Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Προπονητική,διατροφή,..........
Άβαταρ μέλους
geogiann

Re: Σημαδια υποξιας? βοηθηστε!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geogiann » Τρί 30 Ιούλ 2013, 00:02

gpet78 έγραψε:
Δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου κάνω κήρυγμα για το ζευγάρι καθώς ψαρεύω κατά βάση μόνος αλλά από την στιγμή που επιλέγεις να πας μόνος πρέπει σίγουρα να δεχτείς ως συνέπεια ότι θα κόβεις τις επιδόσεις σου σημαντικά και σε βάθος και σε χρόνους. Ειδικά όσο αφορά τους χρόνους βυθού εγώ αυτό που κάνω τις φορές που θα παραβιάσω το όριο βάθους που έχω θέση για τα μοναχικά ψαρέματα είναι ότι αναδύομαι αρκετά νωρίτερα από το σημείο που οργανισμός μου στέλνει το πρώτο μήνυμα για ανάσα και σίγουρα ανάλογα και με την φυσική μου κατάσταση εκείνη την ημέρα ο χρόνος βουτιάς είναι κατά 50-75% μικρότερος από αυτό που μπορώ. Εννοείται ότι στα μοναχικά όσο το βάθος αυξάνεται ο χρόνος βουτιάς πρέπει να μειώνεται αν δηλαδή για παράδειγμα έχεις άνετα 2λεπτά στα 10μέτρα στα 20 πρέπει να πέσει ο χρόνος σου γύρω στο 1:30 κάτι που δεν ισχύει στο ζευγαράτο. Θεωρώ τέλος απαραίτητο για τους μοναχικούς το καταδυτικό ρολόι.
Οκ ... καταλαβαίνεις ότι έχεις δώσει παπικό συγχωροχάρτι στον εαυτό σου από την ... αμαρτία του να ψαρεύεις μόνος?

Nick χαίρομαι που είσαι κοντά μας... ισορρόπησες σε πολύ λεπτό σκοινί φίλε.
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
hagi
Ονοματεπώνυμο: giorgos hagipetros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hagi » Τρί 30 Ιούλ 2013, 00:17

φιλαράκι δυστυχώς η υποξία δεν έχει κανένα μα κανένα σύμπτωμα ούτε και καμία proidopoiisi. μόνο το ζευγάρι μας μπορεί να καταλάβει ότι είμαστε έτοιμοι να την τσιμπήσουμε. ως παθών δεν κατάλαβα ούτε κάτι πριν αλλά ούτε και μετά.μάλιστα πήγα να τους βγάλω και τρελούς και να ξαναβουτήξω. όσο κοινότυπο κι όσο δύσκολο να είναι αυτό πολλές φορές,ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ!!!!καλά είναι τα πάθη μας αλλά πέρα από την ζωή μας που είναι υπερπολύτιμη δεν μας φταίει και η οικογένεια μας,που για την δική μας τρέλα θα καεί.

kostass
Ονοματεπώνυμο: kostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostass » Τρί 30 Ιούλ 2013, 00:38

thalassa50 έγραψε:
kostass έγραψε:πιστευω να καταλαβες οτι αυτο ηταν καμπανακι... ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ... νομος

και ειδικα την επομενη φορα που θα μπεις να εχεις καποιον να σε προσεχει και ας μην εχει τα μετρα.. αν δε βρεις στειλε μνμ...
συνάδελφε ,το πρέπων θα είταν να έγραφες ότι καλό είναι να ψαρεύει με ζεύγάρι κάποιος και όχι να θες να του το επιβάλεις εσύ και άλλοι :) τονίζοντας το και με νόμο (δυστιχος λεγε λεγε το καταφέρατε να γίνει σε ορισμένες περιοχές )αλλά όταν εισε τόσο απόλυτος για ζεύγάρι καλό είναι να γράφεις το ζεύγάρι να έχει και τα μέτρα του άλλου ζευγαριού ιδαλιος το ζεύγάρι που δεν έχει τα μέτρα θα το κουβαλάει για μια ζωή αν ο μη γίνετο συμβεί κάτι κακό .

