Μειώθηκε η άπνοια!

Προπονητική,διατροφή,..........
spearhunter79
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Ναλμπάνης

Μειώθηκε η άπνοια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 18 Σεπ 2020, 23:39

Δυστηχώς έπεσαν οι χρόνοι..όχι σε τραγικά επίπεδα αλλά όταν απο 1,40-1,50 πάς στο 1,10-1,20άντε 1,30 ε κάπως σου κακοφαίνεται!..το αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι ότι και άκαπνος είμαι 2 χρόνια και μείων 10 κιλά και αερόβιο με γυμναστική κάνω και προσέχω τι τρώω.Βουτάω μια φορά την εβδομάδα μαξ απ τα 18 μου και είμαι 41.Εχω παρατηρήσει βέβαια άλλα οφέλη,όπως να ψαρεύω όλη μερα χωρις να κουράζομαι όπως πρίν,ταχείες επαναφορές ανάμεσα στις βουτιές,αποκατάσταση μετά το ψάρεμα κλπ,αλλά το ζητούμενο που είναι η άπνοια τίποτα και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει! :scratch: Οι αιματολογικές επίσης μιά χαρα όλα σε ισσοροπία..σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Μειώθηκε η άπνοια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 18 Σεπ 2020, 23:49

Φίλε η άπνοια δε μειώνεται.
Μάλλον θέμα ψυχοσωματικής χαλάρωσης πριν τη βουτιά είναι.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

ftsak
Ονοματεπώνυμο: fil tsak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsak » Σάβ 19 Σεπ 2020, 05:28

Ή αυτό που γράφει ο φίλος πάνω έχεις δηλαδή έγνοιες της καθημερινότητας που σου προκαλούν νευρικότητα ή κανεις αερόβια άσκηση την περίοδο που βουτάς πράγμα που αυξάνει τον μεταβολισμό και άρα έχεις μεγαλύτερη καύση οξυγονου

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:17

Είναι κάποιες μέρες που κι εγώ παρατηρώ δραματική μείωση της άπνοιας και αυτό θεωρώ ότι έχει να κάνει με βιολογικούς/ψυχολογικούς λόγους. Υπήρξε μέρα το καλοκαίρι που σε ρηχή βουτιά στα 12 μέτρα έκανα καρτέρι στα 3,05' και σε άλλη μέρα, έφτανα με δυσκολία τα 1,40'. Νομίζω έχει σημασία και το τι έκανες την προηγούμενη μέρα, τι έκανες, πόσο κοιμήθηκες, τι έφαγες, τι ήπιες, αλλά σε τι διάθεση βρίσκεσαι. Επίσης κεφαλαιώδη σημασία έχει η ΧΑΛΑΡΩΣΗ πριν την βουτιά. Αν έχεις δει ένα ωραίο ψάρι, βιάζεσαι να κατέβεις μην φύγει και ανεβάσεις τους παλμούς σου, μπορεί να μην είσαι σε θέση να καταδυθείς ούτε στα μισά των δυνατοτήτων σου. Σημασία έχει να χαίρεσαι την θάλασσα, και να προσαρμόζεσαι σ' αυτά που σου λέει ο οργανισμός σου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Μην αγχώνεσαι ψάρια υπάρχουν ακόμα παντού!

