Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

ENT X-DIVER
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 13:31

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Δευ 10 Ιουν 2013, 02:14

Και κατι τελευταιο Φιλε μου.
Σε Αντικειμενικες εμβοες, δηλ σε εμβοες που ο γιατρος στεινει αυτι και ΑΚΟΥΕΙ το ζζζζζζζ του ασθενους, εχει επιχειρηθει διατομη του ακουστικου νευρου. Πληρης απωλεια ακοης με την ελπιδα να χαθουν και οι εμβοες. Οι ακοη χαθηκε, τα καταφεραμε :) , οι εμβοες οχι.
Και κατι ακομα. Ολοι θελουν φαρμακο για να φυγουν οι εμβοες. Κατι μαγικο!!!! Αλλα αν ο γιατρος τους πει να ποφευγουν θορυβους ( υπ'οψιν οτι στατιστικα οι εμβοες οφειλονται κατ'αρχας σε βαρηκοια απο θορυβο η ακουστικο τραυμα) δηλ οχι Bar. οχι πυροβολισμους, πλακατζικια, κτυπηματα σε λαμαρινες, τρυπανια και οτι παραγει ηχο πανω απο 80 DbHL Κανεις ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.....

Φιλικα παντα!!

pilot88
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 16:50
Ονοματεπώνυμο: panos kamenos

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pilot88 » Δευ 10 Ιουν 2013, 03:57

Φιλε Μιλτο δε μπορω παρα να παραδεχτω οτι υπαρχει κινδυνος μεγαλος να κανεις ακομα χειροτερη τη κατασταση οταν το ψαχνεις μονο σου. Σε αυτο εχεις δικαιο κ το εγραψα παραπανω. Οπως επισης εχεις δικαιο στο οτι οι ωρλ και καθε γιατρος αλλος δεν ειναι Θεος να μπορει να κανει τα παντα. Απλα τονιζω το επιπεδο που φτανουν καποιοι ανθρωποι,κυριως λογο των εμβοων ,οχι τοσο της βαρηκοιας , να γινονται πραγματικα πειραματοζωα. Επειδη κ γω επαθα αυτο το αγνωστο συνδρομο κ επειδη κ γω ειχα τρομακτικες εμβοες τις πρωτες μερες, ξερω πως ειναι,ξερω πως νιωθουν. Οποτε καταλαβαινω οτι θα κανα κ γω τα παντα ,θα περνα και οφ-λειμπελ φαρμακα μπας κ το διορθωσω ,διοτι το να ζει κανεις με τις εμβοες σημαινει αυτοματα μειωση του επιπεδου ζωης. Καποιοι λενε οκ αφου ετσι ειναι τα πραματα ας ειναι, καποιοι απλα δε το δεχονται και κανεις δε μπορει να τους ''κριτικαρει''

Εγω απο τη πλευρα μου δε πηρα κανενα φαρμακο εκτος απο αγγειοδιαστολικα που τα δωσε οχι ωρλ αλλα νευρολογος ,και λιγο ζαναξ για να ηρεμησω το οποιο το κοψα μετα τις πρωτες 15 μερες.Πηρα ομως μεγαλη δοση βιταμινων/βοτανων και βελτιωσα το τι τρωω,για το λογο οτι φοβαμαι για παρενεργειες απο φαρμακα. Καποιος αλλος με χειροτερο ακοογραμμα απο μενα ισως να δοκιμαζε και αλλα. Δεν εχει κανεις δικαιο αλλα ουτε και αδικο στο παρων θεμα,απλα συζητηση κανουμε χωρις, και το τονιζω ξανα αυτο, να θελω να θιξω εσενα Μιλτο η την επιστημονικη κοινοτητα.

