Αγορά βάρκας χωρίς δίπλωμα

leonidasnik

Αγορά βάρκας χωρίς δίπλωμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από leonidasnik » Δευ 12 Ιούλ 2021, 23:04

Χαιρετώ το φόρουμ,

είμαι τελείως καινούργιος στο θέμα βάρκα, και σκέφτομαι να αγοράσω μια βάρκα πολυεστερική εώς 5 μ και με κινητήρα μέχρι 30 ίππους, έτσι ώστε να είμαι στα νόμιμα
όρια για να μπορώ να οδηγώ τη βάρκα χωρίς δίπλωμα.

Η χρήση της βάρκας θα είναι κυρίως για ψαρευτικές εξορμήσεις(ψάρεμα, ψαροντούφεκο) και το πολύ ταξιδάκια μικρά τύπου Πρέβεζα-Λευκάδα.

Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί μια βάρκα τέτοια μέχρι το ταβάνι των 30 ίππων να πραγματοποιήσει τετοια μικρά ''ταξιδάκια'', με το πολύ 3 ατομα επάνω σε νορμάλ καιρο (δεν κυνηγαω ταχύτητα προφανώς).
Επίσης επειδή όπως είπα δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με βάρκες, στις τιμές που κοιτάω στο car (4-5 χιλιαρικα) , υπάρχουν βάρκες με κινητήρες με 300 ώρες για παράδειγμα. Αυτός ο κινητήρας θεωρείται
ταλαιπωρημένος; Θα βρώ κάτι αξιόλογο ή τσάμπα ψάχνω πιστεύετε;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: Αγορά βάρκας χωρίς δίπλωμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 12 Ιούλ 2021, 23:58

Φίλε θα σου πώ τη δική μου περίπτωση.
Ξεκίνησα να ψάχνω για μεταχειρισμένα με όριο τιμής τα 4-5 χιλιάρικα και απελπίστηκα από την κατάσταση στην οποία τα έβρισκα .
Κατέληξα σε πακέτο καινούριας βάρκας , τρέιλερ και μηχανής 25 ίππων και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Τώρα όσο αφορά το κόστος , απ'το αρχικό που προανέφερα ξέφυγα αρκετά αλλά κάνω τη βόλτα και το ψάρεμα μου με ασφάλεια και κυρίως χωρίς τις έννοιες του μεταχειρισμένου.
Έχε υπόψη σου ότι είναι ένα μηχάνημα που βρίσκεται στη θάλασσα μέσα με ότι αυτό συνεπάγεται σε φθορές.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 13 Ιούλ 2021, 10:02

Πλαστικη βαρκα με μεχρι και 30 αλογα δεν χρειαζετε αδεια ταχυπλοου.5 μετρα με 3 ατομα δεν θα πλαναρει σαφως με τιποτα αλλα την βολτα σας θα την κανετε .Το ορθον θα ηταν μεταχειρισμενη βαρκα καινουργια μηχανη,αν δεν???πακετο σκαφος μηχανη και τρειλερ κομπλε :)
Τωρα για της 300 ωρες???μεταφραζω σε περιπου 6000νμ και μονον ενας ειδικος θα σου πει αν ειναι ενταξει η πεσμενη που εγω θεωρω η μηχανη να μην ειναι πεσμενει δηλ.να βγαζει τα σπεκς που γραφονται στα χαρτια και ας εχει 300 ωρας και ανω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Τρί 13 Ιούλ 2021, 12:19

Καλησπέρα.

Επειδή έχω και εγώ ψάξει αρκετά να βρω την χρυσή τομή νομίζω πως τελικά δεν υπάρχει. Και εξηγούμαι.
Βάρκα κοντά στα 5μέτρα με 30άρα μηχανή που να μπορεί να κάνει βόλτες 10άδων μιλίων με 3 άτομα φοβάμαι πως δεν υπάρχει. Εκτός αν επιλέγονται μέρες με απόλυτη άπνοια (πόσες είναι αυτές μέσα στο χρόνο), οι επιβάτες έχουν μεγάλη υπομονή και η βάρκα είναι πολύ ελαφριά (επικίνδυνο) και πολύ καλά ζυγισμένη (δύσκολο). Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις νομίζω πως θα πρέπει να αντιμετωπιστούν άβολες και επικίνδυνες ίσως καταστάσεις
Πάντως για να μεταφέρει δυο άτομα σε ένα κοντινό σημείο για ψαροντούφεκο μια 5μετρη πολυεστερική βάρκα, αν δεν είναι μόνιμα στο νερό, ίσως να δυσκολέψει στο βάλε-βγάλε σε σχέση με ένα φουσκωτό 3,5-3,8 μέτρα που θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά με μια 15άρα.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν από το να αγοράσει βάρκα. Απλά προσπαθώ να μετριάσω τις προσδοκίες του για να μην απογοητευτεί αργότερα (παθών).

giaspyr
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giaspyr » Τρί 13 Ιούλ 2021, 20:22

Γιατί βάρκα κι όχι ένα φουσκωτάκι 4.0-4.5 μέτρα με μια 30άρα;
Είναι ελαφρύ, το μετακινείς/ βάζεις/βγάζεις πανεύκολα και είναι ότι πρέπει για μεταφορά 2-3 ατόμων με τον εξοπλισμό τους σε κοντινούς προορισμούς, κάνεις ψαροντούφεκο, συρτή, καθετή άνετα.

