Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Re: εξισωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Κυρ 04 Σεπ 2016, 20:30

Τοτε ισως να εχει φορτωθει το συστημα με βλενες και σε εμποδιζει σε ενα απο τα αυτια να εξισωσεις. Συνηθως οταν με πιανει εμενα και συμβαινει ακομα και στα ρηχα που βουταω (μιλαμε ακομα για 2-3μετρα), πινω το διαλυμμα που εχω στην σημαδουρα και επειτα οπως λεει και ο γιατρος ο Λουλουδης αρμεγω τις βλενες με το στομα και τις φτυνω. Επειτα δουλευουν ολα ρολοι. Να αποφευγεις να φυσας την μυτη γιατι μπορει να στειλεις βλενες μεσω των ευσταχιανων στο μεσο αυτι και μετα να οικονομησεις μεση ωτιτιδα.

Και γενικοτερα μηπως εχεις τιποτα μικροκρυωματα ή κανεις χρηση κλιματιστικου και ειναι επιβαρημενο ολο το συστημα σου;

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Κυρ 04 Σεπ 2016, 20:35

learner έγραψε:Τοτε ισως να εχει φορτωθει το συστημα με βλενες και σε εμποδιζει σε ενα απο τα αυτια να εξισωσεις. Συνηθως οταν με πιανει εμενα και συμβαινει ακομα και στα ρηχα που βουταω (μιλαμε ακομα για 2-3μετρα), πινω το διαλυμμα που εχω στην σημαδουρα και επειτα οπως λεει και ο γιατρος ο Λουλουδης αρμεγω τις βλενες με το στομα και τις φτυνω. Επειτα δουλευουν ολα ρολοι. Να αποφευγεις να φυσας την μυτη γιατι μπορει να στειλεις βλενες μεσω των ευσταχιανων στο μεσο αυτι και μετα να οικονομησεις μεση ωτιτιδα.

Και γενικοτερα μηπως εχεις τιποτα μικροκρυωματα ή κανεις χρηση κλιματιστικου και ειναι επιβαρημενο ολο το συστημα σου;
Φιλε εχω κεντρισει την προσοχη μου ότι πιο πολύ με πιανει καλοκαιρι μεχρι φθινοπωρο που βαζω κλιματιστικο.αλλα ακοκμα και με χρισι αποσιμφοριτικου ολη την βδομαδα θα με επηρεαζε τοσο το κλιματιστικο?παντως στην καθημερινοτιτα μου δεν εχω κανενα απολυτος θεμα να φαντασεις ότι οταμ περπαταω και κουνάω το σαγονι το αθτι αυτό εξησωνει αμεσως.....δεν θα με επηρεαζε το κλιματιστικο και στην καθημερινοτητα?

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Κυρ 04 Σεπ 2016, 20:45

Κοιτα ουτε γιατρος ειμαι αλλα ουτε και κανας εμπειρος. Τρια χρονια εχει που ασχολουμαι με το ψαροτουφεκο και Δοξα Τω Θεω εχω μαθει αυτα τα χρονια αρκετα πραγματα, ειτε μεσω σεμιναριων (ενα μεγαλο ευχαριστω εδω στο κλαμπ της Ξανθης και στα ατομα που προσκληθηκαν και εδωσαν απλοχερα αυτην την γνωση και προπαντως δωρεαν), ειτε μεσω ιντερνετ.

Και εγω εχω παρατηρησει οτι γενικα το κλιματιστικο επιβαρυνει. Πολλες φορες ακομα και το καλοκαιρι εχω φλεγματα αλλα και βλενες που δειχνουν κρυωματα. Αρα για μενα τουλαχιστον οσο γινεται περιορισμενη χρηση, Και πριν την βουτια (απο το σπιτι κανα μισαωρο πριν βουτηξεις) κανε πλυση με διαλυμμα 0,9% για να καθαρισει το συστημα. Ποτε μην κανεις πλυση με θαλασσινο νερο πριν την βουτια ή την ωρα που βουτας. Θα γεμισεις φουλ βλενες και θες κανα μισαωρο για να ηρεμησει το συστημα.

