Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Re: Αδυναμια εξισωσης λογω φυσιολογιας τυμπανου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Δευ 11 Μάιος 2020, 10:58

πολύ χαίρομαι που ξεπέρασες τα προβλήματα φίλε!

η παρουσία του φίλου σου σίγουρα σε βοήθησε να νιώσεις ασφάλεια και να χαλαρώσεις καλύτερα...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 11 Μάιος 2020, 14:04

μπραβο σου !! =D>
η παρουσια ενος ζευγαριου που μπορει να σε βοηθησει οτι και να γινει,σε προσφερει αυτοπεποιθηση και σε βοηθα να χαλαρωσεις ,ωστε να βγαλεις αβιαστα την βουτια χωρις φοβο!!!
ευχομαι να βελτιωθεις κι'αλλο και φυσικα παντα με συνεση οι βουτιες !!!
:wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τρί 12 Μάιος 2020, 17:30

Να ειστε καλα παλικαρια.

Επομενη προπονηση μαλλον θα το ριξουμε σε βουτιες των 10 μετρων και παραμονη σιγα σιγα στα μετρα αυτα σαν να ψαρευαμε. Αν μελλοντικα μπορω να ψαρευω το φασμα 10-15m θα ειμαι χαρουμενος.
Δημητρης

left228a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από left228a » Τρί 12 Μάιος 2020, 19:21

Υπαρχει καταδυτικος ωρλ για αθηνα;
Εκτος λουλουδη
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 13 Μάιος 2020, 09:45

Πολλα τα κιλα για 16 μετρα λεβεντη . Μη κανεις τετοια λαθη. Τωρα καταφερες και ξεκολλησες αλλα με δυσκολια. Την επομενη ισως ειναι πιο
δυσκολα τα πραμματα.
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τετ 13 Μάιος 2020, 10:56

maimouth έγραψε:
Τετ 13 Μάιος 2020, 09:45
Πολλα τα κιλα για 16 μετρα λεβεντη . Μη κανεις τετοια λαθη. Τωρα καταφερες και ξεκολλησες αλλα με δυσκολια. Την επομενη ισως ειναι πιο
δυσκολα τα πραμματα.
Αυτο διαπιστωσα και εγω γιαυτο και θελει βημα βημα, μετρο μετρο να δοκιμαζεις τις δυνατοτητες σου.

Εμεις απο τα 11-12 πηγαμε στα 17 σχεδον...κατι που ηταν λαθος κυριως γιατι δεν ειχαμε ορατοτητα ωστε να επιβλεπει ο ενας τον αλλο απο την επιφανεια , μη εχοντας ακομα την σχετικη εμπειρια του βαθους.

Λογικα στο βαθος που ψαρευουμε πρεπει να ειμαστε ουδετεροι σε πλευστοτητα η λιγο θετικοί?
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 13 Μάιος 2020, 13:03

brwmogazos έγραψε:
Τετ 13 Μάιος 2020, 10:56
maimouth έγραψε:
Τετ 13 Μάιος 2020, 09:45
δυσκολα τα πραμματα.
Αυτο διαπιστωσα και εγω γιαυτο και θελει βημα βημα, μετρο μετρο να δοκιμαζεις τις δυνατοτητες σου.

Εμεις απο τα 11-12 πηγαμε στα 17 σχεδον...κατι που ηταν λαθος κυριως γιατι δεν ειχαμε ορατοτητα ωστε να επιβλεπει ο ενας τον αλλο απο την επιφανεια , μη εχοντας ακομα την σχετικη εμπειρια του βαθους.

Λογικα στο βαθος που ψαρευουμε πρεπει να ειμαστε ουδετεροι σε πλευστοτητα η λιγο θετικοί?

Στην ελευθερη καταδυση πρεπει να εισαι ουδετερος στα 2/3 του βαθους που θα βουτηξεις. Στο τελευταιο 1/3 αρνητικος.
Στο ψαρεμα αλλαζουν λιγο αυτα τα νουμερα αλλα γενικα πρεπει να τα τηρεις ευλαβικα ...
Αν δεν εχεις κανει ενα σχολειο κανε.
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τετ 13 Μάιος 2020, 13:43

Οκ ευχαριστω.

Ναι στο ψαρεμα αναφερομουν για την επιθυμητή πλευστοτητα.

