Καθολική απαγόρευση αλιείας ροφού - Δημοψήφισμα

Προσέχουμε για να έχουμε.

Απαγόρευση Αλιείας Ροφού - Δημοσκόπηση

Απαγόρευση για 5 χρόνια.
39
26%
Απαγόρευση για 3 χρόνια και επανέλεγχος.
43
28%
Απαγόρευση για 2 χρόνια και επανέλεγχος.
27
18%
Δεν επιθυμώ απαγόρευση αλιείας του ροφού.
42
28%

Σύνολο ψήφων: 151

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Re: Απαγόρευση αλιείας ροφού - Δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Τρί 01 Σεπ 2020, 10:24

Καλημέρα, ψήφισα ότι δεν συμφωνώ με την απαγόρευση.
Όταν εγώ ψαρεύω με εγκράτεια και πιάνω 3-4 άτομα του είδους ετήσια,δε μπορώ να δεχτώ μια απαγόρευση που θα προκύψει πιθανόν από τις συμπεριφορές κάποιων χωρίς μέτρο και ηθική. Προτιμώ να αστυνομευθουν να εντοπιστούν και να τιμωρηθούν.Θα δεχομουν με μεγάλη ευχαρίστηση ένα επίσημο έγγραφο που ο ερασιτέχνης αλλά και ο επαγγελματίας θα κάνουν απογραφή των αλιευμάτων τους,αριθμος,μέγεθος,βάρος καθώς και το ψαλιδισμα της ουράς για να δείχνει ότι προέρχονται από ερασιτεχνική αλιεία και συνεπώς δε μπορούν να διατεθούν προς πώληση.
Αλλά όχι μια ακόμη άδικη απαγόρευση που θα παίρνει όλους η μπάλα.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 01 Σεπ 2020, 10:29

Ψήφισα απαγόρευση για 5 χρόνια , θεωρώντας αυτονόητο ότι κατά την διάρκεια της 5ετίας θα γίνεται κάποια παρακολούθηση του αριθμού των ψαριών από τους εντεταλμένους φορείς και στο τέλος της , θα γίνει επαναξιολόγηση. Εισαγωγές - πωλήσεις κλπ απαγορευμένες φυσικά ,αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε. Παράλληλα στοχευμένες απαγορεύσεις στα άλλα είδη , κατά την περίοδο αναπαραγωγής κάθε είδους. Θα πρότεινα και απαγορεύσεις αλιείας συγκεκριμένων ειδών σε "κλειστά" θαλάσσια οικοσυστήματα , όπως π.χ. απαγόρευση αλιείας λαυρακιών στον Κόλπο Καλλονής για 3-4 χρόνια , αλλά καλύτερα να ακούγαμε την άποψη των ειδικών.
Προϋπόθεση όλων αυτών , να υπάρχει έλεγχος . Αυτό σημαίνει μεγαλύτερες δαπάνες για το κράτος σε μια δύσκολη περίοδο , αλλά νομίζω ότι πρέπει να γίνει. Σημαίνει επίσης και το ότι ένας μεγάλος αριθμός λιμενικών θα ξεβολευτεί από τα γραφεία και θα βγεί στην θάλασσα και τις παραλίες. Λιμενοτροχονόμοι , γραφιάδες κλπ θα πρέπει να βγούνε στο μεϊντάνι!!

mavrkos
Ονοματεπώνυμο: Μαυρίδης Κώστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mavrkos » Τρί 01 Σεπ 2020, 14:56

Απαγόρευση αλιείας για 5 χρόνια και εμπορίας για 10 χρόνια θα ήταν μία καλή αρχή .
Όμως οι απαγορεύσεις στην Ελλάδα δεν τηρούνται και δεν αστυνομέυονται επαρκώς .
Η μόνη ρεαλιστική λύση για την προστασία των ροφών και των υπόλοιπων απειλούμενων ειδών είναι τα θαλάσσια πάρκα .
Ολα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα .
Στην Ιταλία εφάρμοσαν αρχικά την απαγόρευση της αλιείας του ροφού αλλά κατέληξαν οτι αυτό δεν ήταν αρκετό .
Τελικά έφτιαξαν 32 θαλάσσια πάρκα μικρά και μεγάλα και το θέμα τελείωσε .
Πιστεύω οτι 2 θαλάσσια πάρκα σε κάθε πέλαγος της πατρίδας μας θα ήταν η ιδανική λύση.
Ομως εννοείται οτι αυτό να συνοδεύεται με καθολική απαγόρευση της αλιείας και οχι αυτα τα μεσοβέζικα
που γίνονται στο πάρκο της Αλοννήσου που οι ντόπιοι ψαρεύουν ενώ για τους ξένους απαγορεύεται .
Επίσης αστυνόμευση απο το λιμενικό και βαριές ποινές στους παραβάτες.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τρί 01 Σεπ 2020, 15:24

