Mεσσηνια

Με pm παρακαλώ :),........
Άβαταρ μέλους
katsanos
Ονοματεπώνυμο: Κατσάνος Αλέξανδρος

Mεσσηνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katsanos » Κυρ 26 Ιουν 2011, 15:30

Απο 1 εως 7 Αυγουστου θα ειμαι με την οικογενεια στον Αγιο Ανδρεα Μεσσηνιας και θα παρω και τον εξοπλισμο μαζι μου για πρωινες αποδρασεις πριν το μπανιο!!!Οποιος ξερει κανενα καλο σημειο εκει τρυγυρω να μην χανω χρονο ψαχνωντας μιας και ο χρονος θα ειναι περιορισμενος θα του ημουνα υποχρεος!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Αλέξανδρος Κατσάνος

foumaristis
Ονοματεπώνυμο: Μπίζος Βασίλης

Re: Mεσσηνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foumaristis » Κυρ 26 Ιουν 2011, 16:37

Φίλε μου ειμαι απο ενα χωριο λιγο πιο διπλα απο εκει που θα κανεις τις διακοπες σου! Αν και δεν εχω πολυ χρονο το καλοκαιρι για καθημερινο ψαροντουφεκο λογο της δουλειάς μου (εχω ταβερνα) θα μπορουσα να βρω λιγο χρονο για κανενα 2-3 ψαρεματακια το πρωι! οποτε αν θες ρωτισε εκει στον Αγιο Ανδρεα που ειναι η ταβερνα ΦΟΥΜΑΡΙΣΤΗΣ και θα με βρεις ευκολα! Βασιλης ειναι το ονομα μου και θα χαρω να σε γνωρισω!

Άβαταρ μέλους
Giorgosp13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosp13 » Κυρ 26 Ιουν 2011, 20:56

katsanos έγραψε:Απο 1 εως 7 Αυγουστου θα ειμαι με την οικογενεια στον Αγιο Ανδρεα Μεσσηνιας και θα παρω και τον εξοπλισμο μαζι μου για πρωινες αποδρασεις πριν το μπανιο!!!Οποιος ξερει κανενα καλο σημειο εκει τρυγυρω να μην χανω χρονο ψαχνωντας μιας και ο χρονος θα ειναι περιορισμενος θα του ημουνα υποχρεος!Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
μεγάλωσα στο πεταλίδι είναι ένα χωριό πριν τον άγιο άνδρeα... τα νερά κάνουν κόλπους και στους κάβους βράχια έχει παντού αμουδιά (τέλειες παραλίες) και από ψάρια έχει λαβράκια μουρμούρες κέφαλους σάλπες χταπόδια πολύ λίγα pragmata...καλό μέρος να πας είναι μετά την κορώνη...είναι λίγο μακριά...είναι ανοιχτά και άγριο βυθό (δεν θυμάμαι το χωριό έxω να πάω παρά πολλά χρόνια)...ελπίζω να βοήθησα...

Άβαταρ μέλους
paragas
Ονοματεπώνυμο: Γιαννηs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paragas » Κυρ 26 Ιουν 2011, 21:38

Πας στο Βασιλιτσι και βρισκεις τον δρομο για Καλαμακι. Στη παραλια που ειχε και το ναυαγιο εξω εξω. Τωρα δεν υπαρχει!(Ξερει κανεις τι εγινε?)
Και βρισκεις τον δρομο για Ακριτα (ευκολο). Οπου και να πεσεις καλα ειναι.... Το περασμενο Σαβ/κο ειχε 5 σημαδουρες! Αλλα καλα ειναι. :D

foumaristis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foumaristis » Κυρ 26 Ιουν 2011, 22:54

Το ναυαγιο το εκοψαν για παλιοσιδερα γιαυτο δεν υπαρχει πλεον!

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Κυρ 26 Ιουν 2011, 23:17

πεταλιδι αγ ανδρεας κορωνη.......τι μου θημησατε.......
λοιπον.....
στο νερο με το πρωτο ξημερομα......
λιαμνι κορωνης στα μπλοκια...
λιμανακι αγ ανδρεα αξω πλευρα πολυ ρυχα αλλα λαβρακια μουρμουρες μπαφες...
οπως λεει ο φιλος καε καβακι και καιμός.........

