Ψάρεμα Σκουπιδιών !

Προσέχουμε για να έχουμε.
silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Ψάρεμα Σκουπιδιών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 21 Μάιος 2020, 17:53

Δυστυχώς η ρύπανση στις παραλίες και την θάλασσα έχει ξεφύγει... πραγματικά απορώ με όλους αυτούς τους ασυνείδητους που νομίζουν ότι η φύση είναι τσιφλίκι τους και κάνουν ότι γουστάρουν..! Δείτε σε αυτό το βίντεο πώς είχαν μετατρέψει το μικρό νησάκι σε "νησί της μπύρας"...! Εμείς λοιπόν που είμαστε η φωνή και όραση της πρέπει να την στηρίξουμε και να αναλάβουμε δράση, λίγοι στην αρχή μα με τον καιρό όλο και περισσότεροι μήπως και κάτι αλλάξει! Δεν πρέπει να είναι μόνο τα ψάρια αυτό που θα μας απασχολεί αλλά ας γίνει τάση όπως λένε... και το "garbage fishing" ! Καλό Καλοκαίρι σε όλους!

phpBB [video]
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Ψάρεμα Σκουπιδιών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 21 Μάιος 2020, 18:27

μπραβο ρε Γιωργη !!! :hello:
....βλεπω να βγαζεις και μεροκαματο με τοσο κουτακια !!! ](*,)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 21 Μάιος 2020, 21:45

Σωστός :good: :good:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 21 Μάιος 2020, 22:14

Μπράβο ρε Γιώργο ! :thumbsup:
Άμα θελουμε όλοι μαζί μπορούμε !
Το έχω πει χιλιάδες φορές !

Ειδικά αυτά τα αγγελούδια , πόσο σωστά μηνύματα έλαβαν και πόσο καλύτερο θα κάνουν όταν μεγαλώσουν !Ολοι μας να δείξουμε στα παιδιά μας το σωστό ! Είναι τόσο απλό και μερικές φορές το κάνουμε τόσο δύσκολο !
Είναι το μέλλον ,είναι η παρακαταθήκη μας σε αυτή τη γη και θάλασσα που μας φιλοξενεί !!

Είναι ευθύνη όλων μας να δώσουμε το καλό παράδειγμα !!
Οι μπυρες στην επόμενη μάζωξη δικές μου Γιώργο .
Όσες μάζεψες θα τις κεράσω !!!promise !! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 22 Μάιος 2020, 08:55

Στο μισό μετρό νερό κοπαδιστά ε?
Κοίτα να δεις αν είσαι μέσα στο νερό όλα γίνονται.
Πέρα από την πλάκα,από τις μεμονωμένες πράξεις του καθένα μας θα αλλάξει το πράγμα,τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να γίνει νοοτροπία.
Ρισπέκτ. :hello:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Παρ 22 Μάιος 2020, 09:25

Εξαιρετική Πράξη Ευσυνειδησίας κι Υπευθυνότητας...
Μακάρι να παροτρυνθούν πολλοί Μιμητές...
Ένα μεγάλο Μπράβο κι από εμένα...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 22 Μάιος 2020, 09:28

xareas έγραψε:
Παρ 22 Μάιος 2020, 08:55
Στο μισό μετρό νερό κοπαδιστά ε?
Κοίτα να δεις αν είσαι μέσα στο νερό όλα γίνονται.
Πέρα από την πλάκα,από τις μεμονωμένες πράξεις του καθένα μας θα αλλάξει το πράγμα,τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να γίνει νοοτροπία.
Ρισπέκτ. :hello:
Χαρη , τα παιδια μας ολοι να τα μαθουμε να κανουν το σωστο, ολα θα αλλαξουν άμεσα χωρις να μοιρολογαμε και να κλαιμε πισω απο ενα πληκτρολογιο !

Καθε χρονο εκει που κανουμε μπανιο , κανω αυτη τη δουλεια , αργα βραδυ οταν φευγω τελευταιος απο τη παραλια ( καθησα εχτες με αφορμη το βιντεο του Γιωργου και το ανεβασα σωληνα για να το δειξω και εδω) .
Στη νέα γενια πρεπει να δειξουμε το σωστο τροπο.
Για το περιβαλλον.
Για το ψαροτουφεκο.
Για το σεβασμο ;)

phpBB [video]
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Παρ 22 Μάιος 2020, 11:27

Μπράβο ρε παιδιά :hello: Αν και ποτέ δε πέταγα σκουπίδια στη φύση, έχω μπει στο τριπάκι και γω να μαζεύω των άλλων εδώ και αρκετό καιρό .. Τι στο καλό? Κάποια στιγμή θα περάσει στη κουλτούρα μας μέσω των νεότερων φυσικά :good:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
seadragon
Ονοματεπώνυμο: Σπυρος Ευσταθιου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadragon » Παρ 22 Μάιος 2020, 11:37

μπραβο σε ολους και ιδιαιτερα στα μικρα παιδια που ακολουθουν και μαθαινουν.
μια ιδεα που κανω εγω και εχω δει προοδο στο θεμα ειναι να τοποθετητε μια σακουλα σκουπιδιων στο μεσο της παραλιας στο πιο εμφανες σημειο. αγκιστρωστε την καπου και βαλτε ενα δυο βοτσαλα μεσα για να την κρατανε στη θεση της.οταν ξαναπατε θα την βρητε γεματη και λιγοτερα σκουπιδια στην παραλια. αντικαταστηστε την και ολα οκ. βεβαια θα υπαρχουν παντα καποιοι που θα τα πετανε κατω αλλα η σακουλα δρα στους πιο πολλους σαν αγρυπνο ματι που τους ωθει να κανουν αυτο που πρεπει.
και παλι μπραβο σε ολους σας. =D> =D>

Άβαταρ μέλους
labrax7
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Ζορζοβίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrax7 » Παρ 22 Μάιος 2020, 12:37

Μπάβο για την προσπάθεια και μπράβο για το παράδειγμα που δίνεις στα παιδιά σου! :hello: :hello:

Αν ο καθένας μάζευε 1-2 σκουπίδια κάθε φορά που επισκέπτεται τις ακτές δεν θα είχαμε αυτό το χάλι.

