ΑΠΝΟΙΑ

Προπονητική,διατροφή,..........
Άβαταρ μέλους
diomidis9
Ονοματεπώνυμο: diomidis bamihas

ΑΠΝΟΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diomidis9 » Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:56

Καλησπέρα καλή μου φίλοι .

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα που έχουνε να κάνουν με την άπνοια.
Καταρχήν να σας πω ότι έχω πάει σε σχολή πριν από περίπου 1.5 χρόνο και έχω μάθει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Από τότε έχω δει βελτίωση και απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια που δεν μπορώ να τα εξηγήσω.

Πως γίνετε από μέρα σε μέρα να έχω τόσο μεγάλη διαφορά σε άπνοια, επίσης ενώ κάνω στατική κοντά στα 2 λεπτά υπάρχουν φορές που μέσα στο νερό δεν αντέχω πάνω από 45 δευτερόλεπτα.

Πως γίνετε άλλες φορές να μπορώ να μένω 1:10 στα 10 μετρά βάθος και άλλες φορές να είμαι στα 5 μετρά και να μην αντέχω?

Το φαγητό τις προηγούμενης μέρας παίζει τόσο μεγάλο θέμα?

Το τι σκέπτομαι την ώρα τις βουτιάς έχει και αυτό την σημασία του?

Ελπίζω να μην σας κούρασα απλά έχω κάποιες απορίες για τις οποίες αν βρεθούν κάποιοι φίλοι και με βοηθήσουν θα ήμουν ευγνώμον
Και άψαρος να βγω, στα @@ μου.

mpouzoukos
Ονοματεπώνυμο: xristos xaritonidis

Re: ΑΠΝΟΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpouzoukos » Τετ 30 Νοέμ 2011, 19:10

φιλε μου η επιδοσεις απο μερα σε μερα ειναι λογικο καποιες φορες να διαφερουν σε αυτο ομως παιζουν πολλα πραγματα ρολο οχι απλα το τι εφαγες εχθες ρολοι οπως ψυχολογια-κοπωση-κακος υπνος και μια αλυσιδα πραγματα ακομα αυτο που καταλαβαινω σε εσενα ειναι οτι χρειαζετε να χαλαρωνεις καλυτερα πριν τι βουτια και να μην σε απασχολουν οι χρονοι βουτιας βουτα χαλαρα και θα ερθουν και η επιδοσεις χωρις ανγχος καλες βουτιες
ΑΠ'ΤΟ ΠΕΡΙΣΕΥΜΑ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΛΗ

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Τετ 30 Νοέμ 2011, 20:33

Οι παράγοντες που επηρεάζουν την άπνοια μας από μέρα σε μέρα και από βουτιά σε βουτιά είναι πάρα πολλοί και δεν έχει νόημα να αναφερθούν πάντως κατά την γνώμη μου οι σημαντικότεροι είναι (εφόσον είμαστε υγιείς και σε καλή φυσική κατάσταση) η χαλάρωση και η ψυχολογία. Θέλω όμως να σταθώ σε αυτό που είπες ότι σε μεγαλύτερο βάθος έχεις μεγαλύτερη άπνοια, αυτό συμβαίνει λόγω της μεγαλύτερης πίεσης που αφενός σε κάνει να αισθάνεσαι επάρκεια οξυγόνου λόγω της μείωσης του όγκου των πνευμόνων και αφετέρου λόγω της καλύτερης ενεργοποίησης του καταδυτικού αντανακλαστικού(για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Ένας τρίτος λόγος που μπορεί να έχεις μικρότερους χρόνους στις ρηχές βουτιές είναι η κακή ρύθμιση της πλευστότητας που σε αναγκάζει να σπαταλάς πολύ ενέργεια προσπαθώντας να κρατηθείς στον βυθό καταναλώνοντας γρήγορα τα αποθέματα του οξυγόνου. Επειδή λοιπόν το βάθος ξεγελά και μπορεί εύκολα να σε κάνει να ξεπεράσεις τα όρια σου προτείνω τα εξής:
1. καταρχήν το αυτονόητο πήγαινε όσο πιο συχνά γίνεται με ζευγάρι που επιβλέπει τις βουτιές σου
2. επειδή σε όλους συμβαίνει κάποια στιγμή να πάμε μονοί για ψάρεμα, το καταδυτικό ρολόι βοηθάει για να ελέγχεις καλύτερα τις βουτιές σου τόσο από άποψη χρόνου αλλά και βάθους και το πιο σημαντικό ίσως είναι ότι ελέγχεις τους χρόνους επιφανείας.
3. στα μοναχικά ψαρέματα να σταματάς τις βαθύτερες βουτιές(εννοώ μέχρι το πολύ 20μ) στον πρώτο διαφραγματικό σπασμό καθώς θεωρώ ότι έτσι μειώνεται πολύ ο κίνδυνος για υποξεία. Βεβαία επειδή ο χρόνος και η συχνότητα εμφάνισης των διαφραγματικών σπασμών διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και από βουτιά σε βουτιά αυτό δεν είναι απόλυτο. Ένας άλλος τρόπος για λίγο πιο ασφαλείς μοναχικές βουτιές είναι να κόβεις τις επιδόσεις σου στο 50-75% αυτών που έχεις φυσιολογικά όταν βουτάς με ζευγάρι τόσο στο βάθος όσο και στο χρόνο άπνοιας.
4. να λαμβάνεις πάντα υπόψη τα σήματα που σου στέλνει το σώμα σου και να μην ζορίζεις το εαυτό σου αν μια μέρα οι επιδόσεις σου είναι πεσμένες.

