Άσχημη μυρωδιά στη καμπίνα

npapad1376
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιούλ 2021, 10:41
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Παπαδόπουλος

Άσχημη μυρωδιά στη καμπίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από npapad1376 » Κυρ 25 Ιούλ 2021, 17:00

Καλησπέρα σας. Θέλω να καθαρίσω από την μυρωδιά στην καμπίνα του σκάφους μου. Μυρίζει άσχημα επειδή είναι κλειστός ο χώρος και έχω δοκιμάσει πολλά χημικά και παρόμοια καθαριστικά αλλά δεν φεύγει η μυρωδιά με τίποτα. Έψαξα και βρήκα ότι καθαρισμός με όζον με γεννήτριες όζοντος είναι αποτελεσματικός στις μυρωδιές και μπορεί να κάνει δουλειά. Τι λέτε για αυτό; Ξέρει κανείς;

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5015
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Άσχημη μυρωδιά στη καμπίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 25 Ιούλ 2021, 17:42

npapad1376 έγραψε:
Κυρ 25 Ιούλ 2021, 17:00
Καλησπέρα σας. Θέλω να καθαρίσω από την μυρωδιά στην καμπίνα του σκάφους μου. Μυρίζει άσχημα επειδή είναι κλειστός ο χώρος και έχω δοκιμάσει πολλά χημικά και παρόμοια καθαριστικά αλλά δεν φεύγει η μυρωδιά με τίποτα. Έψαξα και βρήκα ότι καθαρισμός με όζον με γεννήτριες όζοντος είναι αποτελεσματικός στις μυρωδιές και μπορεί να κάνει δουλειά. Τι λέτε για αυτό; Ξέρει κανείς;
Ισως πρέπει πρώτα να εντοπίσεις την αιτία της μυρωδιάς. Δεδομένου οτι δοκίμασες ήδη διάφορα καθαριστικά και δεν απέδωσαν, προφανώς η όποια αιτία παραμένει. Μπορεί να είναι κάποιο υλικό το οποίο πχ προσβλήθηκε από μύκητες; Για τη μεθοδο όζοντος δυστυχώς δεν κατέχω αλλά η χειρλοτερη μυρωδιά που μου έτυχε, οχι σε σκάφος αλλά σε αυτοκίνητο, ηταν όταν έτρεξαν υγρά και αίματα από χτυπημένα ψάρια σε τρυπια σακούλα στο πορτ μπαγκαζ αυτοκινήτου , ΄΄πότισε΄΄ καλά καλά και μετά από μεγάλο αγώνα και πολλές προσπάθειες που δεν απέδωσαν, αλλάχτηκε η μοκέτα!
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

npapad1376
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 18 Ιούλ 2021, 10:41
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Παπαδόπουλος

Re: Άσχημη μυρωδιά στη καμπίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από npapad1376 » Πέμ 29 Ιούλ 2021, 15:48

Έψαξα εξονυχιστικά και για τυχόν υγρασίες και για τα πάντα και δεν βρήκα τίποτα, αλλά μπορεί όντως όπως λές να είναι μύκητες. Από ότι κατάλαβα όσον αφορά το όζον κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, δηλαδή αφαιρεί τις μυρωδιές και σκοτώνει τους μικροοργανισμούς. Αυτές τις συσκευές τις χρησιμοποιούν πολύ στο εξωτερικό που έχουν θέμα με υγρασίες και μούχλα. Κάτι σαν αυτό. Εικόνα

Για αυτό επειδή από ότι διαβάζω είναι αποτελεσματικό είπα μήπως κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο.

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”