Ψαρεμα ,Φασεις Σεληνης και ημερολογια........

Προσέχουμε για να έχουμε.
Άβαταρ μέλους
Stelios....
Ονοματεπώνυμο: Stelios D.

Ψαρεμα ,Φασεις Σεληνης και ημερολογια........

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios.... » Κυρ 26 Μαρ 2017, 16:08

Καλησπερα συναδελφοι....

Ψαρευω αρκετες φορες μεσα στο χρονο....οταν δεν μπορω να βουτηξω γιατι δεν υπαρχει ζευγαρι(δεν παω ποτε μονος) παω με ενα φιλαρακι απ εξω με καλαμια ισα ισα να παρουμε τη τζουρα......Εδω και 4-5 χρονια κραταω εξαιρετικα λεπτομερες ημερολογιο με Τοπο,Ημερομηνια,Ανεμο,Πιεση,Φαση Σεληνης,Ψαρια,Κινηση Ψαριων,Επιτυχιες,τροπο προσεγγισης/τσιμπημα,Καλυτερες ωρες,Παρατηρησεις...

Και παρατηρω οτι ολα περιστρεφονται γυρω απο το φεγγαρι και τον ανεμο λοιπον...Ως εδω λιγο πολυ Γνωστα σε ολους....

Το θεμα ειναι το εξης...Οι παρατηρησεις και οι επαναλαμβανομενες επιτυχιες μου εχουν να κανουν τελικα κυριως με την σεληνη και οχι με τον Ανεμο τοσο...Οκ,καποιοι Δυτικοι και κατι Νοτιαδες πολυ υγροι,που μουσκευουν τα παντα εξω,δινουν χαλια αποτελεσματα....Αλλα ο κανονας λεει οτι η σεληνη κανει κουμαντο!

Και θελω τις παρατηρησεις τις δικες σας πανω σαυτο...Τι γινεται κοντα στην Πανσεληνο?Στην Νεα Σεληνη?Στα Τεταρτα?

Πιο σημαντικο......ΠΑρατηρειτε την υπαρξη Αργου???Ποτε?Κοντα στο 1ο και ξο τεταρτο της Σεληνης?Και αν ναι εχετε επιτυχιες εκει?

Εγω πχ εχω σημαντικες επιτυχιες στο 1ο τεταρτο της Σεληνης....Οπου θεωρητικα υπαρχει και το λεγομενο μικρο αργο...ελαχιστο ρεμα δηλαδη,που αναγκαζει τα ψαρια να μην κινουνται....
Το θεμα ειναι οτι αντιστοιχες μερες Ψαροντουφεκαδικα και μονο βρισκω ψαρια βραχωμενα...τσιπουρες βραχωμενες κυριως...μερες με Αργο δηλαδη,στον ιδιο τοπο...

Ισχυει και σε σας???

Γενικα αν εχετε ψαξει την σχεση Σεληνης-ρευματων-παλιρροιας( η καλυτερα ψηλα νερα-κατεβασμενα νερα για μερες) θα ηθελα να κανουμε μια κουβεντα....

xareas
Συντονιστής

Re: Ψαρεμα ,Φασεις Σεληνης και ημερολογια........

