Πλαστικά - Μάστιγα

Προσέχουμε για να έχουμε.
xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 17 Μάιος 2021, 07:58

hariska έγραψε:
Κυρ 16 Μάιος 2021, 23:27
Εγώ διαφωνώ με τον πατροπαραδοτο καθαρισμό των παραλιών. Τη δουλειά που πρέπει να αναλάβουν οι Δήμοι, δεν θα την φορτωθούν οι εθελοντές. Ορμόμενοι από διάφορους δημοτικούς συμβούλους, τρέχουν να μαζέψουν τα σκουπίδια και να τη βγαλει κρέμα ο δήμος.

Η δική μου πρόταση, είναι να συγκεντρώσουμε τα σκουπίδια από τις παραλίες, με στόχο να εξακριβωσουμε την προέλευσή τους, κάτι το οποίο είναι εμφανές στις εικόνες που ανέβασε ο Άρης από την Πιερία. Τα συγκεκριμένα μάλιστα, θα έπρεπε να δημοσιευτούν εκτενώς στα σοσιαλ μίντια και να γίνει κάποιου είδους καταγγελία στο Δήμο, ώστε να επιμεληθεί της αποκομιδή τους μπας και ρίξει κάνα πρόστιμο.
Τέτοια 'διαμαντια' δεν πρέπει να μαζεύονται πρέπει να επιδεικνυονται.
Δεν αναιρεί το ένα το άλλο Χάρη.
Προφανώς και πρέπει να μεριμνεί ο δήμος για την καθαριότητα όλων των εξωτερικών χώρων αλλά εκ του αποτελέσματος δεν το κάνει.
Και αφού το δεν το κάνει πιστεύεις ότι από μόνος του θα μπει στην διαδικασία να κάνει την ιχνηλάτηση;
Πιθανότερο είναι να τα πετάξει δίχως καν να του περάσει από το μυαλό ή επίτειδες να συγκαλύπτει κάποια επιχείρηση.
Για την δημοσιοποίηση συμφωνώ απόλυτα.
Αν ένα πράγμα έχω μάθει είναι ότι ο κρατικός μηχανισμός και είδικα οι τοπικοί "άρχοντες"θέλουν εκπλήξεις και δημοσιότητα,τα οποία δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμα για αυτούς.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Δευ 17 Μάιος 2021, 09:12

Ναι ναι έτσι είναι! Οι άλλοι μολύνουν και ο δήμος - το κράτος, πρέπει να καθαρίζει!!!
Παιδιά ας δούμε λίγο την καμπούρα μας.
Χτες βρέθηκα σε ερημικό σημείο της Αττικής, που είναι ΚΑΘΑΡΑ μέρος για "καλαμάκιδες" και ψαροντουφεκάδες. Παραλία ΔΕΝ υπάρχει, απλά ένα πλάτωμα στα βράχια είναι. Εκεί συνάντησα και δύο συμφορουμίστες μας και τα λέγαμε. Φεύγοντας μετά από 2-3 ώρες μάζεψα 2 σακούλες σκουπίδια. Μπουκάλια νερού, μπουκάλια με σαπουνόνερο, πακέτα τσιγάρα, χαρτάκια, κωλόχαρτα, διάφορα από δολώματα, "τάπες" για βέργες όπλων και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς! Μόνο καπότες δεν βρήκα!
Αυτά κανένα ψαροκάραβο δεν τα πέταξε, κανείς λουόμενος! ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑΜΕ και ποτέ δεν πρόκειται, ο δήμος και κανένα να κράτος να τα μαζέψει ποτέ!
Και μην μου πείτε αυτά είναι εξαιρέσεις. Όσο μπαγλαμάς είναι ο λαός μας, τόσο μπαγλαμάδες είμαστε και εμείς.