Εγω δεν συμφωνω με την απαγορευση για πολλους λογους. Πιανω απο 2 μεχρι 5-6 Ροφους τη χρονια. Γιατι να τους στερηθω ενω οι αλλοι αλωνιζουν. Νομοι υπαρχουν και τωρα αλλα δεν τηρουνται. Ουτε τα ορια ενα τη μερα. Ουτε περι πωλησης ουτε ουτε. Αρα τι μου λεει εμενα οτι αν ψηφιστει αυριο απαγορευση θα ισχυσει για ολους. Για μενα θα ισχυσει μονο και για τον καθε σαν εμενα. Καλυτερα να πιεσουμε για καλυτερη αστυνομευση παρα για εξτρα απαγορευσεις.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 01 Σεπ 2020, 15:27

Το πόστ προσπαθεί να πιάσει έναν παλμό του φόρουμ,δεν μιλάμε ότι σώνει και ντε θα γίνει απαγόρευση του ροφού,ούτε αν γίνει θα γίνει μόνο για τους ψαροντουφεκάδες.
Υποθετικά είναι όλα,αλλά ακόμα και υποθετικά που μιλάμε δεν υπάρχει σωτηρία.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τρί 01 Σεπ 2020, 15:30

xareas έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 15:27
Το πόστ προσπαθεί να πιάσει έναν παλμό του φόρουμ,δεν μιλάμε ότι σώνει και ντε θα γίνει απαγόρευση του ροφού,ούτε αν γίνει θα γίνει μόνο για τους ψαροντουφεκάδες.
Το γνωριζω φιλε μου.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 01 Σεπ 2020, 15:36

Navaho έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 15:30
xareas έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 15:27
Το γνωριζω φιλε μου.
Δεν ήταν απάντηση σε εσένα προσωπικά το πόστ μου,γενικά μιλάω.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
terror

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Τρί 01 Σεπ 2020, 16:06

Το σκεπτικό είναι ότι είναι απειλουμενο είδος.
Επίσης είναι κυρίαρχο ψάρι στους τόπους και τους ζωντανεύει.
Άρα αφού είναι υπό εξαφάνιση ας του δώσουμε παραπάνω προσοχή.
Το να έχουμε δικαιολογίες του τύπου " γιατί να γίνει απαγόρευση αφού θα το στερηθω μόνο εγώ και ο παράνομος θα συνεχίσει κανονικά " ή θα μας κόψουν κι άλλα, δείχνει περισσότερο ότι νοιαζομαστε για το κυνήγι και την δική μας πλήρωση, παρά για τη φύση. Ξέρετε, ωραίο το κυνήγι, αλλά θέλει και λίγο φυσιοδυφη η φάση.
Ξέρετε γιατί;
Γιατί εικόνες που βλέπει ο Porcu στα 5 μέτρα στην Ιταλία, εδώ πια δεν παίζουν συχνά......
Μόνο στα λαβρακομπαφα κ με το ζόρι.
Άρα στην εξίσωση είναι το εγώ μας επειδή ο παράνομος υπάρχει και θα υπάρχει ή ένα είδος προς εξαφάνιση...;;
Συμφωνώ για τα πάρκα, συμφωνώ για την αστυνομευση αλλά αυτά δεν αναιρουν το ένα τ άλλο
Έβαλε κ ο Thalassa50 το λινκ παραπάνω, είναι απειλουμενο είδος.

Οι παράνομοι θα υπάρχουν πάντα στις κοινωνίες.
Αλλά εσείς εδώ μου λέτε ότι επειδή υπάρχουν παράνομοι,
δεν πρέπει να έχουμε θετικό πρόσημο στην εξέλιξη της κοινωνίας επειδή οι παράνομοι θα μας φάνε στη στροφή και θα μείνουμε απ την απ έξω.
Τι; Έτσι πάει;
Να γίνουμε παράνομοι όλοι τότε...
Η πιθανότητα να σε τσακωσουν είναι μικρότερη από 10%, μη σου πω και λιγότερο....

