Καθολική απαγόρευση αλιείας ροφού - Δημοψήφισμα

Προσέχουμε για να έχουμε.

Απαγόρευση Αλιείας Ροφού - Δημοσκόπηση

Απαγόρευση για 5 χρόνια.
39
26%
Απαγόρευση για 3 χρόνια και επανέλεγχος.
43
28%
Απαγόρευση για 2 χρόνια και επανέλεγχος.
27
18%
Δεν επιθυμώ απαγόρευση αλιείας του ροφού.
42
28%

Σύνολο ψήφων: 151

Άβαταρ μέλους
terror

Re: Απαγόρευση αλιείας ροφού - Δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Παρ 04 Σεπ 2020, 16:18

Δεν θα καλυτερευσει η θάλασσα και δεν θα το ξεκινησουν οι επαγγελματίες αυτό.
Σκεφτείτε, ψαροτουφεκαδες , καλαμάδες, heavy casteraδες, RIBάδες, είναι πολλοί σύλλογοι.
Ένα τηλέφωνο ο ένας με τον αλλον, θα μαζευτούν τουλάχιστον 10 διαβήματα απο ερασιτεχνικούς συλλόγους διαφορετικών ειδών ψαρέματος.
Υπάρχουν σύλλογοι σε όλοι την χώρα. Και εχουν και κεντρικούς πανελλήνιους συλλόγους το κάθε είδος ψαρέματος.
Όλοι αυτοί είναι ψηφοφόροι σε κάποιο κομμα. Είναι πολύς κόσμος . Δεν τους κόβεις το ψαρεμα στο ετσι.
Δεν είναι τόσο απλό.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 04 Σεπ 2020, 16:33

Το θέμα είναι καυτό και ιδιαίτερα επίκαιρο εξ' ου και άμεση ανταπόκριση όλων. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον terror που το ξεκίνησε, ασχέτως αν οι απόψεις μου ταυτίζονται με τις δικές του. Για να πάρουμε θέση, νομίζω ότι πρέπει κατ' αρχήν να απαντήσουμε στο ερώτημα ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Όσοι πηγαίνουν στην θάλασσα ως κυνηγοί και μόνο, με μοναδικό σκοπό να πιάσουν ψάρια (όχι κατ' ανάγκην για να τα πουλήσουν), τότε το κάθε ψάρι που αποκλείεται από το καμάκι του είναι μία απώλεια. Είναι θέμα μαθηματικών Χ Ψάρια που πιάνονται χωρίς την απαγόρευση - Ψ Ψάρια που θα πιαστούν με την απαγόρευση =Λιγότερα ψάρια στην ψαροκρεμάστρα. Επίσης ποιοτικά ο ροφός είναι ένα ψάρι που υπερτερεί των περισσοτέρων σε γεύση, αλλά και δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι το κυνήγι του είναι συναρπαστικό και ανεβάζει την αδρεναλίνη. Και εγώ που είμαι υπέρμαχος της απαγόρευσης τους πιάνω ενίοτε, χωρίς ποτέ να υπερβαίνω το ένα ψάρι.

Όσοι τώρα πηγαίνουν στην θάλασσα, για να ξεφύγουν και να πετύχουν την ψυχική τους αγαλλίαση, τότε ο ροφός είναι το πρωτογενές κύτταρο που δίνει ζωή σε όλο τον οργανισμό. Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει Μεσογειακή θάλασσα, δεν υπάρχει καν θαλάσσια ζωή όπως την ξέρουμε μέχρι σήμερα. Παρ' ότι συνομολογώ ότι έστω και με μέτρο κυνηγάω ακόμα αυτό το ψάρι, ομολογώ επίσης, ότι η σύλληψη του πλέον μετά την αρχική έκρηξη αδρεναλίνης μου προκαλεί ένα μάλλον αρνητικό συναίσθημα. Αισθάνομαι ότι γίνομαι και εγώ μέτοχος, ή συνεργός σε ένα συντελούμενο έγκλημα. Για να μην πλατειάζω και κουράζω, καταλήγω ότι η κατηγορία αυτή των ψαροντουφεκάδων, μπαίνει στην ταλαιπωρία να εκδράμει, πρωτίστως για να βρεθεί σε αυτόν τον κόσμο, να δει, να παρατηρήσει τα πλάσματα του και να πιάσει αταβιστικά κάποια από αυτά. Δεν πάει για να πιάσει, πάει για να δεί.

