Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 12:28

Καλησπέρα στην όμορφη μας παρέα.
Χαιρετώ όλους και ελπίζω όλοι και οι οικογένειες σας να είστε καλά.

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας και την εμπειρία σας σε κάτι.
Αφορά ένα πολύσπαστο (το 2ο που φτιάχνω) το οποίο είναι ένα όπλο με μήκος όπλισης 110 εκατοστά.
Προτού μπω σε χίλιες δύο μικρές λεπτομέρειες και αρχίσω να γράφω κατεβατά για την εμπειρία μου κλπ κλπ,
η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά ανθρώπους που έχουν κάνει σοβαρές δοκιμές σε στόχο, έστω και σε αγώνες σκοποβολής.
Βεβαίως όλοι μπορούν να συνεισφέρουν τις γνώμες τους, αλλά θεωρώ πως μόνο οι δοκιμές σε στόχο μπορούν να δώσουν
σωστά συμπεράσματα. Οι βολές σε ψάρια είναι εντελώς υποκειμενικές, όσων αφορά αποστάσεις και ευθυβολία οπότε δεν με βοηθούν.
Οπότε, για να καταλάβω εάν το όπλο μου δεν έχει στηθεί ακόμα σωστά ή εάν έχω υπερβολικές απαιτήσεις, το ερώτημα είναι,
μέχρι ποια απόσταση μπορεί ένα πολύσπαστο ή ακόμα και συμβατικό όπλο να είναι πραγματικά ευθύβολο?
Και εξηγώ, να σημαδεύεις το κέντρο ενός στόχου και η βέργα να πηγαίνει ακριβώς εκεί, χωρίς να σημαδεύεις πιο ψηλά υπολογίζοντας και διορθώνοντας
την τροχιά της βέργας.
Έχω δει κι εγώ βίντεο που ρίχνουν στα 6 και τα 7 μέτρα από τη μύτη της βέργας και να βρίσκουν κέντρα, αλλά δεν ξέρω αν σημαδεύουν ψηλότερα.
Έχω κάνει 2 δοκιμές στη θάλασσα, και προς το παρών δεν έχω μείνει ευχαριστημένος συγκριτικά με αυτό που περίμενα-ήλπιζα
αλλά οι εμπειρίες σας θα με βοηθήσουν στο να θέσω σωστές απαιτήσεις-προσδοκίες από το όπλο μου.

:hello:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Δημοσιεύσεις: 13110
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 13:53
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Τοποθεσία: ΣΚΥΔΡΑ Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 18 Μάιος 2021, 12:39

Greek-Blue έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 12:28

Έχω κάνει 2 δοκιμές στη θάλασσα, και προς το παρών δεν έχω μείνει ευχαριστημένος συγκριτικά με αυτό που περίμενα-ήλπιζα
αλλά οι εμπειρίες σας θα με βοηθήσουν στο να θέσω σωστές απαιτήσεις-προσδοκίες από το όπλο μου.

:hello:
εχεις εμπειρια απο σκοποβολη σε στοχο?
αν οχι τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να σημαδευεις σωστα! ;)
αλλο η βολη σε στοχο που κινειτε και αλλο σε σταθερο!
εγω οσες φορες ειπα να σιγουρεψω την βολη ,σκοπευοντας καλα(υποτιθεται),σχεδον παντα αστοχουσα!!! :mrgreen:
επομενως δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα απο μερικες βολες σε στοχο ! [-X
...τωρα για βεληνεκες ενα 110 θα πρεπει ναχει ανετα τα 7 μ.
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 18 Μάιος 2021, 13:09

5 μετρα Βαγγελη βαραει το αντιστοιχο δικο μου.
Παραπανω δεν εχω δοκιμασει.
Δεν μ ενφιαφερει το παραπανω.
Στα οπλα που φτιαχνω παντα κανω διορθωσεις μεχρι το απολυτο.
Μην κανεις εκπτωσεις.
Τα οπλα αυτα βαρανε εκει που ριχνεις οταν ειναι σωστα.
Αν σε κανω να αισθανεσαι καλυτερα απο τα 5 οπλα που εφτιαξα,ΚΑΝΕΝΑ,δεν εριχνε καλα απο το πρωτο στησιμο.
Σε αλλο εφταιγε η βεργα,σε αλλο ο οδηγος σε αλλο η εδραση του σκοινιου στο οπλο......ειναι πολλα που θελουν ψαξιμο.
Κι εγω το τελευταιο ακομα το ψαχνω μετα σπο 2 σκοποβολες.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 13:13

Θοδωρή, 5 μέτρα, εκεί που σημαδεύεις ρίχνει έτσι; Χωρίς να σημαδεύεις ούτε εκατοστό πιο ψηλά, σωστά;

thodoris981
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2014, 13:22

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 18 Μάιος 2021, 14:11

Ναι βαγγελη.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 14:45

thodoris981 έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 14:11
Ναι βαγγελη.
Τι στήσιμο έχεις στο δικό σου αντίστοιχο όπλο?

