Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Re: Videο- αφηγήσεις για ΥΠΟΞΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 29 Ιούλ 2016, 11:15

Μην ασχολείστε με τα τρόλ ρε μάγκες,
Αφήστε να επιμεληθεί η διαχείριση.
Αν...
και όποτε....

Γύρισε το παιδί απ τα ποτάκια του και μπήκε να τρολάρει στο πιο ευαίσθητο θέμα. Τι να κάνεις, κοινότητα...
"Τα πάντα βρεί"
που θα λεγε κ ο Ηράκλειτος

Νικήτα είδες, τώρα το πας καλύτερα.
Δε χρειάζεται να ερίζεις.
Η αυτοκριτική φέρνει την ταπεινοφροσύνη.
Όχι η κριτική.
Και ο Λευτέρης ήταν μόνος όχι με ζευγάρι όπως λες. Ο βαρκάρης που ναι πάνω στη βάρκα μερικές δεκάδες μέτρα παραπέρα δε λέγεται ζευγάρι

Καλημέρα :hello:
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 29 Ιούλ 2016, 11:18

Το κείμενο του Μάνου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο,πρέπει να φανεί η ωμή όψη της υποξίας.

Όταν κάναμε το σχολείο με τον αδερφό μου και δύο φίλους,την τελευταία μέρα της θεωρίας φτάσαμε στο κεφάλαιο samba και blackout
πράγματα που ήταν παντελώς άγνωστα σε εμάς μιας ήμασταν νέοι στο χόμπι.
Ο Σταύρος τότε ξεκινάει και μας εξηγεί και ταυτόχρονα μας δείχνει βίντεο και φωτογραφίες από περιστατικά τα οποία ήταν σχεδόν όλα από
πρωταθλήματα που έκανε τον κριτή.

Δεν γίνεται να μην σου χαραχτεί στο μυαλό η εικόνα ενός προσώπου με γουρλωμένα αλλά νεκρά μάτια να κοιτάνε το πουθενά.
Και αυτοί ήταν αθλητές,καταπονημένοι,προπονημένοι που φέρνουν τον εαυτό τους στα όρια και όμως συμβαίνει τέτοιους οργανισμούς,δεν θα συμβεί σε εμάς
που το κάνουμε σαν χόμπι.

Το ζευγάρι είναι τα πάντα στο ψάρεμα,ο χαβαλές,ο ώμος που θα γκρινιάξεις όταν πεταλώσεις αλλά το πιο βασικό θα είναι το χέρι που θα σε πιάσει όταν δεν θα μπορείς.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι γίνομαι καμικάζι γιατί έχω τον άλλον από πάνω και θα με σώσει ότι και κάνω.
Το ζευγάρι είναι εκεί για τους αστάθμητους παράγοντες όχι για να μας σώζει από την βλακεία,εγωισμό,ματαιοδοξία του μυαλού μας.

Όπως είπαν και πριν σύνεση,σεβασμός,γνώση του οργανισμού μας αν δεν βάλουμε εμείς φρένο δεν μπορεί κανείς.

Ψαρεύω μόνος αρκετές φορές μέσα στον χρόνο,όταν δεν μπορεί ο Τσέλιγκας αλλά ρηχά μέχρι 2 μέτρα νερό άντε 3 χωρίς να ζορίζομαι.
Το ότι υπάρχει ρίσκο υπάρχει,στο μυαλό μου είναι πολύ μικρό και προσπαθώ να το μικραίνω και άλλο με οποία μέτρα μπορώ να πάρω ως ασφάλεια.

