προθερμανση πριν τη βουτια

Άβαταρ μέλους
VangelisK

προθερμανση πριν τη βουτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VangelisK » Τρί 24 Ιαν 2012, 19:43

Με αφορμη το θεμα για την αιμοπτυση (http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 4&start=15) οπου αναφερθηκε επανειλημμένα οτι καλο ειναι να γινεται προθερμανση πριν τις βουτιες μας, ηθελα να ρωτησω πως πρεπει να γινεται μια σωστη προθερμανση.
ειναι νομιζω χρησιμο για ολους.
ΥΓ ανοιγω αλλο θεμα πρωτον για να μη σπαμαρω και δευτερον γιατι πιστευω αξιζει ξεχωριστο θεμα
Βαγγελης

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: προθερμανση πριν τη βουτια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 24 Ιαν 2012, 19:59

Δεν ειμαι εκπαιδευτης ουτε γυμναστης αλλα βασει προσωπικης εμπειριας πριν την βουτια και αν εχεις σκοπο να ψαρεψεις βαθεια καλο ειναι να κανεις θωρακικες διατασεις οπως ανοιγματα χεριων κ.λ.π. τις οποιες καλο ειναι να στις δειξει καποιος εκπευδευτης ελευθερης καταδυσης η καποιος γυμναστης η ακομα και καποιος φιλος που τις εχει διδαχτει, αυτο θα ζεστανει τον οργανισμο σου και τον πνευμονα σου και θα τον προστατεψει απο τραυματισμους,υπαρχουν ακομα και ασκησεις γιογκα που βοηθουν πολυ που στηριζονται στην αναπνοη.Εγω ασκησεις τετοιες εμαθα απο σχολεια ελευθερης, σεμιναρια και απο βιβλια. Ειναι πολυ καλο να κανεις διατασεις ακομα και στο σπιτι αμα εχεις χρονο και με τον καιρο ο πνευμονας σου θα αποκτησει ελαστικοτητα και ανοχη στην πιεση :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Αρης1978

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρης1978 » Τρί 24 Ιαν 2012, 21:03

Με τις θωρακικές διατάσεις διατείνονται οι μύες του θωρακικού κλωβού άντε και κάποιοι αναπνευστικοί, ο πνευμονικός ιστός όχι. Για να καταφέρει να διαταθεί ο πνευμονικός ιστός θα πρέπει να έχει γίνει ο θώρακας "λάστιχο" και μετά με κάποιες συνδιαστικές αναπνευστικές - διατατικές ασκήσεις μπορεί να γίνει κάτι. Αυτές τις ασκήσεις όμως είναι καλό κάποιος που ενδιαφέρεται να τις μάθει από κάποιον εκπαιδευτή ελ. κατάδυσης και μόνο που ξέρει, γιατί μπορεί κάλλιστα αντί για καλό να προκαλέσουν τραυματισμούς και πολλές άλλες επικίνδυνες καταστάσεις. Και πριν ρωτήσει κάποιος κάτι, δεν είμαι εκπαιδευτής ελ.κατάδυσης ούτε έχω περάσει κάποιο σχολείο.
Καλύτερα να χαθώ από το πάθος μου, παρά να χάσω το πάθος μου............

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Τρί 24 Ιαν 2012, 21:25

διατασεις αναπνευστικες, pack και reverse pack.

αλλα για να κανετε κατι τετοιο πρεπει να τις διδαχτητε απο καποιον.

