταληγω λοιπον πως πρεπει να βρω καπως να ειμαι πιο χαλαρος και να βουταω συχνα (πραγμα δυσκολο) και με καποιο τροπο να μπορεσω στις εξισωσεις να διοχετευω περισσοτερο αερα στις ευσταχιανες. Δυστυχως το "κλαπ" που ακουν υποθετω οι περισσοτεροι? κατα την εξισωση οπου και νιωθεις οτι ηρθε στη σωστη θεση το τυμπανο, δεν το νιωθω στις προσπαθειες μου για εξισωση...ισως να μην μπορεσω και ποτε βεββαια...ομως σε σωστούς ψαρότοπους μεχρι τα 10 μέτρα βαριά οι εικόνες αλλα και τα θηράματα αρκούν για να σε κάνουν χαρούμενο.
Τώρα κατι ωραίες σκιές που βλέπω σε γκρέμια στα 15+ μέτρα, μακάρι να μπορούσα να τις πλησιάσω... :cry:
Ξεκινας απο τα βασικα...
Δεν χρειαζεται να πας 15-20 μετρα.
Εχω βγαλει μαυρα και ρηχοτερα αναλογα με την εποχη που ψαρευω.
Ψαρια θα βρεις σε όλα τα βαθη.Ακομα και στο μισο μετρο.Δουλεψε τους τοπους που ψαρευεις συχνα.
Δες καιρο και ζωη βυθου.Θα μαθεις με το καιρο να ψαρευεις ευχαριστα στη ρηχη ζωνη με καλα θηραματα.

Επειτα:Αυτο που βοηθησε εμενα στις εξισωσεις, ηταν η χαλαρωση πριν την βουτια και το ηρεμο σπασιμο και κατεβασμα.
Χωρις αποτομες κινησεις, με το κεφαλι σε ευθεια ( οχι να κοιταει το βυθο) και γενικα η ηρεμια όλου του σωματος.

Παλια βοηθουσε και η συχνη επαφη με το νερο. Υδροβιοτητα που λενε.Αλλα οκ ,και εγω πλεον δεν παω τοσο συχνα.2-3 φορες το μηνα.

Το να βρεις πως να βουτας χαλαρα ειναι απλο.
Ηρεμησε.
Αδειασε το μυαλο σου.
Κλεισε τα ματια αν σε βοηθαει.
Το ζευγαρι κοντα για να νοιωθεις ασφαλης και χαλρος
και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις διαφορα!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Τρί 19 Νοέμ 2019, 14:08

Μου πήρε πολύ καιρό σχεδόν χρόνο φαντάσου να δοκιμάζω όλους τους τρόπους που διάβαζα στο ίντερνετ και στο forum μπροστά στο καθρέπτη στη θάλασσα στη δουλειά παντού δοκίμαζα να συνηθίσω αυτή την λειτουργία μέχρι που έλεγα τι :evil: χαζός είμαι όλοι μπορούν και εγώ όχι??Ακόμα και μετά από χειρουργείο με γενική ανακατασκευή άνω αναπνευστικού πάλι δε μπορούσα... εκεί να δεις ξενέρωμα !! ](*,)
Μέχρι που μια μέρα με καλή χαλάρωση και χωρίς πίεση όπως λέει και ο φίλος matador23 επιτέλους ήρθαν τα πρώτα αποτελέσματα των 6 μετά 9 μετά 11 και τώρα μέχρι 25 μέτρα όλα καλά αλλά ψάρια ακόμα να έρθουν. :cray:
Συμπέρασμα; Συνέχισε τις προσπάθειες και όλα θα έρθουν ελπίζω και τα ψάρια και στους δυο μας!! :amen:
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 16 Μαρ 2020, 12:16

Ενα feedback τελικά απο τους τελευταίους μήνες (χειμερινούς) οπου και ολο και καποια βουτιά θα κανω με τους συναδελφους (βρηκα παρεα για ψαρεμα).

