Αγορά καινούριου φουσκωτού

lampirikos2

Re: Αγορά καινούριου φουσκωτού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lampirikos2 » Τετ 13 Δεκ 2017, 20:52

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΟΥ....ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 8 ΜΗΝΕΣ.....ΕΨΑΧΝΑ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΚΑΜΙΑ 2ΕΤΙΑ.....ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ...ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ.ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 4,30 ΜΕ 4,50 ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ...ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΝΟΣ 390 ΜΕ 430-450 (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΓΑΣΤΡΑΤΑ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟΠΡΕΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΩ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.... ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΟ ΜΠΑΛΟΝΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΞΙΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ, ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΕΡΜΑ.ΑΦΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΝΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΜΒΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΕΙΛΕΡ...ΟΥΚ ΟΛΙΓΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΕΛΞΗΣ, ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΦΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΑΒΟΥΣΑΝ ΤΑ........ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ ΜΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΔΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ....

ψαρι
Ονοματεπώνυμο: κωστας τσουνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Πέμ 14 Δεκ 2017, 09:05

ποσα μιλια θα κανεις για να ψαρεψεις,με μπουνατσες η μποφορια,με παρεα,, ποσο χρονο διαθετης,εχει γλυστρες εκει κοντα που ψαρευεις,για ποσα ατομα θα βγαλης αδεια, για ποσα μιλια,απαντησε σε αυτα και θα βρεισ τι φουσκωτου σου χρειαζετα.

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Πέμ 14 Δεκ 2017, 09:11

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 14 Δεκ 2017, 10:07

εσύ θα αγοραζες σκαφος που χανει αερα ?

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Πέμ 14 Δεκ 2017, 10:41

στα λεφτα που το δινη θα του έριχνα μια ματια,ξερεισ πολλα 15ετιασ που δεν χανουν,και μην ακουσο για λογκο και αλα

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Πέμ 14 Δεκ 2017, 14:47

ψαρι έγραψε:στα λεφτα που το δινη θα του έριχνα μια ματια,ξερεισ πολλα 15ετιασ που δεν χανουν,και μην ακουσο για λογκο και αλα
φιλε ψαρι εαν μεγενθυνεις και ριξεις μια προσεκτικη ματια στις φωτο θα δεις οτι ειναι τιγκα στο μπαλωμα...και ο ανθρωπος λεει οτι ακομα χανει.3000 ειναι αυτα και ο αλλος μπορει αυτα τα λεφτα να μη ταβγαζει ευκολα και στη συνεχεια να δινει και αλλα σε βλαβες τυπου φυσιολογικης φθορας λογω χρονου.πχ εαν τα μπαλονια απο κακομεταχειριση εχουν ανοιξει ποροι στο υφασμα τοτε κλαφτα.
επισης μην ξεχνας οτι το παληκαρι θα ειναι πρωτο του σκαφος.εσυ, εγω η' οποιοσδηποτε αλλος μπορει να εχει χρονια σκαφος και μποριε να εχουμε/εχουν γνωσεις διαφορα μικροπραγματα να τα φτιαχνουν μονοι τους.εαν δε ξερεις και τρεχεις στα συνεργεια ,σε περιμενουν με το ξυραφακι να σε ξυρισουν...
φιλικα
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 14 Δεκ 2017, 16:14

