ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΤΟΣ -ΧΧΟΝΕ

Κάτι νεο κυκλοφορεί.
Άβαταρ μέλους
ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
Ονοματεπώνυμο: Πέτρος Κουτσογιώργος

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΤΟΣ -ΧΧΟΝΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ » Δευ 19 Δεκ 2011, 23:56

Λογω του ότι τις τελευταιες μερες εχουν γραφτει , ενοηθει και παρανοηθει διαφορα πραγματα ,σχετικα με το μουλινε ΜΙΤΟΣ , της εταιρειας ΧΧ ΟΝΕ ,θεωρουμε πρεπον και σωστο να ξεκαθαρισουμε αυτά για οποια μας αφορουν.

Η απαντηση δεν αποβλεπει σε καποιο ειδος διαφημισης.

Το μουλινε ΜΙΤΟΣ ξεκινισε σαν ιδεα και αρχισε να σχεδιαζεται φθινωπορο του 2005 και βγηκε στην αγορα ανοιξη του 2009.

Βασικη γραμμη σκεψης και στοχος ηταν να βγει ένα μουλινε που θα μπορουσε να τοποθετηθει ευκολα και απλα πανω σε οποιοδηποτε τουφεκι ,χωρις να είναι προβλημα η χωρητικοτητα ,ο ογκος του και το βαρος.
Eπιπλεον θελαμε ενα μουλινε το οποιο θα εχει υψηλη ποιοτητα κατασκευης,απροβληματιστη λειτουργεια με μεγαλη διαρκεια ζωης.
Επισης ζητουμενο ηταν εστω μια καινοτομος εφαρμογη και ιδεα σε μουλινε, με πρωτοπορειακη σχεδιαση και αψογη αισθητικη.
Ένα μουλινε , που ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΟΙΑΖΕ με καποιο άλλο, εχωντας την δικη του, και όχι πλαστογραφημενη η παραποιημενη ,οπτικοκατασκευαστικη ταυτοτητα και χαρακτηρα.

Πρωτα καθοριστικε το ειδος και ο τυπος του,δηλαδη : καθετο, με διπλη στιριξη του τυμπανου,αυτοματης - ταχειας απελευθερωσης.
Αναζητωντας την βελτιστη σχεση εργονομιας και χωρητικοτητας στο τυμπανο ,πιο καταλληλη επιλογη ηταν να εχουμε τυμπανο από πλαστικο αξονα μικρης διαμετρου με μεταλικο το πλευρικο του μερος . Tο να σταθερωποιηθουν oμως οι μεταλικοι δισκοι πανω στον πλαστικο λεπτο αξονα αποτελουσε μεγα θεμα - το οποιο ξεπεραστηκε χωρις να θυσιασουμε κατι από εργονομια και χωρητικοτητα- τοσο για την λειτουργεια οσο και για την αντοχη του τυμπανου.
Ετσι λοιπον κρατουσαμε στα χερια μας ένα τυμπανο εργονομικο, ελαχιστου βαρους και ογκου με (πλαστικο αξονα μικρης διαμετρου , οπου πανω του προσαρμοστηκαν μεταλικοι δισκοι χωρις την παρεμβαση στιρηξης από κοχλιες,και διχως την συμετοχη μηχανων injection).
Εικόνα

Η ερευνα στην παγκοσμια αγορα δεν εδειξε να υπαρχει κατι παρομοιο .
Επομενως το τυμπανο από μονο του ηταν και ειχε ηδη την καινοτομο εφαρμογη και ιδεα που μας εδινε επισης , την πολυτιμη δυνατοτητα παραγωγης μουλινε σε περισσοτερα νουμερα , διαφοροποιωντας μονο την διαμετρο του δισκου . Άλλη μια πρωτοπορεια είναι και αυτή,καθως είναι το μοναδικο μουλινε στην παγκοσμια αγορα που διατιθεται σε 8 υποδιαιρεσεις .