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 20:21

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 10:17
Είναι κάποιες μέρες που κι εγώ παρατηρώ δραματική μείωση της άπνοιας και αυτό θεωρώ ότι έχει να κάνει με βιολογικούς/ψυχολογικούς λόγους. Υπήρξε μέρα το καλοκαίρι που σε ρηχή βουτιά στα 12 μέτρα έκανα καρτέρι στα 3,05' και σε άλλη μέρα, έφτανα με δυσκολία τα 1,40'. Νομίζω έχει σημασία και το τι έκανες την προηγούμενη μέρα, τι έκανες, πόσο κοιμήθηκες, τι έφαγες, τι ήπιες, αλλά σε τι διάθεση βρίσκεσαι. Επίσης κεφαλαιώδη σημασία έχει η ΧΑΛΑΡΩΣΗ πριν την βουτιά. Αν έχεις δει ένα ωραίο ψάρι, βιάζεσαι να κατέβεις μην φύγει και ανεβάσεις τους παλμούς σου, μπορεί να μην είσαι σε θέση να καταδυθείς ούτε στα μισά των δυνατοτήτων σου. Σημασία έχει να χαίρεσαι την θάλασσα, και να προσαρμόζεσαι σ' αυτά που σου λέει ο οργανισμός σου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Μην αγχώνεσαι ψάρια υπάρχουν ακόμα παντού!
Συμφωνώ με τα παραπάνω και προσωπικά δίνω τη μεγαλύτερη βαρύτητα στη ΧΑΛΑΡΩΣΗ όπως γράφει ο Δημήτρης. Καμιά φορά ακόμα και αν το θέλουμε η ψυχολογική η σωματική μας κατάσταση είναι τέτοια που δε μας επιτρέπει να χαλαρώσουμε πλήρως. Σε μένα προσωπικά οι πτώσεις στην επίδοση έχουν κυρίως σχέση (α) με την ψυχολογία, (β) και κυριότερο με την διατροφή πρέπει να μην έχω φάει σχεδόν τίποτα (άντε καμιά μπάρα ή κάποιο φρούτο) το λιγότερο 5-6 ώρες πριν το ψάρεμα, π.χ. για ένα απογευματινό ψάρεμα στις 16:00 μετά τη δουλεία δε θα φάω καθόλου θα τσιμπήσω μια μπάρα και το τελευταίο σοβαρό γεύμα θα είναι το πρωινό μου στις 7 το πρωί. Επίσης η καλή ενυδάτωση του οργανισμού πρέπει να γίνεται την προηγούμενη μέρα του ψαρέματος αν πίνεις πολύ νερό λίγο πριν το ψάρεμα έχω παρατηρήσει ότι λειτουργεί πολύ αρνητικά στις επιδόσεις.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 19 Σεπ 2020, 21:50

τσ τσ τσ τσ !!!!!.......... [-( .....................παλιοντακοτες !!!! [-( :-"

υ.γ. αμα δε σε παρω μαζι μου για μερικα ολοημερα,μη περιμενεις να στρωσεις !!! :D
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Σάβ 19 Σεπ 2020, 21:55

Έχε υπόψιν οτι και η υπερβολική αερόβια, δύναται να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην άπνοια.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 19 Σεπ 2020, 22:43

Πόσο μα πόσο τυχεροί είναι αυτοί που μπορούν να πάνε για βουτιά μετά την δουλειά.. Ασχετο, αλλά όταν το διάβασα, τρελάθηκα!!!

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 22:57

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 22:43
Πόσο μα πόσο τυχεροί είναι αυτοί που μπορούν να πάνε για βουτιά μετά την δουλειά.. Ασχετο, αλλά όταν το διάβασα, τρελάθηκα!!!
Εδώ στα Χανιά έχουμε τη θάλασσα δίπλα μας και μάλιστα με πρόσβαση σε πολύ καλούς και δυνατούς ψαρότοπους κολυμπιτά, αλλά μην νομίζεις δεν μου είναι εύκολο μετά από τη δουλεία να βρω το κουράγιο να πάω στη θάλασσα, δεν έχω την ψυχική αντοχή και το καθαρό μυαλό που απαιτείται, προσπαθώ να κάνω το λεγόμενο σύντομο μεσοβδόμαδο 1-2 φορές τη βδομάδα αλλά δε βγαίνει πάντα. Ειδικά τώρα αν έχει φτιάξει η γυναίκα κανένα μουσακά τότε συνήθως πέφτω με τα μούτρα στο φαΐ και μετά βίντεο ψαροντούφεκου από youtube.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Σάβ 19 Σεπ 2020, 23:18

Η ψυχολογία,ο ύπνος πριν την βουτιά και η καλη ενυδάτωση απο την προηγούμενη μέρα...πολλες φορές υπάρχει πίεση χρόνου για την διάρκεια μιας εξόρμησης ,άλλες φορές η θάλασσα (κύμα, ρεύματα)...στην ψυχολογία βάζω τι αφήνουμε εκτός βυθού πρίν και όχι τι βλέπουμε μέσα,,,μου έχει τύχει ψάρεμα με διαύγεια και χωρίς ζωή θάλασσα να κανω βαθιές βουτιές και δυνατά καρτερια με ώρες κολύμπι .Οπως και μέρες , με γεμάτη ζωή θάλασσα χωρίς να μπορώ να βουτήξω δυνατά και ήρεμα...για μένα οι (σκοτούρες)του εξω κόσμου είναι το σημαντικότερο...πολλές φορές όμως εχω πιάσει τον εαυτό μου να ξεχνάει τα πάντα μετα απο καμιά ωρίτσα και να κολυμπάει σιγοτραγουδοντας..

