Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Άβαταρ μέλους
plits plits
Δημοσιεύσεις: 2768
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:33
Τοποθεσία: αθήνα

Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τετ 18 Ιούλ 2007, 12:30

…αιφνίδια πτώση της ακοής ή οξιά κώφωση των ελευθέρων δυτών.

Επειδή πέρασα από αυτό θέμα είπα να γράψω 2 λόγια.

Πως εκδηλώνεται;
Έχεις απώλεια ακοής μερική ή ολική χωρίς απαραίτητα να σχετίζεται με τραυματισμό οπότε εμφανίζεται χωρίς πόνο και συνοδεύεται και από βουητά. Επειδή η βλάβη εντοπίζεται στην περιοχή του κοχλία και του ακουστικού νεύρου (;) μπορεί να παρουσιαστούν και ίλιγγοι .

Πού οφείλεται;
Οι λόγοι κατά κάποιους ιατρούς δεν συνδέονται απαραίτητα με την ελ. Κατάδυση αλλά σαν ομάδα παρουσιάζει αυξημένα ποσοστά .έτσι μπορεί να συμβεί από σφίξιμο ,από στρες από τραυματισμό ή ισχαιμικό επεισόδιο σε ευρύτερη περιοχή .
Η τελευταία περίπτωση μας αφορά παραπάνω γιατί μια ψύξη στην περιοχή του αυχένα ή ένα κρύωμα σε συνδυασμό με κατάδυση μπορεί να οδηγήσει σε αυτό το δυσάρεστο αποτέλεσμα.
Μια άλλη θεωρίαΚαι ασπάζεται μια μερίδα ιατρών για τα αιτία αυτή που περιγράφει το περιστατικό ως ‘οξιά κώφωση των ελευθέρων δυτών’ προσδίδει ένα ακόμα ενδεχόμενο οπού το συνδέει άμεσα με την έλ. Κατάδυση δηλαδή ότι λόγω έλλειψης οξυγόνου διμιουργίτε μια ενζυμηκή ανωμαλία που στην συνέχεια οδηγεί σε κακή διαχείριση του δικού μας οξυγόνου οπού δημιουργούνται ελεύθερες ρίζες οπού αλίώνουν τους ιστούς.
Αυτό είναι πιθανότερο να συμβεί σε ΜΙΚΡΑ ΒΑΘΗ από επαναλαμβανόμενες βουτιές γιατί λόγω της χαμηλής μερικής πίεσης του οξυγόνου η απορρόφηση από τους ιστούς είναι μικρή και είναι πιθανότερο να δημιουργηθούν ελεύθερες ρίζες

Πως θεραπεύεται;
Αυτά τα περιστατικά χρειάζονται άμεση φαρμακευτική αγωγή οπότε με την παραμικρή ενόχληση τρέχουμε στον ΩΡΛ , ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος και αν το αφήσουμε πολύ υπάρχει κίνδυνος για μόνιμες βλάβες .
Η εισαγωγή στο νοσοκομείο αν η περίπτωση είναι βαριά είναι πολύ πιθανή.

Πως προλαμβάνεται ;
Αν είμαστε κουρασμένοι ή κρυωμένοι δεν πάμε για βουτιά επίσης η αερόβια άσκηση βοήθα τον οργανισμό να ‘μάθει ‘να διαχειρίζεται το οξυγόνο σωστότερα σε δύσκολες συνθήκες. Τα αντιοξυδοτικά βοηθούν (όπως η βιταμίνη Ε) γιατί μπορούν να εξουδετερώσουν τις ελεύθερες ρίζες .

Το δικό μου συμπέρασμα
Δεν βγάζεις άκρη με τους γιατρούς αλλα και εγώ γιατρός δεν είμαι, οι παραπάνω παράγραφοι είναι ότι μου παν οι γιατροί που επισκευθικα (μαζί με του νοσοκομειου 5 μεταξύ αυτόν ένας υπερβαρικος και ένας νεροωτοολόγος) οπότε ενδεχόμενος τεχνικά κάπου να μπάζει.
Παρόλα αυτά ο στόχος μου είναι ναεπισιμάνω την σοβαρότιτα του θέματος και τίποτα παραπάνο.

hektoras
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Τετ 06 Ιουν 2007, 12:37

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hektoras » Τετ 18 Ιούλ 2007, 12:35

Εσένα από τι προκλήθηκε?

