Διατροφη προηγουμενης μερας

Aristomenis
Ονοματεπώνυμο: pappas aristomenis

Διατροφη προηγουμενης μερας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aristomenis » Δευ 11 Αύγ 2014, 09:13

Ειναι το πρωτο μου ποστ οποτε να χαιρετήσω οσους το δουν και να δηλοσω χαρουμενοσ που υπαρχει ενα τετοιο forum!!

Ερωτηση:

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ενδείκνυται να φάω μια μέρα πριν βουτηξω??
δοκίμασα με το να φάω κρέας το βράδυ και το πρωί βουτιά και ήταν μεγάλη αποτυχία. Δοκίμασα να μην φάω τίποτα βράδυ -πρωί -μεσημέρι και κατά τις 5 που πήγα να βουτηξω μαντεψτε πάλι (Μεγάλη αποτυχία)...

Οπότε αν ξέρει κάποιος τι ενδείκνυται αν είναι να βουτηξω την άλλη μέρα το πρωί ή την άλλη μέρα ατο απόγευμα θα με βοηθούσε να κόψω τους πειραματισμούς ....Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Re: Διατροφη προηγουμενης μερας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Δευ 11 Αύγ 2014, 09:34

τι εννοείς αποτυχια?

nickvts
Ονοματεπώνυμο: Απέργης Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickvts » Δευ 11 Αύγ 2014, 09:38

Θα πρέπει ο οργανισμός μας να γεμίσει με ενέργεια την προγούμενη ημέρα,
οπότε θα πρέπει να κάνεις γεύματα πλούσια σε υδατάνθρακες, πολύ ρύζι η μακαρόνια,
προσοχή στις σάλτσες και το πολύ κρέας,
το πρωινό να περιλαμβάνει κουάκερ με σταφίδες.....ή μαύρο ψωμί με μέλι!!!!

Aristomenis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aristomenis » Δευ 11 Αύγ 2014, 12:47

miker έγραψε:τι εννοείς αποτυχια?
δεν εχουν διαρκεια οι βουτιες μου..(αντεχα λιγοτερο απο οτι συνηθως)

Aristomenis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aristomenis » Δευ 11 Αύγ 2014, 12:49

nickvts έγραψε:Θα πρέπει ο οργανισμός μας να γεμίσει με ενέργεια την προγούμενη ημέρα,
οπότε θα πρέπει να κάνεις γεύματα πλούσια σε υδατάνθρακες, πολύ ρύζι η μακαρόνια,
προσοχή στις σάλτσες και το πολύ κρέας,
το πρωινό να περιλαμβάνει κουάκερ με σταφίδες.....ή μαύρο ψωμί με μέλι!!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ!!!

Άβαταρ μέλους
miker

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Δευ 11 Αύγ 2014, 12:51

μηπως εισαι γενικα κουρασμενος οποτε τι να σου κανει το φαι! Εαν δουλευεις 10-12 ωρες τι μερα μην περιμενεις και πολλα!

Aristomenis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aristomenis » Δευ 11 Αύγ 2014, 16:10

miker έγραψε:μηπως εισαι γενικα κουρασμενος οποτε τι να σου κανει το φαι! Εαν δουλευεις 10-12 ωρες τι μερα μην περιμενεις και πολλα!

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕΣ ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΑ... :shock:

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Δευ 11 Αύγ 2014, 16:32

Καλησμέρα αδερφέ.
Δοκίμασε μία μακαρονάδα με τυρί χωρίς σάλτσα την προηγούμενη το βράδυ. Αρκετή ενυδάτωση όλη την προηγούμενη μέρα γενικότερα. Καλό ύπνο το βράδυ. Για πρωινό μία φέτα μαύρο ψωμί του τόστ με μέλι και μισή μπανάνα θα σου είναι υπέρ-αρκετά. Εγώ προσωπικά χτυπάω μόνο μία βαρβατη κουταλιά μέλι. Άν μπορείς να μήν πιείς καφέ ή τσάι το πρωί θα σου κάνει καλό. Χαμομίλι, δίκταμο ή μαντζουράνα είναι σούπερ. Αν χρειάζεσαι οποσδήποτε καφέ (εγώ δεν μπορώ με τίποτα χωρίς καφέ) πιές έναν μονό ελληνικό. Άν καταφέρεις να πάς και τουαλέτα πρίν τη βουτιά θα είσαι ο καλύτερος του χωριού .
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Δευ 11 Αύγ 2014, 19:24

Η διατροφή είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας.

