Πλαστικά - Μάστιγα

Προσέχουμε για να έχουμε.
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 12 Μάιος 2021, 18:15

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 16:58
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 12 Μάιος 2021, 15:14
Θλιβερές εικόνες που δεν τιμάνε κανένα... Όλες αυτές οι πρωτοβουλίες για καθαρισμό των ακτών είναι αξιέπαινες και αξίζουν πολλά μπράβο στους λίγους Δον Κιχώτηδες που πάνε κόντρα στο γενικότερο ρεύμα του ωχαδερφισμού και της απάθειας. Ωστόσο αυτές καθ' εαυτές οι προσπάθειες δεν είναι από μόνες τους αρκετές καθώς δεν χτυπάνε στην ρίζα του κακού. Μου θυμίζει περισσότερο την ελεημοσύνη που δίνει κάποιος σ' ένα επαίτη που βρίσκεται στον δρόμο του, που μπορεί μεν να τον κάνει να αισθανθεί ωραία για την καλή του πράξη, όμως δεν εξαλείφει την φτώχια ούτε λύνει το πρόβλημα εκατομμυρίων άλλων ανθρώπων. Έτσι κι εδώ, να καθαρίσουμε μία ακτή και μετά από λίγους μήνες να γίνει ίδια και χειρότερη, πέραν των καλών προθέσεων, δεν με πείθει για την αποτελεσματικότητα της. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δύο είναι οι παράγοντες στους οποίους θα πρέπει να εστιάσουμε:

1. Δραστικός περιορισμός της χρήσης πλαστικού (συσκευασίες, πλαστικές σακούλες κλπ). Στις ΗΠΑ, αλλά και σε πολλές δυτικοευρωπαϊκές χώρες ο κόσμος κάνει τα ψώνια του χρησιμοποιώντας χάρτινες και όχι πλαστικές σακούλες. Έγινε υποτίθεται μία -εκ του ασφαλούς- προσπάθεια κι εδώ με το περίφημο περιβαντολλογικό τέλος, αλλά ήταν καθαρά επιδερμική και κατέληξε να εξυπηρετεί μάλλον δημοσιονομικούς παρά περιβαντολλογικούς σκοπούς. Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει όλο αυτό, όταν οι μικρότερες και λεπτότερες σακούλες διατίθενται ακόμα δωρεάν και ο περισσότερος κόσμος δεν έχει καθόλου αποθαρρυνθεί από την χρήση τους. Είναι δεδομένο ότι οι πλαστικές συσκευασίες δεν μπορούν να εξαλειφθούν, αλλά μπορούν τουλάχιστον να μειωθούν. Σε κάθε περίπτωση αντί να μαζεύεις τα πλαστικά είναι πολύ καλύτερο να μην τα πετάς και ακόμα καλύτερο να μην τα παράγεις.

