Λαστιχα Λογαρυθμικα και Γραμμικα απο την DeepCarbon

Κάτι νεο κυκλοφορεί.
spi_ge
Ονοματεπώνυμο: G.S.

Re: Λαστιχα Λογαρυθμικα και Γραμμικα απο την DeepCarbon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spi_ge » Τετ 20 Ιούλ 2011, 10:05

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε: η ικανοποιηση μου ειναι μεγαλη που εδω και αρκετες μερες εχω δεχτει τουλαχιστον 15 τηλ με συναδελφους π ου μου λενε για την τρομερη ικανοποιηση και τα ψαρια που πηραν με ρολλερ. την ταχυτητα και την ακαριαια βολη........( και όχι ασχετοι ουτε προταριδες)
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται τη βολή που γίνεται με λάστιχα τα οποία εκτονώνονται περισσότερο "σταδιακά" να τη χαρακτηρίζουμε "ακαριαία"...
Δηλαδή εννοείς ότι είναι περισσότερο "ακαριαία" από βολή που γίνεται με τα κλασσικά λάστιχα που ξέρουμε? Αδυνατώ να καταλάβω πώς γίνεται το ρόλλερ να ρίχνει περισσότερο σταδιακά και περισσότερο εκρηκτικά ταυτόχρονα...

Και για να μην αφήνω αιχμές χωρίς ουσία, η γνώμη μου είναι πως το ρόλλερ ως αποτέλεσμα σε στόχο μπορεί να είναι εμφανώς καλύτερο από συμβατικό όπλο. Όσον αφορά όμως το ψάρεμα η διαφορά που θα έχει το χρονικό διάστημα "πάτημα σκανδάλης-έξοδος της βέργας από την κεφαλή" θα είναι σαφώς μεγαλύτερο από ένα κλασσικό όπλο. Άρα, παίρνεις με ρόλλερ ψάρι που δεν θα έπαιρνες με συμβατικό γιατί έστριψες ποιο γρήγορα και έριξες ποιό δυνατά χωρίς να χάσεις από ευθυβολία, αλλά έχασες ψάρι γιατί με το "τσακ" της σκανδάλης πρόλαβε και πήδηξε πάνω από τη βέργα.

Ultimate machine δεν υπάρχει...

Άβαταρ μέλους
Αρης1978

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρης1978 » Τετ 20 Ιούλ 2011, 10:30

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:για αυτο το λογο την επομενη φωρα να φερεται τα οπλα που ψαρευεται και να βαλουμε στοχο να δω τα κεντρα που θα παρετε...
οχι στο περιπου . 4 μετρα και μην σας φαινονται λιγα γιατι ειναι πολλα. για ενα οπλο 100αρι.....

την επομενη φωρα που θα πατε στην θαλασσα μετρηστε ενα σχοινακι 4 μετρα και καντε βολες με το κατοσταρι σας............
αλλα τιμια όχι βαλιστικα.........ισια..οτι βλεπεις.....στην βεργα όχι τα ζαστιχα και μυτη βεργας δηλ βεργα σηκωμενη τουλαχιστον κατα καποιες μοιρες......
το οπλο και τα μηκη του μπορει να φτανουν τα λαστιχα σπροχνουν?
η θελεται οπλα 3 κιλα+ για βολες στα 4 μετρα........
η μεγαλη πλακα ειναι ότι καποιο βασουν και 5 μηκη.......και δεν παει ισια ουτε τα 3.
μονο σε καμια καθετη βολη.............αλλα αυτο δεν ισχυει γιατι μεχρι να φτασει..........

η συζητηση ξεφευγει...........μιλαμε για λαστιχ ακαι διαφωρες στα γραμμικα και στα υπολοιπα αν υπαρχουν υπολοιπα και άν υπαρχουν γραμμικα .
αλλα μερικοι δεν καταλαβαινουν ότι δεν χρειαζεται να αποδειξουμε τιποτα ουτε εγω ουτε ο δημητρης ουτε κανενας .
και δεν ειμαι διατεθημενος να αποδειξω κατι.......
η ικανοποιηση μου ειναι μεγαλη που εδω και αρκετες μερες εχω δεχτει τουλαχιστον 15 τηλ με συναδελφους π ου μου λενε για την τρομερη ικανοποιηση και τα ψαρια που πηραν με ρολλερ. την ταχυτητα και την ακαριαια βολη........( και όχι ασχετοι ουτε προταριδες)

το παλαιοτερο τεστ επεισε.....τοσο πολυ που καποιοι φαγωθηκαν να κατεβει.....
εγω ομως ανεβαζω τον πυχη στην επομενη δοκιμη....
στοχος στα 9 μετρα........
οχι βαλιστικα.....μικρος στοχος λοιπον.....οχι σαν τα τερατα των αγωνων........
φερτε οτι θελεται......
εγω το εχω ετοιμο εχω ενα στην κατοχη μου και ενα ψαρευει θηρια στην αυστραλια....σε ξαδελφο..
φουλ ρολλερ με δυπλα μηκος 135 και βεργα 8αρα.

και το βιντεο θα το ανεβασω εγω .....και δεν μπανε να χτυπιουνται όλοι και να στελνουν ακομη και εξοδικα .....το βιντεο θα μενει εκει.........

μην ξεχνατε τους αγωνες ειδικες των ειδικων κατασκευες με οπλα βαρους των 3 και βαλε κιλων για ενα κντρο στα 3 μετρα.......
Γιατί, το ρόλερ τι βαρος έχει δηλαδή;
Καλύτερα να χαθώ από το πάθος μου, παρά να χάσω το πάθος μου............

