"TARAVANA" - κατανοώ / γνωρίζω / προλαμβάνω

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

"TARAVANA" - κατανοώ / γνωρίζω / προλαμβάνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Τετ 08 Ιουν 2016, 01:09

Για όσους δεν γνωρίζουν " TARAVANA" ονομάζεται η νόσος που επηρέαζει τους απνεΐστες δύτες, ακολουθεί μαρτυρία πραγματικού περιστατικού που αναφέρει το πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουμε τα συμπτώματα ώστε να δράσουμε άμεσα και να προλάβουμε μόνιμες βλάβες.

The importance of Emergency Procedure in presence of "TARAVANA" symptoms.

Sunday, April 24, 2016 I made five dives in freediving with the scooter between 60 and 70 meters, with about 4/5 min. surface time, even though I perfectly knew that it was the wrong protocol, at that moment I didn’t think about the protocol.

After the last dive, I greeted the people who were with me in the water and went to the shore. Once I arrived on the shore I found hard to get up and at the question of a person who was at the beach if I needed help, I said no, not having realized that they were not the waves that made me lose my balance, as there wasn’t any wave, but the problem was my lack of motor coordination.

From that moment on for about one hour I do not remember what happened .... What I will tell you now has been reported to me.

I was lifted and took on a sunbad and some persons who were there started to provide me normobaric oxygen, my suit has been removed, has been called the Sharm hyperbaric chamber which immediately requested that I could be taken there as soon as possible. At the Deco Chamber awaiting me there was Dr. Hadel and Dr. Ahmed. They tell me that I was walking with difficulty and did not respond to the demands of the doctors. In less than 25 minutes from the beginning of the symptoms they have started to treat me in a Deco Chamber providing pure oxygen at a depth of 18 meters. Depth where I equalized without even realizing it. Doctor Ahmed was in the room with me. After about half an hour of treatment I started to regain consciousness of what was going on and where I was.

From here begins my memories.

The doctor started asking me some questions to test my memory. Unfotunately I was not able to answer ... the name of the people who had helped me, the name of the people who were with me in the water and things like that. While the time was running the memory has begun to return. The treatment lasted about five hours. After treatment, I left the Hyperbaric Chamber by myself, but by a neurological examination was immediately visible a deficit and balance problems.

I was suggested to spend the night at the Sinai Clinic for observation, where I was given oxygen throughout the night and was constantly kept under control the hemoglobin saturation.

The next morning I was taken back at the Deco Chamber and I received another two hours treatment. At the end of this treatment I have been taken back home and some medicines have been prescribed to me.

On Tuesday morning I went back in a Deco Chamber for another check-up, the situation was getting better, I was able to walk independently, but I was at 90% no Hyperbaric treatment.

On Wednesday morning another visit and this time the doctors decided to treat me again in the Deco Chamber for two more hours.
Thursday morning again a check and made notable improvements was not necessary any additional hyperbaric treatment.

Now I just need to rest a bit '.

Why do I tell you this?

First to thank all the people who have handled perfectly the emergency. Thanks to these people I am already here today to write and to emphasize the importance of Emergency Procedure in the presence of "TARAVANA" symptoms. If the people who have helped me had hesitated and if at the Deco Chamber of Sharm El Sheikh there were not those two angels, Doc. Hadel and Doc. Ahmed maybe today I would not be already able to write you and the recovery time would have been much longer.

In Freediving actvity one of the biggest problems is the "Taravana", one of the causes are probably too short recoveries time on surface between one dive and the next one!

WHAT TO DO?

- Recognize the Symptoms
- Provide Pure Oxygen
- Hyperbaric treatment as soon as possible

I hope this short story can help someone doing more attention to the surface time and can suggest the proper Emergency Procedure.

δημοσίευση του Andrea Zuccari.
30 Απριλίου

Άβαταρ μέλους
manousakas

Re: "TARAVANA" - κατανοώ / γνωρίζω / προλαμβάνω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manousakas » Τετ 08 Ιουν 2016, 02:25

καλα το ξεκινησες....
για ριξε και την μεταφραση γιατι.....

ειμαστε τελειοφοιτοι ....... :-({|= :-({|=

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 08 Ιουν 2016, 09:16

manousakas έγραψε:καλα το ξεκινησες....
για ριξε και την μεταφραση γιατι.....