Η βαση που θα αγκαλιαζε και θα στιριζε το τυμπανο ,επιλεχτηκε να είναι επισης μεταλικη,για λογους μηχανικης , και χωρις να καταλαμβανει μεγαλο ογκο γυρω από το τυμπανο.Ακομα μας εδινε την δυνατοτητα να φερουμε το τυμπανο σε πολύ μικρη αποσταση από την κανη και υποφυλακτηρα του οπλου ,προσδιδωντας ευκινησια του οπλου μεσα στο νερο που μεχρι τοτε συναντουσαμε μονο σε οπλα με οριζοντιο μουλινε.
Οι αξονες που θα γεφυρωναν την βαση ,ασφαλιζωντας το τυμπανο και εμποδιζωντας τις σπειρες του νηματος να βγουν εκτος, μελετηθηκαν και επιλεχτηκαν να μπουν σε σημεια στρατηγικης σημασιας γυρω από τυμπανο.
Ζητουμενο ηταν για την στερεωση του αξονα , να μην εξεχει το μεσο συνδεσης (βιδακια η περικοχλια) εξω από την βαση .Η ιδεα για φρεζατο βιδακι που θα χωνευοταν μεσα στη βαση , δεν μας ικανοποιουσε για λογους όπως ότι τα βιδακια μπορει να χαλαρωσουν με την χρηση ,όπως συμβαινει σε πολλα μουλινε που οι αξονες εχουν σπειρωματα στις ακρες τους,και να ανοιξει το μουλινε με τις γνωστες συνεπειες.Επισης θα χρειαζοταν αξονα μεγαλητερης διαμετρου ,πραγμα που θα εκανε βαρυτερο το μουλινε.Αφου δοκιμαστηκε και η συγκοληση του αξονα , η ιδεα του πρετσινωματος αποδειχτηκε η πλεον πιο καταλληλη διοτι μποσουσαμε να σταθεροποιησουμε πιο λεπτο και ελαφρυ αξονα χωρις προβληματα πανω στην βαση.
Κατι παρομοιο δεν ειχε ποτε ξαναεφαρμοστει σε μουλινε .Οποτε, άλλη μια καινοτομος εφαρμογη με θετικα στοιχεια πανω στο μουλινε.Και προφανεις είναι οι λογοι αντιγραφης της τεχνικης , με φτωχους ισχιρισμους και δικαιολογιες.

Οσο για τα αυτακια στιριξης του μουλινε που εξεχουν από τη βαση για να καμουφλαριστει η αντιγραφη και να δικαιολογηθει η διαφορετικοτητα ,παραθετουμε μια εικονα από το πρωτο δοκιμιο (ΑΔΑΜ),και μια με τον ανταπτορα βασης ΜΙΤΟΣ.
Εικόνα

Εικόνα
Για τους δυσπιστους και καχυποπτους με εμπαθη διαθεση αντι να μας προσαπτουν την αντιγραφη ,ας μας την αποδειξουν με σοβαρα στοιχεια , αντι να αποδιδουν τα ευσημα σε κακκης ποιοτητας αντιγραφες.Επισης μπορουν να ανατρεξουν στο περιοδικο THALASSA τευχος 83 σελ . 228-231 εκδοδης 2008,να δουνε τις φωτογραφιες και ας διαβασουν το αρθρο τα περι αντιγραφης.Επισης ας δουν το διατρητο σχεδιο του δισκου από το μουλινε , που εχουμε πανω σε ένα δικο μας οπλο με ημερομηνια 14/2/11 http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... ilit=ABDUL και ας το αντιπαραβαλει με το σχεδιο από μεταγενεστερο τοπικ 8/3/11 http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... ON#p223673 μιας και κατηγορουμαστε ως πλαστοι πρωτοποροι.

Ανοιξη του 2011 παρουσιασαμε το ανασχεδιασμενο ΜΙΤΟΣ με σχεδιο νιφαδας στο μεταλικο δισκο που δεν υπαρχει σε καποιο άλλο μουλινε της αγορας .
Ακομα πιο σημαντικο είναι η λειτουργικη διαφορα .Για πρωτη φορα σε μουλινε παρουσιαζεται ο πτυσομενος μοχλος τυλιγματος να εχει την δυνατοτητα να προρυθμιζει την αντισταση ροης του τυμπανου αφου λυθει το αυτοματο φρενο. Ακομα μια καινοτομος εφαρμογη!!!
Αν καποιος εχει δει το εφαρμοσμενο αυτό συστημα σε άλλο μουλινε της αγορας , παρακαλουμε να μας το υποδειξει .
Το γεγονος ότι υπαρχουν σε ελλαδα και γειτονικες χωρες , επιδοξοι αντιγραφεις τοσο σε desing οσο και στην τεχνικη κατασκευης και λειτουργειας ,αποδεικνυει περιτρανα με τον καλλητερο τροπο , την αξια του σαν προιον , καθως επισης και το ότι εχει γινει από αρκετους όχι δοκιμιο εμπευσης και εξελιξης ,αλλα το ΠΡΟΤΥΠΟ !