πρωσοπικα πιστευω οτι πρεπει να βουτας με ζευγαρι γι'αυτο και δε μπενω ποτε μονος του καθενος ειναι επιλογη του τι θα κανει.. αποδεδειγμενα ομως το ζευγαρι προσφερε μεγαλυτερη ασφαλεια για το χομπι μας τη τρελα μας το κολλημα μας η οπως αλλιως μπορει να πει καποιος το ψαροντουφεκο.. δε προσπαθω να επιβαλω σε κανενα την αποψη μου ουτε κανενας πιστευω εδω μεσα απλα η συνηδηση μου λεει να το φωναζω...ναι συμφωνο απολυτα μαζι σου το ζευγαρι να εχει τα μετρα του αλλου αυτο ειναι το ιδανικο αλλα συχνα πολλοι δε συμβαδιζουν ουτε σε βαθος ουτε σε χρονους απνοιας...οποτε οπως λεμε και στο χωριο μου στην ανυδρεια καλο ειναι και το χαλαζι.. :D

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 00:43

geogiann έγραψε:
Οκ ... καταλαβαίνεις ότι έχεις δώσει παπικό συγχωροχάρτι στον εαυτό σου από την ... αμαρτία του να ψαρεύεις μόνος?

Nick χαίρομαι που είσαι κοντά μας... ισορρόπησες σε πολύ λεπτό σκοινί φίλε.
βασικά έτσι είναι όπως τα λες, αυτή είναι η πικρή αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να διαφωνείς ότι ΤΗΡΩΝΤΑΣ όσα αναφέρω το μοναχικό ψάρεμα γίνεται λίγο (δεν είναι μετρήσιμο) πιο ασφαλές, καθώς επίσης και ότι το ψάρεμα με ζευγάρι δεν είναι πανάκεια, δηλαδή όπως ο καθένας σε ατομικό επίπεδο μπορεί να κάνει λάθη έτσι και το ζευγάρι μπορεί να κάνει λάθη (μου έχει συμβεί πολλές φορές και εγώ να κάνω λάθος ως ζευγάρι αλλά και το ζευγάρι μου να κάνει λάθος αλλά ευτυχώς τα λάθη αυτά έγιναν σε βουτιές που δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα σε κάποιον), θεωρώ λοιπόν πρακτικά αδύνατο το ζευγάρι να λειτουργεί πάντα 100% σωστά και όποιος ισχυρίζεται ότι ποτέ ως ζευγάρι δεν έκανε κάτι λάθος(άσχετα αν δεν είχε καμία απολύτως συνέπεια) κατά την παρακολούθηση αυτού που βουτά μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικός. Σίγουρα πάντως η βουτιά με ζευγάρι το οποίο εμπιστευόμαστε και έχουμε καλή χημεία-συνεργασία βελτιώνει σημαντικά την ασφάλεια στο ψαροντούφεκο.
Και τέλος θεωρώ πολύ πιο ασφαλές το μοναχικό ψάρεμα στην ζώνη μέχρι τα 12 μέτρα από το ψάρεμα με ζευγάρι στην ζώνη κάτω από τα 30 μέτρα. Όλα αυτά βεβαία δεν είναι μετρήσιμα και είναι θέμα πιθανοτήτων και τρόπου ψαρέματος του καθενός από εμάς.

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 00:54

tsako έγραψε: Όχι φίλε,εδώ διαφωνούμε. Οταν το αποτέλεσμα του πάθου μας είναι η καταστροφή των άλλων πρέπει να μάθουμε να τα ελέγχουμε. Τι μου φταίνε εμένα τα παιδιά μου?Τι θα τους πούνε, ότι χάθηκα επεδή είχα πάθος με το ψαρουντούφεκο? Το πάθος για γυναίκες,χρήμα,φαγητό κτλ. που αναφέρεις είναι διαφορετικό. Τα αποτελέσματα είναι μακροπρόθεσμα και δεν έχουν τις επιπτώσεις που έχει η απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής.