οποιαδηποτε ιντερνιτικη συμβουλη,ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτα για να μην εχετε κανα τραυματισμο,και κανα σοβαρο προβλημα.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 24 Ιαν 2012, 22:06

απλά εγώ ξεκινώ με ρηχές βουτιές και μικρές άπνοιες το ψάρεμα και μετά σιγά σιγά φτάνω στα επιθυμητά επίπεδα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Τρί 24 Ιαν 2012, 22:55

thalassa50 έγραψε:απλά εγώ ξεκινώ με ρηχές βουτιές και μικρές άπνοιες το ψάρεμα και μετά σιγά σιγά φτάνω στα επιθυμητά επίπεδα :)
Σωστός :thumbsup:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Άβαταρ μέλους
PARAS
Ονοματεπώνυμο: xristos paraskeuas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PARAS » Τρί 24 Ιαν 2012, 23:40

υπαρχει και ενας ακομα καλυτερος τροπος αλλα προυποθετη να εχεις ορισμενα πραγματακια

1) να εισαι παντρεμενος

2) να εχεις κακια και ασχημη πεθερα

3) να εχεις σπαταλη γυναικα

εχουμε και λεμε λοιπον
πρωτα λες στην γυναικα οτι δεν της δινεις αλλα λεφτα για περιτα εξοδα οπως κραγιον,μεικαπ,πουδρες και γενικα ολα αυτα τα πραγματακια που βαζουν οι γυναικες ωστε να γινουνε σονι και καλα ομορφες
και ριχνεις το φταιξιμο στην ριμαδα την κριση

μετα την στελνεις στην μανα της και τις λες ............τραβα στην μανα σου να σου δωσει λεφτα μιας και με εκεινη εχετε τα ιδια γουστα επειδη μοιαζετε ....

τοτε φιλε μου να εισαι σιγουρος οτι απο το κυνηγιτο που θα φας οταν φτασεις στην θαλασσα θα εισαι σουπερ και με τα πνεομονια ορθανοιχτα ετοιμα για τρελες απνοιες :rotfl: :rotfl:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω

aliotis1
Ονοματεπώνυμο: Καλογερόπουλος Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aliotis1 » Τετ 25 Ιαν 2012, 00:29

Αγαπητοί φίλοι όπως όλες οι αθλητικές δραστηριότητες έτσι και υ/ψάρεμα χρειάζεται προθέρμανση όλων των μυικών ομάδων .
Σκεφτείτε το πρώτο πράγμα που κάνουμε μπαίνοντας στο νερό είναι η όπλιση δηλαδή ένα τράβηγμα 35-40 κιλών για μονολάστιχο όπλο,αμέσως μετά κολυμπάμε όχι πάντα στις καλύτερες συνθήκες για να φτάσουμε στα πόστα που θα βουτήξουμε και αρχίζουμε άπνοιες.Εγώ κάνω μερικές περιφορές των χεριών κάποιες διατάσεις και στο πάνω και στο κάτω μέρος του σώματος ,τις τελευταίες διατάσεις τις κάνω με άπνοια .Όταν μπω στο νερό κάνω δυο καρτεράκια μικρής διαρκείας δηλ σταματάω την άπνοια με την πρώτη πίεση δεν τοτραβάω καθόλου το δεύτερο πάντα βγαίνει ποιο μεγάλο από το πρώτο καρτέρι και όπως έγραψε και ο φίλος thalassa50 καλό είναι η σταδιακή αύξηση των χρόνων και του βάθους.Επίσης θα ήθελα να επισημάνω και εγώ με την ιδιότητα του εκπαιδευτή και αθλητή ελ/κατάδυσης ότι για ποιο προχωρημένες αναπνευστικές και μυικές ασκήσεις καλό θα ήταν να τις μάθουμε μέσα από την παρακολούθηση σχολείων η έστω σεμιναρίων που ευτυχώς διοργανώνονται συχνά έτσι ώστε να είμαστε σίγουροι για την ωφέλεια τους αλλά και για την ασφάλεια μας που πολύ σωστά επισημαίνει και ο christripoli .Βασίλης ;)

Άβαταρ μέλους
Cthulhu

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cthulhu » Πέμ 26 Ιαν 2012, 19:44

christripoli έγραψε:διατασεις αναπνευστικες, pack και reverse pack.

αλλα για να κανετε κατι τετοιο πρεπει να τις διδαχτητε απο καποιον.
+ μερικές βουτίες ρηχότερα από το βάθος "στόχο" του ψαρέματος
Χρ.Σιμάτης

http://uwfishing.blogspot.com/

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”