R.Calich

Προπονητική,διατροφή,..........
Άβαταρ μέλους
salpas
Ονοματεπώνυμο: Nikolas Varis

Re: R.Calich

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από salpas » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:34

Φιλε μου εξαρταται απο πολλους παραγοντες, ποιο σχολειο, ποιο επιπεδο, τι οριζεις εσυ σαν αισθητη διαφορα στην επιδοση κτλ...
Εαν νομισεις οτι μετα το 2ο επιπεδο θα ψαρευεις με ασφαλεια στα 25 μετρα οπως θα ηθελες ενω μεγιστο βαθος εχεις τωρα 24 με σταθερα εαν διαβασα καλα απο το ποστ σου τοτε [-X [-X [-X Αυταπατασαι ή δεν εχεις καταλαβει καλα τον ρολο του εκαστοτε σχολειου.

Φιλικα

Νικολας
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του

Άβαταρ μέλους
cpandis
Ονοματεπώνυμο: Christian Pandis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cpandis » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:44

Δεν κατάλαβα καλά..? Δεν θέλω να πάω από τα 20+ στα 30+ αλλά να έχω την μέγιστη ασφάλειά σε όποια μέτρα είμαι άλλα θα ήταν ένα συν αν αποκτήσω και κάποια μέτρα παραπάνω.
Αν καποτε φτασεις στο πατο μην ανησυχεις... Καποιος θα βρεθει να σου δωσει ενα φτυαρι.........

Άβαταρ μέλους
salpas
Ονοματεπώνυμο: Nikolas Varis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από salpas » Τρί 07 Σεπ 2010, 19:53

Εαν θυμαμαι καλα θελεις να πας στα 25 μετρα ψαρεμα με ασφαλεια απο τα 15-18 που εγραψες οτι εισαι τωρα, θεωρω οτι για ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ ειναι επισφαλες εως επικινδυνο μετα απο ενα 2ο επιπεδο (ακομα και 3ο) για ελευθερη αλλαζει το πραμα.
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τρί 07 Σεπ 2010, 22:25

Εγω παντως μετα την σχολη δεν πηγα ουτε μετρο παραπανω!
Μετρα πηρα τα 2 τελευταια χρονια που προσπαθουσα να παω σε πιο βαθια μερη!
Και φυσικα τα ιδιο θα εκανα ειτε πηγαινα ειτε οχι σε καποια σχολη!

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τετ 08 Σεπ 2010, 11:04

Salpas ΟΚ, αφού έχεις μέτρο σύγκρισης δεν ξέρω αν είσαι σωστός ή λάθος, αλλά η άποψή σου είναι ΣΕΒΑΣΤΗ.

cpandis, Κανονικά η ερώτησή σου θα έπρεπε να είναι: "θα βελτιώσω την τεχνική μου;; Θα μάθω να αναπνέω σωστά;;; Θα μου υποδείξουν λάθη που εγώ δεν ήξερα καν ότι τα κάνω;;;" και άλλα τέτοια.

Θα έπρεπε να ξέρεις ότι τα μέτρα έρχονται από μόνα τους όταν φτιάξεις τα γύρω γύρω, δεν θα έπρεπε να είναι το αρχικό ζητούμενο, ειδικά όταν μιλάμε για ψάρεμα και όχι για ελεύθερη κατάδυση. Σου εύχομαι να το καταλάβεις αυτό.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 14 Σεπ 2010, 20:22

themisrp έγραψε:Φιλε εκανες πολυ σωστη επιλογη!
Ο ανθρωπος ξερει τι κανει!Οταν εβγαλα το πρωτο επιπεδο στο ρομπερτο με εβαλε στο τελος να βουτηξω, με 4-5 ατομα ακομα που διαλεξε αυτος αφου παρακολουθησε τον τροπο που βουταμε, 16 μετρα, και ενω μεχρι τοτε δεν ειχα βουτηξει πανω απο 8-9 μετρα.δεν μου ειπε το βαθος απλα μου ειπε βουτα και θα δεις.και οντως τα εβγαλα ανετα.Νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλος εκπαιδευτης και αυτος και οι συνεργατες του, και "κοβει" το ματι τους. ειμαι σιγουρος πως αν δουν ενα παιδι να μην εχει ουτε τα μετρα ουτε τα παραπανω στοιχεια που χρειαζονται για το δευτερο επιπεδο αλλα ουτε και τα βασικα σε θεματα αφαλειας, υπαρχει περιπτωση μεχρι και να τον σταματουσαν και να του ελεγαν να ξεκινησει το πρωτο επιπεδο, ή να τον πανε σταδιακα. πραγματικα θεωρω οτι ειναι κορυφαιος ο ανθρωπος.