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Κυρ 26 Μαρ 2017, 18:03

Καλησπέρα Στέλιο,
χωρίς να κρατάω κάποιο ημερολόγιο και χρησιμοποιώντας τα βίντεο με τις συλλήψεις ως ημερολόγιο,έχω παρατηρήσει ότι όταν τα νερά είναι μέσα
ειδικά τον χειμώνα,να μπαίνουν στα πολύ ρηχά κομμάτια 20 μέτρα μέσα και να πέφτουν περίπου 30 με 40 πόντους από τα σημάδια που αφήνουν στα βράχια με το ψαρευτικό αποτέλεσμα να είναι επική φόλα.
Στο δυνατό λαβρακομερος που έχουμε όταν τα νερά είναι μέσα στα εντελώς ρηχά κομμάτια δεν κυκλοφορεί τίποτα και αν δεις κάτι στα λίγο πιο βαθιά και πάλι
η φόλα να είναι σχεδόν σίγουρη,ακόμα και στο peak της season .
Σε άλλο τόπο έχω παρατηρήσει ότι με συγκεκριμένους αέρηδες έχω δει/πάρει πολύ ωραία ψάρια αλλά δεν θυμάμαι για το φεγγάρι καθόλου.
Όσο αυτό με την αργο που λες όταν έχω συναντήσει πολύ ρέμα μέσα τα ψάρια είναι ξανά άφαντα,ρέμα όμως να μην σε αφήνει να κάτσεις κάτω και να σε σπρώχνει.
Όλες οι παρατηρήσεις που έχω κάνει είναι σε ρηχοπατιές και βάθη μέχρι 10 μέτρα και αν.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Κυρ 26 Μαρ 2017, 22:31

Οσον αφορα τον καιρο, αν εχω την πολυτελεια παω την πρωτη μερα που θα πεσει ο αερας μετα απο μερες δυνατων ανεμων σε μερος που το χτυπαει κατακουτελα ο καιρος.
Από μικρός ακούω από τον παππού και από θείους ψαράδες για τις φασεις της σεληνης και πότε εχει ψαρια.
Μεγαλώνοντας όμως ακολουθώ την εξης στρατηγική για να διαλεγω μερα-ωρα, να φτιαχνω δηλαδη το δικό μου ημερολόγιο. (Καλα αν εχω μονο ενα συγκεκριμενο απογευμα-πρωινο π.χ. δεν θα σταθω στο φεγγαρι, μονο ο δυνατος αερας μπορει να με κανει πισω :cool: ).
Μπαινω στο http://www.timeanddate.com επιλέγω την περιοχη που θα ψαρεψω και κοιταω ωρες ανατολής-δύσης ηλίου και ώρες ανατολής-δύσης και μεσουράνησης (meridian passing) του φεγγαριού.
Η πλημμυρίδα συμβαινει περιπου 2 φορες το 24ωρο(κάθε 12 ώρες και 25 λεπτα), όπως και η άμπωτη. Προτιμάμε χρονικά να ψαρεύουμε γύρω από την πλημμυρίδα, οπότε οι ίδανικές ώρες ειναι όταν το φεγγάρι βρίσκεται στην ανω και κάτω μεσουράνηση. Οταν δηλαδη το φεγγάρι βρίσκεται στη μεση του ουρανού και οταν βρίσκεται ακριβώς πίσω από εμας και τη γη. Αμπωτη εχουμε στην ανατολή και τη δυση του φεγγαριου.
Με κάθε πλημμυρίδα ακόμα και αν ειναι κοντα στο μεσημέρι υπάρχει αυξημένη κίνηση ψαριών.
Στην ανατολή και δύση του ηλίου ακόμα και σε άμπωτη πιθανον να υπάρχει καποια κινητικότητα.
Κατά την ανατολή και δύση του ηλίου αν πέφτει κοντα χρονικά και η πλημμυρίδα τότε πεφτουμε με μεγαλυτερη ελπίδα οτι θα δουμε ψαρια να κινουνται (άρα και να κυνηγουν). Οι καλύτερες ώρες-μερες (για μενα) για ψαρεμα!
Ακόμα η σχέση Ηλιου-σελήνης (φάσεις τις σελήνης) παιζουν ρόλο. Στην νεα σελήνη και στην πανσεληνο καταγράφονται κατά την πλημμυρίδα οι μεγιστες στάθμες της θάλασσας και στο 1ο και 3ο τεταρτο οι χαμηλότερες. Οπότε μεσα στον "σεληνιακο" μήνα ευνοικότερες μέρες για ψάρεμα είναι στην πανσέληνο και στην νεα σεληνη, χωρίς όμως αυτο να σημαίνει οτι τις άλλες μερες του μηνα δεν θα υπαρχει λέπι, αφού και πάλι η παλίρροια επηρεάζεται από τη θέση της σελήνης σε σχέση με εμάς (και τη γη).
Οταν ειναι χαμηλα η παλιρροια συνηθως βρισκω ψαρια που μενουν στην εκάστοτε περιοχη βραχωμένα, και τα αλλα που ερχονται συνηθως για φαι, αφαντα στα βαθια. Όχι βεβαια οτι δεν θα ειναι και τις "καλές" ωρες-μερες βραχωμένα καποια ψαρια. Απλά περισσοτερα θα ειναι εξω για να φανε και ισως και αλλα να ερθουν εκει για να τα φανε!!
Στη φάση της σελήνης δε δίνω τόσο σημασία για να πάω για ψάρεμα όσο στην παλιρροια μεσα στην καθε μερα. Εννοειται οι μερες-ωρες με πλημμυρίδα που συνδυάζουν και τη σωστη φάση της σελήνης θεωρούνται ιδανικότερες μεσα στο μήνα.
Υπερβολικά αλλόκοτες συμπεριφορες ψαριών και καλες συλληψεις μου εχουν παρουσιαστεί σε τέτοιες ιδανικές συνθηκες.
Στη νοτια Σέριφο με δυνατο βόρειο ανεμο, τον Ιούλιο πριν 3 χρονια, με την πανσελληνο στη μέση του ουρανού καμια ωρα πριν δύσει ο ήλιος , σαργός 1 κιλού βγήκε από το θαλάμι του στα 3 μετρα νερό, τσαμπουκαλεμένος ενώ μπορουσε να φυγει στα βαθια, για να έρθει στο 1 μετρο βαθος και να σταθει 30 ποντους απο τη βέργα μου να με κοιταει ενώ εγω χαζευα κατι μικρα κεφαλόπουλα πριν τον αντιληφθω οτι μου κανει ΝΤΟΥ, ή ασχοληθω με την τρύπα του . Αυτοκτονησε δηλαδή! Φάνηκε ξαφνιασμένος (οχι περισσοτερο από εμενα) που του την εριξα, σα να μην το περίμενε καν.

