Πλαστικά - Μάστιγα

Προσέχουμε για να έχουμε.
xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 18 Μάιος 2021, 08:24

Προσπαθώ να το δω από άλλη οπτική.
Ενεργοί πολίτες,ευαισθητοποιημένοι για το περιβάλλον μόνο καλό παράδειγμα μπορούν να δώσουν σε τοπικό επίπεδο αρχικά.
Ο ένας θα παρασύρει τον άλλον και τα νούμερα θα μεγαλώνουν σιγά σιγά και με την δημοσιότητα θα θελήσουν να φαίνονται και άλλοι,είτε καθαρά καιροσκοπικά είτε λόγω άγνοιας.
Όπως και να έχει μόνο να κερδίσουμε έχουμε και ειδικότερα εμείς σαν ψαροντουφεκάδες,μιας και θα έχει μια τέτοια βάση το κάθε εγχείρημα.

Ένας σύλλογος στην Αργοναυπλία έβαλε φρένο σε ένα αισχρό σχέδιο για έναν βιότοπο που υπάρχει κάτω.
Μέλη απο μια ομάδα που μαζεύει πλαστικά και λάστιχα,save your hood(νομίζω)έχει κάνει ήδη 3-4 δράσεις στον Αργολικό με πολύ καλά αποτελέσματα και μέρος σε αυτό πήρε και ο δήμος Ναυπλιέων με μηχανήματα.
Πέρα από την πραγματική βοήθεια με τα αυτά ο δήμος ανέλαβε την ανακύκλωσή τους όπως και έτσι πρέπει θεσμικά.

Η παιδεία όντως είναι πανάκεια αλλά δεν γίνεται ούτε αυτό από την μια μέρα στην άλλη.
Αν περιμένουμε να γίνει κάτι πρώτα και μετά να πράξουμε δεν θα πράξουμε ποτέ.
Πρωτοβουλία και όρεξη,αν δεν αλλάξει κάτι(που δεν το νομίζω)εγώ θα έχω κάνει αυτό που μπορούσα.

ΥΓ:Πρέπει να μας ξεχωρίσουμε Χάρη γιατί θέλω λίγη ώρα για να καταλάβω με ποιόν Χάρη συμφωνούν. :rotfl:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33

Όλο για παιδεία μιλάμε,και συνειρμικά μου ήρθαν στο μυαλό το εξής:
Έχω κολλητό στη Σκόπελο,διορισμένο καθηγητή εδώ και 11 χρόνια.
Τα πρώτα χρόνια, έπαιρνε τους μαθητές ένα μεσημέρι ή και περισσότερα,και εκεί προς το Μάιο,κάνανε καθαρισμούς παραλιών..το αποτέλεσμα ήταν να ...φάει κράξιμο γιατί λέει... ξέχασε κάποιες παραλίες και κάποιοι... επιχειρηματίες ...ένιωσαν αδικημένοι!!!!!
Όπως καταλαβαίνετε ο άνθρωπος ξενέρωσε τελείως και δεν ξαναασχοληθηκε.
Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D ...
Το τρίτο: είμαι στην ίδια παραλία και καθαρίζω με τα παιδιά μου,και έρχεται μια..θειά που λιαζοταν και μου λέει :"πολύ καλά κάνετε,θα ενημερώσω και το...SKAI..." ](*,)
Σωθηκαμε.....
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 18 Μάιος 2021, 10:38

...........
stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33

Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D .......
πτου σου αλητη !!! [-(
σα δε ντρεπεσαι να προκαλεις μια κυρια με το φλογοβολο βλεμα σου!!!
....τι ηθελες να κανει μετα η ερμη? :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Μάιος 2021, 10:56

KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 10:38
...........
stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33

Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D .......
πτου σου αλητη !!! [-(
σα δε ντρεπεσαι να προκαλεις μια κυρια με το φλογοβολο βλεμα σου!!!
....τι ηθελες να κανει μετα η ερμη? :mrgreen:
Και αφήνει ην ιστορία στην μέση ο μπαγασας :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Μάιος 2021, 11:07

hariska έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 15:13
matador23 έγραψε:
Τρί 11 Μάιος 2021, 16:14
καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Πολλές φορές αναφέρουμε στους βασικούς λόγους που κάνουμε ψαροτούφεκο , το "καθαρό" ψάρι που προσφέρουμε στην οικογένεια μας.

...