Σχετικα με την παραγωγη και το κοστος τους , το ΜΙΤΟΣ είναι ένα συνθετο μηχανουργημενο προιον από μηχανες CNC και εργασια στο χερι , πραγμα που ανεβαζει το κοστος , τα κατασκευαζουμε ελλαδα και όχι σε χωρες με κινεζικο κοστος ,στιριζωντας την ελληνικη αγορα και τους εμπορους συνεργατες μας.
Επισης καληπτουμε το μουλινε (αν δεν χτυπηθει)με εγγυηση ,και ειμασται παντα κοντα στον πελατη για οτιδηποτε θεμα προκυψει.

Σε οσους αρεσκονται στην ειρωνευτικη λασπολογια και αμφισβιτηση ,θα απαντησουμε με μια φραση του Ουιλιαμ Σαιξπηρ
«Εκεινος που κλεβει το καλο μου ονομα, μου στερει κατι που δεν τον πλουτιζει ,και κανει εμενα πιο φτωχο».

Άβαταρ μέλους
dimitris-vas
Ονοματεπώνυμο: dimitris

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΤΟΣ -ΧΧΟΝΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitris-vas » Τρί 20 Δεκ 2011, 00:19

:thumbsup:

Άβαταρ μέλους
BONO.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BONO. » Τρί 20 Δεκ 2011, 00:56

:thumbsup:
Τα μεγάλα λαβράκια είναι ΠΟΡΩΣΗ

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
PARAS
Ονοματεπώνυμο: xristos paraskeuas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PARAS » Τρί 20 Δεκ 2011, 07:35

μπραβο ρε πετραν :good: :good:
Τους εξυπνους που το παιζουνε χαζοι τους γουσταρω

Τους χαζους που πανε να το παιξουνε εξυπνοι τους γλενταω

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ » Τρί 20 Δεκ 2011, 08:09

Πέτρο άστους να φαγώνονται.............εμένα στο καλύτερό μου οπλάκι το μουλινέ σου έχω και ας κάνω και διαφήμιση :hello:
ΤΗΣ ΣΤΡΑΒΙΑΣ ΒΟΛΗΣ, ΤΗΣ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΦΥΚΙΑ.....ΛΕΩΝ

timos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timos » Τρί 20 Δεκ 2011, 08:35

Ωραιο μουλινε , ωραια δουλεια ...
Οπως λεει και ενας φιλος , για ολους εσας που δεν με γουσταρετε, απλα ... "σας κατουραω"

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 20 Δεκ 2011, 08:50

Πετρο,

Είναι ωραίο μουλινέ,το έβαλα σε όπλο μου,αλλά δεν έτυχε να το δουλέψω για να έχω άποψη και στο πως λειτουργεί(πολύ βασικό για να κρίνουμε ένα μουλινέ).

Δεν θα μπω στην κουβέντα της αντιγραφής γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχει παρθενογέννεση.....όλα απο κάπου ξεκίνησαν. :) Όσοι γνωρίζουν ιστορία καταλαβαίνουν.

Έχω όμως διαφορετική άποψη πάνω σε αυτό:
ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ έγραψε:Βασικη γραμμη σκεψης και στοχος ηταν να βγει ένα μουλινε που θα μπορουσε να τοποθετηθει ευκολα και απλα πανω σε οποιοδηποτε τουφεκι ,χωρις να είναι προβλημα η χωρητικοτητα ,ο ογκος του και το βαρος.
Σ'ενα συμβατικό 90άρι πιστεύω πως δεν μπαίνει εύκολα και απλά,αλλά και πως είναι πολύ πιο βαρύ και με λιγότερη άνωση απο ένα πλαστικό.

Ένα mitos με χωρητικότητα 45--50μέτρα 2άρι σχοινί σ'ένα pathos 90 με οδηγό και 1,30 βέργα θα ήταν ασήκωτο(όχι απλά βαρύ) για τα δικά μου δεδομένα.πχ.Στο 90αράκι μου έβαλα ξύλινα φτερά για να σηκώσει ένα μικρό πλαστικό μουλινέ με πολύ μεγαλύτερη άνωση απο ένα μεταλικό.

Φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να έχει διαφορετική άποψη.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
panagis
Ονοματεπώνυμο: Παναγής Αραβαντινός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τετ 21 Δεκ 2011, 14:17

παρακολούθησα από κοντά την κουβέντα περί αντιγράφων και αντιγραφών, ESPERA, Python και άλλων...
Όταν φτιάχνεις ένα μουλινέ (το ίδιο ισχύει και για ολοκληρο όπλο, αλλά και για κατσαρόλα, πληκτρολόγιο ΗΥ, συρραπτικό, παπούτσι, ή ότι άλλο περάσει από το νου σας, που δεν εφευρίσκεται σήμερα...) επειδή το αντικείμενο αυτό έχει ξαναφτιαχτεί στο παρελθόν, προφανώς αυτό που θα φτιάξεις εσύ θα μοιάζει κάπως με τα προηγούμενα. Το μουλινέ θα έχει καρούλι, λεβιεδάκι για το μάζεμα, φρένο... Αυτό που εμένα μου αρέσει είναι η καινούργια πρόταση να βελτιώνει το είδος. Να έχει κάτι καινούργιο να πεί. Να επιλύει προβλήματα του παρελθόντος.
Mitos έφτασαν στα χέρια μου την Άνοιξη του 2008. Μου έστειλε δείγματα προπαραγωγής ο Κουτσογιώργος που δεν τον γνώριζα προηγουμένως και μου ζήτησε μια άποψη...
Χρησιμοποιώ τα μουλινέ μου σχεδόν αποκλειστικά για να σηκώνω μαύρα. Τα μαγιάτικα του ψαροτούφεκου είναι πολύ πονεμένη ιστορία στον τόπο μου...
Ξέροντας τι θέλω εγώ λοιπόν από ένα καρούλι, του είπα τότε τη γνώμη μου...
Μου αρέσουν τα Mitos ως μηχανουργήματα και τα χρησιμοποιώ σε κάποια τουφέκια μου. Και το λέω ευθαρσώς και δημοσίως πως μου αρέσουν, επειδή είναι καλοφτιαγμένα και χρηστικά. Σημειώνω δε ότι εκτός από τα δυο πρώτα ανώνυμα δείγματα, τα προμηθεύομαι όπως όλοι από το εμπόριο και τα πληρώνω...
Μπορεί να είναι βαριά για σωληνοτούφεκα, αλλά το τελευταίο μου σωληνοτούφεκο το χάρισα το 1995, οπότε δεν ξέρω και δεν με νοιάζει...
Μου αρέσει που βελτιώνονται, που εξελλίσονται, που εξυπηρετούν ακόμα καλύτερα την χρήση που προορίζονται...
Δεν μου αρέσει που για την τσέπη μου είναι ακριβά, αλλά και οι καλές βέργες και οι καλές στολές και όλα τα καλά πράματα είναι συνήθως ακριβότερα, οπότε τα ψωνίζω όταν και αν έχω...
Έχοντας φτιάξει πολλά καινούργια πράγματα στο ψαροτούφεκο τις τελευταίες δεκαετίες, έχοντας εφεύρει κυριολεκτικά κάποια από αυτά, έχω και άποψη περί αντιγραφής. Αν δεν θες να σε αντιγράψουν κατοχυρώνεις και μετά ξεπουπουλιάζεις στα δικαστήρια όποιον τολμήσει...
Αλλιώς, επειδή δεν υπάρχει ηθική στην ελεύθερη αγορά που ζούμε, χαλαρώνεις και το απολαμβάνεις.

Ως αγοραστής βέβαια, χαίρομαι όταν τα αντίγραφα είναι καλά. Μου δίνουν μια ακόμα επιλογή και οδηγούν τελικά και το πρωτότυπο σε βελτίωση.
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
giodem
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Δεμέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giodem » Πέμ 22 Δεκ 2011, 08:25