2. Ανάπτυξη αυτής της περίφημης "περιβαντολλογικής συνείδησης". Η παιδεία είναι η αρχή του παντός. Το παιδί από το σημείο που αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον κόσμο θα πρέπει να μάθει να σέβεται το περιβάλλον, να μην πετάει σκουπίδια όπου βρει, να μην αγοράζει προϊόντα που το επιβαρύνουν, να συνειδητοποιήσει τα οφέλη της ανακύκλωσης, και ίσως τότε να υπάρξει μία χαραμάδα ελπίδας. Πώς βλέπω τον δικό μας ρόλο? Εφ' όσον υπάρχει η δομή μία συλλογικής οργάνωσης, πέραν των δράσεων καθαρισμού των ακτών που ούτως ή άλλως έχει περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα, θα μπορούσαμε να συμβάλουμε με την οργάνωση και συμμετοχή σεμιναρίων, με επισκέψεις στα σχολεία, με ενημέρωση των επαγγελματιών, με εκπροσώπηση σε υπό διαβούλευση νομοσχέδια, με υποβολή προτάσεων και πολλά άλλα. Ελπίζω βέβαια να μην καταλήξουμε σε καταστάσεις του πάλαι ποτέ πασόκ, που για κάθε πρόβλημα η λύση ήταν "να συστήσουμε μία πενταμελή επιτροπή".
Καλησπέρα.
Εννοείται ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.
Οσον αφορά στο κομμάτι παιδεία/σχολεία κλπ, έκανα μια προσπάθεια όσο η κορη μου ηταν στο Δημοτικό. Ετοίμασα μια παρουσίαση (PP) και φωτογραφικό υλικό και κάποια βιντεάκια. Το θέμα ήταν θάλασσα/φύση/άνθρωπος. Γνωριμία με τα ψάρια της θάλασσάς μας, αναφορά στην ιστορία που μας δενει με τη θάλασσα, βιντεο από βρέφη που καταδύονταν χωρίς εκπαίδευση αποδεικνύοντας τα ...γνωστά σε εμας, εικόνες καθαρης θάλασσας και ακτών σε αντιδιαστολή με μολυσμένες και ακτες με σωρους σκουπίδια. Τελος, μια αναφορά στο υ/β ψάρεμα, τι ειναι, τι δεν ειναι και γιατι αξίζει να το διαφυλάξουμε... Περιττό να πω ότι και τα μικρά και οι δάσκαλοι ενθουσιάστηκαν :mrgreen: Χαρηκα κι εγώ, πήγα να το προσπαθήσω και στο Γυμνάσιο, κι εκει κολλήσαμεεεεε :banghead: στα γνωστά της έγκρισης από Βθμιες κλπ... Δεν πειράζει, το χάρηκα κι όσο έγινε :grin:
Εκεί, στα νεα παιδιά, πιστεύω ότι πρέπει -και αξίζει- να προσπαθήσουμε (κι άλλο) :)
Γεια σου ρε Άρη μερακλή!!!
Είναι απίστευτη η επίδραση που μπορείτε να έχετε οι καθηγητές ,ιδίως σε μικρά παιδιά!!!
Να αναφέρω εδώ σε σχέση με την αλλαγή της πλαστικής σακούλας σε χάρτινη η σε βιο-διασπωμενη και οχι σε διασπωμενη απλά όπως ήταν εδώ και λίγα χρόνια ,κάτι που απλά χειροτέρευε το πρόβλημα,ότι ήδη οι μεγάλες αλυσίδες σουπερμάρκετ το έχουν κάνει.Ευτυχως,στην αλυσίδα που δουλεύω,πιθανόν και αλλού, πλέον καθιερώνονται βιοδιασπωμενα πλαστικά μιας χρήσης, καθώς και χάρτινα ποτήρια μιας χρήσης.
Αρκετά παρηγορα όλα αυτά φυσικά.
Επίσης ,σε σχέση με την ιχνηλασιμοτητα των πλαστικών,θα πω απλά,ότι συσκευασίες με τουρκικά κείμενα,έχουν εντοπιστεί από τα παιδιά μου εκτός από τις Σποράδες,και στην Αττική και στην Πελοπόννησο...δεν βγάζω την καφριλα μας απέξω φυσικά.Αρκει μια ματιά σε έναν κάδο σκουπιδιών για να φτάσεις στην .. κατάθλιψη, ιδίως αν δεις νέους ανθρώπους και παιδιά να μην ασχολούνται καθόλου με το τι πετάνε στα σκουπίδια...όταν φυσικά το πετάνε στα σκουπίδια,και όχι στον σκουπιδοτενεκέ που λέγεται... περιβάλλον....
Άσε αυτά τα σακουλάκια με τις ..κουρ@δες των ζωοφιλων,στα πάρκα και στα περιαστικά δάση...τραγική η κατάσταση.Αλλη πηγή πλαστικού και εκεί..οι γόπες των τσιγάρων???Εκεί έχουμε απευθείας ... απόθεση στην θάλασσα,μάλλον στην άμμο...
Κάτι τελευταίο:πόσοι άραγε έχουμε αναλογιστεί ,τόσα εκατομμύρια αυτοκίνητα στον πλανήτη,πόσους τόννους,ναι τόννους τρίμματα από τα ελαστικά τους παράγουν????Οοολη αυτή η ποσότητα πλαστικού,που μάλιστα είναι μη ανακτησιμο,που καταλήγει άραγε μέσω του ανέμου και της βροχής?????
Καλά μαντεψατε...στη θάλασσα..!!.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelarasA'MAK την Τετ 12 Μάιος 2021, 18:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 12 Μάιος 2021, 18:17

Μπράβο !!
Όντως φοβερή ιδεα πι παρουσιάσεις σε μικρές ηλικίες , δημοτικό - νηπιαγωγείο πριν ακόμα το παιδί συνηθίσει να πετάει κάτω αντί να μαζεύει από κάτω !!