Άβαταρ μέλους
plits plits
Δημοσιεύσεις: 2768
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:33
Τοποθεσία: αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τετ 18 Ιούλ 2007, 13:50

hektoras έγραψε:Εσένα από τι προκλήθηκε?
Δεν ξερουν.

Μαθητής
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Δευ 18 Δεκ 2006, 23:23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαθητής » Τετ 18 Ιούλ 2007, 21:31

Κώστα συνδέετε το περιστατικό με την προσπάθεια σου να ξεβραχώσεις τον μεγάλο ροφό ή όχι ;

Άβαταρ μέλους
kostasr
Δημοσιεύσεις: 3381
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 16:43
Ονοματεπώνυμο: Τριανταφύλλου Κών/νος
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasr » Πέμ 19 Ιούλ 2007, 07:02

Εξαιρουμένου του Κωστή γνωρίζω άλλο ένα άτομο το οποίο έχει παθει το ίδιο ΔΥΟ φορές, και μετά από πολυήμερη εισαγωγή στο νοσοκομείο, με αγωγή επανήλθε 100%. Το συγκεκριμένο άτομο, επειδή είναι αγχώδης τύπος κάθε φορά που στρεσάρεται έντονα έχει την ίδια βοή στο αυτί του. Μάλιστα ήμουν αυτόπτης μαρτυρας στο εξής περιστατικο:
Την δευτερη φορά στο νοσοκομείο, η ακοή του είχε επανέλθει στο 95%(αποτελεσμα ακουογράμματος) την επόμενη θα έπαιρνε εξιτήριο. Το ίδιο βράδυ επειδή έγινε κάτι στην δουλειά του αγχώθηκε πάρα πολύ(τον ειδοποιήσανε τηλεφωνικώς). Πάει την επόμενη για ακουόγραμμα, στο ίδιο μηχάνημα, και το αποτέλεσμα η ακοή του στο ίδιο αυτί 50%(45% κάτω)!!!!!!!!!

Έμεινε άλλες 10 ημέρες μέσα και οι γιατροί απλώς του έδιναν 1 υπνοστεντόν πρωι βράδυ!!!

ΥΓ:Για να αλαφρώσουμε το θέμα, ο Κώτσος το έπαθε από υπερπροσπάθεια με γυναίκα στο κρεβάτι..........

Άβαταρ μέλους
plits plits
Δημοσιεύσεις: 2768
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:33
Τοποθεσία: αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Πέμ 19 Ιούλ 2007, 09:18

Μαθητής έγραψε:Κώστα συνδέετε το περιστατικό με την προσπάθεια σου να ξεβραχώσεις τον μεγάλο ροφό ή όχι ;

Χα εδώ μπαίνει ο παράγοντας απερισκεψία γιατί εγώ το έπαθα Τετάρτη και την Κυριακή πήγα και ξανά βούτηξα οπού έπιασα και το ψαρί.

Άβαταρ μέλους
kar-mak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Δευ 19 Φεβ 2007, 02:26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kar-mak » Πέμ 19 Ιούλ 2007, 10:07

και δεν ειναι λιγοι πλεον οι ημικουφοι με εμβοες.πολυ σημαντικο για εμενα(παθων)οι σωστες ταυτοχρονες(κανεις ζημια στο ηδη εξισωμενο αυτι,στην προσπαθεια να εξισωσεις και στο αλλο) και στα δυο αυτια χωρις πιεση εξισωσεις.και για οσους εξισωνουν με το χερι στη μυτη,ο φακος μπορει να γινει αιτια καθως αποδιοργανωνει το ελευθερο χερι και καθυστερει τις εξισωσεις.απροετοιμαστες εσπευσμενες υπο ενθουσιασμο καταδυσεις για δευτερωματα-βοηθεια στο ζευγαρι ειναι εξισου επικινδυνες.
προσοχη σε οσους επιθυμουν να συνεχισουν να απολαμβανουν την απολυτη σιγη.οι υπολοιποι συγχαρητηρια αποκτησαμε ενα συναγερμο που μπορει να μας σωσει απο εγκεφαλικα και καρδιοπαθειες στο μελλον.οταν σφυραει χαλαρωστε.