Με τον Κ. Θανο Τζουνουπολο μιλαμε με μαιλ πριν καν βγει η δημοσιευση του. Με ενημερωσε για το τι καναν στα ποντικια που τους χορηγησαν ενα καινουργιο (2011) φαρμακο για την επιληψια και εμποδισαν την δημιουργια εμβοων. Το θεμα ειναι οτι υπαρχει χρονικο περιθωριο στο να μη γινουν μονιμες οι εμβοες οποτε ακομα και να περασει τα κλινικαλ τραιλς και να βγει στη παραγωγη το φαρμακο ,λιγοστες πιθανοτητες υπαρχουν για τους χρονιους παθοντες ( συμβαν >6 μηνων οπως ενημερωθηκα). Ερευνες γινονται και απο την AURIS MEDICAL και αλλες εταιρειες,αλλα πιστευω πως ειναι λιγοστες και μαζι με αυτες και οι πιθανοτητες για μια αποτελεσματικη θεραπεια σε ολα τα επιπεδα. Αν δε δωθουν λεφτα ,τοτε σκουρα τα πραματα και νομιζω πως θα συμφωνησετε και σεις μαζι μου.

Οσο για τα μαλλια,εμενα με βοηθησε το ιπποφαες και τα ω-3 γιατι εχανα κ γω :)

pilot88
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 16:50
Ονοματεπώνυμο: panos kamenos

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pilot88 » Δευ 10 Ιουν 2013, 04:07

συγνωμη τωρα ειδα και τη συνεχεια που εγραψες. Αυτο με το κοψιμο του νευρου γινοταν 20 χρονια πριν αν εχω πληροφορηθει σωστα με 50-50 αποτελεσματα και για αυτο διοτι οι εμβοες τεινουν να παρουν κεντρικο χαρακτηρα μετα απο καποιο καιρο σε πολλους αλλα οχι σε ολους τους ασθενεις. Αν κανω κατι λαθος διορθωστε με γιατι με τοσο ψαξιμο που εχω ριξει στο ιντερνετ ισως τα εχω μπερδεψει.

Υπαρχει κλινικη στη Γερμανια και Αργεντινη που σου κανουν καποιες εξετασεις και σου δινουν φαρμακα. Υποστιριζουν δε οτι μονο με συνδυασμο φαρμακων εξαλειφονται σε ποσοστα 60/100 οι εμβοες διοτι ενα μονο του δε μπορει να κανει κατι. 39/100 εμφανισε απλα καλυτερευση σε μεγαλο επιπεδο και μονο 9/100 δε παρουσιασε καποια αλλαγη μετα τη θεραπεια. Αυτο δειχνει οτι υπαρχουν οι απεικονιστικες μεθοδοι τα φαρμακα και γενικα ολα αυτα τα οποια μπορουν να γιατρεψουν ασθενεις. Λεφτα να χεις μονο...... δυστυχως 30.000 δολλαρια παει το μαλλι εκει......

Οσο για τους θορυβους ,εχεις απολυτο δικαιο. Αλλα ειναι πολυ δυσκολο να προστατευτεις συνεχως απο 80ντεσιμπελ+ θορυβο. Στο δρομο να περπατας και να περασει μηχανακι με εξατμιση τελειωσε. Δε θα πας και σε ενα μπαρ ? Εγω προσωπικα επειδη οδηγαω μηχανη φοραω οτοασπιδες σε μεγαλες διαδρομες και οταν πηγαινω σε μαγαζια με δυνατη μουσικη.Καποιοι θα πουν δε βαριεσαι οπως αναφερατε. Εξαρταται ποσο φοβισμενος εισαι και ποσο σε νοιαζει.

Άβαταρ μέλους
junior's gun
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Τρί 29 Νοέμ 2011, 12:35
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από junior's gun » Δευ 10 Ιουν 2013, 18:31

για ρίξτε μια ματιά & εδώ http://www.surgeryonline.gr/forum.php
άμα πάτε στην ενότητα ΩΡΛ, μας ενδιαφέρει
βουτώντας όλα όσα με κάνουν να νιώθω άσχημα επιπλέουν!!!!!!!!!! Οι σκαφάτοι μακριά μου μην πέσετε επάνω τους!!!!!!!!!

