αναπνοες

giannis2
Ονοματεπώνυμο: giannis.mes

αναπνοες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis2 » Πέμ 04 Μαρ 2010, 12:20

ας γραψει καποιος για τις αναπνοες πριν τη καταδυση [οδηγιες]

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Re: αναπνοες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 04 Μαρ 2010, 12:30

Σε πρόσφατο σεμινάριο με τον Μανώλη Γιάνκο, αναφέρθηκε ο πιο απλός κ 'ακίνδυνος' τρόπος αναπνοών πριν απο την άναρξη της βουτιάς

1. Χαλάρωση με φυσιολογική αναπνοή
2. Μια μεγάλη εισπνοή
3. Μια μεγάλη εκπνοή
4. Μια μεγάλη εισπνοή εκμεταλλευόμενος όλο των αέρα που μπορει να χωρέσουν οι πνέυμονες και bloom!!

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 04 Μαρ 2010, 12:47

Σίγουρα το 1,3,4 δεν ανεβάζει τόσους παλμούς όσο το 1,2,3,4...

Αλλά μπορεί τα οφέλη του 2 με την πλήρη εισπνοή καθαρού αέρα να είναι περισσότερο ευεργετικά απο μια
ελάχιστη αύξηση των παλμών..

Εγώ κάνω ότι μου 'κατέβει΄την κρίσιμη στιγμή!!!

giannis2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis2 » Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:27

ευχαριστω παιδια.κατι ομως πιο προχωρημενο?

tsam261o
Ονοματεπώνυμο: tsamtsoukakis stavros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsam261o » Πέμ 04 Μαρ 2010, 20:23

Εγω , αρχαριος βεβαια , μετα απο πολυ κοπο , ψαξιμο και συζητησεις, βλεπω οτι: αν δεν σε παρει καποιος απο το χερι να σου δειξει λεπτομερως
δυο τρια πραγματακια , και να σε βοηθησει σε προσωπικο επιπεδο και οχι με γενικα βηματα, μεγαλη βελτιωση δεν γινεται......

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 04 Μαρ 2010, 20:49

tsam261o έγραψε:Εγω , αρχαριος βεβαια , μετα απο πολυ κοπο , ψαξιμο και συζητησεις, βλεπω οτι: αν δεν σε παρει καποιος απο το χερι να σου δειξει λεπτομερως
δυο τρια πραγματακια , και να σε βοηθησει σε προσωπικο επιπεδο και οχι με γενικα βηματα, μεγαλη βελτιωση δεν γινεται......
σωστος αλλα δεν βρισκεις ευκολα καποιον για να σου δειξη αν εισαι νεος οποτες καθε βοηθεια στον φιλο απο εδω μεσα πιστευω να του προσφερει παρα πολλα και ιδικα ασφαλεια (εστω και λιγη)
και εγω κανω το 1-2-3-4 αλα κοιταζω το ενα να κραταει περιπου 25-30 αναπνοες :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
enzodecana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enzodecana » Πέμ 04 Μαρ 2010, 21:31

κι εγω αρχαριος... οσο πιο πολυ χαλαρωνω στην επιφανεια τοσο πιο πολυ διαρκει η βουτια μου..........

ερωτηση....
ποτε παθαινουμε υπερκαπνια και τι ειναι αυτο. αν το ειπα λαθος ζητω συγνωμη... :good:

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 04 Μαρ 2010, 22:39

ΥΠΕΡΚΑΠΝΙΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΕΓΑΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΤΙΑ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΛΕΠΤΑ.ΑΝ ΟΙ ΒΟΥΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΕΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ! ΚΑΝΤΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ 2 ΕΠΙΠΕΔΟ.ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΟΤΙ ΛΕΕΙ!!!!! :thumbsup: :thumbsup:
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Πέμ 04 Μαρ 2010, 22:41

ΥΠΕΡΚΑΠΝΙΑ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΟΥΤΙΑ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΚΑΠΝΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΔΥΣΦΟΡΙΑΣ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Πέμ 04 Μαρ 2010, 23:36

pda έγραψε:Σε πρόσφατο σεμινάριο με τον Μανώλη Γιάνκο, αναφέρθηκε ο πιο απλός κ 'ακίνδυνος' τρόπος αναπνοών πριν απο την άναρξη της βουτιάς