Άβαταρ μέλους
spirosliosa
Ονοματεπώνυμο: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spirosliosa » Τετ 20 Ιούλ 2011, 10:57

Ενδιαφέρον εξακολουθούμε να περιμένουμε το 82ρι όμως και ακόμα δεν το έχουμε συγκρίνει με τα όπλα μας
Στα χανιά το εστειλες δεν μου είπαν τίποτα ?
Άντε να δούμε τίποτα καινούργιο διαστημικό που ρίχνει απίστευτα
Παντός από λάστιχα εγώ πεζώ με 16ρακια που σηκώνουντρελα κιλά για την διάμετρο τους και τα διατηρούν για πολλές ώρες χωρίς να πέφτουν εννοείτε η απορία είναι μηδαμινή και εννοείτε έχεις όλα τα υπέρ της μικρής διαμέτρου στρίψιμο όγκο κτλ θα ήθελα να τα τεσταρουμε πολύτα θεωρώ από τα καλύτερα αυτα που έχωκαφθ ποτέ δέν θα πβ όχι σε κάτι καλύτερο αναμένω μετά τις διακοπές γιατί τώρα ψαρεύω σε τόπους μαγικούς :mrgreen:
dive deep

Mihalis Catapotis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis Catapotis » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 15:35

Stress-strain curve LATEX.tif
Αγαπητοί φίλοι,

Ονομάζομαι Μιχάλης Καταπότης και εργάζομαι στην εταιρεία Demka Spearguns. Θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση. Το θέμα των λάστιχων με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά καθώς τα τελευταία χρόνια στη Demka αφιέρωσα εκατοντάδες ώρες σε υπολογισμούς και δοκιμές προκειμένου να βρω έναν τρόπο με τον οποίο οι καταναλωτές θα μπορούν να συγκρίνουν λάστιχα διαφόρων εταιρειών και να επιλέξουν το καλύτερο προϊόν για αυτούς χωρίς την ανάγκη αγοράς και δοκιμών σε στόχους, κτλ.

Σίγουρα η διαδικασία τυποποίησης του τρόπου περιγραφής ενός προϊόντος περνάει από πολλά στάδια στα οποία οι τελικοί καταναλωτές συμμετέχουν (συνειδητά ή ασυνείδητα) ενεργά. Καταλαβαίνω απόλυτα όποιον λέει ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα Newton και τα Joule αλλά μόνο το να γίνει καλύτερος ψαροτουφεκάς. Έχει απόλυτο δίκιο. Από την άλλη όμως είμαι βέβαιος ότι ο ίδιος απαιτεί να γνωρίζει επακριβώς τα κυβικά και τους ίππους του αυτοκινήτου του και δεν αρκείται στο να γίνει απλά καλύτερος οδηγός. Σε τελική ανάλυση, η καθιέρωση τυποποιημένων τεχνικών προδιαγραφών μπορεί να ωφελήσει πραγματικά τον ψαροτουφεκά καθώς θα τον απελευθερώσει από διαφημιστικά σλόγκαν του τύπου «απόλυτα ευθύβολο», «καταπληκτικά δυνατό», «μηδενική ανάκρουση», «αξεπέραστη αντοχή», «ακαριαία βολή», «νευρικά λάστιχỨκτλ (τυχαία τα παραδείγματα, δε θέλω να θίξω κανέναν).

Πρέπει βέβαια να γίνει ένα ξεσκαρτάρισμα και να συμφωνήσουμε σε ένα ελάχιστο σύνολο προδιαγραφών που θα περιγράφουν τις βασικές επιδόσεις ψαροτούφεκων, λάστιχων, βεργών, μουλινέ, στολών, πέδιλων, κτλ. αλλά και στο ποιες είναι οι αποδεκτές μέθοδοι μέτρησης και παρουσίασής τους. Εδώ περνάμε στην ευθύνη των κατασκευαστών, που πρέπει να αποφύγουν τις εύκολες λύσεις εξοπλισμού (οι μετρητικές συσκευές κοστίζουν αρκετά, π.χ. η τιμή μιας κάμερας υψηλής ταχύτητας είναι μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ αλλά δυστυχώς με απλή κάμερα δεν μπορείς να μετρήσεις την ταχύτητα της βέργας) καθώς και τη χαλαρή χρήση επιστημονικής ορολογίας που μπορεί να οδηγήσει σε σύγχυση. Σε αντίθετη περίπτωση, κινδυνεύουν οι προδιαγραφές να γίνουν όχημα εντυπωσιασμού και παραπληροφόρησης χωρίς να έχει τη δυνατότητα ο τελικός καταναλωτής να αξιολογήσει και να επαληθεύσει αυτή την ακατάληπτη για πολλούς πληροφορία. Πάντως εμένα (μηχανικός γαρ) με χαροποιεί ιδιαίτερα το ότι έχετε ξεκινήσει εδώ μια συζήτηση που περιλαμβάνει joule, καμπύλες φόρτισης και όρους φυσικής.

Έχω κάνει πολλές μετρήσεις χρησιμοποιώντας μια συσκευή εφελκυσμού σε λάστιχα διαφόρων εργοστασίων. Να σημειώσουμε εδώ ότι τα εργοστάσια που φτιάχνουν λάστιχο (natural latex tubing) σε όλο τον κόσμο μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι προδιαγραφές των προϊόντων κάθε εταιρείας διαφέρουν όμως οι καμπύλες φόρτισης έχουν την ίδια γενική μορφή (δείτε καμπύλες αρκετών δειγμάτων στην εικόνα) και γι’ αυτό οι εταιρείες αυτές δίνουν συνήθως ένα νούμερο (E100%). Εγώ προσωπικά θα απέφευγα να περιγράψω αυτή την καμπύλη ως γραμμική, εκθετική ή λογαριθμική χωρίς πρώτα να μπορώ να τεκμηριώσω τι σημαίνει αυτό με όρους φυσικής. Έτσι, για τις ανάγκες μοντελοποιήσεων που κάνω, «περνάω» απλά μια πολυωνυμική γραμμή που αρκεί για τους υπολογισμούς μου.

Από μια τέτοια καμπύλη μπορούμε να υπολογίσουμε την ενέργεια που αποθηκεύεται στο λάστιχο, όχι αυτή που μεταφέρεται στη βέργα. Καταρχάς, στις αναντιστρεπτές μεταβολές (γρήγορη φόρτιση ή αποφόρτιση) παράγεται μικρότερο έργο από ότι στις αντιστρεπτές (πολύ αργή φόρτιση ή αποφόρτιση). Αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. Επίσης, αν επιμηκύνουμε το λάστιχο υπερβολικά, μετά από μερικά λεπτά θα έχει απολέσει μεγάλο μέρος της αποθηκευμένης ενέργειάς του. Μέσα από δοκιμές μπορούμε να υπολογίσουμε τη μέγιστη επιμήκυνση όπου δεν έχουμε σημαντική απώλεια τέτοιου είδους, π.χ. μετά από 30 λεπτά. Για τη μέγιστη αυτή επιμήκυνση εγώ χρησιμοποιώ τον όρο «βέλτιστη επιμήκυνση» αλλά έχει καθιερωθεί στην αγορά ο όρος «συντελεστής επιμήκυνσης». Επίσης, παίζει ρόλο η μορφή της καμπάνας ή του δεσίματος (επηρεάζει το μέτρο της οπισθέλκουσας) αλλά και η μάζα της βέργας (γενικά, μικρότερες ταχύτητες = μικρότερες απώλειες).