ειμαστε τελειοφοιτοι ....... :-({|= :-({|=
Με μάστερ κιόλας :mrgreen:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

george242
Ονοματεπώνυμο: georgios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george242 » Τετ 08 Ιουν 2016, 09:47

η ανάρτηση απευθύνετε μόνο σε μορφωμένους του forum :P :P

Άβαταρ μέλους
Geronimo
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γεωργίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geronimo » Τετ 08 Ιουν 2016, 11:17

οσοι δεν εχετε παει εστω και κολεγιο.... [-( [-( [-(
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 08 Ιουν 2016, 11:32

60-70 μετρα ελευθερη?
με 4-5 λεπτα χαλαρωση?
Αν καταλαβα καλα.....μαλλον επαιζες ρωσσικη ρουλλετα φιλε μου.

Καλη η γνωση , αλλα αυτο που ανεφερες ειναι κατι εξτριμ!!
Επισης θα προσθεσω οτι στην Ελλαδα να βρεις θαλαμο αποσυμπιεσης "αμεσα" και κοντα στη πολη σου δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα στην Ελλαδα.

Αρα άμεση αντιμετωπιση της Ταραβανα...δεν ειναι πιθανο σεναριο .
τελοςπαντων..Κοντα στο νου και η γνωση!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Τετ 08 Ιουν 2016, 12:08

οταν κανεις επαναλαμβανωμενες βουτιες ελευθερης στα 60-70 και πιο ρηχα να πω με χρονους επιφανειας 4-5 λεπτα πας για νοσο των δυτων καρφι !!!!!!!!!!!!!!!!
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
nickchrysiko
Ονοματεπώνυμο: Nikolas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickchrysiko » Τετ 08 Ιουν 2016, 13:21

"Η σημασία της επείγουσας διαδικασίας στην παρουσία συμπτωμάτων "TARAVANA".

Κυριακή, 24 Απριλίου του 2016 έκανα πέντε βουτιές με ελεύθερη κατάδυση με σκούτερ μεταξύ 60 και 70 μέτρων, με περίπου 4-5 λεπτά επιφανειακό χρόνο, ακόμα κι αν ήξερα απολύτως ότι ήταν λάθος το πρωτόκολλο, εκείνη τη στιγμή δεν το σκεφτόμουν.

Μετά την τελευταία βουτιά,χαιρέτησα τους ανθρώπους που ήταν μαζί μου στο νερό και πήγα στην ακτή.
Μόλις έφτασα στην ακτή δυσκολεύτηκα να σηκωθώ και σε ερώτηση κάποιου ανθρώπου που ήταν στην παραλία, αν χρειαζόμουν βοήθεια, είπα όχι, χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν ήταν τα κύματα που με έκαναν να χάσω την ισορροπία μου, καθώς δεν υπήρχε κανένα κύμα, αλλά το πρόβλημα μου ήταν η έλλειψη μου συντονισμού των κινήσεων μου.

Από εκείνη τη στιγμή και για περίπου μια ώρα δεν θυμάμαι τι συνέβη ....

Αυτά που θα σας πω τώρα έχουν αναφερθεί σε μένα.

Με βάλανε σε μια ξαπλώστρα και κάποια άτομα που ήταν εκεί μου έδωσαν οξυγόνο, η στολή μου αφαιρεθήκε, και καλέσανε στον υπερβαρικό θάλαμο Sharm που ζήτησαν να μεταφερθώ εκεί το συντομότερο δυνατό.Στο θάλαμο DECO μέ περιμέναν ο Δρ Hadel και ο Δρ Ahmed. Μου είπαν ότι περπατούσα με δυσκολία και δεν ανταποκρίνομούν στις απαιτήσεις των ιατρών.
Σε λιγότερο από 25 λεπτά από την έναρξη των συμπτωμάτων είχαν αρχίσει τη θεραπεία στο Θάλαμο με παροχή καθαρού οξυγόνου σε βάθος 18 μέτρων. Βάθος όπου εξίσωνα χωρίς καν να το καταλαβαίνω.Ο Δρ. Αχμέντ ήταν στο δωμάτιο μαζί μου. Μετά από περίπου μισή ώρα της θεραπείας άρχισα να συνειδητοποιώ τι συνέβαινε και ποιός ήμουν.

Από εδώ αρχίζουν οι αναμνήσεις μου.

Ο γιατρός άρχισε να μου κάνει μερικές ερωτήσεις για να ελέγξει τη μνήμη μου. Δυστυχώς δεν ήμουν σε θέση να απαντήσω για τα όνοματα των ανθρώπων που με βοήθησαν, τα όνοματα των ανθρώπων που ήταν μαζί μου μέσα στο νερό και τέτοια πράγματα. Καθώς περνούσε η ώρα η μνήμη αρχίσε να επιστρέφει.
Η θεραπεία διήρκεσε περίπου πέντε ώρες.
Μετά τη θεραπεία, έφυγα από τον υπερβαρικό θάλαμο μόνος μου, αλλά μετά απο νευρολογική εξέταση ήταν άμεσα ορατό το ύπηρχε έλλειμμα και προβλήμα ισορροπίας.