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 17 Μάιος 2021, 09:31

GIANNELO έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 09:12
Ναι ναι έτσι είναι! Οι άλλοι μολύνουν και ο δήμος - το κράτος, πρέπει να καθαρίζει!!!
Παιδιά ας δούμε λίγο την καμπούρα μας.
Χτες βρέθηκα σε ερημικό σημείο της Αττικής, που είναι ΚΑΘΑΡΑ μέρος για "καλαμάκιδες" και ψαροντουφεκάδες. Παραλία ΔΕΝ υπάρχει, απλά ένα πλάτωμα στα βράχια είναι. Εκεί συνάντησα και δύο συμφορουμίστες μας και τα λέγαμε. Φεύγοντας μετά από 2-3 ώρες μάζεψα 2 σακούλες σκουπίδια. Μπουκάλια νερού, μπουκάλια με σαπουνόνερο, πακέτα τσιγάρα, χαρτάκια, κωλόχαρτα, διάφορα από δολώματα, "τάπες" για βέργες όπλων και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς! Μόνο καπότες δεν βρήκα!
Αυτά κανένα ψαροκάραβο δεν τα πέταξε, κανείς λουόμενος! ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑΜΕ και ποτέ δεν πρόκειται, ο δήμος και κανένα να κράτος να τα μαζέψει ποτέ!
Και μην μου πείτε αυτά είναι εξαιρέσεις. Όσο μπαγλαμάς είναι ο λαός μας, τόσο μπαγλαμάδες είμαστε και εμείς.
Δεν βγάζω από την εξίσωση ότι οι πλειοψηφία είναι αούγκανοι νεάντερταλ και πετάνε τα πάντα παντού.
Ούτε ο δήμος μπορεί να μας κυνηγάει σε κάμπους και ραχούλες να μας μάσει τα σκουπίδια μας,αλλά δεν μαζεύει ούτε για τα μάτια του κόσμου.
Μιλάω πάντα γενικά,υπάρχουν εξαιρέσεις.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 17 Μάιος 2021, 10:02

Μια και μας έχει πιάσει... πρεμούρα με την ιχνηλασιμοτητα...
Για διαβάστε κι εδώ..ιδίως την προτελευταία παράγραφο:

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... Fr7vhbNs8w
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Δευ 17 Μάιος 2021, 10:49

Καλά...
εδώ η Γερμανία εξάγει στην Μολδαβία πυρηνικά απόβλητα, στα σκουπίδια θα κωλώσει???
Είναι αυτό που λένε "κρατάτε την Αθήνα καθαρή. Ταχυδρομήστε τα σκουπίδια σας στην Θεσσαλονίκη" (οι πόλεις τυχαίες χαχαχαχα)

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 17 Μάιος 2021, 10:52

Καλά εννοείται ότι βόδια υπάρχουν παντού σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, αλλά μη μου συγκρίνεις τις τάπες από τις βέργες, με τα δίχτυα ή τα σκουπίδια που αφήνουν οι κατασκηνωτες ή οι καλαμαδες, πόσο δε μάλλον, αυτά που ξεβραζει η θάλασσα.
Ήμαρτον δηλαδή, για όλα φταίμε; άσε που τις ταπες τις χάνουμε και δεν τις πετάμε.

Χάρη, δεν εννοώ να κάνει ο δήμος την ιχνηλατηση για την προέλευσή των σκουπιδιών. Εμείς να την κάνουμε αν μπορεσουμε να βρούμε κάποιον αξιόπιστο τρόπο.
Απλά εμείς να μην κάνουμε τη δουλειά του δήμου.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 17 Μάιος 2021, 10:56

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 10:02
Μια και μας έχει πιάσει... πρεμούρα με την ιχνηλασιμοτητα...
Για διαβάστε κι εδώ..ιδίως την προτελευταία παράγραφο:

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... Fr7vhbNs8w
Τι άλλο θα δουν τα ματακια μας...
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Δευ 17 Μάιος 2021, 11:16

hariska έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 10:52
Καλά εννοείται ότι βόδια υπάρχουν παντού σε όλες τις κοινωνικές ομάδες, αλλά μη μου συγκρίνεις τις τάπες από τις βέργες, με τα δίχτυα ή τα σκουπίδια που αφήνουν οι κατασκηνωτες ή οι καλαμαδες, πόσο δε μάλλον, αυτά που ξεβραζει η θάλασσα.
Ήμαρτον δηλαδή, για όλα φταίμε; άσε που τις ταπες τις χάνουμε και δεν τις πετάμε.

