Σύλληψη σπάνιου καρχαρία

Προσέχουμε για να έχουμε.
dimitrikotz

Σύλληψη σπάνιου καρχαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Μάιος 2020, 11:57

Άλλη μία θλιβερή είδηση που δείχνει πόσο βαθιά νυχτωμένοι είμαστε. Διαβάζω ότι ανοιχτά της Καβάλας, επαγγελματίες αλίευσαν ένα καρχαρία 'καμπανά', ενώ το δημοσίευμα συνοδεύεται από σχετική φωτογραφία με τους περιχαρείς ψαράδες. Από την φωτογραφία ωστόσο είναι εμφανές ότι δεν πρόκειται για καμπανά αλλά για τον λεγόμενο καρχαρία ΄αλέτρι', σπανιότατο είδος υπό εξαφάνιση καθώς είναι το χαρακτηριστικότερο μέλος της οικογένειας που συνδέει το είδος με τους αρχαίους προγόνους του από την τριαδική περίοδο (+/- 250 εκ. πχ). Το είδος αυτό προστατεύεται ρητά βάσει του παραρτήματος ΙΙ του Πρωτοκόλλου για την Προστασία της Βιοποικιλότητας στην Μεσόγειο (βλ απόφαση του Συμβουλίου COM 603/2017), και βεβαίως θα έπρεπε αμέσως μετά την σύλληψη του να το ρίξουν αμέσως πίσω στην θάλασσα. Και καλά οι ψαράδες μπορεί να μην το ήξεραν, οι λιμενικοί ωστόσο όφειλαν να το γνωρίζουν και να πράξουν τα δέοντα. Κλασική παράβαση καθήκοντος, κρίμα.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Σύλληψη σπάνιου καρχαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 08 Μάιος 2020, 12:56

θαλεγαν οτι οταν ανασυρθηκε ,ειχε πεθανει(πραγμα που μπορει και να συνεβη),οποτε τι να τους κανανε?
εδω κατηγγειλα οτι ειδα μια κασα γαλαζοπτερους μηκους 12-15εκ και δεν ιδρωσε κανενος τ'αυτι!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Παρ 08 Μάιος 2020, 13:20

Έχω την εντύπωση πως δεν έπρεπε να βγει στην στεριά νεκρό η ζωντανό..
Με την ίδια λογική βαράω και εγώ δυο μαύρα και λέω ότι τα έκανα διπλέτα!

Η άποψη μου είναι δεν πάει να πει πως έχω δίκιο.!
Ευχαριστώ..
Real eyes,realize,real lies..

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Μάιος 2020, 13:48

Πάντως αυτό το είδος είναι εντελώς ακίνδυνο, δεν έχει σημειωθεί ποτέ καμία επίθεση σε άνθρωπο και δεν νομίζω ότι τρώγεται κιόλας. Καταλαβαίνω ότι προφανώς πιάστηκε στα δίχτυα, αλλά θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι ότι θα ήταν ζωντανό όταν θα το ανέσυραν. Εκεί πάντα τίθεται το ζήτημα της επίκαιρης πλέον 'ατομικής ευθύνης', η οποία δυστυχώς ως έννοια είναι ανύπαρκτη.
Θυμάμαι το ανηλεές κυνήγι των δελφινιών από επαγγελματίες για τις ζημιές που τους προκαλούν στα δίχτυα, και τις μάταιες προσπάθειες μου να τους πείσω ότι υπάρχει ειδική διαδικασία που μπορούν να αποζημιωθούν για τις ζημιές τους. Θυμάμαι να πηγαίνω με ντόπιους ψαροντουφεκάδες για ψάρεμα στα νησιά, και να προσπαθώ επίσης ματαίως να τους πείσω ότι πιάνοντας τα στηράκια και τα ροφάκια των πεντακοσίων γραμμαρίων σκοτώνουν τον ίδιο τους τον τόπο για να λάβω την απάντηση ότι 'τα μεριδιάδικα είναι αυτά που ζητάνε στις ταβέρνες' και ότι αυτά βρίσκουν. Όλοι με κοιτάνε σαν ούφο, σου λέει ήρθε αυτός στην θάλασσα μου να μου πει τι θα πιάσω. Βεβαίως σε πάρα πολλά μέρη έχω κερδίσει πλέον την εμπιστοσύνη τους, ιδίως όταν έχουν βουτήξει μαζί τους και με βλέπουν να μην ρίχνω βολή ενώ έχω στόχο.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 08 Μάιος 2020, 13:50

Δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια ενος δημοσιου υπαλληλου ειτε ειναι λιμενικο ειτε αστυνομια ειτε καπου αλλου,να περασει το οκταωρο οσο ποιο ξεκουραστα γινετε τηρωντας παντα την κινεζικη παροιμια του δεν ειδα δεν ακουσα δεν μιλησα (ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη διοτι ειναι παρα πολυ λιγοι και στο τελος απογοητευονται ) ,και βεβαια αυτη ειναι και η νοοτροπια του απλου πολιτη που τα θεωρει φυσιολογικα και δεν αντιδραει σε οτι στραβο βλεπει για λογους που ειναι γνωστοι .

Η αλλιως
ειναι η παιδεια ηλιθιε :)

υγ.
τακη σωστα γραφεις,απαγορευεται να το φερει στην στερια

https://www.kavalapost.gr/239853/exavra ... s-kavalas/
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 08 Μάιος 2020, 15:58

Εδώ να σημειώσω ότι δεν υπάρχει καρχαρίας που δεν τρώγεται... όλοι πουλιούνται για γαλέος!!! ](*,)
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Μάιος 2020, 20:04

Στελλάρα, ο συγκεκριμένος δεν πρέπει να τρώγεται, είναι πολύ λιπαρός και πικρός. Ίσως τα πτερύγια, αλλά και πάλι αμφιβάλλω.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 08 Μάιος 2020, 22:01

Το πρόβλημα μεγεθύνεται όταν στο ιντερνετ όλα τα site το διαφημίζουν σαν κάποιο κατόρθωμα !!!

Αν πχ σκότωναν το τελευταίο λευκό ρινόκερο προφανώς θα το παρουσίαζαν στη σωστή βάση , μιας άσχημης κατάληξης κι ένα παράδειγμα προς αποφυγήν για το μέλλον .

Δυστυχώς για τη θάλασσα η αντίληψη περί σεβασμού περνάει σε δεύτερη μοίρα .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 08 Μάιος 2020, 22:43

matador23 έγραψε:
Παρ 08 Μάιος 2020, 22:01
Το πρόβλημα μεγεθύνεται όταν στο ιντερνετ όλα τα site το διαφημίζουν σαν κάποιο κατόρθωμα !!!

Αν πχ σκότωναν το τελευταίο λευκό ρινόκερο προφανώς θα το παρουσίαζαν στη σωστή βάση , μιας άσχημης κατάληξης κι ένα παράδειγμα προς αποφυγήν για το μέλλον .

Δυστυχώς για τη θάλασσα η αντίληψη περί σεβασμού περνάει σε δεύτερη μοίρα .
Αυτό ακριβώς!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 09 Μάιος 2020, 15:51

έπαιξε παντού στα ΜΜΕ και μάλιστα ότι ήταν προστατευόμενο είδος πέρα από απαγορευμένο
είδατε κάποια κίνηση από κάποιο κρατικό φορέα ?????????γιατί εγώ δεν είδα
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 09 Μάιος 2020, 16:21

thalassa50 έγραψε:
Σάβ 09 Μάιος 2020, 15:51
έπαιξε παντού στα ΜΜΕ και μάλιστα ότι ήταν προστατευόμενο είδος πέρα από απαγορευμένο
είδατε κάποια κίνηση από κάποιο κρατικό φορέα ?????????γιατί εγώ δεν είδα
Αδερφέ, ούτε θα δεις...
Δεν ήταν ουτε η πρώτη ουτε η τελευταία παρόμοια περίπτωση. Κάθε φορά που ο ΄΄τυχερός ψαράς΄΄ βγάλει ένα καρχαριοειδές, γνωστό ως προστατευόμενο είδος και στους περιπτεράδες, βρίσκεται -ονται ο άσχετος ΄΄δημ-ι-οσιογράφος και για να γεμισει τη φυλλάδα του ή το site του, παρουσιάζει το καταπληκτικό γεγονός, σαν τον νέο Αη Γιώργη που σκότωσε το ...δράκο :banghead:
Και βέβαια δεν ανοιγει ρουθούνι, όπως και με τις ψαροκασέλες στα ψαράδικα γεμάτες υπομεγέθη ψαράκια...
Δυό μέτρα και δυό σταθμά το λένε; :mad:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”