Μου πρότειναν να περάσω τη νύχτα στή Κλινική Sinai για παρατήρηση, όπου μου δόθηκε το οξυγόνο καθ' όλη τη νύχτα και ήμουν συνεχώς υπό έλεγχο για τον κορεσμό της αιμοσφαιρίνης.

Το επόμενο πρωί με πήγαν πίσω στο Θάλαμο Decο και έκανα άλλη θεραπεία για άλλες δύο ώρες.Μετά το τέλος της θεραπείας επέστρεψα πίσω στο σπίτι μάζι με κάποια φάρμακα που μου έγραψαν οι γιατροί.

Την Τρίτη το πρωί πήγα πίσω στο Θάλαμο Deco για ένα άλλο check-up και η κατάσταση ήταν καλύτερη, καθώς ήμουν σε θέση να περπατήσω μόνος μου, αλλά ήμουν στο 90% της μη υπερβαρική θεραπείας.

Την Τετάρτη το πρωί έκανα μια άλλη επίσκεψη και αυτή τη φορά οι γιατροί αποφάσισαν να με βάλουν και πάλι στο θάλαμο Deco για δύο ακόμη ώρες.
Πέμπτη πρωί ακόμη ένας έλεγχος και αφου υπήρχαν αξιοσημείωτες βελτιώσεις δεν ήταν απαραίτητη οποιαδήποτε πρόσθετη υπερβαρική θεραπεία.

Τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη ξεκούραση.

Γιατί σας τα λέω τώρα αυτά;

Πρώτα απο όλα για να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που χειρίστηκαν άριστα αυτη τη κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Χάρη σε αυτούς τους ανθρώπους είμαι εδώ σήμερα για να γράψω και να τονίσω τη σημασία της επείγουσας διαδικασίας με την παρουσία των συμπτωμάτων "TARAVANA".
Αν οι άνθρωποι που με βοήθησαν είχε διστάσει και αν στο Θάλαμο Deco του Sarm EL Sheikh δεν υπήρχαν αυτοί οι δύο αγγέλοι, ο δρ. Hadel και δρ. Ahmed, ίσως σήμερα δεν θα ήμουν σε θέση να σας γράψω και ο χρόνος αποκατάστασης θα ήταν πολύ μεγαλύτερος.

Σε δραστηριότητες ελεύθερης κατάδυσης ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι η "Taravana", μία από τις αιτίες που προκαλείται είναι τα πολύ σύντομα χρονικά διάστηματα ξεκούρασης στην επιφάνεια μεταξύ των καταδύσεων.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

- Αναγνωρίστε τα συμπτώματα
- Παροχή καθαρού οξυγόνου
- Υπερβαρική θεραπεία το συντομότερο δυνατό

Ελπίζω ότι αυτή η μικρή ιστορία να βοηθήσει κάποιους να δώσουν περισσότερη προσοχή στο χρόνο επιφάνειας και να μπορούν να προτείνουν την κατάλληλη διαδικασία της έκτακτης αυτής ανάγκης."

Δημοσίευση του Andrea Zuccari.
30 Απριλίου

Με λίγα λόγια πρέπει να τηρούνται ευλαβικά οι χρόνοι επιφανείας και προσωπικά είναι ο μόνος λόγος που έχω καταδυτικό ρολόι...

:hello:
Μέτρον άριστον

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 08 Ιουν 2016, 13:25

Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 08 Ιουν 2016, 13:49

nickchrysiko έγραψε:"Η σημασία της επείγουσας διαδικασίας στην παρουσία συμπτωμάτων "TARAVANA".

Κυριακή, 24 Απριλίου του 2016 έκανα πέντε βουτιές με ελεύθερη κατάδυση με σκούτερ μεταξύ 60 και 70 μέτρων, με περίπου 4-5 λεπτά επιφανειακό χρόνο, ακόμα κι αν ήξερα απολύτως ότι ήταν λάθος το πρωτόκολλο, εκείνη τη στιγμή δεν το σκεφτόμουν.

Μετά την τελευταία βουτιά,χαιρέτησα τους ανθρώπους που ήταν μαζί μου στο νερό και πήγα στην ακτή.
Μόλις έφτασα στην ακτή δυσκολεύτηκα να σηκωθώ και σε ερώτηση κάποιου ανθρώπου που ήταν στην παραλία, αν χρειαζόμουν βοήθεια, είπα όχι, χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν ήταν τα κύματα που με έκαναν να χάσω την ισορροπία μου, καθώς δεν υπήρχε κανένα κύμα, αλλά το πρόβλημα μου ήταν η έλλειψη μου συντονισμού των κινήσεων μου.