Τέλος, σχολιάζοντας κάτι που ειπώθηκε προηγουμένως, δεν νομίζω ότι η βέργα μπορεί να απομακρυνθεί από τα λάστιχα προτού αυτά φτάσουν στο αρχικό τους μήκος. Και αυτό γιατί τα λάστιχα μέχρι εκείνο το σημείο επιταχύνονται (από την ίδια τη δύναμή τους) ενώ η βέργα αν απομακρυνθεί από τα λάστιχα, απουσία άλλων δυνάμεων πλην της αντίστασης του νερού, επιβραδύνεται. Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να απομακρυνθεί. Θα χαρώ πάντως να ακούσω τη διαφορετική άποψη.

Κλείνοντας, να σας πω ποια πιστεύω εγώ ότι είναι τα απαραίτητα δεδομένα τα οποία, μέσω συγκρίσεων, θα βοηθούσαν τους καταναλωτές στις επιλογές τους. Αυτά αναγράφει και η Demka (ελπίζω στο μέλλον και άλλοι) πάνω στη συσκευασία των λάστιχων. Κάθε διαφορετική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

1. Υλικό
2. Διαστάσεις
3. Σύστημα συναρμολόγησης
4.Δύναμη όπλισης
5.Πρότυπη αποδιδόμενη ενέργεια σε επιμήκυνση 200% (μέτρηση σε συμφωνημένη διάταξη)
6. Βέλτιστη επιμήκυνση

Συγνώμη για την πολυλογία μου.

Φιλικά,

Μιχάλης Καταπότης
Demka Spearguns
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 17:03

χαίρομε ειλικρινά όταν εταιρίες συμμετέχουν ενεργά σε τέτοια θέματα και δεν κριβοντε πίσω από σλόγκαν του τύπου "το καλύτερο τάδε της αγοράς"

:hello:
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 17:08

πάντα κατατοπιστικότατος ο κύριος καταπότης :) θανκς :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 17:16

:) πάντα κατατοπιστικότατος ο κύριος καταπότης :) θανκς :)

Άβαταρ μέλους
konstantan
Ονοματεπώνυμο: konstantinos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από konstantan » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 17:25

Ποποπο...έγραψε!!!
μετά από αυτό το ποστ βλέπω σε πολλά καλοκαιρινα πηγαδάκια να ασχολούνται με τις "ακαριαίες βολές" και τα "νευρικά λάστιχα"!!!
Όντως, μου φαίνεται η DEMKA είναι η μοναδική εταιρεία που δίνει στο ενημερωτικό της φυλλάδιο αριθμούς, οι υπόλοιποι με το μάτι και την αίσθηση...
Αλήθεια γνωρίζει κάποιο άλλο μέλος αν κάποια άλλη εταιρεία έχει γράψει νούμερα στα διαφημιστικά έντυπα και στα σάιτ?

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 22:45

καλησπερα και απο εμενα...και ειναι χαρα μου να ανοιγεται τετοια συζητηση εδω.....
δεν νομιζω να θηγεται κανεις. κανουμε μαι ανοιχη κουβεντα και δεν ειμαστε εδω να τονιζω να κανουμε τους εξυπνους και τους μεγαλοεπιστιμονες οι τους εφευρετες.
λιγο πολυ μας τρωει το σαρακι...........ολους μας διαφρετικα δεν θα ασχολυμασταν καθολου.......
παραπαων αναφερεις ορους και χαρακτηριστικα των ελαστικων αλλα ειναι οροι που αναγκαστηκα χρησιμοποιουμε ολοι μς θελοντας να δειξουμε ιδιοτητες που δυστηχως δεν μπορουν να περιγραφουν αλλιως...και ναι μερικες φωρες ισως οι όροι που χρησιμοποιουμε να ειναι λαθος.......αλλα το αποτελεσμα μετραει.....ακριβως οπως λες και εσυ. η τελικη βολη στο ψαρι.

οσον αφωρα τις προδιαγραφες ότι και να αποφασισουν οι κατασκευαστες των οπλων.....για προδιαγραφες αυτο δεν αφωρα τα εργοστασια...τα οποια παραγουν βαση αυτων που πιστευουν αυτα.......
για φαντασου να παω εγω και να πω θελω αυτο το λαστιχο με αυτες τις ιδιοτητες.....αλλα θελω μονο 1000μετρα.........
ξερεις τι θα μου πουν................νομιζω ξερεις.....
τα εργοστασι ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου παρα μα παρα πολυ σωστα ( τωρα πως γινεται καθε εταιρεία να έχει τα δικα της λαστιχα?) οι παραγγελιες τους δεν ειναι για λαστιχα των οπλων μας αλλα για άλες χρησεις.....απο προφυλακτικα......σχοινια......σωληνες.....εξαρτηματα......τα οποια βγαινουν απο την γραμμη παραγωγής τους κατα εκατομύρια κοματια.................σιγα να μην ασχοληθουν με τις προδιαγραφες του λουκα για 1000 μετρα λαστιχο...

μετησεις απαιτουν οργανα ακριβειας διακριβωμενα για σταθερα σφαλματα........
απο την αλλη το να διαθετεις ενα διακριβωμενο οργανο σταθερης ακριβειας δεν σημαινει ότι ακολουθεις την σωστη μεθοδο. μετρησης.
οταν κανει καποιος κανει μετρησεις δεν αρκει το οργανο να ειναι πιστοποιημενο αλλ και η μεθοδος του αποδεκτη....
υπαρχει αποδεκτη μεθοδος μετηρησης της ανακρουσης για παραδειγμα?
της πτωσης των ελαστικων μετα απο ψαρεμα?
της πτωσης αναλογης της θερμοκρασιας του νερου η του βαθους?
δεν νομιζω.....
απλα με το φτωχό μυαλό μας το βασουμε κατω σκεφτωμαστε τις συνθηκες στο νερο τις συνθηκες που ψαρευουμε......και κανουμε τισ δοκιμες μας.....
κατευθειαν στο ζητουμενο λοιπον πειραματικα για να δουμε τα αποτελεσματα. δεν γινεται διαφωρετικα.....
οτι μετρησεις και να κανουμε παντα καποιος θα υπαρχει να τις αμφισβητει..............και θ εχει δικιο γιατι δεν υπαρχουν κοινος αποδεκτες πιστοποιημενες διαδικασιες μετρησης για τα πιο πανω χαρακτηριστηκα που μας αφορουν.
απο την αλλη πλευρα το αν συγκρινω ενα λαστιχο σε ένα ιδιο οπλο κι βεργα με ιδιες συνθηκες.......σιγουρα η συγκριση θα μου δωσει ξεκαθρα αποτελεσματα ακριβως πανω στην χρηση.....το γιατι ας το βρουν οι φυσικοι......και μαθηματικοι - αν το βρουν.