Σχολειο εκανα φετος της AIDA ειδαλλως δεν θα πειραματιζομουν :)
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 13 Μάιος 2020, 15:07

Τώρα διάβασα για την πρόοδό σου Δημήτρη. Μπράβο, όπως φαίνεται βρήκες άκρη με την εξίσωση και έκανες και σχολείο.

Όπως στα έγραψε ο maimouth, δηλαδή όπως ακριβώς τα έμαθες στο σχολείο: κατά κανόνα ρυθμίζεις την πλευστότητα ώστε να είσαι ουδέτερος στα 2/3 του μέγιστου βάθους της βουτιάς.
Το ξεκόλλημα από βάθος με πλαστικά (ακόμα και με σύνθετα) πτερύγια είναι έτσι κι αλλιώς ζόρικο ειδικά με τις χειμερινές στολές (πολύ έρμα), πόσο μάλλον αν έχεις επάνω σου και παραπάνω βάρος από όσο χρειάζεσαι.

Στο ψαροντούφεκο μπορείς να έχεις λίγο λιγότερο έρμα από ότι ορίζει ο παραπάνω κανόνας, ώστε να είσαι ουδέτερος ή ελαφρά αρνητικός στο βάθος που ψαρεύεις, ανάλογα πώς σε βολεύει. Να είσαι θετικός δεν βολεύει στο ψάρεμα.
Εμένα με βολεύει να είμαι ελαφρά αρνητικός, ώστε να κινούμαι με άνεση κοντά στο βυθό χωρίς να κολλάω κάτω, (δηλαδή ψαρεύω λίγο ρηχότερα από το μέγιστο βάθος για το οποίο έχω ρυθμίσει την πλευστότητα), αλλά ούτε και να με σηκώνει επάνω (θετικός). Αυτό όμως εξαρτάται από πως νοιωθεις εσύ καλύτερα.
Να στο δώσω με νούμερα, αν σε βοηθάει παραπάνω: αν πχ είμαι ουδέτερος στα 10μ, τότε το ιδανικό για μένα είναι να ψαρευω στα 10,5 με 12 μέτρα, αλλά μπορώ και να κατέβω μέχρι τα 15μ αφού για ως εκεί έχω ρυθμίσει (2/3 του 15 ίσον 10).
Δηλαδή για να ψαρέψω περίπου στα 11μ, βάζω λιγότερο έρμα από ότι αν ρύθμιζα πλευστότητα για μέγιστο βάθος βουτιάς 11μ.

Ιδανική πλευστότητα σε κάθε βουτιά στην πράξη δεν υπάρχει, εκτός αν βουτάς σε ένα μόνο συγκεκριμένο βάθος. Κοίτα να είναι όσο πιο σωστή γίνεται, με τα ελάχιστα βάρη.
2-3 αποσπώμενα βάρη βοηθάνε πολύ. Όταν θες να βαθύνεις λίγα μέτρα, αφαιρείς μισό/ένα/δυο ή όσα κιλά χρειάζεται και τα βάζεις στη σημαδούρα.

TIP: Αν δεν είσαι σίγουρος για τα κιλά που πρέπει να έχεις, ξεκινάς με δοκιμαστικές καταδύσεις ως την ουδέτερη ζώνη και ανάλογα το βάθος που έχεις για στόχο, ρυθμίζεις το έρμα για τις επόμενες βουτιές. Καλύτερα να έχεις λιγότερα βάρη και να προσθέτεις μισο-ενα κιλό κάθε φορά, παρά να έχεις παραπάνω.
Ακόμα καλό είναι να έχεις δεμένη τη ζώνη σε σημαδούρα, ώστε σε περίπτωση που το ξεκώλημα σε δυσκολέψει να μπορείς να την απελευθερώσεις για να σωθείς, χωρίς το φόβο μην την χάσεις αφού μετά μπορείς να την ανελκύσεις χωρίς να πας στο βυθό. (σε κάθε περίπτωση αν είναι για να σωθείς δεν θα σκεφτείς την ζώνη, στα πλαίσια της προπόνησης το λέω)

Υ.Γ. Αν σε μπέρδεψα, πάρε τηλ να στα ξεδιαλύνω. :hello:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Τετ 13 Μάιος 2020, 15:45

Ησουν απολυτα ξεκαθαρος! Ευχαριστώ.