Είμαι από τους πρώτους χρήστες των μουλινέ ΜΙΤΟΣ. Θεωρώ ότι είναι από τα καλλίτερα λειτουργικά μουλινέ του εμπορίου έως αυτή τη στιγμή. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι τα φοράνε στα περισσότερα όπλα τους τόσο οι ικανοί ψαράδες με θηράματα πολλών κιλών όσο και οι πιο μικρής αλιευτικής δυνατότητας με τα συνηθισμένα θηράματα που γνωρίζουμε όλοι μας.
Η καινοτομία της προεπιλεγμένης κύλισσης του τυμπάνου είναι μία πάρα πολύ χρηστική λειτουργία αν ψαρεύουμε πελαγικά και ξαφνικά μπει στο στόχαστρο κάποιο μαύρο που θέλουμε να μην προλάβει να μπει στο θαλάμι του.
Θα σταθώ λίγο στην παρακάτω επισήμανση του φίλου:
panagis έγραψε: Ως αγοραστής βέβαια, χαίρομαι όταν τα αντίγραφα είναι καλά. Μου δίνουν μια ακόμα επιλογή και οδηγούν τελικά και το πρωτότυπο σε βελτίωση.
Αφ ενός δεν συμφωνώ με τα αντίγραφα γιατί είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας, αφ ετέρου όμως θα συμφωνήσω με την αιτία εξέλιξης των πρωτοτύπων.
Πολλά πρωτότυπα κατασκευάσματα στο παρελθόν βελτιώθηκαν προκειμένου να ξεφύγουν και να προσφέρουν κάτι νέο σε κακές αντιγραφές που αμαυρώνουν το όνομα του αρχικού προϊόντος.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο Πέτρος έκανε αυτές τις διευκρινίσεις ώστε να λυθούν οι όποιες παρανοήσεις και αμφιβολίες για την εξέλιξη στο θέμα μουλινέ.
Όντως όλα τα μουλινέ έχουν κάποια κοινά στοιχεία όπως το τύμπανο ή ανέμη τυλίγματος, φρένα, γρυλάκι αλλά αυτά δεν είναι θέμα που μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο αντιγραφής. Όντως από τον πρώτο κατασκευαστή μουλινέ στον κόσμο έχουν χρησιμοποιηθεί κάποια στοιχεία. Ναι δεν γίνεται αναφορά για παρθενογένεση αλλά για εξέλιξη με πρωτότυπες επιλογές που δεν έχουν ξανά παρουσιαστεί.

Όσο για τις επισημάνσεις του " PanEx" που αφορούν βάρος μουλινέ σε απλά σωληνοτούφεκα. Όντως εκεί το ΜΙΤΟΣ έχει ένα θεματάκι. Αν μάλιστα προστεθεί και εξοπλισμός ανάρτησης κάμερας στο όπλο τότε τα πράγματα είναι εκτός δυνατοτήτων άνωσης για ένα 90άρι με απλό σωλήνα. Θέλει και τα μπρατσάκια του αλιώς πνίγεται.
Πρόταση προς τον Πέτρο.
Πετράν νομίζω ότι μέχρι το Νο 3 τα μουλινέ θα πρέπει να έχουν τύμπανο από υλικό που επιπλέει και όχι βυθιζόμενο και ας χωράει λιγότερα μέτρα σχοινί, αν αυτό μπορεί να κατασκευαστεί. Διαφορετικά θα πρέπει να προτείνεται ένα σχοινάκι που επιπλέει ώστε να μην βουλιάζει το σύστημα.
Εγώ βρήκα ένα τέτοιο σχοινάκι στην εταιρεία Njord πολύ μεγάλης αντοχής αλλά αρκετά ακριβούτσικο.
Γιώργος Δεμέτης

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Πέμ 22 Δεκ 2011, 08:39

Σωστός ο Παναγής!
giodem έγραψε: Διαφορετικά θα πρέπει να προτείνεται ένα σχοινάκι που επιπλέει ώστε να μην βουλιάζει το σύστημα.
Το σχοινί δεν παίζει κανένα ρόλο στην άνωση του μουλινέ,είναι τελείως ανεξάρτητο πράγμα.Αν είναι να δώσω άνωση στο όπλο μου για να βάλω μουλινέ βάζω ξύλο,όχι ελαφρύ σχοινί.

Προσωπικά πιστεύω πως 50μ. σχοινί δεν προσφέρουν ούτε 2 γραμμάρια άνωση.

Και για να είμαι ξεκάθαρος η ένσταση μου ήταν σ'αυτή εδώ την φράση:
"στοχος ηταν να βγει ένα μουλινε που θα μπορουσε να τοποθετηθει ευκολα και απλα πανω σε οποιοδηποτε
τουφεκι ,χωρις να είναι προβλημα η χωρητικοτητα ,ο ογκος του και το βαρος."

Ο λόγος που κάνω αυτή την κουβέντα είναι γιατί τον τελευταίο μήνα που έβαλα μουλινέ στο 92άρι μου ταλαιπωρήθηκα αρκετά να το ζυγίσω και να το φέρω στα μέτρα μου.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
panagis
Ονοματεπώνυμο: Παναγής Αραβαντινός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Πέμ 22 Δεκ 2011, 10:42

giodem καλημέρα,
Στην Ευρώπη η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας αφορά κατοχυρωμένα δικαιώματα.
Όποιος κατασκευαστής δεν θέλει να τον αντιγράψουν κατοχυρώνει (υλικά, μεθόδους κατασκευής και συναρμολόγησης, design, ή όποια άλλη καινοτομία, software ας πούμε) και υπερασπίζεται νομικά τον εαυτό του.
Επειδή πέρασα από αυτήν την φάση το 93, με ένα μηχανισμό σκανδάλης αεροβόλου, σου λέω ότι τα έξοδα για παγκόσμια κατοχύρωση είναι πολλά... Υπερπολλαπλάσια πιο πολλά είναι τα δικαστικά έξοδα για να υπερασπιστείς το προιόν σου...
Πρακτικά ισχύει πως χωρίς τρέξεις στα δικαστήρια και χωρίς να ξοδέψεις τελικά πολύ μεγάλα ποσά δεν μπορείς να υπερασπίσεις την εφέρευσή σου...
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
G.A.
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΓΥΡΑΚΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από G.A. » Πέμ 22 Δεκ 2011, 12:14