Για το αργο και τα ρευματα που ρωτας ουτε που 'χω ματαξανακουσει. Δωσε γνωση μπας και αρχισω να το παρατηρω και αυτο!
Πάντως και όλα τα αστρα να ειναι στην καταλληλη ευθυγραμμιση, εχει τυχει να μη δω ψαρια και να βγω αψαρος, οπως και με τις χειροτερες συνθηκες παλιροριας να βγαινω με καποιο τροπαιο. Υπάρχουν πολλοι ακομη "σκοτεινοι" παραγοντες να διερευνήσουμε!!

Για όποιον θέλει να δει για την παλιρροια, από τι εξαρτάται τα λεει συνοπτικα και ομορφα και στην wikipedia:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... E%B9%CE%B1
:hello:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Κυρ 26 Μαρ 2017, 23:54

Αν καταλαβαινω καλα, εννοεις ως αργο ρευμα τις μικρες παλιρροιες (1ο κ 3ο τεταρτο)?
Δηλαδη τα παλιρροικα ρευματα που κινουνται γυρω απο την γη (αντιθετα με την φορα περιστροφης της γης), κινουνται πιο αργα σε αυτες τις συνθηκες και πιο γρηγορα στην πανσεληνο και τη νεα σεληνη?
Νομιζω η ταχυτητα των παλιρροικων ρευματων εξαρταται απο την ταχυτητα περιστροφης της γης(σταθερη) και οχι απο το υψος της παλιρροιας (θεση ηλιου-σεληνης). Αυτο που μεταβάλεται με την αλλαγη των φασεων της σεληνης (και της παλιρροιας) ειναι ο ογκος του νερου που κινειται και οχι η ταχύτητά του.
Ισως κανω λάθος.
Για πειτε!
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Δευ 27 Μαρ 2017, 08:44

Οι κανόνες έχουν και εξαιρέσεις. Η τελευταία πανσέληνος-πριν 2 εβδομάδες- συνέπεσε με επιδείνωση του καιρού και κατέληξε σε φόλα.....

