Ερώτηση για την αναπαραγωγή των ψαριών

Προσέχουμε για να έχουμε.
mbthemis

Αναπαραγωγικοί μήνες ψαριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mbthemis » Πέμ 24 Σεπ 2009, 00:46

*Στη Νότια Μεσόγειο
Πηγή: www.fishbase.org kai akritas71 από thegreekz
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
nive-sub

Re: Αναπαραγωγικοί μήνες ψαριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nive-sub » Παρ 16 Οκτ 2009, 14:35

:good:
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ....ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΌΧΙ ΜΑΣΑΖ!!!!

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Παρ 16 Οκτ 2009, 15:31

Πολύ καλό. Ζωηρώς αμφιβάλω όμως για τον σηκιό. Τον Απρίλιο σχεδόν όλοι οι σηκιοί που έχω τουφεκίσει είναι αυγωμένοι. Επίσης έχω πιάσει αυγωμένες τσιπούρες και τον Απρίλιο.

Εγώ θα το πω και σε όποιον αρέσει: το ψαροτούφεκο θα έπρεπε να επιτρέπεται όλο το χρόνο, αλλά να απαγορεύεται να συλαμβάνονται θηράματα τουλάχιστον επί ένα με 2 μήνες στην αναπαραγωγική τους εποχή.

Δεν μπορούμε να είμαστε μονόπλευρα επιλεκτικοί, αλλά όταν κάνουμε επιλεκτική... ζημιά (να πιάνεις ροφούς τον Ιούνιο, συναγρίδες γκαστρωμένες τον Απρίλιο, λαυράκια πρησμένα τον Γενάρη) να σφυράμε αδιάφορα και να λέμε και μπράβο...
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
deepdiver1
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Θεολογου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deepdiver1 » Παρ 16 Οκτ 2009, 15:39

Δραπέτης έγραψε:Πολύ καλό. Ζωηρώς αμφιβάλω όμως για τον σηκιό. Τον Απρίλιο σχεδόν όλοι οι σηκιοί που έχω τουφεκίσει είναι αυγωμένοι. Επίσης έχω πιάσει αυγωμένες τσιπούρες και τον Απρίλιο.

Εγώ θα το πω και σε όποιον αρέσει: το ψαροτούφεκο θα έπρεπε να επιτρέπεται όλο το χρόνο, αλλά να απαγορεύεται να συλαμβάνονται θηράματα τουλάχιστον επί ένα με 2 μήνες στην αναπαραγωγική τους εποχή.

Δεν μπορούμε να είμαστε μονόπλευρα επιλεκτικοί, αλλά όταν κάνουμε επιλεκτική... ζημιά (να πιάνεις ροφούς τον Ιούνιο, συναγρίδες γκαστρωμένες τον Απρίλιο, λαυράκια πρησμένα τον Γενάρη) να σφυράμε αδιάφορα και να λέμε και μπράβο...
αυτο εξαρταται απο το μερος που ψαρευεις..οσο πιο νοτια εισαι τοσο πιο νωρις αρχιζει η παραγωγη αυγων για τα ψαρια που αναπαραγονται καλοκαιρινους μηνες..το αντιθετο για τα ψαρια που αναπαραγονται χειμωνα...
τωρα για αυτο που λες για επιλεκτικη απαγορευση καποιων ψαριων Συμφωνω απολυτα!!!!η καλυτερη λυση θα ηταν αυτη!! :thumbsup:
O ΚΑΛΟΣ ΨΑΡΟΚΥΝΗΓΟΣ ΨΑΡΕΥΕΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ,ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!!!!

100% sub
Ονοματεπώνυμο: master dvr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 100% sub » Παρ 16 Οκτ 2009, 17:15

@Δραπέτης
Δεν τρέφω αυταπάτες. Πάρα πολλές ελπίδες βασίζονταν και βασίζονται πάνω σε αυτό που προτείνεις να προστατευθεί. Την αναπαραγωγή των ψαριών. Αναλογίσου μόνο τι ακριβώς σημαίνει η έκφραση " είναι η εποχή του...(συμπλήρωσε το είδος ψαριού)" που τόσο συχνά ακούμε και συνδύασέ τηνμε την ανάλογη κινητοποίηση και προτροπές δράσης. Μαζί με τους φταίχτες και ο εαυτός μου. Προσπαθώ όμως κατά τις δυνάμεις και το μυαλό μου να βελτιωθώ/αλλάξω. Απλά να έχουμε υπόψη ότι αν ποτέ συμβεί αυτό που προτείνεις, που το εύχομαι, πολλοί θα αλλάξουν χόμπυ.