τωρα τα μερη ειναι μια τεραστια ανοιχτωσια με αμμο όμως και κυριως φυκιαδες χωρις τεραστιες διαφωρες στα βαθη.
έχω κανει κολυνμπητο απο πεταλιδι έως κορονη σε τρια διαφωρετικα βαθη έως τα 10 έως τα 20 έως τα 30
τα μερη που βρηκα ειναι πολλα άλλα ειναι πολυ μικρα βραχια στην ουσια που κρατανε ομως μεγαλες σφυριδες και αρκετα ψαρακια.
βεβαι υπρχουν και λιγο μεγαλυτερα..........κυριως πολυ ανοιχτα απο τον αγ ανδρεα αλλα δυστηχως μεγαλες σκουπες του χωρου δεν έχουν αφησει τιποτα.........οποτε καλητερα στα ρηχα....
αν θες να δοκιμασεις όμως .... ανοιχτα απο το λυμανι της κορωνης εχει ξερα.......πολυ πρωι για περαστικα και συναγρυδες.......και προσοχη στα ρυχα για καμου φλαριεμενες στηρες.....
μετα κωρωνη που λει και φιλος......ενα τεραστιο ξενοδοχειο του οποιου ακριβως μπροστα ξεκιναει ωραιο κομματι ρυχο έως 10 μετρα δυσκολο με πλακες και παει πολυ ανοιχτα.........ψαρια ελαχιστα αλλα θα άλλαξεις παραστασεις απο την αμουδα..............

πολυ απο ατο χωριο του αγ ανδρεα κανουν μπουκαλες οπως ο περιπτερας στην εισοδο της πλατειας................κανε μια σταση όμως και πιαστου κουβεντα............
στο πεταλιδι υπρχει φημη ότι πριν απο πολλα χρονια μεγαλος τους χωρου έφαγε πολυ ξυλο απο επαγγελματίες γιατι ειχαν πιασει 2 φορτιγακια ψάρια........απο τα σημεια που έλεγα.....δεν ξερω δεν ημουν έκει............γιατι άν ήμουν θα του έρυχνα και έγω....μερικες..

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Δευ 27 Ιουν 2011, 09:49

περνας την κορωνη ,εχει την παραλια με το γηπεδο,ανοιχτα ειναι τοπος.
δεν ξερω αν πας κολυμπητο,ειναι λιγακι ανοιχτα.

επεισης στο τερμα της παραλιας προς φοινικουντα,εκει που ο δρομος αφηνει την παραλια,αφηνεις το αμαξι και πας προς τα δεξια ,προς τον καβο.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 27 Ιουν 2011, 10:41

foumaristis έγραψε:Φίλε μου ειμαι απο ενα χωριο λιγο πιο διπλα απο εκει που θα κανεις τις διακοπες σου! Αν και δεν εχω πολυ χρονο το καλοκαιρι για καθημερινο ψαροντουφεκο λογο της δουλειάς μου (εχω ταβερνα) θα μπορουσα να βρω λιγο χρονο για κανενα 2-3 ψαρεματακια το πρωι! οποτε αν θες ρωτισε εκει στον Αγιο Ανδρεα που ειναι η ταβερνα ΦΟΥΜΑΡΙΣΤΗΣ και θα με βρεις ευκολα! Βασιλης ειναι το ονομα μου και θα χαρω να σε γνωρισω!
Φιλε Βασιλη ψηνεις και γαμω τις μπριζολες!!!Συγχαρητηρια.(Off-topic αλλα επρεπε να τον συγχαρω τον συναδελφο.)
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

foumaristis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foumaristis » Δευ 27 Ιουν 2011, 12:36

tsaounlee έγραψε:[quot
Φιλε Βασιλη ψηνεις και γαμω τις μπριζολες!!!Συγχαρητηρια.(Off-topic αλλα επρεπε να τον συγχαρω τον συναδελφο.)
Σε ευχαριστώ πολυ να εισαι καλά! Τώρα ξέρεις λοιπον αν ξανα έρθεις εκτος απο φαγητο μπορει να κανουμε και κανενα ψαροντουφεκο!