Άβαταρ μέλους
panosti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Δευ 27 Μαρ 2017, 15:02

ichthyologist έγραψε:Οι κανόνες έχουν και εξαιρέσεις. Η τελευταία πανσέληνος-πριν 2 εβδομάδες- συνέπεσε με επιδείνωση του καιρού και κατέληξε σε φόλα.....
Πάντα υπάρχει το ρισκο να ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα, αλλα οσο καλυτερα καταλαβαινουμε την συμπεριφορα των οργανισμων της θαλασσας, τοσο καλυτερα μπορουμε να τροποποιουμε τις τεχνικες, τον εξοπλισμο, τον τροπο-τοπο-χρονο που κινουμαστε στο βυθο (ή στην επιφανεια).
Κανονας στην πραξη δεν υπάρχει. Απλα προβλεψεις μπορουμε να κανουμε, που αλλες φορες επιβεβαιωνονται και άλλες οχι.
Στο κατω-κατω παντα ξερω από πριν οτι θα βγω αψαρος! Απλά οταν απο πριν εχω καλή προβλεψη, η φαντασια οργιαζει και η προσμονή να βουτηξω στο μερος ειναι ακομα μεγαλυτερη.
Συν οτι βοηθαει να απαντησω στην ερωτηση "Που να βουτηξω αυριο?"

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 27 Μαρ 2017, 15:40

Stelios.... έγραψε: ...
...

Γενικα αν εχετε ψαξει την σχεση Σεληνης-ρευματων-παλιρροιας( η καλυτερα ψηλα νερα-κατεβασμενα νερα για μερες) θα ηθελα να κανουμε μια κουβεντα....

Πολύ καλό Θέμα άνοιξες Στέλιο,
και διαβάζουμε σοβαρές κι ενδιαφέρουσες Απόψεις...
Δύο απλές δικές μου Παρατηρήσεις, καθαρά Εμπειρικές, που καμία Σημασία δέν έχουν,
Τα καλύτερα και πιό πετυχημένα Ψαρέματά μου, γίνονται:
1) τίς Μέρες της Πανσελήνου, και
2) τίς Μέρες με 5άρι Αέρα...

Επαναλαμβάνω, πρόκειται για Εμπειρικές Παρατηρήσεις...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Stelios....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios.... » Δευ 27 Μαρ 2017, 21:13

Συγνωμη για την αργοπορια της απαντησης...εμπλεξα με δουλεια....

Φιλε xarea,
Με τα νερα κατεβασμενα και γω εχω σιγουρη φολα....Αλλα κατεβσμενα νερα σημαινουν συγκεκριμενη φαση φεγγαριου αν θες να το συνδεσουμε με το θεμα....αυτο προσπαθω να κανω...ΚΑπως να μειωσω τις ασκοπες εξορμησεις...
Πχ στο 30 τεταρτο του φεγγαριου δεν ξαναπαω για ψαρεμα!Εχω 100% αποτυχια στο ημερολογιο μου!Πανω απο 10 εξορμησεις με 0 επιτυχιες στο 3ο τεταρτο κατι σημαινουν(περαν του οτι ειμαι βλακας που δεν καθομουν να το δω τοσο καιρο...)

Πανο Panosti,

Πολυ χρησιμα οσα γραφεις....σιγουρα θα τα ξαναδιαβασω αργοτερα...Με το ορο Αργο περιγραφω ενα φαινομενο για το οποιο διαβαζω και γω τωρα ....
Υπαρχει μικρο αργο και μεγαλο αργο...Λαμβανει χωρα κοντα στο 1ο και το 3ο τεταρτο της σεληνης και εκει εχουμε μειωσης της ταχυτητας των θαλασσιων ρευματων....Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οταν μειωνονται τα υποθαλλασια ρευματα μειωνεται η μεταφορα οξυγονου....Τα ψαρια μειωνουν αυτοματα τις μετακινησεις τους και ετσι εχουμε μειωμενες θεασεις-κινητικοτητα-συλληψεις....
Αυτα διαβαζω αλλα θελω πολυ αποψεις οσως ξερουν περισσοτερα για αυτο!!!Η αν εχουν καταγεγραμμενα στοιχεια και δεδομενα στις μερες που παρατηρουν κατι ....