Μήπως θα έπρεπε να βγούμε ΚΑΙ εμεις μπροστα με επίσημες προτάσεις σχετικά με το θέμα?
...
Παραθέτω λίγο μέρος από το αρχικό ποστ του ματαντορι, το οποίο μιλάει ξεκάθαρα για πιθανές δράσεις των ψαροτουφεκαδων.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει κάποια άλλη πιθανή δράση εκτός της ηττοπαθούς, τη δεδομένη στιγμή, πρόταση καθαρισμού των ακτών, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-κάναμε το καθήκον μας-να μας πείτε μπράβο.

Για να δούμε ποιος άλλος θα αναφέρει τον τάδε τσοπάνη που πέταξε σε κάποια φάση το τσιγάρο του στην παραλία ή στα σκαλιά της εφορίας.
Γύρνα σελίδες πίσω και θα διαβάσεις χάρη λίγες ομολογώ διότι θέματα που δεν αφορούν το ψάρεμα καθεαυτό και φώτο από ψαριες γνωρίζεις ότι δεν έχει πέραση χρόνια τώρα στο φόρουμ δυστυχώς και δεν είχε ποτέ βέβαια
Τώρα αν γράψουμε και καμία ........ Δεν χάλασε και ο κόσμος
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 18 Μάιος 2021, 11:34

KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 10:38
...........
stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33

Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D .......
πτου σου αλητη !!! [-(
σα δε ντρεπεσαι να προκαλεις μια κυρια με το φλογοβολο βλεμα σου!!!
....τι ηθελες να κανει μετα η ερμη? :mrgreen:
Ναι ,ελα μου ντε,όταν ΔΕΝ το επιδιώκεις προκύπτει... :D
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 18 Μάιος 2021, 11:35

thalassa50 έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 10:56
KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 10:38
...........
stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33

Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D .......
πτου σου αλητη !!! [-(
σα δε ντρεπεσαι να προκαλεις μια κυρια με το φλογοβολο βλεμα σου!!!
....τι ηθελες να κανει μετα η ερμη? :mrgreen:
Και αφήνει ην ιστορία στην μέση ο μπαγασας :D
Ποτές τω μποτώνε,πάντα .... ολοκληρώνω :mrgreen:
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Μάιος 2021, 12:07

thalassa50 έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 11:07
hariska έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 15:13
matador23 έγραψε:
Τρί 11 Μάιος 2021, 16:14
καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Πολλές φορές αναφέρουμε στους βασικούς λόγους που κάνουμε ψαροτούφεκο , το "καθαρό" ψάρι που προσφέρουμε στην οικογένεια μας.

...

Μήπως θα έπρεπε να βγούμε ΚΑΙ εμεις μπροστα με επίσημες προτάσεις σχετικά με το θέμα?
...
Παραθέτω λίγο μέρος από το αρχικό ποστ του ματαντορι, το οποίο μιλάει ξεκάθαρα για πιθανές δράσεις των ψαροτουφεκαδων.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει κάποια άλλη πιθανή δράση εκτός της ηττοπαθούς, τη δεδομένη στιγμή, πρόταση καθαρισμού των ακτών, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-κάναμε το καθήκον μας-να μας πείτε μπράβο.

Για να δούμε ποιος άλλος θα αναφέρει τον τάδε τσοπάνη που πέταξε σε κάποια φάση το τσιγάρο του στην παραλία ή στα σκαλιά της εφορίας.
Γύρνα σελίδες πίσω και θα διαβάσεις χάρη λίγες ομολογώ διότι θέματα που δεν αφορούν το ψάρεμα καθεαυτό και φώτο από ψαριες γνωρίζεις ότι δεν έχει πέραση χρόνια τώρα στο φόρουμ δυστυχώς και δεν είχε ποτέ βέβαια
Τώρα αν γράψουμε και καμία ........ Δεν χάλασε και ο κόσμος
Γιαννη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε αυτό.
Το να γραψουμε κατι για χαβαλε, οκ δεκτο και προφανως χρειαζεται για να υπαρχει ροη , αλλα η προταση του ΑΡΗ ειναι φοβερη και άμεσα υλοποιησιμη !

Προσφερει το υλικο δωρεαν για οποιον εχει τη διαθεση να ασχοληθει.
Μπορει να το προωθησουμε ΟΛΟΙ μας σε καποιο συλλογο γονεων ή σε καποια σχολη ή φροντιστηριο ή απλα να το δειξουμε στα παιδια μας !