Χάρη, δεν εννοώ να κάνει ο δήμος την ιχνηλατηση για την προέλευσή των σκουπιδιών. Εμείς να την κάνουμε αν μπορεσουμε να βρούμε κάποιον αξιόπιστο τρόπο.
Απλά εμείς να μην κάνουμε τη δουλειά του δήμου.
Φυσικά και ΟΛΟΙ φταίμε. Απλά σε διαφορετικό ποσοστό. Ναι δεν είμαστε μηχανότρατα, αλλά το χεράκι μας το βάζουμε και εμείς. Δεν πρέπει να εξαιρούμε τους εαυτούς μας. Εκτός και εάν μας θεωρούμε ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ (δεν φέρω ευθύνη ποτέ για τίποτα) κάτι που είναι ακόμα χειρότερο (κατά την γνώμη μου, πάντα)
Παιδεία παιδεία παιδεία, το τρίπτυχο για ένα καλύτερο μέλλον :read:

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 17 Μάιος 2021, 11:23

Κι όμως ο Giannelo έχει απόλυτο δίκαιο. Ενδεικτικά και μόνο, χτες πήγα σε μία πολυσύχναστη παραλία της Ανατολικής Αττικής, μεσημεράκι τίγκα στον κόσμο. Δεν θα την διάλεγα αλλά ήμουν με παρέα, οπότε συμβιβάστηκα. Εννοείται ότι δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και πήγα για μια διερευνητική βουτιά στα παρακείμενα βραχάκια. Παρεμπιπτόντως ενώ είχα πάει για να επιβεβαιώσω την τραγική μου κατάσταση μετά από την πολύμηνη αποχή - όπερ και εγένετο -, σε μία βουτιά γύρω στα 13 μέτρα, ήρθα πρόσωπο με πρόσωπο με μία γιγάντια στήρα, η οποία πρέπει να ξεπερνούσε τα τέσσερα κιλά! Μπήκε σ' ένα μονόπετρο (διαμπερές) και βέβαια εγώ επιδόθηκα σε συνεχείς βουτιές να θαυμάζω το τεράστιο και εντελώς εκτεθειμένο ακίνητο ψάρι. Για να επανέλθω στο θέμα, η παρέα μου ήταν από τις τελευταίες που έμειναν στην παραλία. Η εικόνα της, μία σκέτη απογοήτευση. Σακούλες, άδειες κούτες τσιγάρων, κουτάκια αναψυκτικών, πλαστικές συσκευασίες και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς, ήταν παρατημένα στην παραλία. Οι ίδιοι αυτοί που τα άφησαν είναι αυτοί που φωνάζουν "Που είναι το Κράτος, τι κάνει η Πολιτεία?", είναι αυτοί που βγαίνουν και διαδηλώνουν και διαμαρτύρονται περί παντός επιστητού. Φίλοι μου καμιά αντίρρηση να κάνουν οι Δήμοι και οι Αρχές την δουλειά τους, αλλά να την κάνουμε κι εμείς. Και αν εμείς είμαστε ΓαΪδούρια με περικεφαλαία, αυτό που λέει ο Σαββόπουλος "Κωλοέλληνες", κανένα Δήμος δεν μπορεί να μας φταίει για την κατάντια μας.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 17 Μάιος 2021, 11:32

Ναι βρε παιδιά εννοείται αυτό που λέτε. Δεν βλέπετε και στα πάρκα μετά τα κορωνοπαρτι τι γίνεται;
Ζώα.

