Γνώμες για orizon 3.90

alpoglou

orizon 3,90 βοηθεια!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alpoglou » Τετ 29 Δεκ 2010, 14:59

Υστερα απο τις γνωμες ποu πηρα για το wave aegean 14 που ηταν το προηγουμενο σκαφος που σκεφτομουν να αγορασω αλλα και λογω των τιμων της αμολυβδης αποφασισα να παρω το orizon 3,90! θα ηθελα αμεροληπτα λοιπον να με βοηθησετε να επιλεξω ενα απο τα παρακατω τρια.

http://www.car.gr/classifieds/boats/view/1034723/

http://www.e-skafos.gr/%CF%86%CE%BF%CF% ... F%81-5500/

http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?cat ... ageSize=10

Άβαταρ μέλους
pantzo76
Ονοματεπώνυμο: Pantelis Los

Re: orizon 3,90 βοηθεια!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pantzo76 » Τετ 29 Δεκ 2010, 15:10

Η τριτη επιλογη φαινεται η καλυτερη απο ολες ομως η τιμη ειναι λιγο τσιμπημενη, μαλλον ομως θα σηκωνει παζαρι, οι εποχες ειναι δυσκολες.
Το συγκεκριμενο σκαφακι παντως εχει μικρους χωρους, το εχεις δει απο κοντα?
Οι αρχαίοι πολεμιστές πρώτα έκαναν τους εαυτούς τους αόρατους.
Μετά περίμεναν τη στιγμή που ο εχθρός ήταν ευάλωτος....

Άβαταρ μέλους
spirosliosa
Ονοματεπώνυμο: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spirosliosa » Τετ 29 Δεκ 2010, 15:19

εγω αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ενα 3,90-3,80 για να παει καλα θελει τουλαχιστον 50 ιππους σε τετραχρονη μετα απο εμπειρια σου το λεω με διχρονη οχι τετραχρονη που ειναι ποιο βαρια και δεν εχει το ιδιο νευρο
θα σερνεται με 3 ατομα για τεσσερα δεν θα πλαναρι με τιποτα :banghead: και θα ψαχνεσαι δεν πα να του βαλεις φλαπς κοντητερη προπελα τετραφτερη κανε οτι θες τα εχω κανει ολα μεχρι 3 ατομα το εκανα να πλαναρι αφου αλαξα προπελα εβαλα φλαπς μετεφερα τα βαροι ποιο μπροστα και αμα εχει και καιρο κλαφτα αμα θες δε να ανεβεις κανα 6ρι κυμα θα κλαις και μην σκεφτης οτι θα βγω αμα φορτωσει ο καιρος γιατι αμα εισαι μακρια δεν θα προλαβεις να φτασεις στο λεω εκ πειρας :banghead: :banghead:
εκτος τωρα απο τα παραπανω εγω θα επερνα αυτο με την yamaha η την tohatsu το αλλο δεν θα το κοιταγα αν και τα τετραχρονα ειναι ποιο αξιοπιστα υποτηθετε αλλα να θυμασε οτι υστερουν σε δυναμη και τα τρια :cray: :cray:
dive deep

Άβαταρ μέλους
space
Ονοματεπώνυμο: Tassos Karteris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από space » Τετ 29 Δεκ 2010, 15:45

Τελείως αντικειμενικά το 3...
http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 10&t=11875
spirosliosa έγραψε:εγω αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ενα 3,90-3,80 για να παει καλα θελει τουλαχιστον 50 ιππους σε τετραχρονη
Φίλε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...εκτός αν το θέλεις για σούζες...
ΤΚ

Άβαταρ μέλους
spirosliosa
Ονοματεπώνυμο: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spirosliosa » Τετ 29 Δεκ 2010, 17:02