Ειλικρινά ανυπομονώ να επανέλθει η κανονικότητα και να αρχίσει ο ΕΕΥΑ δράσεις οργανωμένες !!
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 12 Μάιος 2021, 19:01

Παιδιά, χωρις να ειναι κάτι ΄΄φοβερό΄΄,που δεν θα μπορούσε να ετοιμάσει οποιοσδήποτε από μας αν ασχολιόταν λίγο, έχω κρατημένο το υλικό της παρουσίασης και ειναι στη διάθεση είτε του Γλαυκου, ειτε όποιου φίλου θελει να κανει κατι ανάλογο σε κάποιο σχολείο της περιοχής του :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 12 Μάιος 2021, 22:27

Μπράβο ρε Άρη ........................................................

=D> =D> =D>

Το θέμα το μεγάλο είναι οι χωματερές οι ανεξέλεγκτες σε όλη την επικράτεια και ιδίως στα νησιά που είναι ανοικτές ( ρεματιές που ρίχνουν τα σκουπίδια ) και με τον πρώτο αέρα ότι είναι πάνω πάνω και ελαφρύ μεταφέρεται στη θάλασσα ................................................

Οι παρατημένες εγκαταστάσεις από επαγγελματικές δραστηριότητες άλλο θέμα ........................................................

Αρκετοί από τους επαγγελματίες ψαράδες άλλο θέμα ( στα περισσότερα λιμάνια κάτω απ τα καίκια θα δείς από μπαταρίες δίχτυα κονσέρβες μπύρες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς ...............................................

Και στο τέλος αρκετοί από εμάς που πετάμε ότι βρούμε όπου βρούμε .......................................................

Ας ελπίσουμε ότι μπορούμε με τις δράσεις που λέμε να βάλουμε ένα λιθαράκι προς το καλύτερο .............................................

Αν και πάλι όμως η κεντρική διοίκηση και κάθε διοίκηση δεν βελτιωθεί το θέμα δε λύνεται ........................................


:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 14 Μάιος 2021, 11:12

εχω γραψει και παλαιοτερα για την απορριψη σκουπιδιων απο τα πλοια.
τωρα εχουμε καινουργιο κανονισμο που υποτιθεται απαγορευει πλεον την ριψη σκπουπιδιων απο τα πλοια !
...αμα διαβασετε μετα τις εξαιρεσεις,πεφτει πικρο γελιο!!!
θεωρω τα πλοια εναν απο τους μεγαλυτερους παραγοντες μολυνσης της θαλασσας!
https://www.e-nomothesia.gr/kat-peribal ... -2013.html

οσο για τις σακουλες? ακομα μια λαμογια στην κομπινα της χιλιετιας! βλ' οικολογια.πρασινη ενεργεια ,πρασινη αναπτυξη ,πρασινα αλογα ...............
ολα για το χρημα !!! ...και φυσικα απο πισω οι ΜΚΟ !!! :banghead:



Υ.Γ. δεν κανουμε και μεις μια ΜΚΟ να κονομησουμε κανα ευρο? :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 14 Μάιος 2021, 12:07

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 14 Μάιος 2021, 11:12

Υ.Γ. δεν κανουμε και μεις μια ΜΚΟ να κονομησουμε κανα ευρο? :grin:
Κωστα, βρήκα τη λύση: θα κάνουμε μια ΜΚΟ " Ελέγχου ΜΚΟ" :mrgreen:

Εκει να δεις...γλεντι :mad:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 14 Μάιος 2021, 12:11

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 14 Μάιος 2021, 11:12
εχω γραψει και παλαιοτερα για την απορριψη σκουπιδιων απο τα πλοια.
τωρα εχουμε καινουργιο κανονισμο που υποτιθεται απαγορευει πλεον την ριψη σκπουπιδιων απο τα πλοια !
...αμα διαβασετε μετα τις εξαιρεσεις,πεφτει πικρο γελιο!!!
θεωρω τα πλοια εναν απο τους μεγαλυτερους παραγοντες μολυνσης της θαλασσας!
https://www.e-nomothesia.gr/kat-peribal ... -2013.html