Υ.Γ Η καταγωγή μου είναι από το Βατόλακκο, θα είμαι από τις 2 Αυγούστου και για 3 εβδομάδες. Αν θες παρέα για ψαρουντούφεκο είμαι μέσα.
Κοίτα να δεις σύμπτωση και εμένα η καταγωγή μου είναι από Βατόλακκο άρα είμαστε συχωριανοί! Ευχαρίστως να πάμε και καμιά βουτιά άμα βολέψει, θα σου στείλω κάποια στιγμή με ΠΜ με το τηλέφωνο μου, όταν έρθεις Χανιά πάρε με να κανονίσουμε. :hello:

Άβαταρ μέλους
geogiann

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geogiann » Τρί 30 Ιούλ 2013, 14:02

gpet78 έγραψε: βασικά έτσι είναι όπως τα λες, αυτή είναι η πικρή αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να διαφωνείς ότι ΤΗΡΩΝΤΑΣ όσα αναφέρω το μοναχικό ψάρεμα γίνεται λίγο (δεν είναι μετρήσιμο) πιο ασφαλές, καθώς επίσης και ότι το ψάρεμα με ζευγάρι δεν είναι πανάκεια, δηλαδή όπως ο καθένας σε ατομικό επίπεδο μπορεί να κάνει λάθη έτσι και το ζευγάρι μπορεί να κάνει λάθη (μου έχει συμβεί πολλές φορές και εγώ να κάνω λάθος ως ζευγάρι αλλά και το ζευγάρι μου να κάνει λάθος αλλά ευτυχώς τα λάθη αυτά έγιναν σε βουτιές που δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα σε κάποιον), θεωρώ λοιπόν πρακτικά αδύνατο το ζευγάρι να λειτουργεί πάντα 100% σωστά και όποιος ισχυρίζεται ότι ποτέ ως ζευγάρι δεν έκανε κάτι λάθος(άσχετα αν δεν είχε καμία απολύτως συνέπεια) κατά την παρακολούθηση αυτού που βουτά μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικός. Σίγουρα πάντως η βουτιά με ζευγάρι το οποίο εμπιστευόμαστε και έχουμε καλή χημεία-συνεργασία βελτιώνει σημαντικά την ασφάλεια στο ψαροντούφεκο.
Και τέλος θεωρώ πολύ πιο ασφαλές το μοναχικό ψάρεμα στην ζώνη μέχρι τα 12 μέτρα από το ψάρεμα με ζευγάρι στην ζώνη κάτω από τα 30 μέτρα. Όλα αυτά βεβαία δεν είναι μετρήσιμα και είναι θέμα πιθανοτήτων και τρόπου ψαρέματος του καθενός από εμάς.
Φυσικά και διαφωνώ, το ψάρεμα στα 12-15 μέτρα δεν είναι λαβρακοψάρεμα, να έχεις μιά ισιάδα, τα 15 μπορούν να γίνουν 20 επειδή είδες ένα ψάρι. Δεν μπορείς να βγαίνεις και να λες πήγαινε μέχρι τα 12 και δε θα πάθεις τίποτα αν πας μόνος σου, γιατί το κάνω έτσι και εγώ... ο λόγος... δεν θα μπορείς να πεις, αν πάθει κάτι, ότι εγώ του είπα να πάει μέχρι τα 12 και αυτός πήγε στα 18. Εσύ μπορείς να θέλεις να κάνεις το καλό αλλά άθελά σου δημιουργείται το ανάποδο.
Το ψάρεμα με ζευγάρι δεν σημαίνει "τα δίνω όλα θα με σώσει ο άλλος", το ψάρεμα με ζευγάρι είναι οι επιδόσεις που περιέγραψες με την άγρυπνη παρουσία του ζευγαριού. Το ζευγάρι επίσης θα πρέπει να βρίσκεται σε απόσταση ενός χεριού από τον έτερο μισό στην έξοδο και να μην τον χάνει οπτικά κατά τη διάρκεια της βουτιάς. Φυσικά είναι και πολλά πράγματα ακόμη ...

