Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
SteliosM
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2021, 20:39

Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SteliosM » Τετ 14 Απρ 2021, 09:12

Καλημέρα στην ομάδα.

Είμαι νέο μέλος στην ομάδα και είμαι μπροστά σε μια μεγάλη αλλαγή που σκέφτομαι να ακολουθήσω επιτέλους. Και λέω επιτέλους, γιατί εδώ και αρκετό καιρό θέλω να πάω από λαστιχοβόλο όπλο σε αεροβόλο και αυτό, γιατί μπορώ αυτή τη περίοδο να διαθέσω αρκετά χρήματα για κάποιο αξιόλογο. Το πρόβλημα είναι αρχικά πως δεν έχω ιδέα από αυτά και από την συντήρηση τους. Από εκεί και πέρα είμαι ανάμεσα στα Mares Cyrano Evo HF 110 WP στο Mares Cyrano 1.1 HFT WP (με ταχύτητες) 90cm και στο Mares Cyrano 1.1 WP με ταχύτητες 90cm. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα χαρώ ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ.

GIANNELO
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Παρ 06 Νοέμ 2020, 10:57
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τετ 14 Απρ 2021, 10:04

Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα αεροβόλο. Κάνει πολύ θόρυβο, και κάτω από τα 15-20 ψοφάει.

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 14 Απρ 2021, 12:09

Ειχα το HF 100. ΜE 27-30 ATM βάραγε φοβερές βολές, γρήγορες και ευθύβολες. Αντίστοιχες ίσως και λίγο καλύτερες από ένα λαστιχένιο 100αρι. Μεγάλη ευκινησία στο νερό, γρήγορη ευκολία αλλαγής ταχύτητας, πλεονεκτεί φοβερά στις κοντινές και μεσαίες βολές.
Ομως εγώ δεν πρόκειται να το ξαναπιάσω στα χέρια μου για τους ακόλουθους λόγους: Υστερεί στις μακρινές βολές λογω σκοπευτικών, Πολλά κινητά μέρη, πολλές και αναπάντεχες βλάβες, δυσκολία στις επισκευές και στο σέρβις. Το χειρότερο το συγκεκριμένο μοντέλο είχε (δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί τώρα) μεγάλο πρόβλημα με τη σκανδάλη, λόγω αστοχίας ενός πείρου στο μηχανισμό σκανδάλης , που δεν μπορεί να διορθωθεί γιατί ήταν πολύ λεπτότερος από αυτούς των άλλων μοντέλων. Κάθε λίγο και λιγάκι κόλλαγε με αποτέλεσμα να χάνω σίγουρα και μεγάλα ψάρια. Σε μία από τις πολλές επισκευές που του έκανα, από απροσεξία δική μου και λόγω της τσαντίλας, μου έσκασε στα χέρια. Η κεφαλή τινάχτηκε στον αέρα και πέρασε 5 πόντους από τη μούρη μου. Η λαβή έγινε κομμάτια και μούκοψε ένα καλό φιλέτο από το πόδι, εις ανάμνηση. Η έκρηξη ακούστηκε μέχρι 5 τετράγωνα. Από τότε το λείψανο μπήκε στην αποθήκη και εγώ γύρισα μετανιωμένος στα ταπεινά και αξιόπιστα λαστιχάκια, που δεν με προδίδουν ποτέ .
Αν λοιπόν σκοπεύεις να πάρεις το ΗF το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν έχει διορθωθεί το κατασκευαστικό πρόβλημα στη σκανδάλη του . Αλλιώς προτίμησε τα υπόλοιπα και καλά ξεμπερδέματα.

Jim_Kip
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 14 Νοέμ 2015, 08:37
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Κ.

