Υπαρχουν και αυτοι οι "ψαραδες".....

Προσέχουμε για να έχουμε.
Dimitropo21
Ονοματεπώνυμο: Δημητροπουλος Δημητρης

Υπαρχουν και αυτοι οι "ψαραδες".....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitropo21 » Παρ 05 Ιούλ 2019, 20:57

https://www.cretalive.gr/crete/h-parano ... tei-972028

Καλησπερα στην παρεα..
Αν και νεος στον χωρο του ψαροντουφεκου αυτα τα συμβάντα δεν θα επρεπε να υπαρχουν...αλλα στην ελλαδα που ζουμε ολα γινονται....

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Υπαρχουν και αυτοι οι "ψαραδες".....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 05 Ιούλ 2019, 21:06

Dimitropo21 έγραψε:https://www.cretalive.gr/crete/h-parano ... tei-972028

Καλησπερα στην παρεα..
Αν και νεος στον χωρο του ψαροντουφεκου αυτα τα συμβάντα δεν θα επρεπε να υπαρχουν...αλλα στην ελλαδα που ζουμε ολα γινονται....
Ε ΝΑΙ !
η μπουκαλα ειναι το χειροτερο μεσο παρανομης αλιειας!!!
θα μπορουσαν κι'αυτοι ,να ριχνουν δυναμιτες ,να σκουπιζουν τους βυθους με τις τρατες,να στηνουν διχτυα με μικρο ματι ,και ολα αυτα τα νομιμα που κανουν οι καθ'ολα νομιμοι επαγγελματιες αλιεις !!!! :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 05 Ιούλ 2019, 22:00

Όπως ακριιβώς τα λεει ο Κώστας παραπάνω....
Η μπουκάλα και τα νυχτερινά, σαφώς είναι παράνομα (και κατάπτυστα για μένα για πάρα πολλούς λόγους) αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, να λένε οι γάδαροι τον πετεινό κεφάλα! :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 06 Ιούλ 2019, 11:15

Αν λενε τους γνωστους Σητειακους που ειχαν πιασει μια φορα πιστεψτε με παιδια ισως καλυτερα οι τρατες....
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 07 Ιούλ 2019, 10:09

Ήταν που ήταν μια χώρα μπαχαλο η Ελλάς τώρα με την κρίση παραεγινε.Μολις κόψαν λίγο τον μισθό όλοι κάνουν λευκή απεργία η δημόσιοι υπάλληλοι,όχι ότι δούλευαν και πριν :D :D αλλά τώρα είναι που Ζαμάν φου όλα εξού και οργιάζει η παρανομία και η γαϊδούρια σε θάλασσα και στεριά .Λύση υπάρχει αλλά ποιος αναλαμβα το πολιτικό κόστος οεοο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 08 Ιούλ 2019, 10:47

νομιζω οτι η υπογραφη μου ( δλδ ο Βασιλης ) τα λεει ολα!
Η παρανομια ειναι μή αποδεκτη , απο οπου και αν προερχεται.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Δευ 08 Ιούλ 2019, 11:14

συμφωνώ με τον προλαλήσΑΝτα :grin: , ξεκινώντας από τους εαυτούς μας γίνονται λίγο καλύτερα τα πράγματα :hello:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 08 Ιούλ 2019, 15:34

11 χρόνια εδώ στο φόρουμ ,11 χρόνια και αντί να καλυτερεύσει κάτι έχουν γίνει χειρότερα τα πράγματα
τυχαίο ????
:hello:

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:39

thalassa50 έγραψε:11 χρόνια εδώ στο φόρουμ ,11 χρόνια και αντί να καλυτερεύσει κάτι έχουν γίνει χειρότερα τα πράγματα
τυχαίο ????
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.

Σκέψου τι ανοχές δείχναμε σε κηδείες και παρανομίες γενικότερα.
Πόσο απροκάλυπτα γινόταν......
Σήμερα δεν είναι έτσι.

:-k

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 08 Ιούλ 2019, 20:03

sparos έγραψε:
thalassa50 έγραψε:11 χρόνια εδώ στο φόρουμ ,11 χρόνια και αντί να καλυτερεύσει κάτι έχουν γίνει χειρότερα τα πράγματα
τυχαίο ????
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο.

Σκέψου τι ανοχές δείχναμε σε κηδείες και παρανομίες γενικότερα.
Πόσο απροκάλυπτα γινόταν......
Σήμερα δεν είναι έτσι.