Αν το αγνοησουμε , προφανως γινόμαστε οτι κοροιδευουμε.
θεωριες , σχεδια ...λογια...ψηφιακες καταρες και αφορισμους...και απο πραξεις τίποτα!

Παραθετω το σχετικο ποστ.Και στελνω μηνυμα στον Αρη να μου στειλει το υλικο , να προσπαθησω και εγω σε καποια σχολεία να το παρουσιασω στο τελος της σχολικης χρονιας.

Θα επανελθω ! :hello:



ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 16:58
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 15:14
Θλιβερές εικόνες που δεν τιμάνε κανένα... Όλες αυτές οι πρωτοβουλίες για καθαρισμό των ακτών είναι αξιέπαινες και αξίζουν πολλά μπράβο στους λίγους Δον Κιχώτηδες που πάνε κόντρα στο γενικότερο ρεύμα του ωχαδερφισμού και της απάθειας. Ωστόσο αυτές καθ' εαυτές οι προσπάθειες δεν είναι από μόνες τους αρκετές καθώς δεν χτυπάνε στην ρίζα του κακού. Μου θυμίζει περισσότερο την ελεημοσύνη που δίνει κάποιος σ' ένα επαίτη που βρίσκεται στον δρόμο του, που μπορεί μεν να τον κάνει να αισθανθεί ωραία για την καλή του πράξη, όμως δεν εξαλείφει την φτώχια ούτε λύνει το πρόβλημα εκατομμυρίων άλλων ανθρώπων. Έτσι κι εδώ, να καθαρίσουμε μία ακτή και μετά από λίγους μήνες να γίνει ίδια και χειρότερη, πέραν των καλών προθέσεων, δεν με πείθει για την αποτελεσματικότητα της. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δύο είναι οι παράγοντες στους οποίους θα πρέπει να εστιάσουμε:

1. Δραστικός περιορισμός της χρήσης πλαστικού (συσκευασίες, πλαστικές σακούλες κλπ). Στις ΗΠΑ, αλλά και σε πολλές δυτικοευρωπαϊκές χώρες ο κόσμος κάνει τα ψώνια του χρησιμοποιώντας χάρτινες και όχι πλαστικές σακούλες. Έγινε υποτίθεται μία -εκ του ασφαλούς- προσπάθεια κι εδώ με το περίφημο περιβαντολλογικό τέλος, αλλά ήταν καθαρά επιδερμική και κατέληξε να εξυπηρετεί μάλλον δημοσιονομικούς παρά περιβαντολλογικούς σκοπούς. Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει όλο αυτό, όταν οι μικρότερες και λεπτότερες σακούλες διατίθενται ακόμα δωρεάν και ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καθόλου αποθαρρυνθεί από την χρήση τους. Είναι δεδομένο ότι οι πλαστικές συσκευασίες δεν μπορούν να εξαλειφθούν, αλλά μπορούν τουλάχιστον να μειωθούν. Σε κάθε περίπτωση αντί να μαζεύεις τα πλαστικά είναι πολύ καλύτερο να μην τα πετάς και ακόμα καλύτερο να μην τα παράγεις.