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jim_Kip » Τετ 14 Απρ 2021, 14:41

Το cyrano είναι η τοπ επιλογή που μπορείς να κανειςσε αεροβολο..αλλά ΜΟΝΟ με ταχύτητες για να έχεις επιλογή χαμηλής ταχυτητας γιατί αλλιώς ξέχνα τις βολές κατά σε βράχια η σε τρύπα,είναι πολύ δυνατο.Θελει προσοχή στην άμμο απαγορεύεται να εισέλθει στην κάννη έστω και ένας κόκκος..γενικά αν το προσέχεις και γεμίζεις το σωστό αέρα χωρίς να το τερματίσεις δε θα έχεις ποτε προβλήματα.Ψαρευα 2 χρόνια με medisten και δεν είχα προβλημα..και μεγάλο πλεονέκτημα γλυτώνεις τα παρελκόμενα του λάστιχοβολου λάστιχα και βέργες(τα αεροβόλα βάζουν 7 mm συνήθως και πάνω και λόγω ότι δεν έχουν εγκοπές είναι πιο ανθεκτικες).Ο Ιωνάς είναι αντιπρόσωπος νομίζω ρώτα κι εκεί να ενημερωθείς καλύτερα.Το μέγεθος παντως εξαρτάται από το είδος ψαρεματος που κάνεις..προσωπικά για allaround θα έπαιρνα 100αρι

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 14 Απρ 2021, 16:50

Όλα καλά με τα παραπάνω, απλά να προσθέσω ότι, στο αεροβόλο, αν ρίξεις σε τρύπα ή έστω έξω αλλά με βραχο πίσω από το ψάρι από κοντά και δεν βγεί η βεργα από την κάνη, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σπάσουν πιστόνια και τα συμπαρομαρτούντα... Σε κοντό (μέχρι 70άρι) το αποφεύγεις σχετικά εύκολα. Σε μεγαλύτερα μήκη όμως, που έχουν και περισσότερη δύναμη, θέλει προσοχή :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Gofaris
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Πέμ 06 Σεπ 2007, 16:13

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gofaris » Τετ 14 Απρ 2021, 17:45

https://www.scubastore.com/scuba-diving ... lsrc=aw.ds
Ξηρή κάνη, 13άρα, 7,5 βέργα, carbon αεροθάλαμος.

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: Πέμ 30 Ιουν 2016, 15:17
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Τετ 14 Απρ 2021, 19:35

Τασο δεν ειχε αδειασει ο αερας πριν το ανοιξεις, παρα πολυ επικινδυνο

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ 2012, 23:30
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ Π

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Τετ 14 Απρ 2021, 21:24

Τα salvimar που προτείνει ο φίλος πιο πάνω σε είναι καθόλου άσχημα....
Το μήκος και το αν θα έχει ταχύτητες θα απαντηθεί από το τι χρήση θέλεις
να κάνεις. Τα μειονεκτήματα που αναφέρονται πιο πάνω δεν τα αμφισβητώ
αλλά περιγράφονται με ολίγη υπερβολή θεωρώ.

tas
Δημοσιεύσεις: 1137
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2012, 13:50
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 14 Απρ 2021, 21:58

νικηφ έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 19:35
Τασο δεν ειχε αδειασει ο αερας πριν το ανοιξεις, παρα πολυ επικινδυνο
Ακριβώς αυτό έγινε και άκου γιατί: Η ταχύτητα , από παράλειψή μου
οταν το άδειαζα, ήταν στην μικρή σκάλα και τελικά άδειασε μόνο ένα μέρος του αέρα αφού ο υπόλοιπο έμεινε απομονωμένος μέσα στο σώμα του όπλου. ετσι όταν πήγα να το ανοίξω μου σκασε και μετά άστα βράστα.

Άβαταρ μέλους
fireman
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 16:44
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 14 Απρ 2021, 23:05

GIANNELO έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 10:04
Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα αεροβόλο. Κάνει πολύ θόρυβο, και κάτω από τα 15-20 ψοφάει.
λιγότερο θόρυβο απο λαστιχόβολο και κατω απο τα 15-20 βαράνε καλύτερα απ τα λάστιχα
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
fireman
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 16:44
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 14 Απρ 2021, 23:20