Άβαταρ μέλους
spearsaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearsaras » Τρί 01 Σεπ 2020, 17:29

Εάν ζούσαμε σε ένα ευνομούμενο κράτος όπου οι πολίτες θα σέβονταν στοιχειωδώς τους νόμους και ο κρατικός ελεγκτικός μηχανισμός λειτουργούσε έστω και στο 50% τότε ίσως και να είχε νόημα μία τέτοιου είδους απαγόρευση. Σε κάθε περίπτωση όμως θα έπρεπε να είναι μια απαγόρευση με καθολικό χαρακτήρα (επαγγελματίες και ερασιτέχνες) και με ταυτόχρονο συστηματικό έλεγχο της διακίνησης και εμπορίας, διαφορετικά δεν έχει νόημα.
Πίστεύω ότι μέχρι η χώρα μας να αποκτήσει ένα σοβαρό σύστημα εφαρμογής ουσιαστικών και δίκαιων νόμων οι οποίοι θα δρουν αποτρεπτικά στους επίδοξους παραβάτες και όσο ο σημερινός αλιευτικός κώδικας προβλέπει ποινές χάδι για τους συστηματικούς παραβάτες, η μόνη λύση που φαντάζει ως βιώσιμη και μπορεί να αποφέρει σε ένα σοβαρό ποσοστό θετικά αποτελέσματα είναι η δημιουργία θαλάσσιων πάρκων. Σε αυτά θα απαγορεύεται η οποιαδήποτε μορφή αλιείας και δεν θα επιτρέπεται ούτε καν η αυτόνομη κατάδυση. Όλα αυτά όμως με ειδικές προϋποθέσεις ως προς τον τρόπο και τόπο δημιουργίας τους, τους φορείς εποπτείας και αστυνόμευσής τους και βεβαίως το θεσμικό πλαίσιο που θα τα προστατεύει, το οποίο δεν μπορεί αβασάνιστα να εξαντλείται μόνο στην επιβολή διοικητικών κυρώσεων.

Άβαταρ μέλους
terror

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Τρί 01 Σεπ 2020, 17:33

Εννοείται ότι μιλάμε για καθολική απαγόρευση ερασιτέχνες, επαγγελματίες, ταβέρνες, εμπορία .

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 01 Σεπ 2020, 17:39

Ψηφίζω 5 χρόνια απαγόρευση και αν είχα την επιλογή θα ψήφιζα και παραπάνω. Αν απαγορευτεί η αλιεία και η διάθεση του στα καταστήματα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλιευθεί λιγότερο. Το είδος θα ανασάνει θα πολλαπλασιαστεί και θα μας δώσει όλων των ειδών πεντανόστιμα ψάρια που το περιτριγυρίζουν ώστε να φάμε με τις οικογένειές μας και να κάνουμε το χόμπυ μας. Επειδή η αφορμή να ξαναζωντανέψει το θέμα της απαγόρευσης ήταν το λεοντοψαρο που βρέθηκε στο στομάχι ροφου ( σε αναρτηση σελίδας του Facebook) , μη ξεχνάμε το γεγονός της μείωσης και αυτών των πληθυσμών μέσω της ανάπτυξης του Ροφου.
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:07

terror έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2020, 16:06
Το σκεπτικό είναι ότι είναι απειλουμενο είδος.
Επίσης είναι κυρίαρχο ψάρι στους τόπους και τους ζωντανεύει.
Άρα αφού είναι υπό εξαφάνιση ας του δώσουμε παραπάνω προσοχή.
Το να έχουμε δικαιολογίες του τύπου " γιατί να γίνει απαγόρευση αφού θα το στερηθω μόνο εγώ και ο παράνομος θα συνεχίσει κανονικά " ή θα μας κόψουν κι άλλα, δείχνει περισσότερο ότι νοιαζομαστε για το κυνήγι και την δική μας πλήρωση, παρά για τη φύση. Ξέρετε, ωραίο το κυνήγι, αλλά θέλει και λίγο φυσιοδυφη η φάση.
Ξέρετε γιατί;
Γιατί εικόνες που βλέπει ο Porcu στα 5 μέτρα στην Ιταλία, εδώ πια δεν παίζουν συχνά......
Μόνο στα λαβρακομπαφα κ με το ζόρι.
Άρα στην εξίσωση είναι το εγώ μας επειδή ο παράνομος υπάρχει και θα υπάρχει ή ένα είδος προς εξαφάνιση...;;
Συμφωνώ για τα πάρκα, συμφωνώ για την αστυνομευση αλλά αυτά δεν αναιρουν το ένα τ άλλο
Έβαλε κ ο Thalassa50 το λινκ παραπάνω, είναι απειλουμενο είδος.

