Διαρροές σε SIB (PVC) και πιθανή λύση

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Διαρροές σε SIB (PVC) και πιθανή λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 16 Ιουν 2020, 13:05

Χαιρετώ την παρέα μετά από καιρό, η καραντίνα πέρασε οι βουτιές αρχίζουν και πυκνώνουν (μπόρεσα και έκανα 4-5 ψαρέματα) αλλά δυστυχώς το συμβατικό βαρκάκι μου δεν είναι ετοιμοπόλεμο καθώς έχει εμφανίσει πολλαπλές διαρροές στους 2 από τους 3 αεροθαλάμους του όλες πάνω σε κολλήσεις. Η ηλικία του σκάφους είναι 4 χρόνων με μέτρια χρήση αποθηκευμένο με κάλυμμα αλλά εκτεθειμένο σε ανοιχτό παρκίνγκ όλο το χρόνο.
Πρόβλημα με διαρροές είχα από την αρχή που το αγόρασα (καινούργιο), επειδή όμως έχανε πολύ αργά τον αέρα και δεν έχανε σημαντική πίεση και με έβγαζε χωρίς να χρειαστεί να συμπληρώσω αέρα σε ένα 5ημέρο πχ καμπινγκ δε του έδωσα σημασία. Τον τρίτο χρόνο το πρόβλημα πλέον είχε χειροτερέψει και χρειαζόταν να συμπληρώνω καθημερινά αέρα στις πολυήμερες εξορμήσεις μου και πλέον τον 4ο χρόνο αν και είχε σχεδόν μηδενική χρήση με δυσκολία βγάζει τη μέρα.
Με σαπουνάδα εντόπισα καμιά 10αρια σημεία διαρροών όλα σε κολλήσεις και επίσης μια παλιά διαρροή που είχε τοποθετηθεί μια σταγόνα κόλλα ξαναχάνει από εκεί. Επειδή λοιπόν φαίνεται ότι το βαρκάκι είναι τελειωμένο από άποψη κολλήσεων σκέφτηκα μήπως ένα προϊόν (υγρό λάστιχο / liquid sealant) που μπαίνει εσωτερικά στα μπαλόνια και δημιουργεί ένα προστατευτικό φίλμ για παλιές και νέες διαρροές είναι αποτελεσματικό και δώσει κάποια παράταση ζωής στο βαρκάκι μου.
Εδώ φαίνεται ένα τέτοιο προϊόν:
https://www.youtube.com/watch?v=CH77JRcxRW8
phpBB [video]

Η ερώτηση είναι λοιπόν αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάτι τέτοιο και αν είναι τελικά αποτελεσματικό. Επειδή το φουσκωτό είναι 4μετρο με μπαλόνι 49cm θα χρειαστώ λογικά σχετικά μεγάλη ποσότητα και δεν ξέρω αν είναι εύκολο να στριφογυρίσεις κατάλληλα τα μπαλόνια ώστε να απλώσει παντού.

Να κλείσω και με μια ψαρευτική αναφορά μιας και έχω πολύ καιρό να ποστάρω, ο λόγος είναι ότι δεν έχω και τίποτα αξιόλογο να ποστάρω απλά βάζω μια φώτο τις κακιάς ώρας από την κουζίνα με ένα από τα λίγα αξιόλογα θηράματα του Ιουνίου, δεν έχω παράπονο βγαίνουν ψάρια μπόλικα που φτάνουν και περισσεύουν αλλά τα αξιόλογα θηράματα γίνονται όλα και πιο σπάνιο να τα συναντήσεις και πιο δύσκολο να τα πιάσεις, βεβαία οι ωραίες εικόνες που βλέπεις στο βυθό από τα πλάσματα της θάλασσας ακόμα και αυτά που γλιτώνουν από το καμάκι μας είναι αυτό που έχει την μεγαλύτερη αξία και με κάνει να γυρίζω στην θάλασσα ξανά και ξανά.
amberjack_small.JPG
Πολλούς χαιρετισμούς και καλές θάλασσες σε όλους με έμφαση στην ασφάλεια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
gpet78

Re: Διαρροές σε SIB (PVC) και πιθανή λύση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:12

Ας κάνω ένα UP μιας και δεν πήρα κάποια απάντηση... Δεν το προχώρησα το θέμα της επισκευής, με έναν μπαλωνά που μίλησα χωρίς να του αναφέρω κάτι παρά μόνο το είδος του προβλήματος, μου πρότεινε και αυτός τη λύση της στεγανοποίησης εσωτερικά, τώρα απλά σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω έστω και το (όχι και τόσο μικρό) ποσό για μια τέτοιου είδους επισκευή ή να το αφήσω όπως είναι και αν χρειάζεται να συμπληρώνω αέρα.