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 18 Μάιος 2021, 14:57

Εγω πριν συνεχισετε την αναλυση να παραθεσω ενα στοιχειο που ισως δεν εχετε σκεφτει.
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια ταχυτητα βεργας περιπου 36μ το δευτερολεπτο. Κ ας υποθεσουμε για χαριν ευκολιας οτι μενει σταθερη. Αυτο μας δινει το χρονο π θελει η βεργα να φτασει στα 5 μετρα. Ειναι γυρω στα 0.14 του δευτερολεπτου.
Η βεργα αφου ξεκινησει το ταξιδι της, επιδρα πανω της η βαρυτητα. Το γνωτο ~9.8m/s^2.
Αν τωρα υπολογισουμε ελευθερη πτωση απο ενα αντικειμενο το οποιο εχει αρχικη ταχυτητα 0 και κανει ελευθερη πτωση για 0.14 του δευτερολεπτου η αποσταση η οποια θα διανυσει σ αυτο το χρονο ειναι 0.0961052m.
Στη θεωρια οποτε ειναι λογικο να πεφτει στα 5μ 9.6cm απο εκει που υποτιθεται "κοιτουσε" η βεργα. Απο εκει και περα το ποσο επηρεαζει η υδροδυναμικοτητα της βεργας αυτη την πτωση μονο με δοκιμες σε πολυ ελεγχομενο περιβαλλον μπορουν να ελεγχθουν.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 15:22

andrianblue έγραψε:
Τρί 18 Μάιος 2021, 14:57
Εγω πριν συνεχισετε την αναλυση να παραθεσω ενα στοιχειο που ισως δεν εχετε σκεφτει.
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια ταχυτητα βεργας περιπου 36μ το δευτερολεπτο. Κ ας υποθεσουμε για χαριν ευκολιας οτι μενει σταθερη. Αυτο μας δινει το χρονο π θελει η βεργα να φτασει στα 5 μετρα. Ειναι γυρω στα 0.14 του δευτερολεπτου.
Η βεργα αφου ξεκινησει το ταξιδι της, επιδρα πανω της η βαρυτητα. Το γνωτο ~9.8m/s^2.
Αν τωρα υπολογισουμε ελευθερη πτωση απο ενα αντικειμενο το οποιο εχει αρχικη ταχυτητα 0 και κανει ελευθερη πτωση για 0.14 του δευτερολεπτου η αποσταση η οποια θα διανυσει σ αυτο το χρονο ειναι 0.0961052m.
Στη θεωρια οποτε ειναι λογικο να πεφτει στα 5μ 9.6cm απο εκει που υποτιθεται "κοιτουσε" η βεργα. Απο εκει και περα το ποσο επηρεαζει η υδροδυναμικοτητα της βεργας αυτη την πτωση μονο με δοκιμες σε πολυ ελεγχομενο περιβαλλον μπορουν να ελεγχθουν.
Είναι σωστά όσα λες. Θέμα φυσικής. Ακόμα και σε μηχάνημα (το όπλο) δεν θα μπορούσε να ρίξει απόλυτα ευθεία εκτός και αν όντως λόγο υδροδυναμικής
η βέργα ανηφόριζε ξανά (που όντως το είδα και αυτό σε ένα βίντεο απο το πλάι με συγκεκριμένη βέργα - να κάνει σούζα δηλαδή απο ενα σημείο και μετά).
Με όσες δοκιμές έχω κάνει μέχρι τώρα, εάν υποθέσουμε οτι σημαδεύω αξιοπρεπώς και πατάω τη σκανδάλη αξιοπρεπώς, κέντρο (στο περίπου) έβρισκα στα 4,5 μέτρα. Μου φάνηκε όμως λίγο για ένα πολύσπαστο με 1χ19 και 3 χ 16.

