Απορια

venou

Απορια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Δευ 29 Αύγ 2016, 18:07

Να ρωτησω κατι ρε παιδια κι εγω...Γιατι ολοι φουσκωτο;; Γιατι οχι βαρκα;;; Γενικα για ψαρευτικες δραστηριοτητες τι ενδυκνειτε και γιατι; ειναι θεμα κοστους, συντηρησης, χωρων, πλευσης...ρωταω γιατι εχω αρχισει να κανω ονειρα :D

Ας πει οποιος ξερει κ δε βαριεται για να κανω μια αρχη...

Ευχαριστω πολυ και καλες αναδυσεις σε ολους!
Β.

Kapa2
Ονοματεπώνυμο: Κωνσταντίνος Καπνιαρης

Re: Απορια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kapa2 » Δευ 29 Αύγ 2016, 19:07

Καλησπέρα φίλε μου, σου απαντάω χωρίς να είμαι μεγάλος γνωστής του θέματος και έχοντας μικρό φουσκωτό (340 συμβατικό). Όλοι (και πολύ καλά θα κάνουν) θα σου αναφέρουν το θέμα της ασφαλείας, ότι δηλαδή το φουσκωτό είναι το πιο ασφαλές μέσο. Συμφωνώ, αλλά προσωπικά έχω φουσκωτό, γιατί πρώτον το τρώει ο δρόμος (πολλά τα χιλιόμετρα στο τρέιλερ) και βοηθάει το μικρό του βάρος και δεύτερον επειδή ακριβώς μένω μακριά απο θάλασσα, δεν το αφήνω μέσα ποτέ. Το θέμα της ασφαλείας σίγουρα με απασχολεί, αλλά προσωπικά με πάνω 2 μποφόρ δεν ξεκινάω και ελέγχω πάντα καιρό για τον γυρισμό, δηλαδή αν δίνει πάνω απο 3 απλά δεν το σκέφτομαι. Αν είχα την δυνατότητα να έχω βάρκα μόνιμα στη θάλασσα, δεν θα το σκεφτομουν κάν.

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Re: Απορια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Δευ 29 Αύγ 2016, 19:42

Οχι και όλοι,
αν προσέξεις σε μαρίνες τα περισσότερα είναι πολυεστερικά!! Στις αυλές των σπιτιών και στα παρκινγκ μάλλον τα φουσκωτα κερδίζουν!!!

Τα φουσκωτά σκάφη ακόμα και αν γεμίσουν με νερό επιπλέουν!
Στην πλεύση τα φουσκωτα που είναι μικρότερα των 7 μέτρων πλεονεκτούν. Για μεγαλύτερα δεν ξέρω. Τα μπαλόνια δίνουν μεγαλύτερη σταθερότητα στην πορεία και στις στροφές ακόμα και στην ακινησία στο νερό έχουν λιγότερο μπότζι. Βέβαια εξαρτάται τι γάστρα έχει το σκάφος, ο σχεδιασμός κ.α.
Δεν χρειάζεσαι οπωσδήποτε σκάλα για να ανέβεις.
Και το βασικότερο όλων. ο λόγος που μάλλον είναι πιο αρεστά....... Είναι μουράτα!!!
Έχουν όμως μικρότερους εξωτερικούς χώρους γιατί τα μπαλόνια πιάνουν χώρο.
Λιγότερους αποθηκευτικούς χώρους
Ψαρέματα με πετονιές και παραγάδια αγκίστρια και λοιπά θα βλάψουν τα μπαλόνια
Τα μπαλόνια θέλουν συνέχεια έλεγχο και κάποια στιγμή αλλαγη .... πολλά τα λεφτά.
Τέλος είναι ελκυστικά σε τσογλανάκια που κρατάνε αιχμηρά αντικείμενα.

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”