"TARAVANA" - κατανοώ / γνωρίζω / προλαμβάνω

george242
Ονοματεπώνυμο: georgios

Re: "TARAVANA" - κατανοώ / γνωρίζω / προλαμβάνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george242 » Τετ 08 Ιουν 2016, 15:46

nickchrysiko έγραψε:"Η σημασία της επείγουσας διαδικασίας στην παρουσία συμπτωμάτων "TARAVANA".

Κυριακή, 24 Απριλίου του 2016 έκανα πέντε βουτιές με ελεύθερη κατάδυση με σκούτερ μεταξύ 60 και 70 μέτρων, με περίπου 4-5 λεπτά επιφανειακό χρόνο, ακόμα κι αν ήξερα απολύτως ότι ήταν λάθος το πρωτόκολλο, εκείνη τη στιγμή δεν το σκεφτόμουν.

Μετά την τελευταία βουτιά,χαιρέτησα τους ανθρώπους που ήταν μαζί μου στο νερό και πήγα στην ακτή.
Μόλις έφτασα στην ακτή δυσκολεύτηκα να σηκωθώ και σε ερώτηση κάποιου ανθρώπου που ήταν στην παραλία, αν χρειαζόμουν βοήθεια, είπα όχι, χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν ήταν τα κύματα που με έκαναν να χάσω την ισορροπία μου, καθώς δεν υπήρχε κανένα κύμα, αλλά το πρόβλημα μου ήταν η έλλειψη μου συντονισμού των κινήσεων μου.

Από εκείνη τη στιγμή και για περίπου μια ώρα δεν θυμάμαι τι συνέβη ....

Αυτά που θα σας πω τώρα έχουν αναφερθεί σε μένα.

Με βάλανε σε μια ξαπλώστρα και κάποια άτομα που ήταν εκεί μου έδωσαν οξυγόνο, η στολή μου αφαιρεθήκε, και καλέσανε στον υπερβαρικό θάλαμο Sharm που ζήτησαν να μεταφερθώ εκεί το συντομότερο δυνατό.Στο θάλαμο DECO μέ περιμέναν ο Δρ Hadel και ο Δρ Ahmed. Μου είπαν ότι περπατούσα με δυσκολία και δεν ανταποκρίνομούν στις απαιτήσεις των ιατρών.
Σε λιγότερο από 25 λεπτά από την έναρξη των συμπτωμάτων είχαν αρχίσει τη θεραπεία στο Θάλαμο με παροχή καθαρού οξυγόνου σε βάθος 18 μέτρων. Βάθος όπου εξίσωνα χωρίς καν να το καταλαβαίνω.Ο Δρ. Αχμέντ ήταν στο δωμάτιο μαζί μου. Μετά από περίπου μισή ώρα της θεραπείας άρχισα να συνειδητοποιώ τι συνέβαινε και ποιός ήμουν.

Από εδώ αρχίζουν οι αναμνήσεις μου.

Ο γιατρός άρχισε να μου κάνει μερικές ερωτήσεις για να ελέγξει τη μνήμη μου. Δυστυχώς δεν ήμουν σε θέση να απαντήσω για τα όνοματα των ανθρώπων που με βοήθησαν, τα όνοματα των ανθρώπων που ήταν μαζί μου μέσα στο νερό και τέτοια πράγματα. Καθώς περνούσε η ώρα η μνήμη αρχίσε να επιστρέφει.
Η θεραπεία διήρκεσε περίπου πέντε ώρες.
Μετά τη θεραπεία, έφυγα από τον υπερβαρικό θάλαμο μόνος μου, αλλά μετά απο νευρολογική εξέταση ήταν άμεσα ορατό το ύπηρχε έλλειμμα και προβλήμα ισορροπίας.

Μου πρότειναν να περάσω τη νύχτα στή Κλινική Sinai για παρατήρηση, όπου μου δόθηκε το οξυγόνο καθ' όλη τη νύχτα και ήμουν συνεχώς υπό έλεγχο για τον κορεσμό της αιμοσφαιρίνης.

