Εύβοια...

Με pm παρακαλώ :),........
Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Εύβοια...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotosdeep » Παρ 16 Μαρ 2007, 17:35

Είμαι πλέον απο διετίας μόνιμος κάτοικος Χαλκίδας. Έχω ψιλοψάξει τα κοντινά ρηχά για χειμωνιάτικο, αλλά νομίζω ότι ο κόλπος (Βόρειος Ευβοικός) παρουδιάζει ιδιομορφίες στην παρουσία θηραμάτων ως προς τις εποχές.

Εξηγούμαι: όταν πρωτοήρθα φαντάστηκα ότι το χειμώνα τα λαβράκια θα σουλατσάρουν σαν τρελά, αφού μες στο κατακαλόκαιρο έβλεπα μισόκιλα με το τσουβάλι. Αντ' αυτού, δύο χειμώνες τώρα να έχω πάρει 1-2 στα 2 κιλά και καμιά 10αριά κιλίσια. Άντε, είδα και κάνα δυο 3-4 κιλά.

Ωστόσο τα περισσότερα και τα μεγαλύτερα ψάρια τα συναντώ Ιούνιο με Οκτώβριο (τσιπούρες, λαβράκια, γοφάρια, μυξινάρια) και πολύ κοντά στην ακτή, σχεδόν ανάμεσα στους λουόμενους. Αλλά δε λέει καλοκαιριάτικα να κάνεις μακροβούτια ανάμεσα στα ζευγαράκια και τις γιαγιάδες...
Το χειμώνα μέχρι και οι λαπίνες την κάνουν με ελαφρά. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ή είναι προσωπική εκτίμηση;

ΣΩΤΗΡΗΣ
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ

Άβαταρ μέλους
georgeA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgeA » Δευ 19 Μαρ 2007, 10:32

Γεια χαρα Σωτηρη.
Εχω ψαρεψει μερικες φορες στα περιξ της Χαλκιδας (βοριο Ευβοικο) και εχω ακριβως την ιδια γνωμη. Το καλοκαιρι κατι γινετε το χειμωνα δυσκολα θα βρω ψαρια.
Βεβαια δεν ειμαι ο γκουρου του βοριου Ευβοικου και φανταζομαι οτι θα υπαρχουν ψαρια, εγω δεν τα εχω βρει.

Γιωργος

Άβαταρ μέλους
Alexei

B.Εύβοια(Δάφνη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alexei » Πέμ 03 Μάιος 2007, 10:32

Καλημέρα!!
Μήπως έχει ψαρέψει κανείς στην περιοχή αυτή?Λέει τπτ για ψαροτούφεκο?

Άβαταρ μέλους
Spazar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spazar » Πέμ 03 Μάιος 2007, 10:57

Πολύ όμορφο κομμάτι με ωραίο βυθό

Το κακό είναι πως πρέπει να το ψαρέψεις 2-3 φορές για να καταλάβεις που παίζουν τα ψάρια. Πάντως εάν βουτάς κάτω από τα 15 μέτρα σίγουρα θα πάρεις ψάρια. Πέσε από την παραλία και πήγαινε δεξιά. Μετά από 300 μέτρα κολύμπι αλλάζει ο βυθός και αρχίζει το παιχνίδι.

Το καλοκαίρι γίνεται πανικός από κόσμο και ψαροντουφεκάδες. Σε αποζημιώνει όμως το ταβερνάκι μέσα στα δέντρα που φτιάχνει φανταστικούς μεζέδες.
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω

Άβαταρ μέλους
ding

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ding » Πέμ 03 Μάιος 2007, 11:09

Spazar έγραψε: Το καλοκαίρι γίνεται πανικός από κόσμο και ψαροντουφεκάδες. Σε αποζημιώνει όμως το ταβερνάκι μέσα στα δέντρα που φτιάχνει φανταστικούς μεζέδες.
Για το ταβερνάκι θα συμφωνήσω κι εγώ!!! :D =P~

Άβαταρ μέλους
T-Factor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από T-Factor » Πέμ 03 Μάιος 2007, 11:37

Spazar έγραψε:Πολύ όμορφο κομμάτι με ωραίο βυθό

Το κακό είναι πως πρέπει να το ψαρέψεις 2-3 φορές για να καταλάβεις που παίζουν τα ψάρια. Πάντως εάν βουτάς κάτω από τα 15 μέτρα σίγουρα θα πάρεις ψάρια. Πέσε από την παραλία και πήγαινε δεξιά. Μετά από 300 μέτρα κολύμπι αλλάζει ο βυθός και αρχίζει το παιχνίδι.