Άβαταρ μέλους
NE wind
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γρέγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NE wind » Τετ 30 Νοέμ 2011, 21:30

Γενικά όσον αφορά τις βουτιές υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις από μέρα σε μέρα αλλά και από βουτιά σε βουτιά. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί (από το φαΐ της προηγούμενης μέχρι τη λειτουργία των οργάνων του σώματος μας που δεν την ελέγχουμε) και έτσι δεν μπορεί να δοθεί κάποιος συγκεκριμένος μπούσουλας. Αν έχεις και ''άγχος'' να κάνεις μεγάλους χρόνους τότε άστα. Αν σε απασχολεί κάποιο σημαντικό πρόβλημα στη ζωή μπορεί να έχεις μειωμένες επιδόσεις. Αν ζόρισες κάποια βουτιά τότε στην επόμενη μπορεί ο οργανισμός σου να μην έχει επανέλθει πλήρως και ας έχεις χαλαρώσει κάνα 10λεπτο. Όσο περνά η ώρα και οι βουτιές συσσωρεύεται στους ιστούς διοξείδιο γαλακτικό οξύ και δεν ξέρω τι άλλο. Αν δε χαλάρωσες αρκετά πριν τη βουτιά. Αν στη βουτιά έσφιξες για πολλή ώρα κάποιους μύες. Αν δεν μπορούσες να κρατηθείς καλά στο βυθό. Αν κάνεις συτρό και για κάποιο λόγο (ρεύμα, κακή πλευστότητα κλπ) κατέβαλες μεγαλύτερη προσπάθεια για την κάλυψη της διαδρομής σου... Ατελείωτοι λόγοι.
Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προσέχεις, να μη ζορίζεσαι, να μην κυνηγάς επιδόσεις σε χρόνους και βάθη. Συχνή επαφή και όλα θα 'ρθουν μόνα τους.
Το πρόβλημα όμως είναι το εξής:
Όσο περισσότερο προπονείσαι και αποκτάς αντοχή στο διοξείδιο του άνθρακα τόσο πιο επικίνδυνα γίνονται τα πράγματα. Ο μηχανισμός του οργανισμού που σε ειδοποιεί ότι πρέπει να αναπνεύσεις βασίζεται στην αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα στον οργανισμό και ΟΧΙ στη μείωση του οξυγόνου. Αν αποκτήσεις μεγάλη ανοχή στο διοξείδιο μπορεί να παραβλέψεις την ειδοιποίηση του οργανισμού σου. Αν το παρακάνεις τότε την πάτησες. Σε βάθη μεγαλύτερα από 12-15 μέτρα η πίεση του νερού δημιουργεί μεγάλη μείωση των μερικών πιέσεων των αερίων στο αίμα και έτσι ο οργανισμός δεν αντιλαμβάνεται την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα καθώς η πίεσή του είναι κάτω από το όριο συναγερμού. Έτσι καταναλώνεις το οξυγόνο σου, έχει γεμίσει ο οργανισμός διοξείδιο και δεν έχεις πάρει χαμπάρι. Αναδυόμενος ο ργανισμός αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει πολύ διοξείδιο και κάνει shut down. Γι' αυτό θέλει μεγάλη προσοχή και ζευγάρι το βαθύ ψάρεμα.