Απλά όταν ήμαστε σε ψαροτουφεκαδικο φόρουμ και λέμε 'εμείς', εννοούμε τους ψαροτουφεκαδες και όσον αφορά στο κομμάτι της ρύπανσης, μόλυνσης κτλ, δεν επιβαρύνουμε σχεδόν καθόλου.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 17 Μάιος 2021, 12:00

Έπεσα μόλις τώρα πάνω σ αυτό:

... "Τα ευρήματα αυτά υπογραμμίζουν το γεγονός πως ειδικά στη Μεσόγειο, τα θαλάσσια σκουπίδια προέρχονται ή σχετίζονται άμεσα με είδη μιας χρήσης, που αφορούν μάλιστα πρακτικές μιας «πλαστικής» αναψυχής, χωρίς να περιορίζονται στις πλαστικές σακούλες. Σε άλλες περιοχές του κόσμου η παρουσία απορριμμάτων προερχόμενων από την αλιεία είναι πολύ πιο έντονη"...

https://www.kathimerini.gr/life/environ ... hiSgfoEPzg
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 17 Μάιος 2021, 12:00

GIANNELO έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 09:12
Ναι ναι έτσι είναι! Οι άλλοι μολύνουν και ο δήμος - το κράτος, πρέπει να καθαρίζει!!!
Παιδιά ας δούμε λίγο την καμπούρα μας.
Χτες βρέθηκα σε ερημικό σημείο της Αττικής, που είναι ΚΑΘΑΡΑ μέρος για "καλαμάκιδες" και ψαροντουφεκάδες. Παραλία ΔΕΝ υπάρχει, απλά ένα πλάτωμα στα βράχια είναι. Εκεί συνάντησα και δύο συμφορουμίστες μας και τα λέγαμε. Φεύγοντας μετά από 2-3 ώρες μάζεψα 2 σακούλες σκουπίδια. Μπουκάλια νερού, μπουκάλια με σαπουνόνερο, πακέτα τσιγάρα, χαρτάκια, κωλόχαρτα, διάφορα από δολώματα, "τάπες" για βέργες όπλων και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς! Μόνο καπότες δεν βρήκα!
Αυτά κανένα ψαροκάραβο δεν τα πέταξε, κανείς λουόμενος! ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑΜΕ και ποτέ δεν πρόκειται, ο δήμος και κανένα να κράτος να τα μαζέψει ποτέ!
Και μην μου πείτε αυτά είναι εξαιρέσεις. Όσο μπαγλαμάς είναι ο λαός μας, τόσο μπαγλαμάδες είμαστε και εμείς.
Συμφωνώ απόλυτα,θυμάμαι κάποτε στην εφορία Κερατσινίου να περιμένουμε κόσμος στο χωλ στης σκάλες έξω και ο άλλος να πετάει το τσιγάρο στο πάτωμα και πατώντας να το σβήνει και δίπλα του τασακι (τότε καπνιζαν επιτρεποταν ακόμα) και του λέω, βρε άνθρωπε δίπλα σου είναι το τασακι και σαν κλασικός ελληναρας μου απαντά με ένα υφακι '''και της καθαριστριες τι της πληρώνουμε ?!ο πεθερος με κράτησε χαχα. Έχεις δίκιο ότι έχουμε ευθύνη μεγάλη σαφέστατα, αλλά το ίδιο και η δήμοι νομαρχιες κράτος για την ελληναριστικη απαθεια κλασικό δείγμα νοοτροπίας του δημοσίου, νοοτροπία του μιμη φωτοπουλου την λέω λόγο του περίφημου θα κααααθομαι
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 17 Μάιος 2021, 15:13

matador23 έγραψε:
Τρί 11 Μάιος 2021, 16:14
καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Πολλές φορές αναφέρουμε στους βασικούς λόγους που κάνουμε ψαροτούφεκο , το "καθαρό" ψάρι που προσφέρουμε στην οικογένεια μας.

...

Μήπως θα έπρεπε να βγούμε ΚΑΙ εμεις μπροστα με επίσημες προτάσεις σχετικά με το θέμα?
...
Παραθέτω λίγο μέρος από το αρχικό ποστ του ματαντορι, το οποίο μιλάει ξεκάθαρα για πιθανές δράσεις των ψαροτουφεκαδων.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει κάποια άλλη πιθανή δράση εκτός της ηττοπαθούς, τη δεδομένη στιγμή, πρόταση καθαρισμού των ακτών, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-κάναμε το καθήκον μας-να μας πείτε μπράβο.