Εγω εχω στο ημερολογιο μου αθροιστικα (παραλια και ψαροντουφεκο) πανω απο 60 καταχωρησεις....

οι 10 ειναι στο 3ο τεταρτο συν πλην μια μερα....Αποτυχια πληρης!
ΠΕριπου 15 ειναι στο πρωτο τεταρτο....νορμαλ αποτελεσματα σχετικα!Κινηση ψαριων,και συλληψεις(μεσα εξω)(παρολη την υπαρξη μικρου αργου υποτιθεται)
καμια 10αρια ειναι με νεα σεληνη και πριν η μετα την πανσεληνο....πολυ καλα αποτελεσματα!(ΣΤΗΝ πανσεληνο ΤΙΠΟΤΑ)
Οι υπολοιπες Ενδιαμεσα....χαλια ως αδιαφορα...

Ο αερας παρατηρω οτι παιζει ρολο μεν,αλλα δευτερευοντα...

Καπεταν Θωμα,
σας διαβαζω καιρο.....Δεν υπαρχουν αποψεις χωρις σημασια...Προσωπικα τις αξιολογω ολες
ΑΠοφασισα να ανοιξω αυτο το τοπικ για να ζητησω καταθεση εμπειριας κυριως...

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Δευ 27 Μαρ 2017, 22:54

να πω και εγωβ την γωνμη μου αλλα και απο την εμπειρια μου τιςπαρατηρισεις μια και κρατουσα ημερολογιο απο το 90 εως και το 2010.
οι παριοχες που παντα ψαρευα συστηματικα ήταν ο κεντρικος ευβοικος .
ουσιατικο ρολο στο ημερολογιο επαιξε το γεγονος οτι τα πρωτα χρονια οι παρατηρησεις ήταν καθαρα για ψαρεματα επιφανειας που εκανα με καλαμια και μπετονιες ενω αργοτερα προστεθηκε και το ψαροντουφεκο. η βουτια στην θαλασσα σιγουρα μας δινει περισσοτρες πληροφωριες για την κινηση των ψαριων και γενικα την κατασταση της θαλασσσα παρα το ψαρεμα απο την ακτη.
αυτο που εχω δει εγω ειανι οτι σιγουρα η κατασταση της σελινης παιζει το ρολο της. για παραδειγμα τα ρευματα ειχαν ουσιαστικη μετακινηση κατα το μισο και μετα. ενω παντα τις καλητερες ψαριες τις εκανα απο το 3/4 και μετα και μεχρι την πανσεληνο. μετα απο αυτην η κυκλωφωρια των ψαριων μειωνοταν δραματικα.
ενα αλλο ηταν οτι οι ωρες που κυκλωφωρουσαν τα ψαρια. οταν δεν ειχε φεγγαρι δηλ εως το μισο της σελινης το ψαρεμα ειχε περισσοτερη επιτυηχια αν γινονταν τις απογευματινες ωρες παρα τις προινες. αντιθετα κοντα στην πανσεληνο υπηρχε μεγαλη κυκλωφωρια στις πριονες ωρες.
σιγουρα αναλογα με το φεγγαρι ειναι και ο καιρος αλλα δεν παιζει τον καθοριστηκο ρολο σε αυτον.
οταν ειχα πολυ δυνατους καθαρους βοριαδες αυτοι λειτουργουσαν παντα θετικα σε οποια φαση της σεληνης και αν ημουν. αντιθετα οι βοριο δυτικοι ανεμοι δεν βοηθαγαν ιδιαιτερα και αν αυτοι ερχονταν σε περιοδο που δεν υπηρχε φεγγαρι ή αυτο αδιαζε...τοτε η αποτυχια ητα σιγουρη.