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 20 Σεπ 2020, 11:10

Κι εμένα μου έχει τύχει. Εκεί που έκανα 5λεπτα καρτέρια στα 40 μέτρα, τώρα στα 38 κάθομαι με το ζόρι 4 με 4μισι λεπτά.

Υ. Γ. Μήπως έχεις πάρει 3-4 κιλά τις τελευταίες βδομάδες;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Κυρ 20 Σεπ 2020, 21:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Έχω μια σοβαρή υποψία ότι φταίει το αερόβιο που κάνω επειδή έχω το χρόνο και μου αρέσει πολύ να τρέχω..δρά μάλλον ανταγωνιστικά και θα πρέπει να ενσωματώσω παράλληλα κάποιου είδους ξηρή προπόνηση με άπνοια,επειδή πισίνα γιαυτη τη δουλειά δεν διατείθεται και ένα ψάρεμα την εβδομάδα δεν φτάνει..όχι τίποτα αλλά αν δεν δώ πάλι αλλαγη με βλέπω να πέφτω πάλι στο κάπνισμα χαχα καλύτερος ήμουν!! #-o

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Κυρ 20 Σεπ 2020, 21:38

KOSTAS STI έγραψε:
Σάβ 19 Σεπ 2020, 21:50
τσ τσ τσ τσ !!!!!.......... [-( .....................παλιοντακοτες !!!! [-( :-"

υ.γ. αμα δε σε παρω μαζι μου για μερικα ολοημερα,μη περιμενεις να στρωσεις !!! :D
μακάρι να βολέψει ρε Κώστα γιατί όχι αλλά εσύ μπορείς μόνο κυριακές και εγώ δουλεύω σε εργοτάξιο τη δευτέρα δεν είναι λίγο άδικο?

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Κυρ 20 Σεπ 2020, 21:42

hariska έγραψε:
Κυρ 20 Σεπ 2020, 11:10
Κι εμένα μου έχει τύχει. Εκεί που έκανα 5λεπτα καρτέρια στα 40 μέτρα, τώρα στα 38 κάθομαι με το ζόρι 4 με 4μισι λεπτά.

Υ. Γ. Μήπως έχεις πάρει 3-4 κιλά τις τελευταίες βδομάδες;
μπά όχι φίλε κάνω βαρια δουλειά,παράλληλα γυμνάζομαι κιόλλας..χαχα σωνει και καλά να με παχύνετε πάτε! :D Το κακό ξεκίνησε απ τη διακοπη του καπνίσματος πρίν 2 χρόνια.

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 21 Σεπ 2020, 10:14

spearhunter79 έγραψε:
Κυρ 20 Σεπ 2020, 21:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Έχω μια σοβαρή υποψία ότι φταίει το αερόβιο που κάνω επειδή έχω το χρόνο και μου αρέσει πολύ να τρέχω..δρά μάλλον ανταγωνιστικά και θα πρέπει να ενσωματώσω παράλληλα κάποιου είδους ξηρή προπόνηση με άπνοια,επειδή πισίνα γιαυτη τη δουλειά δεν διατείθεται και ένα ψάρεμα την εβδομάδα δεν φτάνει..όχι τίποτα αλλά αν δεν δώ πάλι αλλαγη με βλέπω να πέφτω πάλι στο κάπνισμα χαχα καλύτερος ήμουν!! #-o
Πιστεύω ότι έχεις δίκιο γιατί για μερικούς μήνες έκανα ένα σετ tabata(διαλειματικές)και ενώ είχα δυναμώσει απίστευτα και δεν κουραζόμουν με τίποτα οι άπνοιες ειδικά οι πρώτες ήταν πολύ δύσκολες και μηδαμινές σε χρόνο.
Πέρσυ πήγα κάποιους μήνες κολυμβητήριο και εκεί ήταν η τεράστια διαφορά συνδιαστικά και σε θέμα αντοχής αλλά και σε άπνοιες,επαναφορά από αυτές.
Υδροβιότητα δεν το συζητώ.
Το θέμα είναι ότι αλλάξανε τα ωράρια και δεν ξέρω πως να το μοντάρω για πισίνα έστω 2 φορές την εβδομάδα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Επιδόσεις και τεχνικές”