Απ αυτά που λέχθηκαν ως τωρα θα μείνω στο οτι η σκόπευση είναι κάπως, ιδικά στις μακρινές. Μετα απο 2 χρόνια κοντά που τα χρησιμοποιώ έχω αρχίσει και βρισκω την σκόπευση, χωρίς σε καμία περίπτωση να νιώθω τη σιγουριά που ένιωθα οταν κρατούσα το διλάστιχο μου. Εγω απο οπλα θα σου πρότεινα το salvimar που σου έβαλε παραπάνω ο φίλος αλλά το απλό, οχι το κάρμπον. Πάρε ματι και το θέμα που εχω φτιάξει για τα αεροβόλα και αν σου γεννάτε καμιά απορία ρωτα. Κάποια στιγμή θα συμπληρώσω κάποια πράγματα.
viewtopic.php?f=19&t=66872
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Δημοσιεύσεις: 6846
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2010, 23:13
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Τοποθεσία: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΜΗΛΟΣ

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Πέμ 15 Απρ 2021, 07:09

Καλημέρα ....................

Τα παιδιά το αναλυσαν καλά....................

Εγώ θα πω το εξής.....................

Όποιος μάθει και μπορεί να δουλέψει και τα δύο είδη όπλων..................κερδισμένος είναι................

Από μάρκες .................... MARES σίγουρα..........Η μοναδική σταθερή στην παραγωγή αεροβολων..........Και SALVIMAR ....................

Από θέμα πολυπλοκότητας στο σέρβις και στο λύσε δέσε.............. αν ασχοληθείς λίγο το καταφέρνεις................ Ίσως είναι ποιό εύκολο από το να σεταρεις ένα, INVERT...................

Αυτά.......................


:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
paranoia
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 11 Δεκ 2008, 06:08
Ονοματεπώνυμο: giorgos t
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ, πιερια

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Πέμ 15 Απρ 2021, 13:04

GIANNELO έγραψε:
Τετ 14 Απρ 2021, 10:04
Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα αεροβόλο. Κάνει πολύ θόρυβο, και κάτω από τα 15-20 ψοφάει.
Απλά αγνόησε το παραπάνω σχόλιο, τα πράγματα είναι ανάποδα. Σε όλα τα βάθη αλλά ειδικά στα βαθειά τα αεροβόλα ξεφτιλίζουν τα λαστιχοβολα.

Μόνο η σκοπευση είναι ένα σχετικο θέμα, αλλά άμα του σωσεις λίγο χρόνο ή αφιερώσεις κάποιες βολές ( κάποιες αρκετές δεκάδες όχι 5-10) σε σταθερό στόχο από διαφορετικές αποστάσεις θα λυθει αμεσα.

Είναι κοντά 1,5 χρόνος που ένας φίλος μου χάρισε ένα και μάλιστα τίποτα το σπουδαίο, ένα απλο και παλιου τυπου mares jet και το έλιωσα με κάθε ευκαιρία. Μετανιώνω και μάλιστα πολύ που τα είχα πάρει με πολύ κακο μάτι στα 16 μου όταν ένας χωριανος μου είχε δώσει ένα πολύ παλιό να το ψαρεψω και μου έβγαλε την ψυχη και σε συνδυασμο με τους μυθους της τότε εποχης για τα αεροβολα δεν ξανά ασχολήθηκα.

Το σέρβις μόλις καταλάβεις πόσο υπεραπλό είναι το αεροβόλο το κάνεις για πλάκα μόνος. Το κόστος σχεδόν μηδαμινό, που θα σιχαθεις να πετας λεφτα για λαστιχα. Και εάν δεν κάνεις μλκιες (βολές έξω, σέρβις κάθε οπότε χαλαει κ.α.) δεν θα ξεμείνεις ποτέ.