οσον αφωρα τις καμπυλες τονισα απο την αρχη κανενα λαστιχο δεν ακολουθει γραμμικα μοντελα...και καμια μετηση κανενος φαινομενου......
οι μετησεις ειναι μαι πολυπλευρη καμπυλη......επησης τονισα παρουσιαζοντας δειγματα μετρησεων οτι οι καμπυλες βγηκαν βαση μοντεων επιλογης μικροτερης διασπορας των δεδομενων...κατι που δεν μας αφωρα εμας αλλα τους μαθηματικους και ιδικότερα την στατιστική μελετη.
τα μοντελα λοιπον αυτα εδειξαν ότι υπηρχαν λαστιχα που ετοιναν προς λογαρυθμικη καμπυλη και άλλα προς εκθετικη.....δηλ βαση των μοντελων τους υπηρχε η μικρότερη διασπορα στις μετρησεις..........

και ομως στην ελλαδα υπαρχει γραμμικό λαστιχο εδω και πολλα χρονια και ειναι ενα...
καθως και μονο ένα λογαρυθμικό......ολα τα άλλα τεινουν προεκθετικα ή μεταξυ γραμμικου και εκθετικου μοντελου καλητερα........
τα λαστιχα της deep carbon δεν ειναι σε αυτα καθως η μετησεις έγειναν πριν περιπου ενα χρονο.
ναι οι μετρησεις δεν εγειναν με οργανα ακριβειας αλλα εγειναν συγκριτικα που σημαινει πολυ απλα επαναληψη ομοια σε σφαλματα μετρησης και ακομη ακομη και στην μεθοδο ( δεν θα διαφωνισω...) αλλα συγκριτικα....και αυτο ειναι το θεμα...

Πρέπει βέβαια να γίνει ένα ξεσκαρτάρισμα και να συμφωνήσουμε σε ένα ελάχιστο σύνολο προδιαγραφών που θα περιγράφουν τις βασικές επιδόσεις ψαροτούφεκων, λάστιχων, βεργών, μουλινέ, στολών, πέδιλων, κτλ. αλλά και στο ποιες είναι οι αποδεκτές μέθοδοι μέτρησης και παρουσίασής τους. Εδώ περνάμε στην ευθύνη των κατασκευαστών, που πρέπει να αποφύγουν τις εύκολες λύσεις εξοπλισμού (οι μετρητικές συσκευές κοστίζουν αρκετά, π.χ. η τιμή μιας κάμερας υψηλής ταχύτητας είναι μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ αλλά δυστυχώς με απλή κάμερα δεν μπορείς να μετρήσεις την ταχύτητα της βέργας) καθώς και τη χαλαρή χρήση επιστημονικής ορολογίας που μπορεί να οδηγήσει σε σύγχυση. Σε αντίθετη περίπτωση, κινδυνεύουν οι προδιαγραφές να γίνουν όχημα εντυπωσιασμού και παραπληροφόρησης χωρίς να έχει τη δυνατότητα ο τελικός καταναλωτής να αξιολογήσει και να επαληθεύσει αυτή την ακατάληπτη για πολλούς πληροφορία. Πάντως εμένα (μηχανικός γαρ) με χαροποιεί ιδιαίτερα το ότι έχετε ξεκινήσει εδώ μια συζήτηση που περιλαμβάνει joule, καμπύλες φόρτισης και όρους φυσικής.

Έχω κάνει πολλές μετρήσεις χρησιμοποιώντας μια συσκευή εφελκυσμού σε λάστιχα διαφόρων εργοστασίων. Να σημειώσουμε εδώ ότι τα εργοστάσια που φτιάχνουν λάστιχο (natural latex tubing) σε όλο τον κόσμο μετρώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι προδιαγραφές των προϊόντων κάθε εταιρείας διαφέρουν όμως οι καμπύλες φόρτισης έχουν την ίδια γενική μορφή (δείτε καμπύλες αρκετών δειγμάτων στην εικόνα) και γι’ αυτό οι εταιρείες αυτές δίνουν συνήθως ένα νούμερο (E100%). Εγώ προσωπικά θα απέφευγα να περιγράψω αυτή την καμπύλη ως γραμμική, εκθετική ή λογαριθμική χωρίς πρώτα να μπορώ να τεκμηριώσω τι σημαίνει αυτό με όρους φυσικής. Έτσι, για τις ανάγκες μοντελοποιήσεων που κάνω, «περνάω» απλά μια πολυωνυμική γραμμή που αρκεί για τους υπολογισμούς μου.

οσν αφωρα αν η βεργα μπορει να απομακρυνθει απο τα λαστιχ απρον απο την πληρη επαναφωρα τους.........θεωρητικα δεν γινεται ....
πειραματικα ομως και πρακτικα γινεται.......και το εχω αποδειξει......εγω το πιστευω οτι γινεται....και εχω παρουσιάει όλη την διαδικασια καθως και μερικα αποτελεσματα στο θεμα ΕΝΕΡΓΟ ΜΗΚΟΣ ΟΠΛΙΣΗΣ εδω στο φορουμ. και εκει ειναι ακριβως το κλειδι της υπεροχης των ρολλερ. κανενα νεκρο μηκος. καομη και τα φουλ νομιζει καποιος ότι χανει δυναμη λογο της μη πληρης δκτωνωσςης των ελαστικων αλλα δεν ειναι ετσι...γιατι απλα χανεται το νεκρο μηκος οπλισης και όχι το ενεργο.
και νομιζω ατυτο το λετε και έσεις εδω................................