Επίσης, μιας και οι 2 σας έχετε ασχοληθεί αρκετά με αυτά τα όπλα. Έχετε άποψη για συντελεστές ελαστικών?
Ας μή μιλήσουμε για μάρκες δημοσίως. Έχω κόψει χαλαρούς συντελεστές. Εκείνους που προτείνει ο κατασκευαστής στο site του,
αλλά έχω ακούσει απο αρκετούς πως σε ρόλλερ και πολύσπαστα κόβουν σε πουσαρισμένους συντελεστές.

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 18 Μάιος 2021, 16:23

Οσο περισσοτερο φορτωνεις λαστιχα τοσο περισσοτερο μειωνεται η ευθυβολια. Και λογω ανακρουσης και λογω ταλαντωσης της βεργας. Η ανακρουση παιζει αρκετα σημαντικο ρολο. Ακομα και στα invert που εχουν χαμηλοτερη ανακρουση εγω εχω παρατηρησει οτι μπορει να επηρεασει τη βολη. Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει οτι παιζει ρολο ειναι με τι γωνια ριχνεις σε σχεση με τη βαρυτητα. Αν πχ εισαι πιο ψηλα απο το ψαρι και ριχνεις στην ουσια με καθοδικη πορεια, και λιγοτερη ανακρουση αισθανεσαι και πιο ισια θα παει η βεργα απ οτι αν το ψαρι βρισκεται πιο ψηλα απο σενα και ριξεις με ανοδικη πορεια τη βεργα, κ αυτο γιατι αλλαζει η κατευθυνση της βαρυτητας σε σχεση με τη βολη.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 16:34

Ισχύει αυτό που λες για τη γωνία βολής σε όλα τα όπλα και γ'αυτό τις δοκιμές φροντίζω να τις κάνω όσο μπορώ σε οριζόντιες βολές και μόνο.
Ανάκρουση δεν έχει το συγκεκριμένο όπλο αν και 4 ζευγάρια λάστιχα, αλλά..με χαμηλούς συντελεστές.
Μπαίνω σε πειρασμό να κοντύνω τα λάστιχα λίγο αλλά προτού βγάλω συμπεράσματα πιο σωστά δεν το κάνω γιατί μετά δεν έχει επιστροφή.
Εσύ σε όπλα με μ.ο. 110 σε τι σετάπ έχεις καταλήξει? Υποθέτω πως θα πειραματίστηκες με διάφορους συνδυασμούς.

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 18 Μάιος 2021, 16:56

Εγω ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα με την πανδημια απειχα πολυ καιρο απο τη θαλασσα και δε μπορεσα να κανω δοκιμες που ηθελα να κανω....
Το σεταπ που δουλευω στο δικο μου το 110 ειναι λαστιχα pathos nitro 1χ18 και 2χ14 (δουλευα 2χ16 αλλα ειχα ενα θεμα με την πλατη κ εβαλα 14αρια για να πιο ευκολη οπλιση) με 7αρα βεργα 1.50.
Το ειχα δωσει σε φιλο που εκανε καποιες προχειρες δοκιμες σε στοχο γιατι εγω δεν μπορουσα να παω και ειδε οτι ειχε ιδια διατρηση περιπου με ενα 120 συμβατικο τριλαστιχο με 3χ16 sigal και 7.2 βεργα 1.50 στα 4μ αποσταση.
Οι συντελεστες που τα κοβω εγω ειναι 3.1 τα 18αρια και 3.3 τα 14αρια και τα 16αρια.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 18 Μάιος 2021, 17:16

Με διάτρηση δεν έχω απολύτως κανένα θέμα. Το 5 εκατοστών dow το περνάει σαν χαρτοπετσέτα.
Με την ευθυβολία ψάχνομαι και προσπαθώ να κατανοήσω μέχρι πού πρέπει να την κυνηγήσω.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου.

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 18 Μάιος 2021, 18:05

Να σαι καλα :)
Δοκιμασε και με ελαφρυτερο σεταπ.

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 18 Μάιος 2021, 18:08

βαγγελη , ξεχασα να σου αναφερω, πόσο πολυτιμη βοηθεια μου εδωσε και εμενα ο Δημητρης με το δικο μου οπλο :hello:

Χρωσταω κερασμα Σαλονικα οταν με το καλο ανεβω να δω και το Καπετανιο :D
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 09:33
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Δραστικό βεληνεκές πολύσπαστων με δοκιμές σε στόχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τρί 18 Μάιος 2021, 19:22

Να σαι καλα Κωστα! Οποτε ανεβεις ενημερωσε αν βολεψει να πιουμε καφε!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”