απαο την αλλη υπαρχει και ο ανθρωπινος παραγοντας και ο παραγοντας της θερμμοκρασιας.
η ανθρωπινη δραστηριοτητα επεξε κια παιζει καθοριστικο ρολο στην κινηση των ψαριων. δηλ. τι να τον κανω τον ιδανικο καιρο και το φεγγαρι οταν την προηγουμενη νυχτα εχουν κατακλισει τα παντα με δυχτια;; αντιθετα αν εχω μεγαλη καοκαιρια για μερες και η ανθρωπινη διραστηριοτητα περιοριζεται εκ των πραγματων το αποτελεσμα ηταν πιο σιγουρο.
το ιδιο συμβαινει και με τις μερες της εβδομαδας. το ψαρεμα κατα την δευτερα 'ή την τριτη ηταν απογοητευτικο σε σχεση με την πεμπητ ή την παρακσευη που τα ψαρια ειχα ησιχασει και του λαχιστον ακομη και αν δεν μπορουσα να τα πλησιασω μπορυσα να τα δω.

τωρα γενικα ψαρευοντας εκομη και τωρα στα ιδια κοματια εχω καταληξει οτι πρέπει να βλεπω πιο σφαιρικα τα γεγονοτα γαι να δω πια τελικα ειναι η καταλλη στιγμη. αυτα δεν εξαρτονται μονο απο την φαση της σελινης αλλα απο τον καιρο που επικρατει τις τελευταιες μερες - την δριαστηριοτητα των αλλων - αλλα και την χρονια μαι και τα ψαρια ακομη και σε περιοχες που πιεζονται υπερβολικα οπως ο ευβοικος εχουν τις μερες του ςπου θα αναιβουν και αυτες δεν ειναι τοσο σταθερες ημερολογιακα αλλα ειναι σταθερες απο τις συνθηκες.
εφετος δεν ειχαμε γιενικα νοτιαδες. αρα με το που εκανε λιγο ανατολινκο η νοτια εγω φροντισα να ειμαι στην θαλασσα...και δεν απογοητευτηκα μια και ψαρια ειχα αλλα και πηρα...με το που αλαξαν παλι οι καιρικες συνθηκες ασχετα με το φεγγαρι τα ψαρια και παλι εξαφανιστηκαν.

σαν συμπερασμα αυτο που κραταω εγω ειναι οτι πρέει να βλεπουμε γενικα τα παντα απο το φεγγαρι τον καιρο αλλα και την ανθρωπινη δραστηριοτητα. ειδδικα σε περιοχες που τα ψαρια πιεζονται τελικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι η ανθρωπινη δραστηριοτητα παιζει καθοριστηκο τελικα ρολο στο ποτε αυτα θα εμφανιστουν.
ενα μικρο παρδειγμα. το 2003 ανακαλυψα κατι τυχαια. σε κεφαλι που ψαρευα για χροναι τις συναγρυδες τα τελευταια χρονια δεν εβλεπα ψαρια καθολου. ετσι μια φωρα βρεθηκα στο νερο καταμεσημερο και μαλιστα ειχα και ενα 5αρι γεματο βορια. ο καιρος τις προηγουμενες μερες ηταν 7 με 8 και εκεινο το απογευμα ηδα το σπασιμο που θα εροταν μια και ο καιρος εδεινε την επομενη μερα πτωση. σαν γνωστης ομως του τοπικου καιρου ηξερα οτι τα σπασιμο θα γινοταν μετα τις 12 την προηγουμενη μερα απο αυτο που ελεγε το δελτιο.
βεθηκα στο νερο στις 2 και ηταν απληλιος. ηδα πολλα ψαρια απο 3 κιλα και ανω και καταφερα ναπαρω 4 ψαρια απο 3 εως 6 κιλα συναγριδες σε βαθη οχι μεγαλητερα αο 10 μετρα. οχι οτι ο τοπος δεν εκανε καλητερα κοματια πιο βαθεια αλλα τα ψαρια κυνηγαγαν το καταμεσσημερο. λα καιρος σιγα σγι εσπασε εντελος και κατα τια 6 η ωρα εμφανιστηκαν τα πρωτα καικια γαι δυχτια στην γυρο περιοχη.....ειδα με τα ματια μου τις συναγριδες να φευγουν και να μην ξαναρχονται στην ξερα. μονο με το ακουσμα της μηχανης τους. αυτο με εβαλε στ σκεψεις. πρέπει να σας πω οτι σεκεμενα επισκευτηκα το μερος πολυ πρωι αλλα και σουρουπο και δεν υπηρχε λεπι. αντιθετα μετα το ψμαζεμα των δυχτιων κατα τις 9 η ωρα το πρωι και αφου ηρεμουσε ξερα και ψαρια....τα ψαρια ανεβαιναν για να κυνηγισουν στο κεφαλι το καταμεσσημερο...... ασχετα αν ειχε φεγγαρι ή οχι. αν ο καιρος αλλαζε συνηθως σε ανατολικο τα ψαρια ηταν εκει αν οχι ακι ηταν δυτικος τοτε τα ψαρια δεν ηταν εκει....ψαχνοντας να δω που πανε με δυτικο ανακαλυψα αλλο κομματι στην ιδια ξερα που τα ψαρια μπορουσαν να κυνηγισουν με καλητερες βλεψεις στα μικροψαρα. και επηδη το συγκκριμενο σημειο δεν ειχε κρυψονες δεν μπσουσα ευκολα να παρω καποιο ψαρι....