Κατ αρχήν εγώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον συνάδελφο για την σχεδίαση και κατασκευή ενός ποιοτικού προιόντος.
Που πιθανότατα δεν υπήρχε κάτι ανάλογο στην Ελληνική αγορά, όταν κυκλοφόρησε.(Δεν γνωρίζω όλα τα μουλινέ εξού και το "πιθανότατα").

Ομως τα ακόλουθα¨

"Ένα μουλινε , που ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΟΙΑΖΕ με καποιο άλλο, εχωντας την δικη του, και όχι πλαστογραφημενη η παραποιημενη, οπτικοκατασκευαστικη ταυτοτητα και χαρακτηρα.

Η ερευνα στην παγκοσμια αγορα δεν εδειξε να υπαρχει κατι παρομοιο .
Επομενως το τυμπανο από μονο του ηταν και ειχε ηδη την καινοτομο εφαρμογη και ιδεα που μας εδινε επισης , την πολυτιμη δυνατοτητα παραγωγης μουλινε σε περισσοτερα νουμερα , διαφοροποιωντας μονο την διαμετρο του δισκου . Άλλη μια πρωτοπορεια είναι και αυτή,καθως είναι το μοναδικο μουλινε στην παγκοσμια αγορα που διατιθεται σε 8 υποδιαιρεσεις .

Ανοιξη του 2011 παρουσιασαμε το ανασχεδιασμενο ΜΙΤΟΣ με σχεδιο νιφαδας στο μεταλικο δισκο που δεν υπαρχει σε καποιο άλλο μουλινε της αγορας
."

Σε συνάρτηση με τα
panagis έγραψε:παρακολούθησα από κοντά την κουβέντα περί αντιγράφων και αντιγραφών, ESPERA, Python και άλλων...
Όταν φτιάχνεις ένα μουλινέ (το ίδιο ισχύει και για ολοκληρο όπλο, αλλά και για κατσαρόλα, πληκτρολόγιο ΗΥ, συρραπτικό, παπούτσι, ή ότι άλλο περάσει από το νου σας, που δεν εφευρίσκεται σήμερα...) επειδή το αντικείμενο αυτό έχει ξαναφτιαχτεί στο παρελθόν, προφανώς αυτό που θα φτιάξεις εσύ θα μοιάζει κάπως με τα προηγούμενα.
Αποδεικνύουν ότι και εσεις σαν κατασκευαστές μελετήσατε τον ανταγωνισμό παγκοσμίως, πήρατε ιδέες, άλλες τις κρατήσατε άλλες τις πετάξατε, βάλατε και δικές σας ιδέες και σχεδιάσατε ένα νέο προιόν.
Προφανώς η ηθική σας, σας ώθησε να κάνετε τέτοιο σχεδιασμό και ίσως και παραχωρήσεις ώστε να μην μοιάζει το προιόν με κάτι αντίστοιχο, θυσιάζοντας ίσως και κάποια επιπλέον λειτουργικότητα, (προσωπική άποψη θα μπορούσε να ήταν ελαφρύτερο με διαφορετική σχεδίαση για χρήση και σε ελαφρύτερα όπλα), όμως επιλέξατε να μην το κάνετε.

Αν όμως ισχύει αυτό
panagis έγραψε: Αυτό που εμένα μου αρέσει είναι η καινούργια πρόταση να βελτιώνει το είδος. Να έχει κάτι καινούργιο να πεί. Να επιλύει προβλήματα του παρελθόντος.
τότε έπρεπε να κάνετε αυτό
panagis έγραψε:
Αν δεν θες να σε αντιγράψουν κατοχυρώνεις ...
τουλάχιστον για την Ελλάδα, και να έχει τελειώσει πρόπολλού το θέμα. Οπως π,χ, κάνει η demka.