'' Καταρχάς, στις αναντιστρεπτές μεταβολές (γρήγορη φόρτιση ή αποφόρτιση) παράγεται μικρότερο έργο από ότι στις αντιστρεπτές (πολύ αργή φόρτιση ή αποφόρτιση). Αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. ''
ακριβως αυτο λεω και εγω.,
ποτε εχω μεγαλητερη ενεργεια στην βεργα ...οταν η βεργα παραμενει περισοτερη ωρα πανω στα λαστιχα.....
και εχω 19αρι λαστιχο με 8αρα
και 19αρι με 6αρα....ιδιο συντελεστη ιδια αποσταση .
ποτε έχω στην παραπανω περιπτωση καλητερη βολη ? οταν καταφερνω την οθηση του ελαστικου που ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις να την μεταφέρω στην βεργα..και εφοσον έχω το ιδιο οπλο.....η βεργα με την πιο μεγαλη μαζα να εχει μικρότερη ταχυτητα αρα και περισσοτερη ενεργεια..την οποια διατηρει και λογο της μαζας της...το οποιο ομως σαν φαινομενο δεν μας αφωρα γιατι εκτελησεται εκτος οπλου....
αντιστοιχα....στην λεπτη βεργα εχω μεγαλητερη ταχυτητα.....αρα μικρότερη ενεργεια αρα μικροτερη διαδρομη οθησης....
επαναλαμβανω οτι υπαρχουν δυο σταδια....ενα πανω στο οπλο και ένα οταν η βεργα εχει βγει εκτος οπλου...οχι όταν τα λαστιχα ειναι στο σημειο 0 δηλ στο σημειο πληρους εκτονωσης......

ειναι αληθεια οτι η ντεμκα και το εχω επαναλαβει πολλες φωρες εχει κανει ερευνες και μελετες ου τις εχει δωσει ανοιχτα σε ολους και αυτο ειναι προς τιμη της....επησης τα χαρακτηριστικα που αναφερει στις συσκευασιες των ελαστικων ειναι πραγματικα προτοτυποια...αλλα λιγο ως πολυ ολοι κοσοι φερνουν λαστιχα τα χαρακτηριστικα αυτα τα λενε απλα στο περιπου........

και ειναι αληθεια επησης ότι πολοι λιγοι εχουν ασχοληθει με τα λαστιχα...ολοι κοιταμε το οπλο, το οδηγο , την καμπανα, τον μηχανισμό....και δγω δεν ξερω τι αλλα ξεχναμε το κυριότερο.....την κινητηρια δυναμη...τα λαστιχα.

εινι πολυ ομορφο και επικοδομιτικό για ολους μας να γινεται μια τετοια συζητηση εδω....
θα ξαναεπαναλαβω όμως οτι δεν υπαρχει τελειο οπλο αλλα αριστος κυνηγος.

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 23:00

ζηταω συγνωμη απο ολους σας γιατι δεν διεγραψα κειμενο του κ. καταποτη.....το κανονικό μου κειμενο ειναι αυτο.
ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:καλησπερα και απο εμενα...και ειναι χαρα μου να ανοιγεται τετοια συζητηση εδω.....
δεν νομιζω να θηγεται κανεις. κανουμε μαι ανοιχη κουβεντα και δεν ειμαστε εδω να τονιζω να κανουμε τους εξυπνους και τους μεγαλοεπιστιμονες οι τους εφευρετες.
λιγο πολυ μας τρωει το σαρακι...........ολους μας διαφρετικα δεν θα ασχολυμασταν καθολου.......
παραπαων αναφερεις ορους και χαρακτηριστικα των ελαστικων αλλα ειναι οροι που αναγκαστηκα χρησιμοποιουμε ολοι μς θελοντας να δειξουμε ιδιοτητες που δυστηχως δεν μπορουν να περιγραφουν αλλιως...και ναι μερικες φωρες ισως οι όροι που χρησιμοποιουμε να ειναι λαθος.......αλλα το αποτελεσμα μετραει.....ακριβως οπως λες και εσυ. η τελικη βολη στο ψαρι.

οσον αφωρα τις προδιαγραφες ότι και να αποφασισουν οι κατασκευαστες των οπλων.....για προδιαγραφες αυτο δεν αφωρα τα εργοστασια...τα οποια παραγουν βαση αυτων που πιστευουν αυτα.......
για φαντασου να παω εγω και να πω θελω αυτο το λαστιχο με αυτες τις ιδιοτητες.....αλλα θελω μονο 1000μετρα.........
ξερεις τι θα μου πουν................νομιζω ξερεις.....
τα εργοστασι ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου παρα μα παρα πολυ σωστα ( τωρα πως γινεται καθε εταιρεία να έχει τα δικα της λαστιχα?) οι παραγγελιες τους δεν ειναι για λαστιχα των οπλων μας αλλα για άλες χρησεις.....απο προφυλακτικα......σχοινια......σωληνες.....εξαρτηματα......τα οποια βγαινουν απο την γραμμη παραγωγής τους κατα εκατομύρια κοματια.................σιγα να μην ασχοληθουν με τις προδιαγραφες του λουκα για 1000 μετρα λαστιχο...

μετησεις απαιτουν οργανα ακριβειας διακριβωμενα για σταθερα σφαλματα........
απο την αλλη το να διαθετεις ενα διακριβωμενο οργανο σταθερης ακριβειας δεν σημαινει ότι ακολουθεις την σωστη μεθοδο. μετρησης.
οταν κανει καποιος κανει μετρησεις δεν αρκει το οργανο να ειναι πιστοποιημενο αλλ και η μεθοδος του αποδεκτη....
υπαρχει αποδεκτη μεθοδος μετηρησης της ανακρουσης για παραδειγμα?
της πτωσης των ελαστικων μετα απο ψαρεμα?
της πτωσης αναλογης της θερμοκρασιας του νερου η του βαθους?
δεν νομιζω.....
απλα με το φτωχό μυαλό μας το βασουμε κατω σκεφτωμαστε τις συνθηκες στο νερο τις συνθηκες που ψαρευουμε......και κανουμε τισ δοκιμες μας.....
κατευθειαν στο ζητουμενο λοιπον πειραματικα για να δουμε τα αποτελεσματα. δεν γινεται διαφωρετικα.....
οτι μετρησεις και να κανουμε παντα καποιος θα υπαρχει να τις αμφισβητει..............και θ εχει δικιο γιατι δεν υπαρχουν κοινος αποδεκτες πιστοποιημενες διαδικασιες μετρησης για τα πιο πανω χαρακτηριστηκα που μας αφορουν.
απο την αλλη πλευρα το αν συγκρινω ενα λαστιχο σε ένα ιδιο οπλο κι βεργα με ιδιες συνθηκες.......σιγουρα η συγκριση θα μου δωσει ξεκαθρα αποτελεσματα ακριβως πανω στην χρηση.....το γιατι ας το βρουν οι φυσικοι......και μαθηματικοι - αν το βρουν.