jimmy76gr έγραψε:
ψαρι έγραψε:στα λεφτα που το δινη θα του έριχνα μια ματια,ξερεισ πολλα 15ετιασ που δεν χανουν,και μην ακουσο για λογκο και αλα
φιλε ψαρι εαν μεγενθυνεις και ριξεις μια προσεκτικη ματια στις φωτο θα δεις οτι ειναι τιγκα στο μπαλωμα...και ο ανθρωπος λεει οτι ακομα χανει.3000 ειναι αυτα και ο αλλος μπορει αυτα τα λεφτα να μη ταβγαζει ευκολα και στη συνεχεια να δινει και αλλα σε βλαβες τυπου φυσιολογικης φθορας λογω χρονου.πχ εαν τα μπαλονια απο κακομεταχειριση εχουν ανοιξει ποροι στο υφασμα τοτε κλαφτα.
επισης μην ξεχνας οτι το παληκαρι θα ειναι πρωτο του σκαφος.εσυ, εγω η' οποιοσδηποτε αλλος μπορει να εχει χρονια σκαφος και μποριε να εχουμε/εχουν γνωσεις διαφορα μικροπραγματα να τα φτιαχνουν μονοι τους.εαν δε ξερεις και τρεχεις στα συνεργεια ,σε περιμενουν με το ξυραφακι να σε ξυρισουν...
φιλικα
+1

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Πέμ 14 Δεκ 2017, 17:40

jimmy76gr έγραψε:
φιλικα
συμφωνω με αυτα που γραφεις, δεν ειπα να το αγορασει,μια ματια ειπα ,και που ξερης μπορει να πεφτει και αλλο η τιμη και να γινοτανε ευκαιρια μετα.(προς θεου δεν τον ξερω τον ανθρωπο μη παρεξηγηθω) να ρωτησω και κατι αμα το ειχε γυαλισει και ειχε περαση τα μπαλονια με λιγο υγρη σιλικονη ποσο διαφορετικη θα ηταν η φωτο.

Άβαταρ μέλους
Giorgos89
Ονοματεπώνυμο: Βαλδίρκας Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos89 » Παρ 15 Δεκ 2017, 09:29

Παιδιά όπως έχω ξαναπεί το βασικότερο είναι να μην βγάζει προβλήματα από την αρχή, είμαι άπειρος και τώρα θα αρχίσω να ασχολούμαι. Για αυτό και κοιτούσα για καινούριο PVC (αλλά τελικά ούτε καν).. σύμφωνα με πιο έμπειρα άτομα. Ευκαιρίες υπάρχουν στα λεφτά που ψάχνω και πιστέυω κάτι θα κάτσει. Υπομονή! Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας. :hello:
ΠΑΟΚ Αφού....!

cabou
Ονοματεπώνυμο: georgetheo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Παρ 15 Δεκ 2017, 17:37

βρισκε εσυ και βαλετα φωτογραφιες να λεμε την γνωμη μας σαν πρωτη εικονα

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Τετ 03 Ιαν 2018, 13:00

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία!
Θα ήθελα και εγώ σαν πρωτάρης τη γνώμη σας σχετικά με την αγορά συμβατικού σκάφους στα 3 μετρα και εξωλέμβιας μηχανής.
Το μπάτζετ δυστυχώς κυμαίνεται στα 1.300 (βαριά 1.500) ευρώ και το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής:

Α.Να αγοράσω καινούργιο σκάφος στα 3 μέτρα (κινέζικο) και καινούργια μηχανή (κινέζικη π.χ. sail) περίπου 6 ίππων που μαζί βγαίνουν στα 1.500 ευρώ περίπου και είναι όλα καινούργια αλλά κινέζικα και λίγο καλύτερα από τα jumbo που λέει και ο θαλασσα50 :think: ?

Β. Να αγοράσω μεταχειρισμένο σκάφος 3 με 3 ,3 μέτρα δεκαετίας (ζοντιακ, κουικσιλβερ κλπ) γύρω στα 400 ευρώ και να πάρω καινούργια ή ελαφρώς μεταχειρισμένη μηχανή (πιο αξιόπιστη από τις κινέζικες) με τα υπόλοιπα χρήματα που μάλλον θα είναι μέχρι 6 άντε 8 ίππους?