Το επόμενο πρωί με πήγαν πίσω στο Θάλαμο Decο και έκανα άλλη θεραπεία για άλλες δύο ώρες.Μετά το τέλος της θεραπείας επέστρεψα πίσω στο σπίτι μάζι με κάποια φάρμακα που μου έγραψαν οι γιατροί.

Την Τρίτη το πρωί πήγα πίσω στο Θάλαμο Deco για ένα άλλο check-up και η κατάσταση ήταν καλύτερη, καθώς ήμουν σε θέση να περπατήσω μόνος μου, αλλά ήμουν στο 90% της μη υπερβαρική θεραπείας.

Την Τετάρτη το πρωί έκανα μια άλλη επίσκεψη και αυτή τη φορά οι γιατροί αποφάσισαν να με βάλουν και πάλι στο θάλαμο Deco για δύο ακόμη ώρες.
Πέμπτη πρωί ακόμη ένας έλεγχος και αφου υπήρχαν αξιοσημείωτες βελτιώσεις δεν ήταν απαραίτητη οποιαδήποτε πρόσθετη υπερβαρική θεραπεία.

Τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη ξεκούραση.

Γιατί σας τα λέω τώρα αυτά;

Πρώτα απο όλα για να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που χειρίστηκαν άριστα αυτη τη κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Χάρη σε αυτούς τους ανθρώπους είμαι εδώ σήμερα για να γράψω και να τονίσω τη σημασία της επείγουσας διαδικασίας με την παρουσία των συμπτωμάτων "TARAVANA".
Αν οι άνθρωποι που με βοήθησαν είχε διστάσει και αν στο Θάλαμο Deco του Sarm EL Sheikh δεν υπήρχαν αυτοί οι δύο αγγέλοι, ο δρ. Hadel και δρ. Ahmed, ίσως σήμερα δεν θα ήμουν σε θέση να σας γράψω και ο χρόνος αποκατάστασης θα ήταν πολύ μεγαλύτερος.

Σε δραστηριότητες ελεύθερης κατάδυσης ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι η "Taravana", μία από τις αιτίες που προκαλείται είναι τα πολύ σύντομα χρονικά διάστηματα ξεκούρασης στην επιφάνεια μεταξύ των καταδύσεων.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

- Αναγνωρίστε τα συμπτώματα
- Παροχή καθαρού οξυγόνου
- Υπερβαρική θεραπεία το συντομότερο δυνατό

Ελπίζω ότι αυτή η μικρή ιστορία να βοηθήσει κάποιους να δώσουν περισσότερη προσοχή στο χρόνο επιφάνειας και να μπορούν να προτείνουν την κατάλληλη διαδικασία της έκτακτης αυτής ανάγκης."

Δημοσίευση του Andrea Zuccari.
30 Απριλίου

Με λίγα λόγια πρέπει να τηρούνται ευλαβικά οι χρόνοι επιφανείας και προσωπικά είναι ο μόνος λόγος που έχω καταδυτικό ρολόι...

:hello:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Τετ 08 Ιουν 2016, 18:01

nickchrysiko σε ευχαριστώ για την μετάφραση στο κείμενο που μετέφερα.
Λόγω έλειψης χρόνου είχα σκοπό να την κάνω το βράδυ ώστε να βοηθήσω τους φίλους που δυσκολεύτηκαν με τα Αγγλικά αλλά με πρόλαβες.

Επί την ευκαιρία να τονίσω ότι τα συμπτώματα "ΤΑΡΑΟΥΑΝΑ" όπως προφέρεται στα Ελληνικά δεν είναι τίποτα άλλο από μια μορφή της νόσου των δυτών. Επίσης, είναι επιβεβαιωμένο ότι μπορεί να συμβεί και σε δύτες άπνειας που επιχειρούν σε μικρότερα βάθη από τα 30-40, συγκεκριμένα έχει καταγραφεί γεγονός στην Ελλάδα σε επαναλαμβανόμενες βουτιές στα 18-20.
Ακόμα δεν έχει αποσαφηνιστεί αν σε άτομο που νοσήσει και λάβει άμεσα ιατρική βοήθεια με θάλαμο κλπ. υπάρχει μελλοντική επίπτωση στην ποιότητα της ζωής του.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορεί να συμβεί και σε ρηχότερες καταδύσεις με συχνή επανάληψη, με ελαφρότερα όμως συμπτώματα που κάποιος ανυποψίαστος μπορεί να τα θεωρήσει τυχαίο γεγονός.

