ti lastixa gia 90 ari pathos?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
iceman
Ονοματεπώνυμο: stratos alex

ti lastixa gia 90 ari pathos?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iceman » Δευ 30 Μαρ 2009, 00:58

re paidia ti lastixa na valo se ena 90 ari pathos pou pira tora? me skoinaki oxi kambana.2 perasta pernei.opoios kserei kala to oplo as apanthsei giati den ksero .

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Re: ti lastixa gia 90 ari pathos?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Δευ 30 Μαρ 2009, 01:31

Για δώσε λίγες πληροφορίες ακόμα.
Καταρχήν για τι ψάρεμα το θές?
Ανοικτή ή κλειστή κεφαλή?
Έχει οδηγό σε όλο το μήκος?
Πάχος βέργας?
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

iceman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iceman » Δευ 30 Μαρ 2009, 17:43

einai to open pro 90 ari kai exei odhgo se olo to mhkos tou solhna. tora ti verga einai tha se gelaso ligo kairo kano psarontoufeko alla mou eipe kai shmera enas gnostos pou kserei na valo 1 lasttixo oxi 2 ena kalo epeidh eimai kai ligo arxarios alla thelo na exei kai dynamh to oplo . pisteyo na katalaves ti ennoo kai na me vohthiseis an mboreis.opote zitame ena lastixaki kalo dinato gia to sigekrimeno oplo me skinaki oxi kambana...

Άβαταρ μέλους
pantzo76
Ονοματεπώνυμο: Pantelis Los

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pantzo76 » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:09

Γεια σου φιλε μου,

Εχω το ιδιο οπλο που λες, το πηγα στα παιδια στην must dive και το στησαμε με μια βεργα 1.30, δεμκα 6.5 με με εγκοπες και το φτερακι χωνευτο απο κατω, και ενα λαστιχο δετο, μαυρο μελι 18αρι δικο τους (δεν ξερω την μαρκα του).
Το οπλο γαζωνει στα ασπρα, δεν κλοτσαει, παιρνει 3 μηκη ανετα.

Στα μαυρα ακομα δεν εκατσε δοκιμη......

Καντους μια ερωτηση.....
Οι αρχαίοι πολεμιστές πρώτα έκαναν τους εαυτούς τους αόρατους.
Μετά περίμεναν τη στιγμή που ο εχθρός ήταν ευάλωτος....

iceman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iceman » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:21

se eyxaristo polu filarai na se kala .. distixo den exo thn dinatothta na pao athina opote th rothso sthn xalkida pou eimai poio konda an mboreis na matheis diastaseis xiliosta kai mhkos tha me vohthouses poly eyxaristo

Άβαταρ μέλους
pantzo76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pantzo76 » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:44

Θα το μετρησω το βραδυ και θα σου πω.
Αφου εισαι αρχαριος οπως λες, μην πας σε διπλα με τιποτα...

Αν δεν μπορεις πας στην must dive, εναλλακτικα παρε αυτα...http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... 9&P_ID=945

19αρια , 67 ποντους.

Εξηγω..

Το οπλο σου εχει 92 cm μηκος οπλισης στην δευτερη σκαλα.

Για 19αρι υπολογισε ενα συντελεστη επιμηκυνσης 2.75 - 2.8 περιπου, εκτος αν θελεις ζορια οποτε πας πιο πανω...

Οποτε 92 / 2.75 = 33.45. Επι 2 γιατι ειναι περαστο πας στους 67 ποντους.

Για 17.5 και 16 αρι ο συντελεστης παει γυρω στο 3-3.2 και το λαστιχο ειναι πιο κοντο.

Πιθανον να τα ξερεις ηδη ολα αυτα... Anyway και εγω εδω τα εμαθα....

:wave:

Άβαταρ μέλους
pantzo76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pantzo76 » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:47

Α! Μιλαμε για βεργα 6.5 ετσι.

Για λεπτοτερη πχ 6, 6.25 μην πας σε 19αρια.
17αρια ειναι οκ.

iceman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iceman » Δευ 30 Μαρ 2009, 18:49

proth fora ta akouo eyxaristo file gia tha to psakso ayrio pou tha pao sto magazi na se kala. kai kala psaremata giati erxete to kalokairaki

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep
Ονοματεπώνυμο: sakis v.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Δευ 30 Μαρ 2009, 20:29

εχεις π.μ.
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
Όμηρος
Ονοματεπώνυμο: Όμηρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Όμηρος » Παρ 03 Απρ 2009, 04:38

Γειά σου φίλε!
Έχω και εγώ 1 pathos 90 open pro.
Σου προτείνω να του βάλεις 2χ16 μαλακά λάστιχα και 6.5 βέργα 1.20. Θα δουλεύει πολύ ωραία χωρίς ανάκρουση. Του έβαλα 2χ17.5 και δεν μπορούσα να τραβήξω την σκανδάλη(!!!!!) και έχανα το στόχο. Το ίδιο όπλο έχει και ένας φίλος και έχουμε καταλήξει σε αυτό το σετάρισμα.
Με δύο λάστιχα, μπορείς να κάνεις "οτι θέλεις" δηλ. οπλίζεις μόνο το ένα αν θέλεις τρύπα, και τα δύο στη μεγαλη σκάλα ή στη μικρή κ.ο.κ.
Μόλις το σετάρεις και το δοκιμάσεις, αν θέλεις πες μας πώς πάει.΄
Έλπίζω να βοήθησα!
Καλές βουτιές!!
Καλές ψαριές σε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
Όμηρος
Ονοματεπώνυμο: Όμηρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Όμηρος » Παρ 03 Απρ 2009, 13:09

