Συμβουλες για μεταχειρισμένο συμβατικο φουσκωτό.

alexcris

Συμβουλες για μεταχειρισμένο συμβατικο φουσκωτό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:35

Καλησπέρα παιδες, μετα απο αναζήτηση ενος ετους αγορασα κ εγω το φουσκωτακι μου κ τη μηχανη του.
Βρηκα σε εμπορο με τα χαρτια τους, ενα ζοντιακ καντετ 3,10 του 2008 κ μια μερκιουρι 6αρα παλι του 2008.
Το πηγα βολτα προχθες μονος μου πλαναρω, με δυο ατομα παμε κανονικα με ενα 2αρι νοτια...
Τα μπαλόνια τα φουσκωσα τερμα για πέντε ημερες κ τα αφησα να δω εαν χανουν κ ευτυχως δεν χάνουν καθολου αερα αλλα θελω τις συμβουλες σας στο παρακατω προβλημα...
Περναει νερο απο την επαφη του πατωματος με του καθρέφτη, μαλλον απο την ταπα αποστραγγισης....
Μετα απο μια ώρα βολτα ειχε μπει στη βαρκα περιπου ενάμιση λιτρο νερό, ειναι λογικό;
Του το πηγα πισω του εμπορου κ το έλεγξε γεμιζοντς το πατωμα νερό κ το σηκωσε με λιγο κλιση εχοντας την ταπα αποστραγγισης κλειστή.τοτε εχανε σταγονα σταγονα νερο κ μου ειπε να αλλαξω τα λαστιχακια στην ταπα αποστράγγισης, οπως κ εκανα.
Σε εσας στα συμβατικα περναει καθολου νερο εν πλω η εγω κοιταζω την τελειοτητα σε ενα φουσκωτό δεκαετιας πβσ;

cabou
Ονοματεπώνυμο: georgetheo

Re: Συμβουλες για μεταχειρισμένο συμβατικο φουσκωτό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Σάβ 03 Φεβ 2018, 22:28

Πόσο το πήρες φίλε αν επιτρέπεται?

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Σάβ 03 Φεβ 2018, 22:42

Περιπου 1.400 φιλε καμπου...πακετο κ τα δυο

cabou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Σάβ 03 Φεβ 2018, 22:58

Καλησπέρα φίλε μου ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή νομίζω πως με τα χρήματα που έδωσες μπορούσες να βρεις κάτι καλύτερο ακόμα και σε νεοπρενίου η δε μηχανή είναι πολύ οριακή για δύο άτομα με λίγο κυμματάκι κόντρα δεν νομίζω να μπορείς να πλαναρηςτώρα τα νερά αν στα βαζειά κατά την διάρκεια της πορείας το πρόβλημα δεν είναι στην τάπα εκτός αν τα βάζει σταματιμενος

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Σάβ 03 Φεβ 2018, 23:15

Καμπου θεωρείται λογικο να μπαινουν λιγα νερά η πρεπει να ειναι ολα στο πατωμα τελείως στεγνα;
Τα νερά οπως παρατήρησα μπαινουν με πολυ αργο ρυθμο κατα την πορεία κ οχι σταματημενος κ σιγουρα εβαλα κ εγω με το μπες βγες στη βάρκα.
Θα το σηκωσω παλι αύριο σουζα, θα το γεμισω νερο για να παρατηρησω ξανα απο που εχει τη μικρή διαρροή...
Μπορω να κανω κατι αλλο λες;
Αυτη η ταπα ειναι αποστραγγισης σωστα;δεν ειναι αυτοαδειαζομενο σωστα;
Οσον αφορα το κοστος σιγουρα εχεις δικιο αλλα για τη χρηση που το θελω κ συνυπολογιζοντας πως δεν εχω κανενα γνωστο που να με συμβούλευε, πηρα μια συνειδητοποιημενη αποφαση ρισκου μεχρι το τιμημα που εδωσα... :grin:

cabou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Σάβ 03 Φεβ 2018, 23:48

alexcris έγραψε:Καμπου θεωρείται λογικο να μπαινουν λιγα νερά η πρεπει να ειναι ολα στο πατωμα τελείως στεγνα;
Τα νερά οπως παρατήρησα μπαινουν με πολυ αργο ρυθμο κατα την πορεία κ οχι σταματημενος κ σιγουρα εβαλα κ εγω με το μπες βγες στη βάρκα.
Θα το σηκωσω παλι αύριο σουζα, θα το γεμισω νερο για να παρατηρησω ξανα απο που εχει τη μικρή διαρροή...
Μπορω να κανω κατι αλλο λες;
Αυτη η ταπα ειναι αποστραγγισης σωστα;δεν ειναι αυτοαδειαζομενο σωστα;
Οσον αφορα το κοστος σιγουρα εχεις δικιο αλλα για τη χρηση που το θελω κ συνυπολογιζοντας πως δεν εχω κανενα γνωστο που να με συμβούλευε, πηρα μια συνειδητοποιημενη αποφαση ρισκου μεχρι το τιμημα που εδωσα... :grin:
Δεν πειράζει φίλε μου να το χαρείς το βαρκακι σου όσο πάει τώρα αυτή η τάπα ειναι αντεπιστροφής δηλαδή δεν αφήνει να μπουν νερά σταματιμενος και τα στραγγίζει σε πορεια κοιτάξε μηπως έχει κάνα μικρό σκησιμο από κάτω και σου βάζει νερά στην πορεια

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Κυρ 04 Φεβ 2018, 00:17

alexcris έγραψε:Κ
Μετα απο μια ώρα βολτα ειχε μπει στη βαρκα περιπου ενάμιση λιτρο νερό, ειναι λογικό;

Σε εσας στα συμβατικα περναει καθολου νερο εν πλω η εγω κοιταζω την τελειοτητα σε ενα φουσκωτό δεκαετιας πβσ;
Φίλε μου είναι σημαντικό πλεονέκτημα να βάζει λίγο νερό που λειτουργεί σαν ψυκτικό/ολισθητικό στις τριβές του μπαλονιού με το πάτωμα-ξύλινο ή πλαστικό ή αλουμινίου, αδιάφορο. Φρόντισε να μην το φουσκώνεις τίγκα-μόνο στο ψάρεμα. Οι θερμοκολλήσεις έχουν ημερομηνία λήξης, για αυτό βάλε προνοητικά δύο μπαλώματα στις θερμοκολλήσεις της πλώρης που βλέπει ο ήλιος.

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Κυρ 04 Φεβ 2018, 09:18

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας!
Θα κοιταξω εαν έχει μικρό σκισιμο απο κατω κ θα ψαξω να βρω για τις θερμοκολλησεις στην πλωρη....
Κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω....

Μηπως θα μπορουσατε να μου πείτε πως θα συντηρήσουμε τον καθρέφτη;
Θελω να τον ξυσω κ να τον βάψω, σε ενα σημείο ψηλά εχει σκασει λιγο το χρώμα κ δεν μου παει να το βλέπω έτσι..
Μπορω μονος μου η πρέπει να σκεφτώ μάστορα;

Άβαταρ μέλους
tsoperi
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsoperi » Κυρ 04 Φεβ 2018, 10:13

Σε bombard παρόμοιας χρονολογίας που έκανε το ίδιο με νερά σε πορεία είχε αρχίσει να ανοίγει στις κολλήσεις και εκεί που νομίζαμε ότι το πρόβλημα ήταν στην ένωση του καθρέπτη με τα μπαλόνια όταν κολλήθηκε φάνηκε ότι είχε ανοίξει και στην πλώρη και ο λόγος ήταν ότι δεν φουσκωνόταν επαρκώς όπως έγραψε και ο συνάδελφος από πάνω
Έλα στο βυθό, είναι ωραία

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”