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Ερώτηση για την αναπαραγωγή των ψαριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 07 Μάιος 2013, 13:06

Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι ψαροντουφεκάδες έχουμε(και εμένα συμπεριλαμβανομένου) μια εσφαλμένη αντίληψη για το πως αναπαράγονται τα ψάρια ή και άγνοια επί του θέματος.
Σίγουρα από είδος σε είδος υπάρχουν διαφοροποιήσεις αλλά αν δεν κάνω λάθος ο βασικός τρόπος αναπαραγωγής των θαλασσινών ειδών στα μέρη μας έχει ως εξής:
1) Τα αβγά ωριμάζουν στις ωοθήκες των θηλυκών για αρκετό χρόνο πριν την περίοδο αναπαραγωγής(αυτή διαφέρει σημαντικά από είδος σε είδος και εξαρτάται και από το κλίμα)
2) Τα θηλυκά ελευθερώνουν τα αβγά τους ώριμα πια στο νερό
3) Τα αρσενικά που περιτριγυρίζουν τα θηλυκά εκείνη την περίοδο περιμένουν την στιγμή της απελευθέρωσης των αβγών από τα θηλυκά για ελευθερώσουν και αυτά το σπέρμα τους και να γονιμοποιήσουν τα αβγά.
4) Τα γονιμοποιημένα αβγά κυκλοφορούν ελεύθερα στην θάλασσα μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του εμβρύου-ψαριού.
Γνωρίζω ότι κάποια ψάρια κρατούν τα αυγά μέχρι να εκκολαφθούν όπου και γεννούν έτοιμα τα μικρά τους(σαλάχια -καρχαριοειδη), αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η μειοψηφία των ειδών.

Θα ήθελα κάποιον με πιο πολλές και εξειδικευμένες γνώσεις από εμένα μας διαφωτίσει για το θέμα της αναπαραγωγής και να μιλήσει συγκεκριμένα αν γίνεται για βασικά είδη ψαριών που αφορούν το ψαροντουφέκο. Μια τέτοια πληροφόρηση νομίζω θα ήταν πολύ επικοδομιτική..

Αφορμή για να γράψω αυτά ήταν κάποια πράγματα που ειπώθηκαν σε πρόσφατο θέμα του φόρουμ ότι τα περισσότερα αβγωμένα ψάρια τα συναντάμε από τέλη Ιανουαρίου ως τέλη Απρίλη και πράγματι αυτό έχω παρατηρήσει και εγώ από την εμπειρία μου. Αυτό που θέλω να όμως τονίσω είναι ότι κάθε αβγομένο ψάρι που πίανουμε δεν έχει ολοκληρώσει την αναπαραγωγική διαδικασία όχι γιατί δεν πρόλαβαν να εκκολαφθούν τα αβγά του αλλά επειδή δεν έχουν γονιμοποιηθεί από κάποιο αρσενικό. Και επομένως με βάση το προηγούμενο δεν έχει καμία σημασία το αν θα σκοτώσουμε μεμονωμένα ψάρια(όπως αναγκαστικά κάνει ο ψαροντουφεκάς) πριν ή μετά ή κατά την περίοδο αναπαραγωγής. Αυτό που έχει σημασία από οικολογική άποψη είναι να μην έχουμε μαζική θανάτωση ψαριών λίγο πριν ή κατά την διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου και αυτό το κάνει η επαγγελματική αλιεία. Για αυτό κατά την γνώμη μου είναι ανούσια και παράλογη η απαγόρευση του Μαΐου στο ψαροντούφεκο. Παρόλαυτα είμαι υποστηρικτής της απαγόρευσης του Μαΐου στο ψαροντούφεκο ακριβώς για να μπορώ να υποστηρίξω την θέση μου για την ανάγκη καθολικής απαγόρευσης της αλιείας επαγγελματικής και ερασιτεχνικής για μια σύντομη περίοδο (το πολύ 1 μήνα) που θα επιλεχθεί μετά από επιστημονική μελέτη.
Ο μήνας Μάιος προσφέρεται για συζήτηση, προβληματισμό, πληροφόρηση και τέλος ενδοσκόπηση σχετικά με το χόμπι μας, ας τον εκμεταλλευτούμε εποικοδομητικά φίλοι συμφορουμίτες...