Αλλά το ζευγάρι,το σωστό ζευγάρι σώζει και να μην υπάρχουν αυταπάτες.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 29 Ιούλ 2016, 11:45

christrif έγραψε:Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από περιστατικό υποξιας ή σαμπας. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όμως και θα ήθελα παρακαλώ να απαντήσουν όσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ γνωρίζουν είναι ότι αν πάθεις ένα από τα δύο εννοείται ότι εκείνη τη μέρα σταματάς και πας στο σπιτάκι σου. Πότε μπορείς να ξαναβουτηξεις και να μην έχεις πρόβλημα; υπάρχει κάποια θεωρία - μελέτη επί τούτου;
Ο κίνδυνος δευτερεύοντος πνιγμού παρερχεται μετά από 72 ώρες.
Πάντως μόνο ο γιατρός στον οποίο πρέπει να πας θα ΔΟΥ πει ποτέ ξαναβουτας.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Παρ 29 Ιούλ 2016, 11:54

Εεεεεε ΝΑΙ !!! ναρκωτικό !!!
Αυτό το γ@μημένο πλάνο με το ρολόι στα μούτρα της κάμερας να διατυμπανίζει το βάθος και τον χρόνο παραμονής στο βυθό είναι ναρκωτικό και μάλιστα τύπου "κρακ" ….
Αυτό το ναρκωτικό δεν το δοκίμασα ,γιατί πρώτα από όλα ΔΕΝ μπορούσα – για πολλούς και διαφόρους λόγους - και δεν θα κατηγορήσω ποτέ αυτούς που το κάνουν (ποιος είμαι εγώ άλλωστε για να κρίνω ) αλλά μετά το τυχαίο ατυχές συμβάν της απώλειας του συμμορίτη ενώ όλοι το θαυμάζαμε τώρα …όλοι τρομάζουμε! :roll:
θα μου πεις είναι σαν τις φωτογραφίες με τα μεγάλα ψάρια που όλοι μας κάποτε θα έχουμε ποστάρει …βασικά για να ζηλέψουν κάποιοι άλλοι !!!
Ίσως και γενικά το ψαροντούφεκο είναι ένα είδος ναρκωτικού αλλά μερικοί από μας πέφτουν γρήγορα στα
"σκληρά" .
Αναπολώντας , να αναφέρω ότι έκανα «ζευγάρι» μου ένα διάστημα ,ένα φίλο ο οποίος είχε χάσει τον αδερφό του από τα ναρκωτικά ,εκεί στα 18-19ετη και τον καταλάβαινα ότι ΔΕΝ επιδίωκε να βαθύνει το ψάρεμα του, για τον φόβο μην τυχών νοιώσουν οι γονείς του την ιδία απώλεια … τα παράτησε και κάνει στίβο … μάλλον καλά κάνει γιατί θα ήταν άδικο να χάσουν οι γονείς του και δεύτερο παιδί από ναρκωτικά !!!
Εγώ βέβαια αμετανόητος συνεχίζω να βουτώ σαν να παίρνω μικρές πρέζες του ναρκωτικού μου, που απλά μου δίνουν λίγη εφορεία και όρεξη για ζωή και προσπαθώ να κρατηθώ εκεί (άλλωστε πλέων μεγάλωσα και δεν με παίρνει για τα "σκληρά" …)
Προσέχετε βασικά εσείς που πέφτετε στα "σκληρά ναρκωτικά" γιατί πολλές φορές το μονοπάτι είναι "σκοτεινό" και είναι κρίμα ρε γαμώτο, εκεί που σε θαυμάζω – σε ζηλεύω… ξαφνικά και ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΊ να πρέπει να σε λυπάμαι.
ΌΧΙ ότι δεν πρέπει να το κάνετε αυτό ,αλλά με μέτρο ,με σύνεση και όπως ανέφερε και ο βαθυστόχαστος φίλος Νικήτας σιγανά και ταπεινά …

Υ.γ. : αφορμή από το τρολάρισμα πήρα ,αλλά θεωρώ ότι αφού ψαρεύω πάνω από το μισό της ζωή μου (και είμαι ήδη 50+ )και έχω ακόμα και σήμερα την ίδια όρεξη με την "πρώτη φορά" εεεεε τότε είμαι ναρκομανής :grin:

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Παρ 29 Ιούλ 2016, 12:32

Ωραία το πε ο Κουρσάρος.
Η άνοδος πιστοποιείτε διαφορετικά για τον καθένα.
Με τα ψάρια
με τα βάθη , τους χρόνους παραμονής κ.λ.π
Για μας με την αίσθηση που είναι χάρισμα απο το Θεό
κάθε φορά ναναι σαν την πρώτη φορά.