Εβγαλα και εγω κατευθειαν το β επιπεδο το Μαιο.Ολα τα παραπανω ισχυουν.Η προσωπικη μου εντυπωση ηταν οτι η επαφη με το Ρομπερτο εχει κατι μαγικο....σαν τον Μαχητη που παει πρωτη φορα στο Θιβετ η σαν τον Πιστο που παει πρωτη φορα Αγιο Ορος.....ολα πλεον φαινονται διαφορετικα....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
cpandis
Ονοματεπώνυμο: Christian Pandis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cpandis » Πέμ 28 Οκτ 2010, 13:05

Τελικά το σχολείο βγήκε χωρίς απρόοπτα και ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Και μάλιστα ο Roberto κατάφερε να μας βγάλει επιδόσεις που κάνεις με δεν ήξερε ότι μπορεί να πετύχει. πχ στης πρώτες στατικές δύσκολα ξεπερνούσε κάποιος τα 3 λεπτά και την επόμενη μέρα το μέσο όρο ήταν 3-3,30 εγώ έκανα 4.04 και ο καλύτερος χρόνος του γκρουπ ήταν 4,37..! Επίσης την μέρα των καταδύσεων στην θάλασσα κατάφεραν όλοι να βγάλουν τα 15 και 20 μέτρα. Γενικά η σχολή μου έδωσε κάποια απαραίτητα στοιχεία που ασχέτως αν ψαρεύω πολλά χρόνια δεν γνώριζα. Τώρα πλέον θα μπορώ να βουτάω σωστά αλλά και προπαντός με μεγαλύτερη ασφάλεια. Να και μια εικόνα από το γκρουπ μας.
Εικόνα
Αν καποτε φτασεις στο πατο μην ανησυχεις... Καποιος θα βρεθει να σου δωσει ενα φτυαρι.........

dimopoulg21
Ονοματεπώνυμο: gd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimopoulg21 » Παρ 06 Ιαν 2012, 20:13

τελικα το χετε φαει καλα το παραμυθι με τα σχολεια.... χρυσες δουλειες κανουν οι <<εκπαιδευτες>>.... 10(ατομα)*250Ε=2500Ε για ποσες ωριτσες <<δουλειας>> του εκπαιδευτη και του επιτελειου του?.... το μονο <<σχολειο>> βρισκεται στις αμετρητες ωρες θαλασσας και βυθου τα αλλα ειναι για να κονομανε μερικοι πονηροι που εστησαν ολοκληρο κυκλωμα απο περιοδικα - φωτογραφιες - και βιντεο....

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 06 Ιαν 2012, 20:24

τελικα το χετε φαει καλα το παραμυθι με τα σχολεια.... χρυσες δουλειες κανουν οι <<εκπαιδευτες>>.... 10(ατομα)*250Ε=2500Ε για ποσες ωριτσες <<δουλειας>> του εκπαιδευτη και του επιτελειου του?.... το μονο <<σχολειο>> βρισκεται στις αμετρητες ωρες θαλασσας και βυθου τα αλλα ειναι για να κονομανε μερικοι πονηροι που εστησαν ολοκληρο κυκλωμα απο περιοδικα - φωτογραφιες - και βιντεο....
"Μάστορα" έχεις παρακολουθήσει κάποιο σχολείο?
Να απαντήσω εγώ για εσένα??
ΟΧΙ!
Και σε παίζω τα στοιχήματα...
Φιλικά
Γιώργος
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
spirosliosa
Ονοματεπώνυμο: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spirosliosa » Παρ 06 Ιαν 2012, 21:16