Παρατηρώ μετά λύπης μου μία κάπως 'συντεχνιακή' προσέγγιση του προβλήματος, σαν να είμαστε ταξιτζήδες που έχουμε απέναντι μας την taxibeat και την uber. Υπάρχουν πάντα οι απέναντι, οι επαγγελματίες, οι χαρτογιακάδες, οι παράνομοι, που θα εκμεταλλευτούν την ειλικρίνεια μας ή μάλλον την αφέλεια μας να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Θα κάνουν σημαία τους όλες αυτές τις συζητήσεις, και θα βγάλουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια. Εμείς κάνουμε ζημιά 1, όταν οι άλλοι κάνουν 10, και άλλοι 100, λες και το θέμα είναι αυτό. Δηλαδή σοβαρά αμφισβητούμε ότι οι πληθυσμοί των ροφών έχουν μειωθεί δραματικά? Δηλαδή σοβαρά αμφισβητούμε ότι η έλλειψη ροφού επιδρά και στην παρουσία άλλων ψαριών, και ότι ερημώνουν οι τόποι? Δηλαδή σοβαρά αγαπάμε την θάλασσα και θεωρούμε ότι δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα?

Ο terror μίλησε με παρρησία και είπε τα πράγματα με όνομα τους, μίλησε για καθολική απαγόρευση εμπορίας και διάθεσης από όλους ερασιτέχνες και επαγγελματίες και χαιρετίζω αυτή την στάση του. Αυτά που γράφω δεν είναι και πολύ προς το συμφέρον μου γιατί γερνάω και αργά ή γρήγορα δεν θα μπορώ να βουτάω εκεί που βουτάω σήμερα. Με το χέρι στην καρδιά, αν είναι να κολυμπάω σε μία θάλασσα γεμάτη ροφούς, ή απαγόρευση για μένα δεν είναι 'αναγκαίο κακό' αλλά πολύ καλοδεχούμενο καλό.
Από την εξέλιξη της ψηφοφορίας διαπιστώνω ότι περίπου 80 συνάδελφοι είναι υπέρ κάποιας μορφής απαγόρευσης και 30 υποδιπλάσιοι δηλαδή αντίθετοι. Σε ένα site με αντικείμενο το ψαροντούφεκο, αυτό σε κάνει αν μη τι άλλο αισιόδοξο.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 04 Σεπ 2020, 17:06

Kostas 77 έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 13:08
εξαλλου και η ερασιτεχνικη αλιευτικη νομοθεσια ειναι πολυ σωστη πιστευω....
1 μαυρο ψαρι και 5 κιλα ασπρα ανα 24ωρο.....και πολυ αυστηρη θα ελεγα....
ασχετα αν παρα πολλοι παρανομουν......!!!! :hello: :-k
πολυ αυστηρη???(η δεν καταλαβα πως το εννοεις ???)
πολυ γενναιόδωρα θα ελεγα αφου ειναι ανα 24 ωρο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 04 Σεπ 2020, 17:15

terror έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 16:18
Σκεφτείτε, ψαροτουφεκαδες , καλαμάδες, heavy casteraδες, RIBάδες, είναι πολλοί σύλλογοι.
Ένα τηλέφωνο ο ένας με τον αλλον, θα μαζευτούν τουλάχιστον 10 διαβήματα απο ερασιτεχνικούς συλλόγους διαφορετικών ειδών ψαρέματος.
Υπάρχουν σύλλογοι σε όλοι την χώρα. Και εχουν και κεντρικούς πανελλήνιους συλλόγους το κάθε είδος ψαρέματος.
Όλοι αυτοί είναι ψηφοφόροι σε κάποιο κομμα. Είναι πολύς κόσμος . Δεν τους κόβεις το ψαρεμα στο ετσι.
Δεν είναι τόσο απλό
.
στον θερμαικο ηταν πανευκολο :) (οπως πανευκολο και ακομα τρεις χειροτερο οτι τους ηταν παρα πολυ πανευκολο να κοψουν και της ζωες τον ελληνων και οχι μονον το χομπυ κοβοντας μισθους και συνταξεις .Αρα ,ποτε μην λες ποτε :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 04 Σεπ 2020, 18:01

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 16:33
Το θέμα είναι καυτό και ιδιαίτερα επίκαιρο εξ' ου και άμεση ανταπόκριση όλων. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον terror που το ξεκίνησε, ασχέτως αν οι απόψεις μου ταυτίζονται με τις δικές του. Για να πάρουμε θέση, νομίζω ότι πρέπει κατ' αρχήν να απαντήσουμε στο ερώτημα ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

Όσοι πηγαίνουν στην θάλασσα ως κυνηγοί και μόνο, με μοναδικό σκοπό να πιάσουν ψάρια (όχι κατ' ανάγκην για να τα πουλήσουν), τότε το κάθε ψάρι που αποκλείεται από το καμάκι του είναι μία απώλεια. Είναι θέμα μαθηματικών Χ Ψάρια που πιάνονται χωρίς την απαγόρευση - Ψ Ψάρια που θα πιαστούν με την απαγόρευση =Λιγότερα ψάρια στην ψαροκρεμάστρα. Επίσης ποιοτικά ο ροφός είναι ένα ψάρι που υπερτερεί των περισσοτέρων σε γεύση, αλλά και δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι το κυνήγι του είναι συναρπαστικό και ανεβάζει την αδρεναλίνη. Και εγώ που είμαι υπέρμαχος της απαγόρευσης τους πιάνω ενίοτε, χωρίς ποτέ να υπερβαίνω το ένα ψάρι.