οσο για τις σακουλες? ακομα μια λαμογια στην κομπινα της χιλιετιας! βλ' οικολογια.πρασινη ενεργεια ,πρασινη αναπτυξη ,πρασινα αλογα ...............
ολα για το χρημα !!! ...και φυσικα απο πισω οι ΜΚΟ !!! :banghead:



Υ.Γ. δεν κανουμε και μεις μια ΜΚΟ να κονομησουμε κανα ευρο? :grin:
Η περίφημη MARPOL, τι μου θύμισες ρε Κώστα αυτό ήταν το θέμα της διατριβής μου "Oil marine polution from vessels", πίσω στο 1991! Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση τότε ήταν ότι πράγματι η ζημιά που γίνεται από τα πλοία είναι πολύ μεγαλύτερη από την ζημιά που προέρχεται από τις επίγειες πηγές! Ειδικά είχα ασχοληθεί με τα περίφημα "σεντινόνερα" δηλαδή το θαλασσινό νερό που παίρνει το κενό φορτίου πλοίο που βέβαια μετά μολυσμένο όπως είναι αποβάλλεται στην θάλασσα ενώ αυτό απαγορεύεται ρητά. Αν έχεις προσέξει ταξιδεύοντας στο πέλαγος πολλές φορές συναντάμε τέτοιες κηλίδες νερού - πετρελαίου, και είναι μεγάλο έγκλημα γιατί κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν μονάδες υποδοχής και τα νερά αυτά να αποβάλλονται σ' αυτές. Το έγκλημα γίνεται ακόμα μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κανείς ότι τεχνικά είναι δυνατόν να ελεγχθεί κάθε τέτοιο πλοίο, καθώς όλα τα στοιχεία (λιμάνια εμφόρτωσης - προορισμού, φορτία, κλπ) είναι εκ των προτέρων γνωστά. Επίσης είναι πάρα πολύ εύκολο να εντοπιστεί ο "καπετάν βρωμιάρης" μέσω της τεχνολογίας και των δορυφορικών συστημάτων που διαθέτουμε. Απλώς καταλήγουμε και πάλι στην πολιτική βούληση και την διάθεση εφαρμογής των κανόνων και ιδίως των διεθνών συνθηκών. Η πλάκα είναι ότι όταν ήμουν νέος δικηγόρος και δη ναυτοδικηγόρος οι πρώτες υποθέσεις που είχα αναλάβει ήταν να εκπροσωπώ μία ναυτιλιακή στα διοικητικά δικαστήρια για θαλάσσιες ρυπάνσεις!

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Παρ 14 Μάιος 2021, 12:30

Ρε παιδιά τι κουβεντιάζουμε τώρα!?
Εδώ ρίχνουμε στην θάλασσα τα πυρηνικά απόβλητα, στα πλαστικά θα κολλήσουμε!!!
Η ανθρώπινη επιρροή στον πλανήτη έχει ξεφύγει και θα το πληρώσουμε πολύ ακριβά. Και δεν λέω για τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Θα ζήσουμε τρομερά πράγματα κατά την δικιά μας παρουσία στον τόπο τούτο! :beg:

Άβαταρ μέλους
Navaho
Δημοσιεύσεις: 1948
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιαν 2010, 17:21
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 15 Μάιος 2021, 12:28

Έχουμε κάνει κάτι επανάληψη με τη γυναίκα μου καθαρισμούς παραλιών. Όπως είπε ένα παιδί πιο πάνω δεν κάνεις κάτι μιας και την άλλη μέρα είναι πάλι γεμάτη πλαστικά. Αυτό όμως που καταφέρνεις είναι πρώτον εμείς βάλαμε την κόρη μας σε αυτή τη λογική καθώς πάντα ήταν μαζί μας και καθάριζε. Ευαισθητοποίησαμε λίγο την τοπική κοινωνία και μερικους φίλους μας. Αυτό που εύκολα μπορεί να κάνει κάποιος είναι να περιορίσει την χρήση πλαστικού όπου αυτό γίνεται. Πχ με τη χρήση κούπας και καλαμάκι επαναχρησιμοποιούμενο εγώ και η γυναίκα μου γλυτώνουμε περίπου 1000 πλαστικά ποτήρια και άλλα τόσα καλαμάκια από το περιβάλλον εδώ και 5-6 χρονια
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Σάβ 15 Μάιος 2021, 14:20

