Χαμολιά

Προσέχουμε για να έχουμε.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Χαμολιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 05 Ιαν 2021, 11:09

Χαμολιά βλέπω στον χάρτη ψάχνοντας. Δεν έχω πάει ποτέ σκέφτομαι, και ξεκινάω για εκεί. Φτάνοντας οδηγώ προς εκεί που τελειώνει ο δρόμος νότια και παθαίνω πλάκα. Το πιο ωραίο μέρος στα 40 χλμ από Αθήνα μακράν.
Τα νησάκια τα βραχια το πώς έκοβε ο καιρός ερωτεύτηκα. Συνεχίζω...Άρχισε μια εσωτερική διαδικασία αυτοκριτικής, γιατί δεν το βρήκα πιο νωρίς αυτό το Μπαπ ξαφνικά βλέπω μπροστά μου ένα μεγάλο εργοτάξιο ΕΣΠΑ ταμπέλα κλπ. Προσγειονομαι άποτομα βλέπω ομως και κάτι σαν μπλόκια μεσα και σκέφτομαι οκ μάλλον γίνεται ένα μικρό λιμανάκι. Αφήνω το αυτοκίνητο και συνεχίζω στον χωματόδρομο με τα πόδια περνώντας δίπλα από το εργοτάξιο. Το εργοτάξιο συνεχίζει παράλληλα με τα βραχια. Ωχ ενα ροντβαιλερ λυτο. Παγώνω κάνω να πιάσω μια πέτρα.
Φεύγω σαν τον κλέφτη. Γυρίζω και με ακολουθεί αλλά βλέποντας καλύτερα είναι ένας μαύρος καλός ήρεμος σκυλος Λέω οκ αφού ήρθα θα βουτήξω. Γυρίζω στο αυτοκίνητο παίρνω τα πράγματα (ελεύθερη κάνω δεν έχω όπλο) και βουρ για την θάλασσα. Κάθομαι στο ήλιο και σκέφτομαι δεν κάνω Google να δω τι κανουν εδώ πέρα.... Αποχέτευση ολης της νότιας Αττικής. Κόβεται η καρδιά μου στην μέση .... σφίγγεται το στομάχι μορφαζω ανεξέλεγκτα. Γράφω εδώ 10 γραμμές, ίσως τώρα που τα έβγαλα από μέσα μου ηρεμήσω. Θα με κάψει ο ηλιος. Ντύνομαι για βουτιά, σας χαιρετώ όλους καλές βουτιές.

Δεν κάνω συνδικαλισμό ούτε κριτική για το έργο άλλωστε δεν έχω στοιχεία και δεν ξέρω την μεγάλη εικόνα.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Χαμολιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 05 Ιαν 2021, 11:38

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Αν και το μέρος αποτελεί για μένα...έρωτα εδώ και κάτι.. δεκαετίες (άσχετα ότι για τα ψάρια ισχύει το "κάθε πέρυσι και καλύτερα"),δεν έχω ψαχτει αρκετά περί του τίνος πρόκειται.
Όμως:
Ας ηρεμήσουμε.
Αποχέτευση ΔΕΝ σημαίνει ότι ...το θκατό όλης της ανατολικής Αττικής θα καταλήγει στη... Χαμολιά.Στην επεξεργασία των λυμάτων,το βασικό σημείο είναι η αφυδάτωση τους.Ετσι μειώνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε όγκο,και διαχειρίζονται ανετοτερα.Το θέμα είναι τι γίνεται όλο αυτό το νερό που προκύπτει.
Υπάρχουν αυστηρά πρωτόκολλα,βάσει των οποίων,το νερό καταλήγει αποστειρωμενο και θεωρητικά... πίνεται.(ένας επιστήμονας,είχε ον κάμερα πιεί σε έναν βιολογικό,αλλά οκ, είπαμε... :D )Αν δεν αξιοποιηθούν για άρδευση,αυτά τα νερά η μόνη λύση είναι να απορρίπτονται σε ποτάμια η θάλασσες.Σιγουρα κάτι τέτοιο είναι να γίνει και εκεί,όπως γίνεται άλλωστε και στη Ψυττάλεια,όπου καταλήγει όλο το.. θκατό της Αττικής.
Ως ψαράς και κάτοικος κατά διαστήματα της ανατολικής Αττικής, θεωρώ ότι η μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα από τους βόθρους έχει φτάσει πλέον σε απαράδεκτα επίπεδα.
Δεν ξέρω πόσοι πχ πρόλαβαν τον απίστευτο βιότοπο που αποτελούσε το λιμάνι της Λούτσας μέχρι πριν 25-30 χρόνια...τώρα είναι τελείως νεκρός.Ξεκαθαρη αιτία η μόλυνση.Μπορω να αναφέρω κι άλλα παραδείγματα,αλλά άστο καλύτερα.
Θεωρώ ότι η δημιουργία αποχετευσης στην ανατολική Αττική θα δώσει ανάσα στον τόπο,αλλά, προς το παρόν... αργεί.Παρα πολύ.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 05 Ιαν 2021, 11:56

Χρήστο καλήμερα , καλή χρονιά με υγεια!
Χρονια πολλα και για το ονομα σου!

Τωρα στα του ποστ...μιας και πιασαμε κουβεντα για "σκ@τ@" :mrgreen: .

Θυμηθηκα Ευβοικο...μερη που ψαρευα μικρος , πόσο καθαρα ηταν , μέχρι να αυξηθουν τα σπιτια , και ανευ αποχετευτικου , γεμισε η θαλασσα "απειλες" .