1. Χαλάρωση με φυσιολογική αναπνοή
2. Μια μεγάλη εισπνοή
3. Μια μεγάλη εκπνοή
4. Μια μεγάλη εισπνοή εκμεταλλευόμενος όλο των αέρα που μπορει να χωρέσουν οι πνέυμονες και bloom!!
τα παραπανω που λεει το φιλαρακι ειναι πολυ σωστα και για μενα,, και κατα 90 της εκατο και γω αυτα κανω απλα παιζει λιγο και τα βαθη που τα κανεις αυτα δεν μπορεις να κανεις καρτερι στο 1 μετρο και να γεμιζεις σαν μπαλονι πληρεις δεν μου βγαινει σε καλο ποτε σκαω αν ομως κανω καρτερι στα 6 μετρα πληρεις ειμαι κομπλε,,,,, παιζουν και πολλα αλλα που πανω κατω κανεις και καμια παραλαγη η και μικροπουστιτσες σε χρονους και ανασες αλλα αυτα απο ανθρωπο σε ανθρωπο πηστευω αλαζουν γιατι ο καθενας ξερει των ευατο του και της δυνατοτητες του,, ειναι βασικο να μαθεις τον ευατο σου που παραδειγμα να κανεις πασο για δυναμεις που να κλεψεις μια ανασα και που πρεπει να πεις τερμα για σημερα !!!!! ετσι λεω εγω τωρα αλος μπορει να λεει αλλα τι να πω ο καθενας εχει και μια γνωμη οπως μαθει ο καθενας !!!! αλλα θελει παρα παρα παρα πολυ δουλεια και παρα παρα πολυ επαφη με την θαλασσα και καποιες βασηκες αρχες απο καποιους αλλα πανω απο ολα υπομονη μεχρι να μπεις στο νοημα ...........εδω γραφονται ωραια και απλα αλλα στην θαλασσα ειναι αλιως δεν γινονται αμεσως θελει πολυ προπονηση και ψαξιμο !!!!!!! :hello: :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Παρ 05 Μαρ 2010, 00:13

και οσο για υπερκαπνια παθαινα παρα πολυ συχνα διοτι επαναλαμβανα πολλα καρτερια στα ρηχα που εγω ψαρευω μονιμα ,, μετα ομως απο αρκετο καιρο το μαθαινεις και αυτο και κανεις κρατει σε προηδοποιη αν το πας κοντρα δεν θα μπορεις να ψαρεψεις η θα σκας, η θα ξεχνιεσαι κατω και αυτο ειναι το χειροτερο !!!! δεν γινετε ασε που εχει και αλλα κατα και στα μικρα βαθη μεχρι και ζαλαδες μεγαλες..... εχω πολλα τετοια παθηματα ,,, σε μενα απο τα πολλα καρτερια ειχα και αρηθμιες στην κανονικη αναπνοη πλεον ομως το παιρνεις χαμπαρι μαθαινεις αν και πολες φορες για πολους λογους παραδειγμα απο ψαρια η απο καποια καλα μερη που δεν κανει να τα περασεις γρηγορα και πολλα αλλα την παταω ακομα λιγο,,,, αλλα πλεον ακουω το καμπανακι και καταλαβαινω πως θα πραξω ,, μετα αναγκαζομαι και πρεπει να κατσω αρκετα παλι στην επηφανεια να ερθουν ολα σε φυσιολογικους ρυθμους και χανω χρονο αλλα δεν ειμαστε και ψαρια μην τα θελουμε ολα δικα μας !!!! και εδω παλι παιζει για μενα η γνωση των δυνατοτητων σου και το ποσο ξεσ τον ευατο σου να καταλαβαινεις καποια πραγματα να εχεις αντιληψη να ξες που θα κανεις κρατει και που οχι γιατι εισαι ποιο καλα ετοιμος !!!!! ετσι πηστευω εγω απο εμενα τωρα οπου κανω λαθος οποιος θελει βοηθαει :hello: :hello: :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

rokan
Ονοματεπώνυμο: PAPADAKHS GEORGE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rokan » Παρ 05 Μαρ 2010, 08:40

Σ Χ Ο Λ Ε Ι Ο σε παιρνουν και σου δειχνουν !!! :hello:

giannis2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis2 » Παρ 05 Μαρ 2010, 10:00

Συμφωνω με τα σχολεια.Αλλα νομιζω οτι και μεσα απο αυτο το χωρο θα μπορουσαμε να μαθουμε πολλα.Αρκει να ειναι γνωμες απο εμπειρα και υπευθηνα ατομα που δε θα εχουν προβλημα να πουν για τα <μυστικα τους>...........

Άβαταρ μέλους
proskima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από proskima » Παρ 05 Μαρ 2010, 10:45

Προσπάθησε να παρακολουθήσεις το σεμινάριο του Βλατάκη. Εμένα με βοήθησε πολύ. Διαρκεί μια μέρα και κοστίζει 80-90 €. Αξίζει τα λεφτά του.
Κι αν εξουσία, γιέ μου, στο δρόμο σε πετύχει, πες της πως πας για μια συνάντηση στην τύχη....(Τ. Ζερβός)

giannis2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis2 » Παρ 05 Μαρ 2010, 12:02

Aυτο ενοω.Γιατι να τα μαθενουμε ολα επι πληρωμης.Ας γινει αυτος ο χωρος ενα ειδος σχολειου

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”