Για να δούμε ποιος άλλος θα αναφέρει τον τάδε τσοπάνη που πέταξε σε κάποια φάση το τσιγάρο του στην παραλία ή στα σκαλιά της εφορίας.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 17 Μάιος 2021, 16:03

hariska έγραψε:
Δευ 17 Μάιος 2021, 15:13
matador23 έγραψε:
Τρί 11 Μάιος 2021, 16:14
καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Πολλές φορές αναφέρουμε στους βασικούς λόγους που κάνουμε ψαροτούφεκο , το "καθαρό" ψάρι που προσφέρουμε στην οικογένεια μας.

...

Μήπως θα έπρεπε να βγούμε ΚΑΙ εμεις μπροστα με επίσημες προτάσεις σχετικά με το θέμα?
...
Παραθέτω λίγο μέρος από το αρχικό ποστ του ματαντορι, το οποίο μιλάει ξεκάθαρα για πιθανές δράσεις των ψαροτουφεκαδων.
Μέχρι στιγμής, δεν έχω διαβάσει κάποια άλλη πιθανή δράση εκτός της ηττοπαθούς, τη δεδομένη στιγμή, πρόταση καθαρισμού των ακτών, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε-κάναμε το καθήκον μας-να μας πείτε μπράβο.

Για να δούμε ποιος άλλος θα αναφέρει τον τάδε τσοπάνη που πέταξε σε κάποια φάση το τσιγάρο του στην παραλία ή στα σκαλιά της εφορίας.
Ειμαστε χειμωνα - καλοκαιρι στη θαλασσα και βλεπουμε συχνοτερα το προβλημα που εχει δημιουργηθει με τα πλαστικα.
Μην ξεχναμε οτι ολη αυτη η δημοσιοτητα , πρωτιστως ξεκινησε απο ατομα που ειναι ψαροτουφεκαδες και σιγα σιγα εγινε "μοδα" και σε άλλους .

Εχουμε χρεος να εμπλουτισουμε τις ενεργειες μας πλεον, πέραν των καθαρισμων που για εμενα θεωρειται αυτονοητο οτι πρεπει να γινεται οσο συχνοτερα μπορουμε!

Οπως σωστα ειπε και ο Χαρης, ο καθε δημος δυσκολευεται να διαχειριστει την αρνητικη δημοσιοτητα , οποτε αν συχνα εμεις του "τσιγγλαμε" ,οσο ναναι , ενα λιθαρακι θα βαλουμε σε μερικες περιοχες .
Να αλλαξει το στατους.
Να πεσει κανα προστιμο.
Να καθαρισει ενας τοπος και να μήν ξαναβρωμισει.
Να ευαισθητοποιηθουν και μερικοι κατοικοι ή επισκεπτες και να αλλαξουν νοοτροπια.


Παιδια για τα περισσοτερα ο Ελληνας χρειαζεται μια παρακινηση.
Ενα παραδειγμα.
Μια εικονα συχνη στα ματια του ετσι ωστε να "αλλαξει".


Εχετε την εντυπωση οτι και εγω προσωπικα , λειτουργουσα οπως τωρα?
Θυμαμαι αρκετες φορες τον εαυτο μου να αφηνει μπουκαλια με σαπουνονερο στη παραλια.
Συσκευασιες απο κρουασαν.
μπουκαλια με νερο.

Μεσα απο το φορουμ, απο διαφορες αναρτησεις μελων, απο συγκεκριμενη δηξμοσιευση του ΠΑΝΕΞ , που μαζευε μολυβια απο το βυθο..αλλαξα.
Αρχισα να μαζευω πρωτα τα δικα μου...με το καιρο και τα ξενα και με το καιρο , συμβουλευα και ξενους που συναντουσα στη παραλια.