Όσοι τώρα πηγαίνουν στην θάλασσα, για να ξεφύγουν και να πετύχουν την ψυχική τους αγαλλίαση, τότε ο ροφός είναι το πρωτογενές κύτταρο που δίνει ζωή σε όλο τον οργανισμό. Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει Μεσογειακή θάλασσα, δεν υπάρχει καν θαλάσσια ζωή όπως την ξέρουμε μέχρι σήμερα. Παρ' ότι συνομολογώ ότι έστω και με μέτρο κυνηγάω ακόμα αυτό το ψάρι, ομολογώ επίσης, ότι η σύλληψη του πλέον μετά την αρχική έκρηξη αδρεναλίνης μου προκαλεί ένα μάλλον αρνητικό συναίσθημα. Αισθάνομαι ότι γίνομαι και εγώ μέτοχος, ή συνεργός σε ένα συντελούμενο έγκλημα. Για να μην πλατειάζω και κουράζω, καταλήγω ότι η κατηγορία αυτή των ψαροντουφεκάδων, μπαίνει στην ταλαιπωρία να εκδράμει, πρωτίστως για να βρεθεί σε αυτόν τον κόσμο, να δει, να παρατηρήσει τα πλάσματα του και να πιάσει αταβιστικά κάποια από αυτά. Δεν πάει για να πιάσει, πάει για να δεί.

Παρατηρώ μετά λύπης μου μία κάπως 'συντεχνιακή' προσέγγιση του προβλήματος, σαν να είμαστε ταξιτζήδες που έχουμε απέναντι μας την taxibeat και την uber. Υπάρχουν πάντα οι απέναντι, οι επαγγελματίες, οι χαρτογιακάδες, οι παράνομοι, που θα εκμεταλλευτούν την ειλικρίνεια μας ή μάλλον την αφέλεια μας να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Θα κάνουν σημαία τους όλες αυτές τις συζητήσεις, και θα βγάλουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια. Εμείς κάνουμε ζημιά 1, όταν οι άλλοι κάνουν 10, και άλλοι 100, λες και το θέμα είναι αυτό. Δηλαδή σοβαρά αμφισβητούμε ότι οι πληθυσμοί των ροφών έχουν μειωθεί δραματικά? Δηλαδή σοβαρά αμφισβητούμε ότι η έλλειψη ροφού επιδρά και στην παρουσία άλλων ψαριών, και ότι ερημώνουν οι τόποι? Δηλαδή σοβαρά αγαπάμε την θάλασσα και θεωρούμε ότι δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα?
αν ζουσα σε καποια βορειοευρωπαικη χωρα οπου παρανομει το 1-4% και αυτο διοτι υπαρχει αυστηρος κρατικος ελεγχος και πολυ λεω θα συμφωνουσα σε ολα ,αλλα οταν ζω σε μια χωρα οπου παρανομει το 90% διοτι ακριβως κανεις δεν ελεγχει ????ποιος ο λογος να πρωτεινω και εγω απαγορευσεις ????εδω ειναι σε κοινη θεα η κασελες με τα ροφακια στης ιχθυοσκαλες ?????τα τρυπημενα απο ψαροτουφεκο ψαρια στα ιχθυοπωλεία και στης ψαροταβερνες ???η ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΙ πετροσωληνες στης περισσοτερες ψαροταβερνες ελευθερα σαν σουπερ μεζες ??θα δεχθω απαγορευση ροφου για να κανουν παρτυ αλλοι ????γιατι απλα δεν υπαρχει ελεγχος ?????εγγυημενα μετα στης ψαροταβερνες μαζι με την ηδη απαγορευμενο πετροσωληνα θα ειναι και ο ροφος .Και επειδει ως συνηθως μερικες σελιδες θα ειναι παλι απο μερικους (γραφικους του φορουμ και συνηθης υποπτους :D )και μετα θα ξεχαστει η αποψη μου ειναι οτι αν δεν φτιχθει ενας συλλογος ΕΝΑΣ για ολους τους ερασιτεχνες οπως αυτος τον κυνηγών???ο οποιος θα εχει δυναμη ωστε να αλλαζει γνωμες κυβερνωντων και υπουργων και δε βουλευτων??απλα τα ιδια θα συζηταμε καθε χρονο
Ο terror μίλησε με παρρησία και είπε τα πράγματα με όνομα τους, μίλησε για καθολική απαγόρευση εμπορίας και διάθεσης από όλους ερασιτέχνες και επαγγελματίες και χαιρετίζω αυτή την στάση του. Αυτά που γράφω δεν είναι και πολύ προς το συμφέρον μου γιατί γερνάω και αργά ή γρήγορα δεν θα μπορώ να βουτάω εκεί που βουτάω σήμερα. Με το χέρι στην καρδιά, αν είναι να κολυμπάω σε μία θάλασσα γεμάτη ροφούς, ή απαγόρευση για μένα δεν είναι 'αναγκαίο κακό' αλλά πολύ καλοδεχούμενο καλό.
Από την εξέλιξη της ψηφοφορίας διαπιστώνω ότι περίπου 80 συνάδελφοι είναι υπέρ κάποιας μορφής απαγόρευσης και 30 υποδιπλάσιοι δηλαδή αντίθετοι. Σε ένα site με αντικείμενο το ψαροντούφεκο, αυτό σε κάνει αν μη τι άλλο αισιόδοξο.
Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστες η αποψεις και δε του terror ,απλα θεωρω οτι διχως τον αναλογο ελεγχο ΠΑΛΙ θα ειναι μια τρυπα στο νερο και παλι για τους λιγους και ο ροφος θα εξαφανιζεται .Το παν σε μια χωρα ειναι ο ελεγχος και οχι η απαγορευσεις ,παραδειγμα και στο κοκκινο πρεπει να σταματας να αναψει πρασινο να φυγεις αλλα η μισοι περνανε με κοκκινο ???γιατι???γιατι ξερουν οτι δεν υπαρχει ελεγχος,κανεις σχεδον δεν φοραει κρανος ,γιατι???γιατι ξερουν οτι και το περιπολικο να ειναι διπλα τους ??δεν θα εχουν καμια επιπτωση.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Παρ 04 Σεπ 2020, 18:20