Αναφορικά με το 1/5 για το χρόνο επαναφοράς... ποιά είναι η γνώμη σας?

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 08 Ιουν 2016, 18:17

Αυτή η ανάρτηση είναι αρκετά χρήσιμη από τη στιγμή που ένας άνθρωπος ανακοινώνει το ιστορικό ενός περιστατικού που βίωσε ο ίδιος με σκοπό την ενημέρωση για τους κινδύνους της νόσου σε ελεύθερους δύτες.
Adorable έγραψε:
Προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορεί να συμβεί και σε ρηχότερες καταδύσεις με συχνή επανάληψη, με ελαφρότερα όμως συμπτώματα που κάποιος ανυποψίαστος μπορεί να τα θεωρήσει τυχαίο γεγονός.
δεν είναι προσωπική άποψη. ισχύει, περιγράφεται, υπάρχουν καταγεγραμμένα περιστατικά (και στον Ελλαδικό χώρο) και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
ο θάλαμος κάνει θαύματα. καλύτερα να ζητήσει κάποιος τη συνδρομή ειδικού ακόμα και σε υποψία συμπτωμάτων νόσου. ο χρόνος μετρά αντίστροφα εάν πραγματικά υπάρχει νόσος. αυτά τα λίγα από φήμες.

nikosnodas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosnodas » Τετ 08 Ιουν 2016, 19:04

Μπράβο στο παλικάρι που μπήκε στον κόπο να μεταφράσει για μας

Άβαταρ μέλους
hanos
Ονοματεπώνυμο: kalapotharakos stratos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hanos » Τετ 08 Ιουν 2016, 19:58

[quote=

Αναφορικά με το 1/5 για το χρόνο επαναφοράς... ποιά είναι η γνώμη σας?[/quote]

Από προσωπική άποψη το 1/4 με 1/5 με καλύπτει μιά χαρά υπό προϋποθέσεις .........
πόσες βουτιές έχουν προηγηθεί .......
κατάσταση ρέματος - θερμοκρασίας ......
όχι ότι έχω αποφύγει ,από κούραση στην πλειοψηφία τους , κάνα δύο χορευτικά :cry:
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ

Άβαταρ μέλους
vtops
Ονοματεπώνυμο: Vasilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vtops » Τετ 08 Ιουν 2016, 20:03

και για οσους δεν γνωριζουν θα ήθελα να προσθέσω μια βασική παρατηρηση για τον χρόνο ξεκούρασης την οποία έμαθα στο 2ο επίπεδο κι έχει ως εξης:

όταν η βουτιά είναι μικρότερη των 20 μέτρων Ο ασφαλής χρόνος ξεκούρασης ισούται με τον χρόνο της προηγούμενης βουτιας Χ 3

όταν η βουτιά εινα μεγαλύτερη των 20 μέτρων Ο χρόνος ξεκούρασης ισούται με βάθος προηγούμενης Βουτιας/5

οι χρόνοι αυτοί είναι το ελάχιστο .αν κάποιος θέλει να κάτσει παραπάνω ακόμη καλύτερα

φανταστείτε λοιπόν αυτόν τον αθλητή που βούτηξε επαναλαμβανόμενα στα 70 μέτρα με χρόνο χαλάρωσης τα τα 5 λεπτα ενω σύμφωνα με το παραπάνω πρωτοκολο μίνιμουμ ήταν 14 λεπτα.
το εν τρίτο δηλαδή.
και μάλιστα σύμφωνα με την αφήγηση παραδέχεται πως δεν τήρησε τους προβλεπόμενους χρόνους ξεκούρασης

το νου σας και καλές αναδυσεις
Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής

Άβαταρ μέλους
nickchrysiko
Ονοματεπώνυμο: Nikolas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickchrysiko » Τετ 08 Ιουν 2016, 20:07

Φίλε Adorable όπως έγραψα και πιο πάνω είναι χαρά μου!

Θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλό για το χόμπυ μας να ανεβαίνουν τέτοια post.
Να μένουν ψηλά για να τα βλέπουμε όσο περισσότεροι γίνεται και να τα συζητάμε!
Από τη συζήτηση όλοι κερδισμένοι θα βγούμε!

Όσο για το χρόνο επιφανείας νομίζω 1 πρός 5 είναι μια καλή αναλογία.
Θεωρώ ως ελάχιστο το 1 προς 3 .
Παίζουν ρόλο όμως και άλλες συνιστώσες όπως π.χ. θερμοκρασία,βάθος,κούραση,ηλικία κ.α.
Θέλω να πω πχ. ότι αν πάω για λαβρακοκάρτερα στους 12-13 βαθμούς και μέχρι 5 μέτρα με παραμονή 1,30'' - 2'' θα παίζω το πολύ 1 πρός 4.
Αλλιώς θα βγώ κατεψυγμένος... :mrgreen:

Βέβαια για τα βάθη που καταδυόταν ο παθών ίσως είναι διαφορετικά με πολύ αυστηρό πρωτόκολλο και κανένα περιθώριο μεταβολής του.
Ίσως κάποιος που ασχολείται με την αθλητική ελεύθερη κατάδυση να ξέρει να μας πει δυο πράγματα παραπάνω..
Μέτρον άριστον

adreasbit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adreasbit » Τετ 08 Ιουν 2016, 20:30

Και μια μαγνητική στο κεφάλι για να δείτε τι πραγματικά προκαλεί η νόσο από την ελεύθερη ,

αλλά όχι μόνο από το βάθος που αρκεί να είναι τα 40 μέτρα αλλά και συνδυασμός με τραβηγμένες παραμονές που είναι άκρως επικίνδυνες ,

ο θάλαμος σώζει( όσο ποιο νωρίς μπορέσεις) με πολύ μεγάλο ποσοστό πλήρης αποκατάστασης ,

συμπτώματα όπως μουδιάσματα χέρια πόδια που περνάνε αλλά και τραβήγματα την ώρα του ύπνου σε όλο το σώμα , ύποπτα ,

μεγάλη προσοχή: μετά από μέρες με βαθιές βουτιές αλλά και χρόνους δεν ζορίζουμε το σώμα μας με άρση οποιονδήποτε βαρών ,

αρκεί και το τράβηγμα του σκάφους με τον εργάτη για να σκάσει η μπόμπα .

φάρμακο : ξεκούραση .

ωραίο άρθρο :good:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 08 Ιουν 2016, 21:52

Η πληροφόρηση είναι πάντα καλό πράγμα.
Ας συνοψίσουμε τώρα τι ΄΄μάθαμε΄΄ από την κοινοποίηση του περιστατικού :

Ακόμη κι ένας αθλητής ή ΄΄αθλητής΄΄ πρέπει να τηρεί απαρέγκλητα τα σχετικά πρωτόκολλα ασφαλείας (χρόνοι ανάμεσα στις καταδύσεις κλπ)

Το υψηλό επίπεδο κάποιου δεν τον καθιστά άτρωτο ή την εξαίρεση του κανόνα.

Εάν σκοπεύουμε να κινούμαστε στα κόκκινα, ας ψαχτούμε λίγο εκ των προτέρων ως προς την κάλυψη που θα έχουμε αν δεν πάνε όλα κατ'ευχήν... (Πιό λαϊκά, οι μεταξωτές βουτιές, θέλουν και επιδέξιους...άιντε... θαλάμους, οξυγόνα , γιατρούς υπερβαρικής ιατρικής και άλλα συμπαρομαρτούντα)...