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Δευ 27 Ιουν 2011, 12:44

H - πρώην - περίφημη ξέρα του γηπέδου (λίγο μετά την Κορώνη) είναι μια πανέμορφη ανοιχτωσιά, Ουσιαστικά παρκάρεις το αμάξι στην ταβέρνα μετά το γήπεδο, ντύνεσαι στο ντοκάκι και ανοίγεσαι. Δεν είναι μακρυά, σε 10 λεπτά έχεις "πιάσει" βυθό με αποχή έως 18 μέτρα το πολύ. Φαίνεται και στο google earth. Μετά κάνεις ότι τραβά η όρεξή σου είτε δεξιά είτε αριστερά. Βέβαια αρχές Αυγούστου δεν θα το τολμούσα ιδιαίτερα. Όμως ξημέρωμα εγώ θα έπεφτα από την ίδια ταβέρνα και θα τράβαγα δεξιά. Έχει κάτι ξενεράκια (φαίνονται) με πλάκες γύρω γύρω λουκούμι για πρωινό ψάρεμα...!
Γενικά όλο το πόδι μετά από 200 - 300 μέτρα κάνει ξέρα και ανοιχτωσιές. Ακόμα και στο λιμάνι του Αγίου Ανδρέα με μια γκαζιά ελαφρώς αριστερά θα πιάσεις τόπο μέσα στις φυκιάδες...
Γενικά όλο το πόδι είναι ατελείωτος τόπος, πανέμορφος με πλάκες μέσα στις φυκιάδες, ανοιχτωσιές αλλά και ρηχαδούρες στο γυαλό που έχει πάθει τη ζημιά του τόσα χρόνια από ανώνυμους, επώνυμους, και παράνομους.
Εγώ στη θέση σου και χωρίς βάρκα θα άφηνα τις κολυπμητές ταρζανιές στα ανοιχτά και θα προτιμούσα πονηρά πρωινά παράκτια ή παραλιούλες να κάνει και η οικογένεια μπάνιο και δεξιά ή αριστερά ήσυχα συρτά ρηχά. Το google earth δείχνει που ακριβώς κάνει πλάκες που ξενικάνε από το γυαλό.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
katsanos
Ονοματεπώνυμο: Κατσάνος Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από katsanos » Δευ 27 Ιουν 2011, 15:15

Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες!Βασιλη σιγουρα θα ερθω να δοκιμασω τις μπριζολες και αν κατσει κανονιζουμε και βουτια!!! :hello:
Αλέξανδρος Κατσάνος

Άβαταρ μέλους
Giorgosp13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosp13 » Δευ 27 Ιουν 2011, 16:18

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:πεταλιδι αγ ανδρεας κορωνη.......τι μου θημησατε.......
λοιπον.....
στο νερο με το πρωτο ξημερομα......
λιαμνι κορωνης στα μπλοκια...
λιμανακι αγ ανδρεα αξω πλευρα πολυ ρυχα αλλα λαβρακια μουρμουρες μπαφες...
οπως λεει ο φιλος καε καβακι και καιμός.........

τωρα τα μερη ειναι μια τεραστια ανοιχτωσια με αμμο όμως και κυριως φυκιαδες χωρις τεραστιες διαφωρες στα βαθη.
έχω κανει κολυνμπητο απο πεταλιδι έως κορονη σε τρια διαφωρετικα βαθη έως τα 10 έως τα 20 έως τα 30
τα μερη που βρηκα ειναι πολλα άλλα ειναι πολυ μικρα βραχια στην ουσια που κρατανε ομως μεγαλες σφυριδες και αρκετα ψαρακια.
βεβαι υπρχουν και λιγο μεγαλυτερα..........κυριως πολυ ανοιχτα απο τον αγ ανδρεα αλλα δυστηχως μεγαλες σκουπες του χωρου δεν έχουν αφησει τιποτα.........οποτε καλητερα στα ρηχα....
αν θες να δοκιμασεις όμως .... ανοιχτα απο το λυμανι της κορωνης εχει ξερα.......πολυ πρωι για περαστικα και συναγρυδες.......και προσοχη στα ρυχα για καμου φλαριεμενες στηρες.....
μετα κωρωνη που λει και φιλος......ενα τεραστιο ξενοδοχειο του οποιου ακριβως μπροστα ξεκιναει ωραιο κομματι ρυχο έως 10 μετρα δυσκολο με πλακες και παει πολυ ανοιχτα.........ψαρια ελαχιστα αλλα θα άλλαξεις παραστασεις απο την αμουδα..............