Από εκείνη τη στιγμή και για περίπου μια ώρα δεν θυμάμαι τι συνέβη ....

Αυτά που θα σας πω τώρα έχουν αναφερθεί σε μένα.

Με βάλανε σε μια ξαπλώστρα και κάποια άτομα που ήταν εκεί μου έδωσαν οξυγόνο, η στολή μου αφαιρεθήκε, και καλέσανε στον υπερβαρικό θάλαμο Sharm που ζήτησαν να μεταφερθώ εκεί το συντομότερο δυνατό.Στο θάλαμο DECO μέ περιμέναν ο Δρ Hadel και ο Δρ Ahmed. Μου είπαν ότι περπατούσα με δυσκολία και δεν ανταποκρίνομούν στις απαιτήσεις των ιατρών.
Σε λιγότερο από 25 λεπτά από την έναρξη των συμπτωμάτων είχαν αρχίσει τη θεραπεία στο Θάλαμο με παροχή καθαρού οξυγόνου σε βάθος 18 μέτρων. Βάθος όπου εξίσωνα χωρίς καν να το καταλαβαίνω.Ο Δρ. Αχμέντ ήταν στο δωμάτιο μαζί μου. Μετά από περίπου μισή ώρα της θεραπείας άρχισα να συνειδητοποιώ τι συνέβαινε και ποιός ήμουν.

Από εδώ αρχίζουν οι αναμνήσεις μου.

Ο γιατρός άρχισε να μου κάνει μερικές ερωτήσεις για να ελέγξει τη μνήμη μου. Δυστυχώς δεν ήμουν σε θέση να απαντήσω για τα όνοματα των ανθρώπων που με βοήθησαν, τα όνοματα των ανθρώπων που ήταν μαζί μου μέσα στο νερό και τέτοια πράγματα. Καθώς περνούσε η ώρα η μνήμη αρχίσε να επιστρέφει.
Η θεραπεία διήρκεσε περίπου πέντε ώρες.
Μετά τη θεραπεία, έφυγα από τον υπερβαρικό θάλαμο μόνος μου, αλλά μετά απο νευρολογική εξέταση ήταν άμεσα ορατό το ύπηρχε έλλειμμα και προβλήμα ισορροπίας.

Μου πρότειναν να περάσω τη νύχτα στή Κλινική Sinai για παρατήρηση, όπου μου δόθηκε το οξυγόνο καθ' όλη τη νύχτα και ήμουν συνεχώς υπό έλεγχο για τον κορεσμό της αιμοσφαιρίνης.

Το επόμενο πρωί με πήγαν πίσω στο Θάλαμο Decο και έκανα άλλη θεραπεία για άλλες δύο ώρες.Μετά το τέλος της θεραπείας επέστρεψα πίσω στο σπίτι μάζι με κάποια φάρμακα που μου έγραψαν οι γιατροί.

Την Τρίτη το πρωί πήγα πίσω στο Θάλαμο Deco για ένα άλλο check-up και η κατάσταση ήταν καλύτερη, καθώς ήμουν σε θέση να περπατήσω μόνος μου, αλλά ήμουν στο 90% της μη υπερβαρική θεραπείας.

Την Τετάρτη το πρωί έκανα μια άλλη επίσκεψη και αυτή τη φορά οι γιατροί αποφάσισαν να με βάλουν και πάλι στο θάλαμο Deco για δύο ακόμη ώρες.
Πέμπτη πρωί ακόμη ένας έλεγχος και αφου υπήρχαν αξιοσημείωτες βελτιώσεις δεν ήταν απαραίτητη οποιαδήποτε πρόσθετη υπερβαρική θεραπεία.

Τώρα το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη ξεκούραση.

Γιατί σας τα λέω τώρα αυτά;

Πρώτα απο όλα για να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που χειρίστηκαν άριστα αυτη τη κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Χάρη σε αυτούς τους ανθρώπους είμαι εδώ σήμερα για να γράψω και να τονίσω τη σημασία της επείγουσας διαδικασίας με την παρουσία των συμπτωμάτων "TARAVANA".
Αν οι άνθρωποι που με βοήθησαν είχε διστάσει και αν στο Θάλαμο Deco του Sarm EL Sheikh δεν υπήρχαν αυτοί οι δύο αγγέλοι, ο δρ. Hadel και δρ. Ahmed, ίσως σήμερα δεν θα ήμουν σε θέση να σας γράψω και ο χρόνος αποκατάστασης θα ήταν πολύ μεγαλύτερος.