Navaho έγραψε:
Σάβ 15 Μάιος 2021, 12:28
Έχουμε κάνει κάτι επανάληψη με τη γυναίκα μου καθαρισμούς παραλιών. Όπως είπε ένα παιδί πιο πάνω δεν κάνεις κάτι μιας και την άλλη μέρα είναι πάλι γεμάτη πλαστικά. Αυτό όμως που καταφέρνεις είναι πρώτον εμείς βάλαμε την κόρη μας σε αυτή τη λογική καθώς πάντα ήταν μαζί μας και καθάριζε. Ευαισθητοποίησαμε λίγο την τοπική κοινωνία και μερικους φίλους μας. Αυτό που εύκολα μπορεί να κάνει κάποιος είναι να περιορίσει την χρήση πλαστικού όπου αυτό γίνεται. Πχ με τη χρήση κούπας και καλαμάκι επαναχρησιμοποιούμενο εγώ και η γυναίκα μου γλυτώνουμε περίπου 1000 πλαστικά ποτήρια και άλλα τόσα καλαμάκια από το περιβάλλον εδώ και 5-6 χρονια
Μάκη νομίζω πέτυχες ακριβώς διάνα!
Δεν είναι ο στόχος της προσπάθειας να καθαρίσει η Γη σε μια εβδομάδα .
Αλλά προοδευτικά να κερδίσει υποστηρικτές όλη αυτή η προσπάθεια !

Να γεμίσει εικόνες το κινητό , η τηλεόραση , το ιντερνετ από προσπάθειες καθαρισμού !

Να το βλέπουν τα παιδιά , οι νέοι , όλοι !!
Έστω και έναν , έναν να τους κερδίζουμε , σίγουρα θα έχουμε βάλει και εμείς ένα λιθαράκι για τις επόμενες γενιές να αλλάξουν νοοτροπία !!
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
pda
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Δευ 20 Οκτ 2008, 01:02
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Σάβ 15 Μάιος 2021, 14:33

Αξίζει να δείτε το seapiracy στο netflx....

https://www.seaspiracy.org/
Τα στατιστικά που δείχνει ειναι αποκαρδιωτικά....αναφέρει οτι διανυουμε τις 2 τελευταίες δεκαετίες της θάλασσας που υπάρχει ψάρι + ζωή. Μετα τέλος....

Οσον αφορά τα πλαστικά, σαφως και πρέπει να εκλείψουν αλλά τα πραγματικά νουμερα σοκάρουν. Για παραδειγμα μια μόδα που άρχισε - εξαιτίας μια χελώνας που είχε σφηνωμένο ενα πλαστικό καλαμάκι στην μύτη - να καταργηθούνε τα πλαστικά καλαμάκια συμβάλει μονο στο 0.01% των πλαστικών στην θάλλασα.

και ακόμα πιο σοκ ειναι συτό το νουμερο
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ανδρέας spearfishing
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2021, 00:30
Ονοματεπώνυμο: Ανδρέας αυγουστινατος

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας spearfishing » Κυρ 16 Μάιος 2021, 00:18