Στο μυαλο μου καπως ετσι τα ειχα και εγω, μαλιστα υπενθυμιζω στο ζευγαρι μου (δεν εχει κανει σχολη) πως οτι και να γινει χαλαλι της η ζωνη και ας χαθει! Το σεναριο των αποσπομενων βαριδιων θα το κοιταξω αμεσα οπως λες γιατι οντως ειναι χρησιμα στην φαση αυτη που μπαινω για πρωτη φορα! Αλλωστε κολυμπητά ψαρεματα κανω και οντως πολλες φορες σκαναρω τον βυθο απο "ψηλα" και ας μην εχω τα μετρα (αν εχει και καλη ορατοτητα φυσικα) και αν μπορεσω κατεβαινω στο βαθος που μπορω και επιχειρω βολη (αν και τις περισσοτερες δεν.., ωστε να αποφυγω να τραυματισω αδικα ενα ψαρι).

Παντως η επαφη με το υγρο στοιχειο, και η οποια εξοικείωση ερχεται με αυτο , βοηθαει πολυ. Με πιο ελαφρια στολη τωρα που καλοκαιριαζει πιστευω πως φετος, θα ευχαριστηθω ακομη περισσοτερο τις ψαρευτικες μου εξορμησεις (καλα να ειμαστε πρωτα) αφου με την 6μισαρα η δυσφορια στις κινησεις ειναι αισθητη :)
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Τετ 13 Μάιος 2020, 17:14

brwmogazos έγραψε:
Τετ 13 Μάιος 2020, 15:45
Ησουν απολυτα ξεκαθαρος! Ευχαριστώ.

Στο μυαλο μου καπως ετσι τα ειχα και εγω, μαλιστα υπενθυμιζω στο ζευγαρι μου (δεν εχει κανει σχολη) πως οτι και να γινει χαλαλι της η ζωνη και ας χαθει! Το σεναριο των αποσπομενων βαριδιων θα το κοιταξω αμεσα οπως λες γιατι οντως ειναι χρησιμα στην φαση αυτη που μπαινω για πρωτη φορα! Αλλωστε κολυμπητά ψαρεματα κανω και οντως πολλες φορες σκαναρω τον βυθο απο "ψηλα" και ας μην εχω τα μετρα (αν εχει και καλη ορατοτητα φυσικα) και αν μπορεσω κατεβαινω στο βαθος που μπορω και επιχειρω βολη (αν και τις περισσοτερες δεν.., ωστε να αποφυγω να τραυματισω αδικα ενα ψαρι).

Παντως η επαφη με το υγρο στοιχειο, και η οποια εξοικείωση ερχεται με αυτο , βοηθαει πολυ. Με πιο ελαφρια στολη τωρα που καλοκαιριαζει πιστευω πως φετος, θα ευχαριστηθω ακομη περισσοτερο τις ψαρευτικες μου εξορμησεις (καλα να ειμαστε πρωτα) αφου με την 6μισαρα η δυσφορια στις κινησεις ειναι αισθητη :)
Ψάρια υπάρχουν και στα ρηχά, ακόμα και αν δεν τα βλέπεις...
Όσο και να κατεβαίνεις, είτε στα 5 είτε στα 15 είτε στα 35 κλπ, πάντα θα υπάρχει ένα ψάρι λίγο βαθύτερα από σένα που δεν θα το φτάνεις. Το θέμα είναι να μην σε επηρεάσει αυτό ώστε να ρισκάρεις τη ζωή σου ξεπερνώντας τα όριά σου, όποια κι αν είναι αυτά. Κανένα ψάρι-τρόπαιο δεν αξίζει περισσότερο από τη ζωή μας.
Μπράβο σου που σκεπτόμενος μην τραυματίσεις κάποιο ψάρι άδικα, δεν πατάς πάντα την σκανδάλη. Είναι ένα επίπεδο σκέψης και συμπεριφοράς που συνήθως δεν το έχει κάποιος αρχάριος! Αναπόφευκτα όμως θα συμβεί κάποιες φορές, μέσα στο "παιχνίδι" είναι και αυτό κι ας είναι λυπηρό. Το παν είναι όταν συμβεί να μπορείς να καταλάβεις γιατί έγινε, ώστε να βελτιωθείς από την εμπειρία σου. Ακόμα και στους καλύτερους συμβαίνουν αυτά.