Αλλιώς
panagis έγραψε: επειδή δεν υπάρχει ηθική στην ελεύθερη αγορά που ζούμε, χαλαρώνεις και το απολαμβάνεις.
Εγώ εκεί που διαφώνησα ήταν στην νοοτροπία των συναδέλφων να "επιτεθούν" σε κάποιο προιόν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει.

Και θα κλείσω με μία απλή ερώτηση,
"Πόσο σίγουροι είστε ότι άν κάποιος αντιγράψει τελείως την κατασκευή σας και καταφέρει να την ελαφρώσει σημαντικά σε σημεία που δεν επηρεάζουν την λειτουργικότητά της (οπώς π.χ. αντικατάσταση των πλαινών ανοξείδωτων του τυμπάνου με όμοια από kevlar) τότε πώς θα περιέγραφαν οι συνάδελφοι το προιόν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει, "αντίγραφο, αλλά καλύτερο¨.
Ο άνθρωπος που χαμογελά όταν όλα πάνε στραβά έχει σκεφτεί κάποιον να ρίξει το φταίξιμο.

Άβαταρ μέλους
ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ » Πέμ 22 Δεκ 2011, 16:50

PanEx έγραψε:Πετρο,

Είναι ωραίο μουλινέ,το έβαλα σε όπλο μου,αλλά δεν έτυχε να το δουλέψω για να έχω άποψη και στο πως λειτουργεί(πολύ βασικό για να κρίνουμε ένα μουλινέ).

Δεν θα μπω στην κουβέντα της αντιγραφής γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχει παρθενογέννεση.....όλα απο κάπου ξεκίνησαν. :) Όσοι γνωρίζουν ιστορία καταλαβαίνουν.

Έχω όμως διαφορετική άποψη πάνω σε αυτό:
ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ έγραψε:Βασικη γραμμη σκεψης και στοχος ηταν να βγει ένα μουλινε που θα μπορουσε να τοποθετηθει ευκολα και απλα πανω σε οποιοδηποτε τουφεκι ,χωρις να είναι προβλημα η χωρητικοτητα ,ο ογκος του και το βαρος.
Σ'ενα συμβατικό 90άρι πιστεύω πως δεν μπαίνει εύκολα και απλά,αλλά και πως είναι πολύ πιο βαρύ και με λιγότερη άνωση απο ένα πλαστικό.

Ένα mitos με χωρητικότητα 45--50μέτρα 2άρι σχοινί σ'ένα pathos 90 με οδηγό και 1,30 βέργα θα ήταν ασήκωτο(όχι απλά βαρύ) για τα δικά μου δεδομένα.πχ.Στο 90αράκι μου έβαλα ξύλινα φτερά για να σηκώσει ένα μικρό πλαστικό μουλινέ με πολύ μεγαλύτερη άνωση απο ένα μεταλικό.

Φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να έχει διαφορετική άποψη.
Στα περισσοτερα συμβατικα μπαινει ευκολα και απλα με 2 βιδακια.Σε μερικα αλλα ισως μπορει να χρειαστει καποια πατεντα η ανταπτορας βασης.

Αν το οπλο (χωρις μουλινε) είναι ελαφρα αρνητικο με την βεργα ,το μουλινε εστω και με αρνιτικη γυρω στα 100-160 γρ και το σχοινακι δεν διμιουργουν θεμα.
Αν όμως το οπλο (χωρις μουλινε και βεργα ) είναι ελαφρα θετικο ,τοτε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μουλινε και σχοινακι δημιουργουν προβλημα πλευστοτητας.Πολλα πλαστικα μουλινε της αγορας εχουν πολλες φορες αρκετα περισοτερη αρνητικη από ένα ΜΙΤΟΣ ατιστοιχου μεγεθους και χωρητικοτητας

Σημαντικο ρολο επισης και συνευθηνη ,εχουν το ειδικο βαρος και η αρνητικη των υπολοιπων εξαρτηματων του οπλου .Το μεγαλητερο μεριδιο κατεχει ο σωληνας.
Στο συγκεκριμενο οπλο σου Πανο το Νο 3 είναι μεγαλο και περιτο.Υπαχουν πιο ελαφρα όπως το 2αρι η 2μισαρι που ικανοποιουν με το παραπανω τις απαιτησεις .Επισης ο συγκεκριμενος σωληνας από μονος του είναι αρκετα βαρυς και δημιουργει και αλλα παραπλευρα προβληματα .Οσοι εχουν τετοιο σωληνα το γνωριζουν καλα καθως αναγκαζονται να χρησημοποιουν πιο κοντες και ελαφρητερες βεργες ,ανεξαρτητα αν και ποιο μουλινε φορουν. Ενας αντιστοιχος μηκους σωληνας πχ. VECTOR τα ξυλινα πτερυγια δεν θα τα χρειαζοταν καθολου. .