Ο γιατρός ο ασημένιο δύτης και κάποιοι ακόμα τα έγραψαν πολύ ωραία

Να κοιτάξουμε λίγο να οργανωθούμε πρώτα και μετά ας κάνουμε προτάσεις

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Παρ 04 Σεπ 2020, 18:25

tas έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 13:57
Εγώ τελικά δεν θα ψηφίσω γιατί δεν συμφωνώ με το ερώτημα όπως έχει τεθεί. Αν το ερώτημα ήταν όμως απαγόρευση αλιείας με σύγχρονη καθολική απαγόρευση εμπορίας του ροφού, δεν θα είχα πρόβλημα να συμφωνήσω με οποιοδήποτε περιορισμό. Το πόσο πρέπει να είναι αυτός ο περιορισμός είναι αρμοδιότεροι να το συστήσουν αρμόδιοι θαλασσοβιολόγοι.
Τέλος αν είναι να επιτραπεί η εμπορία του ροφού, τότε θα προτιμούσα να καθοριστούν ανά περιοχή πάρκα, όπου απαγορεύεται κάθε μορφής αλιεία, και εκεί να γίνεται η αναπαραγωγή του είδους αλλά και κάθε άλλου ψαριού. Συγχρόνως θα γίνονται και όλες οι επιστημονικές παρατηρήσεις και θα βγαίνουν τα σωστά συμπεράσματα για την προστασία της θαλάσσιας πανίδας.
Είναι αδύνατο να ελεγχούν οι παράνομοι αλιείς οπουδήποτε αν επιτρέπεται η εμπορία του ροφού (είτε εγχώριου είτε εισαγόμενου).
=D> ki episis symfono me ton thalassa. nomous exoume idi alla de efarmozonte, ki theloume ki alles apagoreusis? auto symferi tous paranomous...
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 04 Σεπ 2020, 19:05

Κάνε αυτό που είναι σωστό , όχι αυτό που είναι εύκολο ;)

Θα επεκταθώ αργότερα γιατί είμαι θάλασσα τώρα :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimogrec
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Δημητροπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimogrec » Παρ 04 Σεπ 2020, 19:25

matador23 έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 12:51
dimogrec έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 12:38
Υπάρχει κάποια επίσημη έρευνα-μελέτη στη χώρα μας που να αποδεικνύει μείωση του πληθυσμού των ροφών? Αν ναι τότε ναι θα συμφωνούσα να ληφθούν μέτρα (όχι απαραίτητα απαγόρευση)
https://www.itrofi.gr/texnologia/periva ... -10-hronia
https://www.fishforward.eu/el/project/m ... e-seafood/
https://archipelago.gr/ekpempoun-sos-gi ... -sto-egeo/
https://www.tanea.gr/2011/07/15/greece/ ... ksafanisi/

Καλήμερα,έκανα μια γρήγορη αναζήτηση για να βρω κάποια στοιχεία.Σκορπια ειναι , αλλα νομιζω οτι αντιπροσωπευουν την γενικη εικονα περι μειωσεις του πληθυσμου των Ροφων.
Το πρώτο αναφέρεται σε έρευνα στο εξωτερικό και δε βλέπω κάπου το ροφό. Τα υπόλοιπα δεν είναι μελέτες-έρευνες εκτός από το άρθρο του Αρχιπέλαγος που συμπεραίνει μείωση πολλών ειδών οφειλόμενη ασφαλώς στην παράνομη αλιεία.

silverdiver έγραψε:
Πέμ 03 Σεπ 2020, 08:24
Λοιπόν καταρχήν θα σας πω ότι τέτοια ποστ με αυτομαστιγωματα μόνο κακό κάνουν σε εμάς τους ερασιτέχνες ( όχι παράνομους) υποβρύχιους αλιείς .....
Συμφωνώ Γιώργο!