Μεχρι και ο πατερας μ , που οσο θυμαμαι τον ευατο μου, αν επινε ενα καφε στο αμαξι...μολις τελειωνε τσουππ..ανοιγε παραθυρο και έξω , πλεον το εχει κοψει εδω και καιρο.
Του το ειπα μια...δυο...τρεις...την τεταρτη αναγκαστικα να του παρω το αδειο κουτι απο το χερι και να το κρατησω μεχρι να βρουμε καδο...εεεε αν και μεγαλος σε ηλικια, πλεον εμαθε.
Συνηθισε.
Δεν σκορπαει σκουπιδια σε οτιδηποτε και αν κανει.
Τα κραταει και μολις βρει καδο, τα ριχνει μεσα.


Ο γιος μου και η κορη μου.
Εμαθαν.
Κανουμε συχνα καθαρισμους σε διαφορα σημεια της παραλιας ή οπουδηποτε αλλου βρεθουμε .
Αν δειτε πως μαζευουν τα σκουπιδια τους, θα παθετε πλακα.
με θρησκευτικη ευλαβια!
Δεν μενει τιποτα!


Πλατιασα...αλλα ηθελα να τα γραψω.
Ειμαστε ανυπομονοι σαν λαος.
Περιμενουμε με ΜΙΑ ενεργεια να αλλαξει ΟΛΟΣ ο κοσμος.
Δεν ειναι ετσι.

Εμεις θα κανουμε οτι ειναι σωστο.
Εστω και ΕΝΑΣ να αλλαξει, θα ειμαι χαρουμενος!
Αυτος καποια στιγμη θα φερει και άλλον ενα. κτλ κτλ κτλ...

Ναι η γενια μας ειναι ψιλο "καμμενη" , αλλα ωφειλουμε για τις επομενες να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε, εστω και αν αργησαμε!! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 17 Μάιος 2021, 16:32

Το δικό μου συμπέρασμα στην ουσία δεν διαφέρει και πολύ απ' αυτό που λέει ο Χάρης, όλες αυτές οι ενέργειες των καθαρισμών είναι αξιέπαινες αλλά στην ουσία δεν αλλάζει τίποτα. Η παραλία που καθαρίστηκε με πολύ κόπο την επόμενη εβδομάδα θα είναι στην ίδια ή και χειρότερη κατάσταση, και χωρίς βεβαίως να υπολογίζουμε όλες τις άλλες εκατοντάδες παραλίες που στις οποίες καταλήγουν τα πλαστικά από την θάλασσα και τα ρεύματα. Θεωρώ τον νεοέλληνα ίσως το χειρότερο είδος ανθρώπου, νάρκισσος, υπερφίαλος, αδιάφορος, βολεμένος, χωρίς καμία κοινωνική συνείδηση. Πόσες και πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί πως δεν μας αξίζει αυτή η μοναδική χώρα που ζούμε... Δεν εξαιρώ βεβαίως και τους ξένους που στις χώρες τους μπορεί να είναι τύποι και υπογραμμοί, κι εδώ να γίνονται χειρότεροι από μας.
Δεν έχει και πού νόημα να παλεύουμε με μετριάσουμε τις συνέπειες μία θανατηφόρας ασθένειας, νόημα έχει να προλάβουμε την ασθένεια ή να την ξεριζώσουμε απ' τον οργανισμό με μία καταλυτική εγχείρηση. Όπως είπαν και άλλοι όλο το θέμα είναι στην παιδεία (που δεν ταυτίζεται απαραιτήτως με την μόρφωση), μόνο με την παιδεία οι νέες γενιές θα αποκτήσουν την σωστή νοοτροπία έτσι ώστε να μην χρειάζεται κανένας καθαρισμός. Γενικά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος, αλλά η σκηνή με την στήρα που περιέγραψα στο προηγούμενο μου ποστ, μου υπενθυμίζει ότι η φύση αντιστέκεται και μας δίνει ακόμα ευκαιρίες που ίσως δεν δικαιούμαστε!

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”