Γ. Να αγοράσω ένα μοστρό του 1988 με 15αρα διχρονη από την μοστρο που το βλέπω 12 μήνες στην αγγελία :roll: ?
https://www.car.gr/7563565-mostro-360

Επίσης να σας πω ότι θα ψαρεύω κυρίως μόνος αντε και με το ζευγάρι μου όταν μπορεί, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα για κανα δίωρο-τρίωρο πολύ κοντινά , με λαδιά, ακτή - ακτή και θέλω να το αγοράσω από έμπορο γιατί από ιδιώτη (άγνωστο) δεν έχω κανέναν φίλο που ξέρει να ελέγξει σκάφος και μηχανή.

Σίγουρα υπάρχουν τα hypalon rib κλπ που διαβάζω ότι συμβουλεύετε οι γνώστες, αλλά με δεδομένο το πολύ χαμηλό μπάτζετ μου, εσείς τι θα επιλέγατε στη θέση μου από τα παραπάνω?

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 03 Ιαν 2018, 15:53

Βρες μτχ στα 3 εως 3,3 με μια 9,9 διχρονη κοντη να το κρατησεις 3-4 χρονια γιατι μετα θα θες κατι καλυτερο! Για ελεγχο μπορεις να πας σε οποιοδήποτε συνεργειο σκαφων αλλα να ειναι λιγο σοβαρο. Υπάρχουν φορουμ για φούσκωμα, βρες τα και μπες και εκει!

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Τετ 03 Ιαν 2018, 19:11

miker ανάμεσα σε μεταχειρισμένη διχρονη 9,9 κ καινούργια 6αρα τι θα επέλεγες εαν ησουν πρωταρης; σε συμβατικο σκαφος τριων μετρων εχουν μεγαλη διαφορά οι 6 ιπποι απο τους 9,9;
Επειδη ειμαι εντελώς αρχαριος με τα σκαφη αισθάνομαι πιο ανετα στην ιδεα καινουργιας μηχανης εστω και πιο ηπιας δυναμης...

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 03 Ιαν 2018, 20:47

Αφου την τσεκαρει καποιος μηχανικος και δωσει το οκ το δίχρονο δικυλινδρο 10ακι θα πλαναρει το φουσκωτακι με 2 ατομα. Το τετραχρονο μονοκυλινδρο 6αρι θα κανει για να τραβας συρτη. Με 1ατομο μπορει και να πλαναρει αλλα με 2 ξεχνατο.
Κατω απο 30/40 αλογα τα διχρονα υπερτερούν. Προσωπικη αποψη εκφραζω

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τετ 03 Ιαν 2018, 21:13

miker έγραψε:Αφου την τσεκαρει καποιος μηχανικος και δωσει το οκ το δίχρονο δικυλινδρο 10ακι θα πλαναρει το φουσκωτακι με 2 ατομα. Το τετραχρονο μονοκυλινδρο 6αρι θα κανει για να τραβας συρτη. Με 1ατομο μπορει και να πλαναρει αλλα με 2 ξεχνατο.
Κατω απο 30/40 αλογα τα διχρονα υπερτερούν. Προσωπικη αποψη εκφραζω
ειναι ετσι οπως τα λεει.κανα δυο μονοκυλινδρα 6αρακια μοτερακια ειναι εξαιρετικα μηχανακια...ησυχα ,εκνευριστικα χαμηλες καταναλωσεις,στιβαρα και ωραιο δουλεμα.τα κιλα τους ειναι ''συμπαθητικα'' ως προς το σηκωμα.τα διχρονα δεκαρακια ειναι ομως πασπαρτου μοτερ.πλαναρουν ευκολα το συμβατικακι και με 2 ατομα,κραταν το βαρος χαμηλα,και γινονται και με μια μετατροπη 15αρια.η καταναλωση τους ειναι σαφως μεγαλυτερη αλλα και παλι οχι υπολογισιμη.σεαυτα τα αλογα το τετραχρονο (10-15ιπποι) πλεον ειναι πολυ βαρυ για βαλε βγαλε...
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”