Psarogiatros έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 18:09

Επίσης συμφωνώ ότι έχει μειωθεί ο πληθυσμός του, όχι όμως ότι έχει εξαφανιστεί ή ότι κινδυνεύει σε βαθμό συναγερμού. Φέτος στην Ιεράπετρα είδα πάλι εικόνες όπως παλιότερα με 4-5 ψάρια να "παίζουν" στην ίδια περιοχή. Αν με ρωτήσετε βάθη, όχι δεν ήταν ρηχά. Επίσης παρά το γεγονός ότι ψαρεύονται συστηματικά από επαγγελματίες και μη, είδα πάρα πολλά μικρά ψάρια, κάτι που μου έδωσε μεγάλη χαρά.
Δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει μείωση μιας και ψαρεύω μια πενταετία όμως περσυ και φέτος (μέχρι τώρα) έχω δεί τα περισσότερα ψάρια. Βαθιά. και αρκετά μικρά στα ρηχά. Και εξυπακούεται ότι ο αριθμός ψαριών που βλέπω μεταβάλλεται πολύ από εποχή σε εποχή.
Psarogiatros έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 18:35
xareas έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 15:27
Το πόστ προσπαθεί να πιάσει έναν παλμό του φόρουμ,δεν μιλάμε ότι σώνει και ντε θα γίνει απαγόρευση του ροφού,ούτε αν γίνει θα γίνει μόνο για τους ψαροντουφεκάδες.
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα Χάρη όταν ανοίγει μια κουβέντα.
Αν για παράδειγμα το αποτέλεσμα στο "δημοψήφισμα" είναι η απαγόρευση του ροφού, όταν παρουσιαστεί από επαγγελματίες σε μια επιτροπή μελέτης για την αλιεία, θα διαβάσει κανένας τα υπόλοιπα ή οι επαγγελματίες θα πουν ότι οι ίδιοι οι ερασιτέχνες προτείνουν απαγόρευση για τον εαυτό τους. Και ποιος θα ασχοληθεί στο "τραπέζι" των διαπραγματεύσεων ότι αφορά δείγμα ερασιτεχνών π.χ. 50-60 άτομα. Θα αποκρύψουν εντέχνως ότι στοιχείο δεν εξυπηρετεί και θα κρατήσουν μόνο τα στοιχεία που τους εξυπηρετούν.

:thumbsup:
sparos έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 18:20

terror έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 13:01
dimogrec έγραψε:
Υπάρχει κάποια επίσημη έρευνα-μελέτη στη χώρα μας που να αποδεικνύει μείωση του πληθυσμού των ροφών? Αν ναι τότε ναι θα συμφωνούσα να ληφθούν μέτρα (όχι απαραίτητα απαγόρευση)
"απαγόρευση για 2-3 χρόνια και μετά επανέλεγχος"... Επανέλεγχος από ποιον? και σε σχέση με ποια αρχικά δεδομένα? :unsure:

Όσο η αστυνόμευση και ο έλεγχος αλιευμάτων (όχι μόνο στην υποβρύχια αλιεία αλλά γενικότερα στην ερασιτεχνική αλιεία) περιορίζεται στο ελάχιστο και η κάθε μορφή παράνομης αλιείας πραγματοποιείται ανενόχλητα είμαι κατά της απαγόρευσης αλιείας κάποιου είδους.

Ο υφιστάμενος νόμος περι ερασιτεχνικής αλιείας μια χαρά όρια έχει στα μεγέθη και αριθμό ψαριών και όσοι περισσότεροι τα τηρούμε τόσο καλύτερη διαχείριση γίνεται.
Καλημέρα. Όπως έγραψα και πάνω, το ποστ είναι μπούσουλας για το συνάφι μας βασιζόμενο σε προσωπικές απόψεις. Τώρα άμα θεωρείτε ότι δεν είναι απειλούμενο είδος ο ροφός, οκ.
Για την έρευνα μελέτη και τον επανέλεγχο, δεν θα το κάνω εγώ, ούτε εσείς εκτός άμα ανήκετε στο ΕΛΚΕΘΕ ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο φορέα.