Μέχρι τα 30 έτρωγα λουκανικόπιτες και ομελέτες το πρωί και μετά από 3 ώρες ψάρεμα.....τώρα θέλει διατροφολόγο
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Άβαταρ μέλους
phanis1
Ονοματεπώνυμο: Φάνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phanis1 » Δευ 11 Αύγ 2014, 19:35

Το μόνο σίγουρο είναι ότι καλά θα ήταν να μην φας φασολάδα :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris_fe » Δευ 11 Αύγ 2014, 20:14

Prwtaris έγραψε:Καλησμέρα αδερφέ.
Δοκίμασε μία μακαρονάδα με τυρί χωρίς σάλτσα την προηγούμενη το βράδυ. Αρκετή ενυδάτωση όλη την προηγούμενη μέρα γενικότερα. Καλό ύπνο το βράδυ. Για πρωινό μία φέτα μαύρο ψωμί του τόστ με μέλι και μισή μπανάνα θα σου είναι υπέρ-αρκετά. Εγώ προσωπικά χτυπάω μόνο μία βαρβατη κουταλιά μέλι. Άν μπορείς να μήν πιείς καφέ ή τσάι το πρωί θα σου κάνει καλό. Χαμομίλι, δίκταμο ή μαντζουράνα είναι σούπερ. Αν χρειάζεσαι οποσδήποτε καφέ (εγώ δεν μπορώ με τίποτα χωρίς καφέ) πιές έναν μονό ελληνικό. Άν καταφέρεις να πάς και τουαλέτα πρίν τη βουτιά θα είσαι ο καλύτερος του χωριού .
Να φαει τυρι το βραδυ για να αυξησει τη παραγωγη βλενας???? Και το πρωι να φαει φυτικες ινες που ειναι δυσπεπτες η αλλιως να παρει νηστικος καθαρτικα (χαμομηλι-μελι)!!!! :mrgreen: τον τελειωσες!!!!

Άβαταρ μέλους
miker

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Δευ 11 Αύγ 2014, 20:19

θα "μαλαγρωσει" (κοινως θα χεστεί) και ετσι θα εχει επιτυχια το ψαρεμα!

Άβαταρ μέλους
sprint
Ονοματεπώνυμο: Μπλετας Γιωργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sprint » Τρί 12 Αύγ 2014, 18:26

Φίλε Aristomeni σχεδόν απαντάς μόνος σου .

Και φαγωμένος και νηστικός κακώς αυτό επί τόσες ώρες φυσικά , αισθανόσουν να έχεις της ίδιες επιδώσεις .

Για την διάρκεια και επάρκεια της αντοχής σου στην βουτιά έχει βέβαια να κάνει τόσο το τι έφαγες εχτές , αλλά και το πόσο γυμνάστηκες τον περασμένο μήνα η χρόνια ανάλογα βέβαια και τι είδους δουλειά καθιστική γραφείου δηλαδή η χειρωνακτική , κάνεις .

Βέβαια αυτό που προτείνει ο Prwtaris μια χαρά είναι , από την ώρα βέβαια που εγκληματήσεις τον εαυτό σου στο μέλι γιατί ο καθένας αντιδρά διαφορετικά ανάλογα με της διατροφικές του καλές η κακές δεν έχει σημασία συνήθειες .

Βέβαια το μέλι είναι ο ποιο υγιεινός τρόπος να πάρεις χρήσιμη στης καύσεις ενέργεια στον οργανισμό .

Και λίγο πολύ όλα τα παιδιά αυτό προτείνουν όχι λιπαρά και σάλτσες και ένα θρεπτικό ανάλαφρο πρωινό , το ποιο σημαντικό γεύμα του οργανισμού για να ξεκινήσει σωστά ο μεταβολισμός .

Τα λιπαρά καθυστερούν πολύ και στο στομάχι και στο πεπτικό σύστημα για να χωνευτούν χωριά ότι είναι ανθυγιεινά όποτε καλό είναι γενικά να αποφεύγονται ας έχουν καλή ποσότητα κακών όμως σε ποιότητα θερμίδων .

Βασικό όμως είναι η εξάσκηση στην διάρκεια και αντοχή , τροχάδην και σουηδική γυμναστική που γίνετε παντού ακόμα και αν οι πολλές ώρες δουλειάς δεν σε αφήνουν να πέφτεις συχνά στην θάλασσα , που εξασκεί μυώνες αναπνευστικό βοηθώντας σε φοβερά μετά και στην γενική κατάσταση σου στην θάλασσα βοηθώντας τους μυς να αποβάλουν εύκολα το γαλακτικό οξύ που τους κουράζει και να παραλαμβάνουν περισσότερα και γρηγορότερα στοιχεία ποιο εύκολα από το λεμφικό που τους τροφοδοτεί με αυτά .

Η εξάσκηση με μια σωστή διατροφή όπως την περιγράφει ο διατροφολόγος παρακάτω θα σε βοηθήσουν στον να γίνεις καλύτερος ψαροτουφεκάς και εννοείται αυτό ισχύει για όλους μας .