Και μη νομίζετε ότι η υποξία είναι η μόνη αιτία... επειδή υπερέβη κάποιος τις δυνατότητές του κυνηγώντας ένα ψάρι, ένα σκάλωμα, ένα μπέρδεμα, η σφαλιάρα από ένα λάστιχο που δεν ήταν δεμένο καλά στη κεφαλή, αιμορραγία... καρδιά..εξάντληση.. θερμοπληξία.. ένα σπασμένο τύμπανο ένα καραμπινατο βαρότραυμα κ.α κ.α καταστάσεις όπου ένας ακόμη άνθρωπος μπορεί να τις τις μετατρέψει από τραγωδία σε κακή ανάμνηση.
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 14:47

kostass έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
kostass έγραψε:πιστευω να καταλαβες οτι αυτο ηταν καμπανακι... ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ... νομος

και ειδικα την επομενη φορα που θα μπεις να εχεις καποιον να σε προσεχει και ας μην εχει τα μετρα.. αν δε βρεις στειλε μνμ...
συνάδελφε ,το πρέπων θα είταν να έγραφες ότι καλό είναι να ψαρεύει με ζεύγάρι κάποιος και όχι να θες να του το επιβάλεις εσύ και άλλοι τονίζοντας το και με νόμο (δυστιχος λεγε λεγε το καταφέρατε να γίνει σε ορισμένες περιοχές )αλλά όταν εισε τόσο απόλυτος για ζεύγάρι καλό είναι να γράφεις το ζεύγάρι να έχει και τα μέτρα του άλλου ζευγαριού ιδαλιος το ζεύγάρι που δεν έχει τα μέτρα θα το κουβαλάει για μια ζωή αν ο μη γίνετο συμβεί κάτι κακό .

πρωσοπικα πιστευω οτι πρεπει να βουτας με ζευγαρι γι'αυτο και δε μπενω ποτε μονος του καθενος ειναι επιλογη του τι θα κανει.. αποδεδειγμενα ομως το ζευγαρι προσφερε μεγαλυτερη ασφαλεια για το χομπι μας τη τρελα μας το κολλημα μας η οπως αλλιως μπορει να πει καποιος το ψαροντουφεκο.. δε προσπαθω να επιβαλω σε κανενα την αποψη μου ουτε κανενας πιστευω εδω μεσα απλα η συνηδηση μου λεει να το φωναζω...ναι συμφωνο απολυτα μαζι σου το ζευγαρι να εχει τα μετρα του αλλου αυτο ειναι το ιδανικο αλλα συχνα πολλοι δε συμβαδιζουν ουτε σε βαθος ουτε σε χρονους απνοιας...οποτε οπως λεμε και στο χωριο μου στην ανυδρεια καλο ειναι και το χαλαζι.. :D
:D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 30 Ιούλ 2013, 15:43

Όλοι οι μοναχικοί μπορούμε να πάθουμε ζημιά στο νερό, ακόμα και οι κατ επιλογήν ρηχήτες. Ελπίζω να κατάλαβες ότι για μια κωλότριχα το ποστ αυτό το έγραψες εσύ για σένα και όχι εμείς για σένα.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης
Ονοματεπώνυμο: Μιχ Μιχ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης » Τρί 30 Ιούλ 2013, 16:07

geogiann έγραψε: Το ψάρεμα με ζευγάρι δεν σημαίνει "τα δίνω όλα θα με σώσει ο άλλος"
πολύ σημαντικό αυτό που λες,
προσοχή και στους μοναχικούς και στους ζευγαρωτούς παιδιά!

