Αγορα μηχανης για 2.9 συμβατικο

panosm33
Ονοματεπώνυμο: Μακρινας Παναγιωτης

Αγορα μηχανης για 2.9 συμβατικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Δευ 07 Ιουν 2021, 14:56

Καλησπερα σας

Αποφασισα να παρω μια εξωλεμβια για ενα συμβατικο πληρως φουσκωτο που εχω 2.9 μετρων

Του εχω ήδη μια 10αρα στο χωριο μου στην Ανδρο αλλα αποφασισα να παρω αλλη μια μικρη για εδω Αθηνα μονιμα οταν πηγαινω κανα μπανακι ή καμια εκδρομη
Τι ιπποδυναμη λετε ειναι η καλυτερη για το σκαφακι μου ; Ατομα εγω κ αλλο ενα θα μαστε στο φουσκωτο κ σπανια αλλα δυο...
Ψαχνω την χρηση τομη μεταξυ αποδοσης κ κυριως βαρους
Ειναι πολυ σημαντικος λογος για μενα γι αυτο κ θα αφησω την 10αρα χωριο μιας κ για να την κουβαλησω απο το διαμερισμα στο αυτοκινητο μου βγαινει η πιστη μονος
Μια 5 hp ή το πολυ 6hp λετε θα ναι ικανοποιητικη;
Εχω βρει τι μαρκα hidea Αυτες τι λενε ;; 5 ή 6 hp λεει 22 κιλα μονο
tohatsu βαριες... 26 κιλα
suzuki 23.5 κιλα αλλα ψιλο ακριβες
mercury 25 κιλα
honda βαριες κ αυτες

Να πεσω κ αλλο κατω απο τις 5hp λογικα δεν λεει ε .... θα σερνετε πχ στους 4hp

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Re: Αγορα μηχανης για 2.9 συμβατικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 07 Ιουν 2021, 17:07

καταρχην mercury -tohatsu ειναι ιδιες μηχανες.τα κιλα ειναι 27 και παιζουν κανα κιλο αναλογα την εκδοση,πχ με ενσωματομενο ρεζερβουαρ η' χωρις.ειχα 270quicksilver,με 6αρα mercury τετραχρονη,μονο μου με πλαναρε για πλακα.με ενα φιλο μου ελαφρυ αρχισαν οι δυσκολιες.πλαναρε αλλα αργουσε.παιζει ρολο και το σωματοτυπο.αλλο 2 ατομα 90-100 κιλα και αλλο 60-70.κατ εμε καλυτερη λυση ειναι διχρονη μεταχειρισμενη 8αρα.yamaha, 8 αλογα,διχρονη,δικυλινδρη,μονο 27 κιλα.πας σφαιρα και με δυο ατομα και την σηκωνεις και για πλακα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

panosm33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Δευ 07 Ιουν 2021, 17:26

Οχι ευτυχως ειμαστε max 70 κιλα ο καθε ενας

used μηχανη δεν θα παιξω γιατι εχει κ διαδικασια με μεταβιβασεις κλπ αλλα κ βαριεμαι εφοσον ειμαι ασχετος να τρεχω με.καποιο τροπο να την τσεκαρω

Suzuki παντως ειναι πολυ ελεφρια....μ εξιτατει χαχα αλλα ειναι ακριβη

Αυτες οι Hidea λενε;; Ειναι πολυ ελαφριες 22 κιλα μονο
https://youtu.be/ULAuddWNS3c

Με το ενσωματομενο ντεποζιτο που εχουν για καμια ωρα διαδρομης θα αντεχει ε ;

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 07 Ιουν 2021, 17:41

panosm33 έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 17:26
Οχι ευτυχως ειμαστε max 70 κιλα ο καθε ενας

used μηχανη δεν θα παιξω γιατι εχει κ διαδικασια με μεταβιβασεις κλπ αλλα κ βαριεμαι εφοσον ειμαι ασχετος να τρεχω με.καποιο τροπο να την τσεκαρω

Suzuki παντως ειναι πολυ ελεφρια....μ εξιτατει χαχα αλλα ειναι ακριβη

Αυτες οι Hidea λενε;; Ειναι πολυ ελαφριες 22 κιλα μονο
https://youtu.be/ULAuddWNS3c

Με το ενσωματομενο ντεποζιτο που εχουν για καμια ωρα διαδρομης θα αντεχει ε ;
σωστα τα λες.με ενσωματωμενο ρεζερβουαρ παιζεις καμια ωρα.εχεις και ενα 1,5λιτρο κοκα κολας γεματο για ωρα αναγκης.εγω σε No name εξωλεμβια δεν θα πηγαινα,πιστεψε με οτι μεταπωλητικη αξια πεφτει στο μηδεν.επωνυμη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.ειστε ελαφρια ατομα,με εξαρα το πιο πιθανο να σας πλαναρει.

panosm33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Δευ 07 Ιουν 2021, 17:46

Αν γινω κ αλλο τσιγκουνης κ πεσω σε επωνυμη αλλα 5hp θα παει καλα ;;

αχ εχω αιμοραγησει οικονομικα αυτη τη περιοδο κ εστω 100 με 150 ευρω για μενα παιζει ρολο