για ατυο η ναθωπινη δριαστηριοτητα για μενα παιζει πλεον τον καθοριστηκοτερο ρολλο μετα βαζω τον καιρο και μετα το φεγγαρι. και ας μην ξεχναμε την εντοπικοτητα δηλ την περιοχη.....δεν ισχυουν ολα παντου. αλλο ο σαρονικος αλλο ο ευβοικος αλλο η πελοποννησος.

βεβαι σε περιοχες που τα ρεματα ειναι ποταμια.....το φεγγαρι ειναι ο καθοριστηκοτερος παραγοντας για τα ψαρια.....και το ρεμα.
εχει τυχει στην βορεια ευβοια να κανω εκπληκτικη ψαρια την μια μερα και την αλλη να ειναι τα παντα εξαφανισμενα γιατι αλλαξε το ρεμα...

η αποδοτηκοτερη περιοδος για εμενα ολα αυτα τα χρονια ειναι τα μελτεμια του ιουνιου με αρχες ιουλιου και το φεγγαρι απο την μεση και μετα εως και την πανσεληνο. εκεινες τις ημερες το φεγγαρι κανει πολυ εντονες μητες..... εχω κανει τις καλητερες ψαριες μου.... λογο τρων μελτρμιων η διραστηριοττηα ειναι μικρη αλλα και λογο των καλοκαιρινω διακοπων και καλοκαιριου κανενας δεν θα κολημπισει με την βαρκα του εδω γυρο ολοι πανε πορς κυκλαδες μερια....
τωρα που το θημηθηκα την καλητερη σαργοψαρια μου την εχω κανει την ημερα που επεσε το αεροπλανο της κυπρου στο γραμματικο.......μελτεμια δυνατα και το λυμενικο να αλονιζει για μαι εβδομαδα στα νερα....που να βγει μπουκαλακιας και παρανομος εξω....
αυτα....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 28 Μαρ 2017, 00:07

Θα συμφωνησω με το Λουκα
Πρώτα οι ανθρώπινες δραστηριότητες, μετά το ρέμα και μετά το φεγγάρι.
Ή κάθε περιοχή θέλει τις επισκεψεις της και τις παρατηρήσεις της,δεν ισχύουν παντού τα ίδια. Πάντως και στην Αττική και σε κάποια σημεία στην Πελοπόννησο που ψαρευω ο δυνατός στεριανος άνεμος είναι πολύ καλή περίπτωση. Το φεγγάρι στην πανσέληνο είναι η καλύτερη φάση του,,και από πλευράς ψαριών αλλά και από την πλευρά της μείωσης των επαγγελματικών εργαλείων.
Επίσης οι παρατηρήσεις του Λουκα δείχνουν γιατί η συναγριδα σε πείσμα των καιρών επιβιώνει σε αντίθεση με τα μαύρα τα μαγιάτικα κλπ...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
Stelios....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios.... » Τρί 28 Μαρ 2017, 00:34