Η συχνοτητα ειναι περιπου 1 φορά το μήνα - 3 βδομάδες, ενώ πχ για καλη μου τύχη τα τελευταια 3 ΣΚ τα ψάρεψα.
Παροτι δεν κανουμε βουτιές αλλα συνεχίζουμε τα κολυμπητά ψαρέματα, είδα βελτίωση!
Σταματησα το μπαλονάκι με το οποίο "γυμναζα" για καιρό τις ευσταχιανές και απλά νομίζω η πιο συχνή επαφή ίσως και η συνήθεια πλέον με κάνει να ξεκινώ την βουτιά πιο χαλαρός? Πάντως εξισώνω διαρκώς και συνεχόμενα, ή επιχειρώ να εξισώσω με τον τρόπο που μπορώ και σιγά σιγά ο πόνος δεν εμφανίζεται στα αυτιά. Νιώθω την πίεση κατα το ξεκίνημα της βουτιάς αφού κάνω ιδιαίτερη προσπάθεια πεδιλιάζοντας με την χοντρή χειμερινή στολή αλλα και σφίγκομαι ίσως αφου παραλληλα κανω συνέχεια εξισώσεις και πλέον μεχρι τα 10 μέτρα κατεβαίνω. Οκ δεν τα ψαρεύω αφού δεν εχω ταίρι για να κανω βουτιές χαλάρωσης στην επιφάνεια και να δοκιμάσω να πάρω βάθος αλλα σίγουρα οι τελευταίες απόπειρες όπως και η χθεσινή μου, έχουν επιτυχία. Σταματάω την κάθοδο πχ όχι λόγω πόνου, αλλα πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Μάλιστα σε κάποια φάση νιώθω πως το αριστερό αυτί που με περιόριζε, να γεμίζει καλύτερα αποτι πρίν και να μην πονάει. (απλά να θυμίσω πως πάντα το αριστερό αυτί μου με πονούσε και πως δεν εξίσωνα πλήρως κατα τη βουτιά με αποτέλεσμα σιγά σιγά τα αυτιά να "χτίζουν πίεση" και να έρχεται και ο πόνος).

Αρα συνεχίζω την επαφή με τη γαλανή και ελπίζω οσο ζεσταίνει ο καιρός και ο εξοπλισμός ελαφραίνει αλλα κυρίως το Μάιο να κάνω προπόνηση μόνο σε βουτιές με το "ταίρι" μου.
Δημητρης

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 11 Μάιος 2020, 09:51

Ας γραψω ισως για τελευταια φορα στο θεμα αυτο την ολη "προοδο" αφου μετα απο αποχη 2 μηνων χθες (οχι οτι εκανα συχνες βουτιες , περιπου 1 το μηνα) λογω του "΄κλειδωματος", μαζι ενα φιλαρακι κατεβηκαμε Κορινθιακο για ¨"προπονηση".
Το πλανο ηταν να δοκιομασουμε να βαθυνουμε τις βουτιες μας που μεχρι προσφατα ηταν στο φασμα των 6 εως οχτώ μετρων και σπανια των 10. Ξεκουραστοι πλεον και με στοχο μονο αυτο ξεκινησαμε τις βουτιες στα οχτω, 10, 11+ και καναμε και μια ακομη αποπειρα πιο βαθια χωρις να βλεπουμε το βαθος λογω της εντονης θολουρας. Δυσκολη η χαλαρωση στην επιφανεια με την 6μισαρα στολη να με ενοχλει - πιεζει και ο δρομος για μια πιο βαθια στα περιπου 15 μετρα αποτι μπορουσα να εκτιμησω απο το σχοινι της σημαδουρας, ξεκινησε.
Σιγουρα στις εξισωσεις νιωθω πιεση κατα την προσπαθεια να εξισωσω επαναλαμβανομενα και καταναλωνω αρκετο οξυγονο, παρολα αυτα η εξισωση γινεται με επιτυχια προφανως συγκριτικα με το παρελθον (πριν αρκετους μηνες δηλαδη) και ο πονος δεν εμφανιζεται πια. Καπου στα 15 μετρα προσπαθω να εξισωσω λιγο την μασκα και την χανω την εξισωση και φυσικα αρχισα να νιωθω λιγο πονο. Εξισωνω ξανα με επιτυχια αλλα εκει κοντα ειναι και ο πυθμενας στα 16.6 μετρα τελικα. Πιανω λιγη αμμο και ξεκιναω για επανω με λιγο αγχος για το πρωτόγνωρο αυτο βαθος και καπου εκει βλεπω οτι οι συνηθισμενες πεδιλιες δεν επαρκουν για να ξεκωλησω (μαζι με τα ~13κιλα ζωνης και πλατης). Πιο εντονες πεδιλιες και βγαινω επιφανεια οπου το ζευγαρι εχει ξεκινησει ηδη για κατω να με βρει! ακολουθωντας το αρχικο μας "πλανο".
Η χαρα μεγαλη για εμενα μετα απο τοσους μηνες που προσπαθουσα να ξεπερασω το προβλημα της "μερικης" εξισωσης.
Σιγουρα για καποιους ακουγονται ισως αστεια, ισως ως αναμνήσεις απο το δικο τους μακρινο παρελθόν, ομως για εμενα ειναι μια προοδος που ειλικρινα δεν την περιμενα. Οπως καταλαβαινω η χαλαρωση και η πιο συχνη επαφη με βοηθησε και πλεον με μεγαλυτερη ανεση θα μπορω να ψαρεψω και λιγο βαθυτερα.

Ευχαριστώ ολους σας λοιπον, για τις συμβουλες σας. Σιγουρα εχω να δοκιμασω κιαλλα πραγματα οπως πιο "μαλακες" εξισωσεις χωρις πιεση δηλαδη κτλ στο μελλον.

Σας ευχαριστω

Δημητρης
Δημητρης

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”