:-k
Δεν εδειχνα ποτέ άνοχη και για αυτό ήμουν πολύ συχνά σε κόντρα με πολλούς από εδώ μέσα παλαιά επώνυμους και μη .Απλά Θεωρω ότι το μόνο που καταφέραμε είναι να μην δημοσιεύονται η υπερψαριες και η κηδείες πουθενά και βέβαια να μην γράφουν πια η μανάβηδες εδώ μέσα και η τύποι του δώσε πόνο και των 30+ λαβρακιων από Λιμνοθάλασσα ,.Η αιτία είναι μια ,η νοοτροπία του δημόσιου υπαλλήλου,αν δεν αλλάξει αυτή άσπρη μέρα δεν θα δει η θάλασσα όπως δεν βλεπουν η νομοταγείς και σωστοί οδηγοί και πεζοι στους δρόμους και πεζοδρόμια από την απούσα και αδιάφορη τροχαία .Φίλε σπαρε,μόνον με καθημερινούς ελέγχους όλες της ώρες θα αλλάξει κάτι ,και όσο ο παράνομος γνωρίζει ότι δεν θα έχει έλεγχο δεν θα αλλάξει ποτέ κάτι προς το καλύτερο . Ομολογώ όμως ότι τουλάχιστον κάποια νέα παιδιά που γίνονται μέλη εδώ μέσα γίνονται καλύτερη και σωστοί ψαροτουφεκάδες ,αλλά είναι λίγοι ,πολύ λίγοι .

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Δευ 08 Ιούλ 2019, 20:57

Οπως γραφει και ο ματαντορ στην υπογραφη του τα λογια του Βασιλη Λαδια, εκει ειναι ολο το ζουμι:
"Η παράνομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παράνομη"

Δε θα κατσουμε δω μεσα να υπερασπιστουμε το δικιο του νυχτομπουκαλου απεναντι πχ στον περισσοτερο εγκληματια επαγγελματια δυναμιτιστη ως το μη χειρων ... ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΟΛΟΙ! και οι νυχτομπουκαλοι και οι δυναμιτιστες και οι παρανομες αλλα και ολες οι τρατες και τα μικρα ματια και οι "ερασιτεχνικες" υπερψαριες και ολοι οι παρανομοι αλιεις!
Τουλαχιστον εντος των φορουμ στο χωρο μας φαινονται καλυτερα τα πραματα απο πριν 15 χρονια, ισως ομως απλα γιατι κρυβονται οι μαζικες εκτελεσεις, ΙΣως απλα να εγιναν "μπαναλ" οι ψαριες-κωλιέ δεκαδων κιλων ανα ψαρα, δεν ειμαι σιγουρος.
Παντως χρειαζεται καθημερινος ελεγχος παντου (που κοστιζει) ωστε να εφαρμοζεται ο νομος, απο το Λιμενικο ή απο καποια αντιστοιχη θηροφυλακη, αλλιως τα ιδια θα λεμε και σε 20 χρονια. Οπως εγραψε και ο Thalassa50, οσο ξερουν οτι δεν εχει ελεγχο οι παρανομοι θα συνεχιζουν τα ιδια.
Μπραβο στους επαγγελματιες που ζητανε ελεγχους! Ειναι to the point!

Ακομα, για οποιους συναδελφους που φαινεται να θιχτηκαν απο το αρχικο αρθρο, δεν κανει καμια αναφορα σε ψαροντουφεκαδες (ερασιτεχνες), αλλα σε παρανομους αλιεις (γενικα) που πεφτουν νυχτα με μπουκαλα. Ταυτοχρονα δε συγκρινει ποιο ειναι πιο κακο (πχ μπουκαλα vs δυναμιτης). Δεν εχει νοημα να κατηγορουμε τους επαγγελματιες αντιπαραβαλοντας παρανομιες. Ειδικα οταν κανουν τοσο σωστες κινησεις, οπως να ζητανε ελεγχους απο τις αρχες. Ξερουν οτι και εκεινοι θα ελεγθουν, οπότε... ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ! ΠΡος τιμην τους ειναι!
Οι σωστοι επαγγελματιες (μα και ερασιτεχνες) ψαρευουν με αυτα που οριζει ο νομος. Καθε αλλη περιπτωση ειναι παρανομοι-ανηθικοι! το αρθρο πολυ ορθα δεν μας ξεχωριζει.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Dimitropo21
Ονοματεπώνυμο: Δημητροπουλος Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitropo21 » Τρί 09 Ιούλ 2019, 00:33

Νομιζω ομως οτι το χειροτερο απο ολα ειναι αυτοι που ξερουν και δεν μιλανε... Γιατι καποιος που τους εχει δει (λιγο πολυ ολοι ξερουν....) πρεπει επιτελους να μηλισει... γιατι ετσι γινεσαι συνένοχος ...