Άβαταρ μέλους
giannhstapi
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Ταπεινοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannhstapi » Τρί 30 Ιούλ 2013, 16:27

Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα forum. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στους συλλόγους. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα περιοδικά. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και στο καφενείο.
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά, αυτός που δεν έχει, δεν βρίσκει, δεν βολεύει, δεν γουστάρει στην τελική ρε παιδί μου, ζευγάρι τι θα πρέπει να κάνει;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι γνώστες.
-Ναι αλλά δεν........(όλα τα παραπάνω). Τι να κάνω να μήν πάω;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι ειδικοί.
-Εντάξει ρε παιδιά δεν θα πάω σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο αλλά πότε να πάω που δεν βρίσκω κάποιον για παρέα;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λέει και η κουτσή Μαρία.
-Δηλαδή ρε παιδιά να μην ξαναπάω; Και με τι θα ξεσκάω πλέον; Με τι θα ηρεμεί το κεφάλι μου έστω για λίγο; Μ ε τι θα σηκώνομαι απο τον καναπέ; Να αφήσω το ψαροντούφεκο και να ασχοληθώ με το πλέξιμο;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και οι τρείς καμπαλέρος. (που τρέξαν να πάνε στο μέρος).
-Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χωρίς ζευγάρι βουτιά δεν έχει. Και τι είναι ρε παιδιά το ψαροντούφεκο; Night Club που δεν μπαίνεις αν δεν συνοδεύεσαι;
-Μα τι δεν καταλαβαίνεις τέλος πάντων άνθρωπέ μου; Στο είπαμε. ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ.
Σαν τις γριές που σταυροκοπιούνται στις εκκλησίες. Ξου ξου ξου το μοναχικό ψαροντούφεκο στα όρη στα άγρια βουνά Ιησούς Χριστός νικά και τους μοναχικούς ψαροντουφεκάδες σκορπά.
Οπότε ρε παιδιά μήπως, λέω μήπως αντί να κάνουμε πανάκεια το ζευγάρι να μάθουμε ο καθένας πρώτα μόνος του και για τον εαυτό του να προσέχει, να ακούει και να καταλαβαίνει τα σημάδια του σώματος και του οργανισμού οτι κάτι δεν πάει καλά και να έχει την ψαροντουφεκάδικη παιδεία να μην πιέζει τον εαυτό του και να σταματάει το ψάρεμα άν το κρίνει αναγκαίο; Το ζευγάρι είναι απλά μια δικλίδα ασφαλείας, δεν είναι ούτε το ιερό δισκοπότηρο του ψαροντούφεκου ούτε αλεξίσφαιρο γιλέκο κατά των βολών της υποξίας.
Urino Donec Mortalis

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Τρί 30 Ιούλ 2013, 17:25

Αν δεν εχεις παιδια-γυναικα πηγαινε και χωρις να ζευγαρι. Αλλα αν εχεις καλυτερα να βρεις αλλο χομπυ απλα, δεν ειναι μονο η υποξια που μπορει να σου στερησει τη ζωη μεσα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 17:38

kounavi έγραψε:Αν δεν εχεις παιδια-γυναικα πηγαινε και χωρις να ζευγαρι. Αλλα αν εχεις καλυτερα να βρεις αλλο χομπυ απλα, δεν ειναι μονο η υποξια που μπορει να σου στερησει τη ζωη μεσα στη θαλασσα.
έλα βρε συνάδελφε ,με αυτή τη λογική να μη ξανακαβαλήσω τη μοτο μόνος μου ούτε να ξαναπερπατήσω μόνος μου ούτε ξανά μόνος στο car :D διότι έχω γυναίκα και παιδιά
όπως έγραψε και ο σύντροφος συννονοματος γιάννης το ζευγάρι (όχι αυτό που είναι 20 -50 μέτρα ποιο πέρα από εσένα ούτε αυτό που δεν έχει τα μέτρα σου ούτε αυτό στη βάρκα )είναι μια παρά πολύ καλή δεύτερη ασφάλεια διότι η μεγαλητερη ασφάλεια είναι το μυαλό μας :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
sniperidis
Ονοματεπώνυμο: Fontas Kanatas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sniperidis » Τρί 30 Ιούλ 2013, 18:02