Το καλοκαίρι γίνεται πανικός από κόσμο και ψαροντουφεκάδες. Σε αποζημιώνει όμως το ταβερνάκι μέσα στα δέντρα που φτιάχνει φανταστικούς μεζέδες.
Αν δεν μπλεχτείς από τα χλμ δίχτυα που είναι σκαλωμένα στο βυθό. :shock:

Το ταβερνάκι λέει ε;

Άβαταρ μέλους
Spazar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spazar » Πέμ 03 Μάιος 2007, 12:01

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε: Αν δεν μπλεχτείς από τα χλμ δίχτυα που είναι σκαλωμένα στο βυθό. :shock:

Το ταβερνάκι λέει ε;
Δεν είναι μόνο τα σκαλωμένα. Το χειρότερο είναι τα απλωμένα (κάθετα στην ακτογραμμή) όπου και εκεί (όπως και στον Κόρφο) την 1 άκρη την δένουν από τα βράχια και την άλλη με καλαδούρι

Αλλά είπαμε ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες και αυτοί οι μάγκες.
Ας τους αφήσουμε λοιπόν ανέγγιχτους να μας γ@@@μανε κανονικά :roll:

ΤΟ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω

Άβαταρ μέλους
T-Factor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από T-Factor » Πέμ 03 Μάιος 2007, 12:25

Spazar έγραψε:
ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε: Αν δεν μπλεχτείς από τα χλμ δίχτυα που είναι σκαλωμένα στο βυθό. :shock:

Το ταβερνάκι λέει ε;
Δεν είναι μόνο τα σκαλωμένα. Το χειρότερο είναι τα απλωμένα (κάθετα στην ακτογραμμή) όπου και εκεί (όπως και στον Κόρφο) την 1 άκρη την δένουν από τα βράχια και την άλλη με καλαδούρι

Αλλά είπαμε ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες και αυτοί οι μάγκες.

ΤΟ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Αστα να παν στον ... εξαπωδο
Η κατάσταση στην Δάφνη πραγματικά είναι τραγική και άκρως επικίνδυνη σε συνδιασμό με τις θολούρες που έχει σχεδόν πάντα.

Άβαταρ μέλους
kop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kop » Πέμ 03 Μάιος 2007, 15:54

Spazar έγραψε: Αλλά είπαμε ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες και αυτοί οι μάγκες.
Ναι όταν βγαίνει ο Κυριάκος (πολύ σωστά κατά την γνώμη μου) και λέει ''Σκίσιμο με μαχαίρι'' , του βάζουμε χέρι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όπως επάνω, έτσι και κάτω

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Πέμ 03 Μάιος 2007, 16:58

kop έγραψε:
Spazar έγραψε: Αλλά είπαμε ότι εμείς είμαστε οι μαλάκες και αυτοί οι μάγκες.
Ναι όταν βγαίνει ο Κυριάκος (πολύ σωστά κατά την γνώμη μου) και λέει ''Σκίσιμο με μαχαίρι'' , του βάζουμε χέρι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιός του έβαλε χέρι,.........ποιός;;Πές μου να τον μαλώσω!! :lol:

Αν εννοείς αυτό:
Εξαρχίδης έγραψε:
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ έγραψε:Μαζεμα τα ψαρια και σκισιμο....
Το χόντρυνες το παιχνίδι Κυριάκο!! :lol: :lol:
.....την αποψή μου είπα,...........δεν του έβαλα χέρι :wink:,μην τραγικοποιείς τα πράγματα :wink: .
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

theo-attack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από theo-attack » Πέμ 03 Μάιος 2007, 17:11

Χέρι θα του βάλω εγώ αλλά φοβάμαι μήπως του αρέσει :lol:

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Παρ 04 Μάιος 2007, 11:26

Το υπόλοιπο θέμα (σχετικά με το ψάρεμα του Ιούνη) μεταφέρθηκε εδώ επειδή ήταν άσχετο με τη Δάφνη:

http://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?t=953

:)
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotosdeep » Παρ 04 Μάιος 2007, 20:49

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για τη Δάφνη μετά τα Πολιτικά... Δεν είναι ακριβώς Βόρεια Εύβοια, προς τη Β. Εύβοια θα έλεγα...
spazar έγραψε: Πολύ όμορφο κομμάτι με ωραίο βυθό

Έτσι ακριβώς... Θα προσπεράσεις στα δεξιά την περιοχή με βότσαλα και θα αρχίσεις το ουσιαστικό ψάρεμα εκεί που βλέπεις τα κοφτά βράχια.
Ο τόπος κρύβει εκπλήξεις αλλά βαθιά... Αν έχεις "πνευμόνι" θα δεις ψάρια, αν είσαι και τεχνίτης κάτι θα βγάλεις... Ο βυθός επικλινής μέχρι τα 20, αλλού μέχρι και κάτω απο τα 30 μέτρα. Αλλά απο τα 15 και κάτω το φως είναι τόσο λιγοστό που νομίζεις ότι πας για ρεκόρ no limits...

ΥΓ: η μπουκάλα οργιάζει σε ολόκληρη την περιοχή κάτω απο το όρος Καντήλι... Όταν πρωτοήρθα Χαλκίδα πριν απο 4 χρόνια δεν πίστευα στα αυτιά και στα μάτια μου... Μακάρι να ήταν μόνο τα δίχτυα... Tελικά ίσως η θολούρα σώζει κάπως την κατάσταση...
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ

Άβαταρ μέλους
freskos

στηρα ευβοιας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από freskos » Τετ 04 Ιούλ 2007, 19:24

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΤΗΡΑ ΕΥΒΟΙΑΣ?ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ?ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΗΤΟ?ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ...ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΑΠΛΑ...
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΑ?

Άβαταρ μέλους
seagirt

Re: στηρα ευβοιας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seagirt » Τετ 04 Ιούλ 2007, 21:16

freskos έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΣΤΗΡΑ ΕΥΒΟΙΑΣ?ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ?ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΗΤΟ?ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ...ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΣΩ ΑΠΛΑ...
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΑ?
φιλε απο Χαλκιδα ειναι 1:30 με νορμαλ ταχυτητα-

πιστεψε με αν δεν εχεις βαρκακι δεν παιζει τιποτα κολυμπητο-

υπαρχει ενα μερος βορεια (20 λεπτα απο στυρα)

το οποιο ξεκιναει απο μια παραλια

αλλα για να πας σε αξιολογο βυθο πρεπει να κολυμπησεις καμια ωρα σε αμμωδη βυθο κ αλλη μια ωρα να γυρισεις 2 ωρες κολυμπι σε μαπα βυθο

για να φτασεις τελικα σε βραχωδες μερος αλλα σχετικα ρηχο-

αν σε ενδιαφερει στειλε πμ να σου δωσω οδηγιες (οχι οτι ειναι τιποτα μυστικο απλα μην ζαλιζω τους αλλους)

νοτια υπαρχει παλι ενα σημειο που μπορεις να πεσεις με λιγο ασχημο

δρομο αλλα παλι ενδιαφερων αρχιζει να γινεται μετα απο αρκετη ωρα

κολυμπητο (στην αρχη ειναι πολυ ρηχο μετα πρεπει να διανυσεις ενα πολυ μεγαλο κοματι με αμμο κ μετα παλι ρηχαδουρα )

-γενικα στο συγκεκριμενο μερος (στυρα) γινεται χαμος απο

κοσμο κ δεν θα σε συμβουλευα για κολυμπητο θα σου σπασουν τα νευρα-

αν εχεις 4χ4 μπορεις να πας προς Νημποριο (νοτιοτερα απο τα στυρα) αλλα

για καλο μερος θες καμια ωρα σε καροδρομο-

τελος μπορεις να βγεις προς αιγαιο μερια (υπαρχουν 2-3 παραλιες)

αλλα λογω εποχης θα απογοητευτεις απο τις σκηνες κ την πολυκοσμια

sorry αν σε απογοητευσα αλλα στα λεω για να σε προλαβω
φιλικά
Δημήτρης

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”