ftsak
Ονοματεπώνυμο: fil tsak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsak » Τρί 13 Ιούλ 2021, 20:54

giaspyr έγραψε:
Τρί 13 Ιούλ 2021, 20:22
Γιατί βάρκα κι όχι ένα φουσκωτάκι 4.0-4.5 μέτρα με μια 30άρα;
Είναι ελαφρύ, το μετακινείς/ βάζεις/βγάζεις πανεύκολα και είναι ότι πρέπει για μεταφορά 2-3 ατόμων με τον εξοπλισμό τους σε κοντινούς προορισμούς, κάνεις ψαροντούφεκο, συρτή, καθετή άνετα.
Φουσκωτό με πάνω από 15 ίππους θεωρείται ταχύπλοο και απαιτείται διπλωμα ταχυπλόου που ο φίλος δεν κατέχει.

Θα αγοράσεις ένα βαρκακι 4-4,5 μέτρα 200-300 κιλα και 30 ίππους και θα πιάνει μεγιστη 20-24 κομβους οικονομική 12-16 κομβους θα είσαι αρχηγος. Προϋπόθεση για αυτούς τους αριθμούς είναι η γάστρα σου να μην έχει ν (Βε) να είναι πλακέ σχετικά από κατω. το Βε τρώει ίππους και συνεπώς καυσιμο και ταχύτητα. Είναι χρήσιμο για πορεία σε κυμα εσύ όμως με Πρέβεζα Λευκάδα δεν ανοίγεσαι οπότε θα είσαι ενταξει

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Τρί 13 Ιούλ 2021, 21:56

Πριν μερικά χρόνια βρισκόμουν στην θέση σου και τελικά αγόρασα μια karel 430v με tohatsu 25αρα δίχρονη και τρέιλερ, 3300 ευρώ και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Μηχανή και βάρκα είχαν ελάχιστες ώρες στη θάλασσα, αλλά και πάλι, λόγω αρκετών χρόνων ακινησίας, χρειάστηκε ένα γερό μάζεμα (ιμπέλερ, ανόδια, καθαρισμός καρμπυρατέρ, ντίζες, αλλαγή πριτσινιών σε ταμπούκια, μάζεμα τρειλερ και μερικές μετατροπές για να τη φέρω στα μέτρα μου) κάνα 500αρι με αρκετή προσωπική εργασία.
Από τότε (αρχές 2019) δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Έχει πολύ καλή πλέυση μέχρι 3 μποφόρ, από 4αρι μέχρι 5άρι θέλει λίγο προσοχή και πέφτεις πολύ σε ταχύτητα ταξιδιού, σε γεμάτο 5αρο6αρι θέλει πάρα πολύ προσοχή, με πιο δυνάτο καιρό δεν την ρίχνω καν και δεν το συνιστώ σε κανένα.
Με 300+ κιλά επιβάτες η βάρκα πλανάρει με δυσκολία και πιάνει τα 19 μίλια.
Μέχρι 250κιλά επιβάτες η βάρκα πλανάρει εύκολα και έχει τελική τα 22 μίλια.
Κάνω βόλτες πάνω από 20 μίλια πήγαινε-έλα χωρίς να ανοίγομαι ποτέ πάνω από 2 μίλια και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα.

Γνώμη μου είναι.
Ψάξε για βαρκάκι που να έχει ΛΙΓΟ ΒΕ. Εντελώς φλατ θα είναι μια δυστυχία στην πλεύση, βαθύ ΒΕ θα θέλει πάνω από 30 άλογα μηχανή.
Για μηχανή κοίτα για αξιόπιστη δίχρονη (tohatsu, yamaha) που να είναι σε ανθρώπινη κατάσταση. Είναι σκυλιά, γλιτώνεις βάρος στον καθρέπτη, έχεις παραπάνω κατανάλωση. Αλλιώς για τετράχρονη θα πρέπει να είναι σε πάρα πολύ κατάσταση, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, θα γλιτώσεις σε κατανάλωση, αλλά θα σου στοιχίσει παραπάνω.

Ελπίζω να βοήθησα
Βαγγέλης
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

leonidasnik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από leonidasnik » Τρί 13 Ιούλ 2021, 22:10

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσω το ψάξιμο και το διάβασμα , και ίσως βρώ κάτι καλό στα λεφτά που ψάχνω.
Ευχαριχτώ πολύ πάλι!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 14 Ιούλ 2021, 15:45

συμφωνω με τον vaggelakis
Ενα ημιταχυπλοο 4.70 με μια 30αρα ειναι οτι πρεπει :)
Παντως για να εχεις μια γνωμη,του κουμπαρου μου το 4.70 με 30αρα γιαμαχα 4τ με τρια ατομα 14 μιλια (δεν πλαναρει με τιποτα σε θαλασσα λαδι),με δυο 19νμ (ανετα πλαναρε ) ,μονος του 22 ,μετρημενα με GPS ;)
και γ χωροι τεραστιοι
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 14 Ιούλ 2021, 22:20

Να ξέρεις ότι αν πάς για καινούργιο μοτέρ ..........................................

Παίζουν 30αρια που είναι 40 μόνο και μόνο για λόγους αδειών .............................................

Τα περισσότερα καινούργια πλαστικά που είναι για νοίκιασμα τέτοιες φοράνε ........................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”