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 09 Ιούλ 2019, 10:29

Dimitropo21 έγραψε:Νομιζω ομως οτι το χειροτερο απο ολα ειναι αυτοι που ξερουν και δεν μιλανε... Γιατι καποιος που τους εχει δει (λιγο πολυ ολοι ξερουν....) πρεπει επιτελους να μηλισει... γιατι ετσι γινεσαι συνένοχος ...
Σε αυτες τις περιπτωσεις , δεν σε καλυπτει και η υπαρχουσα νομοθεσια και υπάρχουν και ιδιαιτερα προβληματα.
Πχ...παω πρωι πρωι αν βουτξω και βλεπω να βγαινει προφανως νυχτερινος με ενα τσαμπι χταποδακια ..
Αντε και να παρω το λιμενικο....
Και σου λεω εγω , οκ,....με ενημερωνει οτι ερχεται.
Τον τυπο πως θα τον κρατησω εκει?
Και αν πλακωθουμε?

Επισης..πες κραταω αριθμο αυτοκινητου κτλ κτλ...Μή ξεχνατε στην επαρχια ειμαστε πανω κατω ολοι γνωστοι...Ποιος μ λεει οτι στην επομενη βουτια δέν θα ερθει για εκδικηση να μ κανει το αμαξι καλοκαιρινο οσο εγω ψαρευω?

Ειναι και χιλιαδες ακομα πραγματα που μπορω να σκεφτω...να πλακωθεις στο ξυλο....να σου κανει μυνηση για ψευδη καταγγελια...γενικα να τρεχεις και να μή φτανεις.!

Το εχουμε ξανασυζητησει .Θελει πολυ δουλεια.Θελει απο το νηπιαγωγειο ειδικα μαθηματα αγωγης...περιβαντολλογικης αγωγης.Σιγα σιγα να μαθουν...
Να δωθουν κονδυλια και σαφης εντολες για ελεγχους.
Και φυσικα να εφαρμοστουν οι νομοι σε ολους.Ειτε βουλευτες..ειτε εχουν μέσο..ειτε εχουν γνωστο...ειτε ειτε ειτε...
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 09 Ιούλ 2019, 11:02

Dimitropo21 έγραψε:Νομιζω ομως οτι το χειροτερο απο ολα ειναι αυτοι που ξερουν και δεν μιλανε... Γιατι καποιος που τους εχει δει (λιγο πολυ ολοι ξερουν....) πρεπει επιτελους να μηλισει... γιατι ετσι γινεσαι συνένοχος ...
Σωστός,τεραστιο θέμα προς συζήτηση αυτό,κάτι που στο εξωτερικό θεωρείται αυτονόητο εξού και δεν τολμάει κανείς να παρανομησει η αν τολμήσει θα το σκεφτεί χιλιάδες φορές ο παράνομος ,εδώ θεωρείτε ρουφιανια και κανείς η πολλοί δεν θέλουν να γίνουν ρουφιάνοι κατά την ταπεινή τους άποψη :)
Από ην άλλη φτάνεις με τον καιρό σε κάποιο σημείο που απογοητευεσαι πλέον από ην κατάσταση αυτή και την παντελή αδιαφορία του πολίτη και τα γράφεις και εσύ στα ..,.... .Και για να δείτε που έχουμε φτάσει θα σας πω αυτό που είδα εγώ περασμένη βδομάδα στο λιμανάκι της Πειραϊκής όπου έκανα το μπανάκι μου ,ήρθε ένας νεαρός με ένα καροτσάκι λαϊκής με τα σιμπραγκαλα όλα μέσα και τα ψαροτούφεκα σε κοινή θέα ??μόλις άρχισε να ντύνετε εγώ τρελάθηκα λέγοντας δεν είναι δυνατόν μες στον κόσμο και κατάστημα αυτός να ετοιμάζεται για ψαροτούφεκο??όταν πλέον φούσκωνε την σημαδούρα δεν άντεξα και τον ρώτησα αν θα βουτήξει και με σημαδούρα και με φακό που κρατούσε στο χέρι ???γιατί μου λέει ??? απαγορεύεται δω του λέω δεν το γνωρίζεις ????έψαξα λέει και δεν βρήκα κάτι ????περνάει το λιμενο σκάφος του λέω κάθε απόγευμα από εδώ (αλήθεια ) αλλά δεν πτοήθηκε καθόλου και βούτηξε (φωτό θα βάλω αργότερα :D ) μέσα στους ελάχιστους κολυμβητές που τον κοίταζαν καλά καλά ,ήταν και κολοφαρδος όμως διότι πράγματι μετά από μισάωρο πέρασε το λιμενικό δίχως να προσέξει την σημαδούρα του .Τι θέλω να δείξω με αυτό???το θράσος ,μετά θράσος πλέον της παρανομίας στην χώρα ετούτη .Και ναι ,δεν πήρα τηλ.πουθενα διότι βαρέθηκα να νιώθω ένας κούκος μέσα στην άνοιξη αφήστε που νομίζω ότι κατανταω γραφικός αφού κανείς γύρω μου δεν δείχνει το παραμικρό ενδιαφέρον .Μάλλον έχουμε την παρανομία στο DNA μας ,μάλλον ,και σαφέστατα θεωρω ότι δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα σε αυτή τη ριμάδα την χώρα ,πάντα αυτά τα τέσσερα πέντε άτομα θα ασχολούνται στο φόρουμ με της παρανομίες κάνοντας μια δύο σελίδες το πολύ και από ην άλλη μια όμορφη φωτό με κηδεία θα κάνει 50 σελίδες και βάλε εδώ μέσα τουλάχιστον αυτό γινόταν πριν λίγα χρόνια εδώ