Οι περισσότεροι μύθοι προέρχονται από 30+ χρόνια πίσω τότε που τα αεροβόλα δεν είχαν ξεπερασει τις παιδικές ασθένειές τους. Δεν υπήρχε ίντερνετ και ανταλλαγή γνώσης και εύκολη εύρεση ανταλλακτικών, έπρεπε να το στέλνεις αντιπροσωπεία, αν ήσουν σε νησί γάμα τα, κτλ. Δεν παίζαν μανομετρα, άλλος έβαζε 15 ατμ στο περίπου με το χερι και νόμιζε ότι είχε 30 και έλεγε δεν βαράει, άλλος έβαζε o'ring από το τοπικό βενζινάδικο στο χωριο και μόλις έχανε τον αέρα έλεγε ότι τα αεροβ. είναι μάπα και πολλα πολλα αλλα, που οδήγησαν στους μύθους αυτούς που βλακωδώς αναπαράγονται ακόμα και σήμερα. Συν ότι για την ΜΑΖΙΚΗ κατασκευή αεροβολων δεν αρκουσε το τότε μέσο ελληνικό εργαστήρι-οικοτεχνεία-μηχανουργείο-ξυλουργειο (και καλά μεγαλη εταιρία), ήθελες ποιο ειδικά μηχανήματα, όποτε αλίμονο αν οι καλοθελητές δεν έβγαζαν σκαρτα τα αεροβόλα.

Πλέον ψαρεύω και λάστιχο και αέρα και πραγματικά δεν μπορώ να επιλέξω κάτι αποκλειστικά. Απλά δεν ξαναγυρναω σε ένα μόνο τύπο. Το αεροβόλο λύνει τα χέρια σε παρά πολλές περιπτώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

SteliosM
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 13 Απρ 2021, 20:39

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SteliosM » Πέμ 15 Απρ 2021, 21:58

Αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάνε πάρα πολύ αλλά ακόμα έχω αρκετές απορίες γιατί διαβάζω διαφορά και όλοι λένε κάτι διαφορετικό που με μπερδεύει. Κάποιες βασικές ανησυχίες μου είναι αν θα μπορώ να οπλίσω ένα όπλο 90cm και πάνω μέσα στο νερό καθώς είμαι μόνο 1,74 και αν θα ταίριαζε με το είδος ψαρέματος που κάνω κυρίως. Ρηχό ψαχτήρι. Γιαυτό άρχισα να σκέφτομαι για 70αρι.
Επίσης πως ρυθμίζω τα atm;
Γενικά έχω ακούσει ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσω την τρόμπα, γιατί αν χρειαστεί σημαίνει ότι κάπου χάνει το όπλο. Ισχύει;
Και κάτι τελευταίο. Όσο μικρότερο το όπλο τόσο πιο αδύναμο και βρίσκω στόχο σε ποιο μικρή απόσταση; και για την σκόπευση κλωτσάνε πολύ γιαυτό είναι τόσο διαφορετική;

GiorgosS
Δημοσιεύσεις: 1502
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 20:18
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Επιλογή αγοράς αεροβόλου ψαροντούφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Πέμ 15 Απρ 2021, 22:22

Το 90 θα το οπλίζεις αλλά για ψαχτήρι ακόμα και σε μεσαία βάθη ένα 60 αρι είναι ιδανικό η και 56 όπως βγάζει η mares δεν κλωτσάει καθόλου απλά σημαδεύεις αλλιώς γιατί η βέργα δεν είναι στο πάνω μέρος του όπλου όπως στα λάστιχα αλλά ένα αεροβόλο 60 έχει ασύγκριτα μεγαλύτερη δύναμη από ένα ίδιο λαστιχοβολο και πολύ πιο κοντό και βολικό σκέψου ότι τα αεροβόλα αναγράφουν το ολικό μήκος τους δηλ.56=56 ολικό ενώ το 60 λαστιχο είναι μόνο ο σωλήνας δυο πράγματα θα προσέξεις δεν το αφήνεις στην άμμο πολύ ώρα στον ήλιο έξω από το νερό και δεν ρίχνεις αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα βγει όλη η βέργα στη βολή αλλιώς χαλάει η έσω κάνη και θα θέλει αλλαγή αλλά αυτό με ένα κοντό όπλο είναι εύκολο τραβάς το χέρι πιο πίσω πριν ρίξεις αν θες να κανεις βολές σε πιο ευρύχωρες τρύπες πάρε μέχρι 70-75 αυταα και καλή επιλογή

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”