πολυ απο ατο χωριο του αγ ανδρεα κανουν μπουκαλες οπως ο περιπτερας στην εισοδο της πλατειας................κανε μια σταση όμως και πιαστου κουβεντα............
στο πεταλιδι υπρχει φημη ότι πριν απο πολλα χρονια μεγαλος τους χωρου έφαγε πολυ ξυλο απο επαγγελματίες γιατι ειχαν πιασει 2 φορτιγακια ψάρια........απο τα σημεια που έλεγα.....δεν ξερω δεν ημουν έκει............γιατι άν ήμουν θα του έρυχνα και έγω....μερικες..
σε βλέπω πολύ ενημερωμένο λουκά...επισασα το πρώτο μου κιλίσιο λαβράκι στους χράνους.ααα και κάτι άλλο. μετά το πεταλίδι νομίζω, έχει ένα ξενοδοχείο που το έχουν κάποιοι κύπριοι...είναι λίγο πιο βραχώδης (για ρηχό καρτέρι) το meros ... έτσι που λέτε αφού δεν pame τόσα χρόνια ας ευχαριστηθεί και κάποιος άλλος το μέρος :D :D :D ...θα περάσεις πολύ ωραία αυτό είναι το μόνο σιιγουρο...

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Δευ 27 Ιουν 2011, 18:42

ΔΕΝ ΧΩ ΔΙΚΙΟ? προφανως την ξερεις και έσυ την ιστορία..........ονοματα δεν λεμε.......
τα μερη αυτα με πηγε πριν απο 15 χρονια φιλος δειχνοντας μου 2 σημεια στα 19 και 25 μετρα γεματα σφυριδες σηκιυς και πολου και μεγαλους σαργους.
τα μερη ήταν παντα θολα οποτε ακομη και το βυθομετρο όχι λογο θολουρας αλλα διαμορφωσης του μυθου ήταν πολυ δυσκολο να βρεθουν.
ετσι μετα απο πολλα ψαξιματα να φανταστητε πηγεναμε 3ημερα και την πρωτη μερα πηγεναμε εκει . αν ήταν καθαρα ψαχναμε....αν οχι φευγαμε για αλλου.
μετα απο 10 χρονια ψαξιμο έχω 22 σημεια απο βραχο έως και κομματια μεγαλα.........
να φανταστητε όταν έχει ψαρια το ψάρεμα συνηθως κατανταει ανιαρό......μαι και κατεβαινεις στον μοναδικό θαλαμι βραχο βαρας και ανεβανινεις......στην τριτη σκαντζα σταματαμε...ποσσα να παρουμε......μετα απο πολλες επιλεκτηκες βουτιες......

πριν όμως απο χρονια έγεινε η γενικη αποξυλωση ΄λης της περιοχης,,,,δεν ξερω πως .....ειχαν άφησει χτηπιμενα ψάρια σε τρυπες βεργες βραχομένες και πολλα σχισμενα άσπρα...............

δεν ξαναπατησα......συχαθηκα το συναφι μας.........ισως σε μερικα χρονια με τον γιο μου..........

ποτε δδν θα ξεχάσω την τρυπα θαλαμι...στην αμμο.........
μια απεραντη αμμο αλλα στο πουθενα μια τρυπα χωρις.....ανεβασματα δωρις κατεβασματα.......ουτε το βυθομετρο δεν την χτυπαει....την βρηκα τυχαια στο κολυμπιτο με 4 ατομα που ειχαμε ανοιχτει σε μια αποσταστη 25 μετρα ο ενας απο τον άλλο και πηγαιναμε με το ρευμα και βαρκαρι να μας προσεχει............τα ψαρια μονο στην ιδια τρυπα υπαρχουν ψαρια.......που επισκευτηκα την περιοχη επερσι.....δεν πηρα τιποτα........τα αφησα όπως ήταν και έφυγα για κορωνη................και πιο νοτια με την βαρκα...

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”