Τα αποσπώμενα είναι χρήσιμα όχι μόνο στην αρχή, αλλά και για μετά. Αν ψαρεύεις σε συγκεκριμένο εύρος βάθους είσαι οκ και με τα σταθερά, αλλά αν θες να αλλάξεις ζώνη βάθους στην ίδια εξόρμηση, είναι υπερβολικά πιο βολικά και γρήγορα από το να βγάζεις την ζώνη για να βάλεις/βγάλεις έρμα.
Ακόμα, είναι βολικά αν θες να ποντίσεις κάπου την σημαδούρα σου (αρκεί να έχεις δεμένη την σημαδούρα στο αποσπώμενο) , πχ για να σημαδέψεις κάποιο σημείο στον βυθό πριν αναδυθείς, ή για να κάνεις μερικά καρτέρια, ψαχτήρια, συρτά κλπ σε κάποια μικρή περιοχή χωρίς το σχοινί επάνω σου. Το δεύτερο μπορείς να το κάνεις και αν έχεις ένα απλό βαρίδι έξτρα στη σημαδούρα, αλλά και πάλι με το αποσπώμενο είναι πολύ πιο γρήγορο από το λύσε-δέσε.
Μην "πετάς λεφτά, για αρχή 1 μισοκιλο και 1 μονοκιλο αποσπώμενα είναι υπερκομπλέ (εγώ πχ έχω μόνο ένα αποσπωμενο και τις περισσότερες φορές είναι στη σημαδούρα ή στο σάκο). Στην τελική αν χρειαστείς παραπάνω, βγαίνεις έξω και προσθαφαιρεις όσα θες.
Το αρνητικό που έχουν συνήθως τα αποσπώμενα είναι ότι έχουν υψηλότερο προφίλ από τα κανονικά, εξέχουν από το σώμα σου λίγο παραπάνω.

Σίγουρα με την καλοκαιρινή θα νοιώθεις πολύ πιο άνετα!
Και ακόμα πιο άνετα θα νιώθεις όσο "γράφεις ώρες".
Η επαφή είναι το παν. Κι εγώ μετά από τόση απραξία, παρόλο που θεωρώ πως έχω κάποια μέση τεχνική και αρκετές ώρες βυθού στη ζωή μου, δεν έχω ιδέα πόσο "καλά" θα μπορώ να βουτήξω. Το πιθανότερο είναι να χρειαστώ αρκετές εξορμήσεις σε σύντομο διάστημα για να επανέλθει έστω σε μικρό βαθμό η "υδροβιότητά" μου.

Την υγεια μας να έχουμε, να ψαρεύουμε.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 14 Μάιος 2020, 09:11

Ετσι ακριβως. Η αληθεια ειναι οτι απο πιτσιρικος χαζοψαρευα με ενα balco arrow 70αρι, αλλα με τριαινες κτλ. Για πολλα χρονια ειχα παρατησει το ψαροντουφεκο και ψαρευα με την βαρκα την θερινη σεζον, και ουσιαστικα αυτες τις 2 βδομαδες αδειας που εχουμε διαθεσιμες περιπου λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων. Μεχρι που με παρακινησε ο αδερφος μου ειπαμε να παμε για καμια βουτια οπως παλια...Πριν 3 χρονια λοιπον ξαναφουντωσε η ορεξη, αφου δεν εχεις τον μπελα του να ριξεις την βαρκα και τα σχετκα, αλλα βουτας και ψαρευεις οπου θες! Βεβαια ο αδερφος απο τοτε εχει να βουτηξει :-"
Πηρα ενα 90αρακι Pathos και μετα απο 2-3 ψαρεματακια, ξυπνησε αυτη η φλογα και παλι...Αυτος ο ερωτας με την γαλανη που ειναι ακομη πιο ισχυρος οταν κολυμπας μεσα της. Ακομη μεγαλυτερος δηλαδη απο αυτον που εχεις ψαρευοντας επανω σε πλεοουμενο...
3 χρονια μετα (φετοε) βρεθηκε και συναδελφος που το χειμωνα κανει τις βουτιτσες του (ζευγαρι πλεον) και πλεον καταστάλαξα στο ειδος της καλυτερης για εμενα "ψυχοθεραπειας". Ακομη καλυτερης απο αυτη που ειχα συνηθισει ψαρευοντας με τη βαρκα.

Ενδιαφερον αυτο που γραφεις για ενα αποσπομενο η 2 (με βλεπω για 2 του κιλου) και να το δενω στην σημαδουρα. Μεχρι στιγμης την σημαδουρα την εδενα στο οπλο μου για τον φοβο μηπως και μου φυγει για τον α-β λογο και χαθει βαθια νερα...Θα αρχισω να την δενω επανω σε αποσπομενο και θα την ποντιζω οποτε χρειαστει.

Ευχαριστω
Δημητρης

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”