Αυτα ολα προσωπικα. Εαν εχω λαθη ας με διορθωσει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια. :)

Επισης οσο μπορεις απεφευγε αποσυμφορητικα και γενικοτερα φαρμακα.

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Κυρ 04 Σεπ 2016, 21:03

learner έγραψε:Κοιτα ουτε γιατρος ειμαι αλλα ουτε και κανας εμπειρος. Τρια χρονια εχει που ασχολουμαι με το ψαροτουφεκο και Δοξα Τω Θεω εχω μαθει αυτα τα χρονια αρκετα πραγματα, ειτε μεσω σεμιναριων (ενα μεγαλο ευχαριστω εδω στο κλαμπ της Ξανθης και στα ατομα που προσκληθηκαν και εδωσαν απλοχερα αυτην την γνωση και προπαντως δωρεαν), ειτε μεσω ιντερνετ.

Και εγω εχω παρατηρησει οτι γενικα το κλιματιστικο επιβαρυνει. Πολλες φορες ακομα και το καλοκαιρι εχω φλεγματα αλλα και βλενες που δειχνουν κρυωματα. Αρα για μενα τουλαχιστον οσο γινεται περιορισμενη χρηση, Και πριν την βουτια (απο το σπιτι κανα μισαωρο πριν βουτηξεις) κανε πλυση με διαλυμμα 0,9% για να καθαρισει το συστημα. Ποτε μην κανεις πλυση με θαλασσινο νερο πριν την βουτια ή την ωρα που βουτας. Θα γεμισεις φουλ βλενες και θες κανα μισαωρο για να ηρεμησει το συστημα.

Αυτα ολα προσωπικα. Εαν εχω λαθη ας με διορθωσει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια. :)

Επισης οσο μπορεις απεφευγε αποσυμφορητικα και γενικοτερα φαρμακα.
καλο είναι να μην παιρνεις φαρμακα αλλα αμα χρειαστεί φιλε τα παιρνω.γιατι είναι μεγαλη μαλακια να εισια κομπλε και να μην μπορεις να βουτήξεις από μια βλακεια.

Zacg
Ονοματεπώνυμο: Zac Giorgos

Re: Τεχνικές,προβλήματα,λύσεις στην εξίσωση πίεσης,...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Τρί 28 Απρ 2020, 20:03

Καλησπέρα παιδια μια ερωτηση.εγω εξισωνω με valsava αλλα εξισωνει μονο το αριστερο αυτι για να εξισωσει το δεξί μόνο αν κολήσω το πιγουνι μου στο στήθος.Ξερετε τι μπορει να φταιεί;η καμια λύση;Σας ευχαριστω!

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 28 Απρ 2020, 20:19

Δες ένα ωρλ καταρχήν
Δεν είναι όλα τα αυτιά και οι μύτες ίδια να ξέρεις
Σε καμία περίπτωση μην το πιέσεις όσο σε παίρνει, μετά σταματάς
Ψάξτο για σχολείο όπου εκεί θα σου δείξει κάποιος έμπειρος πολλά πράγματα

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Τρί 28 Απρ 2020, 20:30

sparos έγραψε:
Τρί 28 Απρ 2020, 20:19
Δες ένα ωρλ καταρχήν
Δεν είναι όλα τα αυτιά και οι μύτες ίδια να ξέρεις
Σε καμία περίπτωση μην το πιέσεις όσο σε παίρνει, μετά σταματάς
Ψάξτο για σχολείο όπου εκεί θα σου δείξει κάποιος έμπειρος πολλά πράγματα
Γνωριζει πανω κατω τι κοστος έχει;

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 28 Απρ 2020, 21:24

καλησπερα και απο δω Γιωργο :)

Σιγουρα ενας ειδικος θα σου δωσει τη σωστη απαντηση.
Δλδ Γιατρος αν εχεις καποιο θεμα ή δασκαλος ελευθερης αν ειναι απλα τεχνικο το προβλημα.