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ και με πρόλαβες :D =D> Αξίζει πολύ το ντοκιμαντέρ και πραγματικά αυτά που λέει είναι αποκαρδιοτικα. Αναφέρει ότι η ρύπανση των θαλασσών σαφώς προέρχεται από σκουπίδια, αλλά εάν τα συγκρίνουμε με τα δίχτυα και τα παραγάδια των αλιευτικών, η το τι ζημιά κάνουν τα δίχτυα που τραβάνε σε μέγεθος κτιρίου που σαρώνουν τα πάντα, δεν είναι τίποτα μπροστά Τους. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση να σταματήσουμε να μαζεύουμε σκουπίδια από ακτές η βυθούς. Επίσης αναφέρει ότι αν συνεχίσει έτσι η επαγγελματική αλιεία μαζί με την ρύπανση δεν θα υπάρχει ψάρι μέχρι το 2048 αν δεν κάνω λάθος. Εγώ προσωπικά ειτε είμαι για ψάρεμα ειτε για προπόνηση ότι βρίσκω το μαζεύω και ότι μπορώ! Την τελευταία φορά μάλιστα που πήγα για ψάρεμα είχα βάλει 2 ψαροβελονες, μια για ψάρια και μια για σκουπιδια και το λέω χωρίς να σας κάνω πλάκα . Επίσης ανυπομονώ για την πρώτη προσπάθεια που θα γίνει από τον ΕΕΥΑ ΓΛΑΎΚΟ! Αυτό στο Πόρτο ραφτι μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. :hello:
Λίγα δευτερόλεπτα ασφυξίας για μια ανάσα ελευθερίας!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 16 Μάιος 2021, 15:39

Ανδρέας spearfishing έγραψε:
Κυρ 16 Μάιος 2021, 00:18
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ και με πρόλαβες :D =D> Αξίζει πολύ το ντοκιμαντέρ και πραγματικά αυτά που λέει είναι αποκαρδιοτικα. Αναφέρει ότι η ρύπανση των θαλασσών σαφώς προέρχεται από σκουπίδια, αλλά εάν τα συγκρίνουμε με τα δίχτυα και τα παραγάδια των αλιευτικών, η το τι ζημιά κάνουν τα δίχτυα που τραβάνε σε μέγεθος κτιρίου που σαρώνουν τα πάντα, δεν είναι τίποτα μπροστά Τους. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση να σταματήσουμε να μαζεύουμε σκουπίδια από ακτές η βυθούς. Επίσης αναφέρει ότι αν συνεχίσει έτσι η επαγγελματική αλιεία μαζί με την ρύπανση δεν θα υπάρχει ψάρι μέχρι το 2048 αν δεν κάνω λάθος. Εγώ προσωπικά ειτε είμαι για ψάρεμα ειτε για προπόνηση ότι βρίσκω το μαζεύω και ότι μπορώ! Την τελευταία φορά μάλιστα που πήγα για ψάρεμα είχα βάλει 2 ψαροβελονες, μια για ψάρια και μια για σκουπιδια και το λέω χωρίς να σας κάνω πλάκα . Επίσης ανυπομονώ για την πρώτη προσπάθεια που θα γίνει από τον ΕΕΥΑ ΓΛΑΎΚΟ! Αυτό στο Πόρτο ραφτι μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. :hello:
=D>

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK
Δημοσιεύσεις: 5545
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ 2010, 10:14

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 16 Μάιος 2021, 21:39

Εδώ βρίσκονται πολύ μπροστά καταπώς φαίνεται:


https://enalionoffshore.gr/%ce%b5%ce%bb ... dfj4cQ3V6Y
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πλαστικά - Μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 16 Μάιος 2021, 23:27

Εγώ διαφωνώ με τον πατροπαραδοτο καθαρισμό των παραλιών. Τη δουλειά που πρέπει να αναλάβουν οι Δήμοι, δεν θα την φορτωθούν οι εθελοντές. Ορμόμενοι από διάφορους δημοτικούς συμβούλους, τρέχουν να μαζέψουν τα σκουπίδια και να τη βγαλει κρέμα ο δήμος.

Η δική μου πρόταση, είναι να συγκεντρώσουμε τα σκουπίδια από τις παραλίες, με στόχο να εξακριβωσουμε την προέλευσή τους, κάτι το οποίο είναι εμφανές στις εικόνες που ανέβασε ο Άρης από την Πιερία. Τα συγκεκριμένα μάλιστα, θα έπρεπε να δημοσιευτούν εκτενώς στα σοσιαλ μίντια και να γίνει κάποιου είδους καταγγελία στο Δήμο, ώστε να επιμεληθεί της αποκομιδή τους μπας και ρίξει κάνα πρόστιμο.
Τέτοια 'διαμαντια' δεν πρέπει να μαζεύονται πρέπει να επιδεικνυονται.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”