2. Ανάπτυξη αυτής της περίφημης "περιβαντολλογικής συνείδησης". Η παιδεία είναι η αρχή του παντός. Το παιδί από το σημείο που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο θα πρέπει να μάθει να σέβεται το περιβάλλον, να μην πετάει σκουπίδια όπου βρει, να μην αγοράζει προϊόντα που το επιβαρύνουν, να συνειδητοποιήσει τα οφέλη της ανακύκλωσης, και ίσως τότε να υπάρξει μία χαραμάδα ελπίδας. Πώς βλέπω τον δικό μας ρόλο? Εφ' όσον υπάρχει η δομή μία συλλογικής οργάνωσης, πέραν των δράσεων καθαρισμού των ακτών που ούτως ή άλλως έχει περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα, θα μπορούσαμε να συμβάλουμε με την οργάνωση και συμμετοχή σεμιναρίων, με επισκέψεις στα σχολεία, με ενημέρωση των επαγγελματιών, με εκπροσώπηση σε υπό διαβούλευση νομοσχέδια, με υποβολή προτάσεων και πολλά άλλα. Ελπίζω βέβαια να μην καταλήξουμε σε καταστάσεις του πάλαι ποτέ πασόκ, που για κάθε πρόβλημα η λύση ήταν "να συστήσουμε μία πενταμελή επιτροπή".
Καλησπέρα.
Εννοείται ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.
Οσον αφορά στο κομμάτι παιδεία/σχολεία κλπ, έκανα μια προσπάθεια όσο η κορη μου ηταν στο Δημοτικό. Ετοίμασα μια παρουσίαση (PP) και φωτογραφικό υλικό και κάποια βιντεάκια. Το θέμα ήταν θάλασσα/φύση/άνθρωπος. Γνωριμία με τα ψάρια της θάλασσάς μας, αναφορά στην ιστορία που μας δενει με τη θάλασσα, βιντεο από βρέφη που καταδύονταν χωρίς εκπαίδευση αποδεικνύοντας τα ...γνωστά σε εμας, εικόνες καθαρης θάλασσας και ακτών σε αντιδιαστολή με μολυσμένες και ακτες με σωρους σκουπίδια. Τελος, μια αναφορά στο υ/β ψάρεμα, τι ειναι, τι δεν ειναι και γιατι αξίζει να το διαφυλάξουμε... Περιττό να πω ότι και τα μικρά και οι δάσκαλοι ενθουσιάστηκαν :mrgreen: Χαρηκα κι εγώ, πήγα να το προσπαθήσω και στο Γυμνάσιο, κι εκει κολλήσαμεεεεε :banghead: στα γνωστά της έγκρισης από Βθμιες κλπ... Δεν πειράζει, το χάρηκα κι όσο έγινε :grin:
Εκεί, στα νεα παιδιά, πιστεύω ότι πρέπει -και αξίζει- να προσπαθήσουμε (κι άλλο) :)
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 18 Μάιος 2021, 12:45

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 09:33
Όλο για παιδεία μιλάμε,και συνειρμικά μου ήρθαν στο μυαλό το εξής:
Έχω κολλητό στη Σκόπελο,διορισμένο καθηγητή εδώ και 11 χρόνια.
Τα πρώτα χρόνια, έπαιρνε τους μαθητές ένα μεσημέρι ή και περισσότερα,και εκεί προς το Μάιο,κάνανε καθαρισμούς παραλιών..το αποτέλεσμα ήταν να ...φάει κράξιμο γιατί λέει... ξέχασε κάποιες παραλίες και κάποιοι... επιχειρηματίες ...ένιωσαν αδικημένοι!!!!!
Όπως καταλαβαίνετε ο άνθρωπος ξενέρωσε τελείως και δεν ξαναασχοληθηκε.
Το δεύτερο:έχω πάει με τα παιδιά μου να καθαρίσουμε μια κάπως απομακρυσμένη παραλία στην οποία ακόμα βουτάω,και εκεί έκανε ηλιοθεραπεία μια μια ..ψιλομεσήλιξ ,η οποία ενώ μας έβλεπε,αντιλαμβάνομαι μετά από λίγο ότι...μου ψιλοκανει καμάκι!!! :D ...
Το τρίτο: είμαι στην ίδια παραλία και καθαρίζω με τα παιδιά μου,και έρχεται μια..θειά που λιαζοταν και μου λέει :"πολύ καλά κάνετε,θα ενημερώσω και το...SKAI..." ](*,)
Σωθηκαμε.....
Ρε Στελάρα ποιά είναι αυτή η παραλία που πας να καθαρίσεις και σου κάνουνε καμάκι, για να πάμε κι εμείς για έναν καθαρισμό :shock: Έτσι μάλιστα!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Μάιος 2021, 15:12

Σχετικές δράσεις σε σχολεία .
Μπορεί να βρείτε κάτι κοντινό σε εσάς και να βοηθήσετε !

https://2dim-pefkon.thess.sch.gr/environment/

https://www.facebook.com/groups/8831200 ... tion=group

https://padlet.com/iodinou/xsxxjc9tziq3z70g

https://www.helmepa.gr/images/pdfs/HELM ... FOREIS.pdf
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 18 Μάιος 2021, 15:59

matador23 έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 12:07
thalassa50 έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 11:07
hariska έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 15:13
matador23 έγραψε:
Τρί 11 Μάιος 2021, 16:14
καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Πολλές φορές αναφέρουμε στους βασικούς λόγους που κάνουμε ψαροτούφεκο , το "καθαρό" ψάρι που προσφέρουμε στην οικογένεια μας.

...