Το κακο ειναι οτι και αυτοι που κραζουν για το ποτε χωρις ζευγαρι ,παλι οταν πας για ψαρεμα μαζι τους , ειναι 200 μετρα μπροστα γιατι φοβουντε μην τους παρεις τα ψαρια.

Οποτε η φραση ποτε χωρις ζευγαρι εμενα δεν μου λεει τιποτα.
Η φραση σωστο ψαρεμα με ζευγαρι κατι μου λεει.

Άβαταρ μέλους
spawn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spawn » Τρί 30 Ιούλ 2013, 18:03

giannhstapi έγραψε:Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα forum. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στους συλλόγους. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε στα περιοδικά. Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και στο καφενείο.
-Για μισό λεπτό ρε παιδιά, αυτός που δεν έχει, δεν βρίσκει, δεν βολεύει, δεν γουστάρει στην τελική ρε παιδί μου, ζευγάρι τι θα πρέπει να κάνει;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι γνώστες.
-Ναι αλλά δεν........(όλα τα παραπάνω). Τι να κάνω να μήν πάω;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε οι ειδικοί.
-Εντάξει ρε παιδιά δεν θα πάω σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο αλλά πότε να πάω που δεν βρίσκω κάποιον για παρέα;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λέει και η κουτσή Μαρία.
-Δηλαδή ρε παιδιά να μην ξαναπάω; Και με τι θα ξεσκάω πλέον; Με τι θα ηρεμεί το κεφάλι μου έστω για λίγο; Μ ε τι θα σηκώνομαι απο τον καναπέ; Να αφήσω το ψαροντούφεκο και να ασχοληθώ με το πλέξιμο;
-Ποτέ χωρίς ζευγάρι λένε και οι τρείς καμπαλέρος. (που τρέξαν να πάνε στο μέρος).
-Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χωρίς ζευγάρι βουτιά δεν έχει. Και τι είναι ρε παιδιά το ψαροντούφεκο; Night Club που δεν μπαίνεις αν δεν συνοδεύεσαι;
-Μα τι δεν καταλαβαίνεις τέλος πάντων άνθρωπέ μου; Στο είπαμε. ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ.
Σαν τις γριές που σταυροκοπιούνται στις εκκλησίες. Ξου ξου ξου το μοναχικό ψαροντούφεκο στα όρη στα άγρια βουνά Ιησούς Χριστός νικά και τους μοναχικούς ψαροντουφεκάδες σκορπά.
Οπότε ρε παιδιά μήπως, λέω μήπως αντί να κάνουμε πανάκεια το ζευγάρι να μάθουμε ο καθένας πρώτα μόνος του και για τον εαυτό του να προσέχει, να ακούει και να καταλαβαίνει τα σημάδια του σώματος και του οργανισμού οτι κάτι δεν πάει καλά και να έχει την ψαροντουφεκάδικη παιδεία να μην πιέζει τον εαυτό του και να σταματάει το ψάρεμα άν το κρίνει αναγκαίο; Το ζευγάρι είναι απλά μια δικλίδα ασφαλείας, δεν είναι ούτε το ιερό δισκοπότηρο του ψαροντούφεκου ούτε αλεξίσφαιρο γιλέκο κατά των βολών της υποξίας.
Αν και ο τιτλος του παρόν θέματος εχει να κάνει με το αποτέλεσμα μιας πράξης που μπορεί να γίνει και παρουσία παρέας, ας βγω κι εγω λιγο απ'το θεμα ..Σε καταλαβαίνω απόλυτα..
Το να μην βρίσκεις παρέα ειναι μεγάλο θέμα (αν θελεις παρεα) αν και απ'οτι διαβάζω εδω πολλα παιδιά ψάχνουν παρεακια. Το να μην επιθυμείς παρέα ομως (ΑΝ) ειναι καθαρά προσωπικό σου θεμα και το σέβομαι, αν και διαφωνώ.-