Τουλάχιστον το βαρκάκι το χρησιμοποίησα για ένα μονοήμερο ψάρεμα χωρίς πρόβλημα και μάλλον θα το αφήσω έτσι. Απλά να κάνω ακόμα μια ερώτηση: Η επικάλυψη με ένα λεπτό στρώμα super glue (κυανακριλικού τύπου) εξωτερικά στα σημεία που έχω εντοπίσει τις διαρροές θα δώσει έστω και μια πρόχειρη-βραχυπρόθεσμη λύση ή έστω και μερικό περιορισμό της διαρροής το έχει δοκιμάσει κανείς;

Από ψαρευτική άποψη τον Ιούλη δεν έχω παράπονο, έχοντας τελειώσει τη δουλειά μου και απαλλαγμένος εντελώς από το άγχος βγήκαν αρκετά καλά ψάρια, παρόλο που οι συναντήσεις που είχα με αξιόλογα ψάρια ήταν ελάχιστες και παρόλο που δεν έκανα κανένα εωθινό ψάρεμα.
20200705_202020_small.jpg
Μεσημεριάτικα, με μονολάστιχο και μονοψήφια μέτρα η καλή χαλάρωση και η τέλεια απόκρυψη μπορούν να δώσουν θετικά αποτελέσματα.
20200712_081221_small.jpg
Το μοναδικό ψάρεμα που έκανα με το βαρκάκι καλά πήγε, 1η βουτιά ζέσταμα στα ρηχά, 2η ήρθαν τα ψάρια και έγινε η βολή, μετά το έριξα στην αναγνώριση νέων τόπων, που όμως δε έδειξε αποκάλυψε τίποτε αξιόλογο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:20

Δεν είμαι υπέρ της λύσης επιστρωσεων, όχι για οικονομικούς λόγους αλλά για λόγους αξιοπιστίας. Οι πολλές διαρροές κάτι σημαίνουν, χρησιμοποιησε το όσο βγάζει ακόμα (με ασφάλεια όσο γίνεται, αν όχι παράτησε το)- από την περιγραφή θεωρώ το το σκαφακι δεν είναι αξιόπλοο

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:22

Γεια σου φίλε.δεν γνωρίζω για την εσωτερική στεγανοποίηση,οπότε δεν σου προτείνω κάτι.εαν επιτρέπεται για τι κόστος μιλάμε για τετραμετρο;για το τύπου super glue μην το παιδεψεις καν.το έχω κάνει παλιότερα και δεν πιάνει.
Πάντως να ξέρεις ότι συνήθως γεννάν συνέχεια διαρροές με την πάροδο των ετων.μηπως να προχωρήσεις σε κάποια αναβάθμιση συμβατικού;
Μπράβο για τα ψάρια κατά τα άλλα :thumbsup:
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:51

Κρίμα για το σκάφος..
Σε σχέση με τα ψάρια βλέπω τις σιναγριδες τις καταφέρνεις.. Βλέπω κάθε ψάρεμα είτε κοπάδι είτε μία μεγάλη αλλά δεν καταφέρνω να έρθουν κοντά. Συνήθως δεν έχω καλή κάλυψη γιατί με αιφνίδιαζουν η γιατί έρχονται από το σημείο που είμαι ακάλυπτος. Μπορεί να φταίει η μαύρη στολή? Άμα τραβήξω την βουτιά κάνουν περάσματα στην ίδια απόσταση. Να κοιτάω κάτω δεν βοηθά όπως και να κάνω λίγο πίσω. Έχεις καμιά ιδέα?
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:57

Ρε παιδιά είναι δυνατόν; Καινούριο φουσκωτάκι να χάνει αμέσως; ήμαρτον
Υπάρχουν κάτι κόλλες σε μεγάλα σωληνάρια όπως οι σιλικόνες και οι οποίες μόλις στεγνώσουν έχουν και ελαστικότητα και αρκετή ανθεκτικοτητα στο νερό.
Επίσης, αυτές οι ταινίες που βλέπουμε στα τελεμαρκετινγκ που σταματανε όλες τις διαρροές, δεν κάνουν τιποτα;

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 13 Ιούλ 2020, 22:51

hariska έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:57
Υπάρχουν κάτι κόλλες σε μεγάλα σωληνάρια όπως οι σιλικόνες και οι οποίες μόλις στεγνώσουν έχουν και ελαστικότητα και αρκετή ανθεκτικοτητα στο νερό.
Επίσης, αυτές οι ταινίες που βλέπουμε στα τελεμαρκετινγκ που σταματανε όλες τις διαρροές, δεν κάνουν τιποτα;
Χάρη άλλο η πίεση του αέρα,άλλο έργο η ροή του νερού.δεν κολλάνε βέβαια με το ύφασμα αυτά τα σωληνάρια,αλλά και αυτές οι ταινίες μπορεί να φράξουν τη ροή του νερού,όχι όμως τη πίεση του αέρα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 13 Ιούλ 2020, 22:57

Τα PVC .............. έχουν αυτό το πρόβλημα λόγω τρόπου κατασκευής και αν δεν είναι επώνυμο ίσως ακόμα χειρότερα .........................................