Δεν πρόσεξα πριν οτι είσαι αρχάριος.
Λοιπόν, μην αγχώνεσαι. Επειδή έχω περάσει και εγώ ένα τέτοιο στάδιο και δεν είχα κάποιον να μου πεί, θα σου πώ το εξής. Μην ακούς και πολλά και μην τρελένεσαι απο οτι διαφημίζεται. Όλοι να πουλήσουν θέλουν και γι'αυτό θα σου πούν τα πάντα. Βάλε για αρχή ένα λάστιχο 17.5 ή 18 και μια 6.5 βέργα. Σκίστω στο ψάρεμα τώρα και το καλοκαίρι και μετά, αφού θα έχεις μια εμπειρία και όταν δείς οτι είναι αναγκαίο, βάλε τα 2χ16.( Τα οποία, οπλίζονται πιο εύκολα, είναι πιο δυνατά απο το 18, έχεις ταχύτητα και μικρή ανάκρουση.) Στο λέω αυτό γιατί είχα χάσει τον ύπνο μου με το τι όπλο θα αγοράσω και τι σετάρισμα κτλ. ενώ καλά-καλά δεν είχα την εμπειρία για να το χρησιμοποποιήσω. Το "μυστικό" είναι: πολλές ώρες στη θάλασσα. Άν έχεις την εμπειρία θα σου φανεί χρήσιμο και αυτό το σετάρισμα. Δηλ. αν δεν αποκτήσεις καλή τεχνική, το όπλο δεν θα σου φέρει τα ψάρια.
Αυτά απο μένα. Στα λέω γιατί εγω δεν είχα κάποιον να μου τα πεί και πέταγα τα λεφτά μου τσάμπα αγοράζοντας εξοπλισμό που δεν ήταν για τις επιδόσεις μου. Όσο για την βολή μια χαρά θα είναι, μην έχεις ανασφάλεια, μόνο να μάθεις να υπολογίζεις την απόσταση βέργα-ψάρι και θα είσαι οκ!
Καλές βουτιές!!
Καλές ψαριές σε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
dodos_1
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dodos_1 » Παρ 03 Απρ 2009, 14:11

και εγω ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου οπλου...παντως σου προτεινω αφου το αγορασες τωρα ψαρεψε το καμποσες φορες οπως ειναι για να δεις τι σε χαλαει και τι οχι.
οπως ειπε και ενας φιλος προηγουμενως μην κανεις ασκοπα εξοδα διχως να εχεις εξαντλησεις τις δυνατοτητες του οπλου σου.
μην μπαινεις στο τρυπακι του καταναλωτισμου απο τωρα γιατι σε βλεπω να παραχωρεις ενα δωματιο στο σπιτι σου για τα παρελκομενα του Ψ/Τ που θα σου περισσευουν.

Εγω προσωπικα το ψαρεψα για κανα μηνα με το μαμισιο σεταπ μεχρι να βρω τι με χαλαγε...Επισης να σου τονισω οτι αν και εχουμε το ιδιο οπλο ο καθενας το στηνει παντα με τις προσωπικες του αναγκες και επεξηγει τα μειονεκτηματα του οπλου με τα προσωπικα του δεδομενα.

εαν παλι θελεις να τα αλλαξεις προτεινω:
α) 6,5 η 6,25 βεργα 1,30 μηκος με 19αρι μελι λαστιχο με συντ.επιμυκ. 2,8-2,9
αναλογα με ποια βεργα θα χρησιμοποιησεις θα εχεις και αναλογη ταχυτητα και διατρηση.

Άβαταρ μέλους
Deep_για_Deep
Ονοματεπώνυμο: sakis v.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deep_για_Deep » Παρ 03 Απρ 2009, 14:19

Pε συ dodo ολα καλα και ολα ωραια.....αλλα αυτον τον Μητσοτακη απο κατω τι τον θες!!!Οποτε βλεπω ποσταρισμα σου με πιανει μια ανατριχηλα!!! :scare:
<< Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η θάλασσα για σένα , αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη θάλασσα. >>

Άβαταρ μέλους
dodos_1
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dodos_1 » Παρ 03 Απρ 2009, 14:29

navarxos1976 έγραψε:Pε συ dodo ολα καλα και ολα ωραια.....αλλα αυτον τον Μητσοτακη απο κατω τι τον θες!!!Οποτε βλεπω ποσταρισμα σου με πιανει μια ανατριχηλα!!! :scare:
η φωτια θελει φωτια ρε συ ναυαρχε!!! :D

Άβαταρ μέλους
alessi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alessi » Παρ 03 Απρ 2009, 15:37

Μετα απο αρκετές δοκιμές στο στήσιμο του συγκεκριμένου όπλου εχω καταλήξει σε βεργα 6,5 ,μηκος απο 1,20 - 1,30 (κατα προτιμηση 1,30 ) και λαστιχο μονό 19αρι...
Πιο λεπτή βέργα (π.χ. 6,25) με το 19αρι λάστιχο δεν με ικανοποίησε (προσωπική άποψη παντα)

Τα διπλα για μενα ειναι πολλα για το μηκος του οπλου , και γινεται δυσχρηστο , τα 2 χ 17αρια ή 16αρια κτλ δεν με βολεψαν... Σε 100αρι και πανω ναι.
Οσο για το λαστιχο κατεληξα στο εξης ---> http://www.edive.gr/product_info.php?cP ... bf3f7e2e7f

Επαναλαμβάνω πως αυτά είναι τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ γουστα, φιλικα να σου πω πως θα τα βεις ολα με τον καιρο και με την εξικοιωση που θα αποκτήσεις....Καλες βουτιές!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”