space έγραψε:Τελείως αντικειμενικά το 3...
http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... 10&t=11875
spirosliosa έγραψε:εγω αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ενα 3,90-3,80 για να παει καλα θελει τουλαχιστον 50 ιππους σε τετραχρονη
Φίλε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...εκτός αν το θέλεις για σούζες...
βασικα οπως ειπα και πριν δεν ειναι θεμα το να κανεις σουζες ειναι απλο παμε ενα ζευγαρι ντημενο ετοιμο για βουτια και περνουμε και εναν βαρκαρι,τοτε δεν θα πηγαινει αυτο ειπα, δεν νομιζω να ειναι λαθος και εγω ειχα 3,80 και ξερω τι πεζεται,ειναι ενα βαρκακι για 2 ατομα με τον εξοπλισμο τους οχι για να εχεις και βαρκαρι,ενοειτε παντα ντυμενοι απο παραλια κτλ, μια χαρα ειναι απο κολυμπητο τι να λεμε τωρα,απλα θελει παραπανω δυναμη για να πηγαινει αξιοπρεπεστατα και με τρια ατομα και ανετα στον καιρο και οποιος πει το αντιθετο δεν στεκει και μπορω να το αποδειξω και στην πραξη οχι λογια,οποιος θελει δοκιμη, παμε τρια ατομα με το βαρκακι σου οι δυο με εξοπλισμο ετοιμοι για βουτια και χεμωνα κιολας που χρειαζονται ποιο πολλα βαροι να δουμε τι θα γινει θα πλαναρι αραγε :-k :-k :-k :-" :-"
φιλικα παντα συζητηση κανουμε μιας και πολλοι τα εχουμε φαει στην μαπα και ειναι καλο να ενημερωνουμε και τους υπολοιπους να ξερουν μην περιμενουν αλλα και αλλα να τους βγαινουν
εγω το καταεφχαριστηθηκα παντος το εριχνα και μονος μου και εχω γυρισει ολο τον κοσμο ανεξοδα και με καιρο και με το ζευγαρι μου μια χαρα,το ριχναμε και απο παραλια ανετα,εχχει πολλα προτερηματα σαν μικρο σκαφος σε σχεση με τα μειονεκτηματα του ενα 3,80,ασε που στον καιρο κανεις τρελο παιχνιδι κριμα το εδωσα μεγαλωσε η οικογενεια μαζι και αυτο χρειαστηκε να μεγαλωσει ας το χερεται αυτος που το πειρε να ναι καλα =D> =D>
dive deep

Άβαταρ μέλους
apneisto

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από apneisto » Τετ 29 Δεκ 2010, 17:55

Το πρώτο αν είστε 2 άτομα και το τρίτο το πολύ για 3 ατομα.
Θα προτιμούσα βέβαια το τρίτο .Είναι πιό καινούργιο σαν πακέτο και 5 ιππους παραπανω.Παζαρεψέτο γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.
FREE DIVE YOGA AND APNEA

Άβαταρ μέλους
dom

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dom » Τετ 29 Δεκ 2010, 18:57

Το 3ο, μονο και μονο επειδη εχει διχρονη (πιο νευρικη, ελαφρυτερη κλπ κλπ) .... (να ηρεμησει και αυτος ο σπεις επιτελους :P )

Το ειχα 2 χρονια με 30αρα yam 2Τ, και το είχα καταευχαριστη8ει....

Με 2 ατομα ειναι σουπερ, με 3 πας (με εξοπλισμους παντα μιλαμε), με 4 θα πλαναρει αλλα δεν του αρεσει, δε συνισταται, ασε που δεν χωρανε καλα καλα κιολας....

Βολτες με 2 μαντραχαλους και 2 κοπελες μεσα τις κανει πολυ ανετα....

Πανω απο 30 αλογα ετσι κ αλλιως δεν παιρνει απο τον κατασκευαστη (καποια παλια μοντελλα τα εδινε μεχρι 40hp, αν δεν κανω λαθος)

Αυτα τα ολιγα...
Ο2 free...

Άβαταρ μέλους
djcool
Ονοματεπώνυμο: Κολοκοτρωνης Δημητριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από djcool » Τετ 29 Δεκ 2010, 19:00

ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΤΟ 3

ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΦΗ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΜΟΤΕΡ......ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΑ..... :tease: :tease: :tease:

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Τετ 29 Δεκ 2010, 21:37

Κανενα απο τα τρια να μην παρεις αν το θελεις για κυριο σκαφος.Ψαξε σε 4.30 μηκος για να μπορεις να πηγαινεις δεκα με εικοσι μιλια χωρις να το μετανιωνεις καθε φορα που θα βαζεις δευτερο ατομο πανω στο σκαφος.Με την ιδια τιμη 5000-6000 ευρώ θα βρεις στο car gr.και δεν θα το μετανιωσεις.Εγω εχω οριζον 4.70 για μακρυνά ταξιδια ,και οταν πηγαινω μονος μου στα γρηγορα ενα 3,60 me 9.9 4t σε κοντινους τοπουςκαι παντα κοντα στις παραλιες οχι περισσοτερο απο την ακτη δυο-τρια μιλια.Σε πληροφορώ οτι δευτερος με τα ψαροτουφεκα του σχεδον δεν χωραει.ειναι πολυ αχαρη η κατασταση μεσα στο μικρο.Τελος ευχομαι σε ολους τους συναδελφους να εχουν υγεια, και καλη χρονιά.

Άβαταρ μέλους
Mourgos
Ονοματεπώνυμο: Eυάγγελος Μαραγκός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mourgos » Τετ 29 Δεκ 2010, 22:45

@spirosliosa: δεν υπάρχει 3.80 που να επιτρέπεται από το κατασκευαστή 50άρα. Εκτός αυτού, θα βαρύνει πολύ ο καθρέφτης και θα βάζει νερά πίσω κατευθειαν με το που θα κατεβάζεις το γκάζι. Και για να είμαστε λίγο εγκρατείς με τα μποφώρ, επίσης δεν υπάρχει 3.80 που να βγαίνει σε 6αρι και να μη το παίζεις κορώνα γράμματα.

@ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ: Το 4.30 με αυτό το 3.90 δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Όταν είχα το 4.30, πηγαίναμε 2 άνετα, αλλά με τρίτο έπρεπε να βάλουμε πολύ τάξη για να βολευτούν οι εξοπλισμοί και ήταν ένα θεματάκι που να κρατιέται ο 3ος σε καιρό. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και σε αυτό το 3.90 που ξέρω πολύ καλά. Και 3 άτομα θα ψαρέψουν και θα πλανάρει(τουλάχιστον με τη 3η επιλογή που το ξέρω ότι είναι σε κατάσταση σχεδόν καινούριου) αλλά θα πρέπει να βάζεις σειρά στην αναρχία και να πάρεις κοντά τα εντελώς απαραίτητα. Για να έχεις αξιόλογες διαφορές, πρέπει να πας σε 4.80+
Επιπλέον επειδή είναι πολύ ελαφρύ, η έλξη του είναι πανεύκολη χωρίς να αυξάνει ιδιαίτερα τη καταναλωση του αυτοκινήτου και δε χρείαζεται φοβερά κυβικά
Πάντως γυρίζοντας σήμερα από εξόρμηση 40μιλίων με το 5μ και βλέποντας που έχει πάει η βενζίνη και η διαφορά στη καταναλώση που έχει η 30άρα, κάνει τη 3η επιλογή πιο επίκαιρη από ποτέ!!!

3 δαγκωτό! :)
Δε σταματώ να σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562

Giorgos K.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos K. » Τετ 29 Δεκ 2010, 23:25

3 άτομα με εξοπλισμό σε φουσκωτό 3.90;;;; Και 2 πολλά είναι.
Δεν είναι μόνο οτι δεν χωράνε παραπάνω αλλά αν αρχίσει να κουνάει λίγο και ο καιρός τι γίνεται;; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη (προς τα κάτω) επιλογή.
Γιώργος Καραμάνος

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Πέμ 30 Δεκ 2010, 00:08

ΠΑΙΔΙΑ
ειχα το 4.30 με 50 αρα διχρονη ηταν άριστο. καμια σχέση με το 3,9 η διαφωρα ειναι μεγάλη στην πλευση καθως η γάστρα ειναι εντελός διαφωρετική και κατασκευασμένη βάση του μοντελου 4.7. έχουν σχεδόν το ίδιο μηκος σε γάστρα ενω στο 4.7 αλλαζει λιγο το μηκος των μπαλονιων.
το 3,90 το ειχε φιλος και το σκαφάκι ειναι αριστο με 40άρα. και μονο . με 30 παει αλλα πανω απο δυο ατομα και κοντρα θελεις βοηθεια απο την σωστην τοποθέτηση των βαρων με 40 εισαι δωρις προβλημα.
αν ειχα να διαλέξω θα επερνα το 4,3 με μεγιστη ιποδυναμη πάνω απο 50
ή το 3,9 αν δεν έιχα τα χρήματα με 40άρα ομως.
ολα τα άλλα που λενε τα παιδια ισχύουν
δεν συμφωνω στον χώρο. ακομη και με το 3,6 που έχω με σωστη διευθετηση του δωρου δωράνε και 3 άτομα. οποτε ταξη και οργάνωση. εξαλου δεν ειμαστε τουρίστες αλλα ψαρονουφεκάδες.
και μια φωτο απο το 4.3 με τον γιο μου οταν ήταν 3 ετών.
DSC00860 (Small).JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φώτης Φλεβοτόμος » Πέμ 30 Δεκ 2010, 00:29

Μακρυά από 4χρονα μοτέρ σε αυτές τις ιπποδυνάμεις-σκάφη, δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα και χάνεις σε βάρος,δύναμη,αξιοπιστία,κόστος σέρβις, και πλεύση.

moby
Ονοματεπώνυμο: ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από moby » Πέμ 30 Δεκ 2010, 06:05

Στα ιδια λεφτα παιρνεις κατι παλλιοτερο
αλλα σαφως μεγαλυτερο. Το ψ/τ θελει απλα
και χωρους και ο καιρος μηκος..

Άβαταρ μέλους
Rikos69
Ονοματεπώνυμο: Μακράκης Ανδρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rikos69 » Πέμ 30 Δεκ 2010, 08:24

Καλημερα. Ειχα το συγκεκριμενο σκαφος για τεσσερα χρονια με 30αρα διχρονη Suzuki. Το σκαφακι πλαναρε ανετα ακομα και με τεσσερα ατομα με τα πραγματα τους αρκει να εκανες καλη κατανομη. Τελικη ταχυτητα ειχα περιπου 26-27 μιλια με καταναλωση περιπου στο 0.8. Αφοβα σου λεω να παρεις το 3. Τα τετραχρονα μοτερ στα μηκη αυτα περισσοτερη ζημια κανουν απο οτι καλο.

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”