πρόβλημα ρελαντί

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Re: πρόβλημα ρελαντί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 29 Μάιος 2020, 15:22

Καλοτάξιδο!

Το άδειασμα του καρμπ είναι το καλύτερο όταν την ετοιμάζεις για ξεχειμώνιασμα.
Στα injection που δεν πρέπει να στεγνώσει από βενζίνη η αντλία υψηλής πίεσης, βάζουμε στη βενζίνη ένα πρόσθετο (σταθεροποιητής καυσίμου Quickstor της Quicksilver) το οποίο δεν αφήνει την αποθηκευμένη βενζίνη να γίνει "γλίτσα".
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και αυτό, αλλά στο καρμπιρατέρ δεν είναι απαραίτητο. Αυτά που σου είπε ο μάστορας αρκούν.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

paralias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paralias » Παρ 29 Μάιος 2020, 16:00

xriman έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 19:41
KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 09:44
paralias έγραψε:
Πέμ 28 Μάιος 2020, 08:32
Τελικά η μηχανή πήγε σε τεχνικό για service. Το πρόβλημα ήταν όντως το βουλομένο καρμπυρατέρ το οποίο λύθηκε και καθαρίστηκε. Επίσης μου άλλαξε και το ιμπέλερ το οποίο ήταν κομμένο και καθάρισε και τα ανόδια. Λάδια και βαλβολίνες τα είχα κάνει εγώ. Η μηχανή δουλεύει κανονικά επιτέλους. Με συμβούλεψε, κάθε φθινόπωρο πριν την αφήσω στην άκρη να αφαιρώ μια συγκεκριμένη βίδα του καρμπυρατέρ, να ρίχνω μεσα απο εκεί υγρό καθαρισμού καρμπυρατέρ και να γυρίζω λίγο πλάγια την μηχανή για να βγάλει ότι έχει μέσα, αφού φυσικά "κάψω" όλη την βενζίνη που θα έχει. Καλός μάστορας και σχετικά οικονομικός.
....αν στο τελευταιο γεμισμα βαλεις καθαριστικο και αφου εχει δουλεψει και εχει καθαρισει το κυκλωμα,μπορεις να το αφησεις οπως ειναι ,γιατι δεν δημιουργει μετα επικαθησεις! ;)
Όλα καλά λοιπόν και έτοιμος για καλές θάλασσες!!
Αν έχεις τον χώρο βαζε την να δουλεύει με τα αυτιά ή πάρε ενα κουβα πλαστικό σκουπιδιών μεγάλο τον γεμίζεις νερό την βάζεις μέσα και την αφήνεις να δουλεύει.λειτουργει και σαν βάση αλλά και για πλύσιμο.
Η ακινησία είναι κακό πράγμα και πάντα δημιουργεί προβλήματα όπως το impeller και αλλά διαφορά.
Εγώ με την 5αρα έτσι παίζω πιλοτη και καφεδάκι και πλύσιμο μηχανή και βαρκάκι.😉👍👍
Την έχω σε καρότσι για να μπορώ να την μεταφέρω και την βάζω μπρος με λάστιχο από βρύση. Την φάση πιλοτή,καφεδάκι και πλύσιμο μηχανής την απολαμβάνω κι εγώ.

paralias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paralias » Παρ 29 Μάιος 2020, 16:13

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας και εύχομαι να έχουμε καλές θάλασσες. Απλά ενημερωτικά αναφέρω οτι την συγκεκριμένη μηχανή την δουλεύω σε φουσκωτο honda honwave 3.80 με φουσκωτό πάτωμα και πλανάρει τέλεια. Για το μέλλον σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με την 3.60 με πάτωμα αλουμινίου.

Στεφανος30
Ονοματεπώνυμο: Στεφανος Γαζετας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στεφανος30 » Σάβ 30 Μάιος 2020, 23:40

Σκαλισε λιγο τον αερα εμενα μ εκανε κατι τετοισ κουλσ με καθαρο καρμπιρατερ μόλις του εδωσα μιση στροφη εστρωσε

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”