Το ποστ διερευνά περισσότερο την τάση των ψαροτουφεκάδων ως ερασιτέχνες ψαράδες, για το πως βλέπουν τη φάση με το συγκεκριμένο είδος ψαριού.
Ακριβώς επειδή δεν ξέρω αν ο ροφός θεωρείται απειλούμενο είδος ζήτησα να μου αναφέρετε από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα. Ο ΕΠΑΝ έλεγχος σημαίνει ότι έχει προηγηθεί έλεγχος που να αποδεικνύει μια συγκεκριμένη κατάσταση. Δεν σας είπα να κάνετε εσείς τον επανέλεγχο.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 04 Σεπ 2020, 19:56

thalassa50 έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 17:15
terror έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 16:18
Δεν είναι τόσο απλό
.
στον θερμαικο ηταν πανευκολο :) (οπως πανευκολο και ακομα τρεις χειροτερο οτι τους ηταν παρα πολυ πανευκολο να κοψουν και της ζωες τον ελληνων και οχι μονον το χομπυ κοβοντας μισθους και συνταξεις .Αρα ,ποτε μην λες ποτε :)
ετσι ακριβως!
εδω δεν υπαρχει σωτηρια για τον ελληνα !! :rules: ........θα υπαρχει για τον ροφο? [-(
πρεπει ν'αλλαξουμε πρωτα σαν λαος !!
μετα ειναι ευκολο !!!!!
ειμαστε χιλιαδες στο φορουμ! ποσοι ψηφισαν? 112 !!!!
τι να λεμε τωρα?
ηδη εχουμε νομους να φαν και οι κοτες !!
εφαρμογη δεν εχουμε! μαλλον επιλεκτικη εφαρμογη εχουμε!!
και επειδη στην ελλαδα κανενας νομος δεν ψηφιζεται για τον λαο ,αλλα για να τα κονομησουν καποιοι,η καποιοι να μη πληρωνουν,δεν νομιζω οτι ειναι καλο να προσθεσουμε κι'αλλους νομους ,που θα ευννοησουν καποιους!
εχουμε συλλογο ερασιτεχνων αλιεων !!
ποσοι ειναι γραμμενοι?
εχουμε αυτον τον καφενε! ποσοι ειναι ενεργοι?....................και ξαναλεω..........
εδω δεν υπαρχει σωτηρια για τον ελληνα !! :rules: ........θα υπαρχει για τον ροφο? [-(
πρεπει ν'αλλαξουμε πρωτα σαν λαος !!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 04 Σεπ 2020, 20:01

Μάλιστα, o dimogrec δεν ξέρει αν ο ροφός δεν ξέρει αν είναι απειλούμενο είδος, αλλά όλως τυχαίως συμφωνεί κάνει like σε όλους όσους πήραν θέση κατά της απαγόρευσης. Αν δεν ξέρεις αγαπητέ dimogrec αν είναι απειλούμενο είδος, σημαίνει ότι μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι είναι, πως ελαφρά τη καρδία, διαφωνείς με την απαγόρευση? Επειτα ζητάς αποδείξεις και ονόματα, λες και είμαστε δικαστήριο εδώ πέρα. Η όλη κουβέντα μου θυμίζει το αλήστου μνήμης πασόκ "να συστήσουμε μία πενταμελή επιτροπή, αποτελούμενη από τρία μέλη" για να συζητήσουμε. Επιτροπές παντού να συσκέπτονται επί παντός επιστητού, για να πέφτουν οι αμοιβές και να διαιωνίζεται η απόλυτη αδράνεια. Προφάσεις εν αμαρτίαις, υπεκφυγές, δικολαβίστικα επιχειρήματα, ας εθελοτυφλούμε λοιπόν μέχρι τέλους. Εγώ λέω ότι το πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός των ροφών τελικά. Να τους επικηρύξουμε όπως τα λεοντόψαρα, ελάχιστος αριθμός 5 ροφοί, επιδότηση 20 ευρώ για κάθε ροφό, βάρος από 200γρ. και όσο πάει. Ωραίο δεν ακούγεται?