Προσωπικά προσπαθώ πάντα να μαζέψω πεταμένα πλαστικά όταν επισκέπτομαι τις παραλίες, πιο παλιά έχω αντιμετωπίσει και την ειρωνεία αλλά το ελπιδοφόρο είναι ότι η νοοτροπία φαίνεται λίγο να αλλάζει! :) :)

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 24 Μάιος 2020, 13:20

Φίλε ......................................... μπράβο και και πάλι μπράβο και για το μάθημα στα πιτσιρίκια ..............................................................

Το πρόβλημα υπάρχει και θα υπάρχει δυστυχώς γιατί δεν υπάρχει παιδεία ..................................................................

Μάθαμε να μαζεύουμε τα σκουπίδια μας από πολύ μικροί μιας και ο πατέρας και η μάνα ήταν άνθρωποι του κάμπινγκ και ποτέ δε φεύγαμε χωρίς να μαζέψουμε τα δικά μας κι ότι άλλο βρίσκαμε ......................................................................

Το ίδιο προσπαθώ να περάσω και στα παιδιά μου και στους φίλους τους στο νησί την ώρα του χαβαλέ της βουτιάς και του μπάνιου ..................................................

Θέλει πολύ δουλειά και το κακό είναι οτι εκτός απ τους ανθρώπους και όλα τα πράγματα είναι μέσα σε συσκευασίες χάρτινες - πλαστικές και ο αέρας τις παίρνει και τις μεταφέρει παντού ιδίως μόλις είναι άδειες ...................................................................

Και πάλι μπράβο ρε φίλε .......................................................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 24 Μάιος 2020, 14:04

Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα. :)
Είναι διπλά σημαντικό να λειτουργούμε και έτσι καθώς πέρα από την αγάπη μας για τη θάλασσα και το περιβάλλον της, επιβάλλεται -ισχυρό αλλά δικαιολογημένο- να περνάμε προς τα έξω κι ένα μήνυμα διαφορετικό από αυτό των απλών΄΄ ψαράδων΄΄ : οτι και θέλουμε και μπορούμε να διαφυλάξουμε αυτόν τον παράδεισο που θα κληροδοτήσουμε στις επερχόμενες γενιές...

ΥΓ Τώρα που έρχεται το καλοκαιράκι και θα αρχίσει ο κόσμος να πηγαίνει στις παραλίες κλπ, εάν ασχολούμαστε με το ΄΄χόμπυ΄΄ του Γιώργου :mrgreen: , ας έχουμε το νου μας για κομμένες πετονιές με αγκίστρια και σαλαγγιές είτε στην ακτή είτε στα ρηχά που ΄΄πατάνε΄΄ οι πολλοί και κυριως τα μικρά παιδιά... Περιττό να πώ σε τι φασαρία χώρια τους κινδύνους μπαίνει κάποιος που θα του καρφωθεί ένα σκουριασμένο παλιάγκιστρο στο πόδι :shock:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 24 Μάιος 2020, 16:27

Εξαιρετική ψάρια στο μαρτυρικό Καβούρι.
Το ποσταρισμα τέτοιων δράσεων μπορεί να φαίνεται σταγόνα στον ωκεανό αλλα αποτελεί εκπαίδευση υπενθυμιση και ευαισθητοποίηση για όσους το παραλουθησουν. Ακόμα φανερώνει ποιοι είναι αυτοί που πραγματικά αγαπάνε τη φυση και ενδιαφέρονται να την διατηρήσουν όσο γίνεται. Μια μεγάλη κατηγορία από αυτους είναι σίγουρα οι ψαροκυνηγοι.

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Κυρ 24 Μάιος 2020, 17:59

matador23 έγραψε:
Πέμ 21 Μάιος 2020, 22:14
Μπράβο ρε Γιώργο ! :thumbsup:
Άμα θελουμε όλοι μαζί μπορούμε !
Το έχω πει χιλιάδες φορές !

Ειδικά αυτά τα αγγελούδια , πόσο σωστά μηνύματα έλαβαν και πόσο καλύτερο θα κάνουν όταν μεγαλώσουν !Ολοι μας να δείξουμε στα παιδιά μας το σωστό ! Είναι τόσο απλό και μερικές φορές το κάνουμε τόσο δύσκολο !
Είναι το μέλλον ,είναι η παρακαταθήκη μας σε αυτή τη γη και θάλασσα που μας φιλοξενεί !!

Είναι ευθύνη όλων μας να δώσουμε το καλό παράδειγμα !!

ακριβως αυτο :hello:
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 24 Μάιος 2020, 22:26

Το καλύτερο βίντεο απ' όλα! Επιτέλους ένα θήραμα, που δεν στενοχωρεί κανέναν ο αφανισμός του. Μου θύμησες εποχές, άλλης γεωλογικής περιόδου που πηγαίναμε με τον πατέρα μου για ψάρεμα, κι αυτός πάντα μάζευε τα σκουπίδα απ' την παραλία, πριν βουτήξουμε. Ολοι τον κοιτούσαν περίπου σαν γραφικό, το ίδιο κι εγώ! Χίλια μπράβο για το παράδειγμα που δίνεις στους νεώτερους, αλλά και στους μεγαλύτερους.

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”