Και μια προσωπική επικίνδυνη εμπειρία:
Μου έχει τύχει, σε περίοδο που ψάρευα καθημερινά (ρηχά ως τα 4-5 μέτρα το πολύ), σε κάποιο ψάρεμα να αισθάνομαι από κάποιο σημείο και μετά ότι δεν έχω μεγάλη ανάγκη για ανάσα. Έκανα μεγάλους χρόνους νομίζω (δεν είχα ποτέ χρονόμετρα ή βαθύμετρα) και ένιωθα μεγάλη γαλήνη και μια γλυκιά κούραση αλλά όποτε βουτούσα δεν ένιωθα ιδιαίτερη ανάγκη για ανάσα. Δεν ξέρω πώς μου ήρθε φλασάκι για ένα άρθρο του κ. Μπακανδρέα στον Υποβρύχιο Κόσμο που είχα διαβάσει όπου περιέγραφε μια ανάλογη κατάσταση ως άκρως επικίνδυνη. Τα μάζεψα και έφυγα χωρίς άλλη σκέψη και άλλη βουτιά. Μπορεί και να πνιγόμουν εκεί που πάτωνα! Η μεγάλη συσσώρευση διοξειδίου στον οργανισμό λειτουργεί σαν ντόπα και αισθάνεσαι υπέροχα και δε νιώθεις ανάγκη για αναπνοή όσο είσαι βουτηγμένος ακόμα και σε μισό μέτρο νερό.

Συγνώμη αν ξέφυγα και έγραψα πολλά ίσως και εκτός θέματος...

Άβαταρ μέλους
bouboulas
Ονοματεπώνυμο: STAMATIS VERTOPOYLOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bouboulas » Τετ 30 Νοέμ 2011, 23:41

. Αναδυόμενος ο ργανισμός αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει πολύ διοξείδιο και κάνει shut down.

Υποξια παθαίνεις όταν πέσει η μερική πίεση οξυγόνου και αυτό γίνετε για να προστατευτεί ο εγκέφαλος. ΟΧΙ στην αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα. Μετεξεταστέος

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 01:15

NE wind έγραψε: Όσο περισσότερο προπονείσαι και αποκτάς αντοχή στο διοξείδιο του άνθρακα τόσο πιο επικίνδυνα γίνονται τα πράγματα. Ο μηχανισμός του οργανισμού που σε ειδοποιεί ότι πρέπει να αναπνεύσεις βασίζεται στην αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα στον οργανισμό και ΟΧΙ στη μείωση του οξυγόνου. Αν αποκτήσεις μεγάλη ανοχή στο διοξείδιο μπορεί να παραβλέψεις την ειδοιποίηση του οργανισμού σου. Αν το παρακάνεις τότε την πάτησες. Σε βάθη μεγαλύτερα από 12-15 μέτρα η πίεση του νερού δημιουργεί μεγάλη μείωση των μερικών πιέσεων των αερίων στο αίμα και έτσι ο οργανισμός δεν αντιλαμβάνεται την αύξηση του διοξειδίου του άνθρακα καθώς η πίεσή του είναι κάτω από το όριο συναγερμού. Έτσι καταναλώνεις το οξυγόνο σου, έχει γεμίσει ο οργανισμός διοξείδιο και δεν έχεις πάρει χαμπάρι. Αναδυόμενος οργανισμός αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει πολύ διοξείδιο και κάνει shut down. Γι' αυτό θέλει μεγάλη προσοχή και ζευγάρι το βαθύ ψάρεμα.

.
Μια μικρή διόρθωση που μάλλον είναι ανεφ ουσίας αφού οι συμβουλές σου κατά τα αλλά είναι σωστές, απλά για να μην μπερδευόμαστε : πράγματι η ουσία που δίνει σήμα στον εγκέφαλο ότι έχει ανάγκη να αναπνεύσει είναι το διοξείδιο του άνθρακα, όμως καθώς κατεβαίνουμε η μερική του διοξειδίου πίεση όπως και όλων των υπολοίπων αερίων στους πνεύμονες αυξάνονται καθώς μειώνεται ο όγκος των πνευμόνων. Το διοξείδιο του άνθρακα κατά την έναρξη της κατάδυσης είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα για αυτό και η αύξηση της μερικής πίεσης του δεν προκαλεί καμία δυσφορία. Αν τώρα ξεπεράσουμε τα όρια μας στον βυθό σε βαθιά βουτιά τότε κατά την άνοδο καταναλώνουμε πολύ οξυγόνο και παράλληλα με την απότομη πτώση της μερικής πίεσης του οξυγόνου οδηγούμαστε στο blackout. Είναι δηλαδή η πραγματική έλλειψη του οξυγόνου που αναγκάζει τον εγκέφαλο να κλείσει διακόπτες και όχι το διοξείδιο του άνθρακα.