οσον αφωρα τις καμπυλες τονισα απο την αρχη κανενα λαστιχο δεν ακολουθει γραμμικα μοντελα...και καμια μετηση κανενος φαινομενου......
οι μετησεις ειναι μαι πολυπλευρη καμπυλη......επησης τονισα παρουσιαζοντας δειγματα μετρησεων οτι οι καμπυλες βγηκαν βαση μοντεων επιλογης μικροτερης διασπορας των δεδομενων...κατι που δεν μας αφωρα εμας αλλα τους μαθηματικους και ιδικότερα την στατιστική μελετη.
τα μοντελα λοιπον αυτα εδειξαν ότι υπηρχαν λαστιχα που ετοιναν προς λογαρυθμικη καμπυλη και άλλα προς εκθετικη.....δηλ βαση των μοντελων τους υπηρχε η μικρότερη διασπορα στις μετρησεις..........

και ομως στην ελλαδα υπαρχει γραμμικό λαστιχο εδω και πολλα χρονια και ειναι ενα...
καθως και μονο ένα λογαρυθμικό......ολα τα άλλα τεινουν προεκθετικα ή μεταξυ γραμμικου και εκθετικου μοντελου καλητερα........
τα λαστιχα της deep carbon δεν ειναι σε αυτα καθως η μετησεις έγειναν πριν περιπου ενα χρονο.
ναι οι μετρησεις δεν εγειναν με οργανα ακριβειας αλλα εγειναν συγκριτικα που σημαινει πολυ απλα επαναληψη ομοια σε σφαλματα μετρησης και ακομη ακομη και στην μεθοδο ( δεν θα διαφωνισω...) αλλα συγκριτικα....και αυτο ειναι το θεμα...

οσν αφωρα αν η βεργα μπορει να απομακρυνθει απο τα λαστιχ απρον απο την πληρη επαναφωρα τους.........θεωρητικα δεν γινεται ....
πειραματικα ομως και πρακτικα γινεται.......και το εχω αποδειξει......εγω το πιστευω οτι γινεται....και εχω παρουσιάει όλη την διαδικασια καθως και μερικα αποτελεσματα στο θεμα ΕΝΕΡΓΟ ΜΗΚΟΣ ΟΠΛΙΣΗΣ εδω στο φορουμ. και εκει ειναι ακριβως το κλειδι της υπεροχης των ρολλερ. κανενα νεκρο μηκος. καομη και τα φουλ νομιζει καποιος ότι χανει δυναμη λογο της μη πληρης δκτωνωσςης των ελαστικων αλλα δεν ειναι ετσι...γιατι απλα χανεται το νεκρο μηκος οπλισης και όχι το ενεργο.
και νομιζω ατυτο το λετε και έσεις εδω................................

'' Καταρχάς, στις αναντιστρεπτές μεταβολές (γρήγορη φόρτιση ή αποφόρτιση) παράγεται μικρότερο έργο από ότι στις αντιστρεπτές (πολύ αργή φόρτιση ή αποφόρτιση). Αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε. ''

ακριβως αυτο λεω και εγω.,
ποτε εχω μεγαλητερη ενεργεια στην βεργα ...οταν η βεργα παραμενει περισοτερη ωρα πανω στα λαστιχα.....
και εχω 19αρι λαστιχο με 8αρα
και 19αρι με 6αρα....ιδιο συντελεστη ιδια αποσταση .
ποτε έχω στην παραπανω περιπτωση καλητερη βολη ? οταν καταφερνω την οθηση του ελαστικου που ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις να την μεταφέρω στην βεργα..και εφοσον έχω το ιδιο οπλο.....η βεργα με την πιο μεγαλη μαζα να εχει μικρότερη ταχυτητα αρα και περισσοτερη ενεργεια..την οποια διατηρει και λογο της μαζας της...το οποιο ομως σαν φαινομενο δεν μας αφωρα γιατι εκτελησεται εκτος οπλου....
αντιστοιχα....στην λεπτη βεργα εχω μεγαλητερη ταχυτητα.....αρα μικρότερη ενεργεια αρα μικροτερη διαδρομη οθησης....
επαναλαμβανω οτι υπαρχουν δυο σταδια....ενα πανω στο οπλο και ένα οταν η βεργα εχει βγει εκτος οπλου...οχι όταν τα λαστιχα ειναι στο σημειο 0 δηλ στο σημειο πληρους εκτονωσης......

ειναι αληθεια οτι η ντεμκα και το εχω επαναλαβει πολλες φωρες εχει κανει ερευνες και μελετες ου τις εχει δωσει ανοιχτα σε ολους και αυτο ειναι προς τιμη της....επησης τα χαρακτηριστικα που αναφερει στις συσκευασιες των ελαστικων ειναι πραγματικα προτοτυποια...αλλα λιγο ως πολυ ολοι κοσοι φερνουν λαστιχα τα χαρακτηριστικα αυτα τα λενε απλα στο περιπου........

και ειναι αληθεια επησης ότι πολοι λιγοι εχουν ασχοληθει με τα λαστιχα...ολοι κοιταμε το οπλο, το οδηγο , την καμπανα, τον μηχανισμό....και δγω δεν ξερω τι αλλα ξεχναμε το κυριότερο.....την κινητηρια δυναμη...τα λαστιχα.

εινι πολυ ομορφο και επικοδομιτικό για ολους μας να γινεται μια τετοια συζητηση εδω....
θα ξαναεπαναλαβω όμως οτι δεν υπαρχει τελειο οπλο αλλα αριστος κυνηγος.

Mihalis Catapotis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis Catapotis » Παρ 22 Ιούλ 2011, 13:45

Αγαπητέ Λουκά,

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την εκτενή απάντησή σου και κυρίως για το ότι κάνουμε μια χρήσιμη κουβέντα σε πολύ καλό κλίμα. Έχει πρακτική σημασία (όπως ρωτάει ο Johnkokk); Πιστεύω ναι, ελπίζω να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι.