Εγω παιδια μετα απο χρονια Ευβοια...πλεον ψαρευω ελαχιστα Κορινθιακο και κατα 90% Αργολικο...
Εκει αναφερομαι....Αλλα νομιζω οτι ειναι γενικευεμενο καλως το θεμα...

Οντως χρησιμα οσα λεει ο Λουκας..τα κραταω μεχρι τελειας

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 28 Μαρ 2017, 08:37

Συμφωνώ με τον Λουκά για την συνολική εκτίμηση όλων των παραγόντων για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Stelios.... έγραψε:Εγω παιδια μετα απο χρονια Ευβοια...πλεον ψαρευω ελαχιστα Κορινθιακο και κατα 90% Αργολικο...
Εκει αναφερομαι....Αλλα νομιζω οτι ειναι γενικευεμενο καλως το θεμα...

Οντως χρησιμα οσα λεει ο Λουκας..τα κραταω μεχρι τελειας
Και οι δικές μου παρατηρήσεις είναι στον Αργολικό που ψαρεύω αποκλειστικά.
Όσο αφορά το αργο που λες,μου έχει τύχει πολλές φορές να έχει πολύ λίγο ρεύμα και μετά από μια βουτιά να είναι ποτάμι,στην επόμενη να κόβει ξανά και μετά πάλι ποτάμι και στο ίδιο ακριβώς σημείο και δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Έχω βέβαια ένα κακό ότι καιρό και να κάνει,ότι φεγγάρι και να έχει επειδή μπορώ στάνταρ μέρες αν δεν έχει τυφώνα και έχει ορατότητα θα πέσω.
Έχουμε πέσει με τον Τσέλιγκα με 6άρη βοριά,λεμονάδα τα πάντα,περίπου μισό μετρό ορατότητα από την μύτη της βέργας αλλά πήραμε ένα πολύ ωραίο γοφάρι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 28 Μαρ 2017, 09:30

CapetanThomas έγραψε:
Stelios.... έγραψε: ...
...

Πολύ καλό Θέμα άνοιξες Στέλιο,
και διαβάζουμε σοβαρές κι ενδιαφέρουσες Απόψεις...
Δύο απλές δικές μου Παρατηρήσεις, καθαρά Εμπειρικές, που καμία Σημασία δέν έχουν,
Τα καλύτερα και πιό πετυχημένα Ψαρέματά μου, γίνονται:
1) τίς Μέρες της Πανσελήνου, και
2) τίς Μέρες με 5άρι Αέρα...

Επαναλαμβάνω, πρόκειται για Εμπειρικές Παρατηρήσεις...

Αφού βάζουμε και Συνάρτηση της Περιοχής για την Εξαγωγή Συμπερασμάτων,
να αναφέρω κι εγώ οτι, τα συνήθη δικά μου Ψαρέματα, γίνονται στην κάτω Εσωτερική
Πλευρά της Χερσονήσου Κασσάνδρας.
Εντελώς Συνοπτικά, ισχύουν οι δύο Συνθήκες,
οι Μέρες κοντά στην Πανσέληνο,
κι οι Μέρες με 5άρι Ανατολικό Αέρα που προανέφερα...

Ολες οι Απόψεις που διαβάζω σε αυτή την Συζήτηση,
είναι εξαιρετικά Ενδιαφέρουσες και πάρα πολύ Χρήσιμες...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Τρί 28 Μαρ 2017, 11:13

Λουκα :hello: :hello: :hello: Ολων οι αποψεις ειναι πολυ σωστές και χρησιμες. Κι εγω, σαν το Χαρη, εχω μονο στανταρ μερες που μπορω να παω για βουτια οποτε ακολουθω τους ανεμους

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”