Άβαταρ μέλους
NE wind
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γρέγος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NE wind » Πέμ 01 Δεκ 2011, 01:20

Ναι παιδιά έχετε δίκιο. Το διατύπωσα λάθος. Συγγνώμη.

Άβαταρ μέλους
diomidis9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diomidis9 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 13:29

ευχαριστώ όλους για τιώ απαντήσεις σας ,θέλω να σας πβ ότι πάω σχεδόν πάντα με ζευγάρι και ότι ποτέ δεν φτάνω στα όρια απλά μου φενετε περίεργο ο χρόνος τον 40 δευτερολέπτων ο οποίος είναι παρά πολύ λίγος ακόμα δηλαδή και η γιαγιά μου θα μπορούσε να τον κάνει . και γιαυτό τον λόγο θέλω να καταλάβο περισότερο τη παίζει.

nlack1
Ονοματεπώνυμο: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nlack1 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 13:44

diomidis9 έγραψε:Καλησπέρα καλή μου φίλοι .

Καταρχήν να σας πω ότι έχω πάει σε σχολή πριν από περίπου 1.5 χρόνο και έχω μάθει κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Από τότε έχω δει βελτίωση και απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια που δεν μπορώ να τα εξηγήσω.

Πως γίνετε από μέρα σε μέρα να έχω τόσο μεγάλη διαφορά σε άπνοια, επίσης ενώ κάνω στατική κοντά στα 2 λεπτά υπάρχουν φορές που μέσα στο νερό δεν αντέχω πάνω από 45 δευτερόλεπτα.

Πως γίνετε άλλες φορές να μπορώ να μένω 1:10 στα 10 μετρά βάθος και άλλες φορές να είμαι στα 5 μετρά και να μην αντέχω?

Ελπίζω να μην σας κούρασα απλά έχω κάποιες απορίες για τις οποίες αν βρεθούν κάποιοι φίλοι και με βοηθήσουν θα ήμουν ευγνώμον

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση,ίσως λίγο ασχετη, με αυτό το θέμα.
Και εγώ πήγα πρόσφατα σε ένα σχολείο ε.κ. εξηγώντας μου πολλά πράγματα σε αυτό που ρωτά ο φίλος.
Πως είναι δυνατον να πας σε ένα σχολειο και μετα να έχεις αυτές τις απορείες?Και σαφός δεν ενοω ότι ο φίλος ήταν απρόσεχτος στο
μάθημα.
Εχουν τόση μεγάλη διαφορά τα σχολεία που υπάρχουν??

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Πέμ 01 Δεκ 2011, 13:51

nlack1 έγραψε:
diomidis9 έγραψε:Καλησπέρα καλή μου φίλοι .

Και εγώ πήγα πρόσφατα σε ένα σχολείο ε.κ. εξηγώντας μου πολλά πράγματα σε αυτό που ρωτά ο φίλος.
Πως είναι δυνατον να πας σε ένα σχολειο και μετα να έχεις αυτές τις απορείες?Και σαφός δεν ενοω ότι ο φίλος ήταν απρόσεχτος στο
μάθημα.
σε όλα υπάροχυν διάφορα. όπως υπάρχουν όπλα που σταβώνουν, ψαροταβέρνες που σερβίρουν παγιάτικο ψάρι, υπάρχουν και σχολεία ΕΚ που είναι καλά, και αλλά που καλύτερα κάνουν αντιστροφεί μαθήσει. :)
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
diomidis9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diomidis9 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 13:57

εσύ φίλε μου nlack σε ποιο σχολείο πηγές??

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 01 Δεκ 2011, 13:59

μάθημα.
Πολλή σωστή η ερωτησή σου.Ακριβώς το ίδιο θα ρώταγα και εγώ και επίσης θα ήθελα να μας γράψει ο φίλος και το όνομα της σχολής
που παρακολούθησε.Είναι ενδιαφέρον γιατί αυτά θα έπρεπε να τα έχει ξεκάθαρα στο μυαλό του.
Φιλικά πάντα!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

nlack1
Ονοματεπώνυμο: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nlack1 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 14:01

diomidis9 έγραψε:εσύ φίλε μου nlack σε ποιο σχολείο πηγές??
Μάλλον θα θεωρηθεί διαφήμιση
Αν θες στο στέλνω σε pm

Άβαταρ μέλους
diomidis9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diomidis9 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 14:19

ναι αμε!!!!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 01 Δεκ 2011, 19:03

η δάσκαλοι που μαθητεύουν ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Επιδόσεις και τεχνικές”