Ευαίσθητη λαγουδέρα

stig
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Ευαίσθητη λαγουδέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 11:13

Παιδιά καλημέρα,

Το σκαφάκι μου έχει πάνω μία τετράχρονη Yamaha με λαγουδέρα. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι η λαγουδέρα είναι υπερβολικά ευαίσθητη. Π.χ. Δεν τολμάω να την αφήσω από το χέρι μιας και αμέσως γυρνάει είτε αριστερά είτε δεξιά. Κάποια στιγμή καταντάει εκνευριστικό. Θεωρώ δεδομένω ότι κάτι πρέπει να σφιχτεί. Μήπως ξέρετε τί;

Ευχαριστώ!

yavorsub
Ονοματεπώνυμο: Yavor Ivanov

Re: Ευαίσθητη λαγουδέρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yavorsub » Τρί 13 Μάιος 2014, 11:42

Να κεντραρεις τη μηχανη σου ! ;)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.

stig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 11:52

Τί σημαίνει κεντράρισμα μηχανής; :D

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τρί 13 Μάιος 2014, 11:56

στο κατω μερος του ποδιου, υπαρχει ενα ανοδιο σε σχημα φτερακι ,που το γυριζεις δεξια αριστερα για να κεντραρεις την μηχανη. δλδ να το γυριζεις ειτε δεξια ειτε αριστερα, αναλογως της φορας των στροφων της προπελας για να πηγαινει ισια η βαρκα.

Δοκιμασε διαφορες θεσεις μεχρι να το καταφερεις. (σιγουρα η σωστη θεση δεν ειναι στο κεντρο)

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τρί 13 Μάιος 2014, 12:07

εχει και μια βιδα στον κορμο που σφιγγει για να μην γυρναει ευκολα η μηχανη! Το φτερακι βεβαια ειναι πιο σημαντικο να ειναι σωστα ρυθμισμενο!

soupias
Ονοματεπώνυμο: kostas kostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από soupias » Τρί 13 Μάιος 2014, 12:09

stig έγραψε:Παιδιά καλημέρα,

Το σκαφάκι μου έχει πάνω μία τετράχρονη Yamaha με λαγουδέρα. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι η λαγουδέρα είναι υπερβολικά ευαίσθητη. Π.χ. Δεν τολμάω να την αφήσω από το χέρι μιας και αμέσως γυρνάει είτε αριστερά είτε δεξιά. Κάποια στιγμή καταντάει εκνευριστικό. Θεωρώ δεδομένω ότι κάτι πρέπει να σφιχτεί. Μήπως ξέρετε τί;

Ευχαριστώ!
φιλε μου ολες οι μηχανες εχουν μια βιδα που μπορει να κανεις τη μηχανη λιγοτερο ευαισθητη εως σφιχτη.... ειναι καπου ψιλα στο ποδι. στα συνεμπλοκ κοντα.

stig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 13:34

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω! :)

yavorsub
Ονοματεπώνυμο: Yavor Ivanov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yavorsub » Τρί 13 Μάιος 2014, 15:04

Βαλε τη μηχανη ακριβος στο κεντρο του κατρεφτη. Εστο κ' με 1 εκ διαφορα η μηχανη τα εχει τασεις να στριβει. ;)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.

stig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 19:11

Παιδιά,

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με βάση τη συνημμένη εικόνα, ποια είναι η βίδα που θα πρέπει να σφίξω; Υποψιάζομαι το "steering friction".

Ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

stig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 19:36

Τσεκαρισμένο, αυτό είναι :D

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τρί 13 Μάιος 2014, 19:41

Τα παιδια μιλανε για το νουμερο 9, αλλα εγω ειμαι αντιθετης αποψης. Ασε που αν το σφιξεις παραπανω με τον καιρο θα κανει ζημια στο swivel bracket.

Οταν μια μηχανη στριβει, αν και εφοσον δεκτουμε οτι η μηχανη ειναι τοποθετημενη σωςτα στους αξονες χ & ψ, τοτε αυτο που πρεπει να ρυθμισεις το ανοδιο κατω απο το anti-cavitation plate και θα λυθει το προβλημα σου με τον σωστο τροπο

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τρί 13 Μάιος 2014, 20:11

Check
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

kokos 458
Ονοματεπώνυμο: spiropoulos nikos1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kokos 458 » Τρί 13 Μάιος 2014, 21:55

Το ανοδιο θα το πειραξεις μονο αν η μηχανη στριβει παντα προς μια κατευθυνση.για να σφιξεις λιγο η μηχανη οπως την κοιτας απο μπροστα κατω απο το φις της βενζινης εχει ενα μαυρο λαστιχο σε ενα λεβιεδακι ινοξ τερμα δεξια ειναι ανοιχτο οταν το κανεις αριστερα η μηχανη θα στριβει πιο δυσκολα

stig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stig » Τρί 13 Μάιος 2014, 23:03

Παιδιά, το "πρόβλημα" που έχω είναι ότι το το τιμόνι είναι πολύ ελαφρύ. Σκεφτείτε σβηστή τη μηχανή. Πάει πέρα δώθε. Δεν είναι ότι τραβάει προς τη μία μεριά όταν είναι εν κινήσει. Αν κάθομαι απ' τ' αριστερά, τραβάει προς τα αριστερά μιας και η λαγουδέρα φεύγει με τη μία προς τα δεξιά. Αν κάθομαι απ΄τα δεξιά, αντίστροφα. Είναι θέμα σφιξίματος από αυτά που καταλαβαίνω.

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Τρί 13 Μάιος 2014, 23:58

Επειδή τυχαινει να εχω την ιδια μηχανη με σενα φιλε ειναι το λαμακι που βρισκεται κατω από το εσωτερικο χερουλι της μηχανης και πανω από την πεταλουδα που ανεβοκατεβαζει την μηχανη.Προς δεξια είναι ελευθερο και αν το μετακινήσεις προς αριστερα σφιγγει την μηχανη και δεν την αφηνει να κινηθει αριστερα-δεξια
Αν το μετακινήσεις αριστερα και δεν σφιξει παλι,ακριβως πανω από το λαμακι εχει ένα παξιμαδι το οποιο θα εχει ξελασκαρει και δεν θα μπορει να σφιξει την μηχανη όπως πρεπει, τοτε παρε ένα 13mm γερμανικο κλειδι και σφιξε λιγάκι το παξιμαδι!
Το ανοδιο φτερακι κατω στο ποδαρικο μην το πειραξεις ακομα γιατι μπορει και να μην χρειαζεται.Το δικο μου χρειαστηκε να το μετακινησω 2 γραμμες μονόπατα για να κεντραρει την μηχανη εν πλω.

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”