Ο οποίος επισημαίνει αυτό που εύκολα ξεχνάμε την σημασία της σωστής ενυδάτωσης του οργανισμού .

Η επιστήμη μας φαίνεται ίσως λίγο υπερβολική , για μια απλή βουτιά δεν νομίζω ότι χρειάζονται όλα αυτά , άλλα για ένα σαββατοκύριακο στο τουροτούφεκο μια χαρά ακούγονται ,αν συνδυάζονται βέβαια και με συχνή σωματική προπόνηση ακόμα καλύτερα .

Α αν και εγώ σημερινός είμαι στο forum καλώς όρισες και καλώς βρεθήκαμε .

http://www.iatronet.gr/diatrofi/swsti-d ... adysi.html

:)
Αποσκότισόν με ( Διογένης προς Μ.Αλέξανδρο )

Άβαταρ μέλους
sprint
Ονοματεπώνυμο: Μπλετας Γιωργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sprint » Τρί 12 Αύγ 2014, 18:36

sprint έγραψε:Φίλε Aristomeni σχεδόν απαντάς μόνος σου .

Και φαγωμένος και νηστικός κακώς αυτό επί τόσες ώρες φυσικά , αισθανόσουν να έχεις της ίδιες επιδώσεις .

Για την διάρκεια και επάρκεια της αντοχής σου στην βουτιά έχει βέβαια να κάνει τόσο το τι έφαγες εχτές , αλλά και το πόσο γυμνάστηκες τον περασμένο μήνα η χρόνια ανάλογα βέβαια και τι είδους δουλειά καθιστική γραφείου δηλαδή η χειρωνακτική , κάνεις .

Βέβαια αυτό που προτείνει ο Prwtaris μια χαρά είναι , από την ώρα βέβαια που εγκληματήσεις τον εαυτό σου στο μέλι γιατί ο καθένας αντιδρά διαφορετικά ανάλογα με της διατροφικές του καλές η κακές δεν έχει σημασία συνήθειες .

Βέβαια το μέλι είναι ο ποιο υγιεινός τρόπος να πάρεις χρήσιμη στης καύσεις ενέργεια στον οργανισμό .

Και λίγο πολύ όλα τα παιδιά αυτό προτείνουν όχι λιπαρά και σάλτσες και ένα θρεπτικό ανάλαφρο πρωινό , το ποιο σημαντικό γεύμα του οργανισμού για να ξεκινήσει σωστά ο μεταβολισμός .

Τα λιπαρά καθυστερούν πολύ και στο στομάχι και στο πεπτικό σύστημα για να χωνευτούν χωριά ότι είναι ανθυγιεινά όποτε καλό είναι γενικά να αποφεύγονται ας έχουν καλή ποσότητα κακών όμως σε ποιότητα θερμίδων .

Βασικό όμως είναι η εξάσκηση στην διάρκεια και αντοχή , τροχάδην και σουηδική γυμναστική που γίνετε παντού ακόμα και αν οι πολλές ώρες δουλειάς δεν σε αφήνουν να πέφτεις συχνά στην θάλασσα , που εξασκεί μυώνες αναπνευστικό βοηθώντας σε φοβερά μετά και στην γενική κατάσταση σου στην θάλασσα βοηθώντας τους μυς να αποβάλουν εύκολα το γαλακτικό οξύ που τους κουράζει και να παραλαμβάνουν περισσότερα και γρηγορότερα στοιχεία ποιο εύκολα από το λεμφικό που τους τροφοδοτεί με αυτά .

Η εξάσκηση με μια σωστή διατροφή όπως την περιγράφει ο διατροφολόγος παρακάτω θα σε βοηθήσουν στον να γίνεις καλύτερος ψαροτουφεκάς και εννοείται αυτό ισχύει για όλους μας .

Ο οποίος επισημαίνει αυτό που εύκολα ξεχνάμε την σημασία της σωστής ενυδάτωσης του οργανισμού .

Η επιστήμη μας φαίνεται ίσως λίγο υπερβολική , για μια απλή βουτιά δεν νομίζω ότι χρειάζονται όλα αυτά , άλλα για ένα σαββατοκύριακο στο τουροτούφεκο μια χαρά ακούγονται ,αν συνδυάζονται βέβαια και με συχνή σωματική προπόνηση ακόμα καλύτερα .

Αποσκότισόν με ( Διογένης προς Μ.Αλέξανδρο )

Aristomenis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aristomenis » Τρί 12 Αύγ 2014, 19:00

sprint έγραψε:Φίλε Aristomeni σχεδόν απαντάς μόνος σου .

Ωραίο άρθρο ευχαριστώ !! Καλώς όρισες και εσύ στην παρέα που από ότι φαίνεται είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι περίμενα!!

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”