Άβαταρ μέλους
Aena0s
Ονοματεπώνυμο: Αντώνης Χατζηπαυλής

'' Έρευνα για αναπαραγωγική δραστηριότητα ροφού ''

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aena0s » Πέμ 31 Οκτ 2013, 10:15

Φίλοι γεια σας,

ένας συνάδελφος προτίθεται να πραγματοποιήσει έρευνα για ένα θέμα το οποίο δεν έχει μελετηθεί επαρκώς αναφορικά με τη Μεσόγειο και ειδικότερα για το Αιγαίο. Σχετίζεται με την περιοδικότητα της αναπαραγωγικής δραστηριότητας του ροφού και τους αβιοτικούς/βιοτικούς παράγοντες που την καθορίζουν. Για το λόγο αυτό σε πρώτη φάση θέλω εκ μέρους του να σας ρωτήσω εάν έχετε συλλάβει κάποιο ψάρι το οποίο όταν το ανοίξατε ήταν αυγομένο (γονάδες), σε τι βάθος πιάστηκε, τι μέγεθος είχε σε κιλά και ποιο μήνα έγινε η σύλληψή του. Επίσης εάν κάποιος έχει παρατηρήσει σύναξη ροφών σε κάποιο σημείο με σκοπό την αναπαραγωγή, θα ενδιαφερόμασταν να μάθουμε λεπτομέρειες για τον τύπο του οικοσυστήματος (μονόπετρα, βραχώδης βυθός, ποσειδώνιες) και το βάθος. Θα εκτιμούσαμε πολύ τη δραστηριοποίηση της ψαροντουφεκάδικης κοινότητας σε μια τέτοια έρευνα από την οποία πιθανώς να προκύψουν σημαντικά συμπεράσματα για την αναπαραγωγική συμπεριφορά ενός είδους που όλοι μας εκτιμούμε ιδιαίτερα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

Αντώνης
Αντώνης Χατζηπαυλής
Θαλάσσιος Βιολόγος, Ωκεανογράφος

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Re: '' Έρευνα για αναπαραγωγική δραστηριότητα ροφού ''

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Πέμ 31 Οκτ 2013, 10:22

Ωωωω !!!! Πολύ ενδιαφέρον !!!!! Μπράβο !!! Καλή αρχή :thumbsup:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 31 Οκτ 2013, 11:54

Πολύ καλή κίνηση, επικροτώ σαν συνάδελφος ιχθυολόγος, αλλά θα ήθελα
-Να γίνει συγκεκριμένη αναφορά στο όνομα του φορέα και του ενδιαφερομένου, όχι ένας φίλος μου, αλλά ο τάδε από το πανεπιστήμιο Αιγαίου, κλάδο δείνα πχ
-Τα στοιχεία να δίνονται με πμ και όχι σε δημόσια θέα, ευνόητο το γιατί
Και τέλος καλό θα ήταν όταν δημοσιευτούν τα αποτελέσματα να αναρτηθούν και εδώ ή να γίνει αναφορά που θα είναι προσβάσιμα, μόνο καλό θα κάνει στην κοινότητα πιστεύω. Αν μη τι άλλο για να τα έχουμε πρόχειρα ωσπου και εάν αποφασιστούν νέες τροποποιήσεις-απαγορεύσεις
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Άβαταρ μέλους
Aena0s
Ονοματεπώνυμο: Αντώνης Χατζηπαυλής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aena0s » Πέμ 31 Οκτ 2013, 14:08