Ο κύριος λογος που προσωπικά ειχα να βουτήξω 2 χρόνια ηταν.. η έλλειψη παρέας. (δυστυχώς δεν ειχα βρει αυτον εδω το χώρο νωρίτερα να ξεδώσω λίγο ή να ψαξω και για παρεα) Και ολος αυτος ο καιρος με πόνεσε και ειχα και στερητικά... σε βαθμό να βαζω και να βγάζω τον εξοπλισμό μου να τον τσεκάρω οποτε με επιανε και να μην με χωρά το σπιτι..) Η έλλειψη απο το παρεακι μου(ο γαμπρος μου) που εχουμε ωριμάσει μαζι στο ψάρεμα και που γνώριζε ο ενας τον αλλο στην θάλασσα.. "τι ηθελε να πει" ακομη και με κινήσεις του σώματος (η απουσία του ειχε να κανει με θεμα υγείας ορθοπεδικό βλ.μηχανη... ) ..αλλα ειπα, μαζι στην θαλασσα, μαζι και στα αλλα.. και στην απουσία.

Δεν έγινε και ευχομαι να μην γινει ποτε -για κανέναν- ο ενας σωσίβιο του αλλου, ή άλλοθι να ξεθαρρέψουμε μιας και ήμασταν μαζι.. ξερεις γιατι; Ειναι αυτο που λες. Το καλύτερο "ζευγαρι" ειναι το μυαλο μας και ο τροπος που διαχειριζόμαστε το σωμα μας τις δυνατότητες μας και τον ..ενθουσιασμό μας. Και οι δυο ειμαστε σε αυτο το μηκος κύματος. Γνωρίζουμε ομως οτι εαν κατι δεν παει καλα, εαν κάτι συμβει που δεν μπορει να ελεγχθεί απο μας, εχουμε αυτην την δικλίδα ασφαλείας ..ο ενας τον αλλο. Όλους μας περιμένει κάποιος στο σπίτι ..

Μην με παρεξηγήσεις φιλε thalassa50 (ως νεο εδω) γράφω καλοπροαίρετα, μα διαφωνώ στο παράδειγμά σου: "να μην οδηγησω μονος μου ξανα, να μην ειμαι μονος μου στον δρομο κτλ ..γιατι και αυτα, κινδύνους εγκυμονούν"....
σε πληρη αντίθεση με αυτα που περιγράφεις η θάλασσα δεν ειναι ο "πλανήτης" μας.. δεν ειναι ο κοσμος μας. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spawn την Τρί 30 Ιούλ 2013, 18:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Βαγγέλης

mind the gap...

manlift
Ονοματεπώνυμο: man georg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manlift » Τρί 30 Ιούλ 2013, 18:04

sniperidis έγραψε:Το κακο ειναι οτι και αυτοι που κραζουν για το ποτε χωρις ζευγαρι ,παλι οταν πας για ψαρεμα μαζι τους , ειναι 200 μετρα μπροστα γιατι φοβουντε μην τους παρεις τα ψαρια.

Οποτε η φραση ποτε χωρις ζευγαρι εμενα δεν μου λεει τιποτα.
Η φραση σωστο ψαρεμα με ζευγαρι κατι μου λεει.
:thumbsup:
ρε συ εβγαλα μια σαρδελα 3 μετρα 250 κιλα δεν πιστευεις?

Επιστροφή στο “Επιδόσεις και τεχνικές”