Καθαρισμός ντεπόζιτου inox SOS !!!

Άβαταρ μέλους
tsoperi
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Re: Καθαρισμός ντεπόζιτου inox SOS !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsoperi » Παρ 08 Σεπ 2017, 08:51

Το καλύτερο κανάλι στο youtube για σκάφη και εξωλέμβιες με πραγματικές λύσεις χωρίς παπάτζες το έχει ένας Αυστραλός, το Dangar Marine τα δείχνει όλα βήμα βήμα και δεν σου λέει πήγαινε πάρε το τάδε πανάκριβο ανταλλακτικό αν μπορείς το πρόβλημα να το λύσεις με ένα άλλο πάμφθηνο συμβατικό ανταλλακτικό

Τώρα για το πρόβλημά σου για εμένα πρέπει να κάνεις το πρώτο βήμα που σου έγραψα από πάνω με το κύκλωμα καθαρισμού προσθέτοντας μέσα στο ρεζερβουαρ ένα προϊόν καθαρισμού όπως το
http://www.autopartscenter.gr/default.a ... oductID=90
αφήνοντάς το κύκλωμα να δουλέψει ένα βράδυ περίπου

όταν δείς το καύσιμο που βγαίνει να είναι καθαρό είσαι έτοιμος αλλά καλό είναι να βάλεις και αυτό :

https://www.youtube.com/watch?v=L4FnuY989w0

για να μην έχεις προβλήματα πια
Έλα στο βυθό, είναι ωραία

Άβαταρ μέλους
Oggy
Ονοματεπώνυμο: Α.Πολίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Oggy » Παρ 08 Σεπ 2017, 14:38

για να λες οτι καθαριζεις καρμπυρατερ ,δεν εχεις φιλτρο βενζινης.αρα πρεπει να βαλεις !!!
Κώστα, φυσικά και έχω φίλτρο (υδατοπαγίδα δλδ που κρατάει και νερό και στερεά σωματίδια) και μάλιστα έχω ολόιδια με αυτή που περιγράφει ο Αυστραλός στο παραπάνω βίντεο (μάρκας eastern με το γυαλάκι αποστράγγισης) του TSOPERI (ευχαριστώ για την απάντησή σου :hello: )

ALEX1981 ευχαριστώ για την απάντησή σου,
Στο δικο σου μπορει να ειναι πιο περιπλοκο αναλογα που και πως περνανε ντιζες καλωδια τιμονι...
Δηλαδή δεν χρειάστηκε να αποσυνδέσετε ντίζες και ηλεκτρικά????? Το ντεπόζιτο βγήκε έξω τελείως???

TSOPERI εγώ είχα ρίξει ειδικό χημικό στο ντεπόζιτο, το 'χα αποστραγγίσει και αργότερα είχα κάνει ακριβώς αυτή την διαδικασία για κανένα 2ωρο:

phpBB [video]

Fuel polishing νομίζω το λένε τα αμερικανάκια, χωρίς όμως να δω ιδιαίτερο αποτέλεσμα...

Έχω καταλήξει ότι το ντεπόζιτο τα 'φαγε τα ψωμιά του, χρειάζεται αλλαγή διότι γεννάει συνέχεια σκουπίδια... :-k :-k
.

.

Άβαταρ μέλους
Oggy
Ονοματεπώνυμο: Α.Πολίτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Oggy » Παρ 08 Σεπ 2017, 14:54

phpBB [video]
.

.

ALEX1981
Ονοματεπώνυμο: ela nte??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALEX1981 » Παρ 08 Σεπ 2017, 23:24

Τα μονα που ξεσυνδεσαμε ηταν τα καλωδια του φλοτερ και τις σωληνες πληρωσης εξαερισμου και τροφοδοσιας μηχανης. Οι ντιζες περνουσαν απο ενα κοψιμο του πατωματος που του επιτρεπει να βγει χωρις να πειραξεις κονσολα.. Αν το βγαλεις και το πας για καθαρισμα μπορει να το σωσεις γιατι τα ανοξειδωτα ειναι και πανακριβα..

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”