ENT X-DIVER
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 13:31

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Τρί 11 Ιουν 2013, 03:47

Φιλε Pilot χαρα μου η συζητηση μαζι σου!!
Εχεις ψαξει πολυ, ξερεις πολλα πραγματα και τον Κ. Τζιμοπουλο (ειναι πολυ προσφατο) αλλα και τις κλινικες στη Γερμανια..
Οσα γραφεις ειναι σωστα. Δεν θιγομαι... Ουτε εγω, ουτε η οποια επιστημονοσυνη μου. Ουτε μιλαω αγενως. Δεν ξερω με ποιο μιλαω εδω και για το Κοινο καλο προτιμω να γινομαι κατανοητος παρα επιστημων... :)
Λοιπον η κλινικη στη Γερμανια, αφου κανει ελεγχο και δει οτι οι εμβοες δεν ειναι ωτοσκληρυνση, ακουστικο νευρινωμα ,σκληρυνση κατα πλακας, στενωση καρωτιδων..... να μη συνεχισω καλυτερα, και αν δει οτι ειναι παλιες ξεκινα την θεραπεια. ----> Γιογκα, μουσικοθεραπεια, αυτοτροφοδοτηση,
masking με ηχους τησ φυσης, ιχνοστοιχια και φυτικα απο αμερικη, πισινα και διαλογισμο. Σου λεει τιποτα αυτο? :) 30.000 ευρω το ξενοδοχειο...!!
Η αληθεια Φιλε μου ειναι η Γνωστη. Σε καθε Χρονια δυσχερη παθηση χωρις αμμεση λυση, τα σταδια του ασθενους ειναι τεσσερα. Απορρηψης (δε συμβαινει αυτο σε μενα), αναγνωρισης (γμτ μου συναιβει). καταθλιψης (γιατι σε μενα) και αποδοχης ---> Δε γμτ παω Εμπρος!! Καποιος αυτα τα περνα σε 2 μηννες, αλλος χρειαζεται το χρονο του... Και φαρμακα πχ αντικαταθληπτικα, ηρεμιστικα...
Αυτη ειναι η Αληθεια σημερα. Αν υπηρχε φαρμακευτικη λυση θα υπηρχε ΜΙΑ ταξη φαρμακων.... Εδω υπαρχει και μουσικοθεραπεια. Απο γυρολογους εκμεταλευτες της ανθρωπινης απογνωσης.... Προς το Παρον αυτο ισχυει... Δυστυχως.

Φιλικα Μ.Β.

Υ.Σ. Για να μην δινουμε λαθος μυνηματα, επαναλαμβανω, οτι υπαρχει πληθος παθησεων που μπορει να προκαλεσουν εμβοες και ο ελεγχος τους ειναι απαραιτητος!!

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas
Δημοσιεύσεις: 1239
Εγγραφή: Κυρ 19 Νοέμ 2006, 18:09
Τοποθεσία: Νότια Χίος

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Τρί 11 Ιουν 2013, 08:07

ENT X-DIVER έγραψε:Φιλε Pilot χαρα μου η συζητηση μαζι σου!!
Εχεις ψαξει πολυ, ξερεις πολλα πραγματα και τον Κ. Τζιμοπουλο (ειναι πολυ προσφατο) αλλα και τις κλινικες στη Γερμανια..
Οσα γραφεις ειναι σωστα. Δεν θιγομαι... Ουτε εγω, ουτε η οποια επιστημονοσυνη μου. Ουτε μιλαω αγενως. Δεν ξερω με ποιο μιλαω εδω και για το Κοινο καλο προτιμω να γινομαι κατανοητος παρα επιστημων...
Λοιπον η κλινικη στη Γερμανια, αφου κανει ελεγχο και δει οτι οι εμβοες δεν ειναι ωτοσκληρυνση, ακουστικο νευρινωμα ,σκληρυνση κατα πλακας, στενωση καρωτιδων..... να μη συνεχισω καλυτερα, και αν δει οτι ειναι παλιες ξεκινα την θεραπεια. ----> Γιογκα, μουσικοθεραπεια, αυτοτροφοδοτηση,
masking με ηχους τησ φυσης, ιχνοστοιχια και φυτικα απο αμερικη, πισινα και διαλογισμο. Σου λεει τιποτα αυτο? 30.000 ευρω το ξενοδοχειο...!!
Η αληθεια Φιλε μου ειναι η Γνωστη. Σε καθε Χρονια δυσχερη παθηση χωρις αμμεση λυση, τα σταδια του ασθενους ειναι τεσσερα. Απορρηψης (δε συμβαινει αυτο σε μενα), αναγνωρισης (γμτ μου συναιβει). καταθλιψης (γιατι σε μενα) και αποδοχης ---> Δε γμτ παω Εμπρος!! Καποιος αυτα τα περνα σε 2 μηννες, αλλος χρειαζεται το χρονο του... Και φαρμακα πχ αντικαταθληπτικα, ηρεμιστικα...
Αυτη ειναι η Αληθεια σημερα. Αν υπηρχε φαρμακευτικη λυση θα υπηρχε ΜΙΑ ταξη φαρμακων.... Εδω υπαρχει και μουσικοθεραπεια. Απο γυρολογους εκμεταλευτες της ανθρωπινης απογνωσης.... Προς το Παρον αυτο ισχυει... Δυστυχως.