Για να μη χαθούμε ας χωρίσουμε τα θέματα σε τρεις κατηγορίες:

1. Μετρήσεις και προδιαγραφές

Συμφωνούμε, όπως αντιλαμβάνομαι, στο ότι η διαδικασία τυποποίησης των προδιαγραφών του εξοπλισμού Υ/Ψ απαιτεί (1) διακριβωμένα όργανα μέτρησης και (2) έγκυρη διαδικασία μέτρησης. Πριν από αυτά φυσικά απαιτείται να συμφωνήσουμε στα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού που θεωρούμε σημαντικά (π.χ. ταχύτητα, διάτρηση, ανάκρουση, κτλ) και στα φυσικά μεγέθη που τα περιγράφουν καλύτερα.

Έχεις δίκιο, δεν υπάρχει πρότυπο για τη μέτρηση της πτώσης των ελαστικών μετά το ψάρεμα ή την ανάκρουση. Υπάρχουν όμως διεθνή πρότυπα για τη δοκιμή εφελκυσμού ελαστικών (συμπεριλαμβανομένων των λάστιχων), τη δοκιμή κάμψης μεταλλικής ράβδου, τη μέτρηση σκληρότητας, τον προσδιορισμό και την παρουσίαση του σφάλματος μέτρησης κτλ. Εγώ χρησιμοποίησα τέτοια πρότυπα ως βάση όταν ανέπτυξα το σύστημα προδιαγραφών ψαροτούφεκων, βεργών και λάστιχων της DEMKA. Το είπα και στο προηγούμενο μήνυμα: η ανάπτυξη προδιαγραφών απαιτεί επενδύσεις από τους κατασκευαστές (σε χρόνο, εξοπλισμό, δοκίμια, κτλ), δεν είναι απλά «μετράμε και παρουσιάζουμε».

Σε άλλες περιπτώσεις που δεν υπάρχουν πρότυπα (π.χ. ανάκρουση) αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μελετήσουμε τη βιβλιογραφία, να περιγράψουμε όσο καλύτερα μπορούμε το φαινόμενο, να απομονώσουμε κάποιες παραμέτρους που κρίνουμε ότι είναι σημαντικές και μετρήσιμες, να αναπτύξουμε μια αξιόπιστη διαδικασία μέτρησης (όπου θα λαμβάνουμε υπ’ όψιν το σφάλμα) και να προχωρήσουμε μετά σε μετρήσεις. Μια τέτοια προσπάθεια (μπορείς να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις με αυτά που λέει και όντως σηκώνει βελτίωση) υπάρχει εδώ:
http://www.demka-shop.gr/downloads/Demk ... lia_02.pdf

Ας συμφωνήσουμε στο τι πρέπει να μετράμε και πώς θα το μετράμε. Ας κάνει ο καθένας τις προτάσεις του τεκμηριωμένα και ας καταλήξουμε με μια στοιχειώδη συμφωνία. Όποιος μπαίνει στη διαδικασία μετρήσεων δυστυχώς πρέπει να γίνει φυσικός (ή να προσλάβει εξειδικευμένο προσωπικό). Δεν είναι δυνατόν να μετρούν δύο κατασκευαστές το ίδιο πράγμα, ο καθένας με το δικό του τρόπο, και να βγάζει αποτέλεσμα ο ένας 4 και ο άλλος 54. Αυτό οδηγεί τον κόσμο σε σύγχυση ή (αν το δεις κακοπροαίρετα) σε παραπλάνηση. Αν τα στοιχεία που δίνει ο κάθε κατασκευαστής δεν είναι συγκρίσιμα με τα στοιχεία των άλλων κατασκευαστών τότε ποιο είναι το νόημα;

Σε αυτό το πλαίσιο, δε συμφωνώ με το να λέμε ότι άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη γιατί αυτό τελικά σε τι οδηγεί; Μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει, ατεκμηρίωτα, επικαλούμενος «πραγματικές» συνθήκες τις οποίες κανείς δεν μπορεί να επαναλάβει ώστε να ελέγξει την εγκυρότητα των συμπερασμάτων. Και όταν κάποιος κάνει τέτοιες δοκιμές για τον εαυτό του, καλώς κάνει ότι κάνει και δε οφείλει να λογοδοτήσει σε κανένα. Όταν όμως ένας κατασκευαστής ή αντιπρόσωπος ή αρθρογράφος παρουσιάζει μετρήσεις για ένα προϊόν τότε επηρεάζει τους ψαροτουφεκάδες. Οι μετρήσεις μάλιστα έχουν την αίγλη της επιστημονικής αντικειμενικότητας και κάνουν το μήνυμα πολύ ισχυρό. Σε αυτές τις περιπτώσεις δε χωράνε εκπτώσεις, οφείλουμε να δείχνουμε υπευθυνότητα. Έχουν δει και εσένα φαντάζομαι τα μάτια σου κάποια καταπληκτικά αποτελέσματα «μετρήσεων» στον τύπο και τα fora. Είναι σύνθετο το φαινόμενο της βολής; Ας κάνουμε μια λογική απλοποίηση που θα επιτρέπει αξιόπιστη μέτρηση και χρήσιμα συγκριτικά συμπεράσματα. Δεν μπορούμε; Τότε ας μη συγκρίνουμε προϊόντα με αυτό το κριτήριο. Έτσι απλά.

Ένα τυχαίο παράδειγμα. Διάβασα κάποτε ότι η χρήση δετών λάστιχων μειώνει την ανάκρουση. Αν αποδεχτούμε ότι η ανάκρουση δεν είναι μετρήσιμη τότε έχει δικαίωμα ο κάθε Καταπότης να βγαίνει και να βγάζει τέτοια συμπεράσματα. Αν του πεις ότι αυτό που λέει δε βγάζει νόημα θα σου πει ότι «άλλο θεωρία, άλλο πράξη» και αν αμφισβητήσεις τη διαδικασία μέτρησης που ακολούθησε θα σου πει «αφού δεν υπάρχει πρότυπο το μέτρησα όπως νόμιζα και δεν μπορείς να με κρίνεις». Ας σκεφτούμε τελικά ποιος ωφελείται και ποιος χάνει από αυτή την κατάσταση.