Μήπως θα έπρεπε να βγούμε ΚΑΙ εμεις μπροστα με επίσημες προτάσεις σχετικά με το θέμα?
...
Παραθέτω λίγο μέρος από το αρχικό ποστ του ματαντορι, το οποίο μιλάει ξεκάθαρα για πιθανές δράσεις των ψαροτουφεκαδων.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει κάποια άλλη πιθανή δράση εκτός της ηττοπαθούς, τη δεδομένη στιγμή, πρόταση καθαρισμού των ακτών, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-κάναμε το καθήκον μας-να μας πείτε μπράβο.


Για να δούμε ποιος άλλος θα αναφέρει τον τάδε τσοπάνη που πέταξε σε κάποια φάση το τσιγάρο του στην παραλία ή στα σκαλιά της εφορίας.
Γύρνα σελίδες πίσω και θα διαβάσεις χάρη λίγες ομολογώ διότι θέματα που δεν αφορούν το ψάρεμα καθεαυτό και φώτο από ψαριες γνωρίζεις ότι δεν έχει πέραση χρόνια τώρα στο φόρουμ δυστυχώς και δεν είχε ποτέ βέβαια
Τώρα αν γράψουμε και καμία ........ Δεν χάλασε και ο κόσμος
Γιαννη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε αυτό.
Το να γραψουμε κατι για χαβαλε, οκ δεκτο και προφανως χρειαζεται για να υπαρχει ροη , αλλα η προταση του ΑΡΗ ειναι φοβερη και άμεσα υλοποιησιμη !

Προσφερει το υλικο δωρεαν για οποιον εχει τη διαθεση να ασχοληθει.
Μπορει να το προωθησουμε ΟΛΟΙ μας σε καποιο συλλογο γονεων ή σε καποια σχολη ή φροντιστηριο ή απλα να το δειξουμε στα παιδια μας !

Αν το αγνοησουμε , προφανως γινόμαστε οτι κοροιδευουμε.
θεωριες , σχεδια ...λογια...ψηφιακες καταρες και αφορισμους...και απο πραξεις τίποτα!

Παραθετω το σχετικο ποστ.Και στελνω μηνυμα στον Αρη να μου στειλει το υλικο , να προσπαθησω και εγω σε καποια σχολεία να το παρουσιασω στο τελος της σχολικης χρονιας.

Θα επανελθω ! :hello:



ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 16:58
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 15:14
Θλιβερές εικόνες που δεν τιμάνε κανένα... Όλες αυτές οι πρωτοβουλίες για καθαρισμό των ακτών είναι αξιέπαινες και αξίζουν πολλά μπράβο στους λίγους Δον Κιχώτηδες που πάνε κόντρα στο γενικότερο ρεύμα του ωχαδερφισμού και της απάθειας. Ωστόσο αυτές καθ' εαυτές οι προσπάθειες δεν είναι από μόνες τους αρκετές καθώς δεν χτυπάνε στην ρίζα του κακού. Μου θυμίζει περισσότερο την ελεημοσύνη που δίνει κάποιος σ' ένα επαίτη που βρίσκεται στον δρόμο του, που μπορεί μεν να τον κάνει να αισθανθεί ωραία για την καλή του πράξη, όμως δεν εξαλείφει την φτώχια ούτε λύνει το πρόβλημα εκατομμυρίων άλλων ανθρώπων. Έτσι κι εδώ, να καθαρίσουμε μία ακτή και μετά από λίγους μήνες να γίνει ίδια και χειρότερη, πέραν των καλών προθέσεων, δεν με πείθει για την αποτελεσματικότητα της. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δύο είναι οι παράγοντες στους οποίους θα πρέπει να εστιάσουμε:

1. Δραστικός περιορισμός της χρήσης πλαστικού (συσκευασίες, πλαστικές σακούλες κλπ). Στις ΗΠΑ, αλλά και σε πολλές δυτικοευρωπαϊκές χώρες ο κόσμος κάνει τα ψώνια του χρησιμοποιώντας χάρτινες και όχι πλαστικές σακούλες. Έγινε υποτίθεται μία -εκ του ασφαλούς- προσπάθεια κι εδώ με το περίφημο περιβαντολλογικό τέλος, αλλά ήταν καθαρά επιδερμική και κατέληξε να εξυπηρετεί μάλλον δημοσιονομικούς παρά περιβαντολλογικούς σκοπούς. Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει όλο αυτό, όταν οι μικρότερες και λεπτότερες σακούλες διατίθενται ακόμα δωρεάν και ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καθόλου αποθαρρυνθεί από την χρήση τους. Είναι δεδομένο ότι οι πλαστικές συσκευασίες δεν μπορούν να εξαλειφθούν, αλλά μπορούν τουλάχιστον να μειωθούν. Σε κάθε περίπτωση αντί να μαζεύεις τα πλαστικά είναι πολύ καλύτερο να μην τα πετάς και ακόμα καλύτερο να μην τα παράγεις.