Η εσωτερική επέμβαση χωρίς να ξέρω το κόστος λένε ότι μια δουλειά την κάνει ...........................................................

Η τύπου LOGGO βοηθάνε καμιά φορά αλλά σε μικρά σημεία ( αγκάθι από ψάρι ) και μέχρι να κάνουμε μια σωστή επισκευή ..................................

Λογικά δείχνει ότι το σκαφάκι πάει προς το τέλος του ............................................

Τα ζυγίζεις και βλέπεις τι κάνεις ........................................

Ωραία ψάρια ............................................ =D> =D> =D>

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Δευ 13 Ιούλ 2020, 23:02

Για κοίτα αυτόν .
Εγώ δεν έχω κάποια γνώση στο αντικείμενο απλά είχα δει παλιά το βίντεο

https://youtu.be/PXmnyA8Mk2Q
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 13 Ιούλ 2020, 23:30

jimmy76gr έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:22
Γεια σου φίλε.δεν γνωρίζω για την εσωτερική στεγανοποίηση,οπότε δεν σου προτείνω κάτι.εαν επιτρέπεται για τι κόστος μιλάμε για τετραμετρο;για το τύπου super glue μην το παιδεψεις καν.το έχω κάνει παλιότερα και δεν πιάνει.
Πάντως να ξέρεις ότι συνήθως γεννάν συνέχεια διαρροές με την πάροδο των ετων.μηπως να προχωρήσεις σε κάποια αναβάθμιση συμβατικού;
Μπράβο για τα ψάρια κατά τα άλλα :thumbsup:
Την αναβάθμιση την προγραμματίζω για το 2021, θα αγοράσω και πάλι συμβατικό γιατί κυρίως με βόλεψε για χρήση με την οικογένεια με όλα τα σύνεργα καμπινγκ και ψαρευτικά πλανάρει και πλέει άνετα με 15αρα και κυρίως οικονομικά, με 5 χρόνια χρήσης θεωρώ ότι το SIB αποσβένει τα λεφτά του μια χαρά, απλά θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο βαρκάκι ήμουν λίγο άτυχος και είχε κακές κολλήσεις σε 2 από τους 3+1 αεροθαλάμους ο άλλος και η καρίνα δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
νικηφ έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:20
Δεν είμαι υπέρ της λύσης επιστρωσεων, όχι για οικονομικούς λόγους αλλά για λόγους αξιοπιστίας. Οι πολλές διαρροές κάτι σημαίνουν, χρησιμοποιησε το όσο βγάζει ακόμα (με ασφάλεια όσο γίνεται, αν όχι παράτησε το)- από την περιγραφή θεωρώ το το σκαφακι δεν είναι αξιόπλοο
θα το χρησιμοποιήσω όσο η διαρροή είναι σχετικά αργή, ούτως ή άλλως λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση του δεν έχω σκοπό να κάνω ταρζανιές (είχα κάνει κάποιες παλιότερα)
--xristos-- έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:51
Κρίμα για το σκάφος..
Σε σχέση με τα ψάρια βλέπω τις σιναγριδες τις καταφέρνεις.. Βλέπω κάθε ψάρεμα είτε κοπάδι είτε μία μεγάλη αλλά δεν καταφέρνω να έρθουν κοντά. Συνήθως δεν έχω καλή κάλυψη γιατί με αιφνίδιαζουν η γιατί έρχονται από το σημείο που είμαι ακάλυπτος. Μπορεί να φταίει η μαύρη στολή? Άμα τραβήξω την βουτιά κάνουν περάσματα στην ίδια απόσταση. Να κοιτάω κάτω δεν βοηθά όπως και να κάνω λίγο πίσω. Έχεις καμιά ιδέα?
Η μαύρη στολή δε είναι πρόβλημα, όταν μιλάμε για καλή απόκρυψη εννοούμε να κρύβουμε τον όγκο μας πίσω από βράχια μέσα σε λακούβες του βυθού ή μικρές χαράδρες. Σχετικά με το ότι σου έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις συμβαίνει σε όλους που τις κυνηγούν κάποιες φορές, ένας τρόπος για να μειώσεις τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι να χρησιμοποιείς το ψιλό για τα καρτέρια σου τοποθετώντας τον εαυτό σου πίσω από το ψιλό, αυτό λειτουργεί σαν προδότης και η νευρικότητα του θα σου προδώσει από που έρχονται οι θηρευτές λίγο πριν εμφανιστούν στο οπτικό σου πεδίο, βεβαία σε τόπους χωρίς σημαντικές συγκεντρώσεις ψιλού, οι προηγούμενες εμπειρίες θα λειτουργήσουν προς όφελος σου μαθαίνοντας αυτά τα πόστα, οι τωρινές "αποτυχίες" θα έλεγα οτι εγγυώνται τις μελλοντικές επιτυχίες.