να πω και εγω κατι
ψαρευω κανονικα και οχι περιστασιακα δηλ χειμωνα καλοκαιρι ακριβως 20 χρονια απο 14 χρονων
ποτε δεν ψαρευα μεχρι και πριν 10 χρονια κατω απο τα 18 μετρα αν και ειχα πολλυ καλους χρονους λογω της πολυχρονης ασχολειας και οτι ειχα μαθει το ειχα μαθει απο τα περιοδικα ειδικα τον κυριο βλατακη δεν υπηρχαν και πολλα τοτε αλοστε που να γραφουν τοσο αναλυτικα τετοια θεματα
μετα γνωρισα καποιον που αρχισαμε και ψαρευαμε μαζι τυχαια (ξεθαψα το τζιπακι του στην ευβοια οταν πηγα για ψαρεμα και μου ζητησε την βοηθεια μου γνωστος στον χωρο)
εκει αρχισε να μου μιλαει για τεχνικες χαλαρωσης και για τον τροπο που βουταγα και να με διωρθονει και ξαφνικα βρεθηκα να ψαρευω στα 20-22 χωρις τιποτα καμια αλαγη στον εξοπλισμο μου κτλ
ειρθε μια παυση λογω δυσκολιων κτλ χωρις να εχω πολυ συχνη επαφη απλα κρατιομουνα σε ενα σχετικα καλο επιπεδο μεχρι που αλαξα δουλεια και ενιωσα ανθρωπος παλι και εκει τυχαια γνωρισα το ζευγαρι μου που ειχε βγαλει 2οκαι 3ο επιπεδο και ξανα παλι στο συστηματικο ψαρεμα με πολες διορθωσεις στον εξοπλισμο αλαγες κτλ
πλεων εδω και 5 χρονια ψαρευω κατω απο τα 20 μεχρι και τα 30 σε πολυ συχνη επαφη και ολα αυτα χωρις σχολεια απλα με παρα πολες ωρες θαλασσα και 2-3 πραγματα που εχω δει κλεψει και μου εχουν πει σε θεματα χαλαρωσης και αναπνοων
παντα με ζευγαρι με σωστους χρονους επιφανειας χαλαρωσης κτλ που μπορει και ο καθενας πλεων να τα μαθει και σε ενα φορουμ αμα ψαξει ακομα και θεματα ασφαλειας ποιο αναλυτικα απο εναν δασκαλο
και πλεων με το υου τυβε μαθενεις και πως ακριβως θα ανασυρης το ζευγαρι σου σε ενα επικειμενο μπλακ αουτ και πως να τον ανεβασεις στο σκαφος :rules:
πιστευω οτι το σχολειο ναιμεν βοηθαει σε θεματα χαλαρωσης τεχνικης και διασωσης ασφακειας κτλ αν ομως δεν γραψει το ρολογακι καποιες ωρες εξασκησης βουτιων κτλ οτι και να κανεις μετρα δεν ανεβαζεις και αν τα καταφερεις δεν ξερεις τι σου γινεται και τι πρεπει να κανεις εκει κατω
γιατι πολλοι τα βλεπουν φυστικια και τα πετανε καπως περιεργα πχ να εκει που εκανα καρτερι στα 38 με μεταβλητα και αλλα τετοια :doh: και παθενω υποξεια και πεφτω κατω δεν λεω και εγω εκανα βαθεια εναλασομενα καποιες φορες αλλα μονο για να ξεβραχωσω αυστηρα οχι για να ψαρεψω ποιο βαθεια
οποιος καταλαβε καταλαβε
dive deep

mathitis
Ονοματεπώνυμο: Ανεστης Αραμπατζης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathitis » Κυρ 05 Φεβ 2012, 06:53