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 04 Σεπ 2020, 20:33

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 20:01
Μάλιστα, o dimogrec δεν ξέρει αν ο ροφός δεν ξέρει αν είναι απειλούμενο είδος, αλλά όλως τυχαίως συμφωνεί κάνει like σε όλους όσους πήραν θέση κατά της απαγόρευσης. Αν δεν ξέρεις αγαπητέ dimogrec αν είναι απειλούμενο είδος, σημαίνει ότι μπορεί να είναι, μπορεί και να μην είναι. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι είναι, πως ελαφρά τη καρδία, διαφωνείς με την απαγόρευση? Επειτα ζητάς αποδείξεις και ονόματα, λες και είμαστε δικαστήριο εδώ πέρα. Η όλη κουβέντα μου θυμίζει το αλήστου μνήμης πασόκ "να συστήσουμε μία πενταμελή επιτροπή, αποτελούμενη από τρία μέλη" για να συζητήσουμε. Επιτροπές παντού να συσκέπτονται επί παντός επιστητού, για να πέφτουν οι αμοιβές και να διαιωνίζεται η απόλυτη αδράνεια. Προφάσεις εν αμαρτίαις, υπεκφυγές, δικολαβίστικα επιχειρήματα, ας εθελοτυφλούμε λοιπόν μέχρι τέλους. Εγώ λέω ότι το πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός των ροφών τελικά. Να τους επικηρύξουμε όπως τα λεοντόψαρα, ελάχιστος αριθμός 5 ροφοί, επιδότηση 20 ευρώ για κάθε ροφό, βάρος από 200γρ. και όσο πάει. Ωραίο δεν ακούγεται?
Ο πετροσωληνας απαγορεύεται η αλιεία του και η πώληση του και η κατανάλωση του στα καταστήματα,και όμως και αλιεύεται σπάζοντας βράχους και πωλείται και καταναλώνεται στα καταστήματα ??????και κανενός δεν ιδρώνει το αυτί πόσο δε του λιμενικού ( μη μου τον ύπνο ταρατε)
Απαγορεύουμε τώρα και τον ροφό ????
Βαλε τώρα και τον ροφό δίπλα του στης απαγορεύσεις και φαντάσου να τον τρώνε μαζί με τον πετροσωληνα στα μαγαζιά :)

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 04 Σεπ 2020, 20:34

Τώρα θυμήθηκα μια συνέντευξη του Ρομπέρτο Καλιτς παλιά στο περιοδικό Βυθός,που έλεγε πως παράδειγμα χαρακτηριστικό πολύ καλής προσαρμογής στα σύγχρονα δεδομένα πίεσης των παράκτιων οικοσυστημάτων αποτελεί ο σαργός, γι'αυτό και υπάρχει ακόμα σε μεγάλους αριθμούς.Ασχετα ότι πια είναι το δυσκολότερο ψάρι στο καρτέρι.
Αντίθετα,ο ροφός αποτελεί παράδειγμα σχεδόν πλήρους αποτυχίας προσαρμογής στα παράκτια οικοσυστήματα, γιαυτο και έχει σχεδόν εκλείψει .
Τώρα στα καθ'ημάς:
Το να ζητάμε ... στοιχεία ότι ο ροφός έχει ελαττωθεί στα ρηχά, ή το να υποστηρίζουμε,ότι τη δουλειά που κάνει στον ύφαλο μπορεί να την κάνει εξίσου καλά ένα κοπάδι σηκιων η κακαρελων, αποτελούν δείγμα τραγικής άγνοιας,στα όρια της ασχετοσυνης...
Σίγουρα όσοι τα υποστηρίζουν ...βουτάνε ???????????
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 04 Σεπ 2020, 20:37

dimogrec έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 19:25
matador23 έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 12:51
dimogrec έγραψε:
https://www.itrofi.gr/texnologia/periva ... -10-hronia
https://www.fishforward.eu/el/project/m ... e-seafood/
https://archipelago.gr/ekpempoun-sos-gi ... -sto-egeo/
https://www.tanea.gr/2011/07/15/greece/ ... ksafanisi/

Καλήμερα,έκανα μια γρήγορη αναζήτηση για να βρω κάποια στοιχεία.Σκορπια ειναι , αλλα νομιζω οτι αντιπροσωπευουν την γενικη εικονα περι μειωσεις του πληθυσμου των Ροφων.
Το πρώτο αναφέρεται σε έρευνα στο εξωτερικό και δε βλέπω κάπου το ροφό. Τα υπόλοιπα δεν είναι μελέτες-έρευνες εκτός από το άρθρο του Αρχιπέλαγος που συμπεραίνει μείωση πολλών ειδών οφειλόμενη ασφαλώς στην παράνομη αλιεία.

silverdiver έγραψε:
Πέμ 03 Σεπ 2020, 08:24
Λοιπόν καταρχήν θα σας πω ότι τέτοια ποστ με αυτομαστιγωματα μόνο κακό κάνουν σε εμάς τους ερασιτέχνες ( όχι παράνομους) υποβρύχιους αλιείς .....
Συμφωνώ Γιώργο!