Άβαταρ μέλους
gpet78

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 14 Ιούλ 2020, 10:28

jimmy76gr έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 22:51
hariska έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 21:57
Επίσης, αυτές οι ταινίες που βλέπουμε στα τελεμαρκετινγκ που σταματάνε όλες τις διαρροές, δεν κάνουν τίποτα;
Χάρη άλλο η πίεση του αέρα,άλλο έργο η ροή του νερού.δεν κολλάνε βέβαια με το ύφασμα αυτά τα σωληνάρια,αλλά και αυτές οι ταινίες μπορεί να φράξουν τη ροή του νερού,όχι όμως τη πίεση του αέρα.
Όπως τα λέει ο Jimmy76gr οι διαρροές αέρα που δεν οφείλονται σε τρύπα ή σκίσιμο είναι δύσκολη υπόθεση, αλλά έχει δίκιο και ο Χάρης στο θέμα ότι σχεδόν από καινούργιο είχε θέμα το δικό μουμ τότε δεν του έδωσα σημασία επειδή ήταν το 1ο μου φουσκωτό και δεν είχα εμπειρία, θεώρησα πως μια μικροδιαρροή είναι στα όρια του φυσιολογικού όμως δεν είναι έτσι και έπρεπε να ζητήσω να το φτιάξουν στα πλαίσια της εγγύησης.
γιωργος 21 έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 23:02
Για κοίτα αυτόν .
Εγώ δεν έχω κάποια γνώση στο αντικείμενο απλά είχα δει παλιά το βίντεο
https://youtu.be/PXmnyA8Mk2Q

Πολύ ενδιαφέρουσα πατέντα κάθισα και το είδα όλο, αλλά μιας και δεν είμαι εξοικειωμένος με τα μαστορέματα ειδικά το κομμάτι να αποφύγεις να πάει η κόλλα στις βαλβίδες με αγχώνει έμενα οι βαλβίδες είναι και διαφορετικού τύπου και θέλουν ειδικό εργαλείο για να βγουν και να ξαναμπούν.
CARPENTER έγραψε:
Δευ 13 Ιούλ 2020, 22:57
Τα PVC .............. έχουν αυτό το πρόβλημα λόγω τρόπου κατασκευής και αν δεν είναι επώνυμο ίσως ακόμα χειρότερα .........................................

Η εσωτερική επέμβαση χωρίς να ξέρω το κόστος λένε ότι μια δουλειά την κάνει ...........................................................

Η τύπου LOGGO βοηθάνε καμιά φορά αλλά σε μικρά σημεία ( αγκάθι από ψάρι ) και μέχρι να κάνουμε μια σωστή επισκευή ..................................

Λογικά δείχνει ότι το σκαφάκι πάει προς το τέλος του ............................................

Τα ζυγίζεις και βλέπεις τι κάνεις ........................................

Ωραία ψάρια ............................................ =D> =D> =D>
:hello:
H LOGO μου έκανε δουλειά αλλά για λίγο διάστημα και σε κάποια από τα σημεία, είναι σημαντικό δεδομένο για μένα αυτό που λες ότι έχεις ακούσει περιπτώσεις που δούλεψε η εσωτερική επισκευή, όπως λες θα τα ζυγίσω και θα αποφασίσω τι θα κάνω τελικά. Να σε καλά και πολλούς χαιρετισμούς :hello:

ΜΠΑΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΠΑΟΥ » Τρί 14 Ιούλ 2020, 12:39

έχω δει που τα φουσκώνουν με αφρό πολυουρεθάνης δεν ξέρω αν δουλεύει ή αν σε βολεύει να είναι μόνιμα σε φόρμα φαντάζομαι μετά θα λειτουργεί όπως τα πλαστικά δηλαδή άκαμτο

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 16 Ιούλ 2020, 19:32

παρε πολυουρεθανικη κολλα (μια πολλλλλλλη καλη ειναι τις turbofix λιγο ακριβη αλλα κανει δουλεια) και βαλε οπου εχει τρυπες!
Μιλαμε και γαμω τις κολλαρες , που λεει και η διαφήμιση !!! :D :D :D :D

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”