Τελευταία βουτιά σε συγκεκριμένο τόπο, ειχα μια τρομακτικη εμπειρια με τορπιλη :lol:

Την γλιτωσα στην αναδυση , και ηταν η τελευταια φορα που βουτηξα εκει :banghead:

Μπανιο με χλωρινη να μου φυγει η ιδεα χαχαχα
Και ποτέ ξανα εκει για ψαρεμα!!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 05 Ιαν 2021, 12:45

Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά. Πριν 8 χρόνια έκανα ψαροτούφεκο έξω από την κολώνα στο Μπατσί στην Άνδρο και έπεσα πάνω στην αποχέτευση που έριχνε το πράμα , ένα ανοιχτο, Καφέ, νέφος. Καταλάβαμε τι παίχτηκε και φύγαμε μεταβολή τάχιστα.
Είναι βαριά πράγματα αυτά για ένα παιδί. :lol:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 05 Ιαν 2021, 14:20

--xristos-- έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 12:45
Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά. Πριν 8 χρόνια έκανα ψαροτούφεκο έξω από την κολώνα στο Μπατσί στην Άνδρο και έπεσα πάνω στην αποχέτευση που έριχνε το πράμα , ένα ανοιχτο, Καφέ, νέφος. Καταλάβαμε τι παίχτηκε και φύγαμε μεταβολή τάχιστα.
Πάνε κάπου πέντε χρόνια..δεν καλοθυμαμαι.
Φτάνουμε με τον κολλητό στη Τζια με το πλοίο για ψαρεμα,κι επειδή ήταν η πρώτη φορά αφενός, αφετέρου ήταν και σχετικά νωρίς,είπαμε να κάνουμε μια βόλτα στο λιμάνι.. σκαρφαλώνει ο κολλητός χαρά μπλόκια και "...πωωω ρε μλκ,τι ωραία που είναι...θα βουτήξω..'' ρε μη,έχει πολύ χορτάρι το μέρος (δείγμα ευτροφισμού,άρα λυμάτων) μη, μυρίζει άσχημα...τίποτα ο δικός σου,μπλαααφ μέσα... βγαίνει με το καλό και τότε ακούγεται ένα φσσσσσσσ....άλλος ένας βόθρος άδειασε,από έναν αγωγό που ούτε τον είχαμε δει...και φουλ το...κεφαλοπουλο να... γευματίσει :mrgreen:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 05 Ιαν 2021, 21:30

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 14:20
--xristos-- έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 12:45
Πάνε κάπου πέντε χρόνια..δεν καλοθυμαμαι.
Φτάνουμε με τον κολλητό στη Τζια με το πλοίο για ψαρεμα,κι επειδή ήταν η πρώτη φορά αφενός, αφετέρου ήταν και σχετικά νωρίς,είπαμε να κάνουμε μια βόλτα στο λιμάνι.. σκαρφαλώνει ο κολλητός χαρά μπλόκια και "...πωωω ρε μλκ,τι ωραία που είναι...θα βουτήξω..'' ρε μη,έχει πολύ χορτάρι το μέρος (δείγμα ευτροφισμού,άρα λυμάτων) μη, μυρίζει άσχημα...τίποτα ο δικός σου,μπλαααφ μέσα... βγαίνει με το καλό και τότε ακούγεται ένα φσσσσσσσ....άλλος ένας βόθρος άδειασε,από έναν αγωγό που ούτε τον είχαμε δει...και φουλ το...κεφαλοπουλο να... γευματίσει :mrgreen:
Λοιπόν εντελώς σοβαρά σας λέω ότι σ'αυτά τα μέρη με οργανικά λύμματα αν έχει κάποιος γερό στομάχι μπορεί να κάνει θαύματα. Κεφαλόπουλα, λαυράκια τέρατα και λοιποί κυνηγοί μπορεί να σουλατσάρουν ανέμελα. Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω το ανάλογο τίμημα βρώμας για να πιάσω τα συγκεκριμένα στην κυριολεξία βωθρόψαρα!

Sharkrider
Ονοματεπώνυμο: Anestis Kochilas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Τετ 06 Ιαν 2021, 14:45

μαγγες εχω ψαρεψει και εγω κοντα σε βιολογικο κατα μηκος της σωληνας . ενα θα πω πολυ ψαρι και φουλ σαργοι!

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τετ 06 Ιαν 2021, 18:08

Ακόμα και αν ξεπεράσουμε την ιδέα ότι κολυμπάς μέσα στο πράγμα η μονάδα επεξεργασίας και ειδικά τέτοιας τεράστιας κλίμακας δεν θα βρωμάει από μακριά?

subzoulou
Ονοματεπώνυμο: Πρίφτης Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από subzoulou » Τετ 06 Ιαν 2021, 21:37

Μένω και ψαρεύω στην περιοχή χρόνια , μακάρι να πάει καλά για το περιβάλλον . Σήμερα που πήγα για προπόνηση είδα στην διπλανή παραλία μπλόκια από μπετό σαν δεξαμενές , πάει και η παραλία ...

Takis Karagiannis
Ονοματεπώνυμο: Takis Karagiannis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Takis Karagiannis » Τετ 10 Φεβ 2021, 17:17

Καλησπέρα κι από εμένα,

Πήγαινα στο συγκεκριμένο μέρος την περίοδο 2014-2019. Θα συμφωνήσω με το σχόλιο παραπάνω "κάθε πέρυσι και καλύτερα''. Τόσο για τα ψάρια όσο και για το περιβάλλον γενικότερα.

Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική με τους καθαρισμούς, τουλάχιστον στην περίοδο που αναφέρομαι εγώ.

Ελπίζω να συναντηθούμε εκεί :)

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”