Φιλικα Μ.Β.

Υ.Σ. Για να μην δινουμε λαθος μυνηματα, επαναλαμβανω, οτι υπαρχει πληθος παθησεων που μπορει να προκαλεσουν εμβοες και ο ελεγχος τους ειναι απαραιτητος!!
Αφού δεν υπάρχει δυνατότητα για thanks , ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤHΡΙΑ ΜΟΥ ENT X-DIVER ! =D>
ΠΕΡΙΦΗΜΗ συμβολή στη συζήτηση!
ΥΓ. Συμπλήρωσα 25 Χρόνια μόνιμες εμβοές.. \:D/

pilot88
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 16:50
Ονοματεπώνυμο: panos kamenos

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pilot88 » Τρί 11 Ιουν 2013, 21:09

Δε νομιζω να λεμε την ιδια κλινικη τοτε γιατι εγω διαβασα αλλα.Aν εννοειτε εκεινη που παιζουν με τα sound treatments ktl ktl τοτε δεν λεω αυτη. Ειναι σε συνεργασια με μια αλλη στην Αργεντινη και μετα τα τεστ ( κατι τελευταιας τεχνολογιας απεικονιστηκες μεθοδοι εγκεφαλου) σου δινουν φαρμακα σε συνδυασμο. Ουτε ολιστικες μεδοθοι ουτε τπτ τετοιο. Εχω ενα αρχειο σε pdf αν θελετε να σας το στειλω. Τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια ,ενας θεος ξερει.

Λυστε μου μια απορια αν εχετε την καλοσυνη Κ. Μιλτο. Με πιο σκεπτικο πανε οι εμβοες στον εγκεφαλο εφοσον εχουν προκληθει απο περιφερειακο προβλημα ( αιφνιδια βαρηκοια κ βλαβη σε κοχλια) ? Γιατι να γινεται αυτο? Οσο και να διαβασα δεν καταφερα να καταλαβω το μηχανισμο.

Ο κ Τζουνοπουλος μου ειπε οτι αν βγει το φαρμακο θα ειναι καλυτερο στα πρωτα σταδιο των εμβοων χωρις ομως να ειναι σιγουρος για αυτο. Ωσπου να βγει ολοι εμεις εδω θα ειμαστε χρονια παθοντες. Οποτε καταλαβαινετε την ανησυχια μου. Βρισκουν ενα φαρμακο που αποτρεπει τις εμβοες και τερμα,σταματα η ερευνα και η σπαταλη χρηματων,το προβλημα λυθηκε.....

Παναγιωτης

pilot88
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ 16 Μαρ 2013, 16:50
Ονοματεπώνυμο: panos kamenos

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pilot88 » Τετ 12 Ιουν 2013, 00:28

Υπαρχει καποια συνδεση με την αιφνιδια βαρηκοια η κωφωση και το εγκεφαλικο? υπαρχει λογος ανησυχιας δηλαδη για ενδεχομενο εγκεφαλικο μετεπειτα?