Psarogiatros έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 18:09

Επίσης συμφωνώ ότι έχει μειωθεί ο πληθυσμός του, όχι όμως ότι έχει εξαφανιστεί ή ότι κινδυνεύει σε βαθμό συναγερμού. Φέτος στην Ιεράπετρα είδα πάλι εικόνες όπως παλιότερα με 4-5 ψάρια να "παίζουν" στην ίδια περιοχή. Αν με ρωτήσετε βάθη, όχι δεν ήταν ρηχά. Επίσης παρά το γεγονός ότι ψαρεύονται συστηματικά από επαγγελματίες και μη, είδα πάρα πολλά μικρά ψάρια, κάτι που μου έδωσε μεγάλη χαρά.
Δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει μείωση μιας και ψαρεύω μια πενταετία όμως περσυ και φέτος (μέχρι τώρα) έχω δεί τα περισσότερα ψάρια. Βαθιά. και αρκετά μικρά στα ρηχά. Και εξυπακούεται ότι ο αριθμός ψαριών που βλέπω μεταβάλλεται πολύ από εποχή σε εποχή.
Psarogiatros έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 18:35
xareas έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 15:27
Το πόστ προσπαθεί να πιάσει έναν παλμό του φόρουμ,δεν μιλάμε ότι σώνει και ντε θα γίνει απαγόρευση του ροφού,ούτε αν γίνει θα γίνει μόνο για τους ψαροντουφεκάδες.
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα Χάρη όταν ανοίγει μια κουβέντα.
Αν για παράδειγμα το αποτέλεσμα στο "δημοψήφισμα" είναι η απαγόρευση του ροφού, όταν παρουσιαστεί από επαγγελματίες σε μια επιτροπή μελέτης για την αλιεία, θα διαβάσει κανένας τα υπόλοιπα ή οι επαγγελματίες θα πουν ότι οι ίδιοι οι ερασιτέχνες προτείνουν απαγόρευση για τον εαυτό τους. Και ποιος θα ασχοληθεί στο "τραπέζι" των διαπραγματεύσεων ότι αφορά δείγμα ερασιτεχνών π.χ. 50-60 άτομα. Θα αποκρύψουν εντέχνως ότι στοιχείο δεν εξυπηρετεί και θα κρατήσουν μόνο τα στοιχεία που τους εξυπηρετούν.

sparos έγραψε:
Παρ 04 Σεπ 2020, 18:20

terror έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 13:01
dimogrec έγραψε:
"απαγόρευση για 2-3 χρόνια και μετά επανέλεγχος"... Επανέλεγχος από ποιον? και σε σχέση με ποια αρχικά δεδομένα? :unsure:

Όσο η αστυνόμευση και ο έλεγχος αλιευμάτων (όχι μόνο στην υποβρύχια αλιεία αλλά γενικότερα στην ερασιτεχνική αλιεία) περιορίζεται στο ελάχιστο και η κάθε μορφή παράνομης αλιείας πραγματοποιείται ανενόχλητα είμαι κατά της απαγόρευσης αλιείας κάποιου είδους.

Ο υφιστάμενος νόμος περι ερασιτεχνικής αλιείας μια χαρά όρια έχει στα μεγέθη και αριθμό ψαριών και όσοι περισσότεροι τα τηρούμε τόσο καλύτερη διαχείριση γίνεται.
Καλημέρα. Όπως έγραψα και πάνω, το ποστ είναι μπούσουλας για το συνάφι μας βασιζόμενο σε προσωπικές απόψεις. Τώρα άμα θεωρείτε ότι δεν είναι απειλούμενο είδος ο ροφός, οκ.
Για την έρευνα μελέτη και τον επανέλεγχο, δεν θα το κάνω εγώ, ούτε εσείς εκτός άμα ανήκετε στο ΕΛΚΕΘΕ ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο φορέα.

Το ποστ διερευνά περισσότερο την τάση των ψαροτουφεκάδων ως ερασιτέχνες ψαράδες, για το πως βλέπουν τη φάση με το συγκεκριμένο είδος ψαριού.
Ακριβώς επειδή δεν ξέρω αν ο ροφός θεωρείται απειλούμενο είδος ζήτησα να μου αναφέρετε από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα. Ο ΕΠΑΝ έλεγχος σημαίνει ότι έχει προηγηθεί έλεγχος που να αποδεικνύει μια συγκεκριμένη κατάσταση. Δεν σας είπα να κάνετε εσείς τον επανέλεγχο.
Εγώ που ψαρεύω 40 χρόνια σου λέω υπεύθυνα ότι ο ροφος σιγά σιγά εξαφανίζεται,και υπεύθυνοι είμαστε και εμείς η ψαροτουφεκάδες κατά ένα μεγάλο ποσοστό ;) ;)

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Παρ 04 Σεπ 2020, 20:39

:-k

Μετά απο επισταμένη Ερευνα, γίνεται Σαφές οτι,
η Αλιεία του Ροφού, εξαρτάται απόλυτα απο την Ικανότητα του Βουτηχτή...

phpBB [video]

Ηρεμα Αδέρφια Βουτηχτές...

Δέν παθαίνουν Τίποτα οι Ροφοί...

Ούτε κι η Θάλασσα φτωχαίνει...

Η Θάλασσα έχει και πάντα θά έχει Ψάρια...

Ευάλωτοι είναι μονάχα οι Ανθρωποι...

Προσέξτε τους Εαυτούς σας κι Αυτούς που αγαπάτε...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”