Δανεική προπέλα για δοκιμή

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Δανεική προπέλα για δοκιμή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Τρί 08 Ιούλ 2014, 16:59

Θα ήθελα να πάρω δεύτερη προπέλα στο σκάφος για καβάτζα και θα ήθελα να είναι διαφορετικού βήματος από αυτή που έχω τώρα, ώστε να μπορώ να παίζω αναλόγως φορτίων.
Ρώτησα σε συνεργεία και σε μαγαζιά αν υπάρχει τρόπος να δοκιμάσω κάποια προπέλα και η απάντηση ήταν αρνητική.
Επειδή δε θέλω να πετάξω λεφτά σε μια προπέλα που πιθανόν να μη μου κάνει, σκέφτηκα αν κάποιος έχει προπέλα που κάθεται, αν μπορεί να μου την δανείσει για δοκιμή.
Η μηχανή είναι μια yamaha 30hp δίχρονη και αυτή τη στιγμή φοράει προπέλα 9,9x10, και σκέφτομαι να πάω σε μεγαλύτερο βήμα έως 13.

Επίσης, από έρευνα που έκανα στο internet, οι συγκεκριμένες μηχανές δέχονται προπέλες με διάμετρο από 9 7/8 έως 10 1/4, και ο φαλός έχει 10 εγκοπές,

Κάθε άποψη επί του θέματος και συμβουλή δεκτή.
Με τη συγκεκριμένη προπέλα με δύο άτομα η μηχανή ανεβάζει 5500 στροφές σε κάλμα μπονάτσα, που είναι και το όριο αν δε κάνω λάθος.

Υ.Γ. 1: Υπάρχει κάποιος εμπειρικός κανόνας που να λέει όταν ανεβάζεις πχ κατά μια μονάδα το βήμα, πέφτουν οι ανώτατες στροφές κατά 200;
Υ.Γ. 2: Εννοείται τα μεταφορικά (μέσω ΕΛΤΑ) είναι δικά μου σε περίπτωση αποστολής, μιας και μένω Κρήτη.
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Re: Δανεική προπέλα για δοκιμή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τρί 08 Ιούλ 2014, 18:39

αφου με την προπελα που εχεις πιανεις τις μεγιστες στροφες με τα συνηθη φορτια σου τοτε δεν πας σε μεγαλυτερο βημα μιας και θα σου κοψει στροφες! Μηπως να παρεις μια με μικροτερο βημα σε περιπτωση που βαλεις και 3 ατομο ή πιο πολλα φορτια?
Καθε ιντζα παραπανω βημα νομιζω οτι κοβει ακριβως 200 στροφες!

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Re: Δανεική προπέλα για δοκιμή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Τετ 09 Ιούλ 2014, 10:27

miker έγραψε:αφου με την προπελα που εχεις πιανεις τις μεγιστες στροφες με τα συνηθη φορτια σου τοτε δεν πας σε μεγαλυτερο βημα μιας και θα σου κοψει στροφες! Μηπως να παρεις μια με μικροτερο βημα σε περιπτωση που βαλεις και 3 ατομο ή πιο πολλα φορτια?
Καθε ιντζα παραπανω βημα νομιζω οτι κοβει ακριβως 200 στροφες!
Βασικά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με 3 άτομα σε μπονάτσα. Όποτε είμασταν τρεις είχε λίγα μποφοράκια, οπότε δεν έχω εικόνα.
Το σκάφος το έχω λίγο καιρό στα χέρια μου με την προπέλα που ανέφερα παραπάνω.

Σε συγκριτικό σε κάποιο περιοδικό το συγκεκριμένο σετ σκάφους-κινητήρα φορούσε 12άρα προπέλα και έλεγε ότι ίσως χρειάζεται διαφορετική προπέλα για να βελτιώσει τις επιδόσεις του σκάφους, χωρίς να λέει μικρότερη ή μεγαλύτερη. :-k

Σε ερώτηση σε μαγαζί του χώρου, μου είπαν ότι ήδη φοράει μάλλον μικρό βήμα και αν πάω σε ακόμα μικρότερο η μηχανή θα δουλεύει σα "μίξερ"!!
Από έρευνα στο ιντερνετ με βάση κάποιους τύπους που υπολογίζουν το βήμα της προπέλας, υπολόγισα αν θυμάμαι καλά ότι χρειάζεται 14άρα!! :shock:

Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω προσανατολίζομαι για δοκιμή μεγαλύτερου βήματος, για να δω στην πράξη τις διαφορές τους. Μπορεί αυτή που έχω να είναι μια χαρά, αλλά πρέπει να το τσεκάρω, αφού θα μπω στη διαδικασία αγοράς κάποιας άλλης για καβάτζα.

Το σκάφος με τα συνήθη φορτία το υπολογίζω σύνολο γύρω στα 450 κιλά, και είναι βαθύγαστρο 3.80 (evripus), με yamaha 30άρα δίχρονη του '06.
Σε αντίστοιχα σετ σκάφους-κινητήρα τι βήμα δουλεύετε;

Υ.Γ.: Σήμερα το απόγευμα θα πάω Ρέθυμνο και θα κάνω μια μικρή στάση στο Ηράκλειο, και θα επιστρέψω τη Δευτέρα. Το σκάφος θα το έχω μαζί μου οπότε μπορώ να κάνω άμεσα τη δοκιμή το ΣΚ και να επιστρέψω την προπέλα. Αν υπάρχει κάτι το τηλ. μου είναι: 6972846072 Γιώργος. :hello:
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”