2. Ανάπτυξη αυτής της περίφημης "περιβαντολλογικής συνείδησης". Η παιδεία είναι η αρχή του παντός. Το παιδί από το σημείο που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο θα πρέπει να μάθει να σέβεται το περιβάλλον, να μην πετάει σκουπίδια όπου βρει, να μην αγοράζει προϊόντα που το επιβαρύνουν, να συνειδητοποιήσει τα οφέλη της ανακύκλωσης, και ίσως τότε να υπάρξει μία χαραμάδα ελπίδας. Πώς βλέπω τον δικό μας ρόλο? Εφ' όσον υπάρχει η δομή μία συλλογικής οργάνωσης, πέραν των δράσεων καθαρισμού των ακτών που ούτως ή άλλως έχει περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα, θα μπορούσαμε να συμβάλουμε με την οργάνωση και συμμετοχή σεμιναρίων, με επισκέψεις στα σχολεία, με ενημέρωση των επαγγελματιών, με εκπροσώπηση σε υπό διαβούλευση νομοσχέδια, με υποβολή προτάσεων και πολλά άλλα. Ελπίζω βέβαια να μην καταλήξουμε σε καταστάσεις του πάλαι ποτέ πασόκ, που για κάθε πρόβλημα η λύση ήταν "να συστήσουμε μία πενταμελή επιτροπή".
Καλησπέρα.
Εννοείται ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.
Οσον αφορά στο κομμάτι παιδεία/σχολεία κλπ, έκανα μια προσπάθεια όσο η κορη μου ηταν στο Δημοτικό. Ετοίμασα μια παρουσίαση (PP) και φωτογραφικό υλικό και κάποια βιντεάκια. Το θέμα ήταν θάλασσα/φύση/άνθρωπος. Γνωριμία με τα ψάρια της θάλασσάς μας, αναφορά στην ιστορία που μας δενει με τη θάλασσα, βιντεο από βρέφη που καταδύονταν χωρίς εκπαίδευση αποδεικνύοντας τα ...γνωστά σε εμας, εικόνες καθαρης θάλασσας και ακτών σε αντιδιαστολή με μολυσμένες και ακτες με σωρους σκουπίδια. Τελος, μια αναφορά στο υ/β ψάρεμα, τι ειναι, τι δεν ειναι και γιατι αξίζει να το διαφυλάξουμε... Περιττό να πω ότι και τα μικρά και οι δάσκαλοι ενθουσιάστηκαν :mrgreen: Χαρηκα κι εγώ, πήγα να το προσπαθήσω και στο Γυμνάσιο, κι εκει κολλήσαμεεεεε :banghead: στα γνωστά της έγκρισης από Βθμιες κλπ... Δεν πειράζει, το χάρηκα κι όσο έγινε :grin:
Εκεί, στα νεα παιδιά, πιστεύω ότι πρέπει -και αξίζει- να προσπαθήσουμε (κι άλλο) :)
στον xariska απαντησα (για το θεμα τσιγαρου στην εφορια )στο οτι αν γυρισει σελιδες πισω θα δει προτασεις μελων για δρασεις ,λιγες μεν αλλα θα δει και συμπληρωσα αυτα που παρατηρω χρονια τωρα εδω,δηλαδη τα λιγοστα ατομα παντα και παντα τα ιδια που συζητουν θεματα σοβαρα κοινου ενδιαφεροντως περα απο το ποσα ψαρια εβγαλα και για ομορφες φωτο :)
Δεν αγνοησα τιποτε αλλο ουτε διαφωνησα καπου και με καμια προταση
Η παρατηρηση μου ειναι στα μελη μετρημενα στα δαχτυλα του χεριου καθε φορα σε συμετοχη αυτου του ειδους θεματων και τιποτε αλλο
Τωρα αν δεν καταλαβα κατι καλα ???μου γραφεις
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Μάιος 2021, 18:05

Γιαννη δεν κανω παραθεση γτ θα γεμισει ολη η οθονη :P

το ποσοι γραφουν , δεν εχει σχεση με το ποσοι το διαβαζουν και στο τελος με το πόσοι μπορει να βρουν κατι χρησιμο.