Άβαταρ μέλους
geogiann
Δημοσιεύσεις: 3301
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 17:11
Τοποθεσία: Α. Αττική σκέτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geogiann » Πέμ 19 Ιούλ 2007, 21:42

plits plits έγραψε:
Μαθητής έγραψε:Κώστα συνδέετε το περιστατικό με την προσπάθεια σου να ξεβραχώσεις τον μεγάλο ροφό ή όχι ;

Χα εδώ μπαίνει ο παράγοντας απερισκεψία γιατί εγώ το έπαθα Τετάρτη και την Κυριακή πήγα και ξανά βούτηξα οπού έπιασα και το ψαρί.
Kώστα σε ματιάξανε!!!
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
diveraki
Δημοσιεύσεις: 1496
Εγγραφή: Τρί 21 Νοέμ 2006, 15:44

εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diveraki » Παρ 06 Ιουν 2008, 18:45

-Γιατρε μου δεν ακουω καλα
-Μπες να κανουμε ενα ακουογραμμα, οταν ακους να πατας το μπουτον, να το πατας μονο οταν εισαι σιγουρη
-οκ
ξεκιναμε
-...
με κοιταει
-...
με ξανακοιταει
-καποτε κατι ακουσα, το πατησα

Να μην τα πολυλεω, αποτελεσμα κωφωση απο το αριστερο 15%-20% ](*,)
Πριν απο δυο χρονια ημουν καπου στο 5%-10%

Γι αυτο πρεπει να ερχεσαι καθε ενα-δυο χρονια να κανουμε ελεγχο μου λεει
Οκ θα ερχομαι, θα βοηθησει σε κατι γιατρε?

Με κοιταξε κ χαμογελασε..απαντηση σε αυτην την ερωτηση δεν εχει..

Σχολιο του φιλου μου του πλιτς "ωραια, τωρα που κουφαθηκες κ συ, δεν θα αισθανομαι μοναξια!"


Περαστικα μας

Άβαταρ μέλους
B.RenStorMinG
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Παρ 01 Δεκ 2006, 15:36
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Ρένεσης
Τοποθεσία: Ζάκυνθος/Θεσσαλονίκη

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από B.RenStorMinG » Παρ 06 Ιουν 2008, 18:56

Κι αναρωτιομουν..."Γιατι φωναζει στο δελτιο..." :?

Μακαρι να ειναι περαστικα....
Εικόνα
ΑΝΗΨΙΕ! ΑΝΗΨΙΕ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ!

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep
Δημοσιεύσεις: 3609
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 02:34
Ονοματεπώνυμο: sakis v.
Τοποθεσία: "Τέρμα Θεού....αρχή Αλλάχ!!!"

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Παρ 06 Ιουν 2008, 19:15

:beg: perastika soy...!!!
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
plits plits
Δημοσιεύσεις: 2768
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 09:33
Τοποθεσία: αθήνα

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Παρ 06 Ιουν 2008, 19:57

Welcome to the club!!! :mrgreen: :mrgreen:


Είμαστε παντού!!! εννοείται ότι διαβάζεις αυτή την υποσημείωση κουφοί είμαστε όχι στραβοί
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!

INBLUE
Δημοσιεύσεις: 8804
Εγγραφή: Σάβ 01 Μαρ 2008, 12:37
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis
Τοποθεσία: ΣΗΤΕΙΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Παρ 06 Ιουν 2008, 20:06

περαστικα σου!
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
atasos
Δημοσιεύσεις: 1457
Εγγραφή: Πέμ 31 Ιαν 2008, 17:49
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεάκος Τάσος
Τοποθεσία: Χανιά

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από atasos » Παρ 06 Ιουν 2008, 21:42

Ευτυχία μην στεναχωριέσαι. Εμείς οι κουφοί ακούμε ότι μας συμφέρει...
Ανδρεάκος Τάσος
"wet and happy"

giorgos72
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2007, 10:51

Re: εις ώτα μη ακουόντων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos72 » Παρ 06 Ιουν 2008, 22:39

Είμαστε πολλοί τελικά

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”