Ζάχο το ατύχημα του Λευτέρη όταν αναλυθεί στις λεπτομέριές του
και πρέπει να γίνει αυτό , είναι επιτακτικό
θα καταλάβουμε πολλά που τώρα είναι κρυμμένα.
Είναι επιτακτικό διότι μιλάμε για έμπειρο με εκαντοντάδες ώρες βυθού.
Ο βαρκάρης ποιός ήταν;
Είναι ψαροντουφεκάς ;
Αν ναι γιατί δεν βούταγε;
Είχε βυθόμετρο.
Σε ποιά βουτιά έγεινε το μοιραίο.
Την προηγούμενη τι έκανε;

Να παιχτεί πρός τα πίσω η ταινία
και κάπου θα βρεθεί η εξήγηση .

Σκληρή κουβέντα
που όταν οι γνώστες ηρεμήσουν απο την φόρτιση
κατά την αποψή μου
καλό είναι να καταθέσουν την μαρτυρία.

.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Παρ 29 Ιούλ 2016, 12:53

Νικήτας έγραψε:Ωραία το πε ο Κουρσάρος.
Η άνοδος πιστοποιείτε διαφορετικά για τον καθένα.
Με τα ψάρια
με τα βάθη , τους χρόνους παραμονής κ.λ.π
Για μας με την αίσθηση που είναι χάρισμα απο το Θεό
κάθε φορά ναναι σαν την πρώτη φορά.

Ζάχο το ατύχημα του Λευτέρη όταν αναλυθεί στις λεπτομέριές του
και πρέπει να γίνει αυτό , είναι επιτακτικό
θα καταλάβουμε πολλά που τώρα είναι κρυμμένα.
Είναι επιτακτικό διότι μιλάμε για έμπειρο με εκαντοντάδες ώρες βυθού.
Ο βαρκάρης ποιός ήταν;
Είναι ψαροντουφεκάς ;
Αν ναι γιατί δεν βούταγε;
Είχε βυθόμετρο.
Σε ποιά βουτιά έγεινε το μοιραίο.
Την προηγούμενη τι έκανε;

Να παιχτεί πρός τα πίσω η ταινία
και κάπου θα βρεθεί η εξήγηση .

Σκληρή κουβέντα
που όταν οι γνώστες ηρεμήσουν απο την φόρτιση
κατά την αποψή μου
καλό είναι να καταθέσουν την μαρτυρία.

.

Αυτή η τάση να διυλίζουμε στο έπακρο τον κώνωπα ρε εν Χριστώ αδερφέ Νικήτα... Και να πεις ότι δεν τα έχουμε γράψει όλα, όλες αυτές τις μέρες...!! Τοο much analysis, brings paralysis, λέμε στο Νησί και το πράμα είναι πολύ πιο απλό από ότι έχεις ανάγκη να αναλύσεις:

- O Λευτέρης ψάρευε μόνος του, βαθιά και μόνος του.
- Ο βαρκάρης εκείνη τη στιγμή ήταν βαρκάρης. Ψαροντουφεκάς μεν, που είχε ανέβει στη βάρκα δε. Γιατί είχε κουραστεί, γιατί είχε βαρεθεί, γιατί δεν ψάρευαν ζευγάρι και απλά πήγε να τον μαζέψει, για οποιοδήποτε λόγο. Ο Λευτέρης τα ήξερε όλα αυτά, δεν τον έβαλε κανείς με το ζόρι να συνεχίσει να βουτάει μόνος. Ο βαρκάρης σπανίως σώζει, κατά βάση όμως ΔΕΝ σώζει και δεν είναι η δουλειά του να σώσει.
- Ο Λευτέρης ψάρευε ώρες πολλές. Από το πρωί πιθανότατα. Να σου υποθέσω εγώ ότι θα ήταν κουρασμένος, ψιλοαφυδατωμένος και ψιλοχρεωμένος σε άζωτο.
- Βυθόμετρο είχε, είπαμε 30 μέτρα - 2:30 χρόνος. Ήταν η πολλοστή βουτιά αφού ψάρευε από το πρωί, να σου πω μεταξύ 35ης και 50ης για να το αναλύσουμε βαθύτερα.
- Και για την προηγούμενη τα είπαμε, δουλειά, υπό απόλυση, χάλια θα ήταν ψυχολογικά.

Τι άλλο να αναλύσουμε ακόμη, όλα αναλύθηκαν την τελευταία εβδομάδα σε δημόσια θέα, όλα λάθος ήτανε. Τα ξέρουμε και άλλοι τα κάνουμε άλλοι όχι, το ήξερε κι ο Λευτέρης αλλά δεν το περίμενε, το έχει καταλάβει και ο κόσμος που διαβάζει εδώ όλες αυτές τις μέρες και εύχομαι ειλικρινά να προκύψει σοφότερος από τον πνιγμό του Λευτέρη. Ουδέν κρυπτόν. Ευχαριστημένος?
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Παρ 29 Ιούλ 2016, 13:26

Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ που είναι γραμμένα;
Το λέω διότι δεν έχει πέσει στην αντιληψή μου .

Άβαταρ μέλους
Pavlidis George

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlidis George » Παρ 29 Ιούλ 2016, 13:33

Βαθύ ψάρεμα Μόνος! Έμπειρος, Ενήλικας, Οικογένεια!!
...Λυπάμαι δεν υπάρχουν δικαιολογίες.
GP

michalis58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis58 » Παρ 29 Ιούλ 2016, 13:44

iosub έγραψε:

Αυτή η τάση να διυλίζουμε στο έπακρο τον κώνωπα ρε εν Χριστώ αδερφέ Νικήτα... Και να πεις ότι δεν τα έχουμε γράψει όλα, όλες αυτές τις μέρες...!! Τοο much analysis, brings paralysis, λέμε στο Νησί και το πράμα είναι πολύ πιο απλό από ότι έχεις ανάγκη να αναλύσεις:

- Ο βαρκάρης εκείνη τη στιγμή ήταν βαρκάρης. Ψαροντουφεκάς μεν, που είχε ανέβει στη βάρκα δε. Γιατί είχε κουραστεί, γιατί είχε βαρεθεί, γιατί δεν ψάρευαν ζευγάρι και απλά πήγε να τον μαζέψει, για οποιοδήποτε λόγο. Ο Λευτέρης τα ήξερε όλα αυτά, δεν τον έβαλε κανείς με το ζόρι να συνεχίσει να βουτάει μόνος. Ο βαρκάρης σπανίως σώζει, κατά βάση όμως ΔΕΝ σώζει και δεν είναι η δουλειά του να σώσει.
- Ο Λευτέρης ψάρευε ώρες πολλές. Από το πρωί πιθανότατα. Να σου υποθέσω εγώ ότι θα ήταν κουρασμένος, ψιλοαφυδατωμένος και ψιλοχρεωμένος σε άζωτο.
- Βυθόμετρο είχε, είπαμε 30 μέτρα - 2:30 χρόνος. Ήταν η πολλοστή βουτιά αφού ψάρευε από το πρωί, να σου πω μεταξύ 35ης και 50ης για να το αναλύσουμε βαθύτερα.
- Και για την προηγούμενη τα είπαμε, δουλειά, υπό απόλυση, χάλια θα ήταν ψυχολογικά.

Τι άλλο να αναλύσουμε ακόμη, όλα αναλύθηκαν την τελευταία εβδομάδα σε δημόσια θέα, όλα λάθος ήτανε. Τα ξέρουμε και άλλοι τα κάνουμε άλλοι όχι, το ήξερε κι ο Λευτέρης αλλά δεν το περίμενε, το έχει καταλάβει και ο κόσμος που διαβάζει εδώ όλες αυτές τις μέρες και εύχομαι ειλικρινά να προκύψει σοφότερος από τον πνιγμό του Λευτέρη. Ουδέν κρυπτόν. Ευχαριστημένος?
.............και αυτή η αφήγηση , είναι και η ιστορία στις πιό πολλές περιπτώσεις πνιγμού. Η αενάως επαναλαμβανόμενη κουβέντα , για τα "λάθη" που οδήγησαν στο μοιραίο. Που είναι πάντα ,περίπου, τα ίδια , στο βαθμό που δεν τα θεωρείς πλέον λάθος , αλλά συνήθειες που έχουμε πολλοί , ή καταστάσεις από τις οποίες είναι δύσκολο να ξεφύγεις.
Γιατί δεν είναι απαραίτητα λάθος να βουτάς σε κακή ψυχολογική κατάσταση , ίσα-ίσα λέμε ότι πάμε να "ξεφύγουμε" , ούτε είναι λάθος να είσαι κουρασμένος,ψιλοαφυδατωμένος και ψιλοχρεωμένος σε άζωτο , αφού αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στο ψάρεμα , αδύνατον να παρακολουθείς data του οργανισμού ανά πάσα στιγμή και να επεμβαίνεις.
Η μεγάλη διαφορά είναι , ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε ξένο για μας περιβάλον. Προ ημερών ανέβαινα με το ποδήλατο μια ανηφόρα σε δασικό δρόμο ενός χιλιομέτρου με 10% κλίση ,σαθρό έδαφος και θερμοκρασία 36 βαθμούς, αγχωμένος και πιεσμένος , γιατί οι πολύ νεώτεροι ποδηλάτες της παρέας ήταν μπροστά και δεν ήξεραν τον δρόμο. Κάποια στιγμή τα χρειάστηκα και έπρεπε να πάρω σχεδόν μισό τζελάκι για να συνέλθω. Πατούσα όμως στεριά , δεν ήμουν σε φάση ανάδυσης απ' τα 30 μέτρα.
Λέμε λοιπόν ότι το ζευγάρι είναι η σωτηρία στην κακή στιγμή. Αυτονόητο. Όπως αυτονόητο είναι ότι ο κανόνας αυτός θα παραβιάζεται από πολλούς από εμάς , για πολλούς και διάφορους λόγους. Μπορούμε πριν από κάθε βουτιά , να σκεπτόμαστε τα αγαπημένα μας πρόσωπα?? Κι αυτό ίσως να βοηθούσε !! Εγώ μέχρι τώρα αυτο κάνω και έχω πει πολλές φορές το : "δε γ@μιέσαι ρε κ@λόψαρο"!!
Και για να είμαι ειλικρινής ,αυτό το έλεγα παλιά. Τώρα λέω "ζήσε φιλαράκο"!!......κι ο γαύρος μιά χαρά ψάρι είναι !!

Άβαταρ μέλους
iosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Παρ 29 Ιούλ 2016, 13:48

Νικήτας έγραψε:Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ που είναι γραμμένα;
Το λέω διότι δεν έχει πέσει στην αντιληψή μου .

Στο παρόν thread και στο αποχαιρετιστήριο για το Λευτέρη, αναφέρονται τα περισσότερα, αν όχι όλα (βάθος που έγινε το περιστατικό, χρόνος βουτιάς, περιοχή, πρόβλημα με τη δουλειά, ότι ήταν με τον Κυριάκο παρέα ο οποίος εκείνη τη στιγμή ήταν στη βάρκα, κτλ)

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι καλύφθηκες και με τα δικά μου γραφόμενα. Συγκεντρωτικά, για την περίπτωση που σου είχε ξεφύγει κάτι.

Άβαταρ μέλους
iosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Παρ 29 Ιούλ 2016, 13:57

michalis58 έγραψε:
iosub έγραψε:

.............και αυτή η αφήγηση , είναι και η ιστορία στις πιό πολλές περιπτώσεις πνιγμού. Η αενάως επαναλαμβανόμενη κουβέντα , για τα "λάθη" που οδήγησαν στο μοιραίο. Που είναι πάντα ,περίπου, τα ίδια , στο βαθμό που δεν τα θεωρείς πλέον λάθος , αλλά συνήθειες που έχουμε πολλοί , ή καταστάσεις από τις οποίες είναι δύσκολο να ξεφύγεις.
Γιατί δεν είναι απαραίτητα λάθος να βουτάς σε κακή ψυχολογική κατάσταση , ίσα-ίσα λέμε ότι πάμε να "ξεφύγουμε" , ούτε είναι λάθος να είσαι κουρασμένος,ψιλοαφυδατωμένος και ψιλοχρεωμένος σε άζωτο , αφού αυτό συμβαίνει πολύ συχνά στο ψάρεμα , αδύνατον να παρακολουθείς data του οργανισμού ανά πάσα στιγμή και να επεμβαίνεις.
Η μεγάλη διαφορά είναι , ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε ξένο για μας περιβάλον. Προ ημερών ανέβαινα με το ποδήλατο μια ανηφόρα σε δασικό δρόμο ενός χιλιομέτρου με 10% κλίση ,σαθρό έδαφος και θερμοκρασία 36 βαθμούς, αγχωμένος και πιεσμένος , γιατί οι πολύ νεώτεροι ποδηλάτες της παρέας ήταν μπροστά και δεν ήξεραν τον δρόμο. Κάποια στιγμή τα χρειάστηκα και έπρεπε να πάρω σχεδόν μισό τζελάκι για να συνέλθω. Πατούσα όμως στεριά , δεν ήμουν σε φάση ανάδυσης απ' τα 30 μέτρα.
Λέμε λοιπόν ότι το ζευγάρι είναι η σωτηρία στην κακή στιγμή. Αυτονόητο. Όπως αυτονόητο είναι ότι ο κανόνας αυτός θα παραβιάζεται από πολλούς από εμάς , για πολλούς και διάφορους λόγους. Μπορούμε πριν από κάθε βουτιά , να σκεπτόμαστε τα αγαπημένα μας πρόσωπα?? Κι αυτό ίσως να βοηθούσε !! Εγώ μέχρι τώρα αυτο κάνω και έχω πει πολλές φορές το : "δε γ@μιέσαι ρε κ@λόψαρο"!!
Και για να είμαι ειλικρινής ,αυτό το έλεγα παλιά. Τώρα λέω "ζήσε φιλαράκο"!!......κι ο γαύρος μιά χαρά ψάρι είναι !!

ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ, τι αναλύσεις και παρόλες... Οι υποξίες συμβαίνουν συστηματικά για 4-5 συγκεκριμένους λόγους που όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε, αλλά κάποιες φορές δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να αποφύγουμε (εκτός κι εάν αποφασίσουμε να ψαρεύουμε 6 ημέρες το χρόνο, όταν όλοι οι παράγοντες θα είναι ιδανικοί, καιρός, ψυχολογία, διατροφή, ρέματα, θερμοκρασίες, βάθη, ψάρια στα ρηχά, ημέρες διακοπών, κτλ, κτλ)

Για τις υπόλοιπες 359 ημέρες, που κάτι θα υπολείπεται άλλα εμείς κάποιες από αυτές τις 359 δεν θα αντέχουμε να μείνουμε εκτός θαλάσσης (γιατί είμαστε και πρεζάκια που είπε ο Σωκράτης ο Ελβετός...), ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΖΕΥΓΑΡΙ.

Στα λέει καλά ο Αλέφαντος ρε Νικήτα!!??

Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Παρ 29 Ιούλ 2016, 14:15

Φιλέ μου ιοσούμπ
κάτι σου ξεφεύγει.
Αυτά τα ανωποταμικά δεν τα λες σε άσχετους που ψαρεύουν στις μπουνάτσες.
Σύνελθε .