Τέλος και ίσως κυρίως, το ερώτημα, εάν πέραν του σπόνσοριγκ με ότι αυτό συνεπάγεται ή αποφέρει και της επιστημονικής έρευνας με ότι αυτή απαιτεί από τα υποκείμενα των μελετών της, υπάρχει λόγος για τον πολύ κόσμο να κατεβαίνει για ψαροτουφεκάκι ΄΄εκεί κάτω΄΄ όλο και πιό βαθιά για ένα (ή περισσότερα αν θέλετε) κ#$@%ψαρα αγνοώντας τη σοφία των παροιμιών τύπου στάμνα που πάει πολλές φορές στη βρύση κλπ...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Νίκος Ευθυμίου
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Ευθυμίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νίκος Ευθυμίου » Τρί 14 Ιουν 2016, 13:37

Η ''νόσος '' στην ελεύθερη κατάδυση δεν είναι κάτι καινούριο,αλλά παρατηρήται όλο και πιό συχνά τα τελευταία χρόνια λόγω τεχνολογίας(σκούτερ) ή προπονημένων δυτών που βουτάνε μόνοι τους(χωρίς να βουτάει το ζευγάρι τους εννοώ)
Μία σίγουρη λύση για να μην την ''πατήσουμε'' είναι .......το ζευγάρι!!!
Πάμε λοιπον.....
Μια μέση βουτια στα βαθια(για ψάρεμα μιλάω 25-30μ) διαρκεί 2 λεπτα.
Μέχρι να βγούμε,να αναπνευσουμε και να πούμε δυο κουβέντες με το ζευγαρι.περναει ενα λεπτο ακόμα...
Βαλτε και ενα λεπτο για να χαλαρώσει το ζευγαρι....
Βάλτε και δύο λεπτα την βουτιά του...
Ενα λεπτο να αναπνέυσει και να ανταλλάξουμε πληροφορίες....
Ενα λεπτό για να χαλαρώσουμε....

Ερχεται τελικά η σειρά μας μετά απο οκτώ λεπτα(στην καλύτερη...)
...για να μην σας πω πως στα βαθιά είναι καλύτερα να είμαστε τρείς!

Πιο εύκολο δεν είναι σε ''ψαρευτικά'' βάθη απλά να τηρούμε τον νο 1 κανόνα?
Δουλεύει εστω και ''από σπόντα''!!!!

Καλές βουτιές

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Τρί 14 Ιουν 2016, 16:53

Εξαιρετικό ποστ..
Το χειρότερο στην όλη ιστορία είναι ότι δεν υπάρχουν ασφαλή πρωτόκολλα που να προβλέπουν την φόρτιση με άζωτο στο βαθύ ψάρεμα , όταν υπάρχουν τόσοι αστάθμητοι παράγοντες.
Ειδικά για επαναλαμβανόμενες βουτιές σε κοντινές ή κολλητές εξορμήσεις τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίπλοκα.
δυστυχώς οι γνώσεις μας για τη νόσο στο υποβρύχιο ψάρεμα περιορίζονται σε φήμες και πληροφορίες χωρίς επιβεβαίωση σε σαφή καταγραφή των συμβαμάτων..
Ελάχιστα περιστατικά δημοσιοποιούνται , οπότε μάλλον θα αργήσουμε να έχουμε σαφή συμπεράσματα και ασφαλή πρότυπα κατάδυσης.
συμπληρωματικά σε όσα λέχθηκαν θεωρώ εκτός από τους χρόνους κατάδυσης πολύ σημαντικό και το ρυθμό κατάδυσης... Γρήγορες αναδύσεις-καταδύσεις με αύξηση παραμονής στο μέγιστο βάθος και αύξηση του μέγιστου βάθους αυξάνουν τη φόρτιση με άζωτο και την πιθανότητα της νόσου...
Η μεγάλες παραμονές στην επιφάνεια και τη μία ατμόσφαιρα είναι σημαντικές ,αλλά η αποβολή στη μία ατμόσφαιρα είναι πολύ αργή και δεν συμβάλλει σχεδόν καθόλου όταν έχουν συμβεί μικροεμβολές..
Προσωπικά κατάδυση με έρμα δεν έκανα και δε θα κάνω ποτέ μου...

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Τετ 15 Ιουν 2016, 00:02

Γενικά απο ότι έχετε καταλάβει κινούμαστε σε ¨νερά¨ αχαρτογράφητα, για το συγκεκριμένο θέμα. Όποτε πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει μεγάλη σύνεση και υπευθυνότητα εκ μέρους μας όταν μπαίνουμε στη θάλασσα.
Ένας χρυσός κανόνας κατ' εμέ είναι να νιώθουμε ευχάριστα και άνετα στην ανάδυση και όχι να ανεβαίνουμε ανσανσερ "πνιγμένοι" όπως χαρακτηριστικά βλέπω σε βιντεάκια φίλων, ευτυχώς όχι όλων. "Άστο ρε φίλε αφού δεν έχεις τα μέτρα, πήγαινε πιο ρηχά να ψαρέψεις όμορφα και ωραία! Καμικάζι είσαι?"