Για την αρνιτικη που εχει το 3αρι ΜΙΤΟΣ της αγορας και που παλευωντας καποιοι δηθεν να το εξελιξουν για να δι καιολογησουν την αντιγραφη το βλεπω καπως γελοιο. Εχω στο συρταρι μου 3αρι με 35 γρ αρνιτικη και εκτοξευμενο κοστος. Δε θα μπω σε κυκλο αντιπαραθεσης τι και εάν είναι ευρισητεχνια-εξελιξη-κατοχυρωση,πρωτοπορεια κτλΟτι εχω πει σχετικο εχει καταγραφει και σε χαρτι και ηλεκτρονικα.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να ανατρεξει σε αυτά..

Εσυ Πανο τουλαχιστον ησουν από εκεινους που κρατησαν στα χερια τους το ΜΙΤΟΣ προ- παραγωγης ,με ότι μπορει να αυτονοηθει περι πρωτοπορειας και εξελιξης.

Για τα υπολοιπα εξαρτηματα ,εχουν και αυτά επισης την ευθηνη τους με το ποσο αρνητικη εχουν,όμως όταν ο σωληνας εχει την αναλογη θετικη , αντισταθμιζει και υπερνικα το θεματακι με την πλευστοτητα.ΠΧ στο 60αρι της φωτο , φορα λαβη-μηχανισμο με μεγαλητερη αρνιτικη από την παθος,μουλινε-κεφαλη επισης.Με τον καταληλο σωληνα ,παρολο τον βαθμο αρνιτικης των εξαρτηματων ,το οπλακι χωρις την βεργα εχει πολύ καλη θετικη.

Για το 90αρι τα πραγματα είναι πιο ευκολα λογω μεγαλητερου μηκους σωληνα.Τα βιντεκια από ένα δικο μου οπλο μιλουν από μονα τους.Να σημειωθει πως μονο ο μηχανιμος που φοραω είναι αρκετα πιο βαρυς από αυτόν που δινω στην αγορα με142 γρ. αρνιτικη ,προσθεσε και την αρνιτικη από λα βη-μουλινε-κεφαλη.Και όμως το οπλακι εχει μια αξιοπρεπεστατη θετικη (χωρις την βεργα), διχως την συμετοχη από πτερυγια επιπλευσης Αλλωστε ο βαθμος θετικοτητας που μπορεις να παρεις από το ξυλο είναι σχετικα μικρος ,αλλα πολλες φορες απαραιτητος σε οριακες θετικες.

Εικόνα
Εικόνα

Το απαρατηρητα αθωο σχοινακι εχει επισης βαθμο ενοχης,γιατι σαν υλικο από μονο του συνηθως δεν είναι ουδετερο και επισης προσροφα ποσοτητα νερου στην πλεξη του .Ειναι σαν να υπαρχει μια ποσοτητα νερου στο σωληνα. Για οσους δεν το καταλαβαινουν ,ας κανουν το πειραμα μεσα στο νερο αδειαζωντας ολο το νημα από το μουλινε και ας παρατηρησουν την διαφορα θετικοτητας με το μουλινε αδειο.Πολλοι θα εκπλαγουν με την διαφορα.
Εικόνα
Εικόνα

Την αρνητικη του ινοξ μουλινε με το σχοινακι σε μικρα σωληνοτουφεκα ,προσωπικα την αντισταθμιζω με μικροτερα αρα και ελαφρυτερα μεγεθη μουλινε ,νημα αναλογης διατομης και συμπερειφορας για να εχω τα μετρα που πραγματικα χρειαζομαι σε ένα ταπεινο σωληνοτουφεκο.Και προσεχω επισης να εχω τον αναλογο σωληνα με την θετικη του.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep
Ονοματεπώνυμο: sakis v.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Πέμ 22 Δεκ 2011, 16:55

Πέτρο ποιο νούμερο είναι το συγκεκριμένο μουλινέ που έχει στην φωτο και ποσά μέτρα σχοινάκι πέρνει ?
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΣ » Πέμ 22 Δεκ 2011, 17:15

Deep_για_Deep έγραψε:Πέτρο ποιο νούμερο είναι το συγκεκριμένο μουλινέ που έχει στην φωτο και ποσά μέτρα σχοινάκι πέρνει ?
Μίτος 1L 30 m ,1.5

Επιστροφή στο “Νεα προϊόντα, Διαφήμιση”