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 09 Ιούλ 2019, 11:31

matador23 έγραψε:
Σε αυτες τις περιπτωσεις , δεν σε καλυπτει και η υπαρχουσα νομοθεσια και υπάρχουν και ιδιαιτερα προβληματα.
Πχ...παω πρωι πρωι αν βουτξω και βλεπω να βγαινει προφανως νυχτερινος με ενα τσαμπι χταποδακια ..
Αντε και να παρω το λιμενικο....
Και σου λεω εγω , οκ,....με ενημερωνει οτι ερχεται.
Τον τυπο πως θα τον κρατησω εκει?
Και αν πλακωθουμε?

Επισης..πες κραταω αριθμο αυτοκινητου κτλ κτλ...Μή ξεχνατε στην επαρχια ειμαστε πανω κατω ολοι γνωστοι...Ποιος μ λεει οτι στην επομενη βουτια δέν θα ερθει για εκδικηση να μ κανει το αμαξι καλοκαιρινο οσο εγω ψαρευω?

Ειναι και χιλιαδες ακομα πραγματα που μπορω να σκεφτω...να πλακωθεις στο ξυλο....να σου κανει μυνηση για ψευδη καταγγελια...γενικα να τρεχεις και να μή φτανεις.!

Είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα αυτό πραγματικά που θέλει πολύ συζήτηση
Το εχουμε ξανασυζητησει .Θελει πολυ δουλεια.Θελει απο το νηπιαγωγειο ειδικα μαθηματα αγωγης...περιβαντολλογικης αγωγης.Σιγα σιγα να μαθουνειτε...
Μέχρι να γίνει αυτό με το νηπιαγωγείο??που δεν θα γίνει στο άμεσο η μη μέλον ,το μόνο που μπορεί να αλλάξει την κατάσταση είναι να βγαίνουν από τα γραφεία η υπάλληλοι και να παίρνουν τα σκάφη -τζιπ-ποδια τους και να κάνουν την δουλειά για την οποία πληρωνωνται πολύ καλά απο τους άγρια φορολογούμενους πολίτες (έναντι άλλων πολιτών )και εκεί θα δούμε θεαματικά αποτελέσματα .
Είναι πάρα πολύ εύκολα να γίνει αυτό αλλά δεν το επιτρέπει η δημοσιουπαλληλικη νόοτροπια αυτό και ούτε τα διευθυντικά στελέχη και πάνω από αυτούς διότι όλοι έχουν βολευτει με το αραλικι επί πληρωμή.Ξερω,δείχνει λίγο σκληρό αυτό αλλά έχοντας δει το πώς δουλεύουν σε πολλές χώρες η υπάλληλοι αυτοι μπορώ να γράφω πολύ άνετα ότι γράφω .Ακόμα και η πρώην ανατολικές χώρες είναι ετη φωτός μπροστά από εμάς ΔΥΣΤΥΧΏΣ.

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”