Σε δραστηριότητες ελεύθερης κατάδυσης ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι η "Taravana", μία από τις αιτίες που προκαλείται είναι τα πολύ σύντομα χρονικά διάστηματα ξεκούρασης στην επιφάνεια μεταξύ των καταδύσεων.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

- Αναγνωρίστε τα συμπτώματα
- Παροχή καθαρού οξυγόνου
- Υπερβαρική θεραπεία το συντομότερο δυνατό

Ελπίζω ότι αυτή η μικρή ιστορία να βοηθήσει κάποιους να δώσουν περισσότερη προσοχή στο χρόνο επιφάνειας και να μπορούν να προτείνουν την κατάλληλη διαδικασία της έκτακτης αυτής ανάγκης."

Δημοσίευση του Andrea Zuccari.
30 Απριλίου

Με λίγα λόγια πρέπει να τηρούνται ευλαβικά οι χρόνοι επιφανείας και προσωπικά είναι ο μόνος λόγος που έχω καταδυτικό ρολόι...

george242 έγραψε:η ανάρτηση απευθύνετε μόνο σε μορφωμένους του forum :P :P
Geronimo έγραψε:οσοι δεν εχετε παει εστω και κολεγιο.... [-( [-( [-(

Οριστε ρε επιπεδο ΝΑΟΥΜ....!!
Μπραβο για τη μεταφραση.
Επαναλαμβανω: Ο τυπος επαιζε ρωσσικη ρουλετα.Οσοι το διαβαζουν ας κρατησουν στην ακρη του μυαλου οτι ειχε αυτοκτονικες τασεις.

Τωρα για τους γιατρους , για την θεραπεια και την διαδικασια αποκαταστασης.Οκ.
δοξα το θεο τη γλιτωσε.
Ας προσεχουμε για να γυρναμε σπιτι μας μετα αποκαθε εξορμηση.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
manousakas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manousakas » Τετ 08 Ιουν 2016, 14:10

Ευχαριστουμε τον nickchrysiko για την μεταφραση...... :hello: :hello:
Τις ιπωληπαις κακηαισ τεισ αγνωουμαι... :tease: :tease:

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Τετ 08 Ιουν 2016, 14:28

αν πρόκειται για τον ίδιο Andrea Zuccari τότε ήταν σίγουρα κάτι των δυνατοτήτων του. Ο Ανδρέα είναι από τους πιο γνωστούς εκπαιδευτές του χώρου. Eτσι συνέβη κ λίγες βδομάδες πριν στον Joseba Kerejeta με δυστηχως θλιβερή κατάληξη. Ας μην υπερεκτιμάμαι τις δυνάμεις μας λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
nickchrysiko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickchrysiko » Τετ 08 Ιουν 2016, 14:54

Είναι χαρά μου μεγάλη αν μπορώ και έχω χρόνο.
Ευχαριστώ τους συναδέλφους για τα καλά τους λόγια.

:D

Maradona έγραψε: Ας μην υπερεκτιμάμαι τις δυνάμεις μας λοιπόν.

Καλές αναδύσεις!
Μέτρον άριστον

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 08 Ιουν 2016, 15:04

nickchrysiko έγραψε:Είναι χαρά μου μεγάλη αν μπορώ και έχω χρόνο.
Ευχαριστώ τους συναδέλφους για τα καλά τους λόγια.

Maradona έγραψε: Ας μην υπερεκτιμάμαι τις δυνάμεις μας λοιπόν.

Καλές αναδύσεις!

Φίλε Νικόλα
σε Ευχαριστούμε πολύ για τον Κόπο σου να μας το μεταφράσεις...
Ηταν πολύ χρήσιμο...

( Μέσα σε αυτή την Περιγραφή, βρήκα πάρα πολλές Ομοιότητες
με το δικό μου Περιστατικό...)...

Να είσαι πάντα καλά

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
nickchrysiko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickchrysiko » Τετ 08 Ιουν 2016, 15:21

Να είσαι καλά Καπετάνιο!

Όλοι μας κάποιες στιγμές αγνοούμε κάποια βασικότατα στοιχεία της ασφάλεια μας είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα.
Για αυτό είναι ζωτικής σημασίας να τα επαναλαμβάνουμε συνέχεια μέχρι να γίνουν αυτονόητα και να εκτελούνται μηχανικά.
Και μας αφορά όλους.
Έμπειρους και μή...

Μέτρον άριστον

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”