ichthyologist έγραψε:Πολύ καλή κίνηση, επικροτώ σαν συνάδελφος ιχθυολόγος, αλλά θα ήθελα
-Να γίνει συγκεκριμένη αναφορά στο όνομα του φορέα και του ενδιαφερομένου, όχι ένας φίλος μου, αλλά ο τάδε από το πανεπιστήμιο Αιγαίου, κλάδο δείνα πχ
-Τα στοιχεία να δίνονται με πμ και όχι σε δημόσια θέα, ευνόητο το γιατί
Και τέλος καλό θα ήταν όταν δημοσιευτούν τα αποτελέσματα να αναρτηθούν και εδώ ή να γίνει αναφορά που θα είναι προσβάσιμα, μόνο καλό θα κάνει στην κοινότητα πιστεύω. Αν μη τι άλλο για να τα έχουμε πρόχειρα ωσπου και εάν αποφασιστούν νέες τροποποιήσεις-απαγορεύσεις
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Συνάδελφε γεια σου, εάν η έρευνα ήταν επίσημη φαντάζομαι δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να ειπωθούν τα όσα ζητάς μιας και ενδιαφέρεσαι να μάθεις. Η έρευνα όμως είναι ανεπίσημη, για ένα παιδί (του οποίου το όνομα δεν αναφέρω μόνο και μόνο γιατί δεν ξέρω αν ο ίδιος θέλει να το αναγράψω και ούτε και λόγος σοβαρός υπάρχει κατά τη γνώμη μου) το οποίο ενδιαφέρεται να κάνει τυχόν διδακτορικό στο αντικείμενο και διερευνητικά θέλει να δει τι δεδομένα μπορεί να μαζέψει για ένα τέτοιο θέμα προτού οργανώσει κάτι. Οπότε δε μπορεί κανείς να μιλά για δημοσίευση αποτελεσμάτων από τη στιγμή που το στάδιο είναι ακόμη προπαρασκευαστικό. Φαντάζομαι πως αν ο ίδιος αποφασίσει να το προχωρήσει τελικά θα είναι όλες οι πληροφορίες προσβάσιμες για τον καθένα.

Να είσαι καλά και καλή συνέχεια και σε σένα.
Αντώνης Χατζηπαυλής
Θαλάσσιος Βιολόγος, Ωκεανογράφος

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Απαγορευση ψαροτουφεκου τον Μάιο....μονο ψαροτουφεκο???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 11 Μάιος 2014, 22:12

Οκ απαγορευεται το ψαροτουφεκο τον Μάιο αλλα απαγορευεται και ο γαντζος-καμακι??? Δηλαδη αν μπω (γιατι δεν αντεχω αλλο στη στερια) λεω εστω κανα χταποδι ή σουπια αν βρω να παρω... καλο το μπανιστηρι δε λεω αλλα και κανας μεζες αν κατσει κ φυσικα επιτρεπεται δεν θα ναι ασχημος!!! :D

gdeme

Re: Απαγορευση ψαροτουφεκου τον Μάιο....μονο ψαροτουφεκο???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Κυρ 11 Μάιος 2014, 22:23

Νομιζω οτι η απαγορευση αφορα υποβρυχια αλιεια και οχι το μεσω που θα ψαρεψεις.
Εξαλλου χταποδια πιανεις πιο ευκολα εκτος νερου...

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 11 Μάιος 2014, 22:35

Απλα ξερω οτι η απογορευση ειναι γιατι ''υποτιθεται'' πως γεννουν τα ψαρια οχι τα μαλακια γι αυτο το λεω.... μπας και επιτρεπεται λεω....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 11 Μάιος 2014, 22:37

gdeme έγραψε:Νομιζω οτι η απαγορευση αφορα υποβρυχια αλιεια και οχι το μεσω που θα ψαρεψεις.
Εξαλλου χταποδια πιανεις πιο ευκολα εκτος νερου...
έτσι
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
kritigr
Ονοματεπώνυμο: giannis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kritigr » Κυρ 11 Μάιος 2014, 22:58

αν στον έλεγχο που μου κάνουν
κρατάω φακό αλλά χωρίς όπλο
η θηράματα εννοείτε, έχω πρόβλημα ?
απλά θέλω να ελεχξω καποια θαλάμια που ξέρω

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”