Οι παράνομοι θα υπάρχουν πάντα στις κοινωνίες.
Αλλά εσείς εδώ μου λέτε ότι επειδή υπάρχουν παράνομοι,
δεν πρέπει να έχουμε θετικό πρόσημο στην εξέλιξη της κοινωνίας επειδή οι παράνομοι θα μας φάνε στη στροφή και θα μείνουμε απ την απ έξω.
Τι; Έτσι πάει;
Να γίνουμε παράνομοι όλοι τότε...
Η πιθανότητα να σε τσακωσουν είναι μικρότερη από 10%, μη σου πω και λιγότερο....
Λαθος καταλαβες το σκεπτικο μου φιλε ή λαθος το διατυπωσα. Εγω εννοω οτι ειναι ανουσιο να μιλαμε για εξτρα απαγορευσεις τι στιγμη που δεν τηρουντε οι ηδη υπαρχουσες. Δηλαδη δεν τηρητε ο νομος οποτε η λυση μας ειναι να βαλουμε και αλλο εξτρα νομο. Σαν να λεμε επειδη δεν φορανε ζωνες ασφαλειας να ψηφισουμε να φορανε και κρανος μεσα στο αμαξι. Ας βρουμε τροπο να εφαρμοσουμε τον ηδη υπαρχοντα νομο και μετα παμε παρακατω σε οτι αλλο χρειαστει.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:09