Τα μετρα που ψαρευει καποιος δεν νομιζω πως εχουν καποια σχεση με τα σχολεια, τα σχολεια ειναι εκει για να σου υποδειξουν σωστες και ΑΣΦΑΛΕΙΣ τεχνικες πανω απ ολα και να μαθεις περισσοτερα πραγματα γυρω απο την ελευθερη καταδυση αλλα και την προετοιμασια πανω απο αυτη, ακομα σε βοηθαει και σε μαθαινει πως να συμπεριφερθεις σε καταστασης πανικου ωστε να προστατεψεις τον εαυτο σου αλλα και το ζευγαρι σου, εγω πριν κανω καν καποιο σχολειο βουτουσα στα 17 μου και 18 μου 20+ μετρα για πλακα μονος πολλες φορες αλλα και αλλες με ζευγαρια που ουτε κατα διανοια ειχαν τις ιδιες δυνατοτητες με μενα, το σχολειο μου μαθε το ποσο τυχερος αλλα και μακακας ημουνα παραλληλα με βοηθησε να μαθω πτυχες της τεχνικης της ελευθερης καταδυσης οι οποιες με βοηθησαν να βελτιωσω της επιδοσης μου αλλα και να μεγαλωσω την ασφαλεια της βουτιας μου, Τελος σ ενα απροοπτο που ετυχε στο ζευγαρι μου σ ενα ψαρεμα, (ερεθισμος και ματωμα τυμπανου σταν 20+) θεωρω πως αν δεν ειχα την εμπειρια που μου προσφερε το τριτο επιπεδο αλλα και η σιγουρια για ολα οσα ειχα μαθει ισως δεν αντιδρουσα οπως αντεδρασα για να τον βγαλω εξω και ισως ειχαμε παρατραγουδα,ευτυχως τελικα το κακο μικρο ητανε. Τα σχολεια πιστευω ειναι η μεγαλυτερη επενδυση που μπορει να κανει καποιος ελευθερος κυνηγος, ουτε τα οπλα ουτε οι στολες ουτε τιποτα αλλο.

Άβαταρ μέλους
djcool
Ονοματεπώνυμο: Κολοκοτρωνης Δημητριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από djcool » Κυρ 05 Φεβ 2012, 09:26

Mathitis νομίζω περιγράψεις όσο καλύτερα γίνεται τον λόγο που κάποιος πρέπει να κάνει σχολείο. Να συπληρωσω ότι κακώς μπερδεύουν τα παιδιά που θέλουν να πανε να κάνουν σχολείο το ψάρεμα τους με το σχολείο. Σχολείο κανείς για να μάθεις να βουτας όχι για να ψαρευεις. ΆΛΛΟ ΠΡΆΓΜΑ ΤΟ ΈΝΑ ΚΑΙ ΆΛΛΟ ΠΡΆΓΜΑ ΤΟ ΆΛΛΟ.

όσο για τον έκανε καλα που πήγε στο δεύτερο και όχι στο πρώτο προς ενημέρωση οποίων δεν γνωρίζουν στο δεύτερο όπως και στο τρίτο επαναλαμβάνονται ΠΑΝΤΑ oi θεωρίες περι ασφαλείας όλων των προηγούμενων επιπέδων τουλάχιστον στο Roberto τα σχολεία.

Απο την πλευρά θα έλεγα και θα προέτρεπα όσους έχουν χρόνο (χρήματα είναι ελάχιστα) να πανε να κάνουν τα σεμινάρια που διοργανώνει η Καρδιολογικο εταιρία με όνομα BLS basic life support. Είναι ότι πιο χρήσιμο σε καθημερινή βάση αλλα και στο ψαροντουφεκο. Το κόστος πρέπει να είναι καμία 30άρια ευρω.

Άβαταρ μέλους
N.G
Ονοματεπώνυμο: NG

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από N.G » Κυρ 05 Φεβ 2012, 12:25

παιδια δεν βουταω συχνα και θελω να ρωτησω αν εκτος της γυμναστικης και της διατροφης, ξερετε να υπαρχει καποιου ειδους προπονητικο συστημα για να κραταω την αναπνοη μου περισσοτερο εκτος νερου??

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Κυρ 05 Φεβ 2012, 16:30

N.G έγραψε:παιδια δεν βουταω συχνα και θελω να ρωτησω αν εκτος της γυμναστικης και της διατροφης, ξερετε να υπαρχει καποιου ειδους προπονητικο συστημα για να κραταω την αναπνοη μου περισσοτερο εκτος νερου??
Γιατι εκτος νερου?
Στο νερο ειναι το προβλημα!!!

Άβαταρ μέλους
djcool
Ονοματεπώνυμο: Κολοκοτρωνης Δημητριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από djcool » Κυρ 05 Φεβ 2012, 19:11

N.G έγραψε:παιδια δεν βουταω συχνα και θελω να ρωτησω αν εκτος της γυμναστικης και της διατροφης, ξερετε να υπαρχει καποιου ειδους προπονητικο συστημα για να κραταω την αναπνοη μου περισσοτερο εκτος νερου??
Ποδηλατο φιλε μου

Επιστροφή στο “Επιδόσεις και τεχνικές”