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 07 Ιουν 2021, 18:02

πανο δεν το εχω ψαξει ,νομιζω κανα πενηνταρικοεχουν διαφορα η 5 με την 6.δεν γνωριζω αν θα δεις πραγματικη διαφορα στην πλευση.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 07 Ιουν 2021, 18:13

panosm33 έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 17:46
Αν γινω κ αλλο τσιγκουνης κ πεσω σε επωνυμη αλλα 5hp θα παει καλα ;;

αχ εχω αιμοραγησει οικονομικα αυτη τη περιοδο κ εστω 100 με 150 ευρω για μενα παιζει ρολο
Φίλε τα χρήματα για τη μηχανή μη τα τσιγγουνευτείς .
Καλύτερα να κάνης λίγο υπομονή μέχρι να τα μαζέψης και να πάρης μια επώνυμη και δυνατή που θα σε καλύψη , παρά να δώσης όσα έχεις τώρα και να αγοράσης μια μηχανή που στην πρώτη βόλτα θα καταλάβης ότι δεν σε καλύπτει.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 07 Ιουν 2021, 19:17

Ένας φίλος είχε ένα 3,20 συμβατικό με 8αρα δίχρονη και το χρησιμοποιούσαμε χρόνια
2 άτομα μια χαρά Όλα
Από κει και πάνω το πλανάρισμα ήταν θέμα
Μετά είχα Εγώ 3,60 με 15αρα δίχρονη
2 άτομα σούπερ από κει και πάνω πάλι θέμα
Μετά ειχα 4,30 με 30αρα τετραχρονη
4 άτομα χωρίς καιρο μια χαρά, με καιρο, θέμα.

Η γνώμη μου είναι λοιπόν ότι για 2,90 οι 5αρες 6αρες τετραχρονες που προσανατολίζεσαι θα σου πέσουν λίγο μικρές,μην ξεχνάς ότι δεν μιλάμε για λίμνη, αλλά για θάλασσα που όσο να ναι θα βρίσκεις αρκετά συχνά καιρούς.
Για καικισια πορεία (5-6μιλια) κάνουν και οι μικρές και με χοντρό καιρό αλλά αυστηρά για ένα άτομο, μετά γίνεται επικίνδυνο.
Ξέρω ότι ψάχνεις την χρυσή τομή, αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο χαμηλά σε ιπποδύναμη
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω :D

Αν θέλεις επίσης στέλνεις π.μ για να μιλησουμε
Πόσα να γράψεις.. :hello:

panosm33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Τρί 29 Ιουν 2021, 07:50

Παιδια γνωριζετε αμα εχουμε μια μηχανη 10hp κ δεν εχουμε διπλωμα ταχυπλοου μπορω να αγορασω αλλη μια 5 hp ?? ( 15 hp ειναι χωρις διπλωμα ταχυπλοου απο οτι γνωριζω ) αν παρω δλδ 6 αρα με γραφουν ;

panosm33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Δευ 05 Ιούλ 2021, 18:54

Γεια σας παιδια
Ενημερωτικα τελικα μιας κ μιλησα με λιμεναρχειο (τυπικα θα επρεπε να εχω κ τις 2 μηχανες πανω) αλλα εκ των πραγματων κ να ηθελα τελικα δεν γινετε μιας κ υπηρχε κ ενας παραγοντας που δεν ειχα υπολογισει....Το σκαφακι δεχετε μεχρι 60 κιλα βαρος μηχανη οποτε αθροιστικα δεν βγαινει....Οποτε θα γινει διαγραφη της 10αρας (μονιμα στην Ανδρο πλεον κ αν χρησιμοποιητε θα ναι στην ζουλα) κ θα μπει νομοτυπα η 6 αρα πανω για εδω Αθηνα κ διακοπες

panosm33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosm33 » Δευ 05 Ιούλ 2021, 18:55

Εψαχνα λοιπον για πολλες μερες 6 αρα...Εχει στεγνωσει η αγορα κ δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα καν ... Απ τα πολλα βρηκα κ τσακωσα με την μια μια 6αρα suzuki
Παραλαμβανω την Τεταρτη
Μερικες ερωτησεις μιας κ ειμαι αρχαριος...
Δεδομενου οτι θελω να εξοικονομω οσο το δυνατον περισσοτερο βαρος ωστε να εχω καλη πλευση με δυο ατομα
*Να παρω extra τεποζιτο βενζινης ή το ενσωματωμενο θα με.καλυπτει; Δεν θα κανω τις ταξιδαρες με το βαρκακι μη φανταστειτε.... Σκεφτομαι να εχω ενα μπουκαλι ή ενα μικρο 5 λιτρο κ να γεμιζω.... Ειναι ασφαλες αυτο ; Δεν λεω για ανεφοδιασμο εν πλω αλλα σε καμια παραλια...Επισης εχουν λαμπακι οτι τελειωνει η βενζινη;; Πως το καταλαβαινεις ωστε να γεμισεις ξανα;
* Ερωτηση αρχαριου....Στη 10 αρα που εχω δεδομενο οτι την μεταφερω στο πορτ παγκαζ οταν τελειωνω την βολτα περιμενω να αδειασει η βενζινη...Το ιδιο πρεπει να κανω κ με την εξαρα;;;
* Με την προσθηκη hydrofoil ή καποιας αλλης προπελας θα δω βελτιωση σε επιδοσεις ή να αφησω τη μαμα προπελα;

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”