Φέτος υπολογίζω ότι μόνο 3-4 καΐκια βαρβάτοι επαγγελματίες ψαράδες από Ιεράπετρα πρέπει όλη την περίοδο του καλοκαιριού να έβγαλαν 2-3 τόνους μαυρόψαρα. Επίσης άλλοι με μικρότερα καΐκια βάζουν ρηχά, 10-25 μέτρα ψιλά παραγάδια και έβγαζαν στους πάγκους καθημερινά 2-3 κασέλες ροφάκια από 800-1.5κιλά τα οποία γίνονταν ανάρπαστα αμέσως. Και επειδή η πιάτσα είναι μικρή κάτω, ερασιτέχνες που εμπορεύονται ψάρια δεν ξέρω αν έβγαλαν όλη την περίοδο, όλοι μαζί, 200 κιλά ροφούς. Το ότι υπάρχουν "ερασιτέχνες" που βγάζουν αρκετά κιλά μεταξύ των οποίων και ροφούς κάθε χρόνο ανά την Ελλάδα, πάλι δεν υπάρχει αμφιβολία. Η σύγκριση του επαγγελματία όμως με τον ερασιτέχνη, χομπίστα ή μανάβη βρίσκεται στη σφαίρα της φαντασίας. Ο ερασιτέχνης που πουλάει ψάρια και πιάνει ότι κινείται, με όποιον τρόπο μπορεί, είναι κατακριτέος, δεν υπάρχει αμφιβολία επ' αυτού! Κάνει και αυτός τη ζημιά του αλλά είναι πολύ μικρή μπροστά στη συστηματική επαγγελματική αλιεία η οποία και αυτή έχει αναβαθμιστεί με τα σύγχρονα "εργαλεία". Ε, αυτόν, τον επαγγελματία δεν πρόκειται ποτέ να τον απαγορέψουν να ψαρεύει ροφό. Ο ροφός για πάρα πολλούς από τους επαγγελματίες αποτελεί, την περίοδο που τον ψαρεύουν ένα βασικό ποσοστό στον ετήσιο τζίρο τους. Αν ποτέ υπάρξει θέμα απαγόρευσης του ροφού μην έχετε καμιά αμφιβολία ότι αυτή θα αφορά μόνο εμάς.
Επίσης συμφωνώ ότι έχει μειωθεί ο πληθυσμός του, όχι όμως ότι έχει εξαφανιστεί ή ότι κινδυνεύει σε βαθμό συναγερμού. Φέτος στην Ιεράπετρα είδα πάλι εικόνες όπως παλιότερα με 4-5 ψάρια να "παίζουν" στην ίδια περιοχή. Αν με ρωτήσετε βάθη, όχι δεν ήταν ρηχά. Επίσης παρά το γεγονός ότι ψαρεύονται συστηματικά από επαγγελματίες και μη, είδα πάρα πολλά μικρά ψάρια, κάτι που μου έδωσε μεγάλη χαρά.
Από την άλλη, η δημιουργία πάρκων, όπως ειπώθηκε, που θα αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια και θα μετακινούνται σε παρακείμενες περιοχές, θα υπάρχει καθολική απαγόρευση για όλους, επαγγελματίες και ερασιτέχνες, ναι πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ τη θάλασσα. Και αυτό όμως θα βρει μεγάλες αντιδράσεις από τους επαγγελματίες οι οποίοι βλέπουν τη θάλασσα με πολύ βραχυχρόνιο ορίζοντα.
Χρειάζεται κεντρική σχεδίαση μετά από σοβαρές μελέτες για το πως θα προστατευτεί η θάλασσα. Οριζόντιες απαγορεύσεις για ένα είδος δεν σώζει την κατάσταση. Να σας διαβεβαιώσω για τα πάρκα που ήδη υπάρχουν. Τι φαντάζεστε? Ότι είναι ενυδρεία? Έχω επισκεφτεί τέτοια πάρκα στο παρελθόν χωρίς τουφέκι. Εγώ δεν είδα διαφορά ή τουλάχιστον σημαντική διαφορά. Ο λόγος είναι προφανής. Οι επιτήδειοι πάλι καταφέρνουν να ψαρεύουν μέσα στα πάρκα. Πιάνουν κατά καιρούς κάποιους, επιβεβαιώνονται κάποια πρόστιμα και αυτό είναι. Τι να πρωτοπρολάβει και το λιμενικό? Γνωρίζουν καλά κι αυτοί τι γίνεται. Κάνουν ότι μπορούν. Φέτος από ότι μου είπαν, το πλωτό από Ιεράπετρα ήταν για μήνες στην περιοχή της Κω ελέγχοντας για λαθρομετανάστες. Επέστρεψε τον Αύγουστο. Βγήκε πολλές φορές για έλεγχο στα νησιά μας και παράκτια.
Εγώ μπαινόβγαινα από λιμάνι σχεδόν καθημερινά. Δεν μου έγινε έλεγχος, 'όπως δεν μου γίνεται έλεγχος σχεδόν ποτέ. Ξέρουν ότι ο γιατρός δεν πουλάει ψάρια και αν πιάνει ένα ψάρι παραπάνω (κυριολεκτικά) τρώγεται με την παρέα ή χαρίζεται σε όποιον το έχει ανάγκη.
Ο ροφός ήταν, είναι και θα είναι ένα κορυφαίο γευστικά ψάρι, όπως και να μαγειρευτεί.
Η σωτηρία του, όσον αφορά στο δικό μας μερίδιο, βρίσκεται στην προσωπική διαχείριση του καθενός με την αλιεία του περιορισμένα και πάντα στο ανοιχτό νερό!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:10

tas έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 08:35
Η απαγόρευση αλιείας έχει νόημα αν συγχρόνως επιβληθεί και απαγόρευση πώλησης του είδους από ολα τα είδη των καταστηματων.
Πάντως ενώ υπάρχει απαγόρευση αλιείας του τόνου εγώ βλέπω να πουλιεται ελεύθερα στα σούπερ μαρκετ και στη κεντρικη αγορα και μάλιστα σε πολύ ψηλές τιμες.
Οπότε τι νόημα έχει η σπαγορευση αλιειας?
:thumbsup:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:11

dimogrec έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 12:38

Όσο η αστυνόμευση και ο έλεγχος αλιευμάτων (όχι μόνο στην υποβρύχια αλιεία αλλά γενικότερα στην ερασιτεχνική αλιεία) περιορίζεται στο ελάχιστο και η κάθε μορφή παράνομης αλιείας πραγματοποιείται ανενόχλητα είμαι κατά της απαγόρευσης αλιείας κάποιου είδους.

Ο υφιστάμενος νόμος περι ερασιτεχνικής αλιείας μια χαρά όρια έχει στα μεγέθη και αριθμό ψαριών και όσοι περισσότεροι τα τηρούμε τόσο καλύτερη διαχείριση γίνεται.
:thumbsup:

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”