ENT X-DIVER
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2011, 13:31

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Δευ 17 Ιουν 2013, 02:10

Φιλε Pilot.
ΚΑΜΜΙΑ!!!!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 30 Αύγ 2013, 13:25

...........ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.........
Μια ερωτηση σε ατομα που πιθανον να εχουν κατι παρομοιο.......Καταρχας οι εμβοες σχεδον εξαφανιστηκαν μετα απο μια θεραπεια ,οποτε ολα καλα.
Επειδη ομως για να βρω λυση στην ωτιτιδα που ειχα ,επρεπε να περασω απο 4 διαφορετικους ΩΡΛ ,με το καθενα να δοκιμαζει διαφορετικη θεραπεια....
ενας με κορτιζονουχα ....αλλος με αντιβιωση...αλλος με φυσικα σκευασματα κτλ κτλ.......τελοσπαντων...αφου οι εμβοες περασαν μικρο το κακο,
Η ΕΡΩΤΗΣΗ μου ειναι οτι το δεξι αυτι συνεχιζει να εχει λιγες εκκρισεις ,χωρις πονο....χωρις ενοχληση ,χωρις φαγουρα γενικα απλα εχει μια μικρη εκκριση υγρου το δεξι αυτι .Μετα απο ψαρεματα λοιπον.....τι ειναι καλυτερο για να στεγνωνει το αυτι 1-2 σταγονες καθαρο οινοπνευμα ή κανα αλλο διαλυμα απο κανα φαρμακειο?

Για τυχον απαντησεις του στυλ ρωτα ΩΡΛ , σιγουρα θα ρωτησω απο τους 4 αυτον που μ ελυσε το προβλημα, αλλα αλλη η απαντηση ενως που κανει ψαροτουφεκο χρονια , και αλλη απο εναν ΩΡΛ γραφειου :P
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

GOBIOS
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί 14 Σεπ 2010, 17:05
Ονοματεπώνυμο: xristos tsimarakis
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GOBIOS » Παρ 30 Αύγ 2013, 17:26

Εγω με καθαρο οινοπνευμα, ελυσα το προβλημα μου!

anestis_thegreat
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2011, 01:17

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anestis_thegreat » Παρ 30 Αύγ 2013, 18:19

Καλησπέρα

Πρωσόπικα μετα το ψάρεμα βάζω τις σταγόνες ear drop ! Εδώ κ ένα χρόνο δεν έχω πάθει ωτιτιδα!

fontass
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 15 Μαρ 2013, 22:33
Ονοματεπώνυμο: ΦΩΝΤΑΣ Π
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fontass » Παρ 30 Αύγ 2013, 21:01

οινοπνευμα πανω στη μπατονετα ειτε φαρμακευτικο ειτε φωτιστικο, το φωτιστικο αν το βαλεις σε ενα παραθυρο που το βλεπει ο ηλιος γινεται λευκο μετα απο μερικους μηνες

xrist1900
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 09 Οκτ 2013, 11:07

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xrist1900 » Τετ 09 Οκτ 2013, 11:17

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το μαιλ του κ.Θ.Τζουνόπουλου??

theo1965
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ 2011, 23:00
Ονοματεπώνυμο: θεοδωρος δεμηριδης

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από theo1965 » Δευ 17 Νοέμ 2014, 20:08

και εγω το επαθα την πρωτη φορα μετα απο 4 ωρεϛ ψαροντουφεκο πηγα στο κρατικο νικιαιαϛ και εκατσα δυο εβδομαδεϛ με πολυ μικρο αποτελεσμα μετα μου ηπανε για υπερβαρικο οξυγονο στο μετροποληταν και ετσι πηγα και επανηλθα οχι 100 τιϛ 100 ,80 % τη δευτερη φορα παλι μετα απο ψαρεμα επαθα παλι το ηδιο αλλα αυτη τη φορα πηγα κατευθιαν στο μετροποληταν και ετσι επανηλθα

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”