Κλείνοντας αυτό το θέμα να πω ότι τα στοιχεία που αναφέρει η Demka πάνω στη συσκευασία των λάστιχων (και των ψαροτούφεκων και των βεργών) είναι αποτέλεσμα πολυδάπανων αγορών εξοπλισμού, μακρόχρονης μελέτης, ατελείωτων δοκιμών, πλήθους αποτυχιών και αναθεωρήσεων. Λες ότι όλοι όσοι πωλούν λάστιχα αναφέρουν, λίγο ως πολύ, τα ίδια στοιχεία. Αν έχουν κάνει ανάλογη προεργασία τότε καλώς τα αναφέρουν και χαίρομαι για αυτό.

2. Μηχανικές ιδιότητες λάστιχων

Για τη μορφή της καμπύλης φόρτισης/αποφόρτισης και τη σκοπιμότητα χρήσης όρων όπως γραμμικός, εκθετικός, κτλ δε συμφωνούμε αλλά δεν πειράζει. Από το συγκριτικό διάγραμμα που δίνεις (18 Ιούλ 2011, 00:06), δεν μπορώ να πω ότι βγάζω συμπέρασμα διότι (1) οι δύο καμπύλες είναι «περασμένες» ενώ η άλλη αποτελείται από σημεία/μετρήσεις ενωμένα με γραμμές και (2) δεν αναφέρεται το σφάλμα μέτρησης. Αν καταλαβαίνω καλά πάντως, τα λάστιχα της Demka είναι λογαριθμικά;;

3. Κίνηση βέργας και λάστιχων

Στην παλαιότερη δημοσίευσή σου που με παρέπεμψες βρήκα αυτό: «Θεωρητικά τα λάστιχα δίνουν μέχρι την πλήρη εκτόνωση τους στην βέργα ώθηση. Στην πραγματικότητα όμως η βέργα επιταχύνει με αποτέλεσμα στο τέλος της διαδρομής να προλαβαίνει την ταχύτητα της εκτόνωσης των ελαστικών». Το ερώτημά μου παραμένει. Ποια δύναμη επιταχύνει τη βέργα όταν πλέον δε βρίσκεται, όπως λες, σε επαφή με τα λάστιχα; Τα λάστιχα, μέχρι να φτάσουν στο αρχικό του μήκος, επιταχύνονται από τη δύναμή τους (όσο μικρή και αν είναι στα τελευταία στάδια εκτόνωσης). Βέβαια από τη στιγμή που εσύ λες ότι τα πειράματά σου καταρρίπτουν τη θεωρία, τα «θεωρητικά» επιχειρήματά μου δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα.

Την πειραματική σου διάταξη δεν μπόρεσα να τη δω σε εικόνα και άρα δε μπορώ να την αξιολογήσω. Κοιτώντας όμως το πίνακα με τα αποτελέσματα που έδωσες τότε (4/5/2009), είδα ότι συνέκρινες λάστιχα σε διαφορετικές επιμηκύνσεις (2,5-3,4). Όταν ένα λάστιχο επιμηκυνθεί υπερβολικά και για αρκετή ώρα τότε παραμορφώνεται πλαστικά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να επανέρχεται (με τη βολή) σε μήκος μεγαλύτερο του αρχικού. Αν δηλαδή το μετρήσεις αμέσως μετά την τουφεκιά το μήκος του θα να είναι μεγαλύτερο του αρχικού. Σε αυτή την περίπτωση όντως η απομάκρυνση της βέργας από το λάστιχο γίνεται πριν αυτό φτάσει στο αρχικό του μήκος διότι έχει ξεχειλώσει. Σε αυτό αναφέρεσαι; Γιατί νομίζω ότι εσύ δίνεις ερμηνεία που σχετίζεται με τη μορφή της καμπύλης.

Για να μην σε κουράζω άλλο. Η ευθύνη, φίλε Λουκά, είναι σε εμάς τους κατασκευαστές. Αν φτιάξουμε απλές, καθαρές και μετρήσιμες προδιαγραφές θα μπορεί ο κόσμος απλά και χωρίς γνώσεις φυσικής να διαλέγει αυτό που τον βολεύει. Χρειάζεται φυσική για να καταλάβεις τη διαφορά ενός αυτοκινήτου με 100 ίππους και ενός με 200; Όχι βέβαια. Διότι με την καθιέρωση τυποποιημένων προδιαγραφών εδώ και πολλά χρόνια, η ιπποδύναμη έχει μεταφραστεί σε εμπειρικούς όρους στο μυαλό του οδηγού ώστε να καταλαβαίνει τι σημαίνουν τέτοια νούμερα στην πράξη. Εμείς δυστυχώς στο χώρο του Υ/Ψ έχουμε βαφτίσει προδιαγραφές τα διαφημιστικά σλόγκαν.

Πάλι με έπιασε λογοδιάρροια.

Φιλικά,

Μιχάλης Καταπότης

Άβαταρ μέλους
J.D.P
Ονοματεπώνυμο: J.D.P

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J.D.P » Παρ 22 Ιούλ 2011, 14:09

να σε πιάνει πιο συχνά γίνεται ? :write: :write: :write: :good: :good:

Άβαταρ μέλους
AntonisT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntonisT » Παρ 22 Ιούλ 2011, 14:29

Μιχάλη για το καλό όλων των ανύσηχων μυαλών του φόρουμ, συνέχισε σε παρακαλώ! :thumbsup:

spirosswift

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spirosswift » Παρ 22 Ιούλ 2011, 15:10

μπραβο Μιχαλη για τον χρονο που αφιερωσες να γραψεις.
αν και δεν εχω αγορασει,νομιζω, ποτε κατι της demka με κερδισες.
χωρις εντυπωσιασμους,"επιστημονικους" ορους κλπ

κερδιζουμε απο τα ποστς σου.
συνεχισε!
των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν δεν πεινανε...

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 22 Ιούλ 2011, 15:43

J.D.P έγραψε:να σε πιάνει πιο συχνά γίνεται ? :write: :write: :write: :good: :good:
:) χμμμμ εδώ θα συμφωνήσω και εγώ :)
και όχι μόνο τον κύριο καταπότη αλλά και άλλους τεχνικούς -κατασκευαστές κτλ :D

Επιστροφή στο “Νεα προϊόντα, Διαφήμιση”