Η πληροφορια στο καφενε υπαρχει και πιστεψε με διαβαζετε απο εκατονταδες κοσμο καθε μερα .
Που θελω να καταληξω.

διαφωνω περι του ογκου συμμετοχης , βεβαια απο την δικη μου οπτικη.Σου εξηγησα παραπανω και συνεχιζω παρακατω ...

Οπως ειδικα εσυ έχεις βοηθησει εκατονταδες ατομα τοσα χρονια με τις συμβουλες σου ( απαντησεις σε ποστ ) ,αυτες οι συμβουλες διαχρονικα έχουν βοηθησει ΧΙΛΙΑΔΕΣ (εκθετικα) , οι οποιοι απλα μπηκαν - διαβασαν και βγηκαν χωρις να γραψουν κατι.Αρα ακομα και 1 απαντηση να δωθηκε , πραγματικα εγινε χρησιμη άμεσα αλλα και στο μέλλον!!


Το ιδιο και εδω τωρα σε αυτο το θεμα.

Εστω και 10 ατομα να πουν μια ιδεα( που εσυ θεωρεις μικρο αριθμο), ενας "αγνωστος"αριθμος επιπλεον ομως, μπορει να δει κατι θετικο-χρησιμο και να το εφαρμοσει , βαζοντας ενα λιθαρακι.

Η ποσοτητα ειναι υποκειμενικη λοιπον. :hello:

αρα το να χαθει η πληροφορια κανοντας πχ πλακες , επειδη δεν ειδαμε 1000 σχολια περι πλαστικων , πάλι ειναι κριμα.

παραδειγμα 2 :

viewtopic.php?f=32&t=59170

Υποξια...ενα απιστευτο ποστ απο το panosti .
3 σελιδες σχολια.θα ελεγε καποιος μικρη συμμετοχη.
Ελα μου ομως που μπορει να εχει βοηθησει - σωσει χιλιαδες συναδελφους !!!


να προσπαθουμε να κοιταμε το δάσος Γιαννη, οχι το δεντρο. :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 18 Μάιος 2021, 20:18

Ματαντόρη, πολύ ωραία τα λινκ που ανέβασες! Για το πρωτο μάλιστα θα γίνει και σεμινάριο μέσω webex, θα φροντίσω να πάρω σχετικο θέμα /δράση του χρόνου στο σχολείο.

Υ. Γ. Ο Γιάννης έχει δίκιο βρε, τι τονε μαλώνεις; Σε μένα απαντησε που του την "είπα" για το εκτός θέματος σχόλιο του για το τσιγάρο στα σκαλιά της εφορίας στο Κερατσίνι.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Μάιος 2021, 20:39

hariska έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 20:18
Ματαντόρη, πολύ ωραία τα λινκ που ανέβασες! Για το πρωτο μάλιστα θα γίνει και σεμινάριο μέσω webex, θα φροντίσω να πάρω σχετικο θέμα /δράση του χρόνου στο σχολείο.

Υ. Γ. Ο Γιάννης έχει δίκιο βρε, τι τονε μαλώνεις; Σε μένα απαντησε που του την "είπα" για το εκτός θέματος σχόλιο του για το τσιγάρο στα σκαλιά της εφορίας στο Κερατσίνι.
Χάρη ο Γιάννης είναι Φιλος και τον εκτιμώ πολύ !
Μάλλον είναι η κατάρα του χρώματος στο όνομα 😂

Σιγά μή μαλώνω ή κριτικάρω .
Συζήτηση κάνουμε απλά στα γραπτά παίρνω κάτω από τη βάση .
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
ifreedomandlove
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2018, 01:01
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης Τερζόπουλος
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ifreedomandlove » Τρί 18 Μάιος 2021, 21:31

Κάθε χρόνο μετά τις εξετάσεις του Ιουνίου πηγαίναμε, καθηγητές μαζί με τα παιδιά, και καθαρίζαμε παραλίες.. όμορφα πράγματα.. και τα παιδιά έτοιμα να "μπολιαστούν"..
http://www.symmetria.edu.gr/photos/2014-15/66-ekdromi

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”