Το να θεωρούμε ότι μπορεί να συμβεί μόνο σε βαθύτες και όχι σε εμάς τους ρηχότερους πιστεύω πως είναι τραγικό λάθος και αυτό γιατί οι συγκεντρώσεις στο αίμα μας λειτουργούν αθροιστικά.
Δηλ. κάποιος που βουτά τραβηγμένα σε χρόνους με γρήγορες επαναλήψεις στα 35-40 για 1 ώρα δεν έχει τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που κάνει οριακά σε άπνοια επαναλαμβανόμενα καρτέρια στη ζώνη των 15 μ εξίσου με γρήγορες επαναλήψεις αλλά για 2ώρες ?
Δυστυχώς απάντηση στο ερώτημα δεν υπάρχει και αυτό γιατι δεν υπάρχει αντίστοιχη βιβλιογραφία επί του θέματος όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος dimak πιο πάνω. Κοινώς μάλλον.... ίσως.... μπορεί... έλα μωρέ τώρα.

Αρκετοί από τους γνωστούς του χώρου μανάβηδες ή όχι έχουν νοσήσει, άλλοι άσχημα, άλλοι ελαφρότερα. Κι όμως όλοι το κρατάνε κρυφό, επτασφράγιστο μυστικό.... πείτε το ρε παιδιά, δεν είναι προσβολή. Αντιθέτως είναι προς τιμή σας, κοσμάκη θα βοηθήσετε.

Επίσης, με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι ενώ υπάρχουν στο φόρουμ άνθρωποι με ιδιαίτερες γνώσεις στην κατάδυση με άπνοια που θα μπορούσαν να πουν δυο λόγια παραπάνω, έγκυρα και πιο πιστοποιημένα.... σιωπούν.
Ακόμα και οι διαχειριστές δεν συμμετείχαν έως τώρα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) σε ένα τόσο σοβαρό θέμα αλλά και ούτε καν προσπάθησαν να κρατήσουν up το post ώστε να ενημερώνεται ο καθένας που μπαίνει στο φόρουμ.

Εν κατακλείδι, από τους βαθύτερους έως τους ρηχότερους συμπτώματα όπως: φαγούρα στα άνω άκρα-στήθος-μάτια, τραύλισμα κατά την προσπάθεια ομιλίας στο ζευγάρι μας, ελαφριά ζαλάδα (συνήθως αίσθημα λικνίσματος), ενέργειες που δεν συντονίζονται με την σκέψη μας (πχ να προσπαθώ μηχανικά να οπλίσω τη βέργα ενω βλέπω ότι το τέλος της δεν είναι μέσα στην εσοχή του μηχανισμού) θα πρέπει να μας προβληματίζουν και να ξεκουραζόμαστε άμεσα είτε βγαίνοντας έξω αν είμαστε κοντά σε ακτογραμμή είτε αν είμαστε απομακρυσμένοι αγκαλιά με τη σημαδούρα μας βγάζοντας τη μάσκα. Αν παρόλα αυτά συνεχίζουν ενημερώνουμε το ζευγάρι μας, διακόπτουμε το ψάρεμα μας και απευθυνόμαστε στον κατάλληλο ιατρό.... δεν πάμε σπίτι για ύπνο λέγοντας θα περάσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Adorable την Τετ 15 Ιουν 2016, 00:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

giannis29
Ονοματεπώνυμο: moysis giannis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis29 » Τετ 15 Ιουν 2016, 00:09