Καθαρα συμβουλευτικα και μιλοντας για εμενα μονο, επειδη αυτο που αναφερεις το αντιμετωπισα στο παρελθον και εγω συχνα .
Εξισωνει το αριστερο αμεσως. Ενω το δεξι είτε με το σαγονι κολλημενο στο στηθος ειτε με κινηση λίγο προς τα δεξια - αριστερα το κεφαλι.

Η λυση τελικα βρεθηκε στη χαλαρωση και την ηρεμια πριν την βουτια.
Οταν το συνηθισεις ολα πανε στον αυτοματο.

Μιλαω απο προσωπικη καθαρα εμπειρια.

Οπως ειπαν σωστα ττα παιδια παραπανω:
Ποτε μή πιεσεις μια εξισωση.Αν δεν μπορεσεις, απλα σταματα τη βουτια και ανεβα πανω.

Τοσο απλα ετσι ωστε να αποφυγεις δυσαρεστα προβληματα (Τα οποια πιστεψε με χωρις να θελω να σε τρομαξω η θαλασσα δέν συγχωρει) :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 28 Απρ 2020, 23:02

Η εξισωση ηταν και θα ειναι παντα κατι σχετικα δυσκολο και για μένα.
Καθε αρθρωπος ειναι διαφορετικος (ωτορινολαριγγοκογικα) και είναι πολλα που μπορεί να επηρεάζουν
Η σειρα πραγματι ειναι ωρλ και σχολειο.
Μονος σου μπορεις να δοκιμασεις καποια πραγματα, με κυριοτερο για μενα την σωστη ενυδάτωση πριν και κατα την διάρκεια της εξόρμησης.
Επισης εγω που ειμαι πολυ σφιχτός στις εξισώσεις και εχω δοκιμασει παρα πολλά, τελικα εχω καταφερει να βουτάω μονο με ενα τροπο.
Κλείσιμο μύτης και για να εξισωσω καταπινω.
Αρκετά συχνά και εννοείται πριν νιώσω οποιοδήποτε πονο .
Ψαξου λοιπον ρωτα δοκίμασε (στα ρηχά παντα) και προσπαθησε να βρεις τον δρομο σου.
Είναι μια ενασχοληση η ελευθερη καταδυση που μοιαζει λιγο με παζλ.
Πολλα κομματια που πρεπει να μπουν στην σωστη θεση.
Ισως γι αυτο και να ειναι τοσο ελκυστικη after all.. :wave:

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Τετ 29 Απρ 2020, 17:40

peskandritsas έγραψε:
Τρί 28 Απρ 2020, 23:02
Καθε αρθρωπος ειναι διαφορετικος (ωτορινολαριγγοκογικα) και είναι πολλα που μπορεί να επηρεάζουν
Μονος σου μπορεις να δοκιμασεις καποια πραγματα, με κυριοτερο για μενα την σωστη ενυδάτωση πριν και κατα την διάρκεια της εξόρμησης.
Επισης εγω που ειμαι πολυ σφιχτός στις εξισώσεις και εχω δοκιμασει παρα πολλά, τελικα εχω καταφερει να βουτάω μονο με ενα τροπο.
Ψαξου λοιπον ρωτα δοκίμασε (στα ρηχά παντα) και προσπαθησε να βρεις τον δρομο σου.
Καλησπέρα μίλησα είδη για σχολή περιμένω το τηλεφωνημα του καλό θα κάνει κακο δεν κάνει :)

Zacg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 30 Απρ 2020, 09:49

Zacg έγραψε:
Τετ 29 Απρ 2020, 17:40
peskandritsas έγραψε:
Τρί 28 Απρ 2020, 23:02
Καλησπέρα μίλησα ήδη για σχολή περιμένω το τηλεφωνημα του καλό θα κάνει κακο δεν κάνει :)

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”