Όταν λεω πως το να πας με άλλον για ψάρεμα είναι το ποιό υπεύθυνο πράγμα στον κόσμο
καταλαβαίνεις τι εννοώ;
Η καλύτερα , κατάλαβες ;

Άβαταρ μέλους
Pavlidis George

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlidis George » Παρ 29 Ιούλ 2016, 14:41

iosub έγραψε: τι αναλύσεις και παρόλες... Οι υποξίες συμβαίνουν συστηματικά για 4-5 συγκεκριμένους λόγους που όλοι λίγο-πολύ γνωρίζουμε, αλλά κάποιες φορές δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να αποφύγουμε
Μεγάλες αλήθειες δυστυχώς
"Δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε" Όμως το δεν θέλουμε ακυρώνει το δεν μπορούμε.
GP

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Παρ 29 Ιούλ 2016, 14:57

Νικήτας έγραψε:Δηλαδή πνίγηκε ο Λευτέρης και αυτό που θα του πούμε είναι : ήσουνα μόνος;
Και δεν περνάει απο το μυαλό πως αυτά ο αδικοχαμένος φίλος τα είχε ακούσει πολλές φορές;
Κάτι άλλο είναι λοιπόν.
Νικήτας έγραψε:Όταν λεω πως το να πας με άλλον για ψάρεμα είναι το ποιό υπεύθυνο πράγμα στον κόσμο
καταλαβαίνεις τι εννοώ;
Η καλύτερα , κατάλαβες ;
Αυτό που κατάλαβε αυτός, κι εγώ και όλοι οι υπόλοιποι είναι ότι φάσκεις και αντιφάσκεις. Επίσης δε γίνεται να (λες οτι) συμβουλεύεις τους ίδιους που συστηματικά μειώνεις και βρίζεις. Και όταν στο δείχνουν με το δάχτυλο να λες ότι έκανες πλάκα - στο παρελθόν. Να γράφεις ότι η ταπεινότητα είναι η ύψιστη αρετή τη στιγμή που καταλήγεις μέσω των αντιφάσεων να κάνεις αυτοπροβολή. Είναι ντροπή αυτό, αυτή τη στιγμή. Και δε στο γράφω για να μου απαντήσεις. Δε θέλω απάντηση. Αν δεν έχεις να προσθέσεις κάτι που να βγάζει νόημα και να είναι εντός θέματος, μη συνεχίσεις σε αυτό το θέμα. Εσύ και οποιοσδήποτε άλλος.

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Παρ 29 Ιούλ 2016, 15:03

Νομιζω αυτο που εγινε μας ταρακουνησε ολους.αυτο που μου εμεινε εμενα ειναι και θα το κανω πραξη ειναι το ποτε χωρις σωστο ζευγαρι.παμε στην θαλασσα με τον κολλητο αδελφο μου και τα κανουμε ολα λαθος.δεν σημαινει οτι επειδη ταιριαζουμε εκτος νερου θα πρεπει και μεσα σε αυτο να πολλαπλασιαζουμε τα ρισκα που περνουμε. Ποτε δεν κραταει χρονους επιφανειας , παντα παει πιο βαθεια απο εκει που εγω μπορω να τον βοηθησω αν γινει κατι,φευγει μακρυα χωρις σημαδουρα με κινδυνο να τον χτυπησει κανενα σκαφος και σπανια θα ειναι κοντα οταν τον χρειαστω.του εχω μιλησει πολλες φορες για τα λαθη του και εκτος νερου δειχνει να το καταλαβαινει μεσα σε αυτο αλλαζουν ολα ομως και δεν υπαρχει επικοινωνια.οταν τωρα στις διακοπες θα συναντηθουμε θα του πω οτι δεν θα ξαναψαρεψουμε μαζι ελπιζω να καταλαβει τον λογο που δεν ειναι αλλος απο την αγαπη που του εχω.επειτα θα χρησιμοποιησω το αγαπημενο μου φορουμ για να βρω ενα συναδελφο που μεσα στο νερο θα υπαρχει επικοινωνια
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”