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :clapping: :clapping: :clapping:
Adorable έγραψε:Γενικά απο ότι έχετε καταλάβει κινούμαστε σε ¨νερά¨ αχαρτογράφητα, για το συγκεκριμένο θέμα. Όποτε πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει μεγάλη σύνεση και υπευθυνότητα εκ μέρους μας όταν μπαίνουμε στη θάλασσα.
Ένας χρυσός κανόνας κατ' εμέ είναι να νιώθουμε ευχάριστα και άνετα στην ανάδυση και όχι να ανεβαίνουμε ανσανσερ "πνιγμένοι" όπως χαρακτηριστικά βλέπω σε βιντεάκια φίλων, ευτυχώς όχι όλων. "Άστο ρε φίλε αφού δεν έχεις τα μέτρα, πήγαινε πιο ρηχά να ψαρέψεις όμορφα και ωραία! Καμικάζι είσαι?"

Το να θεωρούμε ότι μπορεί να συμβεί μόνο σε βαθύτες και όχι σε εμάς τους ρηχότερους πιστεύω πως είναι τραγικό λάθος και αυτό γιατί οι συγκεντρώσεις στο αίμα μας λειτουργούν αθροιστικά.
Δηλ. κάποιος που βουτά τραβηγμένα σε χρόνους με γρήγορες επαναλήψεις στα 35-40 για 1 ώρα δεν έχει τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που κάνει οριακά σε άπνοια επαναλαμβανόμενα καρτέρια στη ζώνη των 15 μ εξίσου με γρήγορες επαναλήψεις αλλά για 2ώρες ?
Δυστυχώς απάντηση στο ερώτημα δεν υπάρχει και αυτό γιατι δεν υπάρχει αντίστοιχη βιβλιογραφία επί του θέματος όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος dimak πιο πάνω. Κοινώς μάλλον.... ίσως.... μπορεί... έλα μωρέ τώρα.

Αρκετοί από τους γνωστούς του χώρου μανάβηδες ή όχι έχουν νοσήσει, άλλοι άσχημα, άλλοι ελαφρότερα. Κι όμως όλοι το κρατάνε κρυφό, επτασφράγιστο μυστικό.... πείτε το ρε παιδιά, δεν είναι προσβολή. Αντιθέτως είναι προς τιμή σας, κοσμάκη θα βοηθήσετε.

Επίσης, με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι ενώ υπάρχουν στο φόρουμ άνθρωποι με ιδιαίτερες γνώσεις στην κατάδυση με άπνοια που θα μπορούσαν να πουν δυο λόγια παραπάνω, έγκυρα και πιο πιστοποιημένα.... σιωπούν.
Ακόμα και οι διαχειριστές δεν συμμετείχαν έως τώρα (διορθώστε με αν κάνω λάθος) σε ένα τόσο σοβαρό θέμα αλλά και ούτε καν προσπάθησαν να κρατήσουν up το post ώστε να ενημερώνεται ο καθένας που μπαίνει στο φόρουμ. Αντιθέτως σε θέματα "τσίου-μπίου λάκη" διακρίνω τον ιδιαίτερα ένθερμο ενθουσιασμό τους.

Εν κατακλείδι, από τους βαθύτερους έως τους ρηχότερους συμπτώματα όπως: φαγούρα στα άνω άκρα-στήθος-μάτια, τραύλισμα κατά την προσπάθεια ομιλίας στο ζευγάρι μας, ελαφριά ζαλάδα (συνήθως αίσθημα λικνίσματος), ενέργειες που δεν συντονίζονται με την σκέψη μας (πχ να προσπαθώ μηχανικά να οπλίσω τη βέργα ενω βλέπω ότι το τέλος της δεν είναι μέσα στην εσοχή του μηχανισμού) θα πρέπει να μας προβληματίζουν και να ξεκουραζόμαστε άμεσα είτε βγαίνοντας έξω αν είμαστε κοντά σε ακτογραμμή είτε αν είμαστε απομακρυσμένοι αγκαλιά με τη σημαδούρα μας βγάζοντας τη μάσκα. Αν παρόλα αυτά συνεχίζουν ενημερώνουμε το ζευγάρι μας, διακόπτουμε το ψάρεμα μας και απευθυνόμαστε στον κατάλληλο ιατρό.... δεν πάμε σπίτι για ύπνο λέγοντας θα περάσει.

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Τετ 15 Ιουν 2016, 13:52

[[quote="Adorable"
"
Επίσης, με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι ενώ υπάρχουν στο φόρουμ άνθρωποι με ιδιαίτερες γνώσεις στην κατάδυση με άπνοια που θα μπορούσαν να πουν δυο λόγια παραπάνω, έγκυρα και πιο πιστοποιημένα.... σιωπούν."

Το αυτο ισχυει για παρα πολλα θεματα στις ενοτητες Επιδοσεις-Τεχνικες και Φυσιολογια !

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Τετ 15 Ιουν 2016, 16:11

Είμαι απ' τους πρώτους που αμφισβήτησαν το δόγμα ότι η ελεύθερη κατάδυση δεν συνδέεται με νόσο των δυτών. Αντιμετώπισα τότε στους greekdivers την χλεύη των ιδρυτικών μελών στο άθλημα της άπνοιας. Τύχαινε και είχα πρόσβαση σε ερευνητική βιβλιογραφία και σε πηγές για την ιστορία της ελεύθερης κατάδυσης που είχαν περάσει απαρατήρητες-ο Δετοράκης, στον οποίο χρωστάμε μια βιογραφία του Χατζηστάθη, ας πούμε, είχε εκπαίδευση βιολόγου και όχι ιστορικού. Μια ιστορία άγνωστη στους περισσότερους, καταγραμμένη όμως σε Συμιακά χρονικά είναι η προσπάθεια Συμιακών σφουγγαράδικων με σκανταλόπετρα να τρυγήσουν τα σφουγγάρια ενός πάγκου στην κεντρική Μεσόγειο που άρχιζε από τα 60 έως 75 μέτρα. Οι περισσότεροι γύρισαν σακατεμένοι και κάποιοι πέθαναν.
Όπως η άπνοια έχει τα ίδια συμπτώματα με την υπνική άπνοια, έτσι και η ελεύθερη κατάδυση έχει τα ίδια συμπτώματα με την αυτόνομη κατάδυση. Αλλά όλη η παθολογία αρχίζει με την ύβρι. Ο πιο συχνός τρόπος για να πάθεις νόσο, στατιστικά, είναι να χρησιμοποιείς υποβρύχιο σκούτερ που σε κατεβάζει και σε ανεβάζει απροβλημάτιστα οπότε "μαζεύεις άζωτο" .
Ο δεύτερος τρόπος είναι να ψαρεύεις εξάωρα + με βαρέα εναλλασσόμενα σε αγωνιστικές συνθήκες, δηλαδή στοχοπροσανατολισμένα. Και αν είσαι και αφυδατωμένος (συχνότατο στο υποβρύχιο ψάρεμα...) αρχίζεις και μπερδεύεις.
Προφανώς, δεν τίθεται ζήτημα για δυο τρεις βαθιές βουτιές. Αλλά για μένα, τότε που βούταγα :mrgreen: , βαθιά ήταν τα 30 -35 . Τώρα έχουν ξεφύγει. :shock: Κάποιος ξερόλας θα πει "ακόμα και με μια βουτιά κινδυνεύεις" Καλά, εντάξει, όπως κινδυνεύω ψαρεύοντας το πρωί με επιφανειακό καρτέρι "επειδή δεν έχω ζευγάρι" :lol: Πολλοί, επίσης, που νόσησαν αιφνιδίως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είχαν εγκεφαλικό ισχαιμικό επεισόδιο που δεν σχετίζεται απαραίτητα με νόσο των δυτών, ειδικά στην σύγχρονη εποχή που διανύουμε.
Σε κάθε περίπτωση, εκεί που έχουν πάει τα ψάρια και εκεί που έχει φτάσει η οικονομική κρίση, το ελληνικό θαλάσσιο περιβάλλον και άνθρωποι δύτες που κυνηγούν στοχοπροσανατολισμένα θα εκτίθενται σε σοβαρότατες απειλές. (Θαύμασα χθες τη διορατικότητα και την ενημέρωση του Γιανίτση στις "Ιστορίες" του Σκάϊ που επανέλαβε ότι όπου υπάρχει